VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE .COURANT DERDE BLAD PAG. 19 HET HOOGE WATER WERKLOOZENRELLETJES TE ROTTERDAM. PERZIE HEVIG GETEISTERD. De stad Teheran verwoest? Volgens de „Vos®. Ztg." heeft in Perzië een hevige aardbeving gewoed, waardoor de stad Teheran geheel verwoest zou zijn. De bewoners moeten in tenten op het vrije veld vertoeven en hebben veel van de kou de te lijden. Een bevestiging van dit bericht van andere zijde is niet ontvangen. DE OVERSTROOMINGEN IN BELGIE. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: De jongste vloed heeft geen verergering gebracht in den toestand in de streek van Antwerpen. Het water loopt stilletjes aan terug. Te Hoboken blijft de situatie echter treurig. In den polder bereikt het water nog 1.75 M. De inwoners die hun wonin gen niet verlaten hebben, huizen in de bovenste verdiepingen en worden door de zorgen der gemeente bevoorraad. Op de enkele plaatsen waar het water zich teruggetrokken heeft, is een laag modder van 50 c.M. achtergebleven, die de velden wegen en benedenverdiepingen der huizen bedekt. Te Kiel evenals bij de petroleum-installaties, is de toestand on veranderd gebléven. In het aldaar gelegen hospitaal staat het water nog een halve meter hoog in de zalen. In alle scholen van Antwerpen werd een beroep op de leerlingen gedaan, om de geteisterde bevolking met kleedingstuk- ken, giften en dergelijke te hulp te komen. De groote bres in den Scheldedijk bTj Waelhem is door de troepen gestopt. Er is echter nog geen verbetering in de situa tie aldaar ingetreden. Naar de streek van Dendermonde, waar de situatie nog steeds kritiek is, hoewel het water geleidelijk daalt, zijn 's nachts een vijftigtal genie-soldaten vertrokken met acht booten ter bevoorrading van de getroffen bevolking. aldaar gaf, was op weg naar de universi teit, toen de aanslag plaats had. Het slachtoffer was 65 jaar en zou spoedig ge- pensionneerd worden. Roovers in actie. Vier roovers drongen met de revolver in de hand een onwettig drankhuis te New York binnen, dat zij wilden plunderen. Een in den wapenhandel zeer bedreven politie agent kwam tusschenbeide, die achtereen volgens met revolverschoten de viei roo vers verwondde en dezen daarna arres teerde. Vier andere roovers stalen dertigduizend dollars uit een plaatselijke bankinstelling te Hawthorne, in New-Jersey. Vroolijke zeeroovers. De Noorsche stoomer „Hirundo", groot 1943 ton, voer van Ekatow naar Bangkok. Er waren ook een twaalftal passagiers aan boord, die in werkelijkheid niets anders waren dan zeeroovers. Zij overvielen de officieren en de bemanning en openden een hevig vuurgevecht, waardoor echter geluk kig slechts een Ohineesch bootsman getrof fen werd. Zoodra de bandieten evenwel heer en meester waren van het schip, waren zij weer voorkomend voor den kapitein en zijn vrouw, alsook voor de Noorsche offi cieren. Nadat zij de hutten der officieren geplunderd hadden en ook alle passagiers hadden beroofd, moest de chefkok verschij nen. Zij gaven hem bevelen om een over- vloedigen maaltijd gereed te maken. De kok deed zijn best en de zeeroovers lieten zich alles goed smaken; na afloop lieten zij den chefkok ontbieden om hem mede te deelen dat alles keurig in orde was Daarna zijn de roovers van boord ge gaan. Zij namen twee Ohineezen mee als gijzelaars, zoodoende waren zij er van ver zekerd, dat zij nog een grooten losprijs kon den vragen. BEZOEK VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-BRABANT AAN DE BEDREIGDE STREKEN. Gistermiddag om half twee is Z.Ex. de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, rar. dr. A. B. G. M. Van Rijckevorsel in gezelschap van den hoofd ingenieur Kersemakers te Grave aan het electrisch gemaal „Van Sasse" gearri veerd voor een bezoek aan de bedreigde streken. De Commissaris heeft den Elftweg per roeiboot overgestoken en werd aan den overkant door den burgemeester van Gra ve, den heer L. J. J. M. Ficq begroet. Vervolgens werd te voet een tocht, on dernomen langs de meest bedreigde pun ten, o.a. bij Velp in de nabijheid van Grave. In verband met dit bezoek vernemen wij, dat militairen uit het garnizoen te Venlo naar Grave zijn ontboden. Een de tachement motorrijders uit het garnizoen te 's-Hertogenbosch is ter plaatse gearri veerd. Een regiment der wielrijders uit het garnizoen te Den Bosch kreeg verder op dracht paraat te blijven voor eventueele hulpverleening te Grave. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De Waal. Uit Nijmegen weid gisteravond gemeld: Sinds Woensdagavond is de Waal nog 8 c.M. gewassen. De stand was gisteravond 11.98 (middelbare 8.77) M. pi. N. A. P. Ook de Steens tra at, waarop de woningen op de kade tusschen Lindenberg en Groote Straat aan de achterzijde uitgang hebben, staat op enkele punten blank. Nu van den Bovenrijn 33 c.M. val is gemeld, mag wor den verwacht, dat de Waal in deze hoo-g- wa-terperiode haar hoogsten stand heeft gehad. De Berkel buiten haar boorden. Uit La-ren (Geld.) wordt gemeld: De doorbraak van de Polksbeekkade wordt door arbeiders der Heide-Maa-t- schappij bedwongen door middeel van hoofddammen, gemaakt van palen, planken en zakken zand. Reeds 2/3 del van het gat is gedicht. Daar deze beek, de verbinding tusschen Berkel en Schipbeek, dient om de Berkel bij hoog water te ontlasten en dan zeer veel water afvoert, is nu een enorme massa water over deze gemeente losgelaten. De buutsohappen Ampsen, Exel, Verwolde en 'b Larensche Broek worden meer en meer onder water gezet. Een deel van Gorssel en Ba-thmen zal nog volgen. De Dorther- beek kan niet snel genoeg afvoeren naar Deventer. Markelo, dat eenige jaren ge leden onderliep ten gevolge van doorbraak aan de overzijde, blijft nu gespaard. Met de ingesloten boerderijen wordt per boot de verbinding onderhouden. Men heeft de huizen nog niet verlaten. Het bericht van „meerendeels vluchten op de zolders" is fantasie. De Maas. Uit Grave Woensdagavond 10 uur: Niettegenstaande thans de Beersche overlaat over de geheele lengte van 5300 M. met een gemiddelde diepte van 20 c.M. werkt, blijft, de Maas voor deze gemeente op dezelfde hoogte. Meer en meer dringt- het water naar binnen. In de Maasstraat alhier kwam het water op een paar plaat sen uit de straat spuiten, zoodat men ver plicht wa-s groote stukken met kleidammen af te zetten. Daar de Eelftweg (Rijksweg) een der smalste punten van de traverse van de Beersche Maas vormt, wast het water aan de Pegelbrug van uur tot uur. Het is een fantastisch gezicht, 's avonds op de Maas band ijken en op de z.g. binnendijken langs de Beersche Ma-a-s de dijkwachten en werkers met hun Lantaarns zich te zien voortbewegen. Op vele plaatsen, vooral op de binnendijken, moet dag en nacht flinke waakzaam- en werkzaamheid aan den dag worden gelegd. Ook de heemraden kan men naast- de mannen van den wa-terstaat dag en nacht op de dijken aantreffen. De autobusdienst UdenNijmegen is tijdelijk gestaakt. Uit Venlo gistermiddag: In het laatste etmaa-l is de Maas hier zes centimeter gevallen. Oss geïsoleerd. Door den hoogen waterstand zijn de verbindingswegen OssHarenMegen, Oss Ryen, OssTeiffelenLithoyen—Lith, dermate overstroomd, dat het verkeer van uit Oss met deze en overige aan den Maas kant ged-gen dorpen, anders dan per roei boot niet meer mogelijk is. Deze plaatsen j zijn thans via den Bosch of Ravenstein via den Maasdijk te bereiken. De Geldersche IJsel. Uit Dieren wordt gemeld: Het water van den Gelderschen IJsel blijft nog gedurig stijgen. Donderdagmor gen 8 uur was de stand 9.56 en 's middags om half vijf 9.60. De dijk, die het ka-steel de Geldersche Toren omgeeft, is doorgebroken. Er is een gat in den dijk geslagen van 12 meier lang en 4 meter diep. Het kasteel staat geheel in het. water. De schade aan de kassen en tuinen aa-ngerichtf is groot. Van Dieren tot Brummen staat het wa ter tot aan den rijkstraatweg. Dit zelfde is het geval van den Kanon-sdijk van Brummen af tot Zutfen. Langs de straat worden reeds huizen ontruimd. De binnen- lijk, die de omgeving van Steenderen moet beschermen tegen het water van de groote en kleine beek, stroomt- thans op 3 plaatsen ■ver, zoodat Steenderen spoedig geïsoleerd •'1 zijn. In en om den gemeenteraad. In en om den Rotterdamschen Gemeen teraad is het Donderdag, na een lange periode van rust, weer eens tot incidenten gekomen. Aanleiding hiertoe was de inter pellatie van het Communistische raadslid van Burink, waarin hij voor de werkloozen kolengelden, huurtoeslag en een extra- Kerstuitdeeling eischte. In den middag had zich op het van Alkemadeplein een aantal werkloozen verzameld, die poogden een op tocht te formeeren, om daarna naar den Gooisingel te trekken. De politie heeft deze bijeenkomst en den stoet uit elkaar gedre ven, waarbij herhaaldelijk rake klappen zijn uitgedeeld. Het is daarna den geheelen middag rond om het gemeentehuis, dat be waakt werd door een sterke politiemacht, roerig gebleven. Herhaaldelijk werden de werkloozen uiteengejaagd, vooral toen de heer van Burink tot tweemaal, toe op een balcon van het Rotterdamsche stadhuis verscheen, om van daar de werkloozen toe te spreken. Tot ernstige incidenten is het hierbij niet gekomen. Gemeenteraadsleden handgemeen. Toen de heer van Burink voor het ge hoor van een propvolle tribune zijn inter pellatie ten einde had gebracht, ontstond er een incident tusschen hem en het Chris tel ijk-historisch raadslid Holst. Deze be schuldigde n.l. den heer van Burink van laf heid en angst voor politie-paarden. De heer van Burink heeft zich voor den heer Holst opgesteld en hem een stomp gegeven. De lieer van der Hoeven (C.-H.) kwam tusschenbeide, waarbij de burge meester verzocht aan den heer van Burink zijn interpellatie voort te zetten. Het bleef echter rumoerig, daar de heer van Burink er op stond, dat de heer Holst zijn woorden introk. Plotseling greep de heer van Burink opnieuw den heer Holst beet en schudde hem heen en weer. Deze werd door andere raadsleden ontzet. Daar de publieke tribune zich nu zeer begon te roeren, gelaste de voorzitter ont ruiming, terwijl de raad geschorst werd. Na de heropening eischten de heer Holst en de heer de Visser, namens de Christe- lijk-Historische fractie, dat de heer van Burink verontschuldigingen zou aanbieden. Deze weigerde pertinent en eischte op zijn beurt intrekking van de woorden van den heer Holst. Daar de voorzitter weigerde te voldoen aan het verzoek van den heer van Burink, om weer publiek toe te laten, zag deze van het woord af. De vergadering is toen geschorst. Den heer van Burink is buiten een ova tie van de werkloozen gebracht. De werkloozen, die op den Gooisingel ge demonstreerd hadden, werden na het slui ten van den Raad verjaagd. Zij zijn daar na de binnenstad ingetrokken en zijn op den Binnenweg ophieuw samengekomen. De politie heeft met sabel en gummi-stokken de werkloozen uit elkaar gejaagd. Een deel van de groep is toen de Eendracht straat ingeloopen en heeft daar een aantal tegels uit het trottoir gehaald, die men op de steenen stuk sloeg, waarna de politie er mee bekogeld werd. Eenige agenten heb ben toen, ter waarschuwing, eenige schoten in de lucht gelost, doch daar dit niet af doende hielp, heeft een groote macht van agenten te voet, te paard en op motorfiet sen de straat schoongeveegd. Voor zoover bekend, zijn er geen gewonden gevallen. LIEFDE IN HET WATER. De vrouw moet den man volgen.... Gisternacht om half één za.g een sur- veilleerende agent van politie op den Nes- serdijk te Rotterdam tot zijn groote ver bazing, dat een juffrouw daar rustig langs den kant liep pootje te baden. Alsof het volop zomer was en alsof zij zich bevond op het zonnige zand langs de zilte zee bij Hoek van Holland, zóó stapte de dame parmantig met haar bloote beenen door het drabberige Maaswater. Haar rokken hield zij tot oven boven de knieën opge tild en voorzichtig tastte zij zich een weg tusschen de puntige steenen, de glas-scher ven en den rommel welke gewoonlijk een rivierbodem bedekken. Voor de oogen van den verbaasden agent werden de jaargetijden vertoond; immers, de vrouw was nog vrij jong en met eenige hoffelijkheid zou men kunnen zeggen, dat zij nog in de lente des levens stond. Haar bloote beenen beeldden den zomer uit, de donkere lucht, de gure wind en het meer dan kille water zorgden voor de herfst- stemmin-g en de dikke mantel en het bontje om den poezelen hals der poedelende da-me deden aan den winter denken.... Maar de agent dacht niet aan vader Haydn, noch aan de reclame-albums van een bekende koekfa-briek. Hij dacht heel nuchter en zakelijk en wat hij dacht, laat zich het beste weergeven in één enkel woordMaasoord Maar plots drong golfgeplets tot hem door, komende van verderop over het bree- de water. Hij keek en keek en eensklaps zag hij een man, een naakten man met forsche slagen het wa-ter doorklieven en weer da-cht de agent één enkel woord: Medemblik De zwemmer naderde den wa-lleka-nt en bij de ondiepte gekomen ree-s hij op uit het groezelige water als mannelijke zee meermin. Zoo stonden zij een "wijle in het nachtelijke duister: de man, gehuld in een zwembroekje, de vrouw met de bloore beenen en de diep in zijn kraag gedoken agent en er was aarzeling van weerskan ten. De man wilde graag zijn kleeren gaan aantrekken, de vrouw wilde haar beenen drogen en de agent, wilde ingrijpen, maar tjonge, als je zoo heel alleen staat in den nacht, met- vermoedelijk twee ontsnapten uit een inrichting voor geesteskranken Toen vermande hij zich en met de noodige barschheid om bangheid te verbergen vroeg hij, wat of dat moest. En toen kwam het verhaal, dat wat wonderlijk klinkt, maar toch slcht-s de naakte waarheid meest bevatten. De man en de vrouw zijn kort getrouwd. Hij wilde zich bekwamen voor het vaar- digheidsdiploma zwemmen. Het geld om in een inrichting te gaa-11 zwemmen had hij niet en daarom had hij de Maas tot oefenterrein gekozen. Omdat hij vreesde, dat er overdag te veel belangstellenden zouden komen, ging hij bij voorkeur des nachts zwemmen. En het vrouwtje? Ach, als je pas getrouwd bent, wil je zoo veel mogelijk in eikaars gezelschap zijn. Zwemmen kan zij niet, maar zij toon de haar goeden wü, door in de onmiddel lijke nabijheid van haa-r heer gemaal te gaan pootje baden.... „Vad." MIJNRAMPEN VOORSPELD? Looze geruchten, die niettemin ongerustheid veroorzaken. Er gaan de laatste weken, vooral onder de mijnwerkersbevolking van Zuid-Lim burg, allerlei looze geruchten en praatjes, die steeds grooter vormen aannemen. Er wordt n.l. beweerd dat Thérèse Neumann twee mijnrampen zou hebben voorspeld: een in de mijn Laura en de andere iu de grootste mijn van het Limburgsche kolen bekken, de Maurits. Yorigen Zaterdag zou de ramp in de Maurits moeten plaats hebben. Het gevolg was, naar men ons verzekert, dat dien dag verschillende mijnwerkers dier mijn niet gingen werken. Het lijkt ons noodzakelijk in het open baar de aandacht op deze looze geruchten en vertelsels te vestigen en tevens tegen te spreken de bewering, dat Thérèse Neu mann ooit mijnrampen in Zuid-Limburg zou hebben voorspeld. Bekend is het, dat, sinds de ramp van Alsdorf, tal van mijnwerkers, vooral zij, die nog op het platteland wonen met angst, en lood in de schoenen in de mijn afdalen en zich met grooten tegenzin naar de mijn begeven, doch gaan werken ter wille van hun huisgezin. Daarom is het onverantwoordelijk van hen die, bewust of onbewust, in de verdere verspreiding van dergelijke bakerpraatjes pleizier schijnen te hebben. Ook op dit stuk dienen de al te geloo- vigen onder de mijnwerkers volkomen te worden gerustgesteld. Een nieuwe stijfsel. Wij verwijzen naar een advertentie, voorkomende in dit blad, waaruit blijkt, dat aan iedere stijfselverbruikster een origineel pak Osalon Stijfsel geheel gratis ter kennismaking wordt aangeboden. Osa lon wordt over de geheele wereld verkocht. Dit succes dankt Osalon aan zijn bijzon dere eigenschap, bij opdrogen een helder, glanzend, volkomen doorzichtig film te 'vormen. De dunne stijfsel dringt tot in het binnenste van den vezel van het goed. Het onzichtbare film wordt dus geheel één met het linnengoed en vormt een vernuf tige en uitstekende bescherming tegen slijtage, terwijl de helderheid en doorzich tigheid de 'kleuren van bont goed eerder opfrisschen dan doffe-r maken. Het linnen goed verkrijgt een onzichtbare stijfheid, die het volkomen doe-t gelijken als nieuw. Osalon Stijfsel is een nieuwe stijfsel en moet daarom ook eenigszins anders ge bruikt worden, hetwelk vooral bestaat in het gebruiken van meer koud water da-n gewoonlijk bij het aanmaken, alvorens, goed roerend, kokend heet water toe te voegen. Osalon Stijfsel moet vee-1 dunner gebruikt worden en ook kan men er veel minder van gebruiken, waardoor Osalon Stijfsel niet alleen voordeeliger uitkomt-, maar ook nog gemakkelijker, vlugger en prettiger strijkt. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN DE NIEUWE AARDBEVINGSRAMP. 291 dooden geborgen. Volgens officieele mededeelingen zijn in het Japansohe aardbevingsgebied reeds 291 dooden geborgen. Te Aatami is door de aardbeving een kindertehuis verwoest, waardoor 24 kinde ren den dood vonden. Op het Zuidelijk gedeelte van het eiland Sachalin worden, naar gemeld wordt, even eens aardschokken waargenomen. De uitwerking van de aardbeving op nij verheid en handel van het schiereiland Izoe is van beperkten aard, want in het getroffen gebied wordt hoofdzaak de land bouw beoefend. De voornaamste materieele schade schijnt beperkt te zijn tot de haven Sjimizoe en de fabrieken en de tunnel van Tarna. De schade aan de haven en de fa brieken wordt op 1 millioen jen (1 jen is 1.20) geraamd en de schade met betrek king tot de tunnel is eveneens groot maar nog niet definitief geschat-. De tunnel was al tal van jaren in aanbouw en had tot dusver 5 millioen jen gekost. NOODLOTTIGE BENZINE ONTPLOFFING. Dertien doocien, zestien gewonden De correspondent van de „Associated Press" te Mexico bericht dat Woensdag ochtend in het dorp Guadeloupe bij Ira- puato door een benzine-ontploffing 13 per- sonen werden gedood en 16 gewond-. Tengevolge van de ontploffing braken een aantal wilde dieren, waaronder enkele leeuwen, van een circus los en maakten het dorp onveilig, totdat zij doodgeschoten werden. Ernstig tramongeluk; 9 dooden. Een tram stortte op het traject Fermo Porto Sa-n Giorgio (Italië), tengevolge van een déraillement, van een brug neer op straat. Zeven personen werden gedood en elf gewond. Omtrent de ontsporing bij Fermo wordt nader gemeld, dat twee der gewonden in middels zijn overleden, zoodat het aanbal dooden is gestegen tot 9. VRIJWILLIGE HONGERDOOD VAN EEN DOCTOR. Zijn motieven een mysterie. Naar de „Daily Express" uit Parijs meldt, is dr. Meral, een bekend Fransoh beoefenaar van land- en volkenkunde, in zijn eenzaam landhuis in het dorp La Motte bij Saint Brieuc, overleden. Dit overlijden is een gevolg van een vrij willig hongerlijden, dat de doctor zich ge durende zestig dagen had opgelegd. Wat de aanleiding tot deze handelwijze wa-s, is onopgehelderd gebleven, want hij weigerde zelfs aan zijn vrienden de motie ven voor zijn vreemdsoortig doen kenbaar te maken. Vele collega's hebben dr. Meral bezocht en hebben gepoogd, hem tot andere ge dachten te brengen, maar tevergeefs. Zijn oude dienstmaagd deed alles, wat zij kon, om hem aan het eten te brengen, door de heerlijkste spijzen voor hem te ko ken en ze hem op verlokkelijke wijze voor te zetten. Maar hij sloot zijn oogen en hield zijn neus dicht, als om niet in verleiding te komen om te eten. Den dag vóór zijn sterven geraakte hij in een toestand van bewusteloosheid, waar uit hij niet meer ontwaakte. Alleen had hij de laatste da-gen voor zijn sterven toegelaten, dat men hem een paar theelepels water gaf. Dr. Meral was van Russische afkomst, doch liet zich indertijd in Frankrijk natu- raliseeren. Hij had een naam wegens zijn reizen naar vreemde landen. Hij verzamelde waardevolle geografische en historische gegevens over den Hedjas, Yemen en Ethiopië (Abessinië). Hij schreef ook eenige kundige- verhan delingen over de beoefening der kunsten en over de gewoonten in die la-nden. In vroeger dagen was dr. Meral de gun steling-doctor en raadgever van koning Menelik van Abessinië. De overledene bereikte den leeftijd van 53 jaar.. Rechter door een kapper neergeschoten. Gistermiddag is te Eberswalde een rovol- veraanslag gepleegd op den rechter rrof. Görcke. Zwaar gewond werd het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig na aankomst den laatsten adem uit blies. De dader Bornst-ein, kapper van beroep, werd gearresteerd. Bornstein, d'ie kort geleden in verschil lende processen veroordeeld was, had te gen prof. Görcke, die in deze processen de leiding had, een feilen haat opgevat. Bij het eerste verhoor door den politie com missaris gaf de dader toe, dat hij de vaste bedoeling had, den in Eberswalde alge meen gezienen rechter te dooden. Prof. Görcke, die ook college aan de hoogeschool Een onderaardsch magazijn van gestolen goederen. Uit Berlijn wordt gemeld: In de omgeving van Ludwigslust werden sinds jaren talrijke diefstallen gepleegd, waarbij een groot aantal waardevolle voor werpen, levensmiddelen, rijwielen, klee- dingst-ukken, zilverwerk, enz. werden ont vreemd. Een gedeelte van dezen buit der dieven is thans gevonden in den tuin van een ze keren Siggel uit Teckentin. Toen de beide zoons van Siggel waren gearresteerd, is de politie op aanwijzing van den 16-jarigen Ernst Siggel gaan gra ven in den tuin van de ouderlijke woning en vond daar heele wagonladingen met al lerlei voorwerpen, die van diefstal afkom stig waren. In een groote onderaardsche bergplaats vond men goedverpakte kisten met worst en verduurzaamde levensmiddelen, heele pakken met linnengoed, zilveren voorwer pen, lepels, vorken, zes nieuwe fietsen, die zorgvuldig waren ingewikkeld, om te voor komen dat ze tengevolge van de vochtig heid zouden lijden. Ook een zwager van Siggel en een neef uit Lauenburg zijn thans gevangen geno men. De politie zet haar onderzoek voort naar de overige leden van deze dieven bende. De goederen, die tot nu toe gevonden zijn, waren afkomstig van twaalf verschil lende diefstallen. Zondagsdiensten op een station. Ten gerieve van de reizigers, die Zon dags heel vroeg op reis gaan, wordt sinds geruimen t-ijd te Munchen een speciale godsdienstoefening gehouden, om de men- schen in de gelegenheid te stellen hun Zondagsplichten te vervullen. In het groo te hoofdstation worden iederen Zondag vijf H.H. Missen opgedragen, waaronder de geloovigen enkele gezangen uitvoei'en, ter wijl ook korte preek wordt gehouden. On der de H. Mi-s is er ook gelegenheid om te communiceeren. Deze kerkdiensten zijn zóó ingericht, dat er na afloop nog voldoende geléfeenheid bestaat om de trein te halen, waarmee de louristen gewoonlijk meegaan. De eersteH. Mis begint om 3.10 en de laatste om 5.55. In het afgeloopen jaar werden 315 H.H. Missen opgedragen, die- door 60S33 geloovigen werden bijgewoond. Voor reizigers om te watertanden. Een merkwaardige gebeurtenis speelde zich gisteren op een stat-iou in een kleine Poolsche stad af. Alle reizigers kregen nl. plaatsen voor alle mogelijke stations voor niets. Het bleek dat, toen de dienstdoende ambtenaar zich een oogenblik verwijderd had, een uit een gesticht ontvluchte krank zinnige zijn plaats had ingenomen en nu eenvoudig kaartjes gratis uitdeelde. Hij was daarbij zoo vrijgevig te werk gegaan, dat spoedig bijna alle voorhander biljeten verdwenen waren. Toen men bemerkte wat er gaande was. waren vele reizigers reeds met den treir vertrokken. DE VREDES-NOBELPRIJS TOEGEKEND. Aan Kellog en Söderblom. Het Nobel-qomité uit het Noorsche Stor ting heeft den Nobelprijs voor den vrede voor 1929 toegekend aan den voormaligen minister van Buitenlandsche Zaken de; Vereenigde Staten Frank Kellogg en diei voor 1930 aan den Zweedschen aa-rlsbis schop Nathan Söderblom. Het wordt zeer waarschijnlijk geachl. dat bei-den zich persoonlijk naar Oslo zul len begeven om op 1 December den Nobel prijs in ontvangst te nemen. De beide prij zen beloopen elk een bedrag van circa 116.500 gulden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10