HET EXTRA BERICHT. B. DE VRIJDAG 5 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 VISCHMARKT 7 146 JIS A/klaasséKs Den heeren Ketelaar en Ter Laan zegt spr., dat 't onjuist is, 't te doen voorkomen alsof het een groot onrecht is, dat oud-ge- pensionnoerden niet worden gelijkgesteld met de latere gepensionneeerden. Evenmin zou het aangaan bij verlaging van salaris sen de immuniteit van bestaande pensioe nen aan te tasten. Spreker verwijst den heer Ketelaar naar Amsterdam, waar evenzeer verschil wordt gemaakt tusschen oude en latere gepen- Bionneerden. De motie-Ter Laan acht spreker nog minder aanvaardbaar dan de motie Ke telaar. Spreker i> bereid een wipiging te over wegen om b.j weduwenpensioen rekening te houden met door den man genoten bij slagen. Spreker wijst in dit verband op den nood waarin vele personen, die niet in Staatsdienst zijn, verkeeren, hel geen spr. bijna dagelijks blijkt bij aanvragen om col- lectrices of collecteurs der Staatsloterij te worden. Spr. bestrijdt de motie-De Visser, die niet de toepassing, doch den grondslag van de tabakswet geheel zou wijzigen. In beginsel onderschrijft spr. de bezwa ren tegen uniformiteit in den kinderaftrek, doch reeds thans bestaat een zekere pro gressie ten deze. Spr, zou het thans niet gewenscht achtftii de grondslagen te wijzi gen, waar ook door gem.-besturen in de fondsbelasting reeds met een bepaalde som rekening is gehouden. De kinderaftrek in gevolge art. 38, die door het Rijk wordt toegepast, vindt trouwens vrijwel nergens in den lande bij- de gemeenten een zoo soe- peie toepassing. Intusschen wil hij wijzi ging van den aftrek alleen voor het Rijk nagaan. De heer Ter Laan repliceert. De stemming over de moties wordt be- paaid op heden, Vrijdag, bij den aanvang der vergadering. De Minister deelt nog mede, dat een reductie van 20 pet. op de opcenten van de inkomstenbelasting en afschaffing van de opcenten op de grondbelasting voor het ongebouwde reeds op het program voor de komende jaren was geplaatst. Een vermin dering van 3 millioen gulden zou daarvan het gevolg zijn geweest. Indien nu de re ductie van 20 pet. op de opcenten op de in komstenbelasting nog eenigen tijd kan wor den uitgesteld, dan kan dit ten goede ko men aan een bespoediging van de afschaf fing van de opcenten op de grondbelasting voor het ongebouwde. Nadat nog eenige sprekers aan het woord waren geweest, wordt de vergade ring gesloten. Geen aanklacht tegen „De Gemeenschap". Naar aanleiding van het bericht, Maan dag door ons aan de „Msb." ontleend, als zou tegen de redactie van het maandblad „Do Gemeenschap" bij de Kerkelijke Recht bank een aanklacht wegens persoonlijke eerroof zijn ingediend, hebben zoowel het dagblad „De Tijd" als het „Centrum" te bevoegder plaatse inlichtingen ingewon nen. Daarbij is meegedeeld, dat zulk een aan klacht niet is ingediend. Verzekerd werd, dat, zelfs wanneer een aanklacht ware ingediend tegen wie dan ook, publicatie van zulk een feit in de pers totaal ongebruikelijk is. Nieuwe autoweg Amsterdam—Berlijn. Naar wij vernemen is thans beslist, dat de nieuwe autoweg AmsterdamBerlijn zal loopen over RheineOldenzaal. Voor verbetering van den weg van Rheine naar de grens heeft de provincie Hannover de noodige gelden uitgetrokken. Men zal met den aanleg een aanvang ma ken in April 1931. «Tel." Een lid van de oude garde uit de gloriedagen van het Rotterdamsch Too- neelgezelschap onder directie van Van Eys- den, de acteur Victor Faassen, is gistermiddag in zijn woning aan de Dier gaardelaan op 66-jarigen leeftijd overleden. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor de Janskerk aan te koopeu cn- deze in te richten voor gemeente-archief. LETTEREN EN KUNST PEROSI THUIS. Onlangs schreef Louis K. in de „Msb.": j Dat Perosi werkelijk tot de ,grooteren" onder de kunstenaars gerekend moet wor denzou men in Holland bijna gaan vergeten. Het kan immers voor een musicus onge lukkig zijn, als zijn werk niet wordt uitge voerd, maar misschien is het wel veel er- I ger als zijn werk „populair" gaat worden I in den slechten zin van het woord. Heel gevaarlijk wordt dat laatste, wanneer het 1 geidt de kerkmuziek op onze doorsnee-koo- I ren. Zoo hebben dan ook zeker de vele heel- of-half-onafgewerkte, ondeskundige, in één woord slechte uitvoeringen van Perosi's Missen aan den naam van dezen grooten kunstenaar zeker veel afbreuk gedaan. En toch: Don Lorenzo Perosi is een kun stenaar van grjDot kaliber, een begenadig de die uit den overvloed van wat zijn ge voelige hart beroert, ons onophoudelijk schoonheid weet te schenken. Het zich verjongend Ita ië is zich be wust in Peros: een groot meester te bezit ten, en het i» dan ook eigenlijk vanzelf sprekend dat Perosi thans >o opgenomen als lid van de „Real Accaderaia d'Italia", dat Perosi van nu af behoort tot het uit verkoren getal der Italiaansehe Onsterfe- lijken en Italië is trotsch op zijn Perosi, en dat is niet te verwonderen. De bekende Pietro Mascagni was het, die aan den maestro z'n benoeming ging mededeelen en het is interessant te hoo- rèn wat het eenige bezwaar van den kun stenaar was: „Ja. als 't mij m'n rust maar niet ontneemt". Want Perosi woont sinds lang rustig in het k'ooster van de „frati della Miseri- cordia" vlak bij den Engelenburcht. Daar heeft deze hoogbegaafde mensch als het ware een veilig toevluchtsoord gevonden, wat met 't oog op zijn somtijds terugkee- rende zenuwstoringen bijzonder gelukkig is. In deze omgeving van rust en liefde voelt hij zich thuis: „Ik zou deze kamer niet willen ruilen voor die van een ko ning. Hier voel ik mij gerust, en nergens anders dan hier, waar allen mij kennen, met mij meeleven en van mij houden. Ik werk, schrijf, studeer of.... doe niets in een sfeer van vrede en van broederlijke liefde, in het groote licht van het geloof Natuurlijk werd er naar aanleiding van deze eervolle benoeming het een en ander over den maestro geschreven, en zoo kan men bijvoorbeeld in de Romeinsche Radio- corriere eenige aardige aneodoten lezen, die een typisch licht werpen op den een- voudigen kunstenaar. Don Lorenzo houdt ontzettend veel van bloemen en is daaren boven een groot dieren-vriend. Op een klein terras kweekt hij zorgvuldig zijn planten, di'e hij iederen dag zelf verzorgt. In het klooster, waar Perosi woont, had men last van een kl te vrijpostige kat. Op zekeren dag hoorde de meester één der frati zeggen, dat men het dier maar doo- den moest. Dkt vond Perosi tte erg. En 's avonds ving de maestro de ter dood ver oordeelde, sloot haar in een valies, nam de tram naar de Piazza Vittorio Emanue le en gaf daar in een plantsoen de arme poes haar vrijheid terug! Ondertusschen werkt de meester woer hard. Wanneer zijn gezondheid het toelaat (en daarmee gaat het den laatsten tijd gc- i lukkig weer beter) is hij onophoudelijk be- I zig. A'leen het laatste jaar schreef hij j meer dan duizend pagina's muziek. Er i verscheen een Paushymne van zijn hand ter gelegenheid van de „Reconciliazione Aan Prius Umberto wijdde hij een speciale compositie. Hij componeerde 11 quartetten, waarvan de meeste nog niet uitgegeven zijn. En dat alles geschiedt in den groot sten eenvoud, in een bijna hei'ige stilte en rust. Maestro Perosi bekommert zich dan ook niet om veel wereldsch lawaai: hij zoekt en vindt de schoonheid in een innig leven vol vrome inspiratie. Hij heeft- er dan ook nooit veel om gegeven of zijn werk tiem financieele voordeelen bracht, en hetis te danken aan den Overste der Fratidclla Misericordia, dat de Italiaansehe Ver- eeniging van Auteurs zich dit jaar voor deze^ zijde van Perosi's werk is gaan in teresseeren. Deze kinderlijk eenvoudige priester-kunstenaar zal daardoor in ziju rust niet gestoord worden. Ita'ië is trotsch op don Lorenzoj de pers verheerlijkte den nieuwen „Academico"! Het is met recht! SPORT VOETBAL Leidsche Politie Sportvereeniging. De voetbalwedstrijd welke gisteren te Rotterdam gespeeld is tusschen L. P. S. V. I en Hermandad II, eindigde in gelijk spel (00). De heer Crama uit Leiden heeft dezen wedstrijd gefloten. De scherm wedstrijd L. P. S. V. II „Emtegees" is door laatstgenoemde gewon nen met 106 partijen, 51 gegeven, 46 ontvangen touches. Voor de L. P. S. V. kwamen uit de heeren Bruins, Impelmans, Paling en Bakker. Het beste resultaat, werd bereikt door den heer Impelmans die 3 partijen wist te winnen. Voor „Emtegees" kwamen uit de heeren Snijders, Treffers, de Vries en Van Gessel. Uph'en had wegens ziekte berichl van ver hindering gezonden. De leiding berustte bij den heer Van Duuren. AUTO TE DELFT TE WATER GERAAKT. Een Leidenaar verdronken. Gisteravond omstreeks tien uur reed te Delft een luxe-auto, komende uit de rich ting Den Haag, door het slippen tegen een lantarenpaal en kwam vervolgens in hot Kanaal aan den Oostsingcl terecht. De auto, waarin zich behalve de bestuur der, de heer Liem Bi In, 26 jaar oud en afkomstig uit Leiden, nog een dame be vond, verdween geheel in de diepte. De politie was spoedig ter plaarse en wist Joor het inhakken van den kap de in zittenden boven te brengen. Daar de reddingspogingen een kwartier hadden geduurd, was de heer Liem reecis verdronken. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Men slaagde er in de levensgeesten bij de dame weer op te wekken. Zij is naar het gasthuis te Delft ver voerd. Ook het lijk van den heer Liem is derwaarts getransporteerd. De auto werd later gelicht. VERDRONKEN. Onder Nootdorp is het lijk opgehaald van den 40-jarigen Leidschen koopman J. P. K., die vermoedelijk tengevolgo van de mist met zijn fiets te water is gegereden. V0LKSB0NDS-NIEUWS. Het adviesbureau. De leden van den Ned. R. K. Volksbond, Leiden en Omstreken, worden er aan her innerd, dat Maandag a.s. 8 December, het Advies Bureau in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, Steenschuur 15, ge sloten is, wegens op dien dag plaatsheb bende Centrale Raadsvergadering te Rot terdam. Voor spoedgevallen wende men zich direct tot den heer A. Angenent, Dis trictbestuurder 3de Hugo de Grootstraat 7, Amsterdam (West). 's RIJKS MUSEUM VAN NATUURLIJKE HISTORIE. Het jaarverslag. Aan het verslag omtrent 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te leiden, loo- pende over het tijdvak van 1 September 1929 tot 1 September 1930, is het volgende ontleend: Met ingang van 1 September 1930 werd dr. Ch. G. F. H. Bayer vast aangesteld als conservator. Hém werd van 15 Mei tot 15 Juli 1930 een verlof toegestaan, tot het doen van een verzamelreis naar Joegosiavië en Al banië, vanwaar hij behalve uitgebreid mol- lusken-materiaal, ook interessant entomo logisch en ichthyologisch materiaal voor onze collecties medebracht- De toestand van het gebouw is gunstig. Omtrent de voltooiing van het museuDis- gebouw heb ik, aldus de directeur, prof. dr. E. D. van Oort, sedert de mededeeling iu mijn vorige verslag vermeld, geen officieel bericht meer ontvangen. De toestand der verzamelingen blijft steeds gunstig. Het kostbare materiaal is gelukkig veilig opgeborgen in de doHma-, t.ige magazijnen, beschermd tegen brand gevaar en de nadeelige inwerking van licht, stof of vocht. De mogelijkheid van tentoon stellen van een deel der schatten voor het Nederlandsche volk is door de regeering steeds nog niet geopend. De voorloopige opberging van het skelettenmateriaal van de groote walvischachtige dieren en andere groote zoogdieren in de houten loods begint voor het materiaal nadeelig te worden. De aanwinsten zijn in het afgeJoopen tijd perk belangrijk geweest; verliezen zijn niet te boeken. Enkele grootere schenkingen werden ontvangen naast tal van kleinere. De heer P. Buitendijk bracht van zijne reizen naar Oost-Indië weder een uitge breid materiaal, voornamelijk visscheu, mede. Van den heer F. E. Blaauw ontvin gen wij weder vele in zijn dierenpark ge storven zoogdieren en vogels. Bijzondere vermelding verdient ook een collectie Ee- terocera van Boeroe en' een collectie Ly- caenidae van Borneo, ons door dr. L. J. Toxopeus geschonken, alsmede een collec tie Crustacea van Ned. Ocst-Jndië, de Philippijnen en Nederland uit de nalaten schap van dr. J. G. de Man ons door de Dames de Man te Middelburg geschonken. Dr. Ch. G. F. H. Bayer verrijkte de ver zamelingen van het Museum mer een groot aantal mollusken, insecten en visschen, door hem in Joegoslavië en Albanië ver zameld-. De heer E. Jacobson te Fort de Koek schonk ons een groote collectie wantsen en cicaden, benevens een aantal andere insecten en spinnen van Sumatra De heeren H. Strengers te den Haag en L. E. Nobel te Aden schonken ons zeer wel kom materiaal, voornamelijk mollusken, visschen en vogels, verzameld bij Aden, Beyrut, Acre en in het meer vaD Tiberias. Van de heeren M. G. Rut ten, P. Pijpers en J. Vermunt ontvingen wij een belangrijke collectie vogels van eenige der Kleine An tillen, verzameld gedurende een geologische studiereis onder leiding van prof. dr L. Rutten te Utrecht. Nog talrijke schenkin gen, die eveneens afzonderlijke vermelding zouden verdienen, zijn in een navolgende lijst vermeld. Van Dr. D. L. Uyttenboogaart te Ren- kum ontving ik de aangename mededee ling, dat hij zijne uitgebreide verzameling van palaearktische en exotische Curculioni- dae en zijne verzameling Coleoptera van de Canarische eilanden bij testamentaire be schikking aan den Staat der Nederlamleu ter plaatsing in 's Rijks Museum van Na tuurlijke Historie te Leiden heeft ver maakt. Door aankoop zijn de verzamelingen we derom met menig belangrijk stuk vermeer derd. Als bijzonder belangrijke aankoop, zij hier alleen vermeld een serie van den gorilla uit Centraal Fransch Congo, be staande uit een volwassen man en vrruw, 2 skeletten en 11 schedels. In de bezoekerslijst- van het Museum over het afgeloopen tijdperk staat met gul den letters gegrift de naam van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr, J. Terpstra, die op 16 April 1930, vergezeld van mevrouw Teipstra, een kort bezoek aan de instelling bracht. Se dert jaren heeft 's Rijks Museum van re- geeringszijde niet deze hooge eer genoten. Ik hoop en vertrouw, aldus de directeur, dat Zijne Excellentie door eigen aanschou wing overtuigd is, dat voltooiing van den bouw van 's Rijks Museum van Natuur lijke Historie een nationaal belang is en dat, mocht de behoorlijke voltooiing van het eenmaal begonnen gebouw in Leiden te zeer tegengewerkt worden, het tegen over het Nederlandsche volk voor de re geering een plicht is voor den bouw van een modem museum elders in ons land een plaats te zoeken. Aan 187 verschillende personen werd in het afgeloopen tijdperk 1418 keer toegang verleend tot de verzamelingen voor we tenschappelijk onderzoek, tot de biblio theek of tot de conservatoren ter verkrij ging van voorlichting of hulp. Eet tent non- stellingszaaltje der Fauna NeerJandia werd door 1159 personen bezocht. Door den directeur en door dr. Stiasny werden colleges of demonstralies gegeven aan de hand van materiaal uit de verza melingen. St. Nicolaas met Zwarte Piet zal MORGEN. ZATERDAG MIDDAG 6/|EC^NLBER, vanaf drie Wilu r Éiogiiaals GRCQTE KimfefrlE houden en tolf-AEéCHEilLrên groot aantal KaSSa&ISiEsa iiKfeelen. Haarlemmerstr. hoek Donkerst. 2- Gemeentelij'ke Aankondigingen Afsluiting passage langs Lafgegracht Zuid-Zijde en Oude Singel bij diKoohtraat Burgemeester en Wfethoiaderl van Lei den brengen ter algemeent keflnis, dtat in verband met de uitvoering \vanf rioleefings-^ werken, de Langegracjit Ztiisfjzijde DE CHINEEZEN IN NED. INDIE. Voordracht prof. J. J. L. Duyvendak. Als vervolg van de serie Indische voor drachten aan de Universiteit alhier, sprak Woensdagavond prof. dr. J. J. L. Duyven dak over bovengenoemd onderwerp. Spr. gaf eerst een kort overzicht van de betrekkingen der Chineezen met Ned. In- dië vóór de komst der Hollanders en her innerde er aan, dat zij reeds als kooplieden daar werkzaam waren toen de Hol anders verschenen. J. P Coen moedigde de komst der Chineezen zeer aan, o«a. omdat hij hen gebruikte voor den bouw van zijn ver sterkte stad Batavia. De opbloei van den handel trok vele Chineezen aan; daartoe werkte ook mede de onrustige toestand in China zelf, dat in het midden der 17de eeuw door de Mandsjjes werd veroverd. Binnenlandsche onlusten in China met den daarmede gepaard gaanden economischen nood hebben steeds tot emigratie aanlei ding gegeven, zoo in het midden der 19de eeuw toen half China 15 jaar lang in rep en roer werd gebracht door den T'ai-p'ing opstand en eveneens m modernen tijd, nu zoo lang de burgeroiorlogen hebben ge woed. De betere verkeersmiddelen doen daartoe natuur.ijk ook het hunne. Gedu rende de laatste jaren zijn meer dan 40.000 Chineezen per jaar Nederland-Indië bin nen gekomen. Deze trek naar onze koloniën is slechts een onderdeel van de emigratie der Chineezen overzee; Singapore b.v. dankt zijn welvaart aan de Chineezen, die daar zeer talrijk zijn. Spr. zet dan uiteen, dat de Chineezen in Indië geenszins een homogene groep vormen. De voornaamste groep is die der Emoi-Chineezen, die vooral op Java als handelaars woonachtig zijn. Dan de Hak- ka's, die als koelies werken in de tinmij nen of op do plantages in De i, en die ook de Westerafdeeling van Borneo hebben bevolkt. Vervolgens de Hoklo's, eveneens als koelies werkzaam of als kooplui, en ten slotte de eigenlijke Cantonneezen, die voor al als handwerks'ieden hun brood verdie nen Al deze menschen spreken een ver schillend dialect; de geschreven taal ech ter, die alleen de meer ontwikkelden onder hen verstaan, is voor.allen gelijk. Een be'angrijk verschil is dat tusschen de z.g. Peranakans en de Singkehs. De eersten zijn die Chineezen, die reeds één of meer geslachten in Ned. Indië woon achtig zijn, en. daar vrouwen oorspronkelijk niet emigreerden, van gemengd bloed zijn de tweede zijn de nieuwkomers, waarvan natuurlijk een groot gedeelte weer naar China teruggaat. De eersten zijn in Iudië ingeburgerd en hebben in zeer vele geval len ook hun taal vergeten. Zij spreken veelal Maleisch en de beter gesitueerden onder hen leeren Hollandsch op de Hol- landsch-Chineesche scholen, die sinds 1908 bestaan. Spr. bespreekt vervolgens het heclPe Chinoesche familiesysteem met het al'es beheerschende beginsel van*sjiao, onder worpenheid aan de ouders. De voornaamste plicht is het voortzetten van de stamlijn. De individu bestaat slechts als deel van zijn familie. De overleden voorouders wor den op hel huisaltaar vereerd, terwijl aan hun graf de meest mogelijke zorg wordt besteed. Van de gunstige ligging van hun graf wordt het toekomstig geluk van een familie gedeeltelijk afhankelijk geacht. In verband hiermede behandelt spr. de Chi- neesche godsdienstige voorstellingen die gevormd zijn uit elementen afkomstig uit Confucianisme, Taoïsme en Boeddhisme. Van de oude feestdagen was het nieuwjaar volgens ouden stijl het belangrijkste. Door de nieuwe regeering van Nanking is het vieren daarvan verboden. Bij de Peranakan Chineezen in Ned. Indië blijven de Chineesche opvattingen in hoofdzaak voort'even, ofschoon natuurlijk verzwakt onder invloed van het vreemde millieu. Ook moderne denkbeelden hebben zeer veel van de oude opvattingen doen veranderen. Een en ander werd met fraaie lichtbeel den geillustreerd. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 4143. Leidsche Meu belindustrie, Leiden, Hooge Rijndijk 94, fabricage van en handel in meubelen in den ruimsten zin. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. thans: Naamlooze Vennoot schap Leidsche Meubelindustrie 3455. Firma Gez. G. en A. de Best, Kat wijk a. Zee, Voorstraat 3a, handel in raa- I nufacturen. Uittr. Vena.: mej. B. de Best, Katwijk a. Zee; mej. A. de Best idem. d.d. 1 October 1930. Wijz. handelsn. than9: „de I Zon". I 4553. „Zonneveld van Eeuwen Oo., 1 Sassenheim, Hoofdstraat 122, Bloembollen- bedrijf Door uittreding van de vennooLen: M. Meeldijk, Sassenheim en C. J. van Zon neveld, Sassenheim, is de vennootschap I onder firma d.d. 15 November 1930 ont bonden en wordt de zaak voortgezet door den overgebleven vennoot: C. van Eeuwen, I als eenig eigenaar, onder den naam: Firma „Zonneveld van Eeuwen en Co." Oude Singel nabij deiKoolscnAt, melj^in- gang van Vrijdag 5 IJeCemberf a na dere aankondiging vofln alle rijWrkeei4 zul len zijn afgesloten eerdat df stremliP" van het verkeer langs Jtf Langegfa^ j Noord-zijde met ingapg van dien dtalum weder zal zijn opgeJi^Ven. Agenda LEIDEN. Maandag. 7.45 uur H. Mis voor de overle den leden der St. Vinc.-verCeni- ging in de kerk van O. L. V. O. (Iiartebrug)te 8 uur 's vondfc al gemeene vergadering. Dinsdag. 0 uur 's avonds vergadering van den Bijz. Raad. De avond-, nacht- eu Zondagaienst der apotheken wordt van Maandag 1 tdt en met Zondag 7 Dec. waargenomen door apo:heken: G. F. Reijst, SteenstraaL 35, tel. 136 en A. <1. Donk, Doezastraat 31) tel. 1313. Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede. In café-restaurant „In den Vergulden Turk" hield gistermiddag bovengenoemde maatschappij een algemeene ledenverga dering, waarvoor weinig belangstelling bo- stond. Om half vijf werd de bijeenkomst ge opend door den voorzitter, Mr. P. A. Pijn- acker Hordijk, die een woord van welkom richtte tot de aanwezigen. Nadat door den secretaris Mr. H. R. Goudsmit de notulen der vorige vergade ring waren gelezen werden bij schrijven van de heeren mr. P. E. Briët, mr. v. Wen sen en mr. H. R. Goudsmit, als kascommifcsie de boeken en bescheiden der penningmOes- teresse in orde bevonden en deze gade- chargeerd. De drie aftredende leden van het hoofd bestuur Mevr. S. G. de Vriesde Vriest en de heeren A. Couvée en Mr. H. R. Gaud- smit werden daarop bij acclamatie hei'lco- zen. Uit het jaarverslag van den secretaris noteeren wij het volgende: Het afgeloopen jaar heeft zich voor de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armopcle door geen bijzondero. werkzaamheden ge kenmerkt. Op dezelfde wijze als andere ja ren werd aan de verschillende hulpvragen- den steun verleend. De economische crisis heeft overigens ook hier haar invloed doen gevoelen, dóór dat meerdere gezinnen steun kwamen vra gen, hetzij in geld, hetzij in natura, omdat de man of één of meerdere kinderen met werkeloosheid te kampen hadden. Daar- door werd gebrek geleden of dreigde ge brek geleden te worden, terwijl een kleinere of grootere ondersteuning ineens de gezin nen kon weghouden van de commissie voor maatschappelijk hulpbetoon, waarvoor zij ook niet in de termen vielen. Het bedrag der gewone ondersteunin gen is daardoor belangrijk hooger gewefest dan andere jaren. Bij de medewerkers moet- helaas mol ding worden gemaakt van het overlijden van den medewerker H. M. Sasse, die ge durende vele jaren zijne krachten aan de Maatschappij heeft gegeven. Met dankbaarheid wordt geconstateerd de door H. M. de Koningin-Moeder en JET. M. de Koningin getoonde belangstelling in en het vertrouwen op onze Maatschappij, doordat de Maatschappij wederom in veile gevallen aan H. M. de Koningin-Moeder en H. M. de Koningin advies mocht uit brengen, wanneer het Leidsche gezinnen betrof, die om steun verzochten. In den loop van dit jaar is een begin ge maakt met de uitkeeringen voor „pauvros honteux" uit het Kuyperfonds, waarvan reeds in het vorig jaarverslag werd mel ding gemaakt. Waar dit nog niet een vol jaar heeft plaats gehad, treft men hier van in dit verslag nog geen overzicht aam. Het bedrag van giften aam pauvres honteux" uit d^ kas der maatschappij is dientenge volge niet groot. Met dankbaarheid moge hier worden ge memoreerd, dat de Maatschappij van wij len Mr. Dr. J. C. van Overvoorde een le gaat ontving van 1000.—. Aan contributies en giften werd ontvan gen een bedrag van 2122.0 (vorig jaar 1282.70). Gaarna dringt het bestuur ei- bij iedereén op aan contribuant te worden van de Maatschappij. Aan rente werd verworven een bedrag van 6284.23 (v. j. 6813.80), terwijl het provenu van de Leidsche Hulpbank ter vergoeding van het kapitaal van 47.455.84 bedroeg 1289.55 (v. j. 1166.29). Ten behoeve van „Pauvres Honieux" is betaald een bedrag van 65.10. Een terug betaling van „Pauvres Honteux" had plaats van 225. Voor kosten van Onderwijs (schoolgeld, leermiddelen, examengelden, enz.) werd 'n bedrag beschikbaar gesteld van 219.45 (v. j. 131.15). j Aan den Gemeentelijken Geneeskundi- I gen Dienst werd voor medischen en ge- neeskundigen hulp afgedragen een bedrag van 55.— (v. j. 115.—). I De gewone ondersteuningen door mid del van de medewerkers hebben bedragen 7607.60 (v. j. 6934.62). i Na een kort verslag der werkzaamheden van de hulpbank der maatschappij en rondvraag werd de vergadering door den j voorzitter met een woord van dank geslo ten.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2