DONDERDAG 4 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Oe crisis in den landbouw. Dinsdagavond hadden de afdeelingen Zevenhuizen-Moercapelle, Zoetermeer-Zeg- waart, Waddinxveen en Bleiswijk-Berg- schenhoek der H. M. v. L. een gemeen schappelijke vergadering te Zevenhuizen be egd ter bespreking van de crisis in den landbouw. Als inleider trad op de heer ir. T. P. Huisman, secretaris der H. M. v. L. De vergadering werd geleid door den heer G. Braat. lid van het- hoofdbestuur en voor zitter der afd. Zevenhuizen. Uit de genoemde dorpen liepen extra autobusdiensten, het. aantal bezoekers be droeg honderden. De gevoelens der vergadering werden neergelegd in een met algemeene stemmen aanvaarde motie. Deze motie luidt als volgt-: De afdee'-ingen (zie boven), in gemeen schappelijke en druk bezochte vergadering bije-en te Zevenhuiz-en op 2 December 1930, van oordeel dat de crisis in de akkerbouw bedrijven snel ingrijpen der regeering nood zakelijk maakt, dringt aan op snelle invoe ring van de Tarwewet, van steun aan de suikerbietenteelt en van de andere voor stellen in het urgentieprogram der Cen trale Landbouworganisaties vervat; be sluit deze motie ter kennis te brengen van Regeering, Volksvertegenwoordiging, hoofd bestuur der H. M. v. L. en Pers. De Ziektewet en de huisindustrie. Men schrijft aan het „Hbld. De Bedrijfsvereeniging voor het Klee- dingbedrijf heeft voor de uitvoering van de Ziektewet in de huisindustrie een rege ling getroffen, waarbij kleermakers-thuis werkers, die met één of twee hulpen wer ken, ais arbeiders in den zin der Ziekte wet worden beschouwd. Over het loon van dezen thuiswerker en hulpen betalen de kleedermakerspatroons premie aan de Bedrijfsvereeniging. 25 Fe bruari deelde de Minister van Arbeid, H. en N. aan het bestuur der Beclrijfsvereeni- ging mede, dat hij zich persoonlijk wel met de opvatting van dit bestuur, ten aanzien van det huiswerkers met hulpen, vereeni gen kan. Eenige Raden van Arbeid beschouwen thuiswerkers, zelfs die met één hulp wer ken, als ondernemers en verlangen premie betaling voor de hulpen, ook wanneer de zen bij de Bedrijfsvereeniging verzekerd zijn. Daardoor zou dubbe'e premie worden betaald. De thuiswerkers weigeren premie aan de Raden van Arbeid te betalen; eenigen hebben reeds een dwangbevel ontvangen om de premie binnen twee dagen te vol doen. Naar aanleiding daarvan heeft de voor zitter van den Bond in de Kleedingindus- trie zich telegrafisch om bemiddeling tot den minister gewend, om beslag te voor komen. De gemeenteraad van Zwolle be noemde tot directeur van den technischen dienst (gemeentewerken, bouw- en woning toezicht), den heer ir. J. G. Wiebenga, di recteur van gemeentewerken te Aalsmeer. Naar de „Tijd" verneemt, heeft prof. dr. J. A. Veraart in een brief afscheid genomen van de Club tot bestudeering der Katholiek-democratische beginselen te Den Haag. De hoogleeraar heeft voor het lidmaatschap bedankt omdat z. i. te weinig aandacht wordt geschonken aan de ac- tueele vraagstukken op politiek en soeiaaal gebied. In de vergadering van de Provin ciale Staten van Zeeland is een voorstel aangenomen om voor het herstel van het raadhuis te V e e r e een bedrag van 10.000 te voteeren. Met den bouw van de derde katho lieke kerk in Bussum zal waarschijnlijk in het begin van de maand Januari een aanvang worden gemaakt. De architect dezer kerk is de heer H. G. van Eyden. De kerk zal iets kleiner gebouwd worden dan men eerst gedacht had. Te 's-Hage is overleden de gep. gen. majoor "W. L a a t s m a n in den ouder dom van 64 jaar. In de gisterenmiddag gehouden zit ting van den gemeenteraad van N ij m e - gen werd tot opvolger van den heer V. Roothaan als gemeente-ontvanger be noemd de heer J. Speller met 18 stemmen, tegen 14 stemmen op den den heer A. Leppink. De heer J. P. Berghoef heeft ontslag gevraagd als wethouder en lid van den ge meenteraad te Aalsmeer. Als zijn op volger als raadslid is aangewezen de heer Alb. Barendoen. Naar de „Tijd" verneemt, is een wets ontwerp in voorbereiding, om de verkie zingen voor den Haagse hen Raad uit te stellen tot Februari 1932, waardoor de dubbele verkiezing wordt voorkomen noodig met het oog op de annexatie van Rijswijk en Voorburg. HET KANAAL ANTWERPEN— MOERDIJK. Een brandende kwestie voor België en Nederland. De door den Minister van Waterstaat, aangekondigde verbetering van den vaar weg door het Hellegat, waarvan de totale kosten 2.500.Ó00 zullen bedragen, heeft de oplossing van het vraagstuk der ver binding AntwerpenMoerdijk zoowel in Nederland als in België wederom midden in de openbare belangstelling geplaatst. Deze verbetering van den vaarweg door het Hellegat wordt, zooals men weet een onderdeel van het door Ir. van Konijnen burg ontworpen Eendrachtskanaal, waar van de trace getrokken is vanuit Anrwer- pen (Kruisschans) door het Kreekerak, de Eendracht, en het Volkerak en waarin ingenomen zijn Sluiswerken bij Kruis schans, bij Bath (met een doorsteek van den spoordijk, die Brabant en Zeeland met elkaar verbindt), bij Tholen en ten Zuiden van Dintelsas benevens inpoldering van het z.g. Noordland bij Bergen op Zoom, waardoor 200 H.A. polderland in cultuur zouden kunnen worden gebracht, en aanleg van een verbindingskanaal van Bergen op Zoom op het Eendrachtskanaal. Na het bekend worden van dit plan Ko nijnenburg door de „Nieuwe Gaze»" van Antwerpen als „Konijnenpijp" betiteld is de Belgische pers, in het bizonder de „Lloyd Anversoise" in heftig verzet geko men en bepleit opnieuw krachtig den aan leg van een kanaal dat Antwerpen recht streek zonder den aanleg van talrijke kunstwerken via Bergen op Zoom, Roosen daal en Zevenbergen zal verbinden met Moerdijk. In West-Brabant vindt dit plan onaf hankelijk van de Belgische motieven en uit andere overwegingen dan de in België gekoesterde wenschen in vele kringen grooten bijval. Steunen de Belgen hun ver langens op een vlotte, door geen sluiswer ken en moeilijk bevaarbare riviergedeclten als Hellegat en Hollandsch Diep gehinder de verbinding met Dordrecht en Rotterdam, West-Brabant vraagt een goed geoutilleerd afvoerkanaal voor het vervoer te water waardoor deze streek uit haar betrekkelijk isolement zal worden verlost en Bergen op Zoom, dat door de verzanding der Oos- ter Schelde van bloeiende handelshaven tot „ville morte" is teruggebracht, een kans zal geven zijn vroegere welvaart te her krijgen. Op bijgaande teekening vindt men dui delijk aangegeven den tegenwoordigen wa terweg AntwerpenRotterdam via het tïLIISIÖ. j vinwü-aesifs SCHAAL 1 «49001 tAKEH WAL. DE STADHUIS-BOUW Een voorstel uit den Raad. Do heeren Schiiller, Groeneveld en mr. v. Eek, hebben namens de sociaal-democra tische fractie het volgend voorstel bij den Raad ingediend. „Ondergeteekenden stellen voor het ter rein gelegen aan de Lammermarkt, en aan gegeven op bijgaande kaart, als tweede ter rein aan te wijzen voor stadhuisbouw." In de Memorie van Toelichting lezen we: De voorstellers zijn van meening, dat bij het vraagstuk van den stadhuisbouw, be halve dat rekening zal moeten worden ge houden met de kosten, vooral aandacht zal moeten worden geschonken aan stede- bouwkundige eischen qn aan de richting, waarin de stad zich uitbreidt. Vanuit dat standpunt bezien, achten zij de keuze van de Breestraat als de plaats, waarop het stadhuis zal moeten worden herbouwd, niet gelukkig. Rekening houdende met de toekomstige uitbreidingen der stad, aanleg van wegen in en óm de stad, waardoor het centrum der stad zal komen te liggen in de omge ving van het station, waar alle groote ver keerswegen op een bepaald kruispunt zul len samenkomen, zou het volgens de voor stellers van een onjuist inzicht getuigen, indien met deze belangrijke factoren bij den bouw van het stadhuis geen rekening gehouden werd. Immers het stadhuis als hoofdgebouw der stad, behoort op een centraal punt te zijn gelegen en dient voor ieder ingezetene op een gemakkelijke manier bereikbaar te zijn. Bij een toenmende ontwikkeling der stad zal bij den bouw van een stadhuis op een andere plaats, die gebouw niet alleen om ringd zijn door smalle straten en stegen, maar geheel excentrisch komen te liggen. Dat de voorstellers met deze gedachte niet alleen staan moge blijken uit het rap port van 8 Maart 1930 van den heer W. Dudok, waarin deze o.a. zegt: „Het ligt veel meer voor de hand te „zoeken naar een ligging aan nieuwe ver keerswegen, welke in de oude stad ten be- „hoeve van of althans met het nitbrei- „dingsplan zullen worden aangelegd. „Immers dit waarborgt aanstonds een „min of meer belangrijke ligging in het „vergroot gedachte stadsplan, terwijl het „in verband met toch reeds voor den we genaanleg noodige onteigening, mogelijk „zal zijn meestal nog eenige invloed ten „goede op de raadhuisomgeving uit te „oefenen." kanaal door Zuid-Beveland, Mastgat. Z'jpe en Krammer (voor de schipperij vaak een ware lijdensweg). Vervolgens vindt men op de kaart het tracé ontworpen door Ir. van Konijnen burg onder den naam Eendrachtskanaal. Het gearceerde gedeelte bij Bergen op Zoom geeft de inpoldering van het z.g. „Noordland" in de Oosterschelde aan evenals het gearceerde gedeelte ten N. W. van Willemstad wijst op de voorgenomen verbetering van het Hellegat. Tenslotte is op deze kaart aangegeven het trace van het door de Belgen'verlangde kanaal Ant werpenMoerdijk, zooals de „Lloyd An versoise" aangeeft en dat, zooals wij^ceds zeiden, in West-Brabant groote belangstel ling heeft. Verder zegt de heer Dudok, als hij het heeft over de plannen Beestenmarkt en Lammermarkt, het volgende: „De beide hierboven geschetste oplossin gen hebben dit groote voordeel gemeen, „dat het raadhuis bij de verdere ontwikke ling der stad een steeds meer centrale „ligging zal verkrijgen, aangezien de voor naamste uitbreiding naar het Noord-Oos ten is gericht." Terecht erkent dus ook de heer Dudok de centrale ligging van het terrein en de gunstige ligging aan belangrijke verkeers wegen. Immers in de naaste toekomst zal er op de Lammermarkt een groot plein komen, dat het knooppunt zal vormen voor de groote verkeerswegen, die zich van hier uit naar verschillende deelen der stad zul len richien. Het zij den voorstellers ver gund op de twee groote verkeerswegen te wijzen die daar kruisen n.l. Ie. Kort-Rapen- 'ourg, Prinsessekade, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Schuttersveld, en 2e Lage Rijndijk, Ververstraat, te dempen Lange- gracht, Lammermarkt, Stationsweg. Uit den aard der zaak zullen bij de tot standkoming dezer verkeerswegen zelfs onafhankelijk van den eventueelen bouw van het stadhuis op de voorgestelde plaats de eigenaren der woningen zich weten aan te passen aan den veranderden toe stand door nieuwbouw of herbouw der per- ceelen. Zoo daar bijkomt, cfat het stadhuis op de door hen genoemde plaats zou gebouwd worden, dan zijn de voorstellers overtuigd, dat een nog snellere aanpassing der per- ceelen aan den nieuwen toestand, door de eigenaren zal worden tot stand gebracht. En de gemeente zou als eigenares van eenige perceelen: 'o.a. van de Lakenhal, v.m. Bethlehmskerk, gebouw Maatschappe lijk Hulpbetoon een voorbeeld kunnen ge ven. Dit stadhuis zou dan komen te staan op een terrein, waarbij aan den voorkant een groot plein is ontworpen, waarop de di verse wegen uitloopen. Aan den Rijnsburgersingel-rand kan men, met eerbiediging van de Israëlitische overtuiging, op de voormalige begraaf plaats een aanleg van plantsoen tot stand brengen of deze oppervlakte tot uitbouw beschikbaar stellen. Door verwijdering van het politiepost huis, de kegelbaan en de sociëteit kan men aan den singelrand door plantsoenaanleg verfraaiing aanbrengen en van de Binnen- vestgracht een straat maken van pl.m. 30 M. breedte. Aldus verkrijgt men vanaf de brug Sta tionswegSteenstraat een onbelemmerd uitzicht op het front van het stadhuis. De voorstellers hebben hier zeer in 't kort een uiteenzetting gegeven van hun standpunt uit stedebouwkundig oogpunt; thans willen zij de financieele zijde van het vraagstuk onder de oogen zien. Bij besluit tot stadhuisbouw met behoud van den ouden gevel zijn de kosten voor tei'reinen 563.700 plus bouwkosten zonder herstel ouden gevel 1.570.000. Stellen we de kosten verbonden aan den wederop bouw van 'den ouden gevel rekening hou dende met het feit, dat deze eerst geheel moet worden afgebroken en er zeer vele belangrijke vernieuwingen verricht moeten worden, die als van bijzonderen aard zeer kostbaar zullen zijn op pl.m. 200.000, dan zijn de algeheele kosten van den stad huisbouw met behoud van den ouden gevel te stellen op pl.m. 2.333.700. Bij bouw Breestraat met nieuwen gevel zijn de kosten voor terrein ƒ2.127.900. plus 300.000 voor gevels en wegen, plus f 1.570.000 voor bouwkosten, is in totaal 3.997.900. Bij den bouw Steenstraat zijn de kosten voor terrein 1.663.388 plus 300.000 voor gevels en wegens plus 1.570.000 voor bouwkosten, min 150.000 voor opbrengst bouwterrein Breestraat, is totaal ƒ3.383.388 Bij bouw Lammermarkt zijn de kosten voor terrein 104.278 plus 300.000 voor gevels en wegen, plus 1.570.000 voor bouwkosten, min 150.000 wegens op brengst terrein Breestraat, is in totaal 1.824.278, (in deze eindbedragen zijn geen kosten begrepen voor meubileering en stof feering). Aldus komen de voorstellers tot de vol gende conclusie: dat bij een excentrisch gelegen stadhuis, met behoud van den ouden gevel, op een oppervlakte van 92.50 bij 44 Meter de kos ten zijn 2.333.700 en dat bij een cen trale ligging van hét stadhuis op het ter rein Lammermarkt een oppervlakte van 100 bij 65 meter bebouwd kan worden, ter wijl de kosten in dat geval zijn 1.824.278, aldus minder 509.422. De voorstellers vertrouwen dan ook, dat de Raad dit voorstel zal willen aanvaar den als een ernstige poging om den heer Dudok in de gelegenheid te stellen, naast het bestaande plan een nieuw vrijstaand raadhuis te ontwerpen, gehel volgens zijn eigen inzichten, zonder daarin belemmerd te worden door' een ouden gevel, die ge spaard moet worden. LETTEREN EN KUNST Nationaal zang- en muziekconcours te Aalsmeer. Op 1 en 2 Juli 1931 zal te Aalsmeer een groot nationaal zang- en muziekconcours worden gehouden, hetwelk uitgaat vau Aalsmeer's Chr. Mannenkoor. Aan het con cours kan worden deelgenomen door Har monie- en fanfare-gezelschappen, gemeng de-, mannen-, dames- en kinderkoren, als mede dubbel Mannenquartetten en dubbel gemengde quartetten. De voorbereidingen, om een en ander zoo goed mogelijk te doen slagen zijn sedert eenigen tijd reeas in vollen gang. Bij groote deelname zal wor den verlengd. Een regeling zal o.m. wor den getroffen om vereenigingen of gezel schappen, welke zulks vooraf te kennen geven, in de gelegenheid te stellen de mooie en interessante Aalsmeersche cultuurbe- drijven van nabij te bezien. Het secreta riaat, Schoolstraat 10, verstrekt gaarne alle nadere inlichtingen. Vitezlav Novak zestig jaar. De componist Vitezlav Novak herdenkt 5 December a.s. zijn 60en verjaardag Hij werd geboren te Kamenitz a. d. Linde te Bohemen, en kwam reeds op jeugdigen leeftijd naar Praag, waar hij rechten en philosophie studeerde en tevens het con servatorium bezocht, waar Jiranek, Stecker en Dvorak zijn leeraren waren. Sedert is hij te Praag blijven wonen, waar hij *-inds 1904 leeraar voor compositie aan het con servatorium is. Op aanbeveling van Brahuis gaf de uitgever Simrock zijn eerste wer ken uit. Hij schreef o.a. de opera „Der Burgkobold" Op. 49 en „Karlstein" op. 50; de ouvertures Marucha en Lady Godiva op. 42: de symph. gedichten „In der Tatra" op. 25, „Von ewiger Sehnsucht" op. 33, „Toman und die Waldfee" op. 40. Verder voor orkest een Slowakische Suite en een Serenade op. 36; voor koor en orkest „Der Sturm" op. 42 en „Die Totenbraut" op. 48 en voorts belangrijke kamermuziek-piano- werken (o.a. Slowakische suite, Exotica cp. 45 en Sonata eroica op. 24) en liederen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6