3)e Êeicbelie (Bou^ant 22ste Jaargang ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 No. 6759 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ALLE Slegtenhorst's Fotpndi Nieuwe Jtiï jn Partijraad R. K. Staatspartij BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post f2.50 per* kwartaal f 2.60 per kwartaal f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. De liberalen en de motie-Ling- beek. In het „Handelsblad" van gisteravond vinden we volgend ingezonden stuk: Vele malen is in uw blad met kracht van argumenten de liberale idee ver dedigd. Het pleidooi voor steun aan den Vrijheidsbond in uw avondblad van Zaterdag j.l. moet b.v. ongetwij feld als zoodanig worden opgevat. De houding van den Vrijheidsbond inzake de zoo bij uitstek illiberale mo- tie-Lingbeek heeft bij menig liberaal voelend lezer verwondering verwekt. Niettemin wordt deze houding door het „Handelsblad' gesteund. Naar het mij wil voorkomen zal een verklaring hiervan niet overbodig zijn, vooral voor de lezers van uw blad, die hieruit wellicht meehen te mogen op maken, dat de Vrijheidsbond zich in deze laat meesleepen door anti-Room-, sche hetze. Hoogachtend, H. De redactie betoogt naar aanleiding hiervan, dat zij geen geestdrift heef! ge toond voor de motie-Lingbeek, maar alleen geen verzet heeft aangeteekend. Hoewel o.i. dit veel te zwak is gezegd, willen wij daarop niet ingaan, maar liever even aandacht schenken aan de verdedi ging, die de redactie verder zelf geeft van de motic-Lingbeek. Er is juist van R. K. zijde steeds sterker aangedrongen op doorvoering van het beginsel: loon naar behoefte. Gebleken is bovendien, dat voor con sequente doorvoering van het liberale beginsel: loon naar werk een meerder heid niets te bereiken. Kan het den li beralen dan euvel worden geduid, wan neer men den tegenstander plaatst voor de logische consequentie van zijn eigen beginsel? Wij achten 'dit geen zaak, waarvoor wij geestdrift kunnen koesteren. Dat kan men in den regel niet voor oppor- tuniteitsoverwegingen. Wij beseffen ook zeer wel, dat aan de motie het odium kleeft, dat zij door antipapisti sche gevoelens is geïnspireerd. Moet dat evenwel volstrekt en onvoorwaar delijk beletten, dat men probeert den tegenstander te doen gevoelen: aan uw stelsel zit voor u ook een kwaue kant? Men kan zich afvragen met den geachten inzender, of consequent en principieel volharden bij een verloren zaak om der wille van het beginsel niet de voorkeur zou verdienen. En die overweging zouden wij ook niet gaarne a priori veroordeelen. Wij hebben nog deze week aangetoond, dat het beginsel „loon naar behoefte" niets heeft te maken met hetbegin sel „loon naar het besteding van het salaris, dat men ontvangt"Dat laatste „beginsel", dat in het onderhavige geval zou zijn toegepast, moet voor iedereen onaanvaardbaar zijn Dus al reeds op dezen grond was het on logisch voor iedereen, om de motie-Ling beek te steunen. Maar de houding der liberalen komt in nog vreemder licht te staan, als hun steun aan de motie-Lingbeek een soort wraak moet beteekenen op de Katholieken, die bij de loonsbepaling óók rekening willen gehouden zien met de factor behoefte Wat voor geen enkele partij „een kwaden kant" heeft, ookal zijn aan Christelijke zijde de meeste groote gezinnen, dus de meeste gezinnen, die krachtesn hun meer dere behoeften aanspraak mogen maken op een hooger inkomen Het „Handelsblad' laat de politiek der liberalen wèl van den kleinen, den héél klei nen kant zien 1 Opnamen welke hed6n, morgen en Maandag gemaakt worden, komen A.S. WOENSDAG gereed Fa. M. Éongeiufar Let op het juiste nummer Goed btdoeid, maar slecht ge zegd. Eenige dagen geleden heeft in de R. K. Stud enten ver eeniging „St. Augustinus" te Leiden de heer G. Knuvelder een rede ge houden over het kapitalisme. (De pers was op deze bijeenkomst niet genoodigd; aan enkele bladen is een verslagje van de gehouden rede toegezonden). In deze rede zeide de spr. o.m.: „Het gaat niet tegen het eigendoms recht, wel tegen het onbeperkte eigen domsrecht, tegen de plutocratie. De vruchten van den eigendom moeten de gemeenschap ten goede komen. Geen eigendom mag bestaan zonder arbeid, terwijl de arbeid een recht op eigendom geeft". De „Residentiebode" schrijft naar aan leiding daarvan: „Al magen er zijn, die tegen de plutocratie niet voldoende stel ling nemen, de heer Knuvelder over drijft zeker aan den anderen kant. Het zou bijv. wel eens interessant zijn, eenig argument te vernemen voor zijn kras vonnis: „Geen eigendom mag be staan zonder arbeid" Nog een stapje en onze vriend belandt bij Proudhon en zijn berucht: „la pro- priété c'est le vol" „eigendom is diefstal". Waar ter wereld zal de heer K. gronden vinden voor zijn apodic tisch vonnis? Wil onze vriend „een mentaliteit van verzet kweeken tegen plutocratie", dan slaat hij toch waarlijk een gansoh verkeerden weg in!" Wij zien waarlijk niet in, dat de heer Knuvelder moet worden veroordeeld om „zijn kras vonnis"! Is het zóó kras, wat hij bedoeld heeft? Ons sohijnt het toe, dat óf het verslag niet door duidelijkheid uitblinkt óf de spre ker zich niet precies-geformuleerd heeft uitgedrukt. Als de heer K. bedoeld heeft, dat -hij, die niemand eigendom mag hebben, tenzij door persoonlijken arbeid verkregen ja, dan zou hij bedenkelijk dicht naderen tot Proudhon's bekende stelling! Maar die be doeling ligt tooh niet voor de hand. t Is toch niet waarschijnlijk te achten, dat de heer K. bijv. het erfrecht zou willen opge heven zien! Als de heer 'K. bedoelt heeft, dat hij, die eigendom bezit, daardoor niet ontslagen is van den plicht, om voor de gemeenschap te werken dan heeft hij uitdrukking ge geven aan een mooie katholieke gedachte! Wie kan „rentenieren" mag zich daar door vrij achten van arbeid om geld te verdienen, maar niet van den arbeid in het algemeen, zoo hij daartoe lichamelijk en geestelijk in staat is. Indien zóó bedoeld is: „Geen eigendom mag bestaan zonder arbeid", dan is het goed, uitstekend be doeld Maarslecht gezegddat erken nen wij onmiddellijk. Als 't niet aan het verslag ligt, dan mag den spreker er wel 'ns op gewezen worden, dat vóóral in d e z e materie, in d e z e n tijd duidelijkheid, klare en scherpe formuleering een eerste ver- eischte is, als men met te spreken goed wil doen, eenig licht wil ontsteken. An ders bereikt men wellicht meer kwaad dan goed en maakt de begrippen over kapitaal enz. nog verwarder en duisterder, dan ze bij velen reeds zijn! De achtste vergadering te Utrecht In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht had gisteravond de opening plaats van de tweedaagsche vergadering van den Partij raad der R, K. Staatspartij. De vergadering werd geleid door den nieuwen voorzitter van het Partijbestuur, mr. C. M. J. F. Goseling, die na bcgrre- ting der vergadering met den christeHjhen groet, het een vreugde noemde deze ver gadering te mogen presideeren wegens ontstentenis van mgr. Nolens, omdat hij daardoor gelegenheid kreeg hier te ver klaren, dat hij de hem opgelegde taak van voorzitter van het partijbestuur zoo opvat., dat hij leiding heeft te geven aan paitij- aangelegenheden, meer aan het jaarlijjcs in werking stellen van het verkiezingsap paraat. Er moet behoorlijk contact zijn tusschen de kiezers en de gekozenen. Deze laatsten mogen allerminst vormen een af zonderlijke kaste, al hebben zij in hun ge kozen positie ook een bijzondere verant woordelijkheid. De grondslag voor dit con tact is er, doch het contact dient noodig versterkt te worden en dit zal kunnen ge schieden als er komt een goed geoutilleerd partijbestuur. De taak, die spreker op zich genomen heeft is moeilijk en hij kan zich indenken, dat men deze verre van bekoorlijk vindt. Die taak zal alleen kunnen vervuld wor den indien men zijn taak aanvat met liefde. Welnu, spreker verklaart dat hij zijn taak met liefde heeft opgevat. Spr. wekt ook de aanwezigen op om hun taak op het politie ke terrein met liefde te vervullen. Aangespoord door de liefde van Chris tus en gesterkt door die liefde, zullen wij te za-men groote resultaten kunnen berei ken. Door de vergadering wbrd deze rede met een krachtig applaus begroet. Na het hoofdelijk omroepen der namen van de afgevaardigden en hun plaatsver vangers, werden de ter visie gelegde notu len van de vorige Partijraadsvergadering zonder aanmerking goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken, die de secre taris daarop vermeldde, was er een van den heer Gouverneur, die kennis gaf van zijn bedanken als voorzitter van de R. K. Kamercentrale te Leiden. Aan de orde komt daarop een verzoek van de R. K. Vereeniging van Directeuren en leeraren bij het Nijverheidsonderwijs „St. Bernardus" om de in het reglement geregelde onderwijsvertegenwoordigrig in den Partijraad zoo te wijzigen, dat ook een afgevaardigde van het Nijverheidsonder wijs daarin kan zitting nemen. Het partijbestuur, dat meerdere derge lijke verzoeken ontvangen heeft, heeft over wogen of daaraan kan worden tegemoet ée- komen. Het is echter tot de conclusie ge komen, dat de bereids zeer gedifferentieer de afvaardiging van het katholiek ouder wijs in den Partijraad geen uitbreiding toe laat, die op den grondslag van het aan de orde zijnde verzoek welhaast tot verdub beling zou leiden. De heer Heemskerk (Leiden) onder streepte nog eens het verlangen va-n „St. Bernardus", doch nadat de voorzitter nog eens gewaarschuwd had tegen de conse quenties van een besluit in die richting (dan zal ook aan het voorbereidend, het buitengewoon, het handels en landbouw onderwijs een plaats moeten worden inge ruimd) werd zonder hoofdelijke stemming het praeadvies van het Partijbestuur aan genomen. Aan de orde kwam nu het doen van enkele mededeelingen. Vooreerst deelde de voorzitter mede, dat op de voorjaarsvergadering het onderwerp „Gezinspolitiek" zal behandeld worden. Als praeadviseurs zullen daarbij optreden mej. v. d. Kallen, Scheveningen en de heeren mr. Romme te Amsterdam, J. H. Maanen te Heerlen en dr. H. E. B. Möller te Ti'.burg. Voor de najaarsvergadering is als onder werp gekozen het bankwezen en de be vordering der openbaarmaking van trusts en kartels, terwijl in de Amersfoortscbe bij eenkomst zal behandeld worden het on derwerp: het kapitalisme in den ru-msten zin van het woord. Vervolgens kon spr. mededeel en, dat hot partijbestuur gevolg gegeven heeft aan een opdracht van de vorige vergadering cd een commissie heeft samengesteld, die tot op dracht heeft te onderzoeken in hoeverre het kiesreglement 1927 in de praktijk al of niet voldaan heeft en eventueels wijzi gingen voorbereidt. Tot leden van die commissie werden be noemd de heeren prof. v. d. Grinten Kui per, Suring, Boomans en Kevenaer en de secretaris. Het zevende lid zal nog in Lim burg gezocht worden. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het partijbestuur ernstig bezig is met op lossing van het jongeren vraagstuk. Dan werd medegedeeld, dat het inlich.- tingsbureau voor R. K. Gemeenteraadsle den in vergevorderde staat van voorberei ding is. Ook zal eerstdaags verschijnen een in het algemeen gestelde handleiding van katholieke provinciale politiek, die ge bruikt zal kunnen worden bij de propaganda voor de Provinciale Staten. Ten slotte deelde spreker mede, dat voor het Dr. Schaepmanfonds thans bijeenge bracht is de som van 546.453.81. Daarna stelde de voorzitter de leden in kennis van het bedanken van mr Lees berg als penningmeester en lid van het Partijbestuur. Aan de orde kwamen nu de voorstellen der Rijkskieskring-organisaties. Door de Rijkskieskringorganisatie Mid delburg waren drie voorsteilen ingediend. De beide eersten sloegen op de verhou ding van het Rijk tot zijn ambtenaren. Het eerste wilde een verklaring dat nog in deze wetgevende periode tot stand kome heb Rijkskindertoeslagfonds, het tweede wenschte medewerking tot opheffing van de standplaatsaftrek voor Rijksambtenaren Het Partijbestuur wenschte beide voor stellen te behandelen op de voorjaarsver gadering 1931. A sdan komt n.l. het onder- werp „gezinspolitiek" geheel aan de orde en beide onderwerpen behooren daarbij. De heer Heemskerk (Leiden) kan zich met dit praeadvies slecht vereenigen. De behandeling van deze beide belangrijke vraagstukken moet niet geschieden als onderdeel van een algemeen onderwerp. Bovendien bij zulk een algemaene behan deling worden geen besluiten genomen of over conclusies gestemd. De heer Heerink (Middelburg) ziet even eens liever een behandeling op deze ver gadering, althans het onderdeel de stand plaats-aftrek rakende. De voorzitter, den sprekers in omge keerde volgorde beantwoordend, zegi. dat reeds morgen de gezinspolitiek voor een deel, n.l. de groote gezinnen behandeld wordt. Daarom reeds zullen in de volgende ver gadering zoowel de classificatie als de „gezinspolitiek" in haar geheel tot hun recht kunnen komen. Aan de andere sprekers deelde de voor zitter m.ede, dat het praktisch onmogelijk is de classificatie in deze vergadering te behandelen omdat het thans niet schrifte lijk is voorbereid en de deskundigen, op wier oordeel men prijs stelt, hier niet aan wezig zijn. Het is daarom dat spr. het prae advies warm aanbeveelt. Bij de replieken diende de heer Schöl- vinck (Leiden) een voorstel in om het olas- sificatievraagstuk in een afzonderlijke ver gadering los van eenig ander onderwerp te behandelen. Dit voorstel werd met bijna algemeene stemmen verworpen, waarna met groote meerderheid het praeadvies van het partij bestuur werd aangenomen. Her derde voorstel-Middelburg wenscht, dat de R. K. Staatspartij bij de Regeering aandringe dat deze maatregelen neemt te gen het protectionistische buitenland, spe ciaal door invoering van een onderhande lingstarief. Het partijbestuur zegt in zijn praeadvies, dat de zaak de belangstelling der Kamer fractie heeft en deze, indien noodig, zeker drang op de R,egeering zal uitoefenen. De heer Heilker (Haarlem) heeft met ge noegen gezien dat deze zaak de aandacht heeft van de Kamerfractie, doch hij zou gaarne zien dat de Kamerfractie ook in vloed uitoefent op de Regeering om de dumping vanuit Rusland tegen te gaan e?i de inlandsche handel tegen deze dumping te beschermen. Het prae-advies van het partijbestuur werd daarop z. h. st. aangenomen. Bij de rondvraag deed de voorzitter voorlezing van een motie, aangenomen ii den kieskring Den Helder, waarin wordt gevraagd de mogelijkheid te bevordereu, dat kinderen, die het zevende leerjaar op een lagere land- en tuinbouwschool door brengen en daarna nog niet ten volle 13 jaar oud zijn, van verderen leerplicht ont heven zijn. De voorzitter deelde mede, dat blijkens te bevoegder plaatse verkregen inlichtin gen een bevredigende regeling hiervoor te wachten is. Van Haarlem was een verzoek binnen gekomen om aan de Kamerfractie te na- gen haar steun te onthouden aan het wetsontwerp tot verhooging van den ac cijns op gedistilleerd. De voorzitter achtte het met redelijk, dat de Partijraad op dit tijdstip, nu het wetsontwerp in behandeling is, een derge lijk verzoek tot de fractie zou richten. Na eenige verdere besprekingen werd de vergadering verdaagd. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Slotrede van den heer Colijn, voorzitter van de economische conferentie. Duitschland's nota aan don Volkenbonds raad inzake de Poolsche terreur. Pilsoedki's kabinet afgetreden. BINNENLAND. De achtste vergadering van den Partij raad der R. K. Staatspartij te Utrecht. (Binnenland, 1ste blad). Roofoverval op een bankgebouw te Eijs- den. De daders gearresteerd. (Gem. Ber., 3de blad). Het Rotterdamsch raadslid Van Burink weer gearresteerd. (Gem. Ber., 3de blad). TWEEDE KAMER ONDERWIJSBEGROOTING. Voor!gezet wordt de behandeling der begrooting van Onderwijs, K. en W., af- deeling Hooger Onderwijs. De Minister zegt, dat de benoeming van buitenlanders tot hoogleeraar mogelijk moet blijven, maar hij hooge uitsondering moet plaats hebben, omdat de buitenlan der de Nederlandsche taal niet voldoende machtig is. Den heer v. Wijnbergen antwoordt spr., dat de regeering den tijd nog niet rijp acht voor subsidieering van bijzondere universi teiten. Spr. zal nadere inlichtingen inwinnen betreffende de mogelijkheid van vestiging van een leerstoel in de sociale hygiëne. Te gen een leerstoel in de sexueele ethiek be staat bezwaar; evenals nog steeds over wegende bezwaren bestaan tegen een leer stoel in de homoeopathie. De heer S e v e r ij n (A'-R.) bepleit be vordering van de orthopaedische weten schap en vraagt steun voor de Anna-Kli- niek te Leiden, die hij wil zien overge bracht naar het Academisch ziekenhuis. De heer v. Wijnbergen (R. K.) sluit zich daarbij aan. De Minister zegt overweging toe. Hij zal het a-dvies van curatoren inwin nen. De heer v. W ij n b e r g e n (R.-K.) dringt opnieuw aan op subsidieering van de R.-K. Hoogeschool te Tilburg. De heer Knottenbelt (V. B.) meent, dat subsidieering van die school zou be teekenen een principieele beslissing ten aanzien van de subsidieering van het sec- tarisch hooger onderwijs. Do heer Tilanus (C.-H.) bestrijdt den heer van Wijnbergen, die opnieuw de te genstelling Zuid-Noord stelde, welke niet bestaat. Het hooger handelsonderwijs te Rotter dam verschilt in karakter van dat te Til burg. De school te Tilurg is een confessio- neele, die te Rotterdam is een algemeene. De Minister wijst op de beslissing, die de Kamer in 1923 nam. Er is geen aan leiding, een handeling te verrichten, die in strijd met deze beslissing zou zijn. Aan de orde is daarna de afd. midcie.- baav- en voorbereidend hooger onderwijs en vervolgens de afd. Nijverheidsonderwijs. De Minister zal Dinsdag antwoorden. Diebel's optreden ook te Amersfoort verboden. In een Donderdagavond gehouden bijeen komst van de Vrijdenkersvereenigfng „De Dageraad" te Amersfoort, zou Diebei op nieuw zijn bekende experimenten uitvoe ren. De burgemeester van Amersfoort had dit echter verboden, wijl hij van mee ning is, dat dergelijke experimenten niet in het openbaar behooren te worden ver richt. Nadat de „Dageraad"-spreker zijn rede over „de wonderen" luid gehouden, werd ook hier een Paul Diebelvereen ging opge richt. De leider der vergadering deelde mede, dat Paul Diebei door de teleurstelling die hij had ondervonden bloed was gaan wee- nen. Hij noodigde de aanwezigen uit, dit feit te komen constat eeren, doch de in de zaal aanwezige politiecommissaris Goorhuis, die vergezeld was van eenige politie-beambten, stak hier onmiddellijk een stokje voor en gelastte het tooneelgordijn te sluiten. Daarna verlieten de aanwezigen op ver zoek der politie de zaal.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1