22ste Jaargang DONDERDAG 4 DECEMBER 1930 No. 6763 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De aanstaande Volkstelling BUITENLAND 3)e £eicbelve Gou/fca/rtf DE ABUNNEMEN1SPR1JS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2 60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief borekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waariD betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Wat het doel is Aan het einde van dit jaar zal de 11e algemeene volkstelling worden gehouden. Deze volkstelling heeft ten doel de telling van aden, die te middernacht tusschen 31 December 1930 en 1 Januari 1931 hun wer kelijke woonplaats binnen Nederland heb ben, ook al bevinden zij zich tijdelijk in het buitenland, benevens de telling van hen, die zonder werkelijke woonplaats in Ne derland te hebben op genoemd tijdstip aldaar tijdelijk aanwezig zijn. Hierdoor hoopt men in e ke gemeente zuivere gegevens te verkrijgen omtrent fa milienaam, vo.ornamen, dag, maand en jaar van geboorte, plaats van geboorte, n.l. gemeente, provincie, kund en voorts nationaliteit. Ook is het doel de mogelijkheid te schep pen om de bevolkingsregisters in alle ge meenten te toetsen aan de verder door middel van de volkstel'ingskaarten te ver krijgen opgaven als samenwoning, burger lijke stand, kerkelijke gezindte enz. Hieruit blijkt dus wel, dat er heel wat van de menschen zal worden gevraagd. Dit zal geschieden door middel van telkaarten, die, voor een deel reeds ingevuld, vanwege de gemeentesecretariën over eenige dagen aan de bewoners zullen worden aangebo den en die dan door de bewoners moefen worden aangevuld en zoo noodig verbeterd. Bovendien moeten alle daa.rop voorkomen de onbeantwoorde vragen alsnog beant woord worden. Het invullen van dë telkaarten wordt over het algemeen door den gewonen bur ger beschouwd als een last en de tel ing vordert zeel veel werk en onkosten aan het Rijk en de gemeentebes! uren. Dit komr omdat door de meesten het nut van een zoodanige volkstelling niet wordt inge zien. Toch zijn bij een tienjaar]ijksche volks telling groote be'angen betrokken. Het deol der volkstelling is niet alleen maar om de bevolkingsboekhouding aan een ver nieuwing te onderwerpen en te corrigeeren. Al is dit op zichzelf reeds van groote be- teekenis voor de gemeenten en de inge zetenen, toch zijn er veel meer belangen die gediend worden bij een juiste volkstel ling zooals onderwijs, beroepen, nationali teit, statistiek etc. Vrijwel iedereen heeft van tijd tot tijd iets met de bevolkingsadminisratie te ma ken. ATerlei wetten of voorschriften, ver ordeningen enz. eischen uittreksels of ge gevens uit de bevolkingsregisters. Denken we aan de politie, justitie, dienstplicht, uitoefening van het kiesrecht enz. Het werk van vereenigingen op allerlei gebied zou al zeer bemoeilijkt worden, in dien men niet gebruik kan maken van de gegevens, die het bevolkingsregister al leen kan verschaffen. Zonder een juist bij gehouden bevo'kingsregister kunnen de verschillende gemeentelijke diensten niet of bezwaarlijk hun taak volbrengen. Ook het Rijk en andere publiekrechtelijke lichamen hebben het grootste belang bij een juiste boekhouding der bevolking. Maar ook voor ieder persoonlijk is het van belang, dat zijn namen, geboorteda tum, geboorteplaats, beroep, adres enz. juist vermeld zijn in de bevolkingsregis ters. Denken we slechts aan plaatsing op de kiezerslijst voor Tweede Kamer, Pro vinciale Staten en Gemeenteraad, uitbe- taJing van pensioenen, invaliditeits- en ouderdomsrente, ongevallenverzekering enz. Ook voor de pesterijen is een goede boekhouding van de bevolking vrijwel on misbaar. Hoeveel brieven worden er niet onvoldoende geadresseerd. Dank zij de be volkingsadministratie kunnen die post stukken toch vee al aan het juiste adres bezorgd worden. Vooral voor stukken met geldswaarde is dit van het grootste be lang en wel in de eerste plaats voor af zender en geadresseerde. In alle gemeenten zijn of zullen tellers worden aangesteld. Die tellers zijn belast met het bezorgen en terughalen der lei- kaarten, het bijstaan van hen, die voor de invulling der kaarten hulp of voorlichting noodig, hebben, benevens het inwinnen der vereischte inlichtingen tot herstel van abuizen. Van de wijze, waarop de tellers zich van hun taak kwijten, hangt het welslagen der volkstelling voor een groot dee1 af. Noodig is het daarom, dat de .ellers voor hun taak berekend zijn en zich daarvoor terdege voorbereiden. Maar ook de inwoners zelf dienen hunne vole medewerking te ver- leenen, zal de aanstaande volkstelling kun nen void een aan de verwachtingen, die men er van stelt. Ieder moet inzien, dat hij door juiste invulling en controle zijner telkaart zijn eigen belang dient. Naast het persoon ijk staat het algemeen belang van de aanstaande volkstelling. Daarom moet er de meesie zorg aan worden besteed. De gemeentebesturen zullen zeker al'es in hei werk stellen orü de telling aan haar doel te doen beantwoorden. Het wels'agen zal echter ook voor een groot deel afhan gen van de medewerking van het publiek en niet het minst ook van de personen die de gemeentebesturen bij de telling behulpzaam zullen zijn. Zooals reeds gezegd zullen aan de be woners te kaarten worden uitgereikt, die moeten worden aangevuld en zoo noodig verbeterd. Het gezinshoofd of de afzonderlijk le vende persoon is verplicht vóór 4 Januari 1931 overeenkomstig den toestand te mid dernacht tusschen 31 December 1930 en 1 Januari 1931 de op de telkaart ingevulde antwoorden aan te vullen, te verbeteren en de onbeantwoorde vragen te beantwoorden. Wie hiertoe weigert mede te werken is strafbaar ingevolge de wet. De vragen op de telkaarten hebben voornamelijk betrekking op de namen, ge boortedatum, leeftijd, landaard, samen woning, burger'ijke stand, godsdienst, be huizing en beroep. Voor mannen en vrouwen zijn verschil lend gekleurde kaarten vervaardigd. Het gezinshoofd meet voor zich zelf en voor elk die in zijn of haar gezin woont en werkelijke woonplaats heeft in de gemeen te (dus ook voor de tijdelijk afwezige ge zinsleden) de kaarten invullen. Onder werkelijke woonplaats wordt ver staan de gemeente, waar men in het be vo'kingsregister is ingeschreven. De afzonderlijk levende personen, die werkelijke woonplaats heeft in de gemeen te is verplicht zelf de voor hem bestemde kaart in te vullen. Een en ander moge ons de overtuiging geven, dat, wanneer de antwoorden op de gestelde vragen zijn binnengekomen, wel ke in alle gemeenten zuTen worden ver zameld en in overzichtelijke tabellen zul len worden verwerkt, een goed inzicht zal worden verkregen in de samenstelling van de Nederlandsche bevolking. VOLKENBOND DUITSCHLANDS NOTA IN ZAKE OPPER-SILEZIE. Een groot debat te wachten in de Raadszitting. De Duitsche nota over de incidenten bij de verkiezingen in Opper-Silezië verschilt van de gewone minderhedenklachten die de Raad uit hoofde van de Opper-Silezische conventie te behandelen heeft gehad, in dat opzicht dat het ditmaal geen petitie geldt, maar de uitoefening door een raads lid van het recht dat artikel 72 der con ventie allen raadsleden toekent en waar van in de practijk alleen in ernstige geval len gebruik wordt gemaakt. Het secreta riaat neemt om begrijpelijke reden een ge- reserveerde houding aan, zoowel wat be eft de feiten als het gevolg dat het Duit- e protest zal hebben. Practisch zal de geen verder gevolg hebben vóór de •i-zitting van den Raad. Alsdan is oot debat te verwachten, dat zich liet tot de bedoelde incidenten zal bepalen. Polen zal vermoedelijk de inciden ten betreuren en aantoonen dat het maat regelen genomen heeft om de daders te straffen, de slachtoffers schadeloos te stel len en een herhaling te voorkomen. Polen zal zeker een lijst van klachten van de Poolsche minderheid in Duitsch-Opper-Si- lezië gereed houden. De Raad is in dit ge val volkomen vrij de procedure te kiezen die hem dienstig voorkomt. Het ligt voor de band dat Polen, hoewel het daartoe niet verplicht is, een schriftelijke antwoord aan den Volkenbond zal toezenden. Dit wordt over ongeveer drie weken verwacht, aangezien Polen hiermee zal wachten tot Calonder, de voorzitter van de gemengde commissie voor Opper-Silezië, die thans een aantal feiten onderzoekt, zijn conclu sies bekend zal hebben gemaakt. Belangrijk is de vraag of de feiten, in de Duitsche nota genoemd, juist zijn. Een groot deel der gegevens is verzameld door den Duitschen consul te Kattowitz. De kans dat de feiten hier en daar wat aange dikt zijn, is jjiet geheel uitgesloten, im mers ook in 1928 kon de Poolsche regeering aantoonen dat verschillende klachten uit de lijst van 75 grieven, die toen door den „Deutschen Volksbund'' bij den Raad was ingediend, verzonnen of verdraaid waren. Ook wanneer men met deze mogelijkheid rekening houdt, schrijft het „Hbld", vor men de gebeurtenissen zulk een ernstige inbreuk op de meest elementaire verplich tingen van Polen jegens de Duitsche min derheid, dat de Raad een grondige prin- cipieele behandeling niet uit den weg mag gaan, te meer daar in kringen die Duitsch- land minder goed gezind zijn reeds wordt geinsinueerd dat de incidenten worden uitgebuit om de onhoudbaarheid van het politieke statuut van Opper-Silezië te be wijzen. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Vertrek van Duitsche delegatie verlnagd. De Rijksdagcommissie voor buitenland- sche aangelegenheden, welke gisteren on der voorzitterschap van dun nationaal-so- cialist dr. Erick bijeenkwam, nam'een na- tionaal-socialistisch voorstel aan, waarin de regeering verzocht wordt, de Duitsche delegatie, welke aan de ontwapeningsbe sprekingen te Qenève deelneemt, terug te trekken, op grond van het feit, dat, zoo als door deze delegatie zelf is geconsta teerd de meeste deelnemers aan de bespre kingen der commissie weigeren, hun ver plichtingen op ontwapeningsgebied na te komen. De commissie wenscht, dat slechts een Duitsche waarnemer te Genève zal achterblijven. DUITSCHLAND MUNITIE-DEPOT BIJ BRESLAU ONTDEKT. 150 Nationaal socialisten gearresteerd. Volgens een officieeie mededeeling van de politie werden in den afgeloopen nacht in Jeschkowitz nabij Breslau ongeveer 150 bewapende leden van de nationaal socialis tische storinafdeeling in hechtenis geno men. Zij waren ondergebracm op een land goed, waar hun voor den nacht een onder komen werd klaargemaakt in een der za len. Een nog dienzelfden nacht op onder zoek ui! gezonden afdeeling agenten consta teerde de aanwezigheid van een groote hoeveelheid wapenen, waaronder met scherp geladen karabijnen, pistolen, hand granaten, munitie en wapenen van aller lei aard. Het onderzoek duurt nog voort. De gearresteerde nationaal-socialisten zijn door de politie in de morgenuren per vrachtauto naar het politebureau vervoerd en zullen nog heden voor den rechter ver schijnen. FRANKRIJK DE FRANSCH-ITALIAANSCHE ONDERHANDELINGEN. Zooals te verwachten was, zal er op het oogenblik te Genève niets meer komen van eenigen vooruitgang in de Fransch- Italiaansche onderhandelingen in zake de vlootbeperking. Deze zullen in diplomatie ke besprekingen worden voortgezet. Van Fransche zijde verwacht men niet veel hier van, gezien de onverzettelijke houding van Italië ten opzichte van de pariteit. „Tel." CLEMENCEAU OP DE CHAMPS ELYSEES. Het is thans eindelijk beslist: Clemen- ceau krijgt zijn standbeeld op de Champs- Elysées, en het kruispunt, waar het komt te staan, zal Place Georges-Clemenceau heeten. Er is veel over te doen geweest, want velen meenden, dat het ongewenscht was de historische Champs-Elysées te onder breken door een plein met een andererf naamanderen stelden voor, een geheel nieuwe wijk te noemen naar de groote figu ren uit den wereldoorlog, dus ook naar Clemenceaunog anderen voelden veel voor een park, dat den naam van den Tij ger zou dragen, opdat dc kinderen, die er zouden spelen, telkens den naam van „père la victoire" zouden uitspreken. Edoch, met 62 tegen acht stemmen heeft de Parijscho gemeenteraad thans een voor stel van zijn oud-voorzitter Godin aange nomen, waarbij op het kruispunt van de drie avenues Chams-Elysées, Marigny, Alexandre III een standbeeld voor Cle menceau zal worden opgericht. Er zal voor dit doel een crediet van 300.000 frans wor den uitgetrokken. Ook op andere wijze zal de nagedachte nis van Clemenceau nog worden gehuldigd. Want er is tevens besloten, dat een dele gatie van het gemeentebestuur zich elk jaar op den Wapenstilstandsdag naar de Vendée zal begeven om bloemen op het graf van Clemenceau te leggen. Bovendien zal er in den gevel van het huis in de Rue Franklin, waar de staatsman woonde, een gedenkplaat worden aangebracht. ENGELAND DREIGENDE TEXTIELSTAKING IN ENGELAND. 200.000 ir.an er bij' betrokken. In de Engelsche textielindustrie dreigt een staking uit te breken. De bond van textielarbeiders heeft gisteren de \our- stellen der patroons in zake de loon- en arbeidsvoorwaarden verworpen en daar de werkgevers waarschijnlijk zullen vasthou den aan hun voorstellen bestaat er gevaar, dat de werknemers den arbeid zullen neer leggen. Er zijn 200.000 arbeiders bij dit ge schil betrokken. SPANJE. MISLUKTE AANSLAG OP BERENGUER. Spaansch journalist de dader. Door den journalist Ilizo, politiek redac teur van het dagblad „El Sol", is gistoren een aanslag gepleegd op den Spaanschen premier, generaal Berenguer. Ilizo had zich, zooals gewoonlijk, met zijn collega's naar het bureau van den premier bege ven, ben einde inlichtingen te ontvangen betreffende den gehouden ministerraad. Toen de premier verscheen, trok de dader, die reeds tevoren een indruk van groote opgewondenheid had gemaakt, een revol ver en vuurde op Berenguer. De premier, die niet getroffen werd, snelde op zijn aanvaller toe en greep diens armen vast ten einde te voorkomen, dat nog meer scho ten werden gelost. De broeder van den premier en de jour nalisten snelden op Berenguer toe en le verden den dader aan de politie over. Ilizo verklaarde: „Ziezoo, dat is gebeurd! Ik heb een anarchistische protestdemonstratie willen geven tegen het régime, dat uwe excellentie vertegenwoordigt". De premier en de journalisten, die ge tuige waren van den aanslag, zijn van oor deel, dat Ilizo in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Volgens nadere berichten bevond zich in de revolver, waarvan de dader gebruik maakte een wapen van klein kaliber slechts één patroon. Ilizo zou ook niet op den premier gevuurd, doch in de lucht hebben geschoten. Ilizo is een man van ongeveer 40 jaar. Tot eergisteren was hij verbonden aan het blad „El Bol"; gisteren had hij zijn ontslag genomen. Vroeger is hij in dienst geweest van het conservatieve blad „A.B.C." en bo vendien heeft hij een post bekleed in een tabaksmaatschappij. Sedert eenigen tijd was hij zeer gedrukt en legde hij sympto men van neurasthenie aan den dag. Zijn superieuren noemen hem een intelligen- ten, barden en eerlijken we?ker. H<j be hoort tot geen enkele politieke partij. Onder deze omstandigheden kan er geen groote beteekenis aan zijn daad worden gehecht. Dit nummer bestaat uit drie bladen ITALIË GEHEIME ORGANISATIES IN ITALIË ONTDEKT. Aanslagen voorbereid. Het S tef a ni-a gents chap meldt: De af deeling politieke politie „Ovra", welke on der het onmiddellijke bevel van hel Ita- liaansche departement van BinnenlanJsche Zaken staat, heeft een geheime organ>sa- tie ontdekt, welke aanslagen op het fas cistische régime voorbereidde, die ter ge legenheid van den achtsten verjaardag van den opmarsch naar Rome ten uitvoer zou den worden gebracht. In verband met deze ontdekking zijn 24 personen gearresteerd, o.w. twee vrouwen, die ter beschikking van het speciale gerechtshof zijn gesteld. De „Ovra" is voorts een communistische organisatie op het spoor gekomen, welke haar activiteit te Reggio Emilia en in de Romagna ontwikkelde. Ook hier zijn eeni ge personen gearresteerd, terwijl de leuiers ter beschikking van genoemd gerechtshof gesteld zijn. Ten slotte heeft de „Ovra" te Rome een anti-fascistische geheime organisatie ont dekt, welke zich bezighield met het vor- spreiden van een in het geheim gedrukte krant en van .anti-fascistische pamfletten. Drie leiders dezer organisatie zijn in hech tenis genomen en eveneens aan het spe ciale gerechtshof overgeleverd. Zij hebben reeds een bekentenis afgelegd. Prof. Rezze, die tot de gearresteerden be hoorde, werd later weer op vrije voeten ge steld, daar er geen definitieve bewijzen van zijn schuld voorhanden bleken te zijn In een brief, waarin hij zijn gedrag toe lichtte, verklaarde de professor, dat bij de fascistische beweging sinds haar ontstaan is trouw gebleven en dat hij zich thans uit sluitend met zijn studie wenschl bezig te houden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Duitschlands nota inzake Opper-Silezië. Mislukte aanslag op den Spaanschen premier Brenguer. Geheime organisaties in Italië ontdekt. Aanslag op den Nederlandschen consul te Dortmund. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Onderwijs, Binnenlam! en Landbouw in de Tweede Kamer. (2de blad). Een veerpont op de Maas bij Mook ge zonken. De opvarenden gered. (Gem. Ber., 3de b'lad). Het Hollandsche Dameshockey-team door de Austra'ische ploeg met 3—1 geslagen. (Sport, 3de blad). SASSENHEIM. Den nieuwen ridder in de orde van den H. Gregorius de Groote, den heer J. A. v. d. Voort, is gisteravond de onderscheiding medegedeeld en overhandigd. De zeereerw. heer pastoor Thus, kerk en armbestuur, vergezeld van den edel- achtb. heer burgemeester Gouverneur, hebben zich gisteravond om 8 uur begeven naar de woning van den heer v. d. Voort. Daar waren behalve de geridderde en diens familie mede aanwezig de hoogeerw. heer deken Borsboom van Noord wijk, de weleerw. heer kapelaan Velthuyse van Sassenheim, de edelachtb. heer wethouder Warnaar van Sassenheim. De zeereerw. heer pastoor Thuis over handigde den heer v. d. Voort de gecalli- grapheerde oorkonde van diens hooge on derscheiding, wenschte hem hartelijk ge luk en wees op de beteekenis dezer benoe ming. De edelachtb. heer Jburgemeester Gou verneur overreikte daarna het gouden eerekruis onder een hartelijke toespraak. De burgemeester stelde in 't licht dat de geridderde groote verdiensten heeft niet alleen voor het kerkelijke en charitatieve leven maar ook voor het sociale leven door zijn werken en voorbeeld, en dat geheel Sassenheim over de hem gegeven onder scheiding verheugd is. De heer v. d. Voort dankte voor de tot hem gerichte woorden en verklaarde voor de hem verleende benoeming zeer erken telijk te zijn. Even laler werd door de R. K. Harmu- nie „St. Ambrosius" namen6 de burgerij een serenade gebracht. Ook hiervoor betuigde de heer v. d. Voort zijn erkentelijkheid.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1