22ste Jaargang DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 No. 6769 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND KERKNIEUWS STADSNIEUWS Gou/^a/ril' 0£ ABONNtMtN ISPKIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 pet kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2 60 pet kwartaal f ranco pet post*2.95 pet kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnès ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent pet kwartaal, bij vooruitbetaling - Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief borekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Het film-vraagstuk Wij moeten dankbaar zijn, dat er door de Katholieken in ons land belangsteiling wordt getoond voor het film-vraagstuk. Dankbaar, om de twee redenen, genoemd in de eerste der gisieren op het Katholiek Filmcongres aangenomen conclusies, n.i.: Om hel zeer groote gevaar der sic hte film voor geloof en zeden; Om de groote kracht tot verbreiding van het goede, dat uitgaat van de goede film. Sommigen zal misschien de eers:-ge- noemde reden krachtiger aanspreken, dio- per treffen, dan de tweode in ieder ge val kan een Katholiek niet anders dan er ten ste ligste van overtuigd zijn, dat wij voor het film-vraagstuk niet onverschillig mógen zijn; dat dit vraagstuk onze daad- werke ijke interesse meet hebben 1 Daarom zijn wij dankbaar, dat er onder de Katholieken inderdaad zóó veel be- langste ling is, dat er gisteren te 's Gra- venhage een Katholiek bilmcongros is kunnen worden gehouden. En wij mogen constateeren, dat dit congres dank zij de daaraan gegeven leiding zulk "een ver'oop heeft gehad, dat een tweede con gres of laten we liever zeggen: een tweede bespreking aan het film-vraag stuk gewijd, zéker binnen niet al te lan gen tijd mag worden tegemoet gezien. En dan kunnen er, naar wij verwach ten, nog wat meer spijkers met koppen worden geslagen Wij zijn daarvoor dankbaar; dansbaar; maar niet voldhah Er moet mèèr d a a d- werkelijke belangstelling komen Vail hen, van wie men zulks kan verlangen. Moge het Eerste Nationa'e Filmcongres tot resultaat hebben, dat die meerdere belangstelling is opgewekt. DUITSCHLAND TUMULT IN DEN RIJKSDAG. Om „lm Westen Nichts Neues". In den rijksdag heeft gistermiddag een woordvoerder van de nationaal-socialisti- sche fractie onder veel tumult geprotes teerd tegen het feit, „dat het rijksdaglid dr. Fabricus het slachtoffer is geworden van het optreden der politie ten gunste van een film, die de frontsoldaten op de gemeenste wijze door het slijk haalt." Dr. Fabricius bevond zich n.l. sedert eer gisterenavond, toen hij bij de straatbetoo- ging gearresteerd werd, in preventieve hechtenis. De spreker drong er bij den rijksdag op aan, dat tot onverwijlde invrijheidstelling van Fabricius besloten zou worden. Spre ker eischlo Levens, dat de overige beraad slagingen zouden worden geschorst en dat het seniorenconvent terstond zou bijeen komen. Met 214 tegen 137 stemmen werd beslo ten de beraadslagingen te schorsen, waar na de voorzitter het seniorenconvent bij eenriep. Ka heropening der rijksdagzitling deel de president Locbe mede, dat men het er over eens geworden was, dat het nationaal- socialistisch voorstel terstond in behande ling zou komen. Het voorstel om Fabricius uit de pre ventieve hechtenis te ontslaan, werd daar op met algemccne stemmen aangenomen. In den loop van de zit: ing deelde de voorzitter mede, dat Fabricus inderdaad in vrijheid was gesteld en reeds in den rijksdag verschenen was. Bstoogingen te Berlijn. Omtrent de bovenbedoelde straatbetoo- ging tegen de film „Tm Westen nichts neucs" kan nog gemeld worden, dat Dins dagavond op verschillende plaatsen van Berlijn door duizenden nationaal-socialisten is gedemonstreerd. Nabij den Kurfürstendamm had een bot sing plaast met de politie die de menigte •et den gummistok uiteendreefg, daar immige betoogers „Weg met de politie!" geroepen hadden. De menigte begaf zich toen naar de krui sing „Am Knie". Ook hier kwam de politie tusschenbeide en moest zij in ruime mate van den gummistok gebruik maken. De nat.-socialisten verzamelden zich echter tel kens opnieuw en kwamen langs omwegen toch weer op dit punt bijeen. Tegen half- twaalf waren groote menschenmenigten aanwezig, die het groote plein en de om liggende straten geheel vulden. Verscheide ne personen, die voor Joden werden aange zien, werden mishandeld, doch de poli.ie wist vast te stellen, wie de daders waren. Tegen middernacht heerschte er groote nervositeitvoortdurend rukten politiever- sterkingen aan, die door de menigte met gejoel en gefluit werden onvtangen. Toen dr. Göbbcls hier arriveerde, werd hij luid ruchtig begroet. Hij hield een rede, waarin hij er op wees, dat Donderdag de beslissing valt of de film verder zal draaien. Blijf», de fi'm gehandhaafd, dan zal men de de monstraties met nog meer energie herha len. Hij drong er ten slotte op aan, dat men zich van gewelddaden zou onthouden. Een half uur later herhaalde dr. Göbbels zijn toespraak voor een nieuwe groep betoo- gers. Bij deze gelegenheid werd een poli ie- au'«o met bedorven eieren en s'.eeucn beko geld, zoodat de politie weer van den gum mistok moest, gebruik maken en ook eenige scho'-en in de lucht loste. .Onder de gearresteerden bevindt zich ook de rijksdagafgevaardigde dr. Fab.ieius. FRANKRIJK. DE MINISTERCRISIS IN FRANKRIJK. Ook Laval geeft het op. Nadat de heer Laval gisteren in den na middag een bezoek had gebracht aan Poincaré en deze hem had aangemoedigd, zijn pogingen voort te zei ten, verschenen van 5 uur af met- korte tusschen poOzen de kopstukken der groote partijen in het mi nisterie van arbe-'d. Men dacht toen, dat Laval op weg was, zijn ministerie samen te stellen. De avond bladen spraken zells de verwachting uit, dat het ia den avond gevormd zou worden en dat Laval zijn ministerie zou samenstel len uit de vertegenwoordigers der groeien van de Tardieu-meerderheid en enkele ra dicale senatoren, die zich min of meer on afhankelijk durven toonen van de Rue de Vajois, van het ui.voerend comité van de radicale partij. Evenwel vernam men maar niet omtrent eenig verkregen accoord. Om zeven uur kwam plotseling Laval naar buiten en begaf zich naar het Elys.ée met de belofte, na afloop van zijn bezoek aan den president van de reppbliek een mededeeling te zullen doen. Het was duidelijk, dat hij nog niet de lijst van zijn minis.ors kon gaan brengen en weldra lekte uit, dat het ontmoedigd uiter lijk van den kabinetsformateur den toe stand zuiver uitdrukte. Bij het verlaten van het Elysée bevestig de de heer Laval, dat hij van de opdracht tot kabinetsvorming had afgezien. In politieke kringen neemt men aan, dat president Doumergue, nu Laval afziet van de vorming van een kabinet, Poincaré met de opdracht tot vorming -van een kabi net zal belasten, niet egenstaando deze bij- het begin van de crisis wegens zijn gezond heidstoestand weigerde als kabinetsforma teur in aanmerking te komen. DENEMARKEN. SCHOT GELOST IN DEENSCH PARLEMENT. Een communist de dader. Toen gistermiddag in de zitting van het Folkering minister Steincke zijn nieuwe so ciale wetsvoorstellen verdedigde, werd hij plotseling onderbroken door lawaai op de publieke tiibune. Een der aanwezigen be gon te zeggen: „Ten behoeve der werk- looze wil ik....", doch verder k'wam - hij met zijn toespraak niet. De dienstdoende politiebeambten grepen hem. Op hetzelfde oogenblik echter loste een zijner begelei ders een revolverschot, dat vermoedelijk voor den minister bestemd was, doch waar door gelukkig niemand werd getroffen. Do kogel boorde een gat in het plafond van de zittingszaal. De politie arresteerde daarop zes per sonen, allen communisten. Tweehunner, waaronder de persoon, die het schot loste, zijn bekende communisten. Minister Steincke zette zijn rede voort zonder op het incident te reageeren. Daar de communisten met verder agres sief optreden hebben bedreigd, vreest men voor nieuwe incidenten. RUSLAND TRAMBEAMBTEN N RUSLAND VEROORDEELD. De rechtbank te Moskou heeft uitspraak gedaan in het proces tegen de aange- klaaguon in verband met het tramongeluk te Leningtad in het begin van December van het vorige jaar, waarbij 28 personen gedood en iy gewund werden. De acht hoofdbeschulclig-en, o.w. de sta tionschef en de bestuurder vin de tram, kregen gevangemsstiahen ieder van tien jaar, terwijl de ove.rge aangeklaagden werden veroordeeld tot govangenisstraifen van één tot vijf jaar. LEVENSMIDDELENNOOD. De levensmiddelen-voorraden te Moskou en andere groote steden in iius.ana zijn in de laalsie paar we±;en zeer klein ge worden, en de raad van Y olascomiiiissans- sen heeft nu een oentraien voedseliaad in gesteld voor de sovjetrepubliek, onder voorzitterschap van Kyskueiof. Deze 'e- veusmiduelenraad bestaat uit 100 leden, o.w. vertegenwoordigers van fabrieken, te pers, de voornaamste steden en ue lan-ae- lijke centra, die voor de algeh'eele reorga nisatie van hei systeem, vuor de inzame ling en het transport van lovensmiaueien zu.len samenwerken. Ten slotte zal de raad ook worden belast met het zoeken naar „Ersatz" voor de voornaamste levensmid delen. De regeering heeft alle ambtenaren, die de taak van dezen ïaad zouaeii bemoeilij ken, met zware stralien bedieigd. Zooals men weet is onlangs aan het be stuur van de sovjet-spoorwegen de be voegdheid toegekend om ecu eigou sir-if- ste.sel in te voeden ter verzekering van do discipline, in verband met ueze bevoegd heid heeft thans de volkscommissaris voor het Verkeerswezen last gegeven Lot de ar restatie uer di.ecieuren van de lijnen, d.e Moskou met Leningrad verbinden en o.m. van dé lijn naar Sahara, Genoeruoe direotcure'h worden ervan beschuldigd, het aantal goederenwagens niet op ped te hebben gehouden. De volks commissaris ureigt met een groot demon stratief proces. AMERIKA HERSTEL- EN OORLOGSSCHULDEN. Een „ooriogsdebat" in Arr.erika's senaat. Geneel onverwacht kwam het giste,en in den Amei ïkaanscheri senaat tot eon do- bat over de Dorische scnauevergoedings- betalingen en de ooilogsschuldeu, toen Se nator kopeland het vourstel üeed, een arn- kel over de herziening van de heisulschuld in het par.ementair rappoit op te nemen. Senator Reed (Pennsylvania) riep dat Dujtschland zich van zijn enorme ooilugs- en voor-oorlogsche schulden heeit ontdaan en door inilaue-poliLek zijn schuldeischc-a van hun geld beroofd. Sympathie voor Duitschland is niet ge motiveerd, wanneer men bedenkt dat het een naar verhouding gering be-rag heeft moeten betalen als sirax, omdat het de be schaving dezen last heext opgelegd en zoo veel onheil over de wereld heeft gebracht. Senator Borah verklaarde, dat hij niet accoord ging met de beweiing van ReeJ, dat Duitschland geen buitensporige beta lingen heelt te verrichten. Want Duitsch land is bij het ein^e van den oorlog van vrijwel al zijn middelen om deze schade- vergjedingsbetalingen te doen beroofd, b.v. van zijn handel, marine en zijn kolo niën. In géén geval echter wilde hij instem men met de bewering, dat Duitschland al leen schuld aan den oorlog draagt. Frank rijk, Engeland en andeie naties dienen eveneens voor den wereldooilog verantwoor delijk te worden geste.d. Geen herziening der schuldenregeling. In hooggeplaatste iegeeringskringen heeft men het noodig geacht de talrijke demen tis, welke ree~.s het staatsdepartement, de laatste twee we^en, zich genoodzaakt zag te publiceeren, door een nieuwe afwijzing van de „velschillende plannen, waarmede onze vrienden in Europa de we.eld geluk kig maken" nog eens nadrukkelijk te onder- s ti epen. Met klem wordt verklaard, dat men in Amerika absoluut niet van zins is de rege ling der geallieerue schuldbetalingen te herzien. Men houdt vast aan het program, volgens hetwelk de betalingen der geal lieerden tot het vermindeien der openbare schuld en het verlichten van den belasting druk van bet Amerikaansche volk worden gebruikt. Het is verder absoluut onwaar, dat de Amerikaansche legeering onderhandelingen voert over de vrijheid der zeeën, of over sancties, consultatief pact en dergelijke dingen. Er bestaat ook niet de minste reden toe de veronderstelling, dat Amerika zich met Frankrijk tot het oprichten van een „finan cieel blok" tegen eenigerlei anderen staat zou hebben verbonden. Al deze denkbeelden werden het Ame rikaansche publiek als proefballon door Europa voorgezet, en de Amerikaanscho autoriteiten moeten dientengevolge een groot deel van hun tijd verspillen aan het tegenspreken dezer berichten. EEN AANSLAG OP PRESIDENT IBANEZ. Talrijke arrestaties. Volgens een bericht uit. Santiago de Chile zijn in verband met een aanslag cp president lbanez verscheidene hooge offi cie, en in hechtenis genomen. Kort voordat een trein, waarin de pre sident zich bevond, een spoorwegbrug zou passee.en, werd onder deze brug door spoorwegambtenaren een dynamietbom ontdekt, die zou ontploffen op het oogen blik, als de trein passeerde. TWEEDE KAMER JUSTITIE-BEG ROOTING. Bij de voortzetting van de algemeene beschouwingen bij de Justitie-begrooring veerden nog het woord de heeren Drop (S. D. A. P.). v. d. Heide (S. D. A. P.), Teulings (R. K.), mej. Katz (C. H.), Gosc- ling (R. K.), Van Rappard (V. B.), Boon (V. B.), Duymcer van Twist (A. R.), Wijn koop (C. P.), Duys (S. D. A. P.), Marchant (V. D.), Zandt (S. G.), Slctemaker de Bruine (C. H.) en Schokking (C. II De Minister van Justitie, de heer D o li ne r, beantwoordde de opmerkingen, door cle ve.schil ende sprekers gemaakf. Tot afschaffing zonder meer van het gij- selingsinstituut kan niet worden overge gaan, dcch voor het aanbrengen van eéii veiligheidsklep tegen misbruik is wel een vorm te vinden. Toezicht van de overheid op het bank bedrijf zal wel niet zoo gemakkelijk zijn in te stel'en; het zou vermoedelijk veer he iemmerend op dat bedrijf werken. De in don laatsten tijd voergeko i -n gevallen zijn betreurenswaardig maar aan een al gemeene wette ijke controle zijn nog heel veel moeilijkheden verbonden. Spreker zal zijn aandacht wijden aan de opmerkingen inzake herziening van het binnenvanrtrecht en inzake kos'oloozen rechtsbijstand. Aoarte gevangenissen voor vrouwelijke misdadigers komen spr. nog niet noodig voor; het strekt tot eer van het vrouwe lijk geslacht, dat het aantal misdadige vrouwen uiterst gering is. Bijzondere maatrege'en tegen ontvluch ting van gevangenen acht spr. niet noo dig; de bestaande gevangenissen voorzien daarin voldoende, al zijn enkele gevallen van ontvluchting uit de bijzoadere straf gevangenis Ie Scheveningen voorgekomen. Overigens ge vee't spr. het in zekeren zin als een comoliment voor ons gevangenis wezen, dat de menschen nog wel willen, want zoodra zij dat niet willen, deugt hét stelsel niet meer (gelach). Spr. zal niet treden in een princioieel debat over de doodstraf; een voorstel tot wederinvoering zou geen kans van slagen hebben; wel heeft spreker in een artikel gelezen dat de chr.—iiistorischen en anti revolutionairen vóór wederinvoering zou den zijn maar in deze Kamer is hem dat niet geWeken. Indien men gods'astering als zoodanig strafbaar wilde ste len, dan zou geen straf maat hoog genoeg zijn. De algemeene beschouwingen worden gesleten. Bij de afdeeling rechterlijke mariit con stateerde de heer Lingbeek fH. G. S.) dat den laatsten tijd een aantal protes- tantsche rechters door roomschen vervan gen zijn. Bij benoemingen moet alleen ge schiktheid de maatstaf zijn. Ons goede Holland wordt ook hier van hoogerhand a'lengs verroomscht. Ts eenmaal een plaats door een roomsche bezet, dan stelt men 't voor, alsof die plaats nu voortaan aan een roomsche toekomt. De Minister zegt dat de mate waar in katholieken in de rechterlijke macht vertegenwoordigd zijn, niet kan leiden tot de klacht over verroomsching. Overigens acht spr. eenige differentiatie van levens visie wél gewer.scht in de rechterlijke macht. Bij de afd. gevangenissen en rijkswerk inrichtingen drong mej. M eij e r (R. K.) aan dat niemand zal worden gedetineerd in een inrichting waar hij (of zij) de gods- diensto ichten niet kan vervul'en. De Minister gevoelt voor de wen- schelijkheid, ie "er gevangene in staat te stellen, zün godsdienstplichten te vervul len en is in die richting werkzaam. De vergadering werd te 7.43 verdaagd tot Donderdagmiddag 1 uur. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rollotj'os te Borlijn in verband tr.et een film van „lm Westen Nichts News". Ook Laval geeft de opdracht tot vorming van een Fransch kabinet terug. Eon aanslag op president Hanez. BINNENLAND. Eorste nationaal katholiek Filmcongres. (2de blad). HET WERK DER HEREENIGING. In de Oostelijke Provincies van Poen is een sterke drang naar heieeniging met Rome waar te nemen, vooral in de oisdom- men Wilna, Podlasie, Pinsk, Lublin en YVolhynie. ïn kringen der kerkelijke auto riteiten wordt aan doze beweging een groo te beteekenis gehech nog te meer daar het een zeer zwaarwichtige laak is van katholiek Pelen om de oenheid met de kerk van Rome te heitellen. In het Missiehuis te Lublin worden spe ciaal gceste ijken opgeleid voor den Oos- teisch-Slavischen Ritus. Dit Missiehuis is thans ondergebracht in een nieuw eigen gebouw naast, de katholieke universiteit van Lublin. In den laatsten tijd maakt het werk der herceniging snellen vooruitgang, vooral in Wolhynië, waar geheele orthodoxe pa rochies tot de oude moederkerk terug- keeren. De parochie Dubieczno moge hier als voorbeeld gesteld worden, want ondamrs de fanatieke aanva 'en der Orthodoxen is geheel deze parochie overgegaan tot de katholieke kerk van den Ocetersch-Slavi- sclven Ritus. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gisteravond te half acht hield de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn and een vergadering in het gebouw der Kamer aan den Stationsweg, onJer voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer uit Alphen aan den Rijn. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Hierna waren de ingekomen stukken aan de orde. Van het hoofdbestuur der P. T. T. was ingekomen een schrijven, dat er wijziging is gekomen in de regeling inzake telefo nische aflevering van telegrammen. Van het gemeentebestuur van Leiden was een schrijven ingekomen naar aan leiding van een verzcek tot uitdieping van verschillende wateren in de gemeente. De gemeenteraad heeft hiervoor reeds gelden beschikbaar gesteld. Adhaesie wordt betuigd aan een adres van de Kamer van Koophande' te Zwolle aan den Raad van Ministers inzake maat regelen van tegenweer tegen invoer van tarwe uit Rusland, tegen dumping en be schermende maatregelen. Van de Ned. Vereeniging van Kaashan delaren was een verzcek ingekomen om steun in haar reclamecampagne, waarbij de voorz. toelichtte, dat hoe sympathiek het doel ook is, de Kamer moeilijk zich op dit pad kan begeven, omdat mogelijk andere vakken zu.len volgen. Om echter het con tact met de vereeniging en haar actie niet te ver iezen stelde het bureau der Kamer voor een kleine bijdrage van 5 of 10 te verleenen, een bedrag, dat e.v. ook aan andere vereenigingen kan worden gege ven. De heer v. Zonneveld verklaarde zich tegen het voorstel, niet zoozeer om het bedrag dan wel om het principe. Ook andere leden verklaarden zich er tegen waarop besloten werd de vereeniging te berichten, dat de Kamer gaarne haar moreelen steun tcezegt en a le noodige gegevens gaarne ter beschikking van de vereeniging ste t, doch dat zij geen finan- tieele steun kan toezeggen. Van de hecren mrs. Briët en Gunning was een schrijven ingekomen, dat thans ook de Hooge Raad beslist heeft, dat ook Spaarbanken in het Hande'sregister moeten worden ingeschreven, zulks naar aanleiding van een gerezen meeningsvor- schil met de Spaarbank voor Noordwijk en 1 Omstreken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1