mm UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN ZAIEKDAG 13 ber 1930 de le1dsche courant vierde blad pag. 15 N00RDWIJK AAN ZEE. „Zeebad". De vereeniging „Zeebad" vergaderde gisteravond in hotel Centraal. De voorzitter, de beer Vermeulen, open de met een welkomstwoord en constateer de dat de resultaten van het afgeloopen seizoen beneden het middelmatige zijn ge bleven. De notulen werden gelezen en daarna onder dank vastgesteld. Aan het bestuur werd schriftelijk dank gebracht voor zijn bemoeiingen tot binnen krijgen van geld van niet betalende badgasten. De winkeliersvereeniigng verzocht adhaesie vor haar actie tot tariefsverlaging van elec- trïciteit. Ook werd adhaesie gevraagd door de hotel- en pensionhouders van Zand- voort voor hun adres aan den minister in zake het werktijdenbesluit voor personeel in dienst van hotels en pensions in het seizoen. Hiermede ging men, behoudens den heer v. d. Niet, accoord. Het jaarver slag van den secretaris was in optimisti- schen toon gesteld en vermeldde de voor de vereeniging gewichtige dingen o.a. ook de fusieplannen en een uiteenzetting van de houding van het bestuur dat wel wil sar menwerken maar dan in federatief ver band met behoud van zelfstandigheid. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester gaf een credit saldo van 750.20 en een debet saldo van 603, dus een batig saldo van 147.80. De heer Ur- lus bracht verslag uit voor de commissie tot nazien der boeken en had alles keurig in orde bevonden. Aan kamerlijsten zijn verzonden 1841 stuks en 1553 reclame Senf. Door Berke- meier werden 4580 briefjes van aanvrage gedistribueerd. De bestuursverkiezing, af tredend de heeren Th Verloop en V. Ph. Braun, had tot resultaat dat de heer Th. Verloop werd herkozen en de heer Braun zich terugtrok, waarvoor gekozen werd de heer C. N. v. d. Poim. Dank werd gebracht aan den heer Braun, die een best bestuurs lid was er zeer veel nieuwe loden heeft gewonnen. De plannen voor concentratie- Kamerlijst-Informatie bureau en Reclame fonds ondervonden geen tegenwerking. En kel werd er lang gediscussieerd over het volgens sommigen voorbij loopen van de fusie-commisie, wat de voorzitter bestrijdt. Het eind was dat Dien er mede accoord ging. De commissie die deze zaak onder haar beheer zal krijgen bestaat uit 2 leden van „Zeebad", 2 uit V.V. en 2 uit de com binatie van Hotel- en Pensionhouders. Het zijn de heeren Adr. Dorsman, S. A. van Ko nijnenburg, Th. Verloop, N. Wieferink, W. Tappenbeck en N. Zelle. Voorzitter is de heer Tappenbeck. De inrichting van de kamerlijst werd besoroken en verschillen de opmerkingen zullen in de commissie worden besproken. Medegedeeld werd dat er dit jaar 10.000 exemplaren zullen wor den gedrukt. Daar de waterleidingtarieven door eenige raadsleden reeds aan de orde werd gesteld zal men afwachten wat er van deze besprekingen tereent komt om per jaar af te rekenen en net per kwar taal. De heer Roos vraagt medewerking voor de actie der electriciteitstarioven om verlaging te bekomen. De voorzitter ver wijst deze en andere klachten naar V. V. die in deze dingen eigenlijk het aangewe zen lichaam is. Hierna sluiting. RUNSBURG. Jubileum. Op Dinsdag 16 Dec. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dot Dr. H. G. Jonker, alhier zijn arts-examen aflegde te Amsterdam. Dit jubileum zal ongetwijfeld niet onopgemerkt voorbijgaan. Dr. Jonker behoort tot de langstzittende gemeenteraadsleden. Eloerrenhandel. Betaald werden de navolgende prijzen: Chrysarithen per stuk 15—18 cent. Chrysanthen per bos 30—40 ct. Spaansche Peper per mand 2.80—3., Frnnsche anjers 1—1.20 per dozijn. Ro zen per bos van 20 stuksGlaudius Per- net ƒ11.10. Clumbia 1.101.30, Hndley 1.301.50} Butterfly 1.10140; Rose inndia f 1—1.30, Gold Opheha ƒ1.10—1.40. Scarlet dus ƒ2.102.40, Witten due Max ƒ2.703, Due de Berlin ƒ3.804, Prosuer- pine 6.80, Hyacinthen wit 5.6011. Hya- cinthen rood 611.50. WASSENAAR. Opdracht. Het R. K. Armbestuur al hier heeft het aanleggen van een plantsoen rondom het pension voor ouden van dagen in de Kerkstraat opgedragen aan den heer A. H. Zandvliet alhier. Parkeerterrein. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het aanleg gen van een parkeerterrein langs den Was- senaarschen Slag vanaf café Duinoord tot aan het strand. Geboren Adolf Cornells, zoon van A. J. Verkleij—A. C. Leenders Wilhe-1- mina He'ena, dochter van C. T. van der PloegB. M. van Veen Elsje, dochter van J. van PolanenE. Dijkstra Johan na Francisca, dochter van W. B. Alkemade -C. G. M. van Eeden. Overleden Maria Anthonia van der Kroft, 74 jaren weduwe van J. A Rem merswaal. Ondertrouwd: M. C. P. J. Dieben -C. M. C. Uffink - J. M. Visser-G. Schuit. W0UBRUGGE. Geboren: Anna Maria d. van H. J Hoogenboom en C. J. Tits. Elisabeth Petronella Lucia d. van A. H. L. Voor hout en J. van Veen. Bernard us Jaco bus z. van J. van Wieringen en C. Dissel dorp. Overleden: Jacobus Schrama 79 j. wedn. van W. Verhaar eerder van P. Hom mels. gemeenteraad van lisse De Raad dezer gemeente vergaderde gis terenmiddag te 2 uur. Na opening van de vergadering stelde de voorz. aan de orde de begrooting. Algemeene beschouwingen. Van de gelegenheid tot het houden van alg. besohouwingen, maakte de heer Noor- land gebruik. Wat de grondpolitiek betreft, vroeg spr. wat de gemeente denkt te deen om de verkoop van gronden aan de Tulpen en Hyacinthenstraat te bevorderen. D\e grond ligt daar 2 jaar en er staat nog geen huis op. Spr. constateert een zekere schuch terheid bij B. en W. om „aan te pakken", wat ook aan den dag trad bij de plannen tot stichten eener zweminrichting. Voorts vroeg spr. wat de gemeente denkt te doen naar aanleiding van de ministerieele cir culaire tot opruiming van krotwoningen. Er zijn hier huizen (Kanaalstraat, Sta tionsweg), die nergens op hun plaats zijn, maar zeker niet in het welvarende Lisse. De huiseigenaren dienen op hun plicht ge wezen te worden. Voor de politie drong spr. aan op het maken van salaris-schalen naar gelang van het aantal dienstjaren en op het aanstellen van een gemeente-bode, wiens taak thans door de politie wordt vervuld. Het salaris van zulk een bode kan voor het grootste gedeelte gevonden wor den in uitbreiding der leges-verordening (nachtvergunningen hotels, venters enz.). Over don bouw van huizen in de Juliana- straat heeft spr. vernomen, dat de gemeen te regelmatig in gebreke is gebleven met den aanleg van rioleering, gas- en water leiding, waardoor de bouw ten zeerste wordt vertraagd. Ten slotte vroeg spr., hoe het staat met de uitvoering van het nieuwe verlichtings- pian. De heer C. Schrama wilde een blik slaan in hot verleden. Wat wegen betreft, ver keert Lisse welhaast van Noord tot Zuid in de beste orde. Daarvoor hulde aan B en W. Deze begrooting is een prachtig stuk werk. Er heerscht een internationale en- sis; vergeleken bij andere tuinbouwstreken mogen wij ons hier in Lisse gelukkig prij zen. De begrooting geeft daar blijk van. B. en W. hebben niet geschroomd een ta melijk groot bedrag voor werkverschaffing hierop te plaatsen. Spr. hoopt, dat bij de nieuwe verkiezin gen de Raad verschoond mag blijven van revolutionnaire elementen. De heer Kuiper drong aan op verbete ring van de Zondagsrust en op beveiliging van het verkeer door uitbreiding der poli tie. Gaarne zag spr. een bad- en zwemin richting tot stand komen. De heer A. H. Schrama vreest, dat de begrooting heel zuinig is opgezet, gezien b.v. de post voor wegen en voetpaden, fs 't wel wijs geweest de opcenten op de ge meentefondsbelasting te schrappen? Het heeft spr. verheugd, dat een post is uitge trokken voor uitbreiding politie, doch spr. mist het badhuis. De heer Langeveld maakte een opmer king over den kapitaal-dienst Spr. wilde verschillende kleine leeningen con vertee ren in één leening van lager rente-type. Weth. Warmerdam, de sprekers beant woordend, dankte wederzijds voor de on dervonden steun. Wat betreft de gronden aan de Hyacinthen- en Tulpen-straat hor- innert spr. er aan, dat hij indertijd heeft aangedrongen op lage grondprijzen, wat door de commissie'on den Raad eohter nioi is aanvaard. De verschillende ingoJicndo plannen voor een zweminrichting bleken voor verwezenlijking niet vatbaar, wegons tegenwerking van grondeigenaren. De cir culaire over de opruiming van krotwonin gen is pas 8 dagen gele. en in B. en W geweest; het opruimen van slechte wo ningen zal den Raad is dat bekend de meeste steun van spr. hebben. Wat He huizenbouw aan de Julianastraat betreft, me: kt spr. op, dat de opleveringsdatum Februari is. De rioleeringswerken enz. zijn opgeschort met het oog op de werkver schaffing. inzake de zweminrichting zijn B. en W. totaal ontmoedigd; hel bad huis staat wel degelijk op 't programma. Aan de leeningen, door den heer Langeveld bec' eld, zit de gemeente vast. De heer Noorland en A. H. Schrama re- pl.ceerden. Weth. Tromp wees erop, dat vorige jaren de post wegen veel hooger was, omdat de verbetering der achterwegen daar op voor kwam. De heer Segers zeide, dat de prijs der gronden geen winst voor de gemeente ople vert. De opmerkingen door den heer Noor- land gemaakt over woningbouw zijn vol komen onjuist, hetgeen spr. aantoonde. De aannemer heeft den heer Noorland niet goed ingelicht. Daarna werd overgegaan tot behande ling der verschillende posten. De burgemeester gaat heen. Op de begrooting is een post uitgetrok ken voor het salaris van een aan te stel len chef van politie. De heer Segers zou gaarne vernemen, of 't waar is, wat wordt gezegd, dat de burgemeester vertrekken gaat. Als dat waar is, zou spr. deze post willen terugnemen, opdat de nieuwe bur gemeester zelf den nieuwen chef benoemt of misschien overweegt of een chef al of niet noodig is. De voorzitter antwoordt, dat hij geen ohef zal benoemen, maar spr. acht het zeer noodzakelijk, dat een chef wordt benoemd. Ook de heer Pijnacker kon zich met het idee van den heer Segers vereenigen. Spr. verwijst naar de salarissen der politie, welke niet zijn behandeld in de commissie voor sociale aangelegenheden. Spr. wil deze gehccle regeling verwijzen naar bo vengenoemde commissie. Wethouder Warmerdam kan zich hier mede vereenigen. Overeenkomstig de voorstellen van de heeren Segers en Pijnacker wordt besloten. Bij de post brandweer drong do heer Se gers aan op de aanschaffing van roolcma3- kers. Bij de post wegenonderhoud bepleitte de heer v. Kesteien aanleg van trottoir van Vreewijk tot de Lisserbiug. Weth. TroOip zeide, dat B. en W. daar aan zeker hun aandacht zullen schenken, zoodra trottoiraanleg mogelijk wordt. De heer C. Schrama achtte de Gouda- lite-wcgbedekking in de Veldhorst straat zeer sterk aan slijting onderhevig. Termnk acht spr. veel beter. Weth. Tromp antwoordde, dat in 't ver volg een dikker laag Goudaline zal worden aangebracht. Weth. Warmerdam zeide, dat B. en W. nader zullen onderzoeken, wat de be3te wegbedekking is. De heer Nuorland wilde ook het advies der wegen-commissie hebben. Weth. Warmerdam zou do aandacht van de wegencommissie ook willen vragen voor den Smalleweg. De heer Verduyn merkte op, dat Gouda- lite indertijd door de Provincie is afge keurd. Spr. vraagt bestrating van de le Poellaan zoover de bebouwing reikt. Ook de 3e Poellaan, doch spr. heeft geen be zwaar, wanneer Sassenheim dien weg an nexeert! .Geantwoord wordt, dat de 3e Poellaan in onderhoud is bij den Haailommermeor. Bij do post onderhoud plantsoenen had de heer Kuiper gehoopt, dat de bloemisten de bloembollen wel aan de gemeente gra tis zouden afstaan. De heer Langeveld wilde hot onderhoud van de plantsoenen geven aan een Lisser- inwoner. B. en W. zullen dit overwegen. Bij de post rioleering bepleitte de heor Segers rioleering van de 3e Poellaan, nu Sassenheim de rioleering doorlegt tot de grens. Weth. Tromp zeide, dat aan rioleering gewerkt wordt, echter niet in samenwer king met Sassenheim. Bij de post vuilnisbelt vroeg de heer Pijnacker, of de plaats wel geschikt gele gen en groot genoeg was. Weth. Tromp zou geen andere plaats weten. Het corrplex tegenover het Raadhuis. Bij de post huur huizen Bondslraat, vroeg de heer Segers of, gezien de ma laise, afbreken dezer huizen en een uitgave van anderhalve ton we] wenschelijk is. Woth. Warmerdam wilde niet verder gaan dan afbrekon der huizen, en dan plan nen maken. Gymnastieklokalen moeten er komen. Het plan kan misschien in tweeën worden uitgevoerd. De heer Segers hoopt, dat B. en W. uiter mate sober te werk zullen gaan. Spr. ge voelt voor in gedeelten uitvoeren. Do heer Langeveld achtte het juist het beste, dat in dezen tijd van malaise ie overheid werken uitviert, nu er werkloos heid heerscht en bovendien de materialen en het geld g edkoop zijn. Spr. wilde juist spoe.1 betrachten, ook met den bouw van een badhuis ter plaatse. Bij de gasbegrooüug informeerdo de heer Segers, wanneer aan de gasfabriek do Zondagsrust tot een maximum wordt op gevoerd. Dit zou mogelijk zijn, wanneer er een betere gashouder komt. Weth. Tromp antwoordde, dat nieuwe ovens moeten voorgaan, waardoor meer gas wordt geproduceerd, dan kan de gas houder vergroot worden. De gemeentebegrooting en de begrooting der bedrijven werden daarna z. h. st. goed gekeurd* Bij de rondvraag vroeg de heer Verduyn of het niet mogelijk was, dat de drie ge meenten bij de N. Z. H. T. M. erop aan drongen, dat middelen worden genomen, dat de tram geen stoomwolken uitlaat. De heer v. Kesteren vroeg naar een schrijven van de R. K. Turn vereeniging aan B. en W., waarin een klein subsidie werd gevraagd tot het aanschaffen van toestellen. Geantwoord werd, dat B. en W. de Turn- vereenigi: een schrijven hebben gezonden. Hierna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN. De Missie naaikarns „St. Theresia". Wederom is een jaar van hard werken voorbij gespoed voor onzen ijverigen Mis- sie-naaikrans en met voldoening mogen wij terugzien op hetgeen weer is gepresteerd in het belang der Missie en tot uitbreiding van het Koninkrijk van Christus op deze wereld. Een woord van hulde en dank is zeker op zijn plaats voor de ijverige leden, die wederom haar beste krachten aan dit schoone werk hebben gegeven Dank ook aan de donatrices, in het vaste vertrouwen, dat zij ook in den toekomst alles zullen doen, om onze Missie-naai- krans een steeds stijgende bloei te verze keren De Missie-timmerafdeeling heeft weer prachtig werk geleverd, hetwelk op zich reeds een voldoening is voor hun noesten vlijt! Gaat zoo door! En we mogen wel hopen, dat ook vele andere jongemannen, die met figuurzaag en houtsnijmes kunnen omgaan, hun krachten ook in dienst zul len stellen van de Missie. Een enkel woord nog over onze busjes! Wie kent ze niet die stille vragers? Zij sprekers geen woord, maar hun zwijgen is het luidste spreken. Weigert niet, Dm van do zelatrices zoo'n busje in ontvangst te nemen; zij bieden u e-en schoone ge legenheid, om van tijd tot tijd met kleine offertjes de Missie te steunen. En zoo gij in het bezit zijt van «zoo'n stillen vrager, zet hem dan niet in een hoekje, waar hij niet eerder uit mag komen, dan wanneer de zelatrice komt, om uw opbrengst, uit spaarzaamheid bijeengebracht voor de Missie, in ontvangst te nemen. Plaats nw busje bij de hand en wanneer gij een mee vallertje hebt, laat dan ook de Missie daar in deelen. Dus, Katholieken van Alphen aan den Rijn, toont dat uw hart warm klopt voor de Missie, toont, dat gij medelijden hebt met die arme heidenen, die, in de_ duister nissen van het heidendom, hot Licht, dat in de wereld gekomen is, niet kunnen zien. Hij, Die in den Kerstnacht gekomen is, kwam niet alleen voor ons, maar ook voor hen, die Hem nu nog niet kennen, maar die toch ook geroepen zijn, om tot de ééne schaapsstal van Christus te komen, om Hem met de herders van Bethlehem te aanbidden. Gevestigd: H. Schellingerhout van Putten J- van der Laan van Sassen heim D. Peters van Arnhem G. A. Bremmer van Enschede Berber H. Godthelp vaat Oostvoorne J. M. den Hollander van Voorschoten Aafje Bui telaar van Stompwijk Anna Reumer- man van Rijnzaterwoude. Vertrokken: Wilhelmina Versteeg wed. J. W. Thuss naar Rotterdam J. de Groot naar Hazerswoude J. Versluis ea gezin naar Boskoop Maria S. Groen in 't Wout naar Leimuiden J. A. Scholtes naar 's-Gravenhage P. K. van 't Hoog naar Zwatnmerdam Sara Meijer naar Amsterdam J. van Leeuwen naar Vlis- singen Maria C. van Egmond naar 's-Hertogenbosch G. Tijsterman en ge zin naar Cegstgeest Cornelia N. van Heijningen naar Breukolen J. W. Veld hoen naar Avereest P. Koren en gezin naar Nieuwveen J. Mantje naar IJmui- den (Oost). BODEGRAVEN. Govondon voorwerpen. een garen handschoen, een bus met vet, een kaas- boor en een deurkozijn. Verloren een grij ze kaasjas en een padvindersmes. Inlich tingen ter secretarie. Werkloosheid. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier s'.aan als werkloos ingeschreven: 4 timmerlieden, 4 metse laars, 4 opperlieden, 10 losse werklieden, 1 stoker, 1 schipper, 1 kelner, 1 betonwe*- ker, 1 fabrieksarbeider en 1 carosserie- bouwer. Aan werkgevers worden gaarne inliphtingen verstrekt. Ondertrouwd: J. C. Both 28 jaar en M. van der Neut 25 jaar J. J. Hoo- gesteger 29 jaar eu E. Th. Maaskant 22 jaar. Getrouwd: M. Kooij 31 jaar en T. Turkenburg 28 jaar. Overleden Arie Molenaar 66 jaar gehuwd met T. Oost ei om. Gevestigd: M. M. van Kippersluis dienstbode van Zegveld A. Zuidam, zonder beroep, van Epe C. Burggraaf, zonder beroep, van Zwammerdam J. R. Jelluma en gezin, broodbakker, van Edam A. van den Akker, dienstbode, van Woerden W. Oosterom, bakkersknecht, van 's-Gravenhage A. Psarz, dienstbode van Bochum (Dl) J. Zondag, boeren knecht, van Leerdam L. den Braber, boe.enknecht, van Leerdam G. Timmer cn gezin, zonder beroep van Hellevoet- sluis E. M. Rutten, zonder beroep, van Reeuw ijk. Vertrokken: M G. Muijt, dienst- I bode, naar Zegveld Wed. W. M. van do Bunt en gezin naar 's-Gravenhage I Th. H. Zwanenburg, zonder beroep, naar 1 Hoenkoop B. Burgers, zonder beroep, naar Schiedam H. Langelaar, boeren- I knecht, nrar Z wam me r dam O. van Dam, dienstbode, naar Zwammerdam. NIEUWKOOP. Landstorm. WcensJagavond werd in Hotel ,,Hct Vliegende Paard" dc jaarver gadering gehouden van den üijznude-en i V rij willigen Landstorm in deze Gemeen to, 1 welke vergadering tevens bedoeld was als propagandavergaclering. Uurgemeoster van der Wedden, die voorzitter is, sprak het j openingswoord en hcolte de aanwezigen, I in het bijzonder de spre' ers van dezen avond welkom. De secretaris, tevens Leider van den Landstorm, de heer Alb. van H^u- I ten, gaf een overzicht van de verrichte i werkzaamheden in het afgeloopen jaar. j Vervolgens werden redevoeringen uitge sproken door de heeren Majoor Boot, Commandant van den Bijzonderon Vnj- willigen Landstorm te 's-Gravenhage en van Luitenant Karres, secretaris van den j Landstorm te Scheveningen, welke met grooto aandacht gevolgd werden. Daarna werden de prijzen uitgereikt van de laatst gehouden schietwedstrijden. Een paar aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik tot het stellen van vragen, waarna de goedgeslaagde verga dering op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbe steding voor het herstellen beschoeiing aan den Kromme Ziendeweg werd inge schreven als volgt: M. Griffioen te Alphen aan den Rijn voor 885.—, S. Mulder ie Bodegraven 670.W. Houtman le Al phen aan den Rijn 664.—, A. en L. Mul der te Vianen 638.H. W. C. Vergunst te Alphen aan den Rijn 627.Gebr. L en J. van Vliet te Alphen aan den Rijn 625.J. Woerd e te Nieuwkoop 590.—, S. H. v. d. Loo te Nieuwkoop 543.50, J. van Wely te Alphen aan den Rijn 535.—, N. Vink te Noorden 520.C. D. van Loo en C. de Jong te Sleeuwijk ƒ512.50, C. Bogerd te Ter Aar 490.A. van Dam te Alphen aan den Rijn 485.—. Van twee inschrijvers n.l. K. C. de Pa ter en P. Bodegraven te Nieuwkoop, war ren de biljetten te laat ingekomen. Geboren: Gei ben Hendrik, z. van O. H. Bosma en P. Abbekerk. Gerardos Antonius, z. van A. Kwakkenbos en C. M. van der Laan. NOORDEN. Veroordeeld. Door den Kantonrechter te Woerden is de veehouder v. d. B. alhier veroordeeld tot een boete van 150.we gens overtreding der Vleeschkeuringswet. ZEVENHOVEN. Radio. Nogmaals wordt er do aan dacht op gevestigd dat als men radio heeft hiervan kennis moet gegeven worden ten postkantore alhier. Bij nict-aangifte volgt boete. Broodprijs. Het brood alhier is afge slagen 2 cent per 800 gram. WOERDEN. Gemeenteraad. Do raad dezer gemeen te vergadert op Dinsdag 16 .December 19Ü0 des voojmiddags 0.30 uur. Bij de gemeentereiniging te Hilversum. Een 26 jarig tijdelijk klerk bij de Go meentereiniging te Hilversum stond voor de Vierde Kamer der Amstordamscho Rcohlbank terecht vvegns diefstal of ver duistering van verschillende gereedschap pen, gepleegd in het tijdvak van 1 Jan. 1925 t m. 1 Aug. 1930wegens oplichting van ingezetenen van Hilversum voor kleine bodragen ter zake van door de gemeente reiniging verrichte werkzaamheden en we gens valschheid in geschrif.e, o.a. in nota's van arbeidsloonen, met gebruikmaking van het vervalsehte geschrift. De verdachte kwam aanvankelijk bij de Gemeentereiniging als kantoorbediende in dienst en werd na verloop v. tijd bevorderd geheel benadeelde hij de gemeonle Hilver- gchel benadeelde hij de gemeente Hilver sum voor een 1200. De feiten werden door don verdachte bekend. Hij is volgens de psychiaters, die hem onderzochten, toerekenbaar, hoewel eenigszins verminderd. Het O. M-, mr. Van Dullcmen, noemde de administratie en de controle daarop bij Publieke Werken te Hilversum niet be paald rooskleurig. Het was mogelijk, dat verdachte allerlei malversaties en falsifi caties in een tijdsverloop van vijf jaar pleegde, zonder dat die ontdekt werden. Hij maakte allerlei gefingeerde quint.ant.ies op en stolde loonlijsten samen tot een hoo ger bedrag dan de Iconen waren. Het sys teem, dat bij P. W. te Hilversum zou heer- sohon, n.l. dat degenen die de loonlijsten opmaken niet mot de uitbetaling der loo- ncn gorden belast, werd volkomen illusoir gemaakt. De verdachte heeft volkomen bekend en het onderzoek zeer vergemakkelijkt. De deskundigen achten verdachte eenigszins verminderd toerekenbaar, maar niettemin heeft verdachte kans gezien de fraude vijf jaar lang te plegen, daax*bij op geraffineerde en zeer lage wijze te werk gaande. Üok had verdachte, die 100 per maand verdiende, geen bepaalde reden om de fei ten te plegen en alleen gebrok aan con troio kan voor hem als verzachtende om standigheia gelden. De feiten bewezen achtende cischte spre ker veroordeeling tot één jaar en zes maan den gevangenisstraf. in zijn pleidooi op, dat vordachte reeds in zijn prille jeugd met klei ic oneerlijkheden ten nadec'c van zijn moeder begon. Die on eerlijkheden bering hij ui een soo.t van ver/.amolzucht. Fn het rheel beeft hen ƒ1200 verduisterd en van dit bedrug gaf hij ƒ32". terug, terwijl nog een dcc! vrn het ver duisterde geld te zijnen huizo werd oange gotro.fen. Het geld heeft hij niet ver daan. Drii. ca dood verdachte niet, zelfs was hij blijkens het over hem uitgebrach te rapport godsdienstig aangelegd. Behalve verdachle's verminderde toerc keningsvatbaarheid, is ook de slochte pro motiekans bij de gemeente Hilversum een factor van gewicht. Van 1922 af was verd. bij de gemeente in dienst en pas begin van dit jaar word hij tot tijdelijk klerk be vorderd. Driemaal legde hij het examen af, dat de directeur gewenscht achtte, maar tel kens zakte hij. Lettende op verdachte's jeugd cn het verdero leven van verdachte, beval pleiter hem ernstig aan voor een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 24 December a.s, Getuige gegijzeld. Voor den politierichter te 's-G raven hage is gisteren behandeld oen reeds twee malen uitgestelde zaak, omdat de opgeroe pen getuige, een 16-jarige steenbewerker uit Delft, niet aan den oproep, hem bij dagvaarding beteekend, gehoor wilde ge ven. Gisterochtend was hij wel verschenen, doch weigerde den eed af te leggen of de gebruikelijke verklaring van bezwaar daar tegen te onder;eekenen. Hij bleef nadat hij eenige malen met gijzeling bedreigd was, hardnekkig weigeren. Ten slotte pro beerde men hem zonder te tccke en de belofte te doen afleggen, evenwel zonder het gewenschte resultaat. Toen get., na nog enkele malen op de gevolgen te zijn gewezen, bleef weigeren, verzocht de officier van justitie, mr. Blok den jongeman in gijzeling te nietten, politierechter beval toen de gijzeling v:-r- get., die daarop door den veldwachter we weggevoerd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15