22ste Jaargang DINSDAG 9 DECEMBER 1930 No. 6767 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND e £eicbclie 0ou/£a/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij rooraitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2 60 pei kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent pei kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, mei (ieillii8treerd Zondagshlad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen „Christendom en Ontwape ning" Wij willen hier gaarne alsnog de aan dacht vestigen op een brochure van den Leidschen hoogleeraar B. D. Eerdmans „Christendom en ontwapening", welke on langs is verschenen. De eerste bladzijde reeds geeft ons een korte en V mdige verklaring, waarmede wij, Katholieken, volkomen instemmen: „Geen mensch met geloof in de toekomst en bovenal geen Christen mag tegenover den oorlogsgruwel doen, alsof het hem niet aangaat". Hieruit volgt, dat alles moet worden ge daan, wat mogelijk is, om tot een interna tionale ontwapening te kernen; dat natio naal niets mag worden nagelaten, wat ligt m de lijn van, in het streven naar internatio nale ontwapening. Deze princiepen, van katholieke zijde, en op de allereerste plaats door den Paus, her haaldelijk verkondigd mogen we ook beschouwen als een korte samenvatting van Eerdmans' pas-verschenen verhande ling. Prof. Eerdmans keert zich tegen het streven met name tegen het streven van zijn collega prof. Heering om, zoo noo- dig door dienstweigering, te komen tot nationale ontwapening. Op blz. 20 stelt hij de vraag: „Wat moet de houding zijn van een Christen in de hedendaagsche nationale samenleving en in eigen staat ten aanzien van leger en vloot?" En dan schrijft hij: „Het antwoord is eenvoudig. Hij moet bevorderen, dat er tusschen de Christelijke volken dezelfde toestand van recht, orde, veiligheid, en samenwerking ontsta als wij thans binnen de grenzen van een staat de normale achten. Om dit te bereiken moet hij de werkelijk heid in het oog vatten, zooals die nog is en niet doen alsof hij leeft in êen wereld, zooals hij gaarne wil geboren zien worden. Hij muet in het oog houden dat recht en orde de voorwaarden zijn voor een broe derlijke samenleving. Daarbij moet hij zich bewust zijn, dat deze niet kunnen bestaan zonder dat zij worden gehandhaafd tegen over hen, die uit zelfzucht, hartstocht en kortzichtigheid daarop inbreuk maken. Dit handhaven kan slechts gebeuren door het recht te beschermen door macht. Zoolang er kwaad bestaat is.er macht noo- dig om te beletten, dat het kwaad het weerlooze goede zal verdrukken en ombren gen. Wie dit uit zachtheid vergeet, moet later des te krasser optreden, wil het kwaad hem niet geheel baas worden. Wij kunnen, thans nog niet doen alsof de wraakzucht en de oorlogszucht reeds bij de volken van Europa waren verdwenen. Wij hebben het streven van den Volken- kenbond te steunen. Zoolang deze de in ternationale macht nog niet heeft kunnen scheppen, die het recht zal beschermen, moeten wij ons daarin schikken en zorgen, dat niet door ons toedoen de kansen op een oorlog worden vergroot. Daarnaast moeten wij ons duidelijk ma ken, dat macht alleen dan eene bescherming van het recht kan zijn, wanneer het zede lijk rechtsgevoel leeft bij de overgroote meerderheid van alle Christenen en bur gers der verschillende staten. Slechts wanneer de boosdoeners een kleine minderheid zijn kan een macht tegen hen waken. Als iedere tweede man een schurk is kan geen politie alle schurkerij keeren. Hieruit volgt, dat alles moet worden ge daan om de gezindheid tot den vrede tot zedelijk bezit van ieder te maken. Hier vindt de godsdienst, hier hebben de chris telijke kerken en geestelijke genootschap pen een taak van de allereerste orde". Wij hebben hier enkele gedachten uit de brochure van prof. Eerdmans naar vo ren gebracht. Niet omdat ze voor ons heel nieuw zijn. e schrijver betoogt in groote trekken hetzelfde wat ten deze door de Katholie- VAN HET VATIC A AN. JAPANSCHE PRINS BIJ DEN PAUS. Zijn plechtige ontvangst ten Vaticane. Z. H. de Paus ontving gistermiddag met het protocol, dat geldt voor de bezoekers der keizerlijke prinsen, den Japanschen prins Nobohitu Takamatsu en zijn gema lin, met. hun talrijk gevolg. De audiëntie duurde een half uur. Tegen het einde van het onderhoud schonk de prins den H. Vader een kostbaar Japansch bureaukleed. De Paus gaf den prins een gouden medaille. Bij de audiëntie was o.a. tegenwoordig de Japansche priester Don Paolo Tegukki, die in het college der Propaganda te Rome studeert. Na de audiëntie bracht het prinselijk paar een bezoek aan den kardinaal-staats secretaris; Z. Em. Pacelli beantwoordde dit bezcek in den namiddag in het „Excel- sior-hotel", waar de prinsen resideeren. De „Osservatore Romano" wijdt aan deze ontvangst ten Vaticane een artikel, waarin o.a. op den goeden voortgang der missioneering in Japan wordt gewezen en uitvoerige bijzonderheden worden-gegeven nopens de Katholieke missies en haar in stellingen, welke zich steeds in de grootste sympathie der Japansche autoriteiten ver heugen. De „Oss. Romano" herinnert in dit ver band ook aan vroegere bezoeken van Ja pansche prinsen ten Vaticane. I* o FRANKRIJK. DE KABINETSCRISIS. Moeilijkheden bij de formatie. Zooals wij reeds gisteren meldden, heeft Barthou de opdracht tot het formeeren van een nieuwe regeering teruggegeven en is senator Laval met deze opdracht be last. Momenteel is er nog geen zekerheid omtrent de richting, in welke Laval de op lossing zoekt. Voor het oogenblik vindt hij vooral be reidwilligheid bij de radicalen, maar in zulk een hoeveelheid, dat het voor hem de lawine dreigt te worden, waaronder hij bezwijken zal. Geen van de werkelijk bestaande moei lijkheden zijn opgelost en Laval zelf heeft verklaard, dat hij voor Dinsdagmorgen elf uur® geen mededeelingen van beteekenis kan doen. De houding van Tardieu blijft voor hem een groote moeilijkheid. HET SCHANDAAL-OUSTRIC. 50 parlementsleden er bij betrokken. De parlementaire commissie van onder zoek ter opheldering van het Oustric-schan- daal heeft, naar V.D. meldt, in de afge- loopen dagen een groote activiteit ont- ulooit. Het onderzoek der boeken van Oustric voerde tot de ontdekking, dat niet minder dan vijftig parlementsleden aan de transacties hadden deelgenomen. Zoo zou, naar verluidt, de socialistisch- radicale afgevaardigde, Senator Lesnard, die gezant te Rome is geweest, als juri disch adviseur van de door Oustric gecon troleerde ondernemingen, een jaarlijksch salaris hebben ontvangen van ruim 200.000 frank. ken is geleerd en gepropageerd. Pater F. Otten zegt dan ook in het „Schild" over Eerdmans' brochure: „De gedachten van Eerdmans over deze kwes tie loopen vrijwel parallel met de opvat tingen en leeringen van' het Katholieke pacifisme, zooals die worden verdedigd door den Katholieken Vredesbond en zijn orgaan: Pro Pace (uitgeverij Forekolte te Voorhout)". ces tegen de z.g. industrie-groep, als zoude Engeland betrokken zijn geweest bij een eventueel complot tot interventie in Rus land. In dit antwoord wordt verklaard, dat de beklaagden in het Ramsin-proces her haaldelijk hebben gewezen op de mogelijk heid van een deelneming van Engelsche k--ngen aan plannen voor een interventie in Rusland. Het gerechtshof en de procu reur-generaal hebben daaraan echter zoo goed als geen aandacht geschonk en de sovjet-regeering heeft zich er van onthou den, eenige uitlatingen over deze opmer kingen tegenover Engeland to doen. Verder deelde Henderson ii antwoord op een vraag betreffende het bestaan van een officieele instructie betreffende de ver vaardiging van goederen door dwangarbei ders mede, dat hij over deze kwestie een rapport van den Engelschen gezant te Mos kou heeft ontvangen, waarin wordt mee gedeeld, dat een dergelijke instructie door de sovjet-regeering niet is uitgevaardigd hoewel er misschien bizondere instructies uitgevaardigd kunnen zijn voor de ver vaardiging van goederen, die voor uitvoer bestemd zijn. Eén der afgevaardigden stelde nog een vraag met betrekking tot het Engelsche protest wegens het misbruik maken van de Russische radiostations voor het maken van propaganda onder de Engelsche arbei ders. Henderson beriep zich daarbij op de mon delinge verklaring van Stalin, volgens wel- ko de becritiseerde uitzendingen hebben plaats gehad door een particulier station in Rusland, waarvoor geen oensuurbepalin- gen waren vastgesteld. Hieruit kan dus geen schennis van de door de Russische regeering gegeven be lofte inzake het zich onthouden van het voeren van propaganda worden afgeleid. Deze verklaring van Henderson werd door de oppositie met een hoonend gelach ontvangen, wat nog vermeerderde, toen een liberaal afgevaardigde Henderson vroeg, of hij het Russische sntwoord als ernst of humor beschouwde. Henderson antwoordde, dat hij het ant woord als bevredigend moest .beschouwen, zoolang geen ander nieuw feitenmateriaal te zijner kennis werd gebracht. De Russische regeering is bereid, stap pen te doen, om een herhaling van derge lijke gebeurtenissen te verhinderen. ENGELAND ENGELAND EN RUSLAND. Henderson over eenige actueels vragen. In het lagerhuis zijn gisteren aan mi nister Henderson verschillende vragen met betrekking tot sovjet-Rusland gesteld. Henderson las het antwoord voors dat de Engelsche gezant te Moskou van het volkscommissariaat van buitenlandsche za ken heeft ontvangen, naar aanleiding van het protest, door den gezant ingediend in verband met de verklaringen in het pro- JOEGO-SLAVIE. KOERSVERANDERING VAN KROATISCHE BOEREN. Betooging voor eenheidsstaat. Gisteren heeft te Zagreb een groote loyaliteitsbetooging van Kroatische boeren voor het Joegoslavische koningshuis en den Joegoslavischen staat plaats gehad. Er waren circa 130.000 boeren aanwezig. Do voornaamste spreker herinnerde eerst aan den overleden boerenleider Stephan Ra- ditsj, die het vertrouwen van zijn volk ge- ncot. Zijn aanhang geniet dit vetrrouwen echter niet meer. Ten slotte las de nieuwe Kroatische boerenleider ©en eedsformule voor, waarin de Kroatische boeren trouw beloven aan koning Alexander en aan de oentralistische grondwet. Zooals men weet heeft Raditsj, die als gevolg van een aanslag in het parlement op hem gepleegd, om het leven kwam, zelf bestuur voor Kroatië gevraagd en omvor ming van den eenheidsstaat in een perso- neele unie. De betooging van gisteren wijst dus op een belangrijke koerswijziging in de Kroatische boerenpartij. POLEN POOLSCHE GRUWELEN. Tegen gevangen oppositie-leden. Het Zondagsnummer van den „Robot- nik" bevat een opzienbarend artikel van den socialistischen senator en schrijver, Andreas Strug, over de behandeling van de leden der politieke oppositie in de mi litaire gevangenis te Brest-Litowsk. In dit artikel wordt o.a. gezegd: De gevangenen werden allen gedurende twee maanden aan een systematische hon- gerkuur onderworpen. Eerst den 9den No vember kregen zij het gewone soldaten- rantsoen. Bijna allen werden gefolterd en gesla gen. De meesten hunner maakten een ver- schrikkelijken nacht door. Men deed het namelijk voorkomen, alsof zij terechtgesteld werden. Zij werden van hun kleederen ontdaan en met het gezicht naar den muur geplaatst, om aldus den dood af te wach ten. Even later viel er een revolverschot en een kogel siste langs hun hoefden heen. Alle gevangenen werden voortdurend en ten diepste vernederd. Als schuldigen noemde senator Strug de verschillende Poolsche officieren, die het bevel voerden in de militaire gevangenis te Brest. Het lot der gevangenen ligt echter op de eerste plaats in handen van den mi nister van justitie, den procureur-generaal en den rechter van instructie. Senator Strug verlangt, dat alle schul digen zeer streng gestraft zullen worden. De „Robotnik" is wegens de pub'icatie van dit artikel terstond in beslag geno men. RUSLAND HET RAMZIN-PROCES. Doodvonnis en gratie. Zondagnacht heeft het gerechtshof te Moskou uitspraak gedaan in het proces- Ramzin. Hij met Laritsjef, Charnofski, Kalinikof en Fedctof werden ter dood ver- oordee'd. Koenrianof en Ochkin tot tien jaar gevangenisstraf.. Het uitsoreken van het vonnis duurde 15 minuten en werd ge volgd door een luid aonlaus. In de mofiveering van het vonnis wordt er op gewezen, dat de politieke nv'sdaad van de eroeo samenzweerders volkomen vastgesteld was. en dat de beklaa^d^n het vertrouwen in de Snviet-regeerine hadden ir>isb~u'H. De ve^laringen der beklaag den hebben het Hof in staat- gesto'd de détails de- sam^^zwerincen on te helde ren en vast te steren, dat zekere buiten- Is nds^kp kringen ere,v,te-essee-d geweest zün hü den val der S^viet-e^^ring n de oprinMing ven een nieuwe dictatuur. het v^o-'eT-u van het vonnÏ3 bezwi'Tude LarisHef. Het hof venaarde, dof het vonnis o-een revisie noodig had. De toehoorders k'pv«n toen de Interna tional aan en jutohten het hof toe. Onder strenee bewaking we^d-^n de be klaagden in anto's n*>*r de Loebjangka- gevingenis overgebracht. De verdedigers Open en Brauda hebban den vno~z-tte- van het Cbmto-ral Exeeuf'ef Comité. TT-bnin, <y>n ve-zoek om gratie voor de vijf ter dood veroordeelden ge- ZCdpn. Het exeeu'ieve comité van de Roviet- TT-'e heeft d*aron besVtou de doodvon nissen te verendcen in tien jaar gevan genisstraf. terwiil de andere veroordeel den in n'aets vu tien jaar, acht jaar ge vangenistra f krijgen. BRITSCH-INDIE DE ONRUST IN BRITSCH-INDIE. Te Bengalen is de Engelsche inspecteur- generaal van het gevangeniswezen Simp son vermoord. Gistermorgen verschenen er drie Indiërs in zijn bureau en verzochten een onder houd met hem. Toen dit geweigerd werd, drongen zij met geweld de werkkamer van Simnson binnen en lesten revo1 verschoten op hem. Hij was op slag dood. Toen zij het gebouw verlieten verdedigden de in dringers zich met hun revolvers naar al'e kanten. Een ambtenaar werd zwaar ge wond. Twee der daders sloegen ten laat ste de hand aan zichze f en de derde werd in zwaar gewonden toestand gevangen ge nomen. De politie neemt aan, dat hij ook verantwoordelijk is voor den moord op den inspecteur-generaal Lowman, die in Augus tus van dit jaar bij het verlaten van een ziekenhuis werd doodgeschoten. TWEEDE KAMER BEGROOTING WEGENFONDS. Memorie van Antwoord. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de begrooting van het Wegenfonds voor 1931, deelt de minis ter van Waterstaat o.m. mede: De bezwaren tegen den weg van Schiphol naar Sassenheim. Het is den minister bekend, dat bij den aanleg van den weg van Schiphol naar Sassenheim in het zuiden van de Haar lemmermeer eenige landbouwbedrijven zul len worden doorsneden, waardoor schade- snijdingen zullen worden veroorzaakt. Dit zou echter ook het geval zijn, indien de weg met een nagenoeg rechten hoek werd aangelegd. Zeer zeker kan met verbete ring van de bestaande wegen alleen niet aan de behoeften van het snclverkeei worden voldaan. Ook is daarnaast noodig het aanleggen van nieuwe rijwegen, die uitsluitend of in hoofdzaak voor het snel verkeer zullen dienen. Het geldende zoowel als het nieuwe VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Henderson over de betrekkingen met Sovjet-Rusland. Vijf beklaagden in het Ramzin-proces te Moskou ter dood veroordeeld, doch be genadigd. De doodende mist bij Luik. (Builenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. Vergadering R. K. Volksbond in het Bis dom Haarlem. (2de blad). Rijkswegenplan voorziet daarin en het voornemen bestaat in de volgende werk periode, voor zocveel betreft de wegen ut het hart van het land, den aanleg krach tiger ter hand te nemen. Wegen in de omgeving van Am sterdam. In welk opzicht meer aandacht zal moe ten worden geschonken aan de wegen in de omgeving van Amsterdam, is den minister niet duidelijk. Eenige wegen, zooale die. van Amsterdam naar Haarlem en naar het Gooi, zijn reeds verbeterd. Voor den aanleg van de wegen naar Velsen, naar Sassenheim over Formerend naar Lambert, Schaag, en naar de Zuidho landsche grens in de richting vau Gouda, worden in de begrooting gelden aangevraagd. Doer den aan'eg van een nieuwen weg Sassenheim—Amsterdam, wordt op de snelste en niet te kostbare wiize een goede verbinding tusschen 's-Gravenhage en Am sterdam gevormd. Een weg 's-Gravenhage- Amsterdam beocsten Leiden zou gaan door zeer slecht terrein tusschen den Ouden Rijn en den Haarlemmermeerpolder en daarom duur worden. Verder vereischt deze veel langeren tijd van voorbereiding en uitvoering, ook wegens eenige groote kunstwerken, die daarin noodig zijn. Er kan dan ook geen sprake van wezen deze verbinding, welke nog in onderzoek is, in de plaats te stellen van eerst genoemden weg. In het plan-1932 is o.m. opgenomen een ve r b i n ding Rot tend a m—D ord recht—Mo er- dijk (met bruggen bij genoemde p'aatsan), en een zijtak door den Alblasserwaard in de richting Gorinchem (met brug over de Noord). Mogelijk bliift nog wijziging in verband met den uits'ag van een onder zoek omtrent de bij Dordrecht te maken overbrugging. De Staatsboomkweekërij. Uit het verzet dat. tegen den post ten behoeve van het inrichten van een kwee- kerij voor plantsoen voor de rijkswegen is gerezen, meent de minister te moeten af leiden, dat hier misverstand bestaat. Het is slechts de bedoeling jonge laan- boomen bij Ne'erlandsehe kweekers te koopen en voor eigen gebruik gedurende enkele jaren voort te kweeken, totdat zij geschikt zijn om lansrs de Rijkswegen fe worden eep'ant. De jonge boonton zu'len in het algemeen en omtrek hebben van acht tot twaalf c.M. op een meter boven den grond. De ondervinding heeft ge'eerd. dat het dikwijls zeer moeiliik is de noodige boo- men op de gewensohfe afmetingen te ver krijgen. De vrees, dat de belangen van de bormkweekers ernstig zullen worden ge schaad, moet overdreven worden geacht. UIT HET BOUWBEDRIJF. Het Coll Contract. Bij de gisteren voortgezette besprekingen over de vernieuwing van het collectief con tract in de bouwbedrijven, welke bespre kingen te Haarlem werden gehouden tus schen vertegenwoordigers van Patroons bonden en der vier arbeidersorganisaties, werd de noodzakelijkheid besproken van verscherping der naleving van art. 5 van het contract, hetwelk inhoudt, dat de ar beidersorganisaties verantwoordelijk worden gesteld voor het verbreken van het con tract. Verder is besproken het inhalen van Ka tholieke, Joodsche en nationale feestdagen, hetgeen gevonden zal worden in het lan ger werken op andere dagen gedurende een half uur. In art. 15 behelzende de ziekteverzeke ring wil men een zoodanige wijziging aao- brengen dat het geheel overeenstemt met de wettelijke voorschriften. Ook werd be sproken het verlengen der vacantie van 3 tot 6 dagen. Resultaten werden niet verkregen. De besprekingen worden 13 December voortgezet.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1