GEMENGDE BERICHTEN BUITENL. BERICHTEN NED. OOST-1ND3E UIT DE OMGEVING ZATERDAG 13 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 EEN VLIEGFIETS. In hun vrijen tijd hebben de gebroeders Fokker te Bussum een vliegfiets geconstrueerd, waarmede zij de volgende week een proefvlucht zullen maken. Het toestel weegt driehonderd en vijftig pond en is van aluminimum vervaardigd. MET VACANTIE NAAR HUIS. Het Kerstfeest nadert en vele Engelsche Jantjes gaan al met groot verlof huiswaarts. De uitreiking der verlofpassen. ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodelijk ongeval. Donderdagavond heeft op den Deurne- scheweg onder de gemeente Bakol een ernstig ongeluk plaats gehad. De eerwaar de Frater van Hoek keerde omstreeks acht uur uit Helmond in het langs ge noemden weg ge'egen juvenaat „Christus Koning" der priesters van het Fleiiige Hart terug. Tegenover den ingang van het klooster vond hij een man liggen, die na onderzoek zwaar gewond bleek" te zijn. Ooogenb ikkelijk werd hulp ingeroeoen. D-r. Bloemen uit Helmond was spoedig ter plaatse en constateerde bij het slachtitfer, zekeren Aarts, die in de boerderij tegen over het klooster woont, een ernstige s'the- delverwonding en een wonde aan den rug. Eenige uren later is de ongelukkige in zijn woning aan de gevolgen van de verwon dingen overleden. Vast is komen te staan, dat A. op weg was gegaan naar Helmond om zijn doch tertje tegemoet te gaan, die- in Helmond in betrekking is. Hij schijnt echter onver- richterzake teruggekeerd te zijn en vlak voor het k'ooster door eer, auto te zijn overreden. De marechaussee uit Helmond stelt een nauwkeurig onderzoek in. Auto in een sloot gereden. Donderdagmiddag is te Twello bij een gevaarlijke bocht in den rijksstraatweg een auto, bestuurd door gravin de Barbeyra de St. Martin, bij het uitwijken in een diepe sloot gereden. De bestuurder is gewond per auto naar haar ouders gebracht, die onder de gemeente Bat'nem wonen. Haar auto werd grootendeels vernield. Doodelijke val. Door nog niet opgehelderde oorzaak stortte bij een in aanbouw zijnde steenfa briek te IJselhunten, onder de gemeente Gendringen, de kapconstructie in, waarbij de zestienjarige timmermansknecht K. zoodanige verwondingen opliep, dat de on gelukkige is overleden. Lijken gevondea In den Biesbosch zijn de lijken gevonden der beide gebroeders K., die aldaar on langs op jammerlijke wijze den dood heb ben gevonden. BRANDEN. Felle brand te Loppersum, Gisternacht omstreeks twaalf uur brak brand uit in de manufacturenzaak van den heer L. fl. van Geus te Loppersum. De bewoners, man, vrouw en kind en knecht, konden zich nauwelijks redden. De heer van G., die hiervoor een ruit moest inslaan werd aan de hand gewond door een stuk glas, waarvoor hij zich onder medische be handeling moest stellen. Aanvankelijk trachtte de brandweer van Loppersum met een handspuit het vuur te blusschen, doch toen de braud oversloeg naar het aangren zend perceel, waarin de meubelzaak en de meubelfabriek van den heer R. Mieke zijn gevestigd, werd de hulp van de brand weer te Appingedam ingeroepen. Deze was een kwarlier later ter plaatse. Het woonhuis van den heer Miske ging echter nog grootendeels verloren, terwijl in de fabriek ongeveer honderd stoelen een prooi der vlammen werden Het huis van den heer v. Geus brandde geheel af. De bewo ners hadden alles moeten achterlaten. De oorzaak van den brand is onbekend Beide perceelen waren verzekerd. Oude vrouw in brand geraakt. In een woning aan de Fronemanst-aat 18, tweede étage, te 's-Gravenhage, is Vrijdagnamiddag een ernstig ongeval ge schied. De 77-jarige mej. G. J. P. W. was bezig met het vullen van een testje met vuur uit de kachel, waarbij haar Kleeren vlam vatten. Op het gestommel begaven bewoners van de lager gelegen verdieping zich naar boven, doch vonden de deur af gesloten. Intusschen was de in vlammen gehu'de vrouw nog in staat, de deur te openen, zoodat de buren in de gelegenncid waren hulp te bieden. De vlammen we'den onmiddellijk gedoofd, doch de oude vrouw had reeds over een groot gedee'te van het lichaam ernstige brandwonden bekomen. De G. G. D. heeft haar naar het Ge meentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal aldaar vervoerd. Hei binnenbrandje, dat in de kamer van mej. W. was ontstaan, werd door de brandweer gebluscht. DE RUN OP DE NUTSSPAARBANK TE GRONINGEN. Donderdag anderhalf millioen gulden uitgekeerd. Reeds te zes uur Vrijdagmorgen stonden angstige spaarders te wachten voor de deuren der Nuts-Spaarbank te Groningen, en ondanks den gesta-digeri sneeuwval word er den geheclen morgen queu gemaakt in de Oude Ebbingestraat. Thans ging ailes weer ordelijk toe. Alle gevraagde bedragen werden uitgekeerd en onder politietoezicht b even de in lange en dichte rijen ge schaarde spaarders hun beurt om te nor den bediend, rustig afwachten. Volgens een communiqué van de spaar bank begint thans de stroom te minderen en komen thans weer inlagen binnen. De directie verklaart nogmaals nadrukkelijk, dat er niet de geringste grond is voor be zorgdheid. Het bedrijf verkeert in bloeien- den toestand. Er is Donderdag ongeveer anderhalf millioen gulden uitgekeerd. DE ROOFOVERVAL OP EEN POSTBEAMBTE TE AMSTERDAM. Gestolen stukken te Rotterdam gevonden. Arbeiders, die werkzaam waren in een onbewoond huis te Rotterdam, hebben daar Donderdagmiddag een ontdekking ge daan, welke wellicht zal kunnen leiden tot opsporing van den man, die j.L Zaterdag ochtend in het hulppostkantoor aan de Kerkstraat te Amsterdam een overval pleegde en daarbij een aantal poststukken buitmaakte. Hun vondst bstond n.l. uit een hoeveel heid papieren, welker aard hen er toe bracht de politie met hun ontdekking in kenis te stellen. Bij de politie bleek inderdaad, dat de ge vonden stukken meer dan gewone betee- kenis hadden, n.l. dat zij behoorden tot den buit van den overval. Bankbiljetten en effecten waren niet bij de gevonden stukken, wel papieren, welke den onrechtmatigen bezitter bij pogingen om zich er van te ontdoen moeilijkheden zouden kunnen opleveren als spaarbank boekjes en cheques. Bij dezen stand van het onderzoek acht- te de politie zich niet gerechtigd mede te deelen in hoeverre deze, in elk geval waar devolle vondst een aanwijzing vormt naar de identiteit van den dader en naar zijn verblijfplaats op dit oogenblik. INBRAAK TE WINSCHOTEN. Zeshonderd gulen buitgemaakt Vannacht is ingebroken in een manufac turenwinkel van den heer J. Flint in de Blijhamsterstraat te Winschoten. De ge- heele winkel is onderstboven gehaald, een zak met geld, ter waarde van zeshonderd gulden, en een zakje met kerkgeld wordt vermist. Wat aan goederen is gestolen is nog niet bekend. De familie Flint woont niet in den winkel, doch in een perceel er naast. Te omstreeks kwart vóór vier hoorde mevr. Flint gestommel. Zij stond op en maakte alarm, waarop de inbrekers blijkbaar de vlucht namen. Eenig tafelzil ver hebben zij in de haast laten liggen. WIJN- EN COGNACHANDEL Distillateur Iste Klasse LAGE RIJNDIJK 4 - TEL.* 856 (Reclame) 4421 Hun inbrekerswertkuigen moesten zij ach terlaten. Uit alles blijkt dat beroe;jsinbre- kers aan het werk zijn geweest. Zij zijn het huis aan den achterkant binnenge drongen. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft tot heden nog niets opgeleverd. Zes duizend gulden verduisterd. Voor eenigen tijd werd te 's-Gravenhage aangifte gedaan van verduistering door een vertegenwoordiger der firma Sjciété Anonyme des Etablissements B. W. Deze vertegenwoordiger, de 35-jarige P. F. van G. zou zijn firma benadeeld heb ben voor 6000. Gisteren is van G., die voortvluchtig was, door de politie te Va kenburg aange houden. Vrijdag is hij-naar Den Haag over gebracht. Vergiftigd water? Van den veehouder J. Huizinga te Hau- lerwijk zijn 4 kalveren na het gebruik van water uit de regenton gestorven. Sneeuw In Friesland. Uit Friesland wordt bericht, dat het al daar in verschillende plaatsen Vrijdag morgen vrij hevig heeft gesneeuwd. Vanaf vroeg in den morgen viel een dichte sneeuw zoodat spoedig een laag van meerdere centimeters den grond bedekte. Met de opruiming is inmiddels reeds een begin gemaakt. ONGELUKKEN ONTPLOFFING IN EEN STIKSTOF- FABRIEK. Tien zwaar gewonden. Gister heeft in een stikstoffabriek in de buurt van Tarbes een hevige ontploffing plaats gehad. Een groote ketel, die meer dan 1000 ton cyaan bevatte, is door tot dusver onopgehelderde oorzaak in de lucht gevlogen. Het geheele gebouw werd ver nield. Tien arbeiders liepen levensgevaarlijke verwondingen op. Bij het opruimingswerk stortte een muur in die een der belenden de perceelen vernielde. Zeven personen door instortenden muur gedood. Uit Cairo wordt gemeld: Gisterenavond is de muur van een huis te Beni Avet inge stort. Zeven personen, van wie twee brand weerlieden, werden gedood en zes gewond. GEWELDIGE BRAND IN C0NSTANTIN0PEL. In Besjiktasj, een voorstad van Constan- tinopel aan de Europeesche zijde, is gister avond een geweldige brand uitgebroken. Honderden huizen werden in cle asch ge legd, alsmede een tabaksopslagplaats. De meeste huizen waren van hout, zoodat het vuur gemakkelijk voedsel vond en al spoe dig een geheel huizenblok had aangetast. Staatspresident Moestafa Kemal, heeft zich naar de plaats des onheils begeven. Men vreest dat verscheiden personen bij den brand om het leven zijn gekomen. De schade is enorm. ERNSTIGE VLEESCHVERGIFTIGING. Te Southend-on-Sea (aan de Theem3- monding) zijn 112 personen ziek geworden, waarschijnlijk tengevolge van het gebruik van ondeugdelijk vleesch. Een vrouw is reeds overleden. De overige personen hoopt men in het leven te kunnen behouden. Treinbotsing bij Rouaan. In den afgeloopen nacht vond een spoor- wegongeval plaats op het station van Cer- queux in do nabijheid van Rouaan. Een goederentrein, die op het station moest wachten, was niet ver genoeg onder de kap gereden, zoodat de achterste wagon nog voor den wissel op het hoofdspoor was blijven staan. De sneltrein Parijs- Dieppe, die eenige minuten later op het hoofdspoor voorbijkwam liep met volle vaart op den achtersten wagon van den goederentrein. Ten gevolge van de kracht van de botsing werden eenige wagons van den sneltrein en de achterste wagons van den goederentiein zwaar beschadigd. Vijf passagiers werden gewond, waarvan eenige levensgevaarlijk. KINKHOEST-EPIDEMIE OP DE SA LOM ONS-EI LAN DEN. Vijfhonderd slachtoffertjes. Volgens berichten van Australische zen delingen zijn op de Öalomons-eilan^en, in het Westelijk deel van den Stille Oceaan, vijfhonderd kinderen aan een kinkhoestr epidemie overleden. Gevaar voor nieuwe aardverschuiving te Lyon. Bij het opruimen der puinhoopen in de Rue irama3sac te Lyon heeft, men het lijk gevonden van een vrouw, die tot dusver nog niet kon worden geïdentificeerd. Een huis van drie verdiepingen, dat zich in de nabijheid bevindt van de plek waar de aardverschuiving heeft plaats gehad, is ontruimd, daar de muren scheuren begon nen te vertoonen. Ook in den Zuidelijken vleugel van het Chazeaux-ziekenhuis zijn nieuwe scheuren ontdekt. Gistermiddag zijn op den rechteroever van de Saóne, op ongeveer 1500 meter af stand van de plaats der groote aardver schuiving, drie rotsblokken ter grootle van ongeveer tien kub. meter losgeraakt en neergeploft op dezelfde plek, waar in Augus tus 1914 eveneens door een aardstorting een huis werd vernield. De drie rotsblok ken zijn neergekomen op den straatweg, zoodat het verkeer langs de-zen weg on mogelijk is geworden. Opnieuw aardschokken in Anatolië. Na den hevigen aardschok van den tien den dezer werden gisteren eenige lichte schokken in Erzindzan gevoeld. De be woners werden door een paniek bevangen en vluchtten uit hun huizen de open vlakte op. Er zijn geen mensohenlevens te be treuren. Ook reeds een mistramp in 1830? In verband met de mistramp in het ge bied van Luik herinnert de „Matin" er aan, dat zich een eeuw geleden in het Fran- sche departement Finisthre bij Borrien een soortgelijke catastrophe schijnt te hebben voorgedaan. In een in 1843 te Rennes ver schenen werk wordt althans verhaald, dat omstreeks 1830 tijdens de jaarmarkt te Berrien er plotseling een dikke mist op stak. Toen de nevel was opgetrokken, vond met de lijken van zeventien personen, die den verstikkingsdood waren gestorven. Het blad voegt er aan toe, dat er te Berrien bijna geen industrie gevestigd is. Zoomin in 1830 als nu bevonden zich daar fabrieken, welker schadelijke uitwasemin gen een dergelijke ramp hadden kunnen veroorzaken. HET MERAPI-DRAMA. Herleefde hoop. Aneta seint uit Padang: Gistermiddag is door de bevolking, aan den kant van den weg gevonden de koelie, die den heer Bosschaardt bij zijn toch naar de Merapi vergezelde. Hij vertelde dat de heer Bos schaardt zich met hem op den rand van den krater bevond toen de uitbarsting plaats vond. Dr. Bosschaardt en de koele werden door een panischen schrik bevangen en vluchtten near de Fort de Kock-zijde van den krater. De heer Bcsschaardt liep voorop en holde een ravijn in. De koelie liep achter hem en riep tevergeefs. De koelie zag den dokter in een tweede ravijh glijden. Na drie dagen' is de koelie uit het ravijn geklofnmen. Hij was zeer uitgeput. 'Gisteravond heeft het B. B. de militairen veldpolitie en bevolking gemobiliseerd. Het onderzoek wordt voortgezet in ver band met de aanwijzingen van den koelie. De hoop op redding van den heer Bos schaardt is herleefd. N00RDWIJK. De Noordwijksche Spaarbank. Als do donkere dagen voor Kerstmis naderen, of er reeds zijn, komt onze Spaarbank met haar jaarlijksche mededeelingen over „in levering der boejes". Evenals andere jaren is de Spaarbank voor de gewone verrich tingen gesloten van 17 Dec. tot en met 4 Januari 1931. Op den vijfden en zesden Januari a.s. is de Spaarbank den geheelen dag open. Op die dagen kan men zijn boekje inle veren, om er de rente in te laten bijschrij ven, maar.... noodig is dat niet. De administratie toch is zoodanig ge wijzigd, dat die rente bijschrijving het ge heele jaar 1931 kan plaats hebben. Als men dus op een der Dinsdagen van het jaar 1931 toch op de Spaarbank moet zijn voor geldzaken, dan k.-n men meteen de rente van 1930 laten bijschrijven. Wie zijn boekje inlevert op de twee ex tra zitdagen: 5 en 6 Januari, kome liefst in den loop van den dag. In die dagen heeft menigeen het toch niet erg druk, en als iedereen in den avond komt, loopt het in die avonduren te druk. Iedereen zal aan de vriendelijke verzoe ken van ons Spaarbankbestuur gaarne vol doen. De advertentie wijst er ook nog op, dat de spaarbusjes in de maand Januari niet geledigd worden vanwege de te verwach ten Januari-drukte. De nieuwe openbare school. Door B. en W. is het bouwen van een nieuwe open bare school gegund na gehouden openbare aanbesteding aan de N.V. Erica te Noord- wijk voor de som van 40445. Landhuis. Door Burgemeester en wet houders is is een bouwvergunning verleend aan dr. Th. Jagering te Rotterdam voor het bouwen van een landhuis aan den Boer- SASSENHEIM. Pensioenfonds landarbeiders. Op Maandag 15 en Dinsdag 1G Dec. zal in het K.S.A.-gebouw van 6 tofc 8 uur zitting ge houden worden voor 't afhalen van formu lieren voor het pensioenfonds van landar beiders. Dit geldt tevens voor de niet- Kath. arbeiders. De eerste uit keering van het toeslag fonds zal geschieden op 22 December in het K.S.A.-gebouw. Woensdag 17 Dec. houdt Dcus-Dedit een ledenvergadering in het K. S.A.-gebouw.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9