BINNENLAND De Man van Nergensüraizen WOENSDAG 10 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDF BLAD PAG. 5 KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Assen, ter standplaats Nieuw-Amsterdam, gemeente Emracn G. J. Middendorp, candidaat-no- taris te Apeldoorn. ARBEID VAN MEISJES EN JONGENS IN TWEE PLOEGEN. Advies van den Hoogen Raad van Arbeid over het voorontwerp. De Hooge Baad van Arbeid heeft zijn advies vas!gesteld omtrent het door den minister bij den Raad aanhangig gemaakte voorontwerp, dat voornamelijk strekt om het werken van meisjes beneden 18 jaar in twee ploegen in den regel te verbieden. De Raad is in het algemeen van oor deel, dat die arbeid niet behoort te wor den toegelaten. Een groote minderheid in den Raad (2015) zou wensehen, dat voor meisjes van 16 en 1*7 jaar op die ver bodsbepaling een uitzondering zou wor den gemaakt in sommige industrieën, met name in de kantoenspinnerijen. Een groote meerderheid in den Raad heeft bezwaar tegen het in het vooront werp vervatte denkbeeld om het doen werken van vrouwen, die een huishouding te verzorgen hebben, in het tweeploegen- stehel toe te laten. Een minderheid in den Raad beveelt aan de overgangsbepalingen van het voor ontwerp, die een termijn van 3 jaren om vatten, uit te breiden tot een termijn van 5 jaren. De vergadering werd bijgewoond door den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid. TWEE OF DRIE KLASSEN IN DE TREINEN? Opheffing der eerste klasse brengt geen voordeel. In verband met het feit, dat in Enge land de stoomvaartmaatschappijen in na volging van de spoorwegen ertoe overgaan de tweede klasse te laten vervallen, wijdt een medewerker van „Spoor- en Tramwe gen'' een beschouwing aan de vraag of hier te lande in de treinen niet een der drie klassen behoort te vervallen. Werd in Nederland de 1ste klasse afge schaft (in België en Duitschland is men daartoe grootendeels overgegaan), dan zou, aldus de schrijver, de opbrengst door het van de 1ste naar de 2e klasse over gaan der reizigers 1.177.000 jaarlijks terug- loopen. Daarentegen zou op den duur een groot deel der vrijgekomen zitplaatsen 1ste klasse kunnen worden bespaard, hetwelk tot eene bezuiniging zou leiden van ƒ977.000 jaarlijks, zoodat het jaarlijksche tekort beperkt wordt tot 1.177.000 977.000 200.000. Bovendien zullen door het vervallen van de 1ste klasse de sneltreinen ongeveer 15 pet. kleiner kunnen worden. De besparing aan brand stof, welke daarmede samengaat, za.1 waar- I schijnlijk niet grooter zijn dan ƒ200.000, van de 9.500.000, welk laatste bedrag in 1929 totaal aan brandstof en electrischen stroom weed uitgegeven. Het vervallen van de 1ste klasse brengt dus volgens déze ge gevens geen geldelijk voordeel, en in de eerste jaren zeker nadeel. De reizigers, die tot nu toe van de 1ste klasse gebruik ma ken, zouden dus worden ontriefd, zonder dat eenig voordeel daar tegenover staat. Inmiddels is in de laatste jaren het ge bruik van de 1ste klasse per zitplaats aan merkelijk toegenomen, wat schrijver aan toont met een vergelijking van de cijfers voor 1913 en 1929. In eerstgenoemd jaar waren er per K.M. 8100 reizigers per zit plaats, in 1929 bedroeg dit aantal 12.000, terwijl het aantal zitplaatsen in deze klas se in die 16 jaren met bijna een derde werd verminderd. Steeg het verkeer in de lste klasse met 6 pet., het nuttig gebruik per zitplaats nam 50 pet. toe en bedraagt thans 80 pet. van dat der zitplaatsen 2e en 3e klasse in 1913. Per zitplaats bedroeg de- opbrengst in 1929: le kl. ƒ451, 2e kl. 506 en 3e klas 390. Prof. dr. J. H. F. Kohlbrugge. Met ingang van 1 December is door het Fonds ter Bevordering van de Indologische Studie te 's-Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bijzonder hoog leeraar aan de Indologische Faculteit te Utrecht voor de vergelijkende volkenkunde in Nederlandsch-Indië, aan prof. dr. J. H. F. Koli brugge en is benoemd tot lector in hetzelfde vak dr. H. T. Fischer. De steun aan de werkloozen te Gouda. De gemeenteraad heeft op diens verzoek aan den heer C. J. M. Kroon, ontvanger der gemeente om gezondheidsredenen, eervol ontslag verleend. In het advies, dat B. en W. uitbrachten, naar aanleiding van een ingesteld onder zoek om meer steun aan werkloozen, vroe gen zij de goedkeuring te willen hechten aan hun voornemen om de gemeentelijke steunregeling voor werkloozen aan te vul len met de volgende bepalingen: 1. de z.g. „kindertoeslag" wordt onbe perkt gegeven voor alle gezinsleden boven de 2 personen, zoodat de maxima verval len 2. boven de normen wordt een huurbij- slag gegeven van 2/3 van de huishuur bo ven 3 tot een maximum van 3 per week; 3. werkloozen, die uit hun werklóozen- kas een uitkeering ontvangen welke blijft beneden den norm van de uitkeering, ver hoogd met den huurbiislag, ontvangen bo ven die uitkeering uit de werkloozenkas van de gemeente een toeslag, welke gelijk is aan het verschil tusschen die uitkee ring en den norm van deze steunregeling 4. het maximumbedrag, der uitkeering en toeslag plus bijslag mag niet <«»n hn. ven het percentage van het loon. soott- gelijke arbeiders gedurende de laatsie 6 weken van 48-urigen arbeid gemiddeld per week verdienden. Dat percentage was 65 pet. en dit hebben B. en \Y. voor den duur van 6 maanden ge steld op 85 pet. Zonder stemming verklaarde de Raad zich bereid op een wijze als deze den werk loozen tegemoet te treden. De aldus herziene steunregeling is ter stond in werking getreden. Geen tollen treer op den weg U trechtH i I versum. In de Dinsdag gehouden zitting van do Provinciale Staten van Utrecht is z.h.s. hot voorstel van Ged. Staten aanvaard tot overneming in beheer en onderhoud van den weg van Utrecht over Maartensdijk naar de provincie N.-Holland en om in be ginsel te besluiten tot een wijziging van het provinciaal wegenplan. In de aanvaar de regeling is o.a. bepaald, dat de ge meente Maartensdijk naar verordening op het heffen van tolgeld op den onderhavi- gen weg intrekt en er zorg voor draagt, dat daar op of na 1 Januari a.s. geen tol heffing plaats vindt. Meer vertrek dan vestiging te Utrecht. .Utrecht telde blijkens de laatste „Sta tistische bericht-én" der gemeente eind September 154.431 ipwpners, t.w. 74.444 mannen en 79.987 vrouwen, tegen 153.208 bij het begin van het jaar. De vermeerde ring in de voorafgaande 9 maande/i be droeg dus 1223 (JanuariSeptember van het -vorig jaar 1023). Zij werd gevormd- -door een geboortoverschot van 1385 (vorig jaar 1050) en een negatief vestigingssaldo van 162 (v. j. 27). Berekend per jaar op 1000 in woners was de vermeerdering 10.63 (v.j. De gemeenteraad in het deftige 's-Gravenhage. Uit een verslag van een der jongste raadsvergadering in Den Haag knippen we het .volgende stukje: De heer Duys (S. D.) was de volgende spreker, die allereerst voortspon aan de rede van mej. Loeff (R.-K.) inzake het bevorderen van de vredesgedachte op de lagere school. Hij voegde er de beschuldi ging aan toe, dat de bijzondere school hier zwaar gezondigd heeft. Toen was na tuurlijk het hek weer van den dam. Van alle kanten interrumpeerde men. FRUITS0DA Mineraalwater uiet v r u^Tt e nsmaak Alleen echt met di^W!erk LIMOivfD^SSRIEK TE LEIDEN 3222 (De heer Guit (R.-K.) Dat is vergade- ring-lyrick. De heer de Visser (Comm.): Het is een mooi stijltje, maar de woorden deugen niet. De heer Duys (S. D.): Met een man van Rusland, waar men gifgassen in Duitschland bestelt, kan ik niet over ont wapening debatteeren. De heer De Visser: Gij hadt het over geestelijke ontwapening, wie weet waar gij terecht komt Mr. Marchant (V. D.). gaat tusschen de hecren Duys en De Visser in zitten (groo te vroolijkheid). Drie ontwapenaars, slechts onderschei den in nuance, naast elkander Mr. Duys (S. D.) wil den schoolstrijd beslecht zien met geestelijke, niet met materieel© wapenen. Mr. De Jong (R.-K.): In zooverre is 't een uitzondering in de fractie. Mr. Duys (S. D.): Volkomen onjuist. Heel mijn fractie staat op het standpunt der Groninger scljoolraotie. Natuurlijk had mr. Duys weer heel oude citaten om mee te „werken" o.a. een van 1857 Het bijzonder onderwijs acht spr. een gevaar voor de arbeidersklasse. Zij kan nooit een nationale school zijn. Mr. Duys beargumenteert dat door te zeggen, dat de bezittende klase die school gebruikt ter onderdrukking van de arbeidersklasse. Spr. is wel fel maar niet fanatiek. (Tegen spraak). De heer De Visser (Comm.): U is wel fel, maar niet principeel(Daverende vroolijkheid). Mr. Duys vertelde verder, dat zijn dochtertje met versjes thuis kwam (mr. De Wilde (A.-R.) verklapte bij interrup tie, dat het kind op een bijzondere school gingom te leeren voor de zanghulde en dat zijn vrouw daartegen bezwaren had. (Hernieuwde vroolijkheid). Mr. Duys: Ja, ik sta niet op het stand punt van de heeren, wier vrouw thuis niets te vertellen heeft. (Hernieuwd la waai). De heer Grit (R.-K.): Daarom heb je hier zooveel praatjes (Van de tribune roept een man, dat door de schuld van de sociaal-democrat en zijn vrouw geen broojl heeft. De voorzit ter hamert voortdurend. De boden verwij deren den interrumpeerenden bezoeker). Als de rust is weergekeerd verzoekt de voorzitter de leden zich wat te willen matigen. De heer Muylwijk (S. D.) beschuldigt den heer Duymaer v. Twist (A. R.), dat hij in den Raad altijd weer de gangmaker is. De heer Duymaer v. Twist (A.-R.): Ga maar naar huis hoor BENOEMINGEN. In het Aartsbisdom. Z. D. PI. de Aartsbisschop van Utrecht heeft- benoemd tdt kapelaan te Amersfoort (H. Henricus) den weieerw. heer J. A. Ver- nooij, kapelaan te Lent den weleerw. heer F. W. J. Kolkman en tot kapelaan te Weg- darn den weleerw. heer A. D. Grimmelik- h ui zen, die aldaar as-sist-ent was. Pastoor W. Jansen. Pastoor W. P. H. Jansen der St. Jo- sephparochie te 's-Gravenhage, die een ernstige oogoperatie heeft moeten onder gaan, maakt het thans weer goed, doch meet- nog eenigen tijd in het R. K. Zieken huis blijven. Pater H. de Greeve S. J. Pater H. de Greeve S. J., heeft Zater dag in het St. Ignatius-ziekenhuis ie Bre da met gced gevolg een lichte operatie on dergaan. UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Donderdag 11 Dec. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 Gramofoonplaten. 10.0010.30 Dameszangkoor N. C. R. V. 10.3011.00 Zickendienst. 11.3012.00 Godsdienstig Halfuurtje. 12.0012.15 Politieberichten. 12.151.45 Concert K. R. O.-trio. I.452.00 Gramofoonplaten. 2.002.45 Gramofoonplaten. 3.003.45 Handwerkcursus. 3.454.00 Gramofoonplaten. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.C0—6.30 Concert Boris Lensky Trio. 6.306.45 Knipcursus. 6.45—7.15 S. Postmus: „De Heldendood van Nicolaas Sriny". 7.157.45 Cursus Malei sch. 7.458.00 Politieberichten. 8.0010.00 Uitz. Openb. Getuigenissa menkomst. Ned. Ver. .v Joden-Christenen. 10.00—10.10 Vaz Diaz. 10.1011.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 298 M. (Uitsl. AVRO-uitz.) 8.009.55 Gramofoonplaten. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.30—12.00 Concert A. V. R. O.-Kwin*'* 12.002.00 Concert. Orkest Rembrandt- theater, Amsterdam. 2.00—2.30 Vrouwenhalfuurtje. 3.004.00 Naaicursus. 4.004.30 Gramofoonplaten. 4.305.30 Ziekenuurtje. 5.306.00 Gedeelten uit Klankfilms. 6006.30 Gedee'.ten uit Klankfilms. 6.307.00 Lezing door A. Veraart. 7.007.30 Engelsche les. 7.308.00 Dr. K. F. Proost spreekt over het Tooneelprobleem van onzen tijd. 8.008.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 8.3010.00 Concert Omroeporkest. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.00 Jack Hylton's Band uit het Carlton Hotel, Amsterdam. II.0012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel Edward O Henry. I.20 Concert. 2.30 Uitzending voor scholen. 4.50 Orkestooncert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Concert. Brahms Pianokwartet No. 2 (vervolg). 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. B. B. C.-orkest. 9.20 Berichten en koersen. 9.40 Causerie. 10.00 Kamermuziek. Strijkkwartet. II.05—12.20 Dansmuziek. 12.20 Televisie. P a r ij s ,.R d i o P a r i s". 1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. 9.05 Concert Strijkkwartet. 9.50 Concert. Kwartet en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.355.35 Solisten-concert. 8.05 Orkestconcert m. m. v. alt. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestooncert. 2.204.20 Orkestconcert en voordracht. 4.205.00 Kinderuurtje. 7.209.20 Concert. Orkest en mannen koor. 9.4011.50 Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonplaten. 8.35 Trioconcert. 9 05 Concert georganiseerd door de R. E. S. E. F. Z e e s e n, 1635 M. 5.4011.20 Lezingen en lessen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.15 Lezingen en lessen. 7.20 Dansavond Mitja Nikisch. 8.20 Berichten. 8.30 Tooneeluitzending. 10.05 Berichten en Daarna Concert. Dinsdagmiddag moest het MILITAIR VLIEGTUIG No. 496 op een weiland bij Oud-Valkeveen onder Naarden een noodlanding maken. Het vliegtuig kwam op den wal van een sloot terecht, waarbij een vleugel ernstig werd beschadigd. De vlieger de heer Jagers bleef ongedeerd. FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 49) Zij schudde haar hoofd. „Het spijt me, maar ik geef hem groot gelijk. Ik ben er van overtuigd, dat hij zijn tijd aangenamer kan besteden, dan met den vicaris te pra ten en een verhandeling over knolrapen aan te hooren." York bromde. „Nu, ik vind het niets aar dig van je, Northcote", zei hij afkeurend, toen wij de poort inreden. „Jij en Vane maken je er aardig van af." „Het is het voorrecht van den leeftijd", zei ik, terwijl ik de auto inhield, toen wij de deur naderden. „Ik zie jullie aan tafel weer terug en hoop een volledig verslag te hooren." Indien York nog eenige opmerkingen had willen maken, zouden die toch onder broken ziin door het verschijnen van den huisknecht. Lady Baradell zag er heelemaad niet uit als een suffragette, toeu zij gracieus ui^tapte en dat zei ik haar ook. Zij rea geerde op mijn compliment echter niet an ders, dan door een coquet knikje en ik reed in snel'e vaart de laan af en nam den weg naar Woodford. Ik brandde van verlangen, om Billv mijn wedervaren te vertellen, doch toen ik „De Ploeg" binnenkwam, bemerkte ik. dat hij, zooals ik eigenlijk wel vermoedde, nog niet van zijn menschenjacht in het moeras was teruggekeerd. Ik ging naar de garage het een en ander aan de auto doen en slen terde daarna in de onmiddellijke omgeving van „De Ploeg" nog ruim een uur rond, in de hoop, dat hij terug zou komen. Einde lijk ging ik de gelagkamer binnen en schreef hem een kort Jariefje, waarin ik meldde, dat ik belangrijk nieuws had en hem verzocht zonder mankeeren morgen ochtend op Ashton te komen. Ik gaf het briefje aan de buffetjuffrouw, om het Bil ly te geven en haastte mij toen naar huis, want ilc begreep, dat ik al veel te lang was uitgebleven en daardoor de achter docht van Maurice in niet geringe mate zou opwekken of vermeerderen. Toevallig bereikte ik de villa, toen de anderen in het rijtuig de laan opreden. Na tuurlijk reed het mij voorbij en toen ik aan de voordeur kwam, stonden zij allen in de portiek. „Nu, ik geloof, dat je wel een beetje verlegen met je zelf zal zijn, Northcote". lachte York. „Je ziet hier voor je vier menschelijke wrakken, doofgekletst en lam- gezeurd, terwijl jij en Vane en Baradell er tusschen uit geknepen zijn en je op een ander manier vermaakt hebt." „Was het er zoo vervelend?" vroeg ik belangstellend. „Hoe maakt het de vi caris en hoe staat het met de knolrapen?" „De vicaris maakt het uitstekend", zei Miss York, terwijl zij een scheef gezicht trok. „Hij was uit genoodigd. „Was dat de vicaris?" vroeg Lady Ba radell, „ik dacht, dat het een pachter was, omdat hij over niets dan knolrapen sprak.' Er volgde een algemeen gelach, dat ech ter onderbroken werd door de komst van den huisknecht van Maurice, die een tele gram op een zilveren blad aanbood. „Pardon, mijnheer", begon hij. „Dit werd bezorgd even nadat U was weggereden. Ik dacht, dat U het gaarne zoudt willen le zen." Maurice nam het telegram en terwijl hij het openmaakte hervatten de anderen het gesprek. Miss York wilde met alle geweld weten, hoe ik mijn middag had besteed. Terwijl ik haar antwoordde natuur lijk geheel bezijden dé waarheid keek ik toevallig in de richting waar Maurice stond. Ik zag, dat hij mij over het telegram heen aanstaarde met een. blik, die een combi natie vormde van duivelschen haat, triomf genot en twijfel. Het duurde slechts een oogenblik. Toen onze blikken elkaar kruis ten, veranderde de uitdrukking op zijn gelaat, alsof zij er met een spons werd af geveegd en frommelde hij het telegram tot een balletje iu zijn hand. Met een kort, onaangenaam lachje voegde hij zich bij ons. „Ja, dat is een vervelende boodschap", verklaarde hij. In kcor klonk nu de vraag: „Wat is er aan de hand?" „Het spijt mij, maar ik moet vanavond nog naar Londen. Er schijnt iets niet in orde mei een maatschappij waarvan ik commissaris ben zoo iets moet het zijn het telegram is niet erg duidelijk, maar zij vragen of ik onmiddellijk wil komen om een conferentie te houden.' Allen, behalve ik, gaven met warmte te kennen, dat zij het jammer vonden. „O", zei Maurice, ,,'t is niet zoo erg. Ik geloof, dat ik morgenavond en op z'n aller laatst overmorgenochtend weer terug ben. Blijven jullie nu allen hier. Ik ben over tuigd, dat de besprekingen misschien niet langer dan een paar uur zullen vorderen en nu vooral zal tante Mary blij zijn U al len om zich heen te hebben. Ah, daar is tante." Tante Mary, die inmiddels was gena derd en omtrent het nieuws ingelicht, gaf blijken van groote teleurstelling. „Moet. je werkelijk weg, beste Maurice?" sprak zij. „Wat vreeselijk vervelendJe moet zeker met den trein van negen, vijf- lig. Natuurlijk mag niemand zijn bezoek verkorten. Stuart zal wel zoo goed willen zijn, je plaats van gastheer in te ne men en wij zullen probeeren, ons zoo goed mogelijk te vermaken." „Ja", zei Maurice met een vriendelijk glimlachje tot mij, „jij zal wel goed voor mijn gasten zorgen, nietwaar, oude jongen? Ik moet nu naar boven om mijn koffertje in orde te maken. Wij dineeren op den ge wonen tijd." Terwijl hij sprak, ging de gong, ten tee- ken, dat wij ons voor het diner moesten gaan kleeden. Ik ging naar boven en toen ik op mijn kamer was, stak ik een sigaret op en ging op de sofa liggen. „Wat drommel", zei ik bij mijzelf, „wat kan er in dat telegram staan?" XVIII Het lag niet aan York, dat ik geen deel nam aan den cricket wedstrijd. Zijn aan houdend en dringend beroep op mij gedu rende het ontbijt, om de opengevallen plaats in te nemen, waren een hoopvoller zaak waardig. „Toe, laat mijnheer Northcote nu met rust", weerde zijn zuster hem af. „Jullie bent toch met je tienen en dat is toch vol doende voor dat dwaze spel." „Tien!" bilste haar broeder. „Wat heb ik aan tien, waarvan de helft jongens uit deze boerennegerij zijn. Die van Orbridge zijn een kwade tegenpartij, die loopen gauw warm." „Dan zullen zij tegen het einde van den wedstrijd wel gloeiend staan", zei ik met een blik naar den blakendcn zonneschijn. ,,'t Is geen weer voor buitengewone lichaamsinspanning. Ik, voor mij, zal een plekje in de schaduw zoeken en mij aan critiek wagen." ,,'t Zal best gaan, kapitein York", zei tante Mary troostend. „U is zoo'n uitste kend speler." „En bedenk bovendien eens, wat een eer het is, zoo'n ongelijken strijd te win nen", zei Lady Baradell. „Als mijnheer Northcote meespeelde, zou het te voren reeds beslist zijn." „Dat is dan ook de eenige prikkel voor mij", gromde York. „Maar als ik geweten had, dat Furnivall zoo opeens naar Londen was gegaan, zou ik de match niet hebben laten doorgaan. Wij hebben nu niemand om te bowlen en wij zullen waarschijn lijk den geheelen lag spelen." „Een zeer gezonde vorm van oefening", merkte ik op. „Wat zal je en eetlust heb ben vanavond." York was echter niet in aangename stem ming te brengen en met eenigen tegenzin ging hij na het ontbijt naar het goed on derhouden cricketveld, om zijn elftal op te stellen. De tegenpartij zou omstreeks half elf op het terrein komen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5