KALENDER DER WEEK Tusschen de Boeken der Wet ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET GILDE DER VERKOOPERS. Hoe Amerika zich in de economische crisis weet te schikken. Het pessimisme is begraven. Volop recla me. Advertenties, die succes opleveren. Amerika's leuze is: „Niet sparen, maar koopen". Humoristische waarschuwingen aan hard nekkige schuldenaars. Jacht op voortvluchtige schul denaars. Allerlei handig heidjes om verkoopers aan te sporen. Na de groote Beursramp van verleden jaar vertoonden zich in de Yereenigde Staten de eerste teekenen van een beden- kelijken achteruitgang in het zakenleven. Den 9den December 1929 liet de Begee ring daarover in 17500 plaatsen 50.000 groo te plakkaten ophangen, waarop de vrij heid sgodin staat afgebeeld met den fak kel in de hand en met het aanmoedigende onderschrift „Voorwaarts Amerika' De za ken staan goed, houdt die goed! Niets kan de Vereenigde Staten tegenhouden!" Deze aansporing van de kooplieden werd in 24 uur op touw gezet en ten uitvoer gebracht, zonder dat er eerst lange zittingen en be raadslagingen van verschillende Commis sies gehouden waren. Maar ondanks alle pogingen, om de stemming te verbeteren, pogingen die ge steund werden door de Regeering en be kende persoonlijkheden, wordt ook in Ame rika de toestand voortdurend slechter en de verzekering, dat nu het laagste punt der economische inzinking bereikt is, wor-lt niet meer geloofd. Toch verzet de energie van dit jonge, krachtige volk zich met geweld tegen de crisis, en telkens weer opnieuw ontbrandt de strijd om hun debiet uit te breiden Men geeft zich niet over aan den wurgenden greep van het crisismonster, maar als een symbool laat men een doodskist met het opschrift „Pessimisme" in zee zinken. On der het devies: „Keep smiling" spoort men de menschen aan, om altijd een lachend gezicht te zetten en men organiseert aller lei campagnes om het optimisme te doen zegevieren. Dit geschiedt vaak op een wijze, die voor ons heel vreemd klinkt. De ernst van den toestand wordt niet onder stoelen of banken geschoven. Een groote spoorwegmaatschappij brengt iederen Maandag op 800 plaatsen lang? de lijn biljetten aan, waarop het vervoer der afgeloopen week en de toename of afname in vergelijking met de vorige week nauw keurig wordt aangegeven. Vele zaken trachten propaganda te ma ken voor het idee, dat men in ieder geval „ergens iets" koopen moet om het geld te laten rollen. Een fabrikant van kartoor- benoodigdheden in Michigan zond aan 25.000 adressen een brief met het verzoek, ergens iets te koopen, kleeding, 'n auto of meubels, om de zaken weer tot bloei te brengen. De eigenaar van de grootste juwelieis- zaak in Detroit verdedigt deze gedacLte op zeer eigenaardige wijze. Ondanksden slechten tijd in het zakenleven heeft hij geen enkele van zijn 87 bedienden ontsla gen, integendeel, bij heeft hun salarissen verhoogd. Voor de voornaamste bladen van de stad was dit een aanleiding om enkele hoofdartikelen te brengen over „uitbi ei- ding van den omzet, onverschillig waar in"; de Chicago Tribune gaf het voorbeeld; bovendien liet hij een dergelijke adverten tie plaatsen in twee groote bladen die door ongeveer 300.000 burgers van Detroit gelezen worden. Zijn idee om uit alle etalages de byoute- riën te verwijderen en in plaats daarvan talrijke gebruiksvoorwerpen uit te stallen, kleeding, meubels, huisraad en autobanden was zeer origineel, ofschoon de juwelier geen voordeel had van het verkoopen van deze dingen. Hij wilde alleen een voor beeld geven, wat men voor zich zelf of voor anderen koopen kon. Boven dit alles prijkte de spreuk der wijsheid: „Welstand ontstaat door geld uit te geven, of u deze dingen noodig hebt of niet koopt ze nu!" De handige zakenman zei met recht, dat ringen, armbanden en zilveren voorwerpen alleen gekocht worden, door menschen, die goed zaken maken. Door aanplakbiljetten, plakkaten bij de spoorwegen werd dit „idee" verder ver spreid en door de geheele bevolking met groote instemming opgenomen. Op dezelfde manier als de juwelier liet een magazijn voor huishoudelijke artikelen boven ieder van haar advertenties deze aanmoediging plaatsen: „Koop iets van den een of ander wij zijn afhankelijk van elkanders welvaart!" En dan volgde een uiteenzetting wat een reeks van onder nemingen en personen er voordeel bij zou den hebben, wanneer mevr. Jones het aan geboden artikel zou koopen; ten slotte, langs vele omwegen ook haar eigen man! Bijzonder actueel is het, (helaas niet al leen in Amerika), om het eens te worden, hoe men achterstallige schulden incasseert. Men geeft in Amerikaansche vakbladen een theoretische uiteenzetting, of men een grove of een zachte maanbrief zou schrij ven en men laat vertegenwoordigers van beide richtingen aan het woord komen. Ook daarbij overwint vaak de humor en de openhartige vriendelijkheid Bijzonder slecht gaat het met de ver zekeringsmaatschappijen, daar de verzeker de het voordeel der betaling pas in de toe komst verwacht en bij dringende andere verplichtingen de verzekeringspremie tot het laatst uitstelt. De Home Insurance Cy ondersteunt haar agenturen door humoristische bemerdingen die op de brieven geplakt worden. Bijzon der veel succes had een bemerking, waar van reeds 42000 stuks besteld werden. Het stelt een pelikaan voor met een reusacn- tigen keelzak met het onderschrift: „Als een pelikaan geld ging incasseerenOnze rekening is niet half zoo erg, want zij is maar onbeduidend". Een groote cementfabriek voorzag haar handelaars van meer dan een millioen ge drukte maanbrieven, waarin dan tusschen den tekst in uiterst kleine illustraties ge voegd waren; zoo'n brief luidde b.v. als volgt: „Om geld vragen is eep lastig ding. Doen wij het verkeerd, dan geraken wij onze klanten kwijt. Laten wij het na, dan gera ken onze boeken in wanorde. Wij willen echter u als klant houden en tevens ook onze boeken in orde houden. Zou u ons dan niet een chèque van meer dan 500 dol lar willen zenden?" Hoe gunstig steken deze brieven af, bij die, epistels, welke uitsluitend 'n bedrei ging bevatten: „daar wij andermaal he laas gedwongen waren...." Meermalen gebeurt het ook, dat men zoo'n brief terugkrijgt, met de bemerking: „Geadresseerde vertrokken". Een vakblad geeft 20 manieren aan, hoe men de verblijf plaats van den vertrokken schuldeuaar kan vinden. Men informeert bij buren, dokters, tand artsen, winkels in de omgeving, bij clubs, waartoe de schuldenaar behoorde, in de scholen die zijn kinderen bezochten; men stelt een onderzoek in naar de transport firma die hem hielp bij het verhuizen en stuurt, om zekerheid te krijgen, een leeg expres-pakket naar het vermoedelijk adres. Trachten vele schuldenaars, die op afbe- betaling koopen, zich aan hun plicht van afbetalen te onttrekken? Was het ver keerd, om in tijden van welstand, het pu bliek allerlei dingen op afbetaling op te dringen? Een onderneming stuurde 3400 klanten die op afbetaling kochten, een vra genlijst waarvan er 681 beantwoord wer den. Hierdoor zou komen vast te staan, in hoeverre de klanten zich bewust waren van hun plicht tot betalen ondanks de veran derde omstandigheden. Over het algemeen beschouwen de schul denaren hun verplichtingen als bindend, ook al waren de betalingstermijnen zooals b.v. bij dokters en tandartsen slechts mon deling overeengekomen. Wat betreft de ter mijnen bij 447 klanten was het inkomen over 1929 reeds aanzienlijk verminderd. De meesten waren bereid, altijd weer op afbetaling te koopen. Slechts weinigen moesten hun spaarpenningen aanspreken, liever legden zij zich allerlei beperkingen op, waren zuinig in eten en drinken, in kleeding, op vacantiereizen enz. Een der ondervraagden is van meening, dat het idee om te sparen heel mooi is, maar zij moest echter door de spaarkassen' beter gepropageerd worden. Zij stelt voor, om aardige meisjes met lieve gezichtjes achter de loketten te zet ten, in plaats van beambten met een ge zicht als van een gevangenbewaarder. Om het debiet te vermeerderen werden er verkoopwedstrijden georganiseerd. De beste verkoopers krijgen premies in geld en in natura, of een onderscheiding voor het knoopsgat of wel zij worden in het „gilde verkoopers" opgenomen. Een bijzondere handigheid is het, om de berichten over den stand van den wed strijd en over de kans om te winnen aan de families der vertegenwoordigers te zen den. Dan zorgt de vrouw er wel met Jen noodigen nadruk voor, dat haar man oen grooten ijver betoont om de verlokkende prijzen te winnen. Een der grootste on dernemingen van het land spoorde haar 2000 vertegenwoordigers aan, om de slech te acht maanden van 1930 te vergeten en den len September „een nieuw leiten te beginnen". Een andere firma bestreed de depiessie doordat zij haar verkoopers de fabe' van een baars vertelde, die in het aquarium van de overige visschen door een glazen wand getcheiden was. Telkens opnieuw stiet hij er met zijn kop tegen aan, zoodat hij ook na verwijdering van den wand niet meer op zijn prooi afschoot, met de be dachte der noodlottige berusting: De zaak gaat slecht. Ondanks dit alles staakt de Amerikaan zijn pogingen niet, en hij vergroot zijn af zetgebied door: het beste middel: door voortdurende reclame Dit jaar zal een goed rendeerende siga- rettenfabriek niet minder dan 19 millioen dollar voor propaganda uitgeven, waar onder 10 millioen voor advertenties. En de wijnboeren van Californië bereiden een uitgebreide campagne voor om druivensap te koopen om thuis wijn te distilleeren. De Amerikanen kennen de waarheid van het spreekwoord: Een zaak zonder reclame is als een auto zonder benzine: ze gaan geen van beide vooruit. DE TWAALF GEBODEN VAN DE KACHEL. 1. Zorg er voor, dat kachels, haarden en fornuizen geheel zijn leeggehaald vóór het aanmaken. 2. Wees bij het aanmaken zoo zuinig mogelijk met het materiaal; verspil niet onnoodig houtjes, vuurmakers en turf. 3. Stort geen petroleum in een bran dende of smeulende kachel; bevochtig daarmede alleen turf, die gij voor het aan maken gebruikt.. 4. Vul de kachel eerst bij, als een gloeiende onderlaag is verkregen. 5. Zorg, dat uw schoorsteen op tijd ge veegd is. 6. Stel u op de hoogte van de luchtre- geüng van uw kachel; van den luchttoe voer hangt, vooral bij vulkachel en vul- haard, alles af. 7. Koop steeds goede qualiteit brand stoffen. 8. Houd bij het bestellen van anthraciet rekening met het systeem van uw kachel; de groote stukken anthraciet, die voor uw haard geschikt zijn, deugen niet voor een vulkachel. 9. Laat geen petroleum-, gas- of elec- trische kachel branden, als ge uw woning N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijksch Gloria, geen Credo, De gewone Prefatie. ZONDAG 30 Nov. 1e Zondag v. d. Ad vent. Begin v. h. Kerkelijk Jaar. Mis: Ad te levavi. Geen Gloria. 2e gebed ter eore van Maria (Deus, qui); 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Paars. De tijd van voorbereiding op de komst van Christus is dhar! Daarom gebroken nu met de werken der duisternis (de zon de) en in ons leven den Christus nage leefd (Epistel). Uit ons zeiven daartoe on machtig, moeten wij ons vertrouwen ver levendigen en bidden: „Heer, leer Gij ons Uwe wegen; wek Gij in ons op Uwe macht" (Introitus; Gebed; Graduale). Zoo hopen wij met Gods hulp ons waardig voor te bereiden op Christus' komst bij het H. Kerstfeest, maar ook op Zijn tweede komst ten oordeel (Evangelie). Vertrouwvol bren gen wij tot dat doel ons offer, door welks kracht wij, gezuiverd, mogen gaan tot de kribbe en rechterstoel van Hem, van Wicn wij ons offer hebben ontvangen. (Stilge- bed). MAANDAG 1 December. Feestdag v. d. H. Andreas, Apostel. (Zie 30 Nov.) Mis: Mihi autem. 2e gebed v. d. H. ÉÜgius, Bisschop en Belijder (Zie in het Feesteigen v. h. Bisdom op 1 Dec.); 3e v. d. dag. Cre do. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. N.B. Als wordt aangegeven gebed v. d. dag, dan moet worden gebeden het gebed uit de H. Mis v. d. vorigen Zondag. De H. Andreas, broeder v. d. H Pe trus, is te Patras, waar hij vele bekeerin gen gemaakt had, gekruisigd, omdat hij den landvoogd Aegéa vrijmoedig te woord had gestaan, den Christus beleden en ge weigerd had den afgoden te offeren. Zijn kruis had een bijzonderen vorm, n.l twee schuin geplaatste balken, dat sindsdien „Andreaskruis" genaamd is. A'tvorenj aan het kruis vastgebonden te worden aanbad hij het als geheiligd door den kruisdood van zijn Goddelijken Meester en riep uit: „Moge door u mij opnemen, Die door u mij verlost heeft". Nog twee dagen leefde Andreas gebon den aan zijn kruis, gedurende welken tijd hij voortdurend het volk bleef vermanen standvastig te blijven in het geloof. DINSDAG 2 Dec. Mis v. d. H. Bihiana, Maagd en Martelares: Me exspectaverunt. 2e gebed v. d. dag; 3e ter eere van Maria. Kleur: Rood. Onder de regeering van keizer Juliaan de Afvallige onderging de Romeinsche maagd Bibiana den marteldood me* ha ren vader, hare moeder en zuster. Nadat Bibiana eerst bijna dood gegeeseld was, werd haar een dolk in het hart gestoken. WOENSDAG 3 Dec. Mis v. d. H. Tran- ciscus Xaverius, Belijder: Loquebar. 2e gebed v. d. dag. Kleur: Wit. Franciscus Xaverius, Jesuiet, één der eerste metgezellen v. d. H. Ignatius, den geestelijken vader der Jesuieten, verkon digde het H. Geloof in Indië en Japan, waar hij door zijne prediking en wonderen duizenden en duizenden bekeerde. On weg naar China om ook daar den Christus te onbeheerd laat en beveilig elke kachel voor de aanraking van kinderen. 10. Denk er aan, uwe kachels, van wel ke soort zij ook zijn, op tijd een schoon maakbeurt te geven 11. Laat het fornuis nooit roodgloeiend staan, het slijt daardoor te veel. Temper dus het fornuis bijtijds en stook oordeel kundig. Strooi zand op het fornuis vóór- ge ga-at bakken. 12. Maak na gebruik het fornuis schoon met couranten en poets het op, als het is afgekoeld. gaan prediken, stierf hij op het eiland San- cian, nabij China, in een hut. Zijn lichaam werd begraven op het strand doch later overgebracht naar Gpa, naar de kerk al daar ter zijner eer gebouwd. DONDERDAG 4 Dec. Mis v. d. H. Petrus Chrysologus, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar: In medio. 2e gebed v. d. dag; 3e v. d. H. Barbara, Maagd en Martelares. Credo. Kleur: Wit. Nog diaken zijnde, werd de heilige van dezen dag tot Aartsbisschop van Ravenna verheven. In zijn strijd tegen Eutyches (die leerde, dat er in Christus maar één natuur is) was hij een krachtigen steun voor Paus Leo I. Zijn bijnaam: Chrysologus (gouden spreker) dankt hij aan zijne voortreffelijke welsprekendheid. VRIJDAG 5 Dec. Mis v. d. vorigen Zon dag: Ad te levavi. Geen Gloira. 2e gebed v. d. H. Sabbas, Abt; 3e ter eere van Ma ria. Kleur: Paars. N.B. Na het Graduale wordt het Alle luja met vers niet gebeden. Wogeit3 don lsten Vrijdag is geoorloofd een voliefmis v. h. H. Hart v. Jezus: Cogitationes. Glo ria-, 2e gebed v. d-. dag. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG 6 Dec. Feestdag v. d. H. Nicolaus, Bisschop cn Belijder. Mis: Sta tuit. 2e gebed v. d. dag; 3e v. d. Vigilie voor het feest van Maria, Onbevlekt ont vangen; 4e voor den Paus. Laatste Evan gelie v. d. Vigilie. Kleur: Wit. Ook is geoorloofd de H. Mis v. d. Vigi lie: Venite. Geen Gloria. 2e gebed v. i. H. Nicolaus; 3e v. d. dag; 4e voor den Paus. Kleur: Paars. De groote wonderdoener v. h. Oosten, de H. Nicolaus, werd geboren te Patara in Lycië. Na den dood zijner vrome ouders erfde hij hun belangrijk vermogen. Nicolaus deelde dat uit aan de armen en wijdde zich zeiven aan God toe. Op een pelgrims reis naar het H. Land stilde hij op won derbare wijze (door een berisping) een storm, welke hij had voorspeld. Als Bis schop van Myra was hij een bijzonderen steun voor weduwen en weezen, die hij met raad en daad en geldelijken steun bij stond. De heilige wordt ook aangeroepen als de Patroon van zeehavens, zeelieden, kooplieden en reizigers. Ook van kinderen en dit in verband met het wonder, dat van hem verhaald wordt, n.l. dat hij drie kin deren, door een onmensch geslacht, door een enkel kruistcekcn weer levend ge maakt heeft. Meestal zien wij den heilige afgebeeld in bisschoppelijk gewaad, naast zich een tobbe, waarin de kinderen. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. MAANDAG. 2e gebed v. d. Z. Antonius Bonfadina. DINSDAG. Gedachtenis van alle geloo- vige zielen der Serafijnsche Orde. Mis: Requiem (met de gebeden uit het derde Misformulier voor Overledenen). Kleur: Zwart. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Nicolaas van Favilei, Martelaar: Laetabitur. Gloria. 2e gebed v. d. dag; 3e v. d. H. Sabbas, Abt. Kleur: Rood. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tablette/. SOc» Kiespijn-Tablette^. ,T60 ct. Laxeer-Tablet/en 1,160 ot Zenuw-Tabj|Mwn 75 ct Maag-Taofetten 75 386 Bij Apoth. en Drogisten VIII. Bidden met vertrooiingen Niemand erft als hij niet leeft Erven bij versterf en krachtens uiterste wilsbeschikking Wien een wettelijk erfdeel ge garandeerd wordt Het verwerpen of aanvaarden van een nalatenschap „Onze Vader, die in den hemel zijt. zou-die een testament hebben ge maakt?.... Laat ons toekomen Uw Rijk.... een erfenisje was niet kwaad.... Geef ons heden ons dagelijksch brood een legaatje was ook niet te versma den.... en vergeef ons onze schulden.... wij zouden de radio en de piano op afbe taling ineens kunnen aflossenen leid ons niet in bekoringzou hij er wer kelijk zoo goed bij gezeten hebben?"..- Hoe dikwijls zou er in dezen trant ge beden worden bij de lijkbaar van onze familieleden? Wanneer de dood op de deur klopt, is hij zelden alleen, doch komen droefheid, weemoed en smart als trouwe gezellinnen mede. Doch niet iedere naast- bestaande, stond den overledene ook in z'n hart het naaste en dan dwalen de gedach ten wel eens naar hetgeen blijft na bestaan: het te verdeelen vermogen. Niemand neemt zijn bezittingen mede naar de overzijde van het graf; zij blijven achter en de levenden deelen ze onder elkander. Erven de dooden? Wij zeggen de „levende n", want om erfgenaam te kunnen zijn, moet men be staan op het tijdstip waarop de erfenis openvalt, d.w.z. op den dag van des erf laters dood. Ook 'n bak, zal men denken op het eer ste gezicht; als je dood bent, heb je niets aan een erfenis! Volkomen waar, maar de kinderen bijv. wel. Wanneer iemand bij testament zijn geheele vermogen heeft ver maakt aan meneer X. en deze meneer X. sterft één dag vóór den erflater, dan ver valt het testament en de kinderen van meneer X., in 't algemeen zijn erfgenamen, blijven nuchter van het verhoopte erfenisje. Was meneer X. één dag later gestorven dan de erflater, dan zou de erfenis ten goede zijn gekomen aan de erfgenamen van X.; in het eerste geval komt het ver mogen aan de wettelijke erfgenamen van den erflater. Toch gebeurt het wel eens, dat sommige personen bij de verdeeling der erfenis treden in de plaats van een ander, die ge storven is. Nemen wij bijv. het geval, dat grootvader A. komt te overlijden. Hij had twee zoons B. en C., die allebei ook kin deren hadden, de eerste twee, de tweede vijf. Nu is de tweede zoon C. reeds over leden vóór zijn vader. Bij de verdeeling der erfenis komen de vijf kinderen van C., nu voor het erfdeel van hun overleden vader op. Verondersteld dat er geen ander6 erf genamen zijn, dan krijgt papa B. de helft en de kinderen van C. ieder een tiende gedeelte van grootvaders nalatenschap. Deze plaatsvervulling of representatie komt volgens de wet voor in de nederda lende rechte lijn (dus kinderen in de plaats van hun vader, kleinkinderen in de plaats van hun grootvader enz.) en in de zijlinie ten behoeve van afstammelingen van over leden broeders en zusters van den erflater en ook wel wanneer nevens dengene, die den erflater het naast in den bloede be staat, er nog kinderen of afstammelingen aanwezig zijn van voor-overleden broeders of zusters van eerst gemelde. Zoekt u het maar uit. „Bij versterf". Maar laten wij nu eens nagaan wie do erfenis krijgen, als de erflater sterft zon der testament na te laten. Men noemt dat: erven „bij versterf". Vooreerst moet vastgesteld worden wat tot de nalatenschap behoort. Was de overledene in huwelijks-gemeenschap ge trouwd, dan wordt het gezamenlijk vermo gen in twee gelijke deelen verdeeld; de eene helft behoudt de vrouw als haar eigen dom, de andere helft vormt de nalaten schap. Was de overledene buiten huwelijks gemeenschap getrouwd (op huwelijksvoor waarden) dan is er van zulk een splitsing natuurlijk geen sprake. De eerste serie gegadigden zijn de kin deren en echtgenoot(e): De eerste vrouw (of man) erft gelijk met de kinderen; de echtgenoot(e) uit een tweede of derde hu welijk mag evenwel nooit meer erven dan het kleinste kindsgedeelte en in geen geval meer dan het vierde deel van de goederen des erflaters. Wat de kinderen betreft, moet in aan merking genomen worden, dat ook de kindskinderen in dezen graad meedeelen wanneer hun vader vóór-overleden is, doch niet voor gelijke deelen, uit eigen hoofde, maar bij plaatsvervulling. Zijn er geen kinderen, dan is de over levende echtgenoot(e) de eenige erfgenaam, en als ook deze er niet is, dan komt de tweede serie aan de beurt, n.l. de ouders, zoo deze nog leven en de broers en zusters (met plaatsvervulling), ook de halfbroers en -zusters. Deze erfgenamen staan niet heelemaal gelijk en zij erven ook niet altijd voor ge lijke deelen. Leven n.l. de vader en de moe der nog van dien erflater en is nog één broer of zuster aanwezig, dan krijgt ieder één derde gedeelte. Dat is normaal. Maar wanneer de overledene meerdere broers of zusters heeft achtergelaten, dan krijgen va der en moeder ieder een vierde en de over blijvende twee vierden wordt verdeeld on der de broeders en zusters. Het aandeel van een ouder is dus minstens een vierde; hetgeen ook geldt, als slechts één der ouders nog in leven is. Ook het aandeel dat den broers en zusters toevalt, wordt niet altijd gelijk verdeeld. Betreft het broers en zusters uit één huwelijk, dan erven zij voor gelijke deelen; doch indien zij uit ver schillende huwelijken zijn gesproten, wordt hetgeen zij erven in twee gelijke doelen tusschen de vaderlijke en de moederlijke linie des overledene verdeeld. De volle broers en zusters krijgen hun deel in bcido linies, de halve broers en zusters slechts in de linie, waartoe zij behooren. Het wordt al knapjes ingewikkeld, vindt u niet. Bij gebreke van broeders en zusters, van kinderen en echtgenoote, van vader en moe der, wordt de nalatenschap in twee gelijke deelen tusschen de bloedverwanten in de vaderlijke en die in de moederlijke opgaan de linie verdeeld. Zijn er geen bloedverwanten meer in een der opgaande linies, dan wordt de rectee- rende helft verdeeld onder de zijdmagen van die uitgestorven opgaande linie. Zijn beide opgaande linies uitgestorven, dan krijgen de beide zij-linies ieder de helft. Bloedverwanten, welke den overledene vor der dan in den zesden graad in de zijlinie bestaan, erven niet. De uiterste wil. Deze regels van de erfopvolging treden in werking wanneer de overledene bij zijn leven nagelaten heeft een uiterste wil te maken. Het eigendomsrecht strekt zich n.l. zoover uit, dat men zelfs na zijn dood nog over zijn vermogen kan beschikken. Dat recht is evenwel niet onbeperkt, zoo als wij straks zullen zien. Maar over 't algemeen mag men vrijelijk bepalen wat na zijn dood met zijn geld en goed zal gebeuren, mits men de wettelijke bepalingen in acht neemt, welke omtrent het testament zijn voorgeschreven. Vooreerst moet men het spreekt eigen lijk vanzelf bij zijn verstand zijn, als men een testament maakt, anders is het nietig. Vervolgens moet men den leeftijd van 18 jaar hebbon bereikt of althans meerderjarig zijn. Deze laatste toevoeging klinkt misschien gek, maar het huwelijk maakt iemand meerderjarig, vóór z'n 21ste jaar en een meisje kan nu eenmaal reeds vóór haar 18e jaar trouwen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5