PIERROT LEEEVERKIIP «eb VERKOOP HUIS B i IIIIIIMI l liBM Afd. Uurwerken en Luxe Artikelen Afd. Lederwaren en Hels Artikelen Md GüaSg ParseCeün, em: Gei*0">Aï*tikeSein i y BINNENLAND SPORT LUCHTVAART ONDERWIJS UIT DE OMGEVING Voor Zelfschperiers VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Horlogemaker, Huga-Verkooper Maasmanssteeg 7-14-21, Tel. 630 - 1293 Cadeaux in elke prijs op zeer uiteenloopend gebied. Behalve een oneindige collectie LUXE ARTIKELEN, KLOKKEN in oude en moderne stijl, HORLOGf S iri elk genre Speciaal in DAME^TASSCHEN uitge breide sorteeiing. I HEERENPORTË- FEUILLES,) SIGARENKOKERS, F£<RTE- MONNAIES, RflSNECE^SAIRSS, en£ Wij geven L^DERWI^AROE. Wie ooit billijt kocht, staat ad nog verbaasd over onze belachelijke pri^en. Wij moeten ons pand ontruimen, koopt dus DE POSTTREINEN. Wat er des nachts van het personeel wordt gevergd. „Spoor en Tramwegen" schrijft: Een vaal en spaarzaam schijnsel ver licht in 't uur na middernacht de perrons van het holle, massale Maliebaanstation te Utrecht, waar thans iederen nacht tusschen één en twee de stilte voor een wijle ver broken wordt door het rumoerig gerucht I der nieuwe posttreinen. Op het vrij smalle tweede perron staan twee postauto's en een menigte handwa- gens, die de Post en de Spoor straks uoodig J zullen hebben voor het overbrengen van post en goederen. Als de klok van de Dom toren het jerste uur na middernacht heeft I geslagen, komen groepjes post- en spoor beambten uit de duisternis opzetten, leder neemt de hem aangewezen plaats in en en kele minuten voor den tijd van aankomst van den eersten posttrein staat alles en iedereen gereed voor een waardige ont vangst. Precies 1.07 worden, van uit de Noordzij de van het terrein, opdoemende, twee lich ten zichtbaar en kalm rolt de Amstepdam- sche Posttrein binnen. Een geknars van remmen en de trein komt tot staan. Nauw is 't remgeluid verstorven, of een deel van het gereedstaande personeel werpt zich als 't ware op post- en goederenwagens terwijl een ander deel, de rangeerders, vlug de locomotief afkoppelen. Ieder weet pre cies wat hij te doen heeft en in enkele minuten is gedaan wat gedaan moet wor den. Intusschen zijn de reizigers voor Utrecht en zij die van trein moeten verwisselen uitgestapt en trachten zij zich een weg te banen langs de vele karren, die ongeveer de geheele breedte van het perron' in be slag nemen. Dan, terwijl alle aandacht nog wordt opgeëischt door dit nijver en druk beweeg, rolt de tweede posttrein, thans van den Zuidkant, binnen. Het is de Maas trichtenaar. Had de Amsterdamsche wa gens voor Maastricht, Groningen, Leeuwar den, Hengelo en Enschedé, die uit Lim burg brengt er mee voor Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De beweging wordt dus vergroot, in ral van deelen moeten de treinen worden uit en in de andere treinen ingerangeerd en dit alles in een korte spanne tijds. Kwam om 1.19 de Maastrichtenaar, om 1.30 rolt de Rotterdammer binnen, die weer wa gens meebrengt voor Groningen, Leeuwar den, Oldenzaal en Maastricht. Ten slotte ten 1.33 zien we de Groninger posttrein arriveeren met wagens voor Maastricht, Amsterdam en Rotterdam. Bij eiken trein speelt zich hetzelfde too- neel af als bij de eerstaangekomene eD als alle treinen er tenslotte zijn is 't een ge- rangeer, gezwoeg en geloop van je welste, en iemand die van deze geheele beweging niet vooraf behoorlijk studie gemaakt heeft, zal er geen titel of jota uit wijs worden, hoe in 't eind en prompt op tijd, alles ge reed komt. Want achtereenvolgens zien we alle posttreinen naar Groningen, Rotter dam, Maastricht en Amsterdam op de vastgestelde uren resp. 1.42, 1.42, 1.47 en 1.55 verterkekn. De leek op spoorweggebied moet we! vol ontzag staan voor deze geweldige presta tie. En inderdaad is dit een mooi stuk werk, zoo voor het personeel, dat zich zoo vlug heeft weten in te werken, als voor de ambtenaren, die het geheel in scène hebben gezet. Het faillissement van de fabriek „Zaanlandia". In verband met de loopende geruchten als zou mr. J. E. W. Duys een aanklacht bij de justitie te Haarlem hebben inge diend tegen den ex-directeur van „Zaan landia", G. S. Wiersema, te Zaandam, en zijn broeder, den heer M. H. Wiersema te Groningen, hadden wij een onderhoud met eerstgenoemde. Deze deelde mede, dat in 1928 op volkomen normale wijze een be drag van 20.000 in wissels belegd werd bij de Handels- en Landbouwbank te Gro ningen, waarvan de heer M. H. Wiersema medebestuurder was. Dit bedrag behoort aan de thans gefailleerde fabriek „Zaan- alndia" te Zaandam, waarvan beiden be stuurder waren. De boekhouding van de zaak was niet in banden van den heer G. S. Wiersema maar in die van den procura tiehouder H. Deze ontkende desgevraagd ten stellig ste, dat een aanklacht zou zijn ingediend. Dan zou dit al twee maanden geleden ge beurd zijn, zoo zeide de heer H., die thans de leiding der zaken heeft, trouwens nie mand wordt van frauduleuze handelingen verdacht. Naar wij reeds eerder meldden, bedraagt het gestorte kapitaal 136.500 in een obligatieleening van 102.000, terwijl er 34 y. mille op andere wijze is bijeenge bracht. „Tel." Een vertooning te Utrecht verboden. Opgewekt door luidruchtige en onwaar achtige reclame had zich Woensdagavond een aantal Utrechtenaren naar het N. V.- huis begeven om daar de experimenten te zien, welke Paul Diebei daar onder de auspiciën van de vrijdenkersvereniging „De Dageraad" vertoonen zou. Na een lange rede, waarin vooral de Katholieke Kerk het moest ontgelden, deel de de heer Hoving, redacteur van het or gaan „De Dageraad" mede. dat de bur gemeester de vertooning verboden had uit vrees voor eventueele ongunstige uitwer king op het publiek. Om dezen maatregel echter zijn kracht te ontnemen, zou men nog thans een Paul Diebel-vereeniging oprichten. De nieuwe vereeniging zou dan de volgende week een zaal kunnen huren, waarin Paul Diebei ongestoord èou kunnen optreden. Tot oprichting van deze vereeniging werd daarna overgegaan. Omtrent de motieven, welke den burge meester tot zijn weigering leidden, zegt het „U. D." het volgende: De burgemeester heeft deze beslissing, toepassing van artikel 188 der Gemeente wet, genomen op grond van verschillende bij hem ingekomen adviezen. (De medische opvattingen bleken uiteen te loopen). De ervaringen met de experimenten-Diebei elders opgedaan, en de overtuiging, dat de opzet van het geheel bedoe'd was, minder als een wetenschappelijke demonstratie dan wel als een bijeenkomst van propa gandistische strekking, die ook elders als „een weinig smakelijke vertooning" was gekwalificeerd, hebben, naar wij meenen te weten, den burgemeester er toe geleid met het- oog op handhaving van de orde en goede zeden, voor een openbare de monstratie des heeren Diebei geen toe stemming te verleenen. Is het. blad wel inge'icht, dan heeft de vereeniging De Dageraad reeds Maandag j.l. van deze weigering volledig kennis ge dragen, maar is door haar daarvan geen publieke mededeeling gedaan, zoodat men de bij advertentie opgeroepen belangstel lenden in de onwetendheid heeft gelaten en hen naar het N. V.-huis heeft doen op gaan en daar betalen voor een voorstelling van Diebe', waarvan men al lang wist, dat het experimenteeren niet zou plaats vin den. En juist daarvoor waren natuurlijk de meeste menschen in de overigens slechts matig bezette zaal bijeengekomen. Vergissen wij ons niet, dan is van auto- riteitswege aan De Dageraad medegedeeld, dat tegen experimenteeren in een besloten kring natuurlijk geen enkel bezwaar zou bestaan. VOETBAL LEIDSOHE VOETBALBOND. Inkorting speeltijd Juniores. Op advies van het Bureau voor Medi sche Sportkeuring heeft het Bestuur van den Leidschen Voetbalbond besloten den speeltijd in juniores-wedstrijden te bepa len op 2 maal 35 minuten met een pauze van een vol kwartier. Voetbal bij kunstlicht. Naar aanleiding van den wedstrijd van de Zwaluwen tegen de Bristol Rovers bij kunstlicht, schrijft Kay in „Athletic News" het volgende: „De Football Association heeft verstan dig gedaan voetbal bij kunstlicht te verbie den. Ik kwam tot deze conclusie na afloop van den wedstrijd in den Haag, waar de Bristol Rovers bij een krachtige electri- sche verlichting een sterk Nederlandsch elftal sloegen. Ik heb van elke minuut van den wedstrijd genoten en ik was het vol komen eens met de rest van het Fngel- sohe gezelschap, dat voetbal bij kunstlicht in dergelijke omstandigheden gespeeld, in Engeland een groote attractie zou zijn. Waarom zeg ik dan, dat de F. A. goed deed dit voetbal te verbieden? Daarvoor zijn eenige motieven, waarvan er ecu is, dat voetbal bij avond stellig schadelijk is voor de spelers. De meeste spelers, die in dezen wedstrijd waren uitgekomen, klaag den na afloop van den strijd er over, dat hun ademhaling niet normaal was en dat men een koud en drukkend gevoel m de longen had. De avondlucht is schadelijk. Verder is voetbal bij kunstlicht ver moeiend voor de oogen en het zal ten slotte van invloed zijn op den kijk op het spel van de spelers. Alle spelers van de Bristol Rovers waren het er over eens, dat ze den bal eerst in het laatste oogenblik goed konden zien". Tot zoover deze Engelsche beoordeelaar, die overigens over het spel der onzen een bijzonder gunstig oordeel heeft geschreven. Of er inderdaad medische bezwaren zijn tegen het spelen in de avondlucht, weten we niet. Wel is het een feit, dat van Kol als gevolg van zijn spelen op Dinsdag avond in den bedoelden wedstrijd, Zendag niet zou hebben kunnen spelen. Er zijn echter nog andere bezwaren, die van vol doende belang zijn, om geen onverdeeld bewonderaar van voetbal bij kunstlicht te zijn. Men krijgt n.l. op die manier wel wat van het goede te veel. Niet alleen wat de spelers, doch ook wat het publiek betreft. Zoo'n enkele wedstrijd, b.v. eens in de maand, zal niet hinderen, doch maakt men er regelmatig wekelijksche gebeuri.miisscn van, dan zal voetbal toch wel wat al te zeer een kijkspel worden en dan zullen ten slot te sommige spelers o.i. terecht beweren, dat men iets dergelijks op den duur niet meer van amateurs kan eischen. Bovendien zouden onze amateur-voetbal lers met hun avondwedstrijden ernstige concurrentie doen aan de amusements kunst, die toch ook recht van bestaan beeft. Dat laatste is een van de motieven geweest, die er den Engelschen V.B. tee gebracht hebben, zich tegen voetbal bij kunstlicht te verzetten. DAMMEN Wedstrijd te Alphen aan den Rijn. De eindstand van den gehouden borden wedstrijd, uitgeschreven door de Alphen- sche Damvereeniging „D. E. S.", is als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. 1 H. Sweris 19 18 1 36 2 J. Oosterman 19 15 1 3 31 3 J. v. Oeveren 19 IJ 2 3 30 4 H. Wolfert 19 13 1 5 27 5 M. Roggeveen 19 13 1 5 27 6 L. Hou weling 19 12 2 5 26 7 K. v. Leeuwen 19 13 6 26 8 N. Stapper 19 11 3 5 25 9 Jac. v. Ófwegen 19 11 2 6 24 10 W. v. Ofwegen 19 7 5 7 19 11 H. Hulscher 19 9 1 9 19 12 G. Jeneman 19 8 2 9 18 13 G. de Leeuw 19 8 1 10 17 14 T. Oosterman 19 8 1 10 17 15 C. Noorlander 19 7 12 14 16 Adr. v. d. Ent 19 5 1 13 11 17 B. Ravensberg 19 3 1 15 7 18 B. Roda 19 3 16 6 19 W. den Daas 19 2 17 4* 20 A. Sampimon 19 19 Wegens niet opkomen. Dinsdag 9 Dec. a.s. beginnen de club kampioenwedstrijden waaraan deel zullen nemen de eerste negen hierboven gemelde spelers en den heer C. van Oeveren. De laatste spelers zullen deelnemen om het kampioenschap 2e klas. MOORD IN DE PARC DES PRINCES- BAAN. „De Telegraaf" vloog er in. De motorrenner Corubert is dood Nooit van hem gehoord, waarde lezer? Om de waarheid te zeggen, schrijft de „Revue der Sporten", wij ook niet, maar misschien wordt hij door zijn dood juist bekend. Want niet alleen dat hij dood is, nog erger zelfs: hij is vermoord. Zóó maar, 'n revolverschot in de bo-st, dader onbekend en het lijk gevonden in 'n box van de 's winters verlaten open Pare des Princes-wielerbaan te Parijs. Alle honderdduizend en nog wat abonné's van de „Telegraaf" lazen onlangs dat sen- sationeele moordberichtje in de sportru- briek van hun ochtendblad „Eigen tele gram" stond er boven, de Parijsche cor respondent van het Amsterdamsche dag blad was zeldzaam actief geweest, want geen enkele andere krant uit ons land be vatte dat bericht van Corubert's geweld dadige dood. Toch jammer van dien armen motorren ner, al hadden we ook nooit eerder van hem gehoord. „L'Auto", het bekende Franscfce sport dagblad, heeft sinds kort 'n nieuwe feuil leton. Spannend, sensationeel, geheimzin nig. 'n Paar dagen voordat het feuilleon be gon, maakte „L'Auto" op handige wijze re clame om den lezer nieuwsgierig te maten naar dat nieuwe sportverhaal. 't Heet: „Het geheim van de Pare des Princes-baan" en het gaat over 'n moord op 'n motorrenner, die met 'n revolverschot in de borst dood gevonden werd in 'n box van die Parijsche wielerbaan. Die ver moorde motorrenner heette Corubert.... Om het feuilleton dadelijk onder de aan dacht te brengen, lanceerde „L'Auto", 'n paar dagen voordat men met 't veivolg- verhaal begon, 'n gefantaseerd verhaal over 'n doodgeschoten motorrenner Coru bert. Ja, „L'Auto" kan handig reclame maken, heel handig zelfs. Zóó handig, dat zelfs de „Telegraaf''' er in vloog. DE DO X IN LISSABON. De DO X is gisteren om 15.20 uur te Lissabon aangekomen, na om 11 uur 10 van La Coruna vertrokken te zijn. DE VLUCHT VAN DEN HEER v. TIJEN. Een noodlanding te Telok-Betong. De heer Van Tijen kwam in zijn Pan- dervlifgtuig Woensdagmiddag te Palem- bang om 2.40 aan. Op Talang Betoetoe be stond enorme belangstelling voor zijn komst. De burgemeester van Palembang, de heer ir. R. C. A. F. J. Nessel van Nissa, huldigde in zijn toespraak den handels- en sportman Van Tijen. De heer van Tijen dankte en loofde de Ned. vliegindustrie, die ook voor sporttoestellen aan den spits staat. De heer Van Tijen werd op de schou ders van enthousiaste publiek door de tri bune gedragen. Gistermorgen 6 uur vertrok de heer Van Tijen met zijn Pandervliegtuig van Palem bang maar was genoodzaakt wegens een defect aan den magneet van zijn motor een noodlanding te maken te Telok-Betong. De honderden, die op het vliegveld Tjilitan te Batavia de komst van den heer Van Tijen afwachtten, werden hierdoor zeer teleurge steld. Bij het nader onderzoek van het defect aan den raptor is gebleken, dat het deksel van den magneet onherstelbaar is vernield. De luchtvaartexperts zijn thans bezig een reservedeksel te zoeken. Het toestel 1s niet beschadigd. De heer Van Tijen vertrekt hedenoch tend om 8.30 uur van Telok-Betong naar Batavia. Alle feestelijkheden in verband met zijn aankomst zijn een dag versohoven. De examens Handelscorrespondentie in de moderne talen van L. I. T. E. H., Ver eeniging van Leeraren In Talen En Han delscorrespondentie, worden in verschil lende plaatsen van ons land gehouden op 23 en 24 December a.s. Prospectus met inschrijvingsformulier gratis verkrijgbaar bij den Administrateur R. van Westen, Henrick de Keyserplein 16, Amsterdam-Z W0UBRUGGE. GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter was de Burgemeester, de heer Boddens Hosang. Aanwezig alle leden. Uit de mededeelingen bleek, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de gewijzig de verordening op den Keuringsdienst van Waren en den verkoop /an bouwgrond aan de woningbouwvereeniging. Ingekomen was een dankbetuiging van de A. N. W. B. voor de toetreding als buitengewoon lid dier vereeniging. Van de politieschietver- eeniging „Wilhelmina" te Sassenhe'ra en omstreken was een verzoek om subsidie ingekomen. B. en W. stelden voor, aange zien de begrooting 1931 juist is vastgesteld, het verzoek thans voor kennisgeving aan te némen. Z. k st. aldus besloten Daarna werd een verordening op de inning van besmettelijke ziektegelden aangenomen en de gemeentesecretaris benoemd als amb tenaar, belast met de inning dier gelden. Vervolgens werd nog een verordening op het beheer van het Gem. Waterleidingbe drijf vastgesteld. Alsnu kwam in behandeling een crediet- verleening tot het aanleggen eener n:cuwe begraafplaats. In een vorige verga lering kon hierover geen overeenstemming vprkre- gen worden, omdat eenige vragen onopge lost bleven. De Bouwcommissie had zich Eerst een weinig Purfl dnwrifven en daarna inzeepen; $lftn ^hcer^- men zich schoon, zachtv-etr"pijnJ<fo8 (Reclame) daarop belast den Raad nader voor te lichten, welker rapport den Raad bereikte. Qver de wijze van uitvoering voerden alle leden een uitvoerige discussie, waarvan het eindresultaat was, dat het aanleggen eener nieuwe begraafplaats, ter bestrijding van de werkloosheid, door de gemeente in eigen beheer zal worden uitgevoerd, te verdoe len over drie jaren. De Ra*d verleende daarna het hiervoor benoodigde crediet. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorz. de vergadering. VOORHOUT Volksbond. Gisterenavond vergaderde de afdeeling Voorhout van den Ned. R. K. Volksbond, in het Patronaatsgebouw, alhier. De voorzitter, de heer F. M. An- gevaare, opende de vergadering met den chr. groet en heette de aanwezigen wel kom. De secretaris, de heer P. Borsi, las hierop de notulen, welke onveranderd wer den gearresteerd. Voor kennisgeving werden aangenomen eenige bedelbrieven zooals Winterwijksche verloting etc. Eveneens werd voor kennis geving aangenomen een circulaire betref fende de levensverzekering „Concordia", onderafdeeling van den R. K. Volksbond. De voorzitter beval deze verzekering bij de leden aan, wanneer zij zich wenschte te verzekeren en deelde mede, dat hiervoor agent was de heer M. van Wieringen. De voorzitter deelde hierop mede, dat in de vorige vergadering besloten was dat de leden elk 0.10 zouden bijdragen ter ondersteuning van de steenzetters, welk bedrag aan de bode zou worden ter hand gesteld. Hiervoor is slechts nog maav een bedrag van 2.10 ontvangen. De leden kun nen wel begrijpen dat dit niet gaat en dat zij aan hunne verplichtingen in deze moe ten voldoen. Spreker vertrouwde dan ook dat de leden dit zoo vlug mogelijk zullen doen. Vervolgens kwam in bespreking het a.s. St. Nicolaasfeest. De voorzitter deelde mede, dat de Zusters geen lokalen meer disponibel hebben voor dit feest, zoodat dit wederom in het Patronaatsgebouw zal moeten plaats hebben. Het houden van een bioscoop heeft de Geestelijk Adviseur, de Weleerw. heer kap. Rijk, afgeraden. Het bestuur heeft gemeend voor dit kinderfeest een commissie te benoemen, die de ver dere zaak zou afwikkelen. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten. De voorzitter deelde vervolgens mecle, dat in de j.l. gehouden bestuursvergadering, waarbij den heer Angenent, districtbe stuurder, tegenwoordig was, een program is vastgesteld voor het winterseizoen. In de maanden December, Januari Februari, Maart en April zullen er vergaderingen worden belegd, waarop sprekers een of ander onderwerp zullen behandelen. In December zal genoemde districtsbestuurder een'lezing over de beteekenis van de or ganisatie in het algemeen houden. In do vergadering van Januari is deze persoon eveneens tegenwoordig, zulks voor do di verse jaarverslagen en een kleine cause rie. Voor Februari zal het bestuur de Geestelijk adviseur verzoeken om over het een of ander onderwerp te spreken en in geval van verhindering hiertoe misschien de Burgemeester uitnoodigen. In de ver gadering van Maart zal meergenoemde be stuurder een lezing houden over Kapitaal en Kapitalisten en voor April is zulks nog niet definitief vastgesteld. De heer B. van der Lubbe vroeg om iemand te laten spreken over het coöpe ratiewezen. De voorzitter zegt, dat dit een'onderdeel is van het onderwerp, hetwelk de distrietj- bestuurder in December behandelen zal. In de a.s. vergadering kan men en heeft men zelfs zeer gaarne, dat de leden vra gen stellen over datgene wat men weuscht te weten. Men behoeft zich dus niet tQ houden aan het onderwerp van den avond. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat de opbrengst van de gehouden collec ten tijdens de feestvergaderingen j.l. ten bate van de R. K. Leesbibliotheek, was ruim 33.—. Spreker betuigde hiervoor zijn dank. Voorts betuigde spreker zijn dank aan den Burgemeester, die eenige boekon voor de bibliotheek aan de betrokken com missie zal doen toekomen. Voor cvertueele meerdeer aanbiedingen houde deze com missie zich aanbevolen. Vervolgens werden wederom 11 nieuwe leden geïnstalleerd, die welkom werden toegeroepen door den voorzitter. In behandeling werd genomen de agen da voor de vergadering van den Centralen Raad, welke vergadering zal worden ge houden te Rotterdam op 8 December a.s. Deze agenda gaf de afdeeling geen moei lijkheden, ondanks de vele voorstellen van andere afdeelingen. Bij den rondvraag vroeg de heer Kraak man welk soort boeekn in de bibliotheek 1 gebruikt konden worden. De voorzitter lichtte een en ander toe. De heer van der Maat uitte zijn spijt dat zoo weinige leden hunne bijdrage heb ben gegeven voor de steenzetters. Spreker stelde voor deze bijdrage te laten opha len door de leden, die zich hiervoox zeer zeker zulen opgeven en niet dooi den bo de, omdat hij dit te bezwaarlijk acht voor één persoon. Spreker beval deze bijdrage nog eens in het bijzonder aan, omdat het hier ging om een principieelen strijd en wij hieraan onze steun moeten verleenen. Dit voorstel werd met algemeene stem men aanvaard en verschillende leden gaven zich voor dezen rondgang op. Dezen rond gang zal platsv inden in het begin van de a.s. week. Men houde dus zijn bijdarge ge reed. Na èenige ondergeschikte vragen te heb ben beantwoord, sloot de voorzitter de j vergadering met den Chr. groet. Denkt u thans om de sLeenzett»»»!

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5