STADSNIEUWS SPORT ZATERDAG 13 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 DE ZWENDEL IN DEN N AA1M ACHINE-H ANDEL WOEKER U HET SLECHTSTE SOORT. Naaimachines op afbetaling aan werkloozen. Wij waren in de gelegenheid kennis te nemen van de notulen van de Commissie ter bestrijding van den zwendel in den naaimachinehandel, te Leiden, welke 25 N'ovember, 2 en 9 December j.l. in het ge bouw van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken te Leiden, dat daartoe door het Gemeentebestuur welwillend ter beschikking wns gesteld, zitting hield. Aan die verslagen, waarin de verklarin gen van alle bezoekers nauwkeurig zijn ge notuleerd, onilcenen wij dat het inder daad dringend noodzakelijk is dat tegen de uitwassen, van het afbetalingssysteem in den naaimachine handel, zoowel ter be scherming van hot publiek als van den bona-fide handel, krachtig wordt opgetre den. De aan het daglicht gekomen feiten wij zen er ernstig op dat in het bijzonder lie den uit de \-olksklasse door onoirbare han delingen zijn gedupeerd. De practijken, welke men woeker van het slechtste soort zou kunnen noemen, wettigen het vermoe den dat in vele opzichten is geparasiteerd op de armoede, waarin menig door werk loosheid geteisterd gezin verkeert. In Leiden's sloppen en stegen woonach tige personen hebben verklaard dat zij naaimachines, ter waarde van 120 tot 240, in huurkoop hebben ontvangen. Een simpel onderzoek z.ou in vele gevallen niet. alleen reeds dadelijk hebben aangetoond dat aan dergelijke dure luxe naaimachines geen behoefte bestond, doch ook dat de huurkoop ere in alle opzichten onerediet waren. Men kan dus veilig aannemen, dat men op een absoluut onverantwoordelijke wijze aan het minder gegoede publiek te zware verplichtingen heeft opgedrongen. Degenen, die op een te laken licht vaardige wijze, contracten teekenden, waarvan zij zelfs bij benadeling den in houd en de strekking niet begrepen, kun nen echter ten deze ook niet geheel vrij uitgaan, daar zij van te voren hadden kun nen weten, dat prompte nakoming van de op zich genomen verplichtingen zoo goed als uitgesloten was. Opgemerkt is. dat de voorwaarden, waarop reizigers doorgaans worden aange steld, wel tot ongewenschte toestanden moeten leiden. Hoewel daarom niet ont kend mag worden, dat colporteurs e.d., wier broodwinning grootendeels of geheel van den verkoop afhankelijk is, zich misschien door dezen moeilijken eeonomisehen tijd hebben laten verleiden te trachten aan minder soliede adressen te leveren, is dit provisie-systeem niet de eenige oorzaak van de gewraakte practijken. aansezien de werkgever ten slotte de eindbeslissing heeft omtrent het al of niet in huurkoop toevertrouwen en deze verantwoordelijk is voor het. leveren van luxe machines aan arme gezinnen. De hoofdoorzaak moet gezocht worden bij den credietgever, die ten koste van alles tracht een zoo groot mogelijk aantal naai machines te plaatseu en wiens verkoopsor ganisatie in vele opzichten niet deugt. Volgens de afgelegde verklaringen, wel ke aan de hand van de afbetallngsftoettes en aan de hand van gegevens van de Ar beidsbeurs zijn gecontroleerd, heeft men zich niet ontzien om aan in achterbuurten wonende werkloozen dure naaimachines in huurkoop te geven. Het ligt voor de hand dat velen, die voor een groot gezin hebben te zorgen, in de hoop op bel ere tijden en door armoede gedwongen, die artikelen, welke het eerst uit het gezin kunnen wor den gemist, hebben beleend of verkocht. Niet alleen is medegedeeld, dat men getracht heeft naaimachines, bij men sehen, die niets te verliezen hadden, tegen hun wil in huis te plaatsen, doch ook dat men aan een achterlijken jongeman en aan een oude vrouw, die geen naaimachine kan hanteeren, machines op afbetaling heeft op gedrongen. Van alle zijden heeft men de Commissie verzekerd dat reizigers, colporteurs, sub agenten enz. huurkoopers zelf in de mond hebben gegeven de machine te verduiste ren en dat zij aan laatstgenoemden adres sen heben verstrekt van kooplieden, die naaimachines opkoopen zonder naar de herkomst daarvan behoorlijk navraag te doen. De Commissie kan aantoonen, dat aan verschillende personen meerdere machi nes binnen korten tijd in huurkoop zijn ge- geven, terwijl de verkooper wist, dat een of meerdere machines reeds waren verduis terd en dat in bepaalde gevallen naar de gegoedheid van den huurkooper geen en kel onderzoek is ingesteld. Hieruit kan worden afgeleid dat de werkgever van de gewraakte practijken afwist. Het behoeft geen uitgebreid betoog, dat door dergelijke practijken delicten in de hand worden gewerkt en dat menig fatsoenlijke werklooze hierdoor tot onver antwoordelijke daden is gekomen. Wij kunnen gelukkig hieraan toevoegen, dat de Rechter rekening houdt met de eigenaardige en bijzondere wijze waarop men tracht op afbetaling te verkoopen. Wie onze strafzittingen geregeld volgt en bijwoont, ervaart meer en meer, dat ook de Rech'erlijke Macht hierover veront waardigd is. Wij kunnen het dan ook niet anders dan toejuichen, dat de Haagsche Politieriehter bij zijn vonnis van 28 No vember j.l. in een ten verzoeke van de aan klaagster, de N.V. Husqvarna Hollandsche Handel Maatschappij, welke ook hier ter stede een filiaal houdt, aanhangig ge maakte strafzaak wegens verduistering van een naaimachine den verdachte oen voor waardelijke straf, zonder bijzondere voor vaarden, heeft opgelegd. Deze uitspraak aarbij ook de Officier van Justitie zich neerlegde, leert ons dat de Strafrechter er zich niet voor leent om ten behoeve van een termijnzaak voor „boeman" te spe len en dat hij de Reclasseering niet tot „incasseerster'' wil degradeeren. Wij veronderstellen echter, dat ondanks dit duidelijk vonnis vele stakkers, die zich hebben laten verleiden-de in huurkoop ont vangen machine van de hand te doen, van hun armoede wekelijks toch nog iets aan den huurverkooper afstaan, alleen uit vrees voor de gevangenis en het is ons be kend dat zelfs steungelden daarvoor aan gewend worden. Ondanks dit alles kan de verduistering echter niet goed gepraat wordendeze moet onder alle omstandigheden scherp worden afgekeurd. Zij, die reeds een in huurkoop ontvangen voorwerp verduister den. zullen verstandig handelen zich niet voor een tweede keer aan een strafbaar feit schuldig te maken. Het ergerlijke van de gesignaleerde prac tijken is, dat arme drommels, die in huur koop ontvangen machines verkochten, in den regel niet meer dan f 40 of 60 voor het verduisterde van den o 'cooper ontvin gen en dat zij voor die machines in ter mijnen zelf prijzen varieerende van ƒ120 tot 240 moeten betalen. Het is nog steeds een open \raag waar de verduisterde machines, via de(n) aan de Comm. bekenden(n) opkooper(s), blij ven. Uiteraard zal de oplossing van deze vraag t.z.t. moeten worden overgelaten aan de politie, van wie de Commissie reeds in vele opzichten medewerking ontving. Hefc is te voorzien dat wanneer de ver zamelde gegevens te kennis van de Justi tie worden gebracht, strafvervolgingen we gens heling en uitlokking van een misdrijf niet zullen uitblijven. Met de belangen van verduisteraars dient echter rekening te worden gehouden. Degenen, die alsnog klachten wenschen in te dienen, kunnen zich daartoe aanmel den bij een van de commissie-leden of schriftelijk hun naam en adres opgeven aan het correspondentie-adres: Cobetstraat No. 70 te Leiden. Er zullen thans maatregelen genomen worden om aan de gesignaleerde zwendel- practijken onmiddellijk een einde te ma ken. Wij hopen hierop t.z.t. te kunnen te rugkomen. In het algemeen belang herhalen wij nogmaals de waarschuwing: Verkoop nooit in huurkoop ontvangen artikelen: Koop niet lichtvaardig goederen op afbetaling MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. Voordracht dr. J. Aleida Nijland. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandschc Letterkunde heeft mcj. dr. Aleida Nijland gesproken over het handschrift van Von dels vertaling naar Tasso's „La Gerusa- lemme Liberata". Het volgende is er aan ontleend: VondeFs vertaling, door den dien ter zelf nooit uitgegeven, bleef in handschrift ais „Godefroy of Hierusalem verlost" voor het nageslacht bewaard. In 1764 in Den Haag geveild, is dit handschrift na veel omzwer vingen: Warschau, Petersburg, 1012 Gent (waar prof. dr. W. L. de Vreese er een kopie van nam), weer Petersburg, Warschau, he den tijdelijk in bruikleen in ons land. Door de Vreese's nauwkeurige kopie, waarin ook al Vondel's verbeteringen en veranderingen zijn aangegeven, zien we den dichter aan het werk Deze kladvertaling is met fouten leemten en al een stuk fraai rythmisch Vondelproza, een onontgonnen miju van schoonheid, zooals uit een onderzoek van „eerste boeck" en tweede sangh" reeds ten volle blijkt. De tijdsbespaling van 't hand schrift zal uit inwendige gegevens moeten worden vastgesteld, vermoedelijk ongeveer 1620. Belangrijijk is de ev. invloed van Tasso's epos op Vondel. Duidelijk spreken titels als „Helden Godes" (Tasso's „guerrier di Dio" vertaalt Vondel aldus) en „Hierusa lem Verwoest", beide in 1620 uitgegeven. En aJ blijft bevruchting van den geest, het „hoogh geheymenis" van allen geestesgroei, groctenuee.s on nas- eulijk, de tijne psycho logie en rijke gevoelsschakeering van Can to II moeten Vondel innerlijk hebben ont roerd. De kern der „Gerusalemme", de hoofdelementen, vinden we sinds 1610 als levensgedachten al in den jongen Vondel: belangstelling voor den strijd tusschen Christenen en Turken, Christendom en Is lam, dien Tasco voorstelt als een strijd der helsche machten tegen den hemel, van Sa tan ,,'s Weerelds Prince" tegen God, ter wijl de dichter in de heldenfiguur van „Godefroy van Buljon" zich een levens ideaal zag geteekend van den „held Go- des", den Christelyeken Ridder", die een roeping heeft te vervullen. Maar in al de „poë-jsc'ae vrijheid' van tooverij, ietwat zwoele liefdeslyriek en bonte ridderavon turen, die Tasso naar eigen getuigenis noodig had om zijn stof ingang to doen vinden, stelde Vondel blijkbaar geen be lang genoeg, om aan het eind van zijn vertaling gekomen, deze nog eens ter na dere bewerking op te nemen. Zoo is het handschrift 500 jaar blijven rusten, om zich nu aan ons te openbaren als een tot heden onbekende rijke Vondel- schat. Collecte. Morgen zullen de parochianen van de St. Petruskerk en degenen, die de Kloos terkerk aan den Haagweg bezoeken, in de gelegenheid worden gesteld, om hun gaven te offeren voor de R. K. Weezen. Dat zij allen zulks op milde wijze zullen doen mogen wij niet betwijfelen! De Leidsche winkelstand. Gistermiddag heeft de opening plaats gehad van de nieuwe zaak in radio artike len van den heer D. Ie Feber, welke thans gevestigd is Haarlemmerstraat 187. In een klein bestek zijn hier tal van toestellen, ap paraten en onderdeelen op radio-, electri- citeits- en gasgebied ondergebracht. Men neme eens een kijkje. NIEUW SOCIËTEITSGEBOUW. Zooals men weet is het gebouw van de sociëteit „Amicitia" op de Breestraat ver kocht en moet dit pand Mei 1932 ontruimd zijn. Op een leden-vergadering is reeds ge- ruimen tijd geledon besloten, een nieuwe sociëteit te bouwen op het terrein, waar nu de buitensocieteit met kegelbaan staat aan den Stationsweg. Een tweetal architecten zijn toen uitge nood igd geworden om plannen te ontwer pen, nl. de heeren B. Buurman en ir. J. v. d. Laan. Gisterenavond hebben beide architecten op een ledenvergadering hun plannen toe gelicht. Te voren was reeds advies ingewonnen van een door de ledenvergadering benoem den technisch adviseur, den architect H. v. d. Kloot Meyburg te Voorburg. En dit advies was zeer beslist ten gunste van het plan-v. d. Laan. De vergadering is echter gisteren van dit advies afgeweken en heeft met een kleine meerderheid besloten tot het plan- Buurman. Naar verluidt zijn de bouwkosten op on geveer 35 000 gld geschat. Voor den bouw is alsnog noodig de toe stemming van B. en W. Zooals men weet. heeft de S. D. A. P.'sche Raadsfractie voor gesteld op dat terrein het nieuwe Raadhuis te bouwen. UITSLAG PRJSVRAAG FONDS REICH. De Secretaris van den Senaat der Uni versiteit van Amsterdam brengt ter ken nis, dat bij, na verkregen machtiging tot opening van het naambriefje, heeft vastge steld, dat de schrijver van het onder het motto: „Alles Gescheite is schon gedacht worden, man muss nur versucben, es noch einmal zu denken. Goethe (Sprüche)", in gekomen antwoord op een door den Se naat uitgeschreven prijsvraag uit het Fonds Reich is de heer H. van de Waal, Litfc. stu dent aan de Rijks-Universiteit alhier. Aan den heer van de Waal zal in de plechtige zitting van den Senaat, ter gele genheid van den dies natalie der Universi teit, het bewijs van de hem toegekende eervolle vermelding worden uitgereikt. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Causerie van den heer J. Th. Witte. Gisteravond hield de heer J. Th. Witte, voorz. van de Athletiek- en Voetbal vereen. „Rood-Wit", een lezing over „Wandel sport". Omstreeks 9 uur opende de heer H. Pierrot de vergadering met den chr. groet en heette de aanwezigen welkom. In het bijzonder na den spreker, als oud-secr. der vereen, de leden van Rood-Wit, die van ■dezen avond gébruik maakten eens nader kennis te maken met P. K. Hij somde nog eens de middelen en het doel van P. K. op, alvorens den heer Witte het woord te geven. Deze merkte op. dat in dezen t-ijd van mechanische voortbeweging, bét zich wan delend voortbewegen.' 'nog steeds belang- ste ling heeft, Spi. wilde hier niet over snelwandelen, maar over afsthndwande'en spreken. In een kort historisch overzicht, constateerde hij, dat de „sport" dateert van 25 jaar terug en noemde namen als: Sudderland, Dudok de Wit, bijgenaamd „Kees de Tippelaar" ea. Vooral Sudder land is de pionier van de wandelsport. Deze richtte in 1895 te Den Haag de eerste Ath- letiekvereen. op, welke zich op wandel sport toelegde. Hij gaf bovendien door zijn voorbee'd (1895 BrusselDen Haag, onder pseudoniem „Victorie") algemeene bekend heid aan zijn streven om de s-port bij de groote massa ingang te doen vinden en het groote publiek te laten wandelen in- plaats van de tot dan gebruikelijke marsch- wed strijden. Met de oprichting van den Ned. Bond voor Lich. Opvoeding werd er in deze richting een ernstige stoot gegeven. Sinds 1909 worden nu jaarlijks de 4-daagsche af- standsmarschen gehouden, waarvoor eiken deelnemer, welke deze volbrengt een on- derschèidingsteeken wordt uitgereikt. Ge weldig is de popu'ariteit gestegen, nu sinds 1928 deze marschen internationaal zijn en dank zij de medewerking van den Min. van Defensie, wat betreft inkwartie ring en ligging (4 treinen materiaal).'Ook is de deelname van burgers enorm geste gen. Voor deze marschen verdient het aan beveling om in groepverband deel ie ne men. Men montert elkaar op en leert al kaar waardeeren. De goede geest doet vol harden. Een grap of marschlied doet dik wijls meer dan de beste verp eging. Hierna weidde spr. nog uit over de trai ning, welke vroeg begonnen en doelmatig moet zijn. Tot slot gaf hij den toehoor ders den raad eens nader kennis te ma ken met de wandelsport door middel van Rood-Wit's onderafd. „De Antilopen". Zondag aanstaande organiseert Rood- Wit een Propaganda-wandeling (12 K.M.) over Voorschoten en de Vink, waarvoor de heer Witte alle P. K.-!eden uitnoodigt met Rood-Wit mede te doen. Aan de Vink wordt gepauzeerd om het programma na der uiteen te zetten. Zij, die mee wenschen te gaan, z-orgen er voor Zondagmiddag om 2 uur bij de klok op de Doezastraat pre sent te zijn. De hoop uitsprekend iets te hebben ge daan om de wandelsport in breed eren kring bekend te maken, sloot de heer Wit te zijn causerie. Na de gebruikelijke woorden van dank sloot de voorzitter de bijeenkomst op chr. wijze, na nog op de prettige samenwer king van beide vereenigingen te nebben gewezen. Concert „G. en W." Wij meenen de bijzondere belangstelling der leden van G. en W. te mogen vragen voor het concert op a.s. Dinsdagavond, te geven door het trio: f^eonie Molkenboer (sopraan), Els Berentzes (viool) en Albert Thoenies (piano). Leidsche Pluimveevereeniging. De Leidsche Pluimveevereeniging hield gisteravond in Restaurant „Zomerzorg" haar 70ste ledenvergadering. De vergade ring stond onder leiding van den voorzit ter, den heer van Mens. Na voorlezing der notulen en de mede- deelingen werd een tafelkeuring gehouden. Voor de kippen onder leiding van den heer H. L. A. van der Horst en voor do duiven van den heer Moll te Den Haag. Enkele leden hadden voor deze keuring verschillende dieren medegebracht, waar bij wel de krielhoenders en de Hollandsche kroppers het best vertegenwoordigd wa ren. De beoordeeling der dieren geschiedde zeer nauwkeurig, waarbij de keurmeesters verschillende wenken ten beste gaven ter verbetering der rassen. Uitvoerig werd de financieele toestand van de Leidsche Pluim veevereeniging besproken en zoowel door het bestuur alsvan uit de vergadering plan nen naar voren gebracht om hierin verbe tering te brengen. Nadat nog een verloting was gehouden werd deze zeer geanimeerde en interes sante vergadering gesloten met een bijzon der dankbwoord aan de heeren van der Horst en Moll. Het bezoek op de vergadering had wel grooter kunnen zijn; indien meer dergelijke keuringen worden gehouden zal zulks in de toekomst zeker het geval zijn. Handelsregister K. v. K, Wijzigingen: 1534. P. Guldemond, Leiden, Haarlemmerstraat 66, handel in muziekinstrifmenten. Uittr. E.: P. Gulde mond, Leiden, d.d. Augustus 1930. Wijz. handelsn. thans: Firma P. Guldemond. N. E.: J. C. Guldemond, Leiden. 3861. Koninklijke Bloembollenkweeberij en Handel v. h. P. van der Meer Czn., Noord wijk, Offemweg 1. N. Comm.: C. van der Meer geb. Lubbe. MUZIEK. Albert Spalding. Het tweede concert van de concert directie de Koos bracht ons Albert Spal ding met medewerking van den pianist André Benoist. Spalding is een heel merk waardig viojist. Klaar en doorschijnend, geheel èf is zijn spel als maar van wei nigen. De volzongenheid van zijn toon is prachtig, waaraan zich veelkleurige ver scheidenheid paart. Het mezzavoce, dat hij ontwikkelt is streelend en lokt voortdu rend. Daarbij is alles even beheerscht en prachtig egaal-onfeilbaar zeker. Zijn 6pel dat overglanst is van warmte, maar altijd gedistingeerd blijft beïnvloedt den toehoor der enorm. Met deze bevoorrechting toe- gerust speelt Spalding, die niet houdt van trucjes of effectbejag op zijn prachtig in strument, de mooiste dingen voor, en doet dit in algeheele toewijding. Zoo speelde I hij Bach „Sonate in G dur" met het groot- I ste meesterschap sensitief en klankvol in gesteld. Onmiddellijk viel ook op welk een kunstzinnig en vaardig pianist met hem samenspeelde. Het „Concerto in Es dur" van Mozart werd, zooals men van Spalding mocht ver wachten in zuivere geestelijke sfeer ver- tolkt, 't Klonk zoo subtiel, glanzend en blijmoedig, een hoogere emotie tot uiting gekomen. De begeleiding (door klavier nooit zoo gunstig) was in Spalding's geest. In „Sonate C moll op. 30 no. 2" het diep zinnig een grootsch van gedachten zijnde i werk van Beethoven, luisterden wij be- i wonderend toe naar de zielvolle vertol king. Zijn nobel een apart-ingestelde mu- ziekgeest veelde de hoofdstemming ernst en met wijsheid ingehouden passie op de meest voortreffelijke wijze aan. Over het samenspel zijn wij enthousiast, dat was volmaakt. Een groote aanvullende verrij king over en weer! Wij hoorden de sonate zoo spontaan en toch ook weer zoo innig en versteld als in i het „Adagio", bondig in het „Scherzo" en van grootsche expressie de „Finale", 't Is alsof hij telkens zijn praestatie met een ander leven opsiert en rijker maakt. Na de pauze de gebruikelijke kleine stuk ken (haast jammer pa Bach, - Mozart en Beethoven) een fijn virtuoosnummer van Szymanowski. „La Fontaine d' Aréthuse", „Légende" van Godowski, „Burleska" van Suk en „Etude" van Saint-Saens-Ysaye. Zijn spel, omlijst van charme, was hij hier in de volle kracht van klank en virtuositeit, die geweldig op de menschen inwerkt. Men was buitengewoon enthousiast en Spalding was zoo vriendelijk tot tweemaal een toe giftje te spelen. De pianist André Benoist, die uiterlijk zoo kalm, zelfs onbewogen er bij zit, is een uitstekend partner in en- semblespel en een begeleider, die overal, waar hij wezen moet, is. Dit is nog niet alles. Hij is een musicus van fijnen aan leg, en wat van groot belang is: hij musi ceert van uit dezelfde sfeer als de violist en doet zijn invloed, stillekes weg, in Beet hoven op grootsche wijze gelden. Een groot succes, wat hier meer dan de gewone be- teekenis heeft. J. K. BIOSCOPEN. Trianon. Westfront 1918Een oorlogsfilm, die bij haar eerste verschijnen de aandacht trok en vanaf het begin volle theaters zag. Is dit om dat oorlogsfilms nog altijd de grootste aan trekkingskracht hebben op het groote publiek? Misschien wel! Maar bij deze film is er toch ongetwijfeld ook nog een andere factor! Hel is de ontstellende werkelijkheid, die deze film geeft. Het is het aangrijpende, ontstellende oorlogsbedrijf, dat de menschen ademloos deed toezien, niet omdat de film een aantal schrille beelden gaf van vallende soldaten, van grana ten, van dood en vuur, maar omdat ieder, die deze film ziet, voelt, dat deze beelden de wer kelijkheid zijn en dan overweegt, hoe vreeselijk deze vier oorlogsjaren geweest zijn. Een hel! Het is de oorlog in de loopgraven, waarin de granaten van den vijand ontploffen. Aanvallen, sluipend over het oorlogsterrein, terwijl de ko gels fluiten en de granaten gieren, het is de dood, het lijden, dat nu deze treft en dan die 1 soms het gevecht van man tegen taan. Een Agenda LEIDEN. Dinsdag, R. K. Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden, Gebouw Zita-Ver- eeniging, Pieterskerkkoorsteeg, 8.15 uur. Dinsdag ..Geloof en Wetenschap", Concert, Kleine Stadsgehoorzaal, 8 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vmcentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt a.s. Zondag waargenomen door de dokto ren Bruining. Niemer, Morn en Starck. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maaudag8 tot en met Zondag 14 Dec. a.s. waargenomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594. VOETBAL B. K. FEDERATIE. Het Leiden-terrein afgekeurd. Naar wij vernemen is het terrein der R. K. S. V. „Leiden" wegens aanhoudende regenval absoluut onbespeelbaar gewor den. De voor morgen vastgestelde wedstrij den zijn dan ook afgelast. Duitsche luitenant wordt plotseling krankzin nig en moet worden weggedragen. Dan de lazaretten, waar de menschelijke wrakken worden binnengedragen, waar de dok ters en verpleegsters zwoegen tot zij er bij neervallen. Het is de volledige onthulling van het afgrijselijke oorlogsbedrijf. Het sprak baast vanzelf, dat na de opkomst van de sprekende film, er ook een sprekende oorlogsfilm zou komen en vooral ook daarom is deze film aangrijpender dan alle overige. Het is de beste oorlogsfilm, die wij tot heden zagen, juist ook omdat het werkelijk een oor logsfilm is, bijna zonder romantiek, alleen de schrille werkelijkheid. Voor de pauze draait er een aardige ope rette-film „Die Geliebte Seinen Hochheil", waarin o.a. Hans Junkerman 'n hoofdrol speelt Een screen-song en een journaal vullen ten slotte dit programma aan, dat reeds den eer sten avond een uitverkocht theater bad. Casino. De directie van Casino, aangemoedigd dcor het succes, dat ze de vorige week mocht in- oogsten met de film „Das lochende Ziel" met Richard Tauber in de hoofdrol, besloot dit kunstwerk te prolongeeren, vooral ook om die genen, die ze wegens uitverkochte zaal moes ten teleurstellen de gelegenheid te verschaffen alsnog van de schoone muziek en den heerlij ken zang, dien de film biedt, te komen ge nieten. Plichtmatig hebben we ook deze voorste'ling bijgewoond en kwamen opnieuw onder den in druk van zang en spel. We herhalen, wat we de vorige week schreven: een eerste-klasse film met streng logisch verband en eenvoudig van inhoud; een film, die zoowel door muziek en spel waar kunstgenot biedt en die we, wat veel zegt, zonder voorbehoud ieder kunnen aanbevelen. Ook het voor-programma met het City- nieuws, een tocht door het Zwarte Woud en twee kluchten is goed verzorgd. De directie van Casino heeft met dit pracht-programma eer van haar werk en haar theater verdient een ruim bezoek. Luxor. De-ze week draait in het theater aan den Stationsweg als hoofdnummer: „Ons dagelijksch Brood", een nieuwe super film van Dr. F W. Murnau, waarin het volgend verhaal uitgebeeld is: Een jonge landman wordt door zijn vader naar de stad gestuurd, om den tarweoogst te verkoopen. Lem is nog jong en zijn vader twijfelt, of hij er wel goed aan gedaan heeft, om hem alleen naar de stad te sturen. In de lunchroom, waar hij zijn maaltijd gebruikt, wordt hij be diend door Kitty, die dadelijk een diepen indruk op hem maakt. De beide jongelie den geraken met elkaar in gesprek en, na verloop van enkele dagen, zijn beiden besloten met elkander te trouwen. Lem stuurt een telegram naar zijn vader, dat hij met zijn jonge vrouwtje thuiskomt en de ontvangst is van vaders zijde verre van hartelijk. Lem staat onder den invloed van zijn vader en is zelfs bang voor hem. Kitty echter wenscht zich geen beleedigingen te laten welgevallen. De tarwe moet geoogst worden; een groot aantaal maaiers is aangekomen, om hier bij te helpen. Aller handen zijn aan 't werk en ook Kitty weert zich dapper om allen van eten te voorzien. De mannen ontdekken dadelijk, dat Je nieuwe vrouw een meisje uit de stad is en probeeren haar het hof te maken. Ook Lem's vader gelooft niet, dat zijn schoondochter een brave vrouw voor zijn zoon is en wordt daarin door een der werklieden in gesterkt. Na een hevige scène verlaat Kitty de boerderij. Zi; wenscht niet langer onder zulke onaan gename omstandigheden voort te leven.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2