«ÖELS STADSNIEUWS 1 1 KINADRUP Agenda TELEGRAMMEN MAANDAG 8 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EER5TE BLAD PAG. 2 Geboren: Wilhelmina Adriana d. van D. Groerieveldt en E. W. Kranenburg. Iiefidrik z. van H. Wieman en J. W. do Jong. Cornelis z. van Ary de Jong en M. van Vliet. Cornelis Hermanus z. v. W. P. Schouten en J. C. de Groot. Gerritje d. van J. van Eek en J G. van Leeuwen. Gerardus z. van H. C. Enthoven en G. van Capel. Gemardus z. van C. J. Ver- brugge en J. Thonen. Cornelis z. van W. Kannneraad en E. Gentenaar. Hildegon- de Margaretha d. van F. J. Nieuwenhuvzen en G. W. M. van Os. Cornelis z. van G. Tuinenburg en Z. Bezemer. Overleden: L. Schouten wedr. van X. Roest 92 j. overl. te Leidei Gevestigd: Van Lekke; Lerk H. Kapteyn, veehouderskn. Van Ter Aar J. J. Haze en gezin, zonder. Van Val burg B. A. van Dijk, zonder. Van 's-Gra- venhage kinderen Paseloup. Van Ha- zerswoude J. v. Arkel en gezin, schipper aan boord. Van Woubrugge M. Griffioen zonder. Van Eindhoven E. N. Amers foort, zonder. Van Ter Aar Johanna Groen in 't. Wout. dienstb. Van Schoon hoven H. Rehorsl, clectricien. Van 's-Gra venzande J. Kupire, bakker. Van Rot terdam Adr. M. Koppenaal, zonder. Vetrokken: Naar Rijnzaterwoude D. Schellingerhout. Naar Voorburg J. L. K. Minderhout. Naar Wassenaar C. Nogte- gaal. Naar Haarlem Adr. A. van Nie- kerk. Naar Leiden A. Wernke wed. J. Schaap. Naar Den Haag J. Verduiin. Naar Leiden Corn. Broekhuizen. Naar Berkhout M. C. J. Bontje. Naar Mij drecht C. H. van Leeuwen. Naar Am sterdam J. Bosch. Naar Woerden ,W. C. van deD Burgh. NIEUWKOOP. Veroordeeld. Door den Kantonrech ter te AVoerden is mej. T. alhier egens overtreding der Drankwet veroordeeid tot een boete van 50 of 20 dagen hechtenis. Ventverbod. Ingevo'ge art. 33 an de Algemeene Politieverordening dezer ge meente is het verboden voorwerpen, van welken aard ook, met uitzondering van ge drukte stukken, hetzij op of aan den weg. hetzij aan de huizen, te vefkoopen of te koop aau te bieden of daarmede te ven ten. Deze bepaling is niet van toepassing op personen, die de voorwerpen op mark ten of alleen aan winkeliers verkoopen. en op hen, die voorzien zijn van een oewijs van den burgemeester hunner woonplaats, dat zij daar een gevestigde winkelneering uitoefenen. Dit verbod wordt herhaaldelijk overtre den met het gevolg, dat nadat een paar malen hierover in den raad geklaagd is, op alle h3gin.ptr.vten van de gemeente een bord is geplaatst, waarop is vermeld: Verboden te venten", terwijl de politie i;> opgedragen hier gestreng toezicht op te houden. DE ZWENDEL IN DEN NAAIMACHINEHANDEL. De Commissie, welke Dinsdag, 9 Decem ber a.s., des avonds te 7 uur, wederom in het Gebouw van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken (arbeidsbeurs: Leven daal hoek Garenmarkt) te Leiding zitting zal nemen, vestigt de aandacht van het. publiek er op, dat zij zich uitsluitend Ijezig houdt met het instellen van een on derzoek naar de uitwassen van het afbeta lingssysteem in den naaimachine handel en dat haar streven er op ge richt is de slachtoffers, die zich bij haar aanmelden, te beschermen. Op de twee vorige zittingen zijn reeds voldoende laakbare feiten aan het daglicht gekomen, welke waardevol materiaal heb ben opgeleverd om in het algemeen belang den strijd tegen de bekende prak tijken aan te binden; de wetenschap dat er nog vele gedupeerden zijn die uit onge gronde vrees tot heden nagelaten hebben zich tijdig aan te melden deed de Com missie besluiten morgenavond opnieuw de gelegenheid open te stellen om klachten in te dienen en inlichtingen te verstrekken. Waarschijnlijk zal na afloop van die zit ting een definitief besluit genomen wor den omtrent de te nemen maatregelen. Om deze belangrijke aangelegenheid vlot te laten verloopen verdient het dus aanbeveling dat een ieder, die alsnog de commissie wenscht te spreken, zorgt tij dig aanwezig te zijn en z o o m o g e 1 ij k afbet.alingsboekjes en getuigen mede brengt. Ensemble Kees Pruis. Het tweede optreden van Kees Pruis in Leiden heeft wel aan het beoogde doel voldaan, daar het publiek, dat de Union- zaal vulde, hartelijk gelachen heeft om de somwijlen gezonde humor van Kees en zijn aanhang Stella Seemer en Piet Hesse. Kees in zijn repertoire als conferencier, is door zijn gezellige verteltrant steeds aan trekkelijk. Wij vonden het jammer-dat hij een enkele keer ietwat naast het goede spoor kwam te staan door dubbelzinnig heden. Het optreden van Stella Seemer mei. enkele mooie levensliedjes was keurig en aan hel slot van haar repertoire met „De Koe" mocht zij een dankbaar applaus inoogstcn. De liedjes van Kees Pruis wa ren eveneens zeer goed cn schitterend was zijn potpourri uit verschillende Opera's. Als intermezzo gaven Kees Pruis, Stella Seemer en Piet Hcsser een aardig kluchtje; om de mimiek der artisten is hartelijk ge lachen. Het geheol vormde een recht gezelligen avond. De alhier tot arts bevorderde semi-arts S. van Nooten is bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid 2e kl. bij het reserve- personeel der Koninklijke landmacht. DE MINISTERCRISIS IN FRANKRIJK (Van onzen Parijschen correspondent). Eindelijk is 't. dan gelukt: Tardieu is ge dwongen zijn ontslag in te dienen. Dagen lang was het al onrustig geweest in de Fransche politiek ringen vorige week. Zondag reeds liep erucht, dat het mi- r.isterie-Tardieu na »p van den minister raad van den volgenden dag zijn ontslag bij den president van de Republiek zou in dienen en werd dan ook reeds den naam van den opvolger genoemd: Raymond Poin- caré. Die voorspellingen bleken eenigszins voorbarig te zijn, doch sindsdien vermin- dexden die geruchten niet, integendeel namen zij in hevigheid toe. In de wandel gangen van de Kamer heerschte die vooral iu Frankrijk zoo typische nervositeit, die alle crisissen voorafgaat. En de reden? Na tuurlijk wordt de waarheid onder de mooie traditioneele dekmantel verborgen, doch jammer genoeg is die dekmantel even tradi tioneel doorschijnend. Zooals men weet, hebben de laatste tal rijke finantieele schandalen een vrij groo- te beroering in het land gewekt en vooral de laatste krach, die van de bank Oustric. Het feit, dat drie medewerkers van Minis ter Tardieu, de heeren Péret, Falcoz en Lautier, op ecnerlei wijze met Oustric in contact zijn geweest en dat zij om de par lementaire enquête-ccmmissie een grootere bewegingsvrijheid te laten hen te onder vragen hun ontslag als minister hebben ingediend, heeft verleden week in de Ka mer een heftig debat uitgelokt. Met 14 stemmen meerderheid echter behield Tar dieu de overhand. Doch nu beweerden zijn tegenstanders, dat die veertien stemmen af komstig waren van de regeering zelf, iu Frankrijk immers hebben de meeste ministers zitting hetzij in de Kamer, het zij in den Senaat, dat zij dus in de Ka mer geen meerderheid hadden en moreel geslagen waren. Aftredenwerd er dus geschreeuwd en in alle toonaarden. Doch dit was niet de opinie van Tardieu; hard nekkig als hij is, wenschto hij zich te ver dedigen tot het laatste toe. En terecht! De affaire-Oustric is door de liiiksche pers en oppositie opgeblazen tot een zaak van het allereerste plan. En dat is zij aller minst. Dat er politieke vrienden, ja zelfs medewerkers van minister Tardieu bij be trokken zouden zijn en dat er een parle mentaire commissie benoemd is om een onderzoek in te stellen, bewijst, nog niets, zeer zeker niet, dat. het ministerie als zoo danig voor dit schandaal verantwoorde lijk is. Dat er onbetrouwbare individuen zijn en bijzonder in de bankwereld heeft deze methode succes die de voorzorgsmaat regel nemen zich tegen eventucele „onge lukken" te dekken, speciaal door het aan- knoopen van relaties, al zijn ze nog zoo los, met politici, vooraanstaande journa- Ulten, personen uit leidende kringen, dat is een feit. bijna zoo oud als de wereld zelf, zioh herhalend door alle tijden en in alle landen. Eu groot gelijk hebben dan ook de politici, die er zich wei voor wach ten deel uit te maken van een raad van beheer of mede te werken tot een emis sie. Het is dikwijls spelen met vuur en zich pijnlijk de vingers branden. In die affaire-Oustric zag de radicale en socialistische oppositie een welkome aanleiding het ministerie een hak te zei ten, het eventueel te doen vallen. Met grootsch gebaar eischten zij een parle mentaire enquette-commissie om de ver antwoordelijkheid der betrokken politici vast te stellen. De betrokken ministers hadden zij natuurlijk op het oog en geen oogenblik vermoedden zij, dat de bom wc! eens een verkeerde kant uit zou kun nen barsten. Minister Tardieu wensohte oorspronkelijk niet die commissie: de zaak was in handen van een rechter van Dn H.NANI^ EETUJ5T-0PWEKKEND i.3o P a j Handelsregister K. v. K. W ij z i gi n g: 212. Lemkes Zonen, Alphen a. d. Rijn, van Boetselaerstraat 15, kweekerij (tuinbouwbedrijf). Bovengenoem de vennootschap onder firma is d.d. 1 No vember 1930 omgezet in een N.V. on-der den naam: LemkeS Zonen N.V. Dir.: B. Lemkes, Alphen a. d. Rijn, J. C. Lemkes, Alphen a. d. Rijn en W. T. Lemkes, Alphen a. d. Rijn. Maatsch.kap.120.000, geheel geplaatst en gestort. Overzicht vervoersopbrengsten van de N.V. Noord-Zuid-Holland sche Tramweg- Maatschappij gedurende November 1930- 1929 (ongecontroleerd). ScheveningenLeidenKatwijk-Noord - wijk (incl. Stadslijn Leiden) in 1930 119.217, in 1930 per dag K.M. ƒ97.40; Leiden Heemstede in 1930 ƒ9408, in 1930 per dag K.M. ƒ13.07; Amsterdam—Zand voort in 1930 ƒ99.333, in 1929 ƒ300.536, in 1930 per dag K.M. ƒ118.25, in 1929 93.19; Stads- lijnen Haarlem in 1930 71.456, in 1930 per dag K.M. 134.57. De gisteren gehouden collecten ten bate van de R. K. weezen hebben opgebracht: In de paroohiekerk-Hartebrug na liefda- digheidspredicaites van den we'eerw. pa ter Philibertus Sweep O.F.M. uit het kloos ter te Woerden, 609.95. In de St. Joseph-parochie, na liefdcdig- heidspredikaties van den weleerw. heer kap. Gudde, 245. instructie en de justitie zou haar loop hebben*. Volgens zijn meening was het vol komen overbodig die vuile wasch nog eene opnieuw door te spoelen, daar het prestige van het parlement er alles behal ve door verhoogd zou worden en de par lementaire werkzaamheden er aanzien lijke vertraging door zouden ondervinden. Zwichtend echter voor de meening van verschillende leden der regeeringsmeer- derheid, dat hij zelfs den schijn niet op zich mocht nemen te verhinderen,, dat het volle licht, zou schijnen, gaf hij toe en de commissie werd ingesteld, niet als een rechterlijk lichaam met justitioneele bevoegdheid, doch als een soort eereraad. De linkerzijde zag de overwinning reeds in het vooruitzicht, vooral toen de lin kervleugel van de regeeringBmeerderheicl begon te wankelen. Doch eilacie! reeds in de allereerste zittingen van de onder- zoekingseommissie bleek, dat niet leden van de regeering of van de regeerings- meerderheid het meost betrokken waren bij de affaire-Ooustric, doch wel leden van de oppositie! Doch niet zoo spoeflrg wordt bij een politieke manoeuvre den moed verloren. De troebele atmosfeer voor een crisis was geschapen en in deze omstandigheden kreeg de interpellatie van den radicaal- socialistisehen senator Rery Donderdag middag een bijzondere beteekenis. Deze had reeds eenicren tijd geleden zijn voorne men aangekgndivd de regeering over haar algemeene politiek te interpoleren, doch zelfs door zijn politieke vrienden werd dit voornemen slechts matic geapprecieerd. Nu r"Her kreeg de zaak plotseling een geheel ander aspect. Profiteerend van de heer- schende nervositeit kon het een unieke ge legenheid worden Tardieu in <!e minderheid te stellen en tot aftred-n te dwingen. En die manoeuvre is geslaagd. In zijn interpellatie verwijt Hery onge veer al het denkbare aan het ministerie. Hij is ongerust, of de militair3 verdediging van Frankrijk wel genoegzaam gewaar borgd is. Hij verwijt de regeerng de rel letjes in het Rijnland na de ontruiming van het bezette gebied en de uitslag van de Dmtsche verkiezingen. Alsof Tardieu Hervoor verantwoordelijk is! De toes^nd in de koloniën vertrouwt hij niet en de eco nomische toestand vindt hij zorgwe Hij beschudigt de regeering de ongeloof lijke stijging van de Oustic-papieren te hebben bevoordeeld en speculaties in de hand te hebben gewerkt, die een sla^ ^oor de Fransche spaarders beteekent. Het. is haast ongelooflijk, waarvan hij de regee ring niet beschuldigt; zij werkt voor de verkiezingen van 1932, begunstigt Int ker kelijk onderwijs tegen het nationi'e in, subsidieert de religieuse patronaten, tole reert. de terugkeer van de congregaties en kloosterorden Minister Tardieu is vrij 'sober in zijn ant woord: het is alsof ook'hij door de alge meene nervositeit is aangetast, hij Sj reekt niet met de eloquentie van zijn groote da gen. Zeer zeker kan hij zonder veel moei te de beschuldigingen van den radicalen se nator ontzenuwen en wordt hij levendig toegejuicht, wanneer hij na zijn rede de sprekerstri'cune verlaat. Doch het is voel baar, dat een kleinigheid de wankelen naar de een of andere zijde kan doen omslaan. En die kleinigheid kwam door een klein speechje van den heer de Jouvenel. Vol gens die enkele woorden kan de onrust in de republikeinsche kringen in net iand slechts gekalmeerd worden door het heen gaan van het ministcrie-Tardieu. En dit bracht de beslissing: bö do vol5er.de stem ming leed mee acht stemmen het ministe rie de nederlaag. Het kunststuk was vol bracht. Tardieu tot heerbaan credwonven. Gaan we nu na, wat de ondergrond van de crisis is, dan komen we tot een heel ander beeld. De affaire-Oustric is een voorwendsel, een aanleiding. De ware rede nen schuilen gedeeltelijk in de binnen- LAATSTE BERICHTEN OMGEVING. WASSENAAR. Aanbesteding kerk „Goede Herder". Hedenmiddag te 2 uur had de aanbeste ding plaats van den bouw cener ieuwe kerk aan den Driesprong. Er waren 29 inschrijvingen. Laagste inschrijver was de firma Ven hoven en Evers te Heemstede, a. oor de kerk 161.848, b. voor de kerk met toren 182.948, c. voor''de kerk met toren en kosterswoning 192.848. BINNENLAND. HET VIERDE RETOURVLIEGTüiü. Aneta-Vaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is binnengekomen dat de P.H.- A.E.Z. uit Belgrado is vertrokken en te Neurenberg is aangekomen. Morgen gaat de tocht naar Amsterdam. Slaap niet in den trein. Toen de ambtenaar van het staatstoe zicht op de mijnen de heer D. Zaterdag middag bemerkte, dat hij in zijn s'aa-p het station Heerlen was voorbij gereden, is hij even buiten Hesrlen uit den trein gesprongen. Hij kwam op de spoorbaan terecht met het gevolg, dat hij een been brak. Hij is per auto naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Doodeüjk motorongeval. Hedenmorgen omstreeks 9 uur zou bij de Kennemerstraat te Alkmaar een kan toorbediende M. de Ruber met zijn motor rijwiel links den weg overste!.en teneinde den Geestersir.gel op te gaan, juist toen de autobus van den dienst AlkmaarBever- landsche, gedeeltelijk in de buitenlandsche politiek. Voor de oppositie is de groote fout van het ministerie Tardieu zioh niet aan de radicalen te hebben onderworpen. Sinds dertig jaren hebben zij Frankrijk ge domineerd. Slechts in moeilijke omstandig heden, wanneer het er op aan kwam hun fouten ijlings te hertsellen, hebben zij er in toegestemd de regeering met anderen te deelen of aan anderen af te staan. Dat is in het bijzonder gebeurd in 1926, toen door de noodlottige politiek van Herriot c.s. de frank nog geen vijf centen waard was en Poinearé aan de regeering werd geroepen om te redden, wat er tc redden viel. En nu in 1930 is de radicale partij in de oppositie en ziet geen kans om weer wraak te nemen. Dat is de groote grief, de onvergeeflijke grief tegen het ministerie Tardieu. Sinds 1928 wachten de radicalen op het oogenblik, dat een kabinet zonder hen niet leven kan. De tijd gaat voorbij en het kabinet houdt heb vol. Eerste echec. Maar er is nog een andere zorg, die nog zwaarder weegt. Het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken wordt niet bestuurd door een radicaal, maar door minister Tar dieu persoonlijk. En Tardieu heeft het ge waagd aan de prefecten in de departemen ten instructies te geven, die hij als hoofd der regeering te geven gerechtigd is. En met één slag heeft de regeering tegen zich al die kleine comité's en roepjes, die zoo lang reeds gewend waren rustig te gedijen in de schaduw van de prefectures, al die sombere vereenigingetjes, die de achter hoede van het eartellistische leger uitma ken. Weg dus met de onderhandsohe voor bereidingen der verkiezingen, met het on derling verdeelen van vette baantjes, met al die prettige eervolle en voordeelige baantjes. Openlijk wordt hierover natuur lijk niet gesproken, maar het is een onder werp, dat voortdurend de geesten bezig houdt en zeer onaangenaam bezig houdt. Met deze beweging gaat een andere pa- ralel in de buitenlandsche politiek. Minis ter Tardieu heeft wel Briand m zijn mi nisterie behouden, hij heeft de consequen ties van een diplomatie van consequenties aanvaard. Doch noch in zijn redevoeringen, noch in zijn gevoelens zal hij een internationa list worden, een pacifist gereed tot den dienst van geheime machten. Het heeft hem werkelijk een offer gekost zich soli dair te verklaren met de politiek van Briand. Doch dit voldoet niet aan de so cialisten, die hem verwijten te categoriek te zijn in zijn verklaringen omtrent ont wapening en herziening der verdragen. En zoodoende heeft het ministerie, en Tar dieu in het bijzonder, allen tegen zich ge kregen, die een politiek voorstaan van al te croote- concessie en oneervolle compro- mies. Dc gecombiueex-de aanval is dus ge slaagd. Het ministerie is tegen den grond gesmeten, doch wie zal geroepen worden cU stukken te herstellen? En vooral wie zal er in slagen? Volgens het spel van het parlementarisme hoort die eer toe te ko men aan een der radicalen. Doch hoe zul len zij bij mogelijkheid kunnen slagen, waar zij over geen meerderheid beschik ken? Samenwerking met de socialisten is door deze laatster, reeds herhaaldelijk afgeslagen en het lijkt vrijwel hopeloos op een herrijzenis van het- cartel te rekenen. En dan komt vanzelf één naam op ieders lippen, den naam van den man, die Frank rijk reeds in moeilijke tijden uit den nood hielp, Raymond Poinearé. Nu wordt hij reeds aangeduid als 'den toekomstigen mi nister-president, wanneer de radicale po gingen schipbreuk geleden zullen hebben. Te hopen is het, dat het spoedig gebeu ren zal, want minder dan nooit kan Frank rijk in deze moeilijke economische tijden een ministercrisis velen. En het is zeer ze ker een feit, dat de politiek van de radi calen door het land alles behalve op prijs wordt gesteld. Parijs, 6 December 1930. wijk uit de richting Haarlem naderde. Ver moedelijk is toen de motor geslipt met het noodlottig gevolg dat de duo-passagier, de 38-jarige meubelmaker N. R. M. Saager, eveneens te Amsterdam woonachtig, van de duo-zitting werd geslingerd en onder de autobus terecht kwam. Het voorwiel ging den man over het hoofdde dood trad onmiddellijk in. Het lijk is door den Ge neeskundigen Dienst vervoerd. Het onge val moet aan een noodlot', igen samenloop van omstandigheden worden toegeschre ven. De overval in de Kerkstraat te Amsterdam. Met onverminderde kracht wordt door de politie het onderzoek in de geruchtma kende zaak van den overval op den post beambte Zaterdagmorgen jl. in de Kerk straat te Amsterdam gepleegd, voortgezet. De gehee'e mobile-brigade was vanmor gen aanwezig. Zaterdag en Zondag heeft de overvallen beambte B. Iets waart, in ge zelschap van politie-beambten een onder zoek ingesteld op den Zeedijk, Achter burgwal en in de Binnen-Bantammerstraat in de hoop, den man te ontdekken die den overval pleegde. Deze tocht is echter zon der resultaat gebleven. Op de melkf'esch, die 's morgens aan de deur van het kantoor aan de Kerkstraat door een als heer gekleed persoon, men vermoedt een medeplichtige, werd aange pakt, zijn vingerafdrukken gevonden. Of deze vingerafdrukken van den medeplich tige zijn staat nog niet vast, daar ook de werkster de melkflesch in haar handen heeft gehad. Naar deze afdrukken wordt thans nog een onderzoek ingesteld. De belangstelling voor het kantoor in de Kerkstraat duurt nog onverminderd voort. De omwonenden hadden Zaterdagmorgen eerst te ruim 8 uur 's morgens van den overval vernomen. Zooals te begrijpen ver spreidde het nieuws zich Faarna als een loopend vuurtje in de bi u Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Onder de gemeentelijke aankondigingen in het blad van Zaterdag ptond vermeld oen aanvrage om vergupjiinrf door den heer A. J. Langeveld tot h^ opdichten van een inrichting van machinale jhoutbewerking in het perceel Oude S9igelj66, kadastraal bekend gemeente Lelden^ Sej»<ïe B. no. 2714. Het nummer van ijct pcpÉëel is echter Oude Singel 138, en ntet/fö. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Woensdag. Dioc. Ver. van R.-K. Bijz. On derwijzers, afd. Leiden en Omstre ken, Hotel „Den Burcht", 6.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Dec. a.s. waargenomen door apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594. Brand. Gisteravond laat is in een woning aan de Pastoriestraat te Eindhoven brand uit gebroken. De bovenverdieping en het dak brandden geheel uit, terwijl ook de groeri- tenwinkel van den heer W. O., die iu het huis is gevestigd, ernstig van het vuur had te lijdden. De heer W. O., die zich op de bovenverdieping reeds te rusten had ge legd, kon ternauwernood via een plat dak van een aangrenzend huis het brandende gebouw verlaten. De man werd met brand wonden overdekt naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Van den inboedel kon niets worden ge red. De schade wordt door verzekering gedekt. DE FRANSCHE MINISTERCRISIS. Barthou geeft de opdracht terug. PARIJS 8 December. (V.D.) Nadat Bar thou in den ai'geloopen nacht den presi dent der republiek de opdracht tot vorming van een kabinet had teruggegeven, heeft Doumergue hedenmorgen den vroegeren minister van Arbeid in het kabinet-Tar- dieu, Pierre Laval, met de vorming van een kabinet belast. BRÜNING WINT HET PLEIT. Met den steun der sociaal-democraten. BERLIJN, 6 Dec. Het voorstel tot op heffing der noodverordening is Zaterdag ■door den Rijksdag verworpen met 293 te gen 253 stemmen. De moties van wantrouwen in de Rijks- re-geering worden met 291 tegen 256 stem men en één onthouding verworpen. EEN SLANG IN DE SOEP. 41 personen vergiftigd. LONDEN, 8 Dec. (V.D.). Bij dc toeberei ding van den maaltijd in een missieschool te Erode in de residentie Madras was on gemerkt in de soep een giftslang meege- kookt. Aan de vergiftiging overleden 40 scholieren en de kok van de missieschool. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN MOTORTANKSCHIP. KIEL, 8 December (V. D.). Aan boord van het motortankschip „Max Albrecht", dat gistermiddag na het Kaiser Wilhelm kanaal te zijn gepasseerd, in de haven van HoBenau aankwam, vond bij het uitvoe ren van een achterwaarlsche manoeuvre een ontploffing plaats van de bakboord motor, toengèvolge waarvan 6 man van het machinekamerpersoncel werden gewond cn brand ontstond aan boord van het schip. Een m de nabijheid gelegen Engelseh schip verleende met zijn braSalblusch-in stallatie de eerste hulp en spoedig arri veerde de brandweer uit Kiel, die den brand in dc machinekamer geheel bluschte. Een geneesheer uit Holtenau legde den ge wonden noodverbanden aan en zorgde voor het transport van drie der gewonden naar het ziekenhuis te Kiel. Omtrent de oorzaak van de explosi3 wordt nog gemeld, dat bij de achterwaart sche manoeuvre een ontsteking ontstond in een gesloten cylinder, die ontplofte, met het gevolg, dat 12 zware cylinderkleppen met groote kracht in de lucht vlogen. Door een hooge sleekviam, die uit de machine sloeg, werden de eerste, tweede en vierde machinist alsmede twee hulpmachin'tten en een electricien gewond. Het motortankschip meet 1824 ton en behoort aan de General Oehverken Albrecht u. Cy. te Hamburg. Het had een lading stookolie aan boord en kwam uit Hamburg. De vijfdaagsche werkweek. WASHINGTON 8 December. (V.D.) Se nator Walsh uit Massachusetts zal heden in den Senaat een voorstel indienen om in alle takken van den regeeringsdienst voor den tijd van één jaar de vijfdaagsche werkweek in te voeren.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2