Z2ste Jaargang ZATERDAG 13 DECEMBER 193t- No. 6771 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND J. P. VAN BERGE HENECQUWEN BINNENLAND UIT DE RIJNSTREEK 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week f2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2 60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnes ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent. me» Geïllustreerd Zondagsblad 1 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. IX II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vïj^ bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Een tekort Ver-oppervlakking van het geestes-leven is een gevolg méér van niet-denken, dan van niet-weten. Zij, die misschien wel heel wat weten, maar deze kennis hebben vergaard xn hun hersenen, als in een provisie-kast, om er wanneer 't te pas komt van te profiteeren, en niet nadenken over wat ze weten, en die vooral ook niet nadenken over zichzelf, geen gecontroleerde zelfken nis bezitten dezulken laten het leven, helaas, vervloeien aan de oppervlakte.... Zij zijn, al behooren ze tot de beschaaf de en zelfs tot de hoog-beschaafde kringen, meer uiterlijk dan innerlijk beschaafd. In de „Tijd" heeft mgr. H. J. M. Taskin, naar aanleiding van het verschijnen van een voor velen gevaarlijken roman on der katholieke vlag, gewezen op de zede lijke plichten van een romanschrijver te genover zijn lezers. Naar aanleiding van deze beschouwing, die tevens een critiek_ was, is door een inzender een, min of meer verdedigend, artikel geschreven in hetzelf de blad. Bij dit artikel plaatst mgr. Taskin een naschrift, en op een paar opmerkingen d&arin gemaakt willen wij hier even de aandacht vestigen. Hij spreekt daarin over „ontzaggelijke begripsverwarring en onkun de", „omtrent de meest elementaire kennis van wat eigenlijk wetenschap, kunst, waar heid en zedelijkheid zijn" en vervolgt dan: „Dit tekort is, helaas, een vrij algemeen verschijnsel bij velen, die zich mengen in, of een leidende houding meenen te mogen aannemen bij de intellectueels en cultu- reele beweging onzer dagen. Dit tekort wordt veroorzaakt doordat de meesten van hen geen of te weinig studie maken van de wijsbegeerte. Zonder scholing, zonder gron dige zelfstudie, het hoofd vol troebele, al- les-behalve-scherp omlijnde, onjuiste'en va ge ideeën, schrijven en re^eneeien ze er maar op los, de meest ingewikkelde vraag stukken van kennis, wetenschap, staatkun de of godsdienst met een handomdraai op lossende". Een scherp oordeel over „een vrij alge meen verschijnsel bij velen", gegeven van zoo bevoegde zijdel Maar niemand zal ontkennen, dat 't goed en noodig is, klaar en onomwonden te wijzen op den plicht van allen (óók de „jonge ren"!), die zich geroepen achten tot voor lichting en leiding; over het zeer ger vaarlijke tekort, waaraan deze kunnen lijden, tot schade en nadeel van velen! DUITSCHLAND MIJNRAMP-DEBAT IN DEN RIJKSDAG Een veiligheidswet geëischt. De Rijksdag is gisterochtend reeds om 10 uur begonnen met zijn laatste zitting voor het Kerstreces. Het voornaamste punt op de agenda vormden de voorstel len in zake de mijnramp te Alsdorf. Rijksminister van Arbeid, dr. Steger- wald, deelde mede, dat zoowel de Rijks- regeering als de Pruisische regeering den nabestaanden der slachtoffers snel hulp hadden verleend. Bovendien zijn er van particuliere zijde vele giften gekomen, die reeds de 1 y2 millioen mark overschreden hebben. Husemann (soc.) bracht in herinnering, dat de groote rampen van het jaar 1930 meer dan 500 slacht, ffers hebben geëischt. Hierbij komen nog de dagelijksohe onge lukken, ten gevolge waarvan in 1929 dage lijks meer dan vier mijnwerkers den dood vonden. Husemann besloot met de mede- de el ing, dat de sociaal-democratische frac tie de spoedige indiening van een Rijks mijnwet zal voorstellen, waarin aan de controleurs der schachten meer rechten zullen worden gegeven. Dr. Ley (nat. soc.) noemt als een van de oorzaken der catastrophe te Alsdorf de te groote inspanning der mijnwerkers. Het is in deze mijn voorgekomen, dat de red dingsbrigades niet uit geschoolde mijnwer kers, maar uit ongeschoolde landarbeiders bestonden, die bij het reddingswerk zijn omgekomen, omdat zij geen geschoolde lei ders hadden. Sprekende over het Riin- Akenkanaal merkte deze afgevaardigde op, dat door afstand te doen van dit ka naal het geheel Wormbekken aan de Ne derlanders wordt prijsgegeven. Als de com munist Sattler interrumpeert, voegt dr. Ley hem toe: Mijnheer Sattler, u hebt nooit gewerkt, maar u zat 3J-4 jaar in de gevan genis wegens diefstal. (Oerverdoovend la waai bij de communisten). Rot.hr, de leider van den Pruisische» mijnveiligheidsdienst, verklaart, dat alle onderzoekingen, welke tot dusver zijn ver richt, nog geer stap nader tot de oorzaak van de ramp hebben geveerd. De voorstellen met betrekking tot de mijnramp werden alle aangenomen. Daar na ging de rijksdag op reces. FRANKRIJK. STEEG ACCEPTEERT. Een anti-clericaal ontwerp-kablnet. De heer Steeg, heeft gisteravond den president der republiek meegedeeld, dat hij «-de opdracht tot vorming van een kabi net aanvaardt. De samenstelling van het kabinet, die Steeg op het oogenblik met zijn aanstaan de medewerkers bespreekt, ziet er aldus uit: Minister-president en onderwijs: Steeg; buibenlandsche zaken: Briand; Justitie: Chéron; begrooting: Germain-Martin; han del: Flandin; arbeid: Laval; koloniën: Piétri; oorlog: Barthou; financiën: Cad- laux; luchtvaart: Painlevé; openbare wei- ken: Daladier; P. T. T.: Chautemps; land bouw: Cueille; marine: Daniélou; natio nale economie: Louoheur. Het heftig anti-clericale karakter van dit ministerie springt in het oog, ondanks de aanwezigheid van Chéron, constateert de „Msb.M. Als het ministerie aldus tot stand mocht komen en er geen verdere ruzie over de verdeeling der portefeuilles uitbreekt, dan is het toch twijfelachtig of er in de kamer een meerderheid voor gevonden zal wor den. Evenwel hoopt natuurlijk Steeg, dat het op komst zijn van de feestdagen en het Kerstreces de kamer er toe zal brenge.i, den strijd eerst bij den kamerterugkeer in Januari uit te vechten. SPANJE. EEN OPSTAND IN NOORD-SPANJE. Het garnizoen van de stad Jaca in verzet gekomen. Het garnizoen van Jaca, een grensstad midden in de Pyreneeën, is in opstand ge- komèn. De revolutionnaire beweging staat waarschijnlijk onder leiding van den voor- maligen kapitein Galen, die in 1926 uit het leger werd verbannen, in verband met een poging om te Barcelona een bomaanslag op koning Alfonso te plegen. De regeering heeft troepen vanuit Saragosso naar Je plaats van den opstand gedirigeerd. De opstandelingen hebben alle telefonische en telegrafische verbindingen doorgesneden. Een aanstonds ingestelde censuur heeft alle verbindingen met de buitenwereld van halfvijf tot zeven uur gisteravond, met uit zondering van de verbinding via Gibral tar, verbroken. De luchtvaartautoriteiten hebben aan de militaire vliegers te Ma drid gelast zich in gereedheid te houden. Gok uit Huesca zijn troepto onder be. vel van generaal Dolla naar Jaca onderweg, Uemeld wordt, dat de opstandige solda ten met de hulp van burgers een aantal officieren van bet garnizoen te Jaca in het fort hebben opgesloten. Volgens een onbe vestigd gerucht zou ook de stad Lerida aan de opstandige beweging deelnemen. Het wordt mogelijk geacht, dat de mui- teren te Jaca het begin is van de reeds geruimen tijd aangekondigde revolution naire beweging. Men neemt aan, dat ook majoor Franco een der leiders van den opstand is. Het garnizoen te Jaca toch bestaat uit twee bataljons artillerie en een regiment infan terie, het Galicia-regnnent genaamd, en men herinnert eraan, dat Franco tot dit regiment behoorde, alvorens hij vlieger werd. Voorts wordt het van veel beteekenis geacht, dat de echtgenoote van Franco Donderdag in de buurt van Jaca is gesig naleerd. Gisteren was zij echter weer te Madrid teruggekeerd. Na afloop van een kabinetszitting gis teravond om acht uur. bevestigde de mi nister van Binnenlandsche Zaken, Mat os, Voor weinig geld een best ToesfpKn 'n goede SJLK méïtf dat is iets wat U zoekt. Nu dat tlindt U bij ons. DE NIEUWSTE PHILIrSJONTVANGERS voor f 023f-. (y Grootste Omzet jiier in Leiden. Steeds de Eerste met het Nieuwste Electro - Radio - Sanitair AALMARKT 12. PHILIPS SERVICE het bericht van den opstand. Hij verklaar de tevens, dat Jaca geheel geïsoleerd is. Hij heeft aan alle avondbladen verzocht geen melding te maken van den opstand, aan welk verzoek door alle bladen werd gehoor gegeven. Niettemin is het nieuws in geheel Madrid bekend geworden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft gisteravond halftien de vertegen woordigers der pers ontvangen en hun me degedeeld, dat de regeering over voldoen de macht beschikt om den opstand te on derdrukken. De koning is gistermorgen van een jachtpartij in Estramadura terug gekeerd. De toestand te Madrid is normaal, dcch er heerscht een toenemend gevoel van span- ning. De censuur is weer ingesteld. RUSLAND BEZUINIGING BIJ DE SOVJETS. Anders dreigt gevaar voor het vijfjarenplan. Naar via Kowno uit Moskou wordt ge meld, beeft de voor/; van den opper sten economischen raad der sovjet-unie een oproep gepubliceerd, waarin hij wijst op den moeilijken financieelen toestand, die het noodig maakt, dat het economische program voor het vierde jaar van Tiet vijf jarenplan zoo veel mogelijk uit eigen mid delen wordt gefinancieerd en beneden de vastgestelde uitgavengrens blijft. De induslrieele ondernemingen moeten zich zooveel mogelijk toeleggen op verbete ring der kwaliteit. De spaargelden dienen beschikbaar te worden gesteld voor den wederopbouw. De vevwaarioozing van de uitvoering van sommige punten van het economisch program en de opzettelijke tegenwerking en sabotage der regeerings- en partijbeslui- ten hebben dezen oproep noodig gemaakt. Nog te veel bedrijven verhoogen hun uit gaven zonder vooraf na te gaan, of deze door inkomsten worden gedekt. Hieraan moet een einde komen, omdat de toestand, die thans niet dreigend is, anders een zoodanige wending zou kunnen nemen, dat de uitvoering van het vijfja renplan er ernstig door in gevaar zou kun nen komen. Een ander bericht uit Moskou meldt, dat de raad van volkscommissarissen der al- Russische sovjet-republieken heeft besloten om een bijzonderen raad te stichten voor de voedselvoorziening van het volk. Dit nieuwe instituut heeft tot taak, in richtingen en fabrieken in gereedheid te brengen, om gaarkeukens voor de voedsel- verschaffing onder te brengen, want tot nog toe is daar veel te weinig aandacht aan besteed, zoodat er groot gebrek heerscht. Ryskuloff is benoemd tot voorzitter van dezen nieuwen raad: tot nog toe was Rys kuloff vice-voorzitter van den raad van volkscommissarissen. De nieuwe raad voor voedselvoorziening bestaat uit honderd leden, die door de ver schillende vakvereenigingen, publiekrech telijke organisatie en door de pers wor den afgevaardigd. AMERIKA REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN VENEZUELA? Onbevestigde berichten uit Cucuta aan de Venezuelaansche grens zeggen, dat er een wijdverspreide gewapende opstandige beweging op handen is tegen de Venezue laansche regeering, welke, naar beweerd wordt, twaalfduizend man heeft gemobili seerd. Tevens wordt gemeld, dat militaire vliegtuigen voortdurend langs de grens vliegen. Men gelooft, dat de revolution naire generaal Juan Pablo Penalosa, die korten tijd geleden naar Srlazar in Colum bia uitweek weer Venezuela is binnenge komen. TWEEDE KAMER VERHOOGING GEDISTILLEERD-ACCIJNS. Gisteren heeft de Kamer zich hoofdza kelijk bezig genouclen met het wetsont werp inzake verliooging geuistiheerd- accijns. De spiekers, die zich tegen het ontwerp verkiaarueu, waren de neeren Korten- horst (it.rv.), Schouten (A.K.), Boon (V.B.), Uud (V.D.), v. Vu ure n (R.K.). De voorgestelde verjiooging zal vier uiil- lioen opbieugen naar gescaat worut. Maar daaraan twijrelden de bestrijaers, die ver wachten verrrunueting van georuik en toename van den siuokkelhan-el. Veraer wezen zij op de bednjisontwikkeling, welke de zich teikens wrjzigende accrjns-belas- Ung veroorzaakt. De heer 'l'eulings (R.K.) kan deze bezwaren nret deeleu. Vermindering van drankmrsbruik verwacht hij niet; maar, indien dit wel zou zijn, dan zou het een icreéele bate moeten worden genuemd. De prijs zal wel niet worden veinoogd, gezien de geringneid van de acijns-vernooging, die meer een teonoisoh-fiscale maatregel is, dan een beiastiug-veaioogrng. De frau.ie in vruegeren omvang krijgen wij door dit ontwerp niet terug. Gok de heeren v. d. Tempel (S.D.), Rutgers van Rozenburg (Chr. H.) en K e r s t e ns (id.G.P.) verdedigen het ontwerp, dat nog door den heer De Vis ser (G.P.) worat bestieden. De Minister van Financiën, de heer De Geer, verdedigt vervolgens het ontwerp. De financieele noodzakelijkheid schijnt waarlijk nog niet te worden ingezien. SSpr. heelt in de overschotten van vorige jaren nooit een nationale ramp gevonden, maar zij zouden het worden, als zij bedwelmend op ons zouden werken. Met de overschotten is schuld afgelost, zoodat deze van drie milliard is gedaald tot 2500 millioen. Daar door is de rentelast eenigszins verminderd. Maar toch leven we op de grens van 0113 inkomen, ja, is een tekort geraamd van 9 millioen. Daarbij komt de daling van de inkomsten door de crisis. Spr. laat in 't midden of deze mag worden gedekt uit voorschotten, maar liet gaat thans om cie overbrugging van hot tekort van 9 mil lioen voor 1931, waarbij niet gerekend is met de daling der middelen. Dit is niet een tijdelijk malaiseverschiju- sel maar een definitieve verstoring van het financieel evenwicht. Acht iemand het denkbaar, dat na het herstel van den normalen toestand het accres van de middelen zal uitgaan bo ven het accres der uitgaven? Ons bij het tekort neer te leggen, omdat er wel ver betering zal komen, en een oogenblik te wachten, acht spr. groote struisvogelpoli tiek. Er zal straks nog een bijzonder ac cres der uitgaven zijn wegens de uitgaven in de sociale voorzieningen en de leenin gen voor de Zuiderzeewerken enz. Het te kort is dus niet tijdelijk doch duurzaam en eischt dus duurzame voorziening. Spr. kan zich dus niet neerleggen bij het denkbeeld van den heer Schouten om een beslissing tot het najaar uit te stellen. Spr. ontkent op grond van verschillende uitspraken dat de voorgestelde verhooging zal leiden tot opleving der fraude. Zult ge de 4 mililoen wel ontvangen? vroeg men. Verminderde ontvangst kan echter alleen een gevolg zijn van herleving van den smokkelhandel of van verminderd verbruik. Het is niet aannemelijk, dat het verbruik uniform zou blijven bij een ver laging van 300 tot 180, doch plotseling zou dalen bij een verhooging ot 200. Bi- vendien zou dan in dit ontwerp een niet voorzien voordeel op ander gebied liggen. Voor vermeerdering van den smokkelhan del behoeft men echter niet bang te zijn. Overigens is er alle kans, dat noch de borrelprijs zal stijgen, noch de glazen klei ner zullen worden. Spr. zegt ten slotte dat dit ontwerp een onderdeel vormt van de Rijksbegrooting voor 1931 en dat bij het opmaken daarvan op deze inkomsten i3 gerekend. Zal de Kamer onder deze omstandighe den weigeren, haar medewerking te verlee- nen aan deze bescheiden versterking der middelen? Wie zich geroepen gevoelt, tot sociale voorzieningen mede te werken, kan toch de middelen daartoe niet weigeren? Spr. spreekt daarom den wensch uit, dat de leden, die hun stem aan het ontwerp wilden onthouden, alsnog hun stem daar aan zullen geven, en dat hij met opge wektheid zijn taak zal kunnen blijven ver vullen. De heer Boon (Lib.) zegt, dat wat het zwaarst is voor hem het zwaarst muet we gen. Waar spr. prijs stelt op aanblijven van den minister, zal spr. en zijn fractie zijn stem aan dit ontwerp niet onthouden. De heer Schouten (A.R.) zegt, dat VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De heer Steeg aanvaardt de opdracht tot vorming van een Fransch ministerie. Een opstand in Ncord Spanje. Kinkhoest-epidemie op de Salom.o-eilan- den. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Vorhooging ge^.stilleerd accijns aange- norr.on. (iste blad).. hij op dit oogenblik geen crisis aan Finan ciën wil bevorderen en daarom vóór het ontwerp zal stemmen, hoewel hij het fi nancieel onnoodig en schadelijk voor het bedrijfsleven acht. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 57 tegen 33 stemmen. Tegen: de sociaal-democraten, de vrijz. democraten, de communisten en de heeren Moller, Van Vuuren en Kortenhorst (R.K.). Hierna wordt na nog enkele korte be- spiekingen de begrooting van Justitie zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Schenking voor de gemeente. Naar aanleiding van een brief van den burgemeester van Arnhem, houdende ver zoek aan den raad om een bedrag van 600, zijnde 5 pCt. van zijn salaris over 1930, als schenking voor de gemeente te aanvaar den, stellen B. en W. dezer gemeente voor, dit bedrag als schenking te aanvaarden. Intern, rijbewijzen. De internationale rijbewijzen zullen van model veranderen en er zul en inplaats van één document door de bevoegde vei- eenigingen twee documenten afgegeven worden, één voor den automobiel en één voor den bestuurder. Détai's hieromtrent zullen, wanneer de voorbereidende maat regelen zijn afge'.oopen, nog bekend ge maakt worden. Wel kan nu gezegd wor den, dat het mbdel internationaal rijbe- wens, dat tot nu tce afgegeven is door bijna alle anden, waaronder ook Duicsch- land, nog tot 24 October 1931 erkend zal blijven, zoodat de automobilisten geen last aan de grens zullen ondervinden en de omwisseling van het oud model tegen het nieuw-model internationale rijbewijs ge'ei- delijk zal kunnen geschieden. Wat de triptieken en de carnets de pas sages en douanes betreft, hierin is geen enkele wijziging gekomen en deze docu menten moeten dus nog op dezelfde wijze gebruikt worden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Mishandeling. Gisteren werd H. H. door de Haagsche politierechter wegens mishandeling van L. H. alhier, veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Tentoonstelling „De Gevleugelde Vrien den". In de zaal van het hotel P. Gros- sat aan de Vijverstraat nabij het station werd gisteren door de Postduivenvereen. „De Gevleugelde Vrienden" haar 7e natio nale tentoonstelling geopend. Als steeds bestaat voor deze tentoonstelling weer veel belangstelling. Het aantal inzendingen be draagt 210, vooral van buiten kwamen die jaar ook weer vele inzendingen van de zeer bekende fokkers. De concurrent'e blijkt ook op het postduivengebied steeds meer en meer toe te nemen, terwijl de be kende fokkers uit alle oorden des lands elkaar steeds meer en meer blijken te gaan bekampen. De jury was in het alge meen zeer voldaan over het gehalte der vogels, waaronder zich zeer zeldzame exemplaren bevinden. Begrijpelijkerwijs hadden dc keurmeesters, de heeren P. J. v. Daalen, Haarlem en T'h. J. Werter, Lei den, wederom geen makkelijke taak, waarvan zij zich echter weer serius heb ben gekweten. Het bestuur der tentoon stelling evenals vele medewerkers hebben natuurlijk ook weer een enorme massa werk gehad aan de tallooze voorbereidin gen voor het organiseeren eener dergelij ke tentoonstelling, doch de tentoonstelling zelve ziet er weer best verzorgd uit, ter wijl de verschillende stands in de betrek kelijk kleine zaal goed overzichtiglijk zijn geëxposeerd. De dierenliefhebbers kunnen dan ook ongetwijfeld bij zooveel verscha lende soorten weer racht genieten, het beste wat wij echter kunnen doen, is een ieder aanraden vooral zelf een kijkje te gaan nemen. Als steeds bestond reeds de eerste avond veel belangstelling. Even als het vorige jaar is wederom een verloting aan deze tentoonstelling verbonden. Gevonden voorwerpen. Een rijwielbe lastingplaatie ,een bankbiljet, een rozen krans met zilver kruis, een belastingplaatje, een zilveren beursje.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1