ZZste Jaargang ZATERDAG 6 DECEMBER 193ft No. 6765 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND e£cidAelie6ou/Ycml' DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling f2.50 pei kwartaal f 2 60 pei kwartaal f 2.95 per kwartaal Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post Het (iei'llusi reerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ©ent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief borekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Beginselen beleven! In een gelukwensch aan de R K. Werkgevers- vereen. schreef de Aartsbisschop onlangs: Zich Roomsch-Katholiek organiseeren beteekende en bedoelde inzien, dat men in zijn bedrijfsleven en in den handel, in de verhouding tot anderen, met wie men dat bedrijf en dien handel dreef, moest gaan afleggen liberale stelsels en syste men en zich moest ontworstelen aan libe rale praktijken, die men als ongemerkt had opgedaan in de oude school, praktij ken. die niet met de leer der Katholieke Kerk strookten, door wie ze ten duide lijkste waren veroordeeld. De V r ij h e i d is over deze uitlating van den Aartsbisschop zeer ontstemd geworden.. Een maatschappelijk of economisch 'iberalisme, dat zich aan ongeoorloofde practijken zou schuldig maken, is het liberaal orgaan onbekend! Dat men kalm blijve! En dan bedenke: Ten eerste, dat de Aartsbisschop niet personen veroordeelde, maar zich richtte tegen een stelsel. Vervolgens, dat bedoeld stelsel het eco nomisch liberalisme practijken rechtvaardigt of toelaat, waarvan het voor een ieder, ook voor iederen liberaal, zonneklaar kan zijn. dat deze ongeoorloofd zijn voor den Katholiek! En ten derde, dat er steeds aanhangers zijn van ieder stelsel, die daarvan atwijken, naar alle richtingen van wie men kan zeggen, óf dat ze slechter óf dat ze beter zijn, dan hun stelsel, dan hun godsdienstige of sociale begin selen. Als men deze overwegingen legt naast de uitspraak van den Aartsbisschop een uit spraak, zooals er door kerkelijke autoriteiten en door anderen honderden zijn gegeven dan zal men die uitspraak volkomen kun nen onderschrijven. 't Kan ook niet anders, dan dat levens beginselen leidenden en bepalenden in vloed vaak kunnen en vaak zullen en dikwijls ook moéten uitoefenen op iemands „handel, in de verhouding tot anderen, met wie men den handel" drijft. Een Katholiek kan en mag in den handel niet opzij schuiven zijn beginselen, die dat is toch duidelijk! hem in vele omstandig heden een bepaalde gedragslijn zullen voor- schrijven een gedragslijn, waaromtrent een ander zonder godsdienstige beginselen zich dikwijls vrij zal achten. Beginselen beleven omvat het pogen om deze in alles en ten volle te beleven. Beginselen be leven sluit uit, dat men doet, alsof deze niet bestaan, wanneer dat b.v. in den handel voor- deelig zou zijnl DUITSCHLAND DE NOODVERORDENING Brüning grijpt in. Rijskanselier Brüning heeft gisteren tijdens de voortzetting der debatten in den rijksdag over de handhaving der noodverordening in gegrepen. Hij antwoordde op de door de ver schillende sprekers opgeworpen moeilijkheden en stelde vast, dat over het algemeen in het land de bereidwilligheid is gebleken om vrij willig mee te werken aan de plannen van de Rijksregeering. Dat geldt ook voor de actie tot prijsdaling (levendig geroep bij de communis ten). Het is echter noodig, dat de prijsdaling zoo spoedig mogelijk wordt doorgezet tot het punt, hetwelk de Rijksregeering zich ten doel heeft gesteld. Mocht deze actie nog verschillende weken vertraagd worden, dan zou het economische gevaar ontstaan, dat de koopers zich sterk terughielden. De regeering zal zelf openlijk verklaren, wanneer zij gelooft, haar doel bij de prijsdaling bereikt te hebben. Voor het oogenblik is dit tijdstip nog niet aangebroken. De textielgroothandel kan een verdere prijs daling niet doorvoeren. (Onrust bij de commu nisten). De Nationaal Socialisten plegen voortdurend interrupties tezamen met de Communisten, doch de Rijkskanselier weet me* groote scherp te en slagvaardigheid te antwoorden, zulks ender bijval van de andere partijen. Zoo zegt hij tot de Communisten, die hem verwijten niet aan de arbeiders te denken: Wanneer ik u wilde antwoorden, dan zou ik moeten wijzen op de toestanden in een ander land, waar de toestand van de arbeidende klasse veel eiger is dan bij ons. (Gelach bij de meerderheid, ge roep bij de sociaal-democraten: Ga'gen wor den in Rusland gebouwd! Lawaai bij de communisten; afgevaardigde Stöcker roept: Er zijn in Duitschland vier mililoen werkloozen). De Rijksregeering moet de partijen waarschu wen, om te gelooven, dat dadelijk nog veel aan de bepalingen van de noodverordening kan worden veranderd.-Van te voren zijn alle wen- schen overwogen, en de regeering is bereid om, wanneer de arbeid der saneering voltooid is, en het crediet en de financiën in behouden banen zijn, langs den normalen weg rekening te houden met de wenschen der partijen. Ik moet waarschuwen, daar in den loop der debatten de partijen zich verliezen in details en dat daardoor een stemming onhtaat, die niet alleen in dit Huis, maar ook in de wereld de bedenkelijkste gevolgen moet hebben. Dan volgt het ernstige beroep op het ver antwoordelijkheidsgevoel van den Rijksdag, om de noodverodeningen te aanvaarden, zooals ze werden ingediend. Dit woord liet niet na een diepen indruk te maken: de rede vormde d-.n ook het onderwerp van de gesprekken in de wandelgangen. Men hoopt vandaag ir, den loop van den dag de besprekingen over de noodverordening te kunnen beëindigen. ENGELAND MIJNSTAKING IN SCHOTLAND EINDIGT MAANDAG De conferentie der gedelegeerden van de Schotsche mijnwerkers heeft met algemeene stemmen besloten a.s. Maandag het werk te hervatten. SPANJE. REVOLUTIE-GEVAAR IN SPANJE? Een onderhoud met Berenguer. Webb Miller, een vertegenwoordiger van de „United Press", heeft te Madrid den Spaan- schen premier en minister van Oorlog, gene raal Berenguer, geinterviewd. Terwijl hij even antichambreerde, merkte de journalist duizen den brieven en telegrammen op, welke door Berenguer in verband met den mislukten aan slag op zijn leven zijn ontvangen. Met ongewone openhartigheid besprak Be renguer de geruchten, welke den laatsten tijd telkens weer zijn gelanceerd en in de café's te Madrid het onderwerp der besprekingen ver men, dat de oppositie, met inbegrip van de socialisten, republikeinen en communisten, z»ch krachtig voorbereiden tot een poging om een revolutie teweeg te brengen, zoo mogelijk nog vóór Maart. „Zij kunnen probeeren de verkie zingen te voorkomen", zeide Berenguer, „maar zij zullen daarin niet slagen. De socialisten, re publikeinen, communisten en anarchisten zijn het eens, zoolang zij over plannen praten, maar wanneer het op handelen aankomt, kunnen zij nooit tot overeenstemming geraken. Hun plannen zijn steeds tot mislukking gedoemd, daar hun belangen te ver uiteenloopen. Ik ge loof niet, dat zij zich kunnen 'vereenigen in zoo danige mate, dat dit moeite zou veroorzaken. Is de tijd voor daden aangebroken, dan zullen hun onderlinge geschillen die daden beletten. Wij zijn volkomen zeker van de volledige loyaliteit van het leger", voegde Berenguer er aan toe. „en zijn in staat, aan alle moeilijkhe den, welke zich eventueel mochten voordoen, het hoofd te bieden". Op de vraag, welke methoden naar zijn mee ning de oppositie zou kiezen om te trachten, de verkiezingen te voorkomen of onlusten te weeg te brengen, antwoordde de premier, dat zij misschien stakingen zal afkondigen en volks oploopen zal uitlokken. Hij zeLe uiteen, dat de jongste stakingen grootendeels moeten wor den toegeschreven aan de economische situatie in Spanje, welke overigens dezelfde is als in andere landen. Met betrekking tot de ontsnapping van den bekenden vlieger Mello Franco uit de gevange- nis verklaarde Berenguer, dat hij zich daarvan niet veel aantrok. „Wanneer hij zich niet spoe dig weer aanmeldt", aldus de premier, „zal hij als deserteur uit het leger worden be schouwd. Het zal hem dus geraden zijn, spoe dig terug te keeren". RUSLAND DOODSTRAF IN HET RAMSINPROCES GEëlSCHT. Krylenko, de openbare' aanklager in het pro ces tegen prof, Ramsin en andere leden der z.g. industriepartij, heeft fusilleering van aMe acht van sabotage beschuldigde personen ge- eischt. In de gerechtszaal werd bij het uitspre ken van dezen eisch een wild gejuich aange heven. NEGENTIG NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR HET SOVJET-LEGER. Als gevolg van de bolsjewistische campagne voor versterking van het roode leger, welker noodzaak de Sovjet-leiders motiveeren met de ingebeelde interventieplannen der West-Euro- peesche mogendheden men lijdt te Moskcu aan een soort vervolgingswaanzin hebben de inzamelingen onder de arbeiders in de Rus- siche steden tot resultaat gehad, dat een aan tal nieuwe vliegtuigen voor het roode leger konden worden aangeschaft. In totaal zijn de zer dagen een negentigtal machines met de r.codiga manifestaties afin het Sovjet-leger overgedragen^ De stad Moskou zoo meldt de „Prawda", heeft 21 vliegtuigen geschonken, Leningrad 10 en andere groote Russische ste den elk zes a tien. BRITSCH-1ND1E ERNSTIGE TROEBELEN TE BOMBAY 229 Personen gekwetst. Naar aanleiding van het einde der zevende maand van Gandhi's gevangenschap is te Bom bay, in weerwil van het verbod der politie een betooging georganiseerd. In verband hiermede kwam bet in den loop van den avond tot ern stige ongeregeldheden, waarbij 229 personen gekwetst werden en in het ziekenhuis verbon den moesten worden. Van dit aantal moesten er 123 tot verdere verpleging achterblijven; vijftien hunner verkeeren in emstigen toestand. AANVAL VAN AFRIDI'S OP EEN BRITSCH DETACHEMENT. Uit Pesjawar wordt gemeld: De Afridi's heb- bën een hevig geweervuur geopend op een deta chement dat naar zijn kamp terugkeerde, na geposteerd te zi;n geweest bij een afdeehng soldaten, die bezig is met den aanleg van een weg bij de noordwest-grens. Een Engelsch ka pitein werd gedood en een soldaat gewond Een bataljon Britsch-Indië.jcït de Afridi's met zware verliezen verdreven. CHINA TSJANG KAI-SJEK TREKT OP TEGEN DE BANDIETEN. Tsjang Kai-Sjek is aan boord van een ka nonneerboot de Jangtsekiang opgevaren, om persoonlijk de krijgsverrichtingen der regee- ringstroepen tegen de bandieten en communis tische afdeelingen te leiden, die gedurende ver scheiden weken verwoestingen aanrichten in de provincies Hoepeh, Hoenan, en Kiangsi. Tsjang zal niets nalaten, om het land te bevrijden van die voortdurende bedreiging. De minister van Buitenlandsche Zaken, Wang, heeft medegedeeld, dat het antwoord van China betreffende de ex territorialiteit aan de regeering van Engeland en van Ame rika is overhandigd. TWEEDE KAMER DE LANDBOUW. De te norren maatregelen. Steun aan aardappelrr.eel-indus- trie en aan suikerbietencultuur. In de voortgezette zitting der Tweede Kamer is gistermiddag aan de orde ge komen de voortzetting van de beraadsla ging over de afd. land'bouw van hoofdstuk VI der Rijksbegrooting. De heer Kersten (S. G. P.) waar schuwt tegen het ste'.len van te veel eischen aan de regeering inzake de land- bouw-crisis. Toch moet de regeering niet lijdelijk toezien. Daartoe is de nood te hoog geste gen, speciaal in den Zeeuwschen graan bouw. Allereerste eisch is, dat de over heid den landbouw ontheffe van alle hem opgelegde lasten, van de sociale lasten cn van het betalen van grondlastsen. De heer W ij n k o o p (C. P. H.) acht de crisis in de eerste plaats een gevolg van overproductie Spr. dient een motie in, waarin een we ke ijksche steunuitkeering wordt gevraagd aan kleine boeren en tuinders met een in komen beneden 1500, waardoor bun dit inkemen wordt gegarandeerd; voorts zoo danige maatregelen, dat faillissement en executie onmoge'ijk wordt en eindelijk desverlangd rentelooze voorschotten aan de kleine, niet kapitaalkrachtige boeren en tuinders. De motie, slechts ondersteund door de heeren De Visser (C. P. H.), Braat (P. B.) en Florig Vos (M. P.) maakt geen inder- werp van beraadslaging uit. De heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) zegt, dat in het buitenland fal van maatregelen genomen zijn om den prijs der landbouwproducten op peil te houden. Hier is op dit gebied nog niets gedaan. Dat heeft moedeloosheid en ongerustheid in landboiiwkringen gewekt. De commissie- Lovink heeft hard gewerkt, 'maar de le- geering is te passief naar spr. nader uit eenzet. Indien de regeering steun verleent, zullen de werknemers in de bietenteelt op de tegenwoordige voorwaarden kunnen blijven werken. Spr. behandelt vervolgens de dumping- maatregeen van het buitenland. Het Ne- derlandsche volk heeft aanspraak op be scherming tegen deze abnormale en meer- lijke concurrentie van het buiten'and. Ken anti-dumping-wetgeving op korten termijn is politiek mogelijk. De regeering dient daartoe voorsiellen bij de Kamer in te dienen. Voorts is een onderhandelingsba- rief noodig, om van het buitenland ;on- cessies los te krijgen. De regeering breide verder den buiteniandschen voorlichtings dienst uit, om nieuwe afzetgebieden *e vinden. Men neme een voorbeeld aan De nemarken. De minister neme het initialief. Eindelijk bepleit spr. wette ijke regeling van het lagere land- en iuinhouwonderwijs. De Minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw, de heer Ruys de Beo- re n b r o u c k, behandeld allereerst ver schillende detailpunten om daarna de eri- sisvraagStrkken in onderling verband te bespreken. Publicatie rapport Lovir.k. Tegen publicatie der rapporten van de commissie-Lovink bestaat geen bezwaar, wel tegen te vroege publicatie. Als een'ige maatregel van de zijde der regeering komt, waarborgt de behandeling voldoen de openbaarheid. Heeft de Crisiscommissie haar werk voleindigd, dan zal een over zicht worden vergund aan iedereen Voor spr. is alle aanleiding aanwezig, de doeltreffendheid van de controle op den export van aardappelen naar Ned.-Indië nader te onderzoeken. Er worden pogin gen gedaan om het uitgevoerde aartlappél- pootgoed te verbeteren. Mochten deze niet slagen, dan zal het dwingende appa raat der wet in werking worden gesteld. Do aandacht van de Landbouwcrisiscom missie ia gevestigd op den invoer van Dcensch vleesch en den uitvoer van paar den. Do heer Ebels vroeg de aandacht voor de landarbeiders die in den tijd van top- prijzen een plaatsje hebben gekregen krachtens de Landarbeiderswet en die nu de annuïteit niet kunnen betalen. Deze moeilijke kwestie behoort ter beslissing niet alleen aan den minister van landbouw. Spr. kan geen enkele toezegging doen. Naar de te hooge keurloonen bij uit- voer van vee en aardappelen zal een nader onderzoek worden ingesteld. Ook zal een systematisch onderzoek naar den afzet van aardappelen worden bevorderd. Wat de zangvogels betreft wordt gezocht naar een oplossing, welke de wenschen der vo gelbeschermers wel zal bevredigen. In- tusschen zal de uiterste linkervleugel, die geen enkelen vogel in een kooi gedoogt, wel niet geheel bevredigt zijn. Spr. kan de verzekering geven, dat de. regeering tracht ten spoedigste naar een oplossing te ko men. Inzonderheid zal daarbij aan den massa^uitvoer aandacht worden geschon ken. De heer Lockefeer wees op den critie- ken toestand in Zeeland Het is spr. bekend dat den laatsten tijd de opzegging van hy potheken een omvang heeft aangenomen eenigermate boven het normale. Spr.'s aandacht is daaraan gewijd. Wat den Rijkssteun reeds over 1931 voor het wetenschappelijk instituut voor de Aaismeersche kweekers betreft, door den heer Lovink gevraagd, spr. wil daarover eens nadenken. In elk geval zal bij de voorbereiding voor de begrooting van 1932 daarmee rekening worden gehouden. Spr. zal de gevraagde ingrijpenoe wijziging in do onderwijsregeling grondig doen onder zoeken. De regeering erkent, dat sommige tak ken in den landbouw in groote malaise ver keeren. De toestand in de gemengde bedrij ven is op het oogenblik nog vrij gunstig. Maar ook de andere takken van volks welvaart verkeeren in cri'.ieken toestand. Dat wordt in landbouwkringen wel eens uit het oog verloren. De regeering moet andere takken van de volkswelvaart niet uitschakelen, waar zij den landbouw wil helpen. Bovendien kost hét overwinnen van moeilijkheden bij de voorbereiding van hulp aan den landbouw tijd. Een wetsontwerp moet nog een heelen weg doorloopen, na dat het het departement heeft verlaten. Men heeft aangedrongen op een systeem van maatregelen. Men wijst op het urgen tieprogram der drie landbouworganisaties. Moest over al die punten tusschen de de partementen overleg worden gepleegd, dan zou in 1931 het complex van maatregelen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De debatten in den Duitschen rijksdag omtrent de noodverordening. Dreigt er revolutie-gevaar in Spanje. Eon doodelijke tr.ist in de omgeving van Luik. Circa 40 sterfgevallen. (Buitenland sche Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De landbouwcrisis in de Tweede Kamer besproken. Toezeggingen van den Mi nister. (lste blad). HOOGMADE. JUBILEUM J. JANSEN. Morgen hoopt de lieer J. Jansen, thans directeur, den dag te herdenken, waarop hij vcor veertig jaren lid werd vanhet Zangkoor. Móge hij nog vele jaren ter eere Gods, zijn beste krachten wijden aan den zang in Gods huis. Dit is de hartewenscli van alle leden van het R. K. Zangkoor te Hoogmade. nog niet gereed zijn. Het groote voordeel der commissie-Lovink is, dat zij wetsont werpen samenstelt, telkens een afzonder lijk voorstel indient en dan wacht, totdat een nieuw complex gereed is. Leniging nood aardappelmeel- producfie. De volgende week zal de Kamer een wetsontwerp tot leniging van den nood bij de aardappelmeelproductie in het noorden des lands bereiken. Eenigen tijd van overleg was noodig om te bereiken, dat de oude crediteuren niet in nadeelige positie zouden komen tegen over den Staat als nieuwe crediteur. De heer Van Rappard was onbillijk tegenover de regeering, toen hij opmerkte, dat het Suikerwetje niets heeft uitgewerkt. Sinds dien is de wereldprij8 immers nog meer ge daald. Het economische Suikerrapport van de commissie-Lovink is thans in onderzoek. Steun suikerbietenteelt Aan de ontworpen motie van den heer Van den Heuvel heeft spr. geen behoefle. Zonder motie zal de voorbereiding dezer aangelegenheid geen dag langer duren. Spr. twijfelt echter of het mogelijk zal zijn vóór Kerstmis een wetsontwerp in te dienenmaar de regeering is bereid, de suikerbietenteelt met een wettelijken maat regel te helpen. Verlaging spoorwegtarieven. Wat de verlaging der spoorwegtarieven betreft, de technische kant der kwestie hort thuis bij de Waterstaatsbegrooting. Het zoeken naar afzetgebied wordt aller minst uit het oog verloren. De wensch om den landbouw tijdelijk te ontheffen van de sociale lasten lijkt heel billijk. Maar daar aan zit: en ernstige consequenties vast en de regeering heeft tegen dat denkbeeld ernstig bezwaren.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1