BINNENLAND UIT DE OMGEVING DONDERDAG 11 DECEMBER 1830 DE LEIDSCHE COURANT TWEED F BLAD PAG. 5 KATHOLIEK FILMCONGRES. (V ervolg). Des middags werden de beraadslagingen, welke thans ook werden bijgewoond door de leden van „Voor Eer en Deugd", die des morgens hun diocesane vergadering hadden, voortgezet. Ten aanzien van punt 2 sub 2 der twee de conclusie vroeg de heer Eskens (Leiden) of alle bioscopen, die zich onder toezicht der K. F. C. hadden gesteld, in het Zuiden gelegen waren, hetgeen de voorzitter be vestigde. Burgemeester Verdijk zeide, dat men zich niet moet stellen op het standpunt, dat de K. F. C. keurt voor het Zuiden al leen. Zij keurt naar Katholieke normen. Naar aanleiding van punt 3 vroeg de heer Eskens wat verstaan wordt onder bevordering der moreel goede films met alle mogelijke middelen. Als op lossing ziet spr. alleen, dat de Katholieke Filmcentrale zich op productie van goede films gaat toeleggen. Pastoor Schiphorst uit Katwijk vroeg, wat de Centrale aan positief werk ten aan zien der goede film heeft gedaan, Spr. had graag voorstellen gezien. De voorzitter achtte het positieve werk dat de K. F. C. wacht nog moeilijker dan den keuringsarbeid. Gezien den stand van zaken op het oogenblik, acht spr. het een eersten plicht der centrale te bewerken, dat moreel goede films het publiek berei ken. Wij zijn nog niet zoover, dat wij derge lijke .ilms te kust en te keur, dus ook van artistieke waarde, kunnen bicden. Doch wij zijn niet blind voor hetgeen ons ont breekt. Pastoor Schiphorst wees op den groo- ten bloei van de Katholieke pers, welke 20 jaar geleden niet werd verwacht, en meen de, dat dit ons ten aanzien van de Katho lieke film toch wel veel zeggen moet. Spr. meende, dat wij moe'.en overgaan tot pro ductie door een internationale Katho lieke filmcentrale. Pater Hyacinth Hermans zette vervol gens do moeilijkheden uiteen, welke aan zulk internationaal werk verbonden zijn. Men praat nu wel over verschil in mentali teit tusschen het Zuiden en het Noorden van ons land, maar dan moet men niet vra gen naar verschillen, welke zich op inter-, nationaal gebied voordoen. De pastoors kunnen veel gemakkelijker een nieuwe kerk bouwen, dan wijaldus spr. een nieu we film. De heer S. van 't Hof, directeur der R.-K. Schoolbioscoop in Den Haag, stelde in het licht, van welk belang de school bioscoop op den smaak van het jonge en ook het oudere publiek kan zijn. Spr. wees op de Floresfilm. Menschen, die dergelijke werken tot stand brengen, hebben wij in ons eigen land noodig. De heer van Domburg (Amsterdam) vond opriohiing van een filmfabriek- niet noodig, evenmin als het laten komen van menschen uit verre gewesten. Op dit oogen blik kan in Nederland een goede film ge maakt worden, die aan aesthetische en principeele eischen voldoet. Pater Hermans wees op den bijzonde ren aard der missiefilms en legde verband tusschen tooneel en film, op welk gebied de Katholieken weinig geproduceerd heb ben. De heer van Dimburg wees in zijn re pliek op een cineast als Jan Hin, die van zijn „Herwonnen Levenskracht" een ju weeltje heeft gemaakt. Wij behoeven onze menschen niet ver te zoeken. De voorzitter constateerde met vreugae, dat in ons land goede films zijn te maken, maar was nog niet overtuigd, dat dit niet veel geld zal kosten. De zaak moet ook van den financicelen kant worden bezien. Dat wij nog niet verder zijn gekomen ligt in het feit, dat tot voor kort do belangstel ling der Katholieke massa voor het film- vraagstuk uitermate gering was; Pastoor de Jong vroeg hierop, hoe er belangstelling kon worden verwacht, wan neer er niets geboden wordt. De voorzitter stelde hiortegenover de ar tikelen der K. F. C. in de pers en de cir culaires, die aan alle pastoors in den lande zijn verzonden. Concrete plannen zou spr. willen stellen voor de volgende vergade ring. Conclusie III luidde: De samenwerking met de Katholieke Film Centrale moet eendrachtig zijn en van geheel Katholiek Nederland uitgaan. a. Derhalve is oprichting gewenscht van plaatselijke propagandacentra tot mo- reelen en financieelen steun. b. De pers onthoude zich van afbreken de critiek. Zij verleene steun door opbou wende en propagandistische artikelen en houde geregeld voeling met het bestuur. De Christelijk georiënteerde gemeentebe sturen zullen trachten hun invloed uit te oefenen op de plaatselijke bioscopen om zich bij de K. F. C. aan te sluiten en bij aansluiting zullen zij toezicht houden op de te vertoonen films. Deze conclusie werd, na een korte ge- dachtënwisseling, evenals conclusie II, aan genomen. Nn zijn slotwoord spoorde de voorzitter aan om, ook al bestaat er dan nog geen vast werkprogram, de goede en de Katho lieke film te steunen. Spr. stelde zich voor, binnen niet te langen tijd met zeer con crete voorstellen te komen. Pater Hermans constateerde, dat de dag vruchtdragende besprekingen had ge bracht en dankte mr. Tepe voor zijn lei ding. (Applaus). Spreker huldigde de groote verdienstee van mr. Teoe, die zich 25 jaar gewijd heeft aan de Katholieke sociale actie. Nadat de vergadering te. half vijf geslo ten was. had nog een demonstratie me' de Pat hé Rural-film plaats. UIT DEN HAARLEMSCHEN RAAD. Gebruik van politiehonden. Een verklaring van den bur- gemeester. In de gisteravondgehouden vergadering van den Gemeenteraad heeft de burge meester, de heer C. Maarschalk, ©en en ander gezegd, naar aanleiding van het feit, dat bij de releltjes op 26 November j.l. politiehonden zijn gebruikt om de men- schenmenigte op de Groote Markt uiteen te jagen. Dat men deze handelwijze heeft veroor deeld, zeide de burgemeester, komt, dat men niet op de hoogte is van hetgeen deze honden kunnen presteeren. Het zijn zacht aardige dieren, die goed afgericht zijn en tijdens de relletjes aan een touw gehouden worden. Niemand heeft dan ook letsel van beteekenis gekregen. Aangezien evenwel de publieke opinie een dusdanig gebruik van deze honden heeft veroordeeld, heeft de burgemeester order gegeven, dat zij voortaan bij gebeur tenissen als op 26 November zijn voorge vallen, niet meer zullen worden gebruikt. De politie zal dan van ouderwetsche mid delen, als sabel en gummistok gebruik moeten maken. Tijdens de relletjes is bij het politiecorps een bepaalde mentaliteit gaan heerschen. Het feit, dat vier agenten lafhartig gewond zijn, heeft verbittering gewekt. Daarom had men het beter geacht politiehonden te gebruiken, aangezien voo rhen geen corpsgeest bestaat. Ten slotte zeide de burgemaester, dat do relletjes door twee raadsleden (de com munisten Peper en Oversteegen) zijn voor bereid. Spreker gaf hen in overweging de rust der werkloozen niet verder te verstoren. Indien zij toch doorgaan met werkloozen bij het publiek in discredict te brengen, dan zal de burgemeester hen verantwoordelijk stellen voor eventueele gebeurtenissen. Aankoop Janskerk. De Raad besloot o.m. tot aankoop van de Janskerk voor ƒ35.000, welke na ver bouwing zal worden ingericht tot gemeen te-archief. Voor de verbouwing is een cre- diet van 40.000 verleend. DE AANVARING BIJ DE SLUIS TE LINNE. Het optrekken met den hijschbok op de Maas te Linme van het gebroken schip, dat een aanvaring heeft gehad met de sluisdeuren aldaar. Hoe de eerste helft van den vrachtvaarder werd opgehaald. Op den achter grond de sluis te Linne. Tentoonstelling „ORNITHOPHiLIA' in ls!e prijswinnaar zilveren beker Buff. Cohin-haan. Jaarbeursgebouw te Utrecht wordt 12, 13, 14 De cember een groote tentoonstelling gehouden. Een KATHOLIEKE ARBEIDERS BEWEGING. De groei houdt aan. Omtrent het ledental der Katholieke ar beidersbeweging op 1 October j.l. geeft Ie „Volkskrant" de volgende cijfers: Gezamenlijke vakbonden 148474, waarbij inbegrepen een aanwinst van 1847 leden in het derde kwartaal van dit jaar. Gezamenlijke diocesane bonden 118.520 (aanwinst 1073). Het totaal aantal leden der Kath. orbei- dersbeweging in Nederland (ieden van vakbonden en leclon der dioc. bondon voor zoover niet aangesloten bij een vakbond) bedroeg 167.852. Op 1 Januari bedroeg dit aanta 1154.859op 1 April: 160.083; op 1 Juli: 165.349. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Gratificatie aan het personeel. In de gistermiddag gehouden bespreking van de directie dor Nedcrlandsche Spoor wegen te Utrecht met den personeelraad heeft de directie medegedeeld, dat zij be sloten had aan het personeel ovei 1930 een gratificatie toe te kennen ten bedrage van twee dagen loon met een minimum van ƒ10.-. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN. Voor het misdeelde kind. De actie voor weldadigheidspos'zege's en prentbriefkaarten voor het misdeelde kind staat wederom in het teeken der be langstelling Van 10 December 1930 tot en met 9 Januari 1931 zijn zij verkrijgbaar gesteld. Dit werk is langzamerhand uitge groeid tot een nationaal werk van welda digheid, dat in booge mate het algemeen belang van ons volk en in het bijzonder de jeugd van al e gezindten dient. Niet minder dan 118 katholieke vcr- eer.igingen, die zich het lot van het mis deelde kind aantrekken, deelen in do op brengst. Van de laatste opbrengst ont vingen deze samen meer dan 66.000 gul den. Vier verschillende zegels zijn te verkrij gen: Lente, frankeerwaarde lVj cent, prijs 3 ct Zomer, 5 8 Herfst, 6 10 Winter, 12'/a 18 De zegels zijn ontworpen door André van den Vossen. De prentbriefkaarten, de zevende reeks, in kleuren, naar ontwerpen van Edz. Ko- nig, en de achtste reeks, reproducties naar Maris en Neyhuis, zijn uitstekend uitge voerd. Waar elders vindt men voor 35 cent een reeks van 6 briefkaarten, vei te lend uit het kinderleven, smaakvol gekozen, voor de kinderen begrijpelijk en voor een ieder geschikt 1 Het ontstaan der Wcldadigheidspostze- gels voor het Kind is te danken aan de noodzakelijke bezuiniging op de subsidies, welke de betrokken veroenigingen genoten. Nu wordt een deel van de verzorging der misdeelde jeugd gelegd in de handen van ons allen; door enze vrijwi lige bijdragen, hoe klein ook allen bij elkaar gezameid, ■wordt aan onze jeugd een geestelijk en lichamelijk zoo goed moge.ijke opvoeding gegeven. Een nationale plicht is het voor een ieder om hieraan me ete doen. Verleden jaar bedrccg de neUo-op- brengst 162.370.29 in één maand bijeen gebracht! Laten wij zorgen, dat dit jaar het bo venstaand bedrag verre wordt overtrof fen. Koopt Weldadigheidspostzegels en orent- briefkaarten voor het misdeelde kind 1 Eigen woningen voor groote gezinnen t« Utrecht? v Door de afdeeling Utrecht van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen is een stichting gevormd, genaamd „Eigen Ge zinswoning", welke ten deel heeft woningen te bouwen, welke het eigendom der leden worden. Naar op de vergadering werd meege deeld kan de huurwaarde van de te bou wen woningen op 45 48 per maand geschat worden. De deelnemers zullen ech ter kunnen volstaan met maandelijksche betaling van 39.50, in welk bedrag gemid deld ongeveer 8.50 aflossing is begrepen, dus feitelijk zullen zij slechts 31 per maand botalen. Er worden op het oogenblik onderhan delingen gevoerd om een eerste hypotheek te bekomen op een rentevoet van pet. lager, dan waarmee rekening is gehouden bij de voorloopige exploitatio-rekoning. Wordt deze eerste hypotheok verleend, wat niet onwaarschijnlijk is, dan kan de maan delijksche betaling nog met 2 per maand verminderd worden. Na 14 jaren zal de rentelast per woning niet meer dan 20 per maand bedragen. Pauselijke onderscheiding. De heer S. Bruysten, directeur-hoofdre dacteur van „De Residentiebode", die on langs zijn vijf-en-twintig-jarig jubileum aan dat blad herdacht, is door Z. H. den Paus benoemd tot Ridde rin de Orde van den H. Gregorius den Groote. HILLEGOM. Auto-dieven. Deze zijn hier weer op pad. Van den heer W. Warmerdam aan de Weerensteinstraat heeft men door inbraak vleeschwaren etc. ter waarde van 80.— meegenomen en de auto (bestelwagen) oveneens ontvreemd Deze is onbeheord bij Bentveld teruggevonden. SASSENHEIM. Geboren Johanna Cornelia, dochter van M. C. Duym en v. G. van Tol Dirk, zoen van A. van der Kwaak en van M. G. Bette Johanna Maria, dochter van A. van Dorp en S. J. Meyer. Ondertrouwd: J. van Waveren, 20 jaar en J. van Egmond, 20 jaar. Gevestigd: Gerrit Jongejans Teij- lingerlaan 41, van Heiloo Lana van Duyn Verl. Kerklaan 3, van Heemstede Albert Zondervan en gezin, J. P. Gouverneurl. 54, van Amsterdam. Vertrokken: Aaltje Schipper van Charbonlaan 22 naar Hilversum Adria- na van Kesteren, van Menneweg 97 naar Wassenaar Hermanus Deiman van Hoofdstraat 193 naar Borne Johannes Schoo en gezin van Hoofdstraat naar War mond. De geweldige toevoer van HAZEN EN KONIJNEN voor het Kerstmisdiner. Nu al reeds wordt er een enorme voorraad konijnen en hazen aangevoerd bij verschil lende wildhandels te Amsterdam. De verkoop der WELDADIGHEIDSPOST ZEGELS. te Den Bosch. De stand in het postkan to

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5