22ste Jaargang VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 No. 6758 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het jubileum der Kinderwetten BUITENLAND BINNENLAND 3)e £eicbelve Gou/fccmt OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2 60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden bet dubbele van wordt berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Morgen, Zaterdag, wordt in de Haag- sche Ridderzaal met medewerking der Regeering een soort feestvergadering ge- Aouden om te herdenken, dat de kinder wetten nu 25 jaar in werking zijn. Wie deze werking in cijfers wil zien uit gedrukt: het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft er jaarlijks een boekdeel over uit. Deze pub ica tie, 1928 betreffende een latere is er nog niet bevat onge veer 60 groote en kleine tabellen, waarin het cijfermateriaal uit allerlei gezichts hoeken bekeken wordt. Met de beredeneer de toelichting mee, vult een en ander 113 pagina's. Wil men evenwel nagaan, hoe de maat schappelijke en moreele resu'taten der kin derwetten ziin, dan vindt men onder al die cijfers.... niets. Hoewel het zeer belang rijk zou wezen, wanneer we wisten, hoe de verdere levensloop der pupillen zich heeft ontwikkeld, wordt dienaangaande klaarblijkelijk geen materiaal verzame'd. Zoodra een jongen of meisje niet meer valt onder eenigerlei bepaling der kinderwetten wordt de betrokkene statistisch losgela ten. Het eenige, wat het groote publiek er dan nog eens van hoort, moet het putten uit de rubrieken „Gemengde Berichten" en „Rechtszaken" der bladen, waar oud- verpleegden uit een of andere inrichting noga! eens ongunstige vermelding vinden. En dan redeneert de lezer wreve.ig: ..Zie je wel, 't is niets gedaan met die dure kinderwetten". Bestonden er cijfers aangaande de re sultaten, welke de vele maatregelen, in 't belang der gevaarloopende jeugd geno men, opleveren, dan een twintigjarige ervaring geeft ons dit in de pen zou deze pessimistische conclusie stellig met de feiten weersproken kunnen worden. Immers: van de Regeeringskinderen en Tuchtscholieren komt de overgroote meer derheid goed terecht, welke verhouding bij de Voogdijkinderen nog wel gunstiger zal zijn, want dezer gehalte staat als va-nzelf op hooger peil. Bedoelde leemte in de statistiek is in derdaad jammer, al moet toegegeven, dat het inwinnen der daarvoor noodige cijfers niet zoo gemakkelijk zou gaan als het verzamelen der gegevens van vereenigin- gen, gestichten en ambtenaren. Als de kinderen eenmaal uit dezen gesfichtskring verdwenen zijn, moet er e ders geinfor- meerd en nagepluisd worden, waarvoor niet altijd gelegenheid is. Toch zou t wel nuttig wezen, indien ook in die richting het arbeidsveld der statistiek werd uitgebreid, niet alleen om te weten, in hoeverre men „waar 'voor z'n geld" heeft gekregen, maar ook wijl de er varingen der voormalige kinderwetten om dezen verzamelnaam eens te bezigen allicht nuttige wenken zouden kunnen opleveren voor de practijk. Neem b.v. eens de vakop'eiding in Rijks- en particuliere gestichten. Aangenomen kan wel worden, dat het meerendeel der pupillen later toch met andere bezigheden zijn brood gaa.t verdienen dan waarvoor zij zijn opgeleid wat intusschen geens zins een verschijnsel is, dat uitsluitend met de kinderwetten verband houdt. Hoeveel leerlingen van ambachtsscholen blijven bij hun vak? Denke'ijk lang niet allemaal. En daar heeft men nog wel te doen met jon gelieden, die uit vrije keuze een of ander vak gingen leeren, welke vrijheid in de gestichten niet bestaat, zelfs niet wat aankomst en vertrek aangaat. Daar zal dus menigeen gedwongen aan de school bank staan, op de kleermakerstafel zitten, ijzer verwerken, schoenmakersgereedschap of schilderskwast hanteeren, land- en tuin- arbeid verrichten, enz., een en ander met de uitgesproken of verzwegen bedoeling: „Dat doe ik later toch niet". Ongetwijfeld werkt zu'ks voor velen gelukkig is voor insgelijks velen de vakstudie een geluk kige openbaring de ambitie niet in de hand. In een gesticht moet echter gewerkt worden, terwijl de vakkeuze er aan perken gebonden' is. Hoe zijn nu de werkelijke resultaten van dit al? Men weet het niet of min stens niet met zekerheid en gaat op den ouden weg voort. Wist men 't wel, moge lijk zou dan blijken, dat die weg zou moe ten worden verlegd, ingekort of van zij paden voorzien. Verlegd door een veran dering te brengen in de keuze der vakken; ingekort door de pupillen zoo moge'.ijk spoediger in de maatschappij te doen te-, rugkeeren; van zijpaden voorzien door de vakbeoefening meer te specialiseeren, zulks in overeenstemming met de arbeids splitsing in de samenleving. Over een en ander ware nog heel wat te zeggen, ook in verband met de eerlang te openen jeugdgevangenis men is deze te Zutfen aan 't inrichten welke instel ling ongetwijfeld zal leiden tot een zuive ring van het gehakte der kinderwetpupil len. Men zal dan toch met onwillige ele menten een anderen weg uit kunnen dan thans. 't Zou intusschen den schijn kunnen krijgen, alsof we minder gunstig denken over de werking der kinderwetten dan de Haagsche vergadering* welke immers in het teeken der voldoening staat. Nu, er is alleszins reden, om bij dit zilveren jubi leum voldoening te uiten. Vooreerst zijn die wetten stel'ig tot grooten zegen ge weest voor tallooze Voogdijkinderen, die een beter opleiding hebben ontvangen dan zonder het instituut „ontheffing en (of) ontzetting" huu deel zou geweest zijn. En ook de Rijksopvoedelingen en Tuchtscho lieren benevens de Regeeringskinderen in particuliere zorg hebben goede vruchten genoten. Zij werden ontrukt aan hun ver keerde omgéving, aan hun verderfelijke kameraden en in de gelegenheid gesteld, zich ongehinderd te bekwamen tot nuttige burgers der samenleving, wat de groote meerderheid van hen geworden is. Den laatsten tijd kan het percentage dezer iets gedaald zijn, maar dan is dit het nood wendig gevolg der invoering, ettelijke ja ren geleden, van het instituut der voor waard elijkheid, waardoor slechts zij defi- nitièf onder de termen der kinderwetben vielen, die zich na de voorwaardelijke uit spraak toch niet goed konden houden. Voor wie dit wèl konden is de waarschu wing, in de voorwaardelijke beschikking des rechters gelegen, een groot geluk ge weest, want de vrijheid kan iemand later nooit aangerekend worden, terwijl een ge- stichtsverblijf wel eens een hindernis voor de naaste toekomst kan zijn. Maar zoo iets is nu eenmaal vanze'f verbonden aan wettelijke correctie-maatregelen en aan sommiger otimeedoogendheid. Wie ooit in aanraking komt, 't zij als patroon of als particulier, met jongelui, die kennelijk onder de bepalingen der kinderwetten zijn gevallen, hij late hen zulks toch nooit gevoelen. Waartoe een onnoodige krenking? Zij hebben weiicht al genoeg leed uitgestaan wie beseft immers altijd ten volle, wat het beste voor hem is, vooral wanneer een maat regel streng aankomt? maar leed be doelen de kinderwetten toch nooit. Ont vangt de samenleving de oud-pupillen in gelijken geest, zulks kan aan het eind- resu ta at dier zegenrijke wetten slechts bevorderlijk wezen. AJO. VOLKENBOND DE ONTWAPENING. Duitschlands optreden te Genève. De voorbereidende commissie voor de ontwapeningsconferentie heeft gistermor gen een politiek debat gehouden over het in 1927 aangenomen artikel, dat voor schrijft dat de ontwapeningsconvent ie op geenerlei wijze vermindert de verplichtin gen, die voor zekere staten uit andere er- dragen voortvloeien met betrekking tot hun ontwapening. Duitschland had in 1927 op dit artisel een voorbehoud gemaakt. De Fransche delegatie stelde thans nog een verscherping van de bepaling voor, doordat aan het artikel een Iweedt ali nea zou worden toegevoegd, waarbij Frank rijk en andere staten het recht zouden ver krijgen, te verklaren, dat zij de naleving van de ontwapeningsverplichtingen der vredesverdragen beschouwen als een es- sentieele voorwaarde, om zelf gebonden te blijven aan de ontwapeningsverplichtin gen van de algemeene ontwapenii'gseon- ventie. Graaf Bernstorff achtte het artikel voor Duitschland onaannemelijk en herinnerde aan het voorbehoud van 1927, dat hij thans ten volle moest handhaven. Het tegenwoordige ontwerp-conventie, verklaarde Bernstorff, heeft met ontwape ning, althans wat de landmacht betreft, niets meer gemeenzaam dan den titel In dien de commissie-Loudon zich van hefc jammerlijk einde van haar werk van vijf jaren inderdaad zou rekenschap geven, zou zij niet verlangen, dat aan dit werk van schijn door dit artikel de ontwapenings verplichtingen der vredesverdragen er te genover gesteld zouden worden. De Duitsche regeering kan onmogelijk een ontwapeningsconventie als een tegen prestatie voor de ontwapeningsverplichtin gen van Duitschland aanvaarden, die niet brengen zal 'n bevredigende oplossing, wel ke rekening houdt met de veiligheid van alle staten. Duitschland zal dus, indien dit artikel in tie hiernaar moeben beoordeelen, of deze als tegenprestatie voor de Duitsche ontwa pening eindelijk zal verwezenlijken het be ginsel van de gelijkwaardige veil'gheid van alle staten. Het ontwerp-conventie, dat de commis sie-Loudon heeft uitgewerkt doet dit niet. Duitschalnd zal dus, indien dit artikel in de conventie blijft opgenomen, hierin een reden te meer vinden, om tegen het ge- heele ontwerp-ontwapeningsconventie te stemmen. Lord Cecil antwoordde op de redevoering van Bernstorff met een verklaring, waar in hij zich onomwonden bij het standpunt van Frankrijk aansloot. Hij richtte in scher pe woorden en toon zijn teleurstelling aan het adres van de Duitsche delegatie die in deze zitting der commissie in het ge heel niet had medegewerkt, om tot een bevredigende oplossing van de moeilijkhe den te komen. Lord Cecil protesteerde er tegen, dat de Duitsche delegatie de ontwapeningscon ventie na de tegenwoordige zitting nog steeds als waardeloos beschouwt. Lord Ce cil herinnerde er aan, hoe in vei band met de verbetering, die thans in de ent- wapeningsconventie zijn aangebracht de conventie maximum cijfers zal bevatten ten aanzien van het totaal aantal dienst- dagen van de personen, die in het leger dienen per jaar, van den maximum dienst tijd van iederen soldaat, van het aantal officieren en onder-officieren in de land macht en van de totale uitgaven voor mi litaire doeleinden met een bijzonder maxi mum voor de uitgaven, die voor hei. oor logsmateriaal mogen worden aangewend. Lord Cecil meende, dat de beperking van de militaire uitgaven noodzakelijkerwijze moet leiden tot een beperking ook van het personeel en ook van het oorlogsmateriaal. DUITSCHLAND DUITSCHLANDS PROTEST TEGEN POLEN. Voor den Volkenbondsraad. Ofschoon de rijksregeering aanvankelijk voornemens was een buitengewone zitting van den Volkenbondsraad aan te vragen, om de terroristische daden van de Poolsche regeering tegen de Duitsche minderheid in Polen aan den Raad voor te leggen, heeft de rijksregeering hedennacht besloten, daartoe niet over te gaan, doch de behan deling van deze kwestie op de eerstvol gende raadszitting, welke half Januari aan vangt, te verlangen. Dit besluit is het gevolg van de over weging, dat een eventueele buitengewone zitting, voor welker bijeenroeping Dogal tijdroovende maatregelen noodig zijn, on geveer in den Kersttijd zou vallen. De re geering wilde voorkomen zich bloot te stellen aan e-en weigering, welke de betee- kenis der Duitsche klachten afbreuk zou kunnen doen. HEVIG TUMULT IN BERLtJNS GEMEENTERAAD. Vijftig leden uit de zaal geranseld. In den Berlijnschen gemeenteraad is het gisteren tot scènes gekomen, zooals die in de Duitsche hoofdstad nog niet vertoond zijn. Daar sedert lang de gemeenteraad wel uitgaven, toestaat, maar niet vcor de dekking er van wil zorgen, heeft de regee ring twee staatscommissarissen benoemd, die voor de stad Berlijn nieuwe belastingen zullen invoeren. Niettemin begon de gemeenteraad gis termiddag met de behandeling van een communistisch voorstel voor een verhoog de uitkeering aan werkloozen. Vooral bet publiek op de tribune veroorzaakte groot tumult en daar er niet voldoende politie aanwezig was om de tribunes te ontrui men, veranderden deze weldra in debat colleges, die de beraadslagingen in de zaal overstemden. Nadat de zitting was gescnorst kozen de communisten partij voor het publiek op de tribunes en zij traden op zulk een wijze op, dat de voorzitter besloot hen van de zitting uit te sluiten. En bloc weigerden de 50 communisten de zaal te verlaten, waarop de voorzitter aan de politie ver zocht de weerspannigen naar builen te brengen. Daar de communistische afgevaar digden nog altijd tegenstand bleven bie den en de politie het geduld verloor, Kwam de gummistok voor den dag. De vijftig vroede vaderen werden naar buiten geranseld en wel op zulk een hard handige wijze, dat verschillende gemeente raadsleden met uit elkaar gescheurde col bertjes op straat terechtkwamen. Bij deze incidenten werden vijf politie-agenten ge wond. De nationaal-socialisten verklaarden zich solidair met de communisten en verheien, nadat de vechtpartij was afgeloopen, de zaal. ONTRUIMING VAN HET SAARGEPIED Vertrek der Belgische troepen De Belgische bladen melden, dat de 70 Belgische militairen, die samen met 200 Franschen te Saarbrücken waren ge'egerd voor de bewaking van de spoorwegen in het Saargebied, naar hun regiment te Aar len zijn teruggekeerd. Te Saarbrücken blijven thans alleen nog een Belgisch kapitein en een vijftal mili tairen achter, die 12 December, samen net de achterhoede der Franschen, Saar brücken zullen verlaten. Na dien datum zullen geen geall'eerde troepen in Duitschland meer zijn. ENGELAND BALDWIN TEGEN DE REGEERING. Een motie van wantrouwen. Baldwin heeft gisteren in het lagerhuis een motie van wantrouwen tegen de regee ring ingediend, waarin verklaard wordt, dat de regeering verzuimd heeft op de rijksconferentie eenige voorstellen in te dienen tot ontwikkeling van den handel van het rijk en ook geen acht geslagen heeft op de door de dominions gedane aanbiedingen. In zijn toelichting zeide Baldwin, vast te gelooven, dat indien men niet een eco nomische eenheid van het rijk tot stand kan brengen, deze eenheid groot gevaar loopt. Velen zijn er van overtuigd, dat het verval van het Engelsche rijk te wachten is, indien er geen economische banden worden gelegd om het rijk bijeen te hou den. Indien het moeder'and niet bereid is tot een accoord met de dominions te komen, zullen deze dit onder elkaar doen en het zal hun ook vrijstaan, economische overeen komsten met- het buitenland te treffen. Daarom moet spoedig worden gehandeld. GEEN STEENKOOLSTAKING IN ENGELAND VERWACHT. Naar de Britsche draadlooze dienst meldit, wordt algemeen verwacht, dat de dreigende stopzetting van het werk in de steenkoolmijnen van Zuid-Wales en Schot land vermeden zal kunnen worden. Beide partijen in het conflict zijn vol vertrou- S0K0LNIK0W EN DE GEPEOE. De Russische ambassadeur te Londen, Sokolnikow, heeft aan de „News Chronicle" verklaard dat er geen woord waar was van het verhaal van de „Daily Mail", dat er in de ambassade drie afgezanten van de Gepeoe zouden gevangen zitten, die overgekomen waren om hem naar Rusland terug te brengen. Hij voegde er bij dat hij van plan was geweest de bijeeenkomst van het Excutief Comité der partij te Mos kou, die bepaald was op 12 December, bij te wouen. Die bijeenkomst was echter uit gesteld tot den 27sten, en als zijn werk te Londen het hem veroorloofde, zou hij er waarschijnlijk heengaan. Maar hij zou er niet heen gebracht worden. POLEN PLANNEN VAN PILSOEDSKI. In een onderhoud met den hoofdredac teur van het regeeringsb ad „Gazeta Pols ka" deelde Pilsoedski o.a. mede, dat de door de regeering verkregen meerderheid in de eerste plaats moest worden ge bruikt voor de wijziging der grondwet, die niet meer overeenstemt met de eischen des tijd'S. Er moest een soort overeenkomst omtrent de werkverdeeling tot stand ko men, die de verhouding tusschen de drie hoogste autoriteiten in den staat, den staatspresident, de regeering en het parle ment, zou regelen. De bevoegdheden van de sejm, die met de technische vorderin gen van den tijd geen gelijken tred vermo gen te houden, moeten worden beperkt. Maar vooral ook moet de immuniteit dei- afgevaardigden worden afgeschaft. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hevig tumult in Berlijns gemeenteraad. Volgens berichten uit Perzië zou de stad Teheran verwoest zijn. (BuitenL Berichten, 3de blad). De Nobel-prijzen voor den vrede toege kend aan Kellogg en Söderblorrv (Buitenl. Berichten, 3de blad). BINNENLAND. Onderwijs en Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer. Motie-Lingbeek ver worpen. (1ste blad). De Winkelsluitingswet in de Eerste Ka mer. (lste blad). ZUID-AMERIKA DE ONLUSTEN IN PERU. De leiders doodgeschoten! Volgens de berichten uit particuliere bron uit Lima hebben de politieke conflic ten en opstanden der arbeidc.s een scher per karakter aangenomen. De leiders van den opstand zouden zijn gefusi leerd. TWEEDE KAMER ONDERWIJSBEGROOTING. De motie-Lingbeek over de salarissen der onderwijzers kloosterlingen verworpen. Geen salarisherziening voor onderwijzers. Aan de orde is de voortzetting der be handeling van de begrooting voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer De Visser (C.P.) meent dat het onderwijs in een verwordingsproces verkeert. De pacificatie is de zegepraal van hefc secfcarisme. Het onderwijs wordt verwaarloosd ook door de slechte positie der onderwijzers. Spr. dient een motie in, waarin staat, dat do salarissen der onderwijzers dringend verhoogd moeten worden. Deze molie wordt meteen behandeld. De heer Van Poll (R.-K.) zegt tegen over den heer de Visser dat Rusland een zeer bedroevend figuur maakt bij ons wat de uitgaven betreft voor het onderwijs. Hefc Tsaristisch bewind gaf belangrijk meer voor heb onderwijs uit. Spr. licht dit met cijfers toe. Spr. heeft tegen de motie-Van den Tem pel gestemd en is toch voor verbetering van de salarissen der onderwijzers. De sa lariskwestie behoort thans in de centrale commissie voor georganiseerd overleg. De heer Zandt acht terugkeer lot be scheidener levensvorm op onderwijsgebied dringend noodig. Elke overbodige luxe worde tegengegaan. Wat de moties-Lingbeek en -Groene- weg betreft, spr. zal daarvoor stemmen. Door de bedoelde salarisregeling worden de kloosters zeer bevoordeeld. Iedere pro testant dient zich tegen deze bevorde-iuc van de Roomsche propaganda to verzet ten. De heer Boon (V.B.) vraagt zich af, wat er is veranderd sedert de vorige motie Lingbeek. Toen is de onbillijkheid voor de oncehuwde. onderwijzers opgeheven, maar tevens is het salaris voor de kloosterlingen tot het maximum opgevoerd. De katholie ken zelf hadden met de motie behooren te komen. De heer Tilanus wil om ondoor grondelijke redenen tegen de motie stem men, ofschoon hij het er mee eens is. Maar in de motie-Groeneweg, die nog beter is geredigeerd dan de motie-Lingbeek, zitten toch zeker geen anti papistische tenden- zen. De motie van mcj. Groeneweg is in dordaad zuiverder. Daarom zal spr.'s frac tie vóór die motie stemmen. De heer Beumer (A.-R.) zegt, dat zijn geheele fractie protesteert, legen onnoodige schoolsplitsing. Men zal de schoolsplitsing moeien bestrijden door invloed te oefenen op degenen, die een nieuwe onnoodige school willen in het leven roepen. Hot onderwerp, in de motie-Lingbeek behandeld, raakt in de eerste plaats den minister van Financiën. Het is te betreu ren, dat die minister hier niet aanwezig is. De hoofdvraag is, of er reden bestaat, het element van behoefte nog meer dan tot dusver in de salarisregeling op te ne men. In beginsel heeft spr. daartegen geen bezwaar. Hoeveel kan op de bedoelde sa larissen worden ingehouden? En hoeveel onderwijzers-kloosterlingen zijn er? Kan de minister die vragen niet beantwoorden, dan zoeke hij een weg om gegevens te ver zamelen. Spr. stemt echter niet voor de motie. De meeste leden zijner fractie geven nooit een stem aan een motie, waar bij aan een minister opdrachten worden verstrekt, al zijn ze in den vorm van een gestemd tegen een soortgelijke motie-Ling beek. Sinds 1928 is in dit opzicht niets ver anderd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1