BINNENLAND DONDERDAG 4 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 TWEEDE KAMER BEGROOTING VAN BINNENL. ZAKEN. Over lijkverbranding, trekhonden, koninklijke bezoeken, heiligen- beeklen, bioscopen, dansen en bur gerwacht Bij de voortzetting van de bèhandeling van de begrooting van BinnenJandsche Zaken en Landbouw Dinsdagavond voer den het woord de heeren Van D ij k (A. R.) en Schaper (S. D. A. P.). De heer Zandt (S. G.) bepleit strenge maatregelen tegen openbare dansgelegen heden. Een algeheel dans ver bod is noodig, daar anders ons volk al dansende te gron de gaat. De heer D e B o e r (S. D. A. P.) wenscht steunverleening voor de binnenschipperij. De heer Boon (Lib.) steunt het betoog van mevr. van Ita lie-van Embden ten gunste van de lijkverbranding. De heer B e u m e r (A. R.) komt er naar aanleiding van de feesten te Nijme gen tegen op, dat in ons land meer en meer alles wat naar het monarchale streeft, op zijde wordt geduwd. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer Ruys de Bee- renbrouck. de sprekers beantwoor dend, zegt dat de lijkverbranding een van de aange-egenheden xs, die op het oogen- blik binnenskamers bij de regeering aan de orde zijn. Omtrent het resultaat van die bespreking hoopt spr. binnen niet te lan gen tijd mededeeling te kunnen doen. Ten aanzien van de trekhonden 'igt de waarheid in het midden; aan een trekhon denverbod, dat spreker intusschen voor ons land voorloopig nog niet mogelijk acht, zou spr. toch de voorkeur geven boven een slappe toepassing van de vigeerende wet. Te Nijmegen was het eenvoudig de vraag, of het hoofd van Staat zou worden uitgenoodigd tot bijwoning der feestelijk heden. Spr. zou om volledige inlichtingen ten dezen te kunnen geven de besprekin gen te Nijmegen moeten hebben gevolgd. Hij stemt intusschen in met degenen, die van meening zijn, dat het hoofd van Staat tegenwoordig moet kunnen zijn bij alle openbare plechtigheden van beteekenis. Dit is meent spr., ook het standpunt van de tot burgemeester benoemde sociaal democraten, en naar hij hoopt, de opvat ting tevens van het geheele Nederland- sche volk. Tot de kwestie Huissen komend, brengt spr. in herinnering, dat niet-katholieke schilders als Rembrandt en Dürer Chris tusbeelden hebben geteekend. Het besluit is door den gemeenteraad met meerderheid van stemmen genomen en door Gedep. Staten met algemeene stemmen goedge keurd. Het verbod tot het bakken en afleveren van brood op Allerheiligen te Roosendaal berust op een plaatselijke verordening. Deze zou alleen op grond van strijd met het algemeen belang kunnen worden ver nietigd, doch daarvoor acht spr. hier geen termen aanwezig. De omstandigheden ten opzichte van de verhuring van het door de gemeente Gin- neken en Bavel aangekochte kasteel Bou- vigne aan de Pius-stichting in aanmerking nemend, kan niet gezegd worden, dat de gemeente hier een daad heeft gedaan, die haar financieele krachten te boven gaat. Het betreft hier een monument, welks behoud zoowel eultureele als ma- teriee'e beteekenis heeft. De heer T e u 1 i n g s (R. K.) vraagt de aandacht van de Regeering voor een na dere bestudeering van de Kieswet, waar door het contact tusschen kiezers en Can dida ten zou kunnen worden verbeterd. Minister Ruys zal aan dit verzoek ge volg geven. ™De heer Van Zadelhoff (S. D. A. P.) becritiseert 't opnieuw voorkomen van posten voor vrijwillige burgerwachten en bijz. vrijw. landstorm en hij protesteert met name tegen de aangevraagde verhoo ging met 30.000. Hier wordi het eene deel van het volk gewapend tegen het an dere. Spreker, die van meening is dat de regeering daarmede een gevaarlijk spel speelt, zal stemming vragen. De heer Duymaer van Twist (A. R.) bestrijdt het betoog van den heer Van Zade hoff. Minister Ruys antwoordt den heer van Zadelhoff, dat vrijw. burgerwachten en landstorm beide instituten zijn in han den van de overheid en dat alle ordelijke burgers daarvan profiteeren; ook de so ciaal-democraten. Dit is een welbegrepen belang van rust en orde, die niet door de overheid, doch door revolutionaire elemen ten wordt verstoord. De desbetreffende artikelen worden z. h. s. goedgekeürd met aanteekening dat de heer Van Zadelhoff c.s. tegen is. Bij art. 25 (wijziging en uitvoering van de bioscoopwet) bepleit de heer G u i t (R. K.) een strengere fi mkeuring, alsmede een wijziging van de bioscoopwet, waar door ook de bijprogramma's aan de keu ring kunnen worden onderworpen. Ten slotte zou spr. mogelijk willen zien ge maakt, dat plaatselijke keuringscommis sies coupures in films aanbrengen. Minister Ruys is bereid, om, indien blijkt, dat er ernstige klachten over de bij programma's mochten binnenkomen te overwegen of een wijziging in de bioscoop wet dient te worden voorgesteld. De betreffende afdeeling wordt z. h. s. goedgekeurd. 0NDERWIJSBEGR0 0TING Subsidies aan orkesten. Woensdagmiddag werd de behandeling der begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voortgezet. De heer Vliegen (S.D.A.P.) verdedigt een amendement om het subsidie van het orkest te Maastricht te verhoogen met 2000 gulden. De heer Kortenhorst (R.K.) verde digt een amendement-v. d. Waerden om het subsidie voor het Haarlemsch orkest te verhoogen met 2000 gulden De heer Hermans (R.K.) sluit zich geheel aan bij den heer Vliegen. Minister Terpstra wijst erop, dat het hem met moeite gelukt is, verschil lende subsidies te verhoogen. Spr. is be reid indien mogelijk op de eerstvolgende begrooting den post te verhoogen ten b.ite van de drie overige groote orkesten. Ook zal spr. met de commissie van advies over leggen over een een andere verdeelmg. De heer Boon (V.B.) zal nu tegen de amendementen stemmen, omdat, worden zij aangenomen, er het gevaar in zit dat 4000 van de andere orkesten wordt afge nomen. *De heer Nolens (R.K.) zal tegen de amendement-en stemmen. Hij is van mee ning, dat men de regeering geen uitgaven mag opdringen. Ook al worden de amen dementen aangenomen zal de regeering geen cent méér uitgeven. De heer M a r c h a n t (V.D.) zal voor stemmen, omdat de regeering moet vien, dat de meerderheid der Kamer de gefden wil toestaan. Over het amendement-Vliegen blijken de stemmen te staken, zoodat Donderdag op nieuw hierover zal worden gestemd. Het amendement-v. d. Waerden wordt verworpen met 43 tegen 38 stemmen. De stemming over het artikel en over de begrooting wordt aangehouden. BINNENL. ZAKEN EN LANDBOUW. Werkloosheidszorg en de landbouwcrisis. Hierna, wordt voortgezet de behande ling der begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De heer Guit (R.K.) dringt aan op het invoeren van de 48-urige werkweek voor huishoudelijk personeel bij Rijks-Krankzin nigengestichten. Minister Ruys d Beerenbrouck zal de mogelijkheid hiervan onderzoeken. De heer v. d. Heide (S.D.A.P.) meent, dat de werkverschaffing nog te vcei be schouwd wordt als steun, dus armenzorg. De heer E b e 1 s (V.D.) meent, dat meer rijkssteun niet zal kunnen uitblijven ook om uitbreiding van het aantal objecten voor werkverschaffing mogelijk te maken. De heer v. d. Tempel (S.D.A.Pbe treurt, dat de werkloozenzorg niet meer, geoentraliseerd is. Te veel wordt aan de gemeenten overgelaten, waar het den steun aan werkloozen betreft. Voor vele gemeen ten is de toestand onhoudbaar. TENGEVOLGE VAN KORTSLUITING 'is in de haven van Lissabon brand ontstaan aan boord van de DO X. Door groote tegenwoordigheid van geest van de bemanning kon de brand ge lukkig tot de linkervleugel beperkt blijven die geheel vernield werd. De verwoeste vleugel. De heer Bakker (C.H.) erkent, dat de gemeenten in eerste instantie verplicht zijn voor de werkloozen te zorgen Wan neer alleen het rijk die zorg zou moeten dragen, zou de toestand verslechteren. Echter mogen de gemeentebesturen niet geheel opdraaien voor de geldelijke gevol gen van dien steun. Do heer Hiemstra (S.D.A.P.) uit klachten over achterste'ling van pJatte- landswerkloozen bij werklooze uit de ste den. De heer Kuiper (R.K.) is erkentelijk voor hetgeen gebeuet op het. gebied der werkverschaffing. Jammer is dat in vele gemeenten achter de feiten wordt aangcloo- pen. De commissie voor werkverruiming ondervindt niet altijd de gewenschte mede werking. De heer W ij n k o o p (C.P.) becrit iscert het optreden van de politie tegen de werk loozen. De Minister zegt, dat hij de moeilijk heden der geme-enten niet uit het oog ver liest. In de noordelijke provinciën wordt uitstekend werk verricht door samenverr king van gemeenten, die naamloozo ven nootschappen hebben opgericht. Spreker zal onderzoeken of deze in nog gunstiger omstandigheden kunnen, gaan werken. Bij openbare werken is er steeds veel aanbod van arbeiders. Wanneer men werkloozen gaat aanbieden aan aannemers van open bare werken verplaatst men alleen de werkverschaffing. Een andere kwestie is de intensiteit van de uitvoering der open bare werken. Spreker is bereid bij zijn ambtgenooten deze kwestie onder het oog te brengen. Het gemis aan central'satie van werkloosheidsdiensten wordt niet ge- Woensdag is ;te Amsterdam LEON VAN LIER overleden. Hij was de stichter van het Grand Theater te A'dam en zeer be kend in de tooneelwereld. voeld, omdat er steeds nauwe samenwer king is. Klachten over de huisvesting van werkloozen worden steeds objectief onder zocht. Naar de gevallen met de honden in Haarlem zal spreker een onderzoek in stellen. Aan de orde is de afdeeling Landbouw. De heer Van Rappard (Lb.) wijst er op, dat tegenover de hevige crisis de regee ring bitter weinig heeft gedaan. Verlaging der vrachttarieven voor land- en tuinbouw producten wordt meedoogenloos van de hand gewezen. De regeering heeft nu een maalgebod voorgesteld, maar gemist wordt een plan, bevattende een complex van maatregelen. De landbouw dient tijdelijk vrij te komen van sociale lasten, de vleesch- accijns dient afgeschaft. De regeering wil geen dezer maatregelen, zelfs wil zij een directeur-generaal van den landbouw. Het broeit en gist onder de landbouwen de bevolking. De regeering schijnt nog niet voldoende doordrongen te zijn van den ernst der crisis. De heer A ment (R.K.) verwacht, dat de crisis iri het landbouwbedrijf haar cul minatiepunt nog niet heeft bereikt. De middelen om deze crisis te bestrijden zijn voldoende aangedragen door organisaties en particulieren. Spr. betreurt, dat de re geering een belangrijken maatregel ont wijkt, n.l. een reorganisatie van de direc tie van den landbouw, welke dienst geïnten siveerd moet worden. Hiermee is bezuini ging te bereiken. Spreker werkt een reorga nisatie-plan nader uit. De heer Loerakker (R.K.) zegt, dat het zal afhangen van de maatregelen, die de regeering zal nemen, of de onrust on der de landbouwende bevolking zal afne men. Spr. dringt aan op verlaging der vrachttarieven. Wanneer de Spoorwegen dit niet willen, moet de regeering het doen. Zij moet desnoods de kosten voor haar re kening nemen. De bietenbouw moet vóór Januari hulp geboden worden. Ten slotte vraagt de heer Loerakker nog maatregelen tegen den toenemenden kin derarbeid. De vergadering wordt te 7.15 uur ver daagd. VACATURE RAAD VAN STATE. Naar wij vernemen, zal tot opvolger van mr. dr. G. F. M. baron van Hugenpoth tot Aerdt tot 'id van den Raad van State wor den benoemd mr. J. B. Kan, secretaris generaal van het Departement van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw, tevens secretaris-generaal in algemeenen dienst. PROF. VAN GINNEKEN OVER ZINSONTLEDING. Minister Terpstra heeft voor de uitvaar diging van zijn circulaire omtrent de spel ling advies gevraagd aan prof. van Gin- neken. Deze stelde zich, blijkens het door den minister voorgelezen gedeelte van het advies, o.m de vraag, of de tijd bij het onderwijs besteed aan de grammaticale functie's, indexdaad verloren tijd is, en hij antwoordt: Mijn rijp overdacht antwoord is: „Neen, dit is geen verlies van tijd, maar winst". En zelfs als onze moedertaal nog driemaal verder was gegaan iq, het ver'ies der flec- tie-uitgangen, gelijk b.v. het Engelsch, tfan zou ik het, met zoo goed als alle Engel- sche en Amerikaansche moedertaalleer aars, nog niet alleen nuttig, maar brood- noodig achten, dat de elementaire gram matische functies van onderwerp, gezegde, lijdend voorwerp en bepaling op de lagere school reeds duidelijk en klaar werden uit gelegd en ingeoefend. Dit is toch niet alleen een geeste lijke training, die waarde heeft en houden zal voor de heele verstandsontwikke ling van latexen leeftijd, maar bovendien de rechte weg naar het verstaan der mees terstukken onzer vaderlandsche letterkun de, en de grondslag van alle verdere stu die der moderne en klassieke tal-en". Vooral het door ons gespatieerde achten wij bijzonder juist en wij begrijpen niet. dat men dit ook in onderwijskringen niet algemeen inziet merkt de „Msbd." op, en wij zijn het hier volkomen mee eens. WORDT UTRECHT GEBOYCOT? Een nieuwe en indirecte vorm van tolbestrijding. Gisteravond be egde het comité van actie tegen de tollen in de omgeving van Utrecht, voornamelijk die te Vreeswijk «.n Jutfaas, een vergadering te IJselstein, die zeer druk was bezocht. De voorzitter, de heer J. C. J. Beyer zette ui-teen, dat Utrecht sterk wordt bevoordeeld door de bewoners van IJselstein, Vreeswijk, Jut faas en andere plaatsen, die in de stad hun inkoopen doen. Alvorens zich te la ten be voord eelen, aldus de heer Beyer, heft Utrecht eeisr nog een vriendelijk en- trée aan tolge.den, die jaarlijks op circa 70.000 gesteld kunnen woiden. Slechts een zeer klein gedeelte van dit bedrag wordt besteed voor onderhoud van den weg. Spr. verklaarde er alles voor te voe len een dag vast te stellen, waarop deze tollen verdwenen moeten zijn. Wenscht Utrecht daaraan niet mede te werken, dan zou hij a le bewoners van de naburige dorpen willen opwekken tot een demonstra tieve boycot, door gedurende geruimen tijd geen inkoopen meer in Utrecht to doen. Voorts wilde spr. adresseeren aan het de partement van waterstaat, B. en W. van Utrecht en andere instanties, die behulp zaam kunnen zijn om tot het beoogde doel te geraken. Na langdurige besprekingen over de wijze, hoe de financieele opzet geregeld moet worden, besloot men over te gaan tot oprichting van soortgelijke actiecomi té s in Jutfaas, Vianen, Vreeswijk, Ben schot, Gorkum, Schoonhoven en andere plaatsen. Tevens zal samenwerking wor den gezocht met de verschil'ende dagelijk- sche besturen dier gemeenten, den A. N. W. B., K. N. A. C., den bond van autobus- dienst-ondernamers enz. Eveneens werd overeengekomen door vrijwillige bijdragen een weerstandskas te vormen en na op richting der plaatselijke comités een ge combineerde vergadering te houden. Hier zal het program van actie nader worden vastgesteld. VERHOOGING INVOERRECHTEN IN DUITSCHLAND. Op gerst en zemelen. Blijkens mededeeling van den Rijks- landbouwoonsulent te Berlijn, zijn in de Duitsche noodverordening ook verschillen de bepalingen tot steun aan den landbouw opgenomen. Deze steun wordt oa. gezocht in verhooging van invoerrechten. Met in gang van 5 December is het invoerrecht op gerst, dat den laats-ten tijd in belang rijke hoeveelheden werd ingevoerd, ver hoogd van Mk. 1.50 tot Mk. 15 per 100 K.G. Tevens is met ingang van dien zelfden datum het invoerrecht op zemelen vastge steld op Mk. 10 per 100 K.G. Tot dusver mochten tarwezemelen vrij worden ingevoerd en bedroeg het invoer recht op andere zemelen de helft van het invoerrecht op rogge. Voorts is opgeheven de bepaling, dat het invoerrecht op voe dergerst niet hooger mag zijn dan Mk. 12.De regeering heeft dus ten aanzien van dit invoerrecht de handen vrij; een verhooging Is in de naaste toekomst dan ook geenszins uitgesloten.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5