DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT De Man van Nergenshuizen ZATERDAG 6 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Het schot op het spook. De Spaansche premier Berenguer is dezer da gen geweldig geschrokken. Hij ontving eenige journalisten teneinde hen in te lich ten omtrent politieke vraagstukken en plotseling trekt een van hen een revolver en schiet! Algemeene consternatie. Het blijkt evenwel, dat de aanslag niet bedoeld was op den premier, maar op het regime, dat hij vertegenwoordigt. Nu is zoo'n re gime een tamelijk onpersoonlijk iets en hoe de journalist, een zeker Ilizo, het in zijn hoofd gekregen heeft, om te meenen, dat hij door een schot door het plafond bo ven het hoofd van den premier het Spaan sche regime zou kunnen dooden, is een raadsel. Het was een schot op een spook, dat rondwaarde in het brein van den kran tenman. Gelukkig voor de eer van den journalistenstand heeft een Spaansche professor, die Ilizo onderzocht, verklaard, dat de man krankzinnig is. Berenguer heeft zich dan ook grootmoeJig getoond en zal den schietlustigen protesteerenden oppositieman niet laten vervolgen. Het zal je anders als surprise op den vooravond van Sinteklaas overkomen! Surprise. Ook in Frankrijk blijkt men te houden van Sinterklaas-surprises, zooals Tardieu. dë minister-president, tot zijn schrik heeft bemerkt. Hij kwam Don derdag iD den Senaat om een interpellatie te beantwoorden van senator Héry over de algemeene politiek van zijn regeering. Vol verwachting klopte zijn hart. Hij dacht aan de koek der overwinning, maar kreeg de gard, in den vorm van een minderheid bij de stemming. Dat zat zóó in elkaar. Senator Héry, een der radicalen, had een interpellatie ingediend over het alge meene regeeringsbeleid *en aanvankelijk wilden de radicalen het debat deen ein digen in een motie van wantrouwen. Dat vond met evenwel te erg en voorgesteld werd om aan het eind van de interpellatie doodnuchter over te gaan „tot de orde van den dag". Nu is dat geen slot voor zulk een interpellatie, op z'd minst moet dat eindigen in een motie van vertrouwen in de regeeiing. Tardieu deel .Ie dan ook mede. dat de regeeiing daarmede geen genoegen kon nemen en af zou tieden als defto motie werd aangenomen. Met 8 stemmen is deze motie aangenomen en derhalve zat er voor Tardieu niets anders op dan zijn conclusies daaruit te trekken en heen te gaan. Zoo zit Frankrijk dan alweer met een demissionair kabinet, en het land vraagt zich af: wat krijgen we nu? Poincaré, zeggen sommigen; Chéron, zeggen andeien. Poincaré heeft echter doen weten, dat hij wegens zijn gezondheidstoe stand niet in aanmerking wenscht te ko- Er op of er onder. De Duitsche regeering staat ook voor een crisis. De rijksdag is bijeen gekomen en beraad slaagt thans over de handhaving van de reeds afgekondigde noodverordening. Bij de besprekingen door haar met de verschillende fractieleiders gevoerd, was de regeering tot de overtuiging gekomen, dat aanneming van haar financieel pro gram in den Rijksdag niet was te verwach ten. En zoo is zij er tce overgegaan den Rijksdag voor een voldongen feit te plaat sen, waarbij zij de verantwoordelijkheid voor de te nemen maatregelen op zich neemt. Nu het blijkbaar onmogelijk is een meerderheid vóór baar program te ver krijgen, hoopt zij een meerderheid tegen dit program althans te kunnen voorkomen. Zekerheid echter is er hieromtrent nog geenszins. De Rijksdag heeft het in zijn macht de noodverordening weer in te trek ken en het is, al hoopt de regeering dan ook anders, volstrekt niet onmogelijk, dat het parlement van deze macht ook werke lijk gebruik zal maken. Dat zou dan wel den val van het minis- terie-Briining beteekenen en een poging tot vorming van een rechtsche op Duitsch- nationalen en nationaal-socialisten steu nende regeering zou hiervan het gevolg zijn. Een zware verantwoordelijkheid rust nu op de sociaal-democratische fractie. De so cialisten staan thans voor de keuze der re- geering-Brüning het regeeren bij noodver ordening mogelijk te maken of door hun verzet mee te werken aan den val dezer regeering en het zeer waarschijnlijk optre den van een regcering waarin Hitier en Hugenberg de leiding in h nden hebben. De situatie in Duitschland is dus wel zeer onbehaaglijk, 'nu men er slechts do keuze heeft tusschen een regeering bij „noodverordening" of een nationaal-socia- listisch bewind. En de situatie wordt met den dag onbehaaglijker nu het blijkt, dat het nationaal socialistisch succes van do rijksdagverkiezingen, die in September wer den gehouden, geenszins van tijdelijkcn aard was, maar nog steeds doorwerkt. Dat is gebleken bij onlangs in Baden gehouden verkiezingen, dat blijkt nu ook bij de ver kiezingen in Bremen, waar eveneens door de nationaal-socialisten een groote over winning is behaald Len koste van socialis ten en burgerlijke middenpartijen. In deze omstandigheden is het »e vree zen, dat de rochtsgezinde middenpartijen steeds sterker geneigd zullen worden tot samenwerking te kernen met de nationaal- socialisten en al mocht de regeering-Brü- ning er ook in kunen slagen zich voorlno- pig te handhaven, een oplossing van de moeilijkheden, die door den uitslag der rijksdagverkiezingen tot het uiterste zijn verscherpt, zal hiermede niet zijn verkre gen. Steenkoolstaking. Nog een re geering, die met moeilijkheden heeft te kampen. De Engelscbe regecring is niet be paald gelukkig; behalve de gewone moei lijkheden op conferenties zooals de iinpe- ricele conferentie en de z.g. ronde-tafe.-con- ferentie, wordt deze a. beidersregeering juist het pijnlijkst getroffen door de ar beidsconflicten. Nu is weer eon conflict uitgebroken in de steonkoolindus'ne. Wel iswaar is een algemeene staking voorko men, doch in Schotland zijn de mijnwerkers in staking gegaan en in de overige mijndis- tricten is de toestand zeer wankel. Voor de regeering is de situatie hache lijk. Zij hangt in het Lagerhuis af van een sterke greep van de afgevaardigden uit dc mijnwerkersdistricten. Zij heeft haar in den verkiezingstijd be'often gedaan tot herstel van den ouden zevenuuiswerkrlag, deze belofte slechts ten halve gestand kun nen doen tengevolge van de algomeor.e ma laise in de steenkoolnijverheid en meet haar nu op de een of andere manier bevredigen, als zij als minderheidsregeering het hoofd boven water wil houden. Gij ook al, Brutus! Ten slotte de vierde regcering, welke in de nesten zit, n 1. die van de Vereen. Staten. Dat andere lan den te kampen hebben met tekorten in hun schatkist, och, zij zijn daaraan gewend. Maar Amerika! Het rijke Amerika zit op zwart zaad. De malaise, die zich ook in het ultraprotectio- nistische Amerika zou uiterst scherp doet gevoelen is mede van invloed geweest op de inkomsten van de schatkist en een zeer belangrijk bedrag is minder ontvangen, dan geraamu werd. En intusschen moesten, me de in verband met de bestrijding der heer- schende werkloosheid, hoogere uitgaven worden gedaan. Zoo verkeerde het geraam de overschot in een deficit, dat wel ten deela kon worden gedekt, maar dat pre sident Hoover dan toch ten slotte op een bedrag van 180 millioen dollar op de loo- pende begrooting meende te mogen schat ten. Een bedrag, dat zeker volstrekt niet verontrustend is, maar dan toch een kleine waarschuwing om een voorzichtig finan cieel beleid te voeren. VOETBAL R. K. FEDERATIE. Overzicht. Er komt verandering in het weer.. Dat althans zien we aan de witte velden, be dekt met rijp, teeken van de komst van Konig Winter. Een nieuwe periode wordt ingeluid.... Wat zal de winter brengen voor de voet ballers? Veel of weinig wedstrijden? We dienen het af te wachten, maar hoe gaarne we ook de ijssport haar plaats gunnen in de belangstelling der sportlievende ge meente, we hopen niet, dat zij te lang zal duren in haar nasleep, die meermalen toch geen ijs en dus geen ijsgenoegen brengt. Er valt nog heel wat af te werken. Zien we naar het resultaat van de voorwinter periode voor de eerste klasse E, een tijd van drie maanden, dan bemerken we dat nog niet het derde deel van de competitie is gespeeld, nl. 29 van de 100 wedstrijden. Er valt dus nog wat te doen en we ho pen, dat morgen het geheele programma zal worden afgewerkt. D. H. L. zal zich ongetwijfeld aan den kop handhaven, nu H. B. C. op bezoek komt. 't Lijdt bijna geen twijfel of de Hol- landsche Leeuwen zullen zich daar wel handhaven en opnieuw beslagleggen op den kampioenstitel. Cok de opvolgenden op den ranglijst kunr.en zich zeker wel handhaven, indien zij in gceden vorm zijn. T. Y. B. B. gaat op bezoek bij D. E. M. welke club er tot heden niet veel van te recht brengt. De club uit Noordwijk trekt naar Graaf Willem in Den Haag, die het nog sloch'.s tot één overwinning wist te brengen. In dien dr Noord wijkers den slag van jl. Zon dag to boven zijn, kunnen zij nieuwe lau we cn gaan oogsten. Lconidas komt bij Lisse op bezoek. We vrcc-.en ervoor, dat het Lisse weer niet zal gelukken ecnig succes te behalen, of er mee: al fierdere van leer getrokken worden. Cf G. D. A. het in Gouda zal bolwer- ke betwijfelen we. Vcor dc twee Je klasse O trekt Leiden naar Rotterdam, waar zij bij de Spartaan op bezoek meet. Dat wordt een zware strijd voor dc rood-zwartcn. In begin van October ver'cren zij hier reels van de Rct- tcrdammeis me: 3—1 en waar de Spartaan zich sindsdien op fraaie, wijze aan den bon handhaafden, gclooven we. dat dc Lei -'e naars het hard te verantwoorden zu'len krijgen. Teijlingen zal het in Schiedam al even min gemakkelijk hebben. De Excc'sior- mcnschen spelen een gcede partij en de Sasscnheirrcrs zul'én hun beste beertje voor mcctcn zetten om een gunstig resul taat te behalen. Blauw Zwart gaat op bezoek bij Graaf Floris. De Wassencarsche club zal er goed aan doen zich tot het uiterste in te span nen. Er hangt van dezen wedstrijd veel af vcor de bezetting van de laatste plaats. De Duiven tenslotte kunnen gemakkelijk winnen van Lenig en Snel. R. K. S. V. „Leiden". A.s. Zondag gaat ons eerste elftal op bezoek te Rotterdam, om „Spartaan" te bekampen. Wat de uitslag zal zijn. daar kan men weinig van zeggen. Eeide e.ftal- len zijn van ongeveer gelijke kwaliteit. Daarom moeten onze jongens van begin af er op zitten en volhouden tot het eind en danmet een beetje geluk kunnen ze winnen. Het vertrek is bepaald om kwart voor 12 uur, vanaf de Douzastraat per bus. Er is geen ge egenheid meer "oor supporters; alles is reeds bezet. Leiden II krijgt S. J. C. thuis. Een wed strijd, die niet onderschat mag worden door de onzen. Maar we kunnen winnen. Alleen jongens, denken jullie er aan, aet moet spel blijven. Leiden III krijgt Lisse III thuis. Een elftal waarmede rekening gehouden moet worden. Jongens, flink aanpakken en tot het eind tce. Zorgen jullie op tijd aan wezig te zijn opdat de wedstrijd precies op tijd begint want na afloop speelt het tweede. De Junioren hebben vrij. Een stille Zondag om eens naar een hooger elftal te zien. Altijd is er nog wel iets te leeren voor jullie. Denkt er om aanvoerders, wedstrijdfor mulieren en een kort verslag aan het be kende adres. De athleten van „Leiden" worden er aan herinnerd dat a.s. Maandag de tweede in doortrainingsavond is. Komen jul ie allen, het is ten beste van jullie zelve en ten voordeele van de R. K. Sport in het alge- R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". A.s. Zondag trekt Teijlingen I naar Schie dam om daar Excelsior I te ontmoeten. De thuiswedstrijd tegen Excelsior leverde voor Teijlingen een verlies op; wat toch werke lijk niet noodig was geweest, maar het botert nu eenmaal niet allijd, en daarom, Teijlingers, raden we u aan: speelt a.s. Zon dag nog eens een van die vlugge en pret tige wedstrijden, dan zal zeker het resul taat niet slecht zijn en de punten niet door oigen schuld verloren gaan. Vergeet niet, dat het kampicenschap voor u nog even goed is, als voor anderen. De bovenste kan ook struikelen. Mogelijk geschiedt dat den 14dcn Dec. nog wel; dan komt de Spar taan op bezoek. Het vertrek is bepaald om 12 uur van K. S. A. per bus. Allen zorgen op tijd aanwezig te zijn? Teijlingen IIMeerburg I om 2 uur op Sporthof. Dit belooft een inspannende wedstrijd te worden. De Mcerburgcrs geven niet een schijn van kans dus ook Teijlin gen niet, maar toch Teijlingen, werk van begin tot einde, wie weet wat de uitslag dan nog is. De Junioren-elftallen moeten beiden in het veld. Het le elftal krijgt cm 12.30 uur R. W. D. op bezoek. Dit elftal is ons on bekend maar de naam der verceniging zegt genceg. Over het algemeen vallen de Dui vels niet mee. Om 11.30 uur vertrekken de kleine junio ren per auto naar Mee; burg I cm daar een flinke nederlaag te slikken? Een overwin ning zcl het zeker niet zijn. Allen op tijd aanwezig! Wcdstrijdprograrrira voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. R. K. V. V. L.Valkenburg; Kimbria Marsana; Chév.cmontSitt. Boys; V. V. H.— Hc'ios; O. V. O.Caesar; R. K. O. N. S.Grever.bicht. Eerste klasse B. Kolping—Genneo; Venl. Boys—Mulo; D. E. V.-Vcnlo; R. K. T. V. V.—Wilhel- mina. Eerste klasseC. V. D. Z.—'s Hce:enbcrg: GrolN. E. O. Achilles—P. H.; S. D. U. C.—Quick. Eersi e klasse S. D. O.—De Meer; H. M. S.-P. V. C.; E. M. M.V. V. Z.; Limvio—Wilskracht. Eerste klasse E. D. H. L.—H. B. C.; D. E. M.-T. Y. B. B.D. O. N. K.G. D. A.; LisseLeoni- das; Graaf WillemS J. C. Tweede klasse O. ExcelsiorTeijlingen; DuivenLenig en Snel; Graaf FlorisBlauw Zwart; Spar taan—Leiden. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging 0. V. V. Dat belooft Zondag te zullen spannen op het V. V.-terrein! Immers. Alliance komt op bezoek, een zeer gevreesde maar toch graag geziene tegenstander voor iedereen. Wat het Zondag worden zal? Het is öioeilijk te voorspellen. Weliswaar zijn de prestaties van onze jongens boven alle verwachting, maar er is een goed spreek woord dat zegt: „Het zijn sterke beenen, die de weelde dragen Zoo is het ook met ons gesteld. Wij zijn bang, dat onze jon gens te overmoedig zijn geworden en dan zijn zij verloren. Een wedstrijd tegen Al liance te licht op nemen staat gelijk met een wedstrijd cadeau geven en dat moet zeker niet. Intusschen kan het een inte ressante strijd worden. Een voorspelling willen wij niet wagen, maar we zullen het beste hopen. Komt, jongens, we hebben de beste kansen, we rekenen op jullie hoor 1 Het tweede en derde hebben Zondag vrijaf. Het derde is ingedeeld in de vijfde klasse en zal Zpndag 14 Doe. voor het eerst den strijd aanbinden tegen V. V. B. IL Goed oefenen maar jongens. De Junioren tenslotte binden den strijd aan tegen S. J. C. Ook hier is een voor spelling moeilijk. We vertrouwen echter, dat de jongens hun best zullen doen en dan kan er wel gewonnen worden. R. K. Sportvereeniging A. V. V. In verband met het veertigurengebed in de Parochie zijn voor Zondag geen wed strijden voor de A. V. V.-elftallen vastge steld. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. D. O. S. gaat morgen een zware wedstrijd tcgemcet want B. S. M. is niet mis, en heeft nog zeer weinig verloren, het zal daarom flink aanpakken worden van begin tot ein de. Laten we hopen op mooi weer dan kan het publiek nog eens genieten. Met het oog op de zeer hooge terrein- onkesten welke het bestuur heeft gehad, worden de donateurs beleefd verzocht ook hun entree te offeren, want alles is nu weer netjes in orde gemaakt. De wedstrijd vangt aan te 2 uur. „Rood-Wit". Zondag spelen de Rood-Wit Duivels den zesdenpardon den eersten wedstrijd. R. W. D. heeft nog niet veel succes gehad, altijd was er een of andere reden tot uit stel. Maar enfin, ditmaal hebben we goe den meed, want we leven in den tijd der verrassingen. Gaat de wedstrijd door, dan gaan we naar 't land van Jaccba van Beije- ren om Teijlingen I te bekampen. Wanneer onze jongens goed aanpakken (en dat zijn zo van plan) dan komt er minstens 1 punt je mee naar de Sleutelstad. Vooruit jon gens, laat de entree in de competitie heel goed zijn. Het vertrek is om half twaalf van 't R. K. Militaire Tehuis op de Mare per fiets. Wodstrijdprograrrma voor a.s. Zondag. Eerste klasse B. De Meer IIVitesse I; A. R. C. IIn dia I; H. B. C. II—A. D. O. I Tweede klasse C. O. V. V. I—Alliance I; D. O. S. I—B. S. M. I; D. S. S. IOnze Gezellen II; Lisse li—Santpoort II (12 uur); Victrix IH. B. C. III Tweede klasse D. V. A. C. IV. A. P. I; St. Bernardus I H. V. O. I; V. V. L. I- l). O. N. K. II; G. D. A. II—Lenig en Snol II Derde klasse E. S. J. C. Ill—R. K. V. Z. I; T. Y. B. B. Ill —V. V. F. I; Alliance IILisse III; H. B. C. IV—D. S. S. II Derde klasse F. BI. Zwart IIAlph. Boys I; Teijlingen IIMcciburg I; Leiden II—S. J. C. II. Vieyde klas G. S. N. A. II-S. J. C. IV; Leiden III Lisse III (12 uur); A. S. C. IV. V. L. II Vierde klasse J. A. V. V. II—Westlandia II; S. D. S. II -V. A. C. II; Rava I-!-V. V. P. I; Velo I —Wilhelmus IV. Vijfde klasse D. Alph. Boys IIISt. Bernardus II (12 uur); S. J. C. V—A. S. C. II (12 uur); Al- phensohe Boys IIBI. Zwart II Vijfde klasse E. Westlandia III—Gr. Willem IV; A. V. V. Ill—Velox II (12 uur); V. A. P. IIVal keniers II Junioren-competitie District Leiden. Afdeeling A. Teijlingen I—R. W. D. I; V. V. B. I— Alph. Boys I; O. V. V. I-S. J. C. I Afdeeling B. Meerburg ITeijlingen II; A. S. C. I Meerburg II; S. N. A. IV. V. B. II FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 46) Billy gaf een klap op zijn knie. „Dat wordt goed", zei hij, „allemachtig leuk! Maar", vervolgde hij, „verbeeld je niet, dat jij de eenige bent, die een avontuur beleefd heeft. Het schokkende nieuws, waarmede ik je zal verrassen, dringt het jouwe ge heel op den achtergrond." Hij hield even op en tikte vervolgens tegen het briefje, dat ik nog steeds in mijn hand hield. „Weet jij waar de vriendelijke moordenaars van jou uithangen Ik schudde ontkennend. „Mercia Solano", zei Billy, terwijl hij achterover leunde en zijn armen over el kaar sloeg, ,.is op het oogenblik de gevier de gast van mijnheer Baretti". Ik sprong van de bank op. „Goede he mel, Billy, is dat werkelijk waar?" Hij knikte. „En wat meer is", voegde hij er aan toe, ,.ik heb hap gezien ook. Gis teravond, nadat het briefje was bezorgd, ben ik uitgegaan en naar de „Hollies" ge togen. Om te beginnen, had ik vanaf den weg een goed uitzicht op de plaats. Alle blinden waren gesloten en de rolluiken aan de voorzijde eveneens. Ik maakte dus een omweg en ging door hot heestergewas naar den achterkant. Op de eerste boven verdieping was een raam open en er brandde licht in de kamer. Om kort te gaan, ik klom in een van de boomen, die het dichtst bij het huis stohd en heb een kijkje naai binnen genomen." „En zag je werkelijk Mercia?" vroeg ik. „Ik zag de geheele mooie bende", zei Billy. „Daar was de huisknecht vergiftiger, en die mijnheer, die een kogel door je hoed joeg, dan nog een erg vrij slordig uitziend vrouwmensch en tenslotte de dievegge van je gem'oedsrusl. Tenminste, dat veronder stel ik. Een goed gevormd meisje, met mooie groute oogen." Ik keek hem medelijdend aan. „Je bent heel wat. mans, Billy, maar probeer niet, om mooie vrouwen te beschrijven. Maar zeg, wat waren zij aan het doen?" „Zij waren aan 't schelden op haar, zoo ver ik kon nagaan", antwoordde hij grin nikend. „Natuurlijk kon ik niet alles ver staan, daarvoor was ik niet dicht genoeg bij, maar ik zag, hóe ze hun hoofden schud den en hun 'schouders ophaalden, alles zui ver op zijn Zuid-Amerikaansch vol actie, 't Maakte op mij den indruk, alsof ze haar wilden overhalen, iets te doen, waar zij geen zin in had ik denk een mes of de gen in jouw lijf planten." „Dat zou mij niet verwonderen", zei ik, „maar dat zal ik vanmiddag wel te weten komen, want om vier uur heb ik een onder houd met haar." Biily fronste geweldig. „Is dat nu niet onnuodig, je zeiven in gevaar brengen?" vroeg hij. „Zij vertoeft bij hen in huis en per slot van rekening weet je toch eigen lijk zeer ►weinig van haar." „Dat is juist de reden, waarom ik iels meer wensch te we en te komen", gaf ik scherp ten antwoord. Dan, terwijl ik mijn han-J op zijn schou der legde, vervolgde ik ernstig: „Ik heb het er opgezet, haar te spreken. Ik kan niet langer buiten haar." Hij bromde. „Ja, 't geeft toch niets als ik iets zeg, als jij toch je eigen zin wilt doen. Ik ken dat. Nie; tegenstaande dat, geloof ik toch, dat je een ezel bent, m'n jongen. Wat is je plan „Wel", zei ik, „ik had gedacht hier een tijdje te blijven rondslenteren en de auto nazien en het een en ander koopen, terwijl jij naar het politiebureau gaat om ver hoord te worden. Daarna kunnen wij gaan lunchen en dan, als het tijd is, ga ik weg om Mercia te ontmoeten." „Waar is het rendez vous vroeg Billy. Ik gaf hem het briefje. Hij las het, bromde weer en gaf het mij terug. „Je zal natuurlijk zelf het beste weten wat je doet", zei bij, „maar als je een goe den raad van mij wilt hebben, neem dan een geweer of 'n pistool mee. Waar is die ver vloekte windmolen?" „Ik weet het niet", zei ik, „maar ik zal het wel uitvisschen, terwijl jij met den commissaris kennis maakt." „Wat moet ik hem zeggen?" vroeg Billy. „Och, zeg hem maar, dat je aan het een- denschieten was en twee jagers betrapte, die gaten in mijn hoed schoten. Als hij vraagt of je hen zoudt herkennnen, zou ik maar zeggen, dat het een paar ongunstig uitziende kerels waren, niet ongelijk aan politie-agenten. 't Is niet noodig, dat zij op de „Hollies" afstevenen, vooral nu niet." Billy lachte. „In orde", zei hij opstaan de; „ik zal hem zacht behandelen. Nu mag ik wel weggaan. Zal je terwijl ik weg ben geen dwaasheden begaan Buiten het café gekomen, scheidden wij. Billy ging naar het politiebureau en ik slenterde de straat op, om de marmelade voor tante Mary te bestellen. Toen dit ge schied was en ik er met nadruk op had ge wezen, dat het onmiddellijk naar Ashton moest bezorgd worden, maakte ik een wan delingetje door het oude 6tadje. Toevallig liep ik de „Bul" in, het beste café na „De Ploeg". Het viel mij in, dat ik hier mis schien wel inlichtingen betreffende de lig ging van Barham Bridge zou kunnen krij gen. Ik ontstak mijn licht in dit opzicht bij een gladgeschoren heer in Norfolk sport- costuum, die bezig was, de kracht van Sherrybrandy te meten. Ik bedankte hem en wij praatten nog een kwarticrlje over koetjes en kalfjes, ge durende welk gesprek ik ontdekte, dat hij Cumming heette en in de buurt woonde. Hij was bezitter van een jacht, en van be roep een zeer bekend schrijver van bloe dige avonturenromans voor populaire weekbladen. Het speet mij, dat de om standigheden mij verhinderden, hem we- derkeerig van dienst te zijn, want ik voel- dat, dat ik hem zoo'n lading sensaties kon bezorgen, dat hij mij z'n heele leven dank baar zou zijn. Alleen mijn belofte aan Northcote deed mij zwijgen. Terwijl ik de auto inspecteerde, kwam Billy weer terug. „Is er iets niet in orde met. den wagen?" vroeg hij. „Neen", zei ik, „alles is in orde. Ik ben bezig hem een weinig te vullen, omdat ik van plan ben er vanmiddag gebruik van te maken. Hoe is je onderhoud met den commissaris afgeloopen?" Billy glimlachte ondeugend. „Wij zijn beste maatjes geworden", zei hij. „Ik ga vanmiddag met hem mee naar het moeras, om jacht op de schurken te maken. Hij zegt, dat het een zeer gevaarlijk karre- weitje is." ,,'t Zal een dorstig werkje zijn", ant woordde ik, „als het lang duurt. Ik vrees, dat je den goeden man ontzettend benauwd gemaakt hebt, Billy." „Dat had hij heusch niet noodig", grin nikte Billy, terwijl hij zijn arm door den mijne stak. „Kom, laten wij naar binnen gaan en een stukje eten. De jacht begint om half drie." Wij kwamen in de langwerpige eetka mer, waar een oude kellner ons een uitste kende lunch voorzette, welke wij op haar reis naar onze magen het gezelschap van een paar flesschen Jacobs Pilsener aanbo den. Het was zooals Billy terecht zei: „Men kan met een ledige maag geen moorde naars gaan opsporen", een bemerking, welke in in gelijke mate toepasselijk vond, op de delicate taak welke mij te wachten «tond, in het afwikkelen van èen tamelijk gecompliceerde liefdesgeschiedenis. „Bovendien is dat niet alles, wat mij vandaag nog te doen staat", vervolgde Billy „Als ik terugkom, ga ik nog een visi'.e ma ken op de „Hollies". Ik heb daar onder het raam een afvoerpijp gezien, die, naar mijn schatting mijn gewicht wel zal kunnen tor sen." „Hoor eens, Billy", protesteerde ik ,,'t is mijn zaak en jij doet al het gevaarlijke werk." „Dat is maar een kwestie van opvat ting', lachte hij. „Ik heb er nu eenmaal ple zier in en het geeft mij volop voldoening. Als jij nu miss Mercia Solano onder han den neemt, zal ik met het grootste genoe gen dien dikken kerel en die anderen voor mijn rekening nemen." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13