„DE KONING"? Waarom Uwe St. Nicolaas-Inkoopen bij Een Geschenk DINSDAG 2 DECEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Bodegraven I—H.D.V. I 4—2. Geluk te het Bodegraven 14 dagen geleden, de toenmalige leider H.D.V. in eigen home een 41-nederlaag toe te brengen, ock de returnwedstrijd, Zondag j.l. op het Bode- graventerrein gespeeld, bracht een rood zwarte zege, ditmaal met 42, waarbij de doelpunten der gasten beide uit penalty's werden gescoord. Bodegraven verscheen met Brouwer op de plaats van Van Ingen en was overigens geheel volledig. De eerste aanval is voor ile thuisclub en een goede voorzet van de Groot, wordt door de geheelo verdere voorhoede jammerlijk gemist. Dan komt H.D.V. opzetten en forceert enkele cor ners, welke niets opleveren. Als Bodegra ven daarna het spel weet te verplaatsen, noteeren we een schitterend schot van den rechtsbinnen, doch deH.D.V.-doelman werkt liet leder corner. Deze wordt goed geno men en Brouwer schiet in, doch wederom redt de keeper der gasten ten koste van een corner, welke achter wordt geplaatst. Enkele snelle aanvallén van H.D.V., meestal geleid door den snellen linksbui ten, volgen en Wolswijk in het BodegTa- vendoel krijgt het zwaar te verantwoorden. Hij kwijt zich echter uitstekend van zijn taak en de wijze, waarop hij eenmaal het leder al zittend van de schoen van een tegenstander afgrabbelt, bezorgt hem een luid applaus van het publiek. Enkele Bo degraven-aanvallen stranden vervolgens op buitenspel, terwijl Brouwer eenmaal ra kelings overschiet. Een vrije schop, even buiten het strafschopgebied, wordt door Boelen genomen, een keihard schot volgt, doch een der H.D.V.-backs weet nog ju'st het leder van richting te doen veranderen cn de bal gaat corner. De Groot plaatst hieruit den bal fraai voor doel en na ceni- ge schermutseling doelpunt de rechtsbin nen van Bodegraven 10. De vreugde is echter van korten duur, want vanaf den aftrap onderneemt H.D.V. een snellen aan val en als Zeilstra geheel onnoodig een H.D.V.-back op zij zet, geeft de scheids rechter penalty en het is 11. Toch blijft Bodegraven iets sterker en als Brouwer op een gegeven moment den bal te pakken krijgt, zwenkt hij handig naar binnen en met een formidabelon kogel hergèeft hij zijn club de leiding (21). Met dezen stand gaat de rust in. De tweede speel helft is nog geen minuut oud, als Ten Brink met een hoog schot de voorsprong vergroot (3l). Onmiddellijk daarna schiet dc mid denvoor der gasten voor open doel hoog over, terwijl bij een volgende aanval van HJD.V. Wolswijk op schitterende wijze redt. Het spel gaat zeer snel op en neer. Boelen schiet tot tweemaal toe naast, weer volgt een H.D.V.-aanval en als Blonk hier bij een H.D.V.-er op zij zef, constateert de heer Van der Kraats blijkbaar een over treding, waarvoor hij H.D.V. weer een pe nalty toekent. Inderdaad wel een wat te zware bestraffing der thuisclub, die nier door haar voorsprong weer tot 32 ziet gereduceerd. De snelle aanvallen van H.D.V. blijven gevaarlijk, -doch ook Bode graven laat zich niet onbetuigd cn als Ver molen, die met Boelen van plaats is ver wisseld, het leder goed van Brouwor krijgt aangegeven, drijft hij nog even door en plaatst daarna den bal keurig in den hoek (42). Vermolen kopt vervolgens een voor zet van Brouwer net naast, terwijl kort daarop bij een schot van Brouwer, dc paal den gasten redding brengt. Opvallend is in de volgende periode het uitstekende spel van Friejé, die met de meeste kalmte herhaaldelijk de snelle aanvallen van H.D. V. weet te onderbreken en zijn voorhoede weer aan het werk weet te zetten. Nadat de rechtsbinnen van Bodegraven nogmaals heeft naastgeschoten volgen weer ge vaarlijke H.D.V.-aanvallen, doch Wolswijk staat daar als een rots in de branding en de moeilijkste schoten worden door hem op meer dan schitterende wijze onschadelijk gemaakt. Nog eenmaal weet tenslotte Ver molen te scoren, doch dit doeipunt werdt wegens buitenspel geannuleerd en het ein de komt ten slotte met een 4over win ning voor Bodegraven, dat zich. hierdoor een fraaie voorsprong op zijn concurrenten heeft verzekerd. WOERDEN. Volksbond. Zondagavond vergaderde da R. K. Volksbond in de Bondszaal. Na opening had de voorzitter de volgende me- dedeeiingen. Er hebben zich 10 nieuwe le den opgegeven, terwijl er twee naar elders zijn vertrokken. Het aantal donateurs is eveneens met twee vermeerderd. Van he-t Centraal Bestuur is nog geen antwoord binnengekomen wat betreft de datum der twee cursussen, die zullen wor den gdgeven. De concursen, die reeds begonnen zijn, zullen om de veertien dagen Zaterdags avonds gehouden worden. Het batig saldo van de vorig jaar ge houden wintercursussen, uitgaande van de R. K. Volksbond, Hanze en Katholiek Le ven bedraagt- 105. Aan elk der vereeni- gingen is bereids 35 uitgekeerd, welke voor een liefdadig doel moeten worden be steed. Het bestuur v. d. Volksbond stelt voor 25 uit te keeren aan het te bouwen Sanatorium en 10 aan het dr. Schaep- manfonds. Wordt goedgekeurd. De nieuwe leestafel zal in de Volks bondzaal geplaatst worden. Ter lezing zul len hierop verschillende brochures, jaarver slagen, tijdschriften enz. gelegd worden. De heer EHer heeft, wegens vertrek, als tweede voorzitter bedankt. Met de aan vulling van deze vacature zal gewacht worden tot de eerstvolgende vergadering. De voorz. brengt hierna nog dank aan het feestcomité, waaraan het schitterend sla gen van het zilveren feest is te danken geweest. De geheele ardeeling, zonder uitzondering, heeft, medegevierd, terwijl geen enkele wanklank is gehoord. Ver schillende portretten zijn nog disponibel, verkrijgbaar bij den penningmeester. Evenals vorig jaar zal wederom een kin- der-kerstfeest georganiseerd worden. Er bestaat nog gelegenheid zich als lid of donateur op te geven bij het. bestuur. Tot groote teleurstelling van het bestuur heeft Omdatonze prijzen opvallend lager zijn Onze keuze in alle artikelen is enorm. 0 slaagt gemakkelijk en zult ALTIJD TEVREDEN zijn over het gekochte. 4589 Koopt in de morgenuren, U^oopt/d?in rustiger. IW BEZOEKT ONS MET/Wfj KI^D^REN De Gosile Sint met Zwaèe Pifft hcjudtf iederen middag vanaf haif drie KilïlerjReceptie en deelt geschenken en g?03te/erraisiijgen uit. Morgen Woensdagmidd., alslextr^ verrassingen, o.a. EEN GROdTE VLIEGENDE HOKLAi^OER S EEN GROOTE MECCANO-DOOS Ter waarJe van*. 18.75 P3P?EN. B0UWO00ZEN enz./" zich niemand opgegeven als lid van de nieuw op te richten onderafdeeling reis- kas, zoodat van het stichten dezer onder afdeeling voorloopig wordt afgezien. Door den voor?, wordt voorgelezen i!c agenda voor de Centrale Raadsvergade ring op 8 December a.s. De vergadering gaat accoord met. de volgende voorstellen. Dc 5 jaarl. verhoogingen van 100 van de gesalarieerde bestuurders worden ge bracht tot 2 verhoogingen van 250. Stappen zullen worden gedaan, dat ook arbeiders lid kunnen worden van kerkbe sturen (voorstel Enkhuizen). De voorzitter van het C. B. zal gekozyen worden uit een der gesa'arieerde bestuurders (voorstel Haarlem). (Accoord wordt gegaan met het prae-advies van het Centraal Bestuur, om tc wachten tot een geschikte gelegenheid). Bij spreekbeurten moet meer de aandacht gevestigd worden op de standsergauisaties (voorstel Vlissingen). Stappen moeten wor den gedaan bij de Christelijke organisaties, dat. deze, indien zij Roomsi-he leden tellen genoeg om een eigen afdeeling te stichten, die leden zul'en uitschrijven. Dit voorstel van de afd. Woerden gaat vergezeld van een toelichting, dat hier in Woerden 30 Katholieken bij een Christelijke Stcenfa- brieksarbeidersbond zijn aangesloten. Her praeadvies van het Centraal Bestuur luidt in deze. dat deze zaak in bespreking zal worden gebracht. Bij de rondvraag wijst een der leden er op, dat in Woerden nog niets gedaan wordt in verband met de beroepskeuze voor kinderen. De voorz. zegt bespreking toe in b es tuu r s ve r ga d e ri n g. Na de rondvraag trad als spreker op de eerw. Broeder Vers'uys uit Valkenswaard met het onderwerp: „Het bankroet van het Socialisme". Nadat de eerw. spr., die een oud-Woerdenaar is, in zijn inleiding verteld had waarom ook hij in de politiek is gegaan en zijn theoretische kennis prac- tisch dienstbaar wilde maken aan de ar beidersbeweging, wil hij eerst even dui delijk maken wat hij bedoelt met het „So cialisme", dat bankroet is gegaan. Niet dat. van de S. D. A. P. in Nederland, of het Hofsocialisme in België of het Labmir- soeialisme in Enge'and, maar het Socialis me volgens de leer van Marx. Dat is bank- roet. gegaan. Tot 1914 toe konden de socialisten hun idealen bewaren, omdat zij voor dien tijd geen regeeringsverantwoordelijkheid hoef den te dragen. Ofschoon er wel eens ge schillen voorkwamen was en bleef toch het gemeenschappelijk doel: op staatkundig terrein de stichting van een republiek en op economisch terrein de socia'isatie aller productiemiddelen. Spr. schetst dan hoe al gauw na 1914 het bankroet kwam op staatkundig terrein. Ondanks het groeien van het socialisme werd het idee tot stich ting van een groote republiek afgedaan. Maar ook het. faillissement op economisch terrein kwam. Op zijn uitspraak: privaat bezit is diefstal, bouwde Marx de sociali- satieleer. In Rusland o.a. werd deze leer een mislukking. Duidelijk toont spr. aan, hoe de redeneering van de Neder'andsche socialisten, dat de sooialisatie in Rusland om verschillende redenen een mislukking moest worden, niet opgaat, als zij hier mede willen laten uitkomen, dat hun pro ductiesysteem in bepaalde omstandigheden niet kan ingevoerd worden. Op uitvoerige en interessante wijze gaat spr. na, hoe deze mislukking in Rusland tot een feit- werd bij de debacle in 1921 en '22, toen het hongerende Rusland gered moest wor den. De gevolgen bleven niet uit. Een nieuw productiesysteem werd ingevoerd. Bij de intrede van de N. O. P. werd de vrije handel weer toegelaten (hoewel niet openlijk) en het bankierswezen tersluiks hersteld. Trotzky, die de oude idealen weer eisehte, werd verbannen. Het nieuwe pro ductiesysteem leidde niet tot verbetering, maar tot verslechtering. Lage loonen. groo te werkeloosheid, ellende op het gebied der huisvesting enz. Hier gaf spr. ook uitvoerig bewijsmateriaal. Op dezelfde wijze ging spr. het verloop na in Duitschland. De socialistische ge dachte, reeds jaren lang gepropageerd en pasklaar gemaakt vond een gunstige gele genheid om ingevoerd te worden na den val van het Keizerrijk. Toen het socialisme de heerschende macht was in Duitschland. Er werd een commissie ingesteld, die in 1918 de boodschap uitgaf, dat men voor- loopig het; particuliere bedrijf intact zou laten en men bij de staatsmijnen een proef zou nemen. Spr. bewijs*, dai men ook hier niet verder is gekomen. Eveneens laat sur. zien hoe het in Oostenrijk ging en hoe men ook daar op het soeialisatiestelsel is teruggekomen. Het socialisme is bankroet, aldus spr., want men heeft het eigen stol sel laten varen opi een ander aan te ne- mefl. Ten slotte moet spr. constateercn, dat de socia isten ons zeker ook wel iets goeds kunnen geven. Spr. wijst hier op de volkshuisvesting enz. in Weenen b.v. Hier moet spr. echter bijvoegen dat dikwijls fouten daarbij zijn gemaakt, die niet zijn hersteld. Als laatste deel van zijn rede gaat spr. na, wat in Nederland op sociaal gebied is bereikt en hoe dit tot stand kwam met zeer weinige medewerking van <".e socialisten. Met een vurige peroratie eindigde spr. deze zeer interessante rede. Hierna- volgde sluiting. Collecte St. Elisabethvereeniaing. De opbrengst van de Zondag gehouden collecte voor de St. Eiizabethsvereeniging bedroeg de somma van 381.—. Relraitec'ub. Dc retraiteclub „8t. Augustinus" deelt mede, dat- dit jaar we derom gelegenheid bestaat tot deelneming aan een retraitevoor dames van 912 Dec. en van 16—19 "Dec. Voor mannen van 2225 Dec. en van "2629 Dec. „Katholiek Woep'6n". Pater Borro- maeus de.Greeve O. F. M., zal bij de te houden lezing voor „Katholiek Woerden" als onderwerp behandelen: „Kerk en Ge zag". De datum, Woensdag 21 Jan., is ech ter nog aan verandering onderhevig. Fiets ontvreemd. Door den heer P., wonend in de Achterstraat, werd aangifte gedaan bij de politie, da-t uit zijn schuur tje een rijwiel is ontvreemd. Blijkbaar heeft de fietsendief - er nog niet genoeg van. Aanrijding. Op den Utrechtschen straatweg had een aanrijding plaats. Een zoontje van den héér B„ wonend aldaar, werd door onvoorzichtigheid aangereden door een vrachtauto. Het knaapje kreeg schaafwonden aan gezicht en handen en een kniewond, die gelukkig niet van ern- stigen aard waren. Den chauffeur M. O. trof geen schuld. N00RDWIJK AAN ZEE. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Gisterenavond vergaderde de vereeni ging Zeebad in Centraal ie Noord wijk aan Zee. De heer L. van Wijk eidde, op ver zoek van eenige bestuursleden, de verga dering, daar ook de 2e voorzitter bedankt ha-d. De heer v. Wijk stelde daarom voor om eerst over te gaan tot het kiezen van een voorzitter. De heeren J. v. d. Werf en A. Vermeulen werden aangewezen om de stemmen op te nemen. Van de bestuurs tafel werden als Candida ten genoemd de heeren S. A. van Konijnenburg en J. J. va-n Capelle. Het resultaat- was dat de heer van Capelle 26 en de heer S. A. v. Konij nenburg 17 stemmen op zich vereenigde. De heer van Capelle nam zijn benoeming aan en de heer v. Wijk feliciteerde den nieuw benoemden voorzitter. De nieuwe voorzitter \\erd hierna meteen in functie geste'd met een hartelijk woord van den heer L. van Wijk. De heer van Capelle hield hierna een openingsrede zouden we zeggen, waarin hij uitstippelde hoe hij zou werken en wat hij van de leden verwachtte. Voornamelijk onderlinge samenwerking en vriendschap. De notulen werden gelezen en ongewij zigd vastgesteld. Enkele ingekomen stuk ken werden gelezen en voor kennisgeving aangenomen. Zeebad had bericht gezonden niet met de fusie van V. V. en Combinatie te willen meegaan. Daardoor kon de com missie van fusie, die een vorige maal be noemd was. de haar opgedragen voorbe reidingen niet ten uitvoer brengen. De Winkeliersvereniging te Noordwijk aan Zee verzocht, de medewerking van V. V. bij haar actie tot verlaging van water en elec- trieiteitstarieven. Dit werd toegezegd. Hierna kwam in bespreking het voorstel om het bestuur van 15 tot 7 leden terug te brengen. De heer Elzinga geeft een toe lichting, voor een betere werkwijze is het noodig, dat het bestuur wordt ingekort wat betreft het aantal. Vroeger, toen de ver eeniging werd opgericht, was er veel werk en waren er veel menschen noodig, maar thaws is een kleinere kern voldoende. Dit zou men kunnen bereiken door het laten afvloeien van bestuursleden door het niet meer vervullen van vacatures. Ook zou het bestuur „en bloc" kunnen aftreden. De vergadering ging met het voorstel tot ver mindering accoord en vond bedanken „en bloc" het beste. Daarom is het bestuur na deze vergadering afgetreden en neemt het dagelijksch bestuur de zaken waar tot de eerstvolgende verkiezing van een be stuur. In het volgende bestuur zouden b.v. zitting nemen een hotel- en pensionhouder en een villa verhuurder. De heer v. d. We-rf wilde hieraan toevoegen een winkelier en de andere leden uit niet direct belangheb benden. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Roos wil gelijk maar afwerken en meteen een nieuw bestuuir kiezen. Het be stuur raadt dit- af, daar er dan eerst nog een statutenwijziging moet plaats vinden. Hierna werd de circulaire in bespreking gebracht, die door dc commissie, bestaan de uit twee leden van V. V., t.wee van Zeebad en twee uit de Combinatie en de Burgemeester als voorzitter was daarge- steld, met het. doel een wijziging aan te brengen in de kamerlijst. De heer v. d. Werf protesteert tegen de manier, waarop deze zaak is behandeld. Hij weet als be stuurslid niets va-n deze plannen af, die toch nogal ingrijpend zijn en waar de financiën van de vereeniging bij te pas komen. Ook de heer van Santen is dezelfde meening toegedaan. De penningmeester, de heer Duynstee, was ook zeer ontstemd omdat, wanneer deze plannen doorgang vinden, zijn heele begrooting 1931 niets meer waard is. Hij begrijpt niet dat m een goed functioneerende vereeniging het. mo gelijk is, dat een penningmeester buiten dergelijke finantieele plannen wordt ge- hou 'en. De heer Elzinga antwoordt, dat het hier te doen was om spoedig klaar te zijn en in dit geval nood breekt wet van toepassing moet worden geacht. Hij geeft toe dat er een informaliteit plaats heeft gehad. De beer v d. Werf wil genotuleerd zien dat. hij tegen een dergelijke manier van zakendoen is. Hierna volgt een heele discussie oxer hei al of niet opnemen van advertenties in de kamer'ijst. Het slot is dat- men liefst geen advertenties er in heeft, doch de commissie zegt de mogelijk heid in overweging te nemen. De heer Urlus zag graag een beter informatiebu reau. De voorzitter zegt dat plannen in be sproking zijn. De heer Roos vraagt naar de reclame die geveerd is of gevoerd zal wor den. Eveneers bij het bestuur in bespre king. De heer Krau vraagt medewerking tot het verwijderen ran prikkeldraad in de Noordduiinenwordt toegezegd. Na enkele huishoudelijke besprekingen volgt sluiting door den voorzitter. STADSNIEUWS EEN REIS DOOR SOVJET-RUSLAND. Pater H. Veldman vertelt. Op ui.noodieing van de R.-K. Studenten- vereeniging „Sanctus Augustinus" sprak gisteravond in het „Eigen Huis" de wel- eerw. pater II. Veldman S.V.D., missionaris uit de Gobi (China) over zijn ervaringen tijdens zijn reis door Sovjet-Rusland. Er bestond voor dezen avond veel be langstelling. Behalve vele studenten met hun moderator, rector Reyncn, merkten we c.m. op prof dr. W. H. Keesom, pater Lampe S B.D., kapelaan Nieveen van Dij- kum en pator G. Dolle O.F.M. Na het openingswoord van praeses Brüc- kel, waarin hij vooral de gasten hartelijk welkom heette, verkreeg pator Veldman het woord. Pater Veldman is een heel eenvoudige verschijning, een eenigszins kort figuur, met goedige oogen en heel ongekunsteld weet hij te vertellen, op onderhoudende, vaak geestige wijze. Pater Veldman bad voor den aanvang een Wees Gegroet in het Chineesch en zei- de geen geleerde voordracht te zullen hou den maar alleen te willen vertellen van zijn reis door Sovjet-Rusland. In zijn missie-statie te Gobi woonde spr. 72 dagreizen van zijn bisschop verwijderd. Zijn naaste buurman ter eene zijde woonde 36 dagreizen van hem verwijderd, die ter andere zijde 200 K.M. Het reizen geschied de voorkeur des nachts. Om uit China w^eg te komen stonden hem drie wegen open. Hij kon door China, een tocht van 6 maal 18 dagreizen, de tweede weg ging over het Himaiaya-gebergte, een reis van 40 da gen te paard en de derde liep door Sovjet- Rusland. Hij kon echter geen pas krijgen van den consul die daar als een gewoon koopman wordt beschouwd. Spr. hoopte echter met Sven Hedin, die den Gobi- woestijn wilde gaan verkennen per vlieg tuig, te kunnen meereizen. Sven Hcdin kreeg echter geen verlof en daarom ging hij per auto tot de grens en verder per slede. Pater Veldman reisde met hem mede maar Rusland mocht hij niet binnen zonder visum. Eerst na veel moeite gelukte het hem dit te krijgen. Als beroep gaf hij daar bij op „geneesheer" te zijn. Wanneer hij gezegd had Katholiek Priester te zijn, dan zou hij zeker geen papieren ontvangen hebben cn zoo dacht spr., „ik ben toch geneesheer der zielen". Toen spr. ten slot- te een visum ontving was de karavaan van Sven Hedin vertrokken en niet dan na veel moeite slaagde spr. er in een voer man te krijgen, die hem wilde wegbren gen. De reis naar Sergiopol, anders 4 da gen, duurde nu 16 dagen. De reis door de 100 K.M. lange steppen was een reis van ontbering, die bijna het einde van zijn le ven en dat van zijn begeleider zou betee- kend hebben. Spr. zag op zijn ieis de kerken veranderd in stallen en danszalen. In Urgar vierde hij het Kerstfeest met de Russen mede. Er Gemeentelijke Aankondigingen Agenda LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avond6 van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdien&t der apotheken wordt van Maandag l tot en met Zondag 7 Dec. waargenomen door apotheken: G, F. Reijsb, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. dat altijd welkom is aan man, vrouw, jon gen of meisje, is een dooi of tube Purol. heerschte een vrome, zalige stemming, maar die was 's avonds nog zaliger. Er was nagenoeg geen goed stuk brood te verkrijgen en de kou in de steppen was meermalen 40 gr. Celsius onder 0. De reis werd na dagen van sneeuwstormen aan vaard in het spoor van een karavaan, maar alles ging slechts goed totdat het spoor weer mot sneeuw dichtgewaaid was. Spr. dacht, dat dit het einde beleekendc en bij lrnm op kwam de herinnering aan de Kir- giezen-verhalen over den Witten Dood. Men wachtte en bereidde zich voor totdat achter hen stemmen klonken en de hoop herleefde. Maar het waren reizigers evenals zij en deze waren in het spoor van hun wagen gekomen, 't Was een ijselijk ge zicht, toen de nieuwe reiziger de waarheid vernam.... Maar hij meende, dat men niet ver van de bergen af was, hoogstens 1 K.M. Kon men dien afstand nog afleggen, dan waren allen gered. Men probeerde het en na vijf uur-worstelen had men den kor ten afstand van 1 K.M. afgelegd. Na door een gids.over de bergen te zijn gebracht werd de reis per trein vervolgd, een slechte 3e klasse trein, zonder W.C., zonder toiletten en op zijn verdere reis zag spr. troepen wilde kinderen rondzwer ven, die hun omgeving besmetten ën ver pesten, en waarvan 60 pet. ongeneeslijk ziek is. 't Is alles te veel om pater Veldman by zijn tocht op den voet te volgen, zoodat we ons tot eenige bijzonderheden nog willen bepalen. Toen hij een conducteur om wat eten vroeg, zeide deze, dat de trein aan het volgende station 20 minuten stopte. Het dorp lag op 15 min. afstand en daar kon men brood krijgen. Hij bood zelfs aan het te halen voor den pater, maar toen deze afweerde met te zeggen, dat de trein dan immers vertrokken zou zijn, indien hij terug kwam, merkte hij doodkalm op, dat de trein toch niet zou vertrekken zonder hem. Verder verhaalde pater Veldman van zijn bezoek aan een hotel, waar hij geen eten kon krijgen, wijl het vastendag was ter gelegenheid van den vierden sterfdag van Lenin.... Eerst na lang aandringen en onder bedreiging, dat hij in de buitenland- sche bladen ieder zou aanraden niet na-ar dat hotel te gaan, ontving pater Veldman j het gevraagde, onder uitdrukkelijk verlan gen evenwel van geheimhouding. Deze en nog meer ervaringen wezen wel duidelijk op hetgeen pater Veldman heeft opgedaan en hoeveel ontberingen hij heeft geleden. Geen wonder, dat hij blijde was het lieve vaderland weer onder de voeten te hebben. Met spanning volgden allen het verhaal van pater Veldman en praeses Briickel was zeker aller tolk toen hij hem hartelijk dank zegde voor hetgeen tij had medege deeld. Volksbondsnieuws. Gisteravond had in het Bondsgebouw de eerste cux-susavond plaats in electriciteits- leer. j De voorzitter van den R.-K. Volksbond, de heer Nijhuis, opende dezen eersten cur susavond met een woord van welkom tot de aanwezigen, betreurde vervolgens, dat niet allen, die zich opgegeven hadden voor dezen cursus, opgekomen waren. De heer Tobé, leider van dezen cursus, hield daarna een zeer leerzame causerie. De heer Tobé zal voorloopig iederen Maandagavond een cursus geven in het bondsgebouw. Alsnog bestaat er gelegen heid zich voor dezen cursus op te geven. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 3045. N.V. Meelfabriek „De Rijn" v.h. Firma Wed. T. J. Bots, Lei den, Utrechtsohe Jaagpad 2. Uittr. Dir.: J. Bots, Leiden en H. S. M. Bots, Leiden. Uittr. Proc.: H. K. Egberts, Oegstgeest. N.Dir.: F. Tliie, Rotterdam. Opheffing: 4062. Naamlooze Ven nootschap Ravenbergen's Blocmbollen- kweekerij en Bloemenhandel. Rijnsburg, Korte Brou werst raat 1. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning i Gebrs. C. J. en P. van verkrijgenden tot het waschinriohting op het merwreg no. 32, te Leiden, Sectie K no.//69V/b. dc N.V. De Leidsche de Heyder en Co, en tot het oprichten van perceel Looierstraat no. kend Gemeente Leiden, en Sectie C Nis. 1365 en Leiden, 2 Dec. 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEX, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2