LAND- EN TUINBOUW SPORT LUCHTVAART WOENSDAG 10 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Hoest, KeeBpijn Mijnhardt's Hocsltabletten. Doos 30 ct Mijnhardt's Kee pijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Dromen. 46' WOERDEN. Pluimveeteelt Eenige leden van de pluimveevereeniging „Nut en Sport" ver kregen vereerende prijzen op de gehouden nationale pluimveetentoonstelling te Amersfoort en Driebergen. Door W. C. van Ommeren, alhier, drie eerste,'drie tweede en twee derde prijzen plus twee eere-prij- zen met duiven, Vlaamsche reuzen en brandneuzen. Door H. Blok een tweede prijs met witte Weener. Door G. Donkelaar een eerste en twee eere-prijzen met witte Vlaamsche reus. Door H. Th. Branidsen twee eerste en twee tweede prijzen plus drie eereprijzen met groot Ohincilla's. Z0ETERW0UDE (H. R.). Van wie is de fiets? Door den gemeen teveldwachter van Zceterwoude (H.-R.) en den Rijksveldwachter van Leiderdorp is gisterenavond aan den slootkant langs den Hoogen Rijndijk een hecrenrijwiel gevon den (op zich zelf niets bijzonders, daar er wel meerdere malen rijwielen worden ge vonden). Maar dit rijwiel was geheel in puin gevonden. En daar men het Langs den slootweg vond, heeft men nog een gedeelte der sloot afgedregd, omdat men aan een ongeval dacht. Tot op heden is dit raadsel nog niet opgelost, en het zal misschien wel niet opgelost worden. ZEVENHOVEN. Personalia. Onze vroegere noot, de heer D. Streefkerk, thans te Sprang, is als onderwijzer benoemd aan een Bijz. School te Alphen aan den Rijn. AMERIKAANSCH MEEL EN NEDERL. BLOEMBOLLEN. Onder het opschrift „Meel en bloembol len" schrijft de heer E(rnst) K(re)age), voor zitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in het „Weekblad van Bloembollencultuur" Het is niet de eerste maal, dat deze bei de artikelen in één adem genoemd worden. Telkens wanneer in Nederland eenig ge vaar dreigt voor den import van Ameri- kaansch meel, wordt steeds van die zijd8 het belang van onzen bloembolleninvoer in Amerika in het geding gebracht. Zoo ook thans weer, nu er verschillende plannen aanhangig zijn tot steun van den binnen- landechen tarwebouw ook door bemoei lijking van de invoer van elders. Evenals bij de vorige acties heeft de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur er steeds voor gewaakt dat de belangen van den bollenuitvoer niet samengekoppeld zouden worden aan die van den meel-ex- port uit Amerika, en heeft zij alle aanbie dingen tot samenwerking steeds afgewezen. Zij staat ook thans nog op dit standpunt en zal zich dus niet laten dringen op den weg, dien de importeurs van Amerikaansch meel haar gaarne zouden zien inslaan. „The Northwestern Miller" beweert dat alleen door bemoeiingen van Amerikaau- eche meelfabrikanten het invoerrecht op bloembollen (in 1909) aanmerkelijk lager gesteld werd dan in het tarief-ontwerp van Payne-Aldrick was voorgesteld. Indien dit inderdaad Het geval ware ge weest, zou dit aan de direct belanghebben den, de bloembollen-exporteurs, niet onbe kend zijn gebleven. De mededeeling is ook hierom onwaarschijnlijk, omdat het karak teristieke van het Payne-Aldrich-tarief was, dat daarbij voor bloembollen het recht naar de waarde vervangen werd door een specifiek recht, wat voor dit artikel een technische verbetering beteekende. maar overigens, voorzoover onder deze omstan digheden vergelijking mogelijk was, geen verlaging medebracht. VOETBAL R. K. FEDERATIE. De protestcommissie der R. K. F. heeft het protest van T. Y. B. B. tegen den 43 uitslag in den wedstrijd S. J. C.T. Y. B. B. toegewezen. De uitslag wordt nu 44. DIOC. HAARL. BOND. Junioren-corr.petitie District Leiden. Uitslagen van Zondag 1.1.: Afdeeling A. Teijlingen IR. W. D. I 23 (onder pro test van. Teijlingen); O. V. V. I—S. J. C. 1 6—0. Afdeeling B. Meerburg ITeijlingen II 4—0; A. S. C. I—Meerburg II 0—4; S. N. A. I—V. V. B. II 3-0. Programma voor Zondag a.s.: Afdeeling A. Leiden I—S. J. C. I; V. V. B. ITeijlin gen. I; Alph. Boys ILisse I; O. V. V. I R, W. D. I Afdeeling B. Meerburg IITeijlingen II; V. V. L. I Meerburg I; A. S. C. I—V. V. B. II. Aanvang van alle wedstrijden 12.30 uur. Boeten: Alphensche Boys 1.wegens niet zenden ruilformulier of bericht van niet doorgaan. De Competitieleider, P. J. A. DE VRIND. Schoolwedstrijden van A. S. C. De eindwedstrijd in het winners-toumooi Chr. H. B. S.Ambachtsschool is op ver zoek van eerstgenoemde één week uitge steld en zal dus worden gespeeld op Za terdag 20 deze. De wedstrijd Kennis is MachtR. K. Ulo-school blijft op het pro gramma voor a.s. Zaterdag gehandhaafd. We zullen Vrijdag bekend maken waar deze wedstrijd wordt gespeeld. ZWEMMEN De Nederlandsche zwemsters in Zuid-Afrika Successen te Paarl. Reuter meldt uit Kaapstad: Den Nederlandschen zwemsters is een schitterende ontvangst te Paarl ten deel gevallen. Er wa-s een zeer talrijke menigte aanwezig. De Nederlandschen sloegen gemakkelijk een ploeg zwemsters uit de Westelijke Prov. in een wedstrijd over 266 2/3 yard. De tijd was 2 min. 55.4 sec. Het publiek was opgetogen over de snel heid van de Nederlandsche zwemsters, die een voorsprong van 20 yards behaalden in den wedstrijd tegen de zwemsters uit de Westelijke Prov. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uil slag van den ■ed'Strijd A. D. O. I 't Greene Laken I voor de 2e das se L. B. B. luidt: J. Bruinincks ('t Gr.L.) 125 6 64 20 83 R. A. A. B ijle veld 50 5 35 10.00 (A.D.O.). P. Meijer 63 33 7 1.91 A. van Rijsdam 125 34 20 3.67 J. Pauw 125 32 15 3.96 D. Randeraat 101 32 15 3.15 H. Barendse 76 34 11 2.13 C. Randeraat 125 25 30 3.57 A. D. O. 1 en 't Gr. L. I punt. DE DOODENDE MIST. De oorzaak nog niet opgehelderd. Het Belgische kabinet heeft zich gis teren geruimen tijd bezig gehouden met den giftigen mist in het Maasdal. Er werd kennis genomen van de rapporten der ge zondheidsambtenaren, waaruit echter nog niets definitiefs valt op te maken. De mijningenieurs, die ter plaatse een onderzoek hebben ingesteld, zijn tot de overtuiging gekomen, dat de mist. wel de gelijk door gassen van chemische fabrie ken vergiftigd geworden is. Zij vestigen er de aandacht op, dat er alleen dcoden ge val en zijn in het fabriekskwartier. In tegenstelling met vrcegere berichten wordt thans ook gemeld, dat er nog zink- fabrieken in bedrijf zijn. Een definitief oordeel zal men zich in- tusschen slechts vormen kunnen door on derzoek der lijken. Naast de vele verklaringen, die reeds van deskundige zijde zijn aangegeven om trent het doodende karakter van den mist in de Belgische Maasvallei, wordt ander zijds een vrij simpe e verklaring geopperd, die minsters het voordeel heeft, dat zij steunt op bekende feiten. Toen op 2627 Augustus 1883 de beken de geweldige uitbarsting van den Kraka- tau plaats had, hebben millioenen kubieke meters fijne stofdeeltjes zich bijna over den gehee'.en aardbodem verspreid. En wat zeer merkwaardig is: vooral over het Noordelijk halfrond. Zelfs een vol jaar na de uitbarsting kwa men er resten van die aschmassa's neer in Zweden en Noorwegen. Nu weet men, dat de Krakatau 'n half jaar ge eden weer geweldig bezig is ge weest. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat de mist een massa van die stofdeeltjes naar den beganen grond heeft gevoerd, en die lava-stof zoo gebracht heeft in .de ademhalingsorganen van menseh en dier? Opmerkelijk is, dat vooral menschen met zwakke ademhalingsorganen de rlachtof- fers van dien mist zijn geworden. Ook ge zonden ondervinden er nadeel van, maar niet zoo erg. W7at heel natuurlijk is. Sterk vergiftig is die mist in elk geval niet; an ders mcesten ook gezonden het s'achtoffer er van geworden zijn. Verder bedenke men, dat reeds 'n 10 it 12 dagen geleden een soort modder- of bloedregen geconstateerd is in Frankrijk en ook in Nederland. In het avondblad werd gemeld, dat die mist in de Maasvallei „overal een blauw grijze vette" zelfstandigheid nalaat. Ook zou dat op vulcanische stoffen kunnen wijzen. Daar de verklaringen, gebaseerd op het verspreiden van giftige stoffen door zink- fabrieken of door het overvoeren door de lucht van microben uit Afrika, tot nu toe niet blijken te steunen op werkelijke of bewijsbare feiten, zou een onderzoek in hooger aangeduide richting wellicht nog resultaat geven. KGNj-NGij» ELISABETH VAN BELGIE heeft een bezoek ge bracht aan verschillende plaatsen in het Maasdal, waar zooals men weet, verscheidene personen als slachtoffer vielen, vermoede lijk van een dichten nevel, welke met giftige gassen gevuld was. Het mist mysterie in de Kamer. In de Belgische Kamer heeft minister president Jaspar gisteren over de sterfge vallen in het dal van de Maas gesproken. Hij betuigde zijn deelneming aan de na gelaten betrekkingen der slachtoffers en deelde mede, dat degenen, die ziek zijn, zich buiten levensgevaar bevinden. Het onderzoek, of er sprake kan zijn van vergiftige gassen duurt voort. De Bel gische regeering heefr een uitnoodiging van de commissie voor de hygiëne van het secretariaat van den volkenbond ontvan gen om haar zoo spoedig mogelijk een nauwkeurig rapport over deze aangele genheid te doen teekomen. Verstikkende mist in Australië. Nu België re^ds sedert dagen in iep en roer wordt gebracht door een lange reeks van sterfgevallen, die door de bevolking van heb Luiksche algemeen aan den zwa- ren mist worden toegeschreven, doch om trent welker werkelijke oorzaken d9 ge- eerden het nog allerminst eens zijn, is het volgend briefje interessant, dat een lezer aan de „D.aily Telegraph" heeft doen toekomen. De tragische voorvallen in een. aantal Belgische dorpen, schrijft hij, roepen bij mij de herinnering wakker aan een soort gelijke gebeurtenis, die dertig jaar gele den in Tasmanië voorviel. Een grondspeculant, Greeves gehecten, keerde met eenige metgezel en uit het. bin nenland van Tasmanië terug, teen de man nen op een paar kilometers afstand van de hut door mist werden overvallen, die hen begon te verstikken, zoodat zij na enkele passen te zijn voortgestrompeld, in eenzakten. Een hunner slaagde er nog in weer overeind te komen en zich naar de hut te sleepen. Na opgeknapt te zijn, keer de hij naar zijn kameraden terug. Twee hunner waren echter intusschen overleden. Te hunner nagedachtenis werd een ge- denkteeken opgericht, dat nog aliijd in het bergland van Tasmanië is te zien. Daar de bewuste plek op ve e kilome ters afstand van de dichtstbijzijnde eder- zetting was gelegen, kon er uiteraard geen sprake van gifgassen of schadelijke fa- brieksdarupen zijn. In Tasmanië werd al gemeen aangenomen, dat door den mist uiterst kleine deeltjes ijs werden meege voerd, die doordat zij in neus en longen terechtkwamen, een zoodanige ademha lingsstoring veroorzaakten, dat verstikking er heb gevolg van was. De „mistziekte" reads in 1911 in België. Naar men zich thans herinnert, is het niet de eerste maal, dat het Maasdal in den doodelijken nevel werd gehuld. Dr. Streel uit het zwaar getroffen Engis ver klaarde: „Ik 'neriner mij, dat in 1911 op een Zondagochtend elf personen door een dichten mist stikten. Uit het toen gehou den onderzoek bleek, dat men hier met zwakke en door het werk in de mijnen to taal uitgeputte menschen te doen had". Een andere publicatie uit het jaar 191*3 vermeldt, de volgende feiten: van 13 tot 20 Januari 1911 verspreidde zich in Je om geving van de Maas een doodelijke "iekte, in het bijzonder onder het vee, maar ook onder de menschen in het Maasdal tus- schen Luik en Huy. Deze ziekte wordt in de annalen van het Belgische observato rium door directeur Bertin onder den naam „mistziekte" verme'd. De uitslag van den wedstrijd L. U. T. O. IKr. o. t. voor de 2e kl. L. B. B. luidt: J. Westerbecke (Kr.o.t.) 125 38 20 3.29 N.N. (Luto) 102 37 15 2.75 D. G. v. d. Voort 123 43 23 2.86 B. Schouten 125 44 12 2.84 H. P. v. Amsterdam 125 53 15 2.36 H. v. Niekerk 122 52 9 2.34 G. v. d. Berg 114 53 11 2.15 L. v. Keeken 125 53 11 2.36 L. U. T. O. 1 en Kr. o. t. 1 punt. De uitslag van den wedstrijd L. U. T. O. II—L. U. T. O. III voor de 3e klasse L. B. B. luidt: N.N. (Luto 3) 71 30 11 2.40 H. Hesseling (Luto 2) 100 3L 16 3.22 J. Jansen Jr. 80 34 19 2.32 N.N. 100 35 12 2.88 D. v. Zanten 61 35 10 1.74 G. Jansen 100 36 10 2.77 N.N. 91 37 lp 2.45 N.N. 100 37 9 2.70 L. U. T. O. II 2 ën L. U. T. O. III 0 pnt. De uitslag van den wedstrijd L. U. T. O. IIHolland ia II voor de 3e kl. L. B. B. luidt: W. Haasnoot (Holl.) 100 30 31 3.33 H. Hesseling (Luto) 52 29 10 1.79 100 39 13 2.58 69 39 10 1.76 80 46 8 1.73 100 46 10 2.17 G. Guyt N.N. D. Kleen G. Jansen S. B. 67 36 10 1.86 N.N. 100 36 16 2.77 L.U.T.O. 1 en Hollandia 1 punt. De uil slag van den wedstrijd Hollandia IIDe Kroon I voor de 3e kl. L. B. B. luidt C. v. Rijs, res. (de Kr.) 60 20 14 3.00 W. Haasnoot (Holl.) 100 21 14 4.76 L. Blonk 100 29 22 3.44 G. Guyt 99 28 18 3.53 M. Zuiderduin D. Klein 29 12 2.96 29 16 3.44 C. J. Kroon S. B. Hollandia 2 en de Kroon 0 punten. 67 53 100 54 17 1.26 8 1.83 CHINEESCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Tegen mast van een schip gevlogen.. Een postvliegtuig, dat. dienst doet tus- sohen Sjanghai en Nanking, raakte bij het opstijgen den mast van een vaartuig, dat in de rivier lag, en vloog vervolgens te pletter tegen den oever. De beide piloten, een Amerikaan en een Chinees, benevens een Russische passagier werden gedood. De vijf overige inzittenden, o.w. generaal Hsiceng sjih-Hoei. commandant van het garnizoen te Sjanghai, werden ernstig ge wónd» „ORNITHOPHILLIA" houdt op 12, 13, 14 December in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de 33ste Intern. Tentoonstelling, van pluimveegedierte, konijnen, zilvervos sen en andere pelsdieren. De eerste inzendingen zijn reeds aangekomen. „Witte Barnevelder" een nieuw nationaal ras, deze kippen leggen bruine eieren. HET VIERDE POSTVLIEGTUIG DE PH-AEZ, bemanning Fijns, Bot en Bruine- steijn is Dinsdag op Schiphol gearriveerd Aan boord bevond zich tevens de algem. secretaris der K. L. M., de heer Hans Martin, die de reis van Indië heeft mee gemaakt. V. 1. n. r.: Mevr. Smirnoff, mevr. Martin, Mevr. Bruinesteijn, Bruinesteijn, Hans Martin, Frijns, Mevr. Frijns, Bot, mevr. Bot en Plesman (Directeur K.L.M.). rrftt'frftr.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8