Tusschen de Boeken der Wet ENGELSCHE BRIEF. Te voet door Londen. Tegen stellingen in de Engelsche hoofd stad. Oor ogsrr.onumenten. Old Enge and in Hydepark. Londen, December. Te voet door de grootste stad van Euro pa? Het klinkt- ongelooflijk, en toch is het gemakke ijker dan het lijkt. Zeker, men meet niet de pretentie hebben deze groot ste metropool tei wereld in een etmaal van de eene zijde tot het andere te voet te kunnen doorkruisen, zooals van het def tige Mayfair in het Westen tot de grauwe arbeiderswijken m her Oosten, met hun huizen van een of twee verdiepingen wier egale en ontstellende eentonigheid iederen bezoeker opvalt. Wie echter de Engelsche hoofdstad vol gens bepaalde regels wil zien en te kens 'n overvloed van indrukken wil opdoen, doet 't best een wandeling te maken,- dan kan hij naar hartelust genieten van alles, wat de stad aan interessante bijzonderhe den biedt. Op een wandeling te voet krijgt men pas een goed begrip van de zakenwereld der City van de verbazingwekkende phenmne- nen van haar verkeer een modern won der, dat zich ieder oogenblik herhaalt. Wie b.v. gewoon is, veel autobussen te zien, moet zijn kijk op het verkeer in de groot- •tad geheel wijzigen. In dichte zwermen vullen de reusachtige roode „bussen" het eenig publiek verkeers middel in de binnenstad, voortdurend de breede straten en boulevards, zich met een ongelooflijke snelheid voortbewegend. Het doet den bescheiden voetganger prettig aan, wanneer hij bemerkt, dat ook voor hem goed gezorgd is. Overal aan de hoofdverkeerspunten waarschuwen platen met „Cross here I" hem, waar lij het veiligst kan oversteken, en duidelijke r-an- wijzingen op het p'aveisel zeggen nem, of hij rechts of links moet kijken, om niet onder de wielen te geraken. Op de groote stations wordt de vreem deling pretig verrast, wanneer hij naast zijn trein auto-droschen vindt, of van net perron af direct in 'n groot hotel z'n ver blijf kon opslaan. Wandelt men op zijn gemak door de City, b.v. over de trottoirs, die dreunen van het geraas der honderd-duizenden ra deren, waarop alleen nog auto's kunnen stranden, en verder door de Fleet Street, de wijk der groote dagblad en kranten- drukkerijen, dan kan men daar de r-eest typische tegenstellingen ontmoeten. De breede Trafa'gar Square, waar Admiraal Nelson van zijn hoog voetstuk in mver- stoorbare klamte naar beneden blikt, is. een centrum van het oorverdoovende ver keerslawaai en toch nestelen en trippelen midden op dit plein heele scharen duiven, die men sinds de dagen van Noach zoo gaarne als vredes-symbolen beschouwt. Men staat verbaasd over de massale burch ten van het wereld-kapitalisme, de ta'rijke zakenpaleizen der banken en verzekerings maatschappijen en de talrijke hotels en theaters in dit drukke gedeelte. Van dit verkeerscentrum buigt men een rustiger zijstraat in en voelt zich enkele minuten opgenomen te midden van een aantrekkelij ke middeleeuwsch© idylle, waarin niet het geringste geruisch van daverende raderen doordringt. Het is Lincoln Inn, een groep stijlvolle gebouwen van ik 5 eeuwen oud niet schilderachtige hallen en binnenplaatsen en eroene pleinen. Hier zetelen de verschillende gerechts hoven en verblijven de rechtsgeleerden en studenten, die men hier eenige minuten verwijderd van het lawaai der grootstad in het witte gewaad der zwaardvechters den degen kan zien kruisen! Terugkeerend passeert men de daveren de Fleet Street en weer kan men in een rustige omgeving vermeien. Men is nu in de buurt van den Temp'e, een juweeltje van architectonische schoonheid sinds de 12e eeuw de zetel der Tem'ie'ridders, ihar.s het hoofdgebouw van justitie. Het domein der hooge politiek is de Londonsehe White Hall, geen hal, maar een monumentale straat met de eerbiedwaar dige gebouwen der Ministeries, die naar het Zuiden toe uitloopt op het interessante gotische parlementsgebouw, schilderachtig gelegen aan den oever der Theems. Een bijzonder schouwspel, dat aan lang- verv ogen tijden herinnert, vormen in White hall de kleurige wachtposten der Garde- Cavallerie, die ieder uur afgelost morden: hoog te paard zetelend staan ze hier de ruiters, zij aan zij in rood uniform, blin kend borstpantser, met hoog zwarte mus sen van berenvel, waarin het gezicht half weg verscholen is en met getrokken degen. In die houding zien we ze, onbeweeglijk een uur lang, in den hevigsten zonnev oéd, voortdurend aangegaapt honderdmaal gekiekt modern heldendom in vredestijd. Verschillende monumenten herinneren hier aan de oorlogsjaren. In het midden rijst hier majesteitelijk hoog de Cenotaaf, opge richt in het jaar 1919 ter gedachtenis "aji de dooden van den wereldoorlog, het mid delpunt van de jaarlijksche plechtigheden in November. Niet ver hier vandaan in de Westmin ster Abbey, bevindt zich het graf en hot gedenkteeken van den onbekenden soldaat onder een p'aat met metalen inscriptie. In het St. James Park staat een gedenk teeken voor de gesneuvelden van het gar de-regiment en verder naar het westen voor dezen ingang naar het Hydc-Park, het eigenaardig artilleriemonument, een zwaar marmeren kanon. Voor 'n bijzonder aangename wandeling door Londen moet men een mooien Zon dag voormiddag kiezen. Dan kan men in Hydepark, dit prachtig verzorgd groen Par radijs, een waarachtig stuk Old England in rok en hooge hoed zien, een modeshow uit de Regent Street-, en last not east een monstercollectie blonde Enge'sche vrouwelijke schoonheden. En op Potten Row, den beroemden 'uiterweg galoppec- ren op en af, onvermoeid op de 'enige ren paarden vader en zoon, moeder en doch ter, allen in engsluitende jijccstumes, door een dichte menigte met critisch oog be spied. Wie zich minder voor het moderne als voor het- historische Engeland interesseert kan bij een tocht door den Tower, de ude konings- en gevangenisburcHt van ..ude schoonheden genieten. Ook binnen deze grijze muren, waarvan iederen steen, iedere gevel historische herinneringen bevat-, ont moet men de zeldzaamste tegenstellingen. Soms kan men 't juist treffen, bij 't mor genappèl van het kleine Tower-garnizoen tegenwoordig te zijn. Een corns muzikan ten, met doedelzakken met den „maat- aangevenden" paukenist in het midden, blaast er lustig op los. Deze krijgers in tooneelpakje lokken met hun aantrekkelijk orkest, dat beurtelings aloude bergliedjes en moderne walsen ten beste geeft-, scha ren van bezoekers. Enkele schreden van deze maskerade-kazerne verwijderd is de plaats van het schavot-, waarop voor 400 jaren de Engelsche koninginnen Anna Bo- leijnen Catherine Howard onthoofd werden En dicht daarbij staat de Bloody Tower, de „b'oedige toren" waarin in 14S3 twee jonge koningszonen vermoord werden, zoo als Shakespeare's drama „Koning Richard III" ons over deze dónkere dagen ver haalt-. Tegenover in Wakefield Tower kan men de Engelsche kroonjuweelen bezich tigen de oude kronen, scepters, en andere sieraden, die stralen in hun ontelbare glinsterende edclsteenen, onder een hemel va.n duizendkaarsige lampen, zorgvol be schermd achter solide üzeren tra'ies. De waardige bewakers en officieele gidsen van de Tower dragen nog altijd de .Middel- euwsche schilderachtige klcede-rdracht uit de 16e eeuw evenals elders in deze me tropool zoo opvallend contrasteerend met het jachtend leven van al'e dag. Hoe kwam je er toch tce, dien Span- jaar toe te staan je te kussen? Dat kon ik toch niet helpen I Waarom niet? Ik kan toch geen Spaanschl GEEN BLOEMEN GOEDE WERKEN Hij was zoo waar een boffer! Knap en flink gebouwd, bezat hij een aantrekkelijk voorkomen. Zijn groot for tuin veroorloofde hem den winter in Pa rijs door te brengen in zijn kostelijke hui- zinge op een der deftigste standen, 's Zo mers verbleef hij meestal op zijn fraai landgoed in de nabijheid van een welvarend dorp, waar hij zoo'n beetje den burgemees ter uithing, 'n Beetje, zeg ik, omdat de wethouder, een slimme oude vos, eigenlijk alles regelde wat het bestuur der gemeen te betrof. Met een gedistingeerde, verstandige en gulhartige vrouw leidde hij een zeer ge lukkig huwelijksleven. Hij was inderdaad een prachtmensch. Waarom zou hij zelf het niet willen ge- looven? 't Werd hem door ieder verkon digd, door de stille vereering, waarmee zijn vrouw tegen hem opzag, door zijn personeel, dat door hun beer ruim be zoldigd werd, door zijn vrienden, die bij hem steeds open tafel en fijne sigaren vonden, zelfs door zijn ouden pastoor, wien hij geiegeld hij noteerde het op zijn zakboekje tusschen de uitgaven voor steenkool en benzine 200 franken aan bood als jaarlijksche bijdrage tot den „pen ning voor - den eeredienst". Een prachtkerel was hijl Hij was ervan overtuigd, zonder het zich zoo onomwonden te bekennen als zijn bewierookers 't hem wilde doen gelooven, die, naar het hem toescheen, hem soms in te dichte wierookwolken hulden en huldig den. Bij hem was het als een gedeinpt- klinkend oratorium, dat uit de diepste diepten van zijn „ik" opsteeg en hem een atmosfeer schiep, waarin hij zich met fier heid en welbehagen bewoog. Als hij voor zijn scheerspiegeltje scheer kwast en -mes hanteerde, liet hij niet na zich nu en dan eens te bewonderen, en hij vond, dat hij een „karakterkop" had! In den omgang was hij een aangenaam en geestig prater. Zijn smoking kleedde hem uitstekend en op gezelschapsavofcd^n droeg hij met zwier zijn gardenia in het knoopsgat. Bridge speelde hij als de beste en was alom gezocht en geliefd. Hr.ar vriendinnen zeiden tot zijn vrouw; Je man is een ideaal mensch, hij is onver gelijkelijk. Doch op zekeren dag stierf de boffer! De dood overviel hem plotseling. En hij verscheen voor God. Onmiddellijk, zooals 'n sneeuwklokje smelt in de zon, smolt deze modelmensch tot een ellendig klein iets ineen! Verplet terd onder zijn zware verantwoording. In he licht der eeuwigheid zag hij, wel ke mogelijkheid tot goede daden hem hier beneden was geschonken: aanzienlijk for tuin, buitengewone gaven van geest en ge moed. Wat had hij in werkelijkheid ten goede uitgericht?.... 'n Paar honderd franken per jaar aan z'n pastoor, 'n aai.beveling voor een enkelen armen drommel, 'n aal moesje hier en 'n bemoedigend glimlachje daar. Voor Gods gerecht telde dat niet, was gelijk aan nul. Niet alleen dat het niet telde, maar het oordeel luidde: Een nul te zijn geweest op een tijdstip, waarin een overweldigende dam diende opgeworpen tegen de grenzelooze uitbreiding van het kwaad I Deze eindtermen van de uitspraak: Wat hij had kunnen doen? Wat hij „niet" heeft gedaan? werden de sombere wanden van üen straf- kerker, waarin hij moest neerdalen, zon der hoop op bevr"di-g door eigen ver dienste of medewerking. Voortaan ver mocht hij voor zichzelf niets meer! Intusschen had op aarde zijn ple:htige begrafenis plaats, eerste klasse begrafenis met overvloed van muziek en weelde van bloemen, x. m menigte vrienden en vereci - ders waren er bij tegenwoordig. „In para- disum deduoent te ange'i" zoii^ men, ter wijl de harp met hemelsche tonen de stem van den tenor begeleidde. Op het kerkhof bracht zijn weduwe voort-dure. d chrysanten nog eens chry santen voor versiering van zijn graf. Zij liet het blauwe marmer van het familie monument opnieuw polijsten en (Led er een opschrift beitelen, alle deugden ver- Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! Tast de wortel van zijt niet ziek. Het ts van binnen. Uw bors^it als' sli|tn en ziektekiem*) die i moet Gi) verwijderen. Abdijsiroop kan pi he'pen de oude ontsteking veroordelende op te lossen, die kleverige mar sa te dunnen en op oorn^le wiji^Te doen verdwijnen. Wordt *vegeM/naar bijzon dere samenstellingaederLi^en geprezen bij: Hoest, Broccbstis.^JCfnkhoest, Asthma. AKKER's „Voor de Borst" Alom vcr»ri|et>MI Pril» Fl, 1.50.Fl 2.75.FI.A50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (OeitoMi Abdijsiroop) meldend van en overledene. Niettegenstaande de overgroote deelne ming bij de rouwplechtigheid, was hij spoe dig vergeten. Men zweeg over hem. Het verwonderde en smartte zijn vrouw. Was er dan niets wat hem overleefde? Was zijn leven uiteengespat als een kleurige zeep bel? Hem overleefde niets, wijl hij niets ge daan ha-d. Tot op een keer in 'n stille kerk, diep in gebed verzonken, zij begreep, dat het leven is God beminnen en in Hem God es schep selen, dat de hoedanigheid van die liefde de hoedanigheid van het leven uitmaakt. Bemint men God en zijn naaste, dan vindt het menschelijk hart rust in Gods vrede en klaarheid, dan geniet de ziel een voor smaak van het Paradijs. Zoek eerst het Rijk Gods en Zijne ge rechtigheid en het overige zal u worden toegeworpen. Helaas! haar echtgenoot had zich te veel om het óverige bekommerd! Toen besloot zij, dat, om hem, dien zij steeds had liefgehad en nog beminde, te verlossen uit zijn vagevuur, het beste mid del zou wezen zijn tekortkomingen aan te vullen. Zij ging zijn losprijs verdienen. Op maatschappelijk en godsdienstig gebied trachtte zij tot stand- te brengen wat haar echtgenoot had verzuimd. De pastoor van zijn geboortedorp was overstelpt van vreugde, toen zij hem in plaats van de twee luttele bankbriefjes er hem 20 van 100 frs. ter hand stelde. Maar mevrouw 1 stamelde hij. Ik stel belang, mijnheer pastoor, in uw scholen, in uw patronaat, in uw arme huishoudens.... u krijgt nog meer! Ik wil 'n goede bibliotheek in de parochie, een bioscoop voor de jongelieden, en dat er een R. K. krant gelezen worde in elk ge zin Zooals de heerlijke lentezon planten en boomen tot nieuw leven doet ontwaken, werd door haar opofferende liefde de ge- h.eele streek tot nieuw godsdienstig leven bezield. In het hart der jeugd ontwikkel den zich de kiemen van deugd en gods vrucht, de ouderen begonnen te twijfelen aan hun eigen twijfelzucht. En naarmate het godsdienstig leven bloeide door hare medewerking, vertrouwde de weduwe, dat haar dierbare afgestorvene hooger steeg uit de pijnigende diepte van zijn hard va gevuur. En dat, als eenmaal alles door haar zou geJaan zijn, al het goede, dat hij had moeten doen, hij deelachtig zal worden aan de eeuwige gelukzaligheid 1 Godes weegschaal eischt volkomen even wicht. Hebt gij tien talenten uit zijne hand ontvangen, dan zijt gij Hem alle tien ver schuldigd met volle interestDaarom heeft Christus wellicht gezegd: Zalig de armen 1 PIERRE L'ERMITE. KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven geen Gloria en geen Credo. De gewon© Prefatie. Kleur: Paars. ZONDAG 14 Dec. Derde Zondag v. d. Advent. Mis: Gaudete. 2e gebed v. h. oc taaf van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Weldra zal de Christus verschijnen! Hij is reeds nabij en daarom: verblijdt u! (Introïtus; Epistel). Wij stellen ons de groote gebeurtenis van Christus' komst levendig voor den geest en ons verlangen doet ons bidden: „Gij, Heer, Die zetelt bo ven de Cherubijnen, kom om ons te verlos sen'. (Graduale; Alle uja-vers.) En Isaias, de Adventsprofeet bemoedigt ons: „vVeest sterk in vertrouwen, vreest niet, God zal komen als Verlosser". (Communio). Op ons gebed zal Hij bij Zijn bezoek van ons wegnemen de duisternis van onzen geest, de ongerechtigheid van Zijn volk tn ons Zijn heiligen vrede schenken (Gebed; Epistel; Offertorium). Moge het H. Offer, dat wij met den priester opdragen, dat voor ons bewerken en ons voorbereiden op het komende geboortefeest van den Verlosser (Stilgebed; Postcommimio). MAANDAG 15 Dec. Octaafdag van Ma ria's Onbevlekte Ontvangenis. Mis: Gau- dens gaudebo (als op 8 Dec.); Gloria. 2e gebed v. d. dag (d. i. v. d. vorigen Zondag). Cre-do. Kleur: Wit.' „Ik zal juichen van vreugde om den Heer en mijne ziel zal juichen in mijn God, omdat Hij mij met het gewaad des heils bekleed heeft en den mantel der gerech tigheid mij heeft omgehangen, als een brqid met juweelen getooid heeft". (Ln- troitus). DINSDAG 16 Dec. Mis v. d. H. Euse- bius, Bisschop en Martelaar: Sacerdotes. Gloria. 2e gebed v. d. dag; 3e ter eere van Maria (Deus, qui). Kleur: Rood. Een krachtig en geducht bestrijder is de H. Eusebius, ^Bisschop van Vercelii (Italië) geweest van de ketterij der Ar io nen. Vele vervolgingen had hij dientenge volge van de Arianen te verduren en daar óm wordt hij als martelaar vereerd. WOENSDAG 17 Dec. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis: Rorate. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor Kerk of Paus. N.B. Vandaag mag in den vroegen mor gen worden gezongen de z.g. Gulden-Mis. Rorate coeli (Votiefmis van Maria in den Advent). Gloria. 2e gebed v. d. dag (het eerste v. d. Mis op Quatertemperdag. Zie achter den 3en Zondag v. d. Advent). Cre do. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vereering), Kleur: Wit. In de z.g. Gulden-j^fis wordt vooral Ma ria's goddelijk Moederschap geëerd. DONDERDAG 18 Dec. Mis v. d. vori gen Zondag: Gaudette. Gebeden als gis teren. VRIJDAG 19 Dec. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis: Prope es. Gebeden als op Woensdag. ZATERDAG 20 Dec. Quatertemperdag. Geboden Vasten en Onthoudingsdag. Mis: Veni. 2e gebed v. d. Vigilie v .d. H. Tho mas; 3e ter eere van Maria; 4e voor den Paus. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. Vigi- 'ie: Ego autem. 2e gebed v. d. quatertem perdag; 3e ter eere van Maria; 4e voor den Paus. Laatste Evangelie v. d. quater temperdag. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender, be halve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Z. Conradus van Offida en Bartholus van San Gemig- nano, Belijders; 3e v. h. octaaf van Ma ria© Onbovlekte Ontvangenis. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. Men mag het niet doen en toch is het geen misdrijf of overtreding. Rechters en rechterli'ke colleges. Bij welken rechter moet ik zijn? De basis van elk proces. Hoe het er naar toe gaat. En hoe men zijn tegenpartij niet moet „pesten". X. Wij hebben in de vorige artikelen nu wel gezien, wat het Bürge.lijk Wetboek en wat het Wetboek van Koophandel zooal voorschrijven, maar nu komt de vraag: wat te doen, als onze tegenpartij zich niet aan de bepalingen van deze wetboeken stoort? Het B. W. kan nog zoo gevoelvol de eer ste plicht van den kooper (n.l. om te be talen) en de eerste plicht van den verkou- per (n.l. om te le vei en), ons trachten in te prenten, als een kooper weigert te beta len of een verkooper negeert zijn levc- ringsplicht, wat dan?. Contractbreuk geen misdaad. Laten wjj vooraf opmerken, dat het niet voldoen aan contractueele verplichtingen geen misdaad is in de oogen der wet. Na tuurlijk zou geen jurist gaarne beweren, dat zooiets geoorloofd is, maar een mis daad, welke om een strafvervolging vraagt is het niet. Wie zijn contract niet nakomt benadeelt de wederpartij in zijn rechten en het is de zaak van de benadeelde partij om te trachten met behulp van de over heid zijn recht te verwezenlijken. Bij een misdaad is het voldoende dat de overheid kennis krijgt van de strafbare handeling en zij zelf zet dan een strafvervolging tegen den misdadiger in, onafhankelijk en zelfs tegen den wil van den benadeelde.Het von nis draagt dan het karakter van straf, van vergelding. Bij contractbreuk beperkt de taak van de overheid zich tot het helpen van dengene die zijn recht zoekt en de dwangmaatregelen strekken zich nimmer uit tot gevangenisstraffen of iets dergelijks. Dat onderscheid is daaruit te verklaren, dat het niet voldoen aan een contract zel den zal geschieden uit pure onwil, doch meestal omdat men meent niet of niet lan ger daartoe gehouden te zijn. Als er gekocht is en niet betaald, zal het geval „Ik heb wel gekocht, maar ik heb geen zin om te betalen" zelden voor komen. Dikwijls zal het a! of niet voorge wende onmacht zijn om te betalen en in nog meer gevallen zal de rechtmatigheid van de eisch tot betalen betfrist worden. Het kan n.l. voorkomen, dat de kooper be taling op termijn bedongen heeft en zich daarop beroept; of dat hij beweert niets ontvangen te hebben of geen deugdelijke waar te hebben gekregen, of zich beroept op hetgeen de leverancier hem zelf nog schuldig is en hij dus van zijn recht op compensatie gebruik wil maken, enz. Is er sprake van onmacht, zonder dat de rechtmatigheid van den eisch wordt be twist, dan beperkt de hulp van de over heid zich tot het leggen van beslag, tot het uitspreken van faillissement, tot de gijzeling en dergelijke middelen; maar wordt de vordering ontkend, dan wordt het een proces, dan komt de rechter eraan te pas en wordt zijn oordeel ingewonnen over de vraag: wie van ons beiden heeft ge lijk. Men kan ook gezamenlijk overeen ko men het meeningsverschil aan scheidsman nen (arbiters) te onderwerpen, doch wil len zulke arbitrale vonnissen executoriale kracht hebben (d.w.z. ten uitvoer gelegd kunnen worden met behulp van de sterke arm) dan is de tusschenkomst van den offi- cieclen rechter desalniettemin onontbeer lijk. Het hiërarchisch gebouw der rechterlijke rr.acht Er zijn verscheidene soorten rechters, die met elkander de z.g. rechterlijke macht uitmaken en een hiërarchisch geheel vor men. Bovenaan staat de Hooge Raad, ons hoogste rechtscollege, zetelend- in den Haag. Onder hem re-ssorteeren vijf Ge rechtshoven, n.l. te Amsterdam, 's Graven- hage, 's Hertogenbosch, Arnhem en Leeu warden. Ieder van die Gerechtshoven heeft een stelletje Arrondissementsrechtbanken onder zich, waarvan er totaal een-en-twin tig zijn.- Een ten slotte zijn er in ieder ar rondissement eenige Kantongerechten, al les bij elkaar honderd-en-een. Tot wie van al deze colleges moet men zich nu wenden, wanneer men meent in zijn rechten beknot te zijn? In het algemeen luidt het antwoord: tot de arrondissementsrechtbank en wel tot de rechtbank van het arrondissement, waartoe de gedaagde behoort. Op deze laatste regel zijn wel uitzonderingen, maar over 't algemeen gaat dat op. De rechtbank is bevoegd om kennis te nemen van alle mogelijke zaken, doch er zijn gevallen, waarin men ook b'.j den Kan tonrechter terecht kan, en soms moet men uitsluitend bij hem aankloppen. In legen- stelling met Rechtbank, Hof en Hoogen Raad, die alle colleges zijn, is de Kanton rechter een alleen-rechtsprekende rechter, zooals de Kinderrechter en de Politie-rech- ter in de Strafrechtspraak. De Kantonrechter is de man voor klei nere zaken, de baas van het volkswinkeltje. Zoodra een vordering de waarde van 290 overtreft, mag hij er niet meer over oor- deelen, behalve in procedures ter pake van arbeidsovereenkomsten, waar geen finan- cieele grens is gesteld. Hooger beroep en cassatie. Kantonrechter en Rechtbank spreken dus recht (wijzen vonnis, zooals dat heet) in eersten aanleg. En een ieder heeft zich aan de rechterlijke uitspraak te storen. Ons systeem van rechtspraak houdt echter ook rekening met de mogelijkheid, dat Kan tonrechter of Rechtbank zich ve.gissen en daarom is er éénmaal gelegenheid tot hoo ger beroep. Van een vonnis van den Kan tonrechter staat hooger beroep open bij de Rechtbank, tenminste wanneer het een vordering betreft, welke grooter is dan f 50. Voor zulke kleinigheden als vorde ringen van minder dan 50 komt de Recht bank niet meer in actie. Van een vonnis van de Rechtbank is hooger beroep mo gelijk bij het Gerechtshof als de vordering tenminste meer bedraagt dan 400.Af gezien van een paar uitzonderlijke geval len, waarin het Hof in eersten aanleg recht spreekt, zijn de Hoven uitsluitend bestemd voor appèl-zaken. De uitspraak van een Gerechtshof noemt men: arrest, evenals een uitspraak van den Hoogen Raad. Wat blijft er nu nog over voor dit laatst genoemde hooge college? Zijn voornaamste taak is de z.g. cassa tie-rechtspraak. Wanneer een zaak ge diend heeft voor Kantonrechter en Recht bank of voor Rechtbank en Hof, en de ver oordeelde kan zich nog maar steeds niet met de uitspraak vereenigen, dan- blijft er nog één weg open en dat is het laatste von nis of arrest ter vernietiging (cassatie) voordragen bij den Hoogen Raad. De H. R. is evenwel geen hooger beroeps-instan tie en oordeelt niet meer over de feitelijke toedracht der zaak, doch alleen over d© vraag of de wet juist is toegepast. Da Hooge Raad is n.l. ingesteld met de be doeling eenheid van wetstoepassing te ver krijgen. De arresten van den Hoogen Raad hebben dan ook steeds een meer algemee- ne strekking en dienen als richtsnoer voor de lagere rechtscolleges. Heeft dus een koo per niet betaald, omdat naar zijn meening de geleverde waren niet van deugdelijke kwaliteit waren en Rechtbank en Hof heb ben hem tot betaling veroordeeld, omdat

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5