UIT DE RIJNSTREEK SPORT LUCHTVAART NED. OOST-INDIE DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 TER-AAR. DE CENTRALISATIE DER VEILINGEN Maandag j.l. had te Ter Aar een confe rentie plaats tusschen de Centralisatie- Commissie en de besturen der drie Veilin gen. Mr. W. Hugenholtz, advocaat te Leiden en voorzitter van de voornoemde Commis sie, opende de vergadering. Her verheugde spreker, dat ook het be stuur van „8t. Phocas" was opgekomen en spr. verzocht dat bestuur zich positief uit te laten over het standpunt, dat door hen werd ingenomen inzake de vcrecni- ging der veilingen. De heer van Dam, voorzitter van „St. Phocas", deelde daarop de vergadering mede, dat zijn vereen, nog steeds de clau sule-rector Kok handhaafde, d.w.z., dat zij als voorwaarde bleef stellen, dat de le den van de nieuwe veiling lid moeten zijn van eigen standsorganisatie. Mr. Hugenholtz betoogde daarop, dat de Commissie van oordeel .was, dat een dergelijke clausule in het nadeel zonde zijn van de nieuwe veiling, daar velen niet gedwongen wenschten te worden. Vrijwil lig moest men lid worden van een stands organisatie. Opneming van de clausule-Kok zoude voeren tot groote oneenigheid en zou de unificatiegedachte ten zeerste schaden. Spreker stelde daarop voor, ora met de voorzitters en secretarissen der veilingen een bespreking te houden met rector Kok, waartoe besloten werd. „Mocht evenwel", zoo zeide mr. Hugen holtz, „de clausule door „St. Phocas' ge handhaafd worden, dan gaat toch de Com missie door". Hierna sloot de voorzitter de vergade ring, de hoop uitsprekend, alle bestu ren nog vele malen zoo broederlijk bijeen te zien, tot nut van Ter-Aar en de tuinders. Lidwina-Vereen. Dinsdagavond gaf de Lidwinavereniging haar laatste liefdadig heidsuitvoering in het Patronaatsgebouw. Hoewel het eerst niet in de bedoeling lag van het Bestuur om meerdere avonden te geven, heeft het dit toch gedaan. Jammer was het, dat er te weinig publiciteit aange geven was voor dezen avond. Anders had de opkomst wel zeer zeker grooter ge weest. Het stuk „De Kapel in het Bosch" ging de dames nu gelukkig beter af. als den vorigen avond. Zij hebben zich beter ge kweten van hun rol. Van de zwakke plek ken kon men niets meer bespeuren. Ook het blijspel „Polkan-haar'' ging ook meer vlotter. j j«fc| Na afloop van het spel hadden de dames een langdurig applaus in ontvangst te ne men. Zeker is het bestuur van de Lidwina-ver- eeniging tevreden over de uitvoeringen, zij heeft, ongeveer 250.ontvangen in deze avonden, wat een mooie som gelds is. Velen hebben het werk van de Lidwina- vereeniging gewaardeerd in dezen tijd van malaise. Een ieder is er van overtuigd, wat een groot nut deze vereeniging is. Een woord van dank aan het bestuur met als hoofd mej. v. Zwieten, is hier op zijn plaats. Veel heeft het Bestuur er voor opgeofferd, om dezen avond zoo goed mo gelijk te doen slagen. Ook de dames een woord van dank, die ieder jaar met onverdroten ijver zich ge ven voor dit Liefdadigheidsdoel. Rest. ons nog een woord van dank aan de overige medewerkers, voor het welsla gen van deze avonden, nl. de heeren C. v. Dam, A. Hoogervorst, en A. v. d. Hoorn, en tenslotte de parochianen die medeleven met de Lidwinavereeniging, wat gebleken is uit de opkomst. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met de snijbloemen raakt het. op een einde. Nog wat anjers en eenige Chrysanthen en wat. rozen. Doch het tulpenseizoen is al naderende en de eerste exemplaren van Scarlet due wer den reeds aangevoerd. Ze brachten 7.50 per 100 op. Dit is wel erg vroeg. Roode en rose Anjers gingen voor 1.20 tot 1.40 per 100, Chrysanthen, eenbloemige gingen voor 0.14 tot 0.16 per stuk. Troschry- santhen van 0.30 tot ƒ0.40 per bos. Ro zen varieerden van ƒ0.80 tot 1.50 per bos van 20 stuks. Tuinbouw. Het blijft nog steeds het zelfde liedje, lage prijzen en veel tweede kwaliteit. Ook dit laatste heeft op den to talen uitkomst veel invloed. Roode en gele kool gaan in eerste kwaliteit voor 7.50 tot 10.30, dit laatste dan ook alleen voor werkelijk extra. De uien gaan weer naar beneden en kunnen slechts van 1.30 tot 2.20 per 100 K.G. opbrengen. De teelt van dit product geeft dit jaar veel ver lies. Fijne waspeen gaat graag weg tegen redelijke prijzen. Aan dit artikel is echter zeer veel rbeidsloon zoodat met prijzen van heden, 7.50 tot 10.per 100 K.G. er nog weinig winst aan zit. Vooral in de klei gronden heeft dit product veel van heb water te lijden, zoodat het lang niet uit gesloten is, dat hiervan nog wel enkele perceelen verloren zullen gaan. WARMOND. IJsclub. Gisteren hield de Warmond- sche IJsclub een zeer druk bezochte alge- meene vergadering in Hotel de Zon onder voorzitterschap van den heer H. v. Hulst. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de aan de aanwezigen en sprak er zijn vreug de over uit dat zoo velen ter vergadering waren gekomen, waaruit spreker conclu deerde dat de ijs vereeniging veler sympa thie heeft. Spreker vertrouwde dat de ver gadering een vlot verloop zou moge heb ben, waarna hij het woord gaf aan den secretaris tot voorlezing der notulen. Toen deze hieraan gevolg gegeven had en dezel ve zonder op -of aanmerkingen onder dank zegging waren vastgesteld, volgde het fi nancieel verslag van den penningmeester, waaruit bleek, dat de vereeniging op het oogenblik een batig saldo ie boeken had van 665.87. Door de heeren van Stijn Sr. en Slager werden de boeken en bescheiden nagezien en in volkomen orde bevonden, waarna de penningmeester onder dank zegging voor hèt gevoerde beheer werd ge- déchargeerd. Hierna deed de secretaris voorlezing van het jaarverslag. Hieruit bleek, dat gedurende het afgeloopen ver- eenigingsjaar 2 leden waren overleden. Verder werd melding gemaakt van de be stuurswisseling door bet bedanken van den heer H. Schölvinck en het toekennen van het eere-voorzitterschap aan den oud-Bur gemeester, den heer A. J. Schölvink. Bij punt 5 der agenda: mededeelingen door het bestuur, deelde de voorzitter mede, dat de vereeniging een overeenkomst had gesloten met de Verzekering-Maatschappij „de Oceaan", waardoor ieder lid tegen on gevallen verzekerd was en waarvoor slechts een premie verschuldigd was van 0.10 per lid. Boven de vijf en zestig jaren echter waren de leden niet meer verzekerd. Ver der ligt het in de bedoeling van het bestuur aldus de voorzitter, dit jaar bij goed ijs de Poel te verlichten, waardoor ook 's avonds schaatsen gereden kan worden Bij de gebruikelijke rondvraag sprak de heer C. M. van Stijn Sr. er zijn verwonde ring over uit, dat het bestuur niet geme moreerd had het 40-jarig bestaan der ver eeniging, daar de vereeniging in den jare 18901891 is opgericht. De voorzitter dankte de heer van Stijn voor zijn opmer king en spreker moest tot zijn spijt erken nen, dat dit het bestuur inderdaad zou zijn ontgaan. Het bestuur zal zich alsnog be raden wat in deze moet worden gedaan om dit feit te herdenken. Nadat nog enkele vragen van huishoudelijken aard waren ge steld die door den voorzitter naar genoegen werden beantwoord, werd overgegaan tot de groote aangekondigde verloting en zij die hun prijs behielden gingen zeer zeker opgetogen naar huis. Hanze. Gisterenavond hield de R. K. Middenstandsversenigïng de Hanze, af- deeling Warmond, in Hotel de Stad Rome alhier, een algemeene ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer F Sla ger. De voorzitter opende op de gebruike lijke wijze de bijeenkomst, waarna door den secretaris de notulen der vorige vei gade- ring werden voorgelezen en met een k'eme rectificatie onder dankzegging werden vastgesteld. Mededeeling werd gedaan dat de gewestelijke federatie thans definitief hare werkzaamheden heeft hervat en dat het bestuur der federatie bestaat uit de besturen der aangesloten vereenigingen. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een bestuurslid wegens het bedanken van den heer H. v. Hulst. Na de gehouden stemming bleek, dat als zoodanig was ge kozen de heer N. Schavemaker. De voor zitter bracht nog een woord van dank aan den heer van Hulst voor hetgeen hij in het belang der vereeniging had gedaan en be treurde, dat de heer van Hulst niet bereid gevonden werd op zijn besluit terug te komen. Het voorstel van het bestuur in zake een gemakkelijker methode van con tributiebetaling werd door de leden met instemming begroet. De contributie zal nu met ingang van 1 Januari a.s. per maand worden geïnd door middel van het uitrei ken van contributiekaarten. Het bestuur deelde verder mede, dat plannen in voor bereiding zijn om het 15-jarig bestaan van den bond feestelijk te herdenken, van wel ke plannen zij een voorloopige mededeeling deed en welke eveneens met instemming werden ontvangen. Voor dit feest werd-een commissie samengesteld bestaande uit de heeren N. Schavemaker, J. Leenen, S. de Vetten en J. van Stijn. De rondvraag bracht eerst recht de tongen los. Vanuit den boe zem der leden werd gevraagd of het niet mogelijk was met St. Nicolaas of Kerst mis een kinderfeestje te organiseeren. De voorzitter verklaarde hieromtrent geen de finitieve toezegging te kunnen doen, doch hij stond wel sympathiek tegenover dit voorstel en zal dit voorste] in de bestuurs vergadering ter sprake brengen. Hierna werd de bijeenkomst d-oor den voorzitter onder dankzegging voor de opkomst ge sloten. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 28 dezer des avonds 7 uur ten Raadhuize. Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Voorloo pige vaststelling gemeenterekening 1929. 3. Verzoek van J. Westhoek om verhooging van jaarwedde als nachtwaker. 4. Verzoek subsidie Gewestelijke Landsfcormcommissie. 5. Vaststelling gemeentebegrooting 1931. 6. Vaststelling opcenten gemeentefondsbe lasting. 7. Wijziging der begrooting 1930. Onhebbelijk gedrag. Zondagmiddag, toen K. R. uit de late kerk zich naar huis begaf per rijwiel, werd hij door een auto aangereden op den Voorweg. R. werd aan het hoofd verwond, verloor eenigen tijd het bewustzijn, terwijl het rijwiel gedeel telijk werd vernield. De autobestuurder reed door, zonder zich om den aangere- dene te bekommeren. Het is de politie mogen gelukken den autobestuurder op te sporen. Geboren: Wouter Steven z. van O. Ziere en J. M. Melai Theodorus Jozef z. van H. Reeuwijk en C. M. van Rutten Christina Elizabeth d. van A. J. J. van We l en M. C. F. H. de Mol. Ondertrouwd: J. H. Groeneweg 22 j. en J. Bolleboom 22 j. Getrouwd: A. Rademaker 26 j. en M. Pauk 28 j. A. SmolenaarB 23 j. en S. BÜjleven 21 j. ZEGWAART. Geboren: Adrianus Johannes Jaco bus z. van J. J. Fontaine en M. W. Ooster- wijk Piroska d. van A. Szanto en R. Weijer. ZOETERMEER-ZEGWAART. Pluimveetentoonstelling. Definitief is thans vastgesteld, dat de pluimveevereeni- ging „Door Veredeling Verbetering" op 7,* 8 en 9 Januari 1931 haar nationale tentoon stelling houdt in het gymnastiekgebouw. Een groot aantal personen hebben voor de tentoonstelling ingeschreven. Circulaires zijn verspreid om de ingezetenen op te wekken tot het beschikbaar stellen van eerejirijzen. LEIDEN. POSTERIJEN. Nieuwjaarscorrespondentie. Om de hieronder vermelde bestemmin gen nog voor 1 Januari 1931 te bereiken, moet correspondentie uiterlijk op het hoofdkantoor worden gepost op den datum en het tijdstip achter elk land aangegeven. De overtochtsduur is berekend tot de plaatsen achter de landen vermeld. Voor verder gelegen bestemmingen is in het al gemeen verzending met eene vroegere ge legenheid gewenscht. Argentinië (Buenos Aires) datum laatste buslichting 14 Dee. 9.uur. Idem, Luchtpost 19 Dec. 19.40 uur. Australië, Fremantle, 4 Dec. 12.50 uur. Idem, Adelaide, Melbourne, Sydney en Bribane 27 Dec. 12.50,uur. Brazilië, Rio de Janeiro en Santos, 14 Dec. 9.uur. Idem 19 Dec. 19.40 uur. Britsch Indië, Bombay en Calcutta, 11 Dec. 12.50 uur; idem luchtpost 19 Decem ber 15.45 uur. Idem, Karachi, 25 Dec. 2.40 uur. Canad, Montreal, 18 Dec. 9.uur. Ceylon, Colombo, 11 Dec. 2.40 uur; idem luchtpost 12 Dec. 15.45 uur. China, Shanhai, 13 Dec. 17.20 uur. Chili, Santiago, Valparaiso, 10 Dec. 10.20 uur, idem luchtpost- 19 Dec. 19.40 uur. Cuba, Havana, 15 Dec. 15.45 uur. Curaquo, Willemstad, 12 Dec. 2.40 uur. Egypte, Alexandrië, 26 Dec. 9.uur. Irak, Bagdad, 18 Dec. 6.50 uur, idem per luchtpost 25 Dec. 2.40 uur. Japan, Shimonoselri, 15 Dec. 17.20 uur. Mexico, stad, 15 Dec. 15.45 uur. Ned. Indie Oost, Sabang en Medan, zee post, 2 Dec. 2.40 uur; idem mail 11 Dec. 6.50 uur; idem luchtpost 12 Dec. 15.45 uur; Batavia, zeepost 26 Nov. 6.50 uur, idem mail 4 Dec. 10.20 uur-; idem ged. mail- luchtpost 11 Dec. 6.50 uur; idem 12 Dec. 15.45 uur; bovengenoemde en meer afgele gen bestemmingen luchtdienst Amsterdam Bandoeng 11 Dec. 2.40 uur. Palestina, KantaraHaifa 24 Dec. 12.50 uur; idem luchtdienst A'dam 25 Dec. 2.40 uur. Siam, Bangkok, luchtdienst Bandoeng 4 Dec. 10.20 uur een 11 Dec. 2.40 uur. Straits-Settlements, Penang-Singapore, 11 Dec. 6.50 uur. Suriname, Paramaribo aankomst 1 Jan. 1931, 16 Dec. 2.40 uur. Syrië, Aleppo 23 Dec. 6.50 uur. Aleppo luchtdienst A'daan-Bandoeng, 25 Dec. 2.40 uur. Uruquay, Montevideo, 14 Dec. 8.— uur. idem luchtpost 19 Dec. 19.40 uur. Vereenigde Staten van N. Amerika, N. York, 19 Dec. 19.40 uur. Zuid Afrika, Kaapstad, 11 Dec. 20.35 uur N00RDWIJK. Pastoor Sarter. De toestand van pastoor Sarter wa-s gisteren bevredigend en Z. E. heeft de H. Mis nog bijgewoond in de Kapel. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft gisteren een bezoek bij Z. E. gebracht en trof hem in een zeer helder oogenblik. De nacht is echter zeer slecht geweest en thans gaat Z. E. hard achteruit. KATWIJK AAN DEN RIJN. Overvaren. Sinds de aanvaring van „Rooversbrug" aan den Noordwijkerweg plaats had en het verkeer aldaar totaal gestremd, had voor voetgangers en fietsers overzetting plaats per pont, in den vorm van een vlet. Deze vlet is hedenmorgen door een motorschuit overvaren. De veer man, v. D., viel door den schok in het ka naal, doch goed zwemmer zijnde, wist hij zich te redden. De vlet is gezonken op de plaats der aanvaring en za-1 spoedig ge licht worden. Een onveilig-teeken geeft de plaats des onheiU aan. ALPHEN AAN DEN RIJN. Fiets vermist. Door den heer B. in het Hazeveld werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een heeren rijwiel, hetwelk deze aldaar voor zijn wo ning had neergezet. Gymnastiekvereen. „Kwiek". De gym- nastiekvereenigiug „Kwiek" gaf gisteren avond in de Kerkzaal der Martha stichting onder leiding van den heer Metz te Lei den, haar eerste uitvoering. De heer Bel graven sprak een openingswoord, waarin hij releveerde het ontstaan en de ontwik keling der vereeniging. Vervolgens werd na den opmarsch der gymnasten aangevangen met de afwerking van het uit 14 nummers bestaande pro gramma. De verschillende oefeningen wer den heel goed ten uitvoer gebracht en hierbij bleek, dat de vereeniging reeds over zeer goede krachten kan beschikken. Den heer Metz werd een stoffelijk blijk van sympathie aangeboden. De avond werd afgewisseld door een goed verzorgd strijkje. Aan het einde bracht de heer Belgraven leider en gym nasten een woord van dank. Er was veel belangstelling. BOSKOOP. „St. Cecilia". Dinsdag j.l. gaf de R. K. Harmonie „St. Cecilia" een muziekuitvoe ring welke uitstekend geslaagd mag hee- ten. Zooals gewoonlijk was de belangstel ling zeer groot. De voorzitter, de heer W. J. Schalkwijk, opende deze avond en heet te alle aanwezigen hartelijk welkom. Het programma, bestaande uit een ne gental nummers, werd zeer correct uitge voerd, onder leiding van den directeur, den heer M. J. Markx. Een luid applaus bewees, dat alle aanwezigen zeer voldaan EEN VLUGGE EN GOEDE BEDIENING tegen billiftAn prijs vindt jfViowel i'i onzj^ Heeren!: als DanleskapsaUris J. H. L^KEN - Stationsw. 31^61 2608 waren over hetgeen hun was geboden. Tusschen de verschillende nummers tra den de humoristen duo Helman en Laman op, die de lachspieren der aanwezigen da nig in werking brachten. NOORDEN. Veldwachterswoning. Ged. Staten van Utrecht en Zuid-Holland hebben goed gekeurd het gemeenschappelijke raadsbe sluit van de gemeenten Nieuwkoop, Zeven hoven en Wilnis d.d. April j.l. om den eigendom van 2 schoollokalen dere gemen- schappe ijke Openbare Lagere school al hier geheel in eigendom over te dragen aan de gemeente Nieuwkoop teneinde daarvan in te richten een ambtswoning voor den gemeente-veldwachter alhier. Dit besluit houdt tevens in, dat een sloot, ge legen ten Oosten van het schoolgebouw en eigendom van N. Vink wordt verkocht aan de 3 gemeenten om deze, na te zijn ge dempt, te voegen bij de speelplaats van die school. NIEUWKOOP. Collecte. De collecte van den Ge wa penden Dienst heeft, in deze gemeente op gebracht de som van 13.58. Geboren: Corne'is Petrus z. van J. l'Amie en M. M. Messing Antonia d. van J. de Jong en L. Ouweneel. Overleden: P. Boetekees 69 j. M. Groenendijk 74 j., echtg. van C. Opstal. ZEVENHOVEN. Uitvoering tooneelvereeniging. Alhier gaf in het Bondsgebouw de St Jansclub haar eerste uitvoering in dit seizoen voor den R. K. Volksbond. Opgevoerd werd „De wraak van Jan Knip", klucht in drie bedrijven, wat reus achtig in den smaak viel. Er werd gescha terd. Wanneer de vereeniging ooit succes gehad heeft, is het nu geweest Na de pauze werd opgevoerd „De leuge naar in de knel", klucht in één bedrijf, wat ook eveneens een mooi stuk was en goed tot zijn recht kwam. Tot sloi werd nog een voordracht ge houden getiteld „Ik weet het niet", het welk er eveneens bij het publiek „inging". Alle lof zij toegezwaaid aan de spelers, want er is uitstekend spel geleverd en allen waren hun rol goed meester. Een woord van. hulde aan den heer Spring in 't Veld voor zijn goed be'eid. Voldaan keerden allen huiswaarts. De zaal was stampvol. „St. Cecilia" mag dan ook op een wel geslaagden avond terugzien. Z0ETERW0UDE. Personalia. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R. K. Jongensschool aan den Schenkelweg alhier is benoemd mej. H. G. Meijer te Voorschoten. Gunning. Door B. en W. is aan de Fa. Gebr. van Vliet te Aar'anderveen, zijnde de laagste inschrijfster, gegund het ver- straten van een gedeelte van den Vrou wen weg. VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. Junioren-Competitie District Leiden. Uitslagen van Zondag jl.: Afdeeling A. Lisse ITeijlingen I 0—3 Programma voor Zondag 30 Nov.: Afdeeling A. Leiden I—Teijlingen I Alphensche Boys IV. V. B. I O, V. V. I—R. W. D. I Lis6e IS. J. C. I Afdeeling B. Meerburg IIMeerburg I V. V. L. I-A. S. C. I V. V. B. IITeijlingen II De Competitieleider, P. J. A. DE VRIND. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. In 1934 .in Nederland? Een vertegenwoordiger van „Athletic News", die den toer van de Bristol Rovers door ons land heeft meegemaakt, heeft daarbij ook met den heer Hirschman ge sproken over de wereldkampioenschappen voetbal. Deze deelde hem o.m. mede, dat uit de ingekomen berichten duidelijk was gebleken, dat de wereldkampioenschappen te Montevideo een groot sportief en finan cieel succes zijn geweest, zoodat de F. I. F. A. voor het nemen van het initiatief wel is beloond. De heer Hirschman was van oordeel, dat deze wedstrijden een. re gelmatig terugkeerende gebeurtenis zou den worden. De volgende spelen zullen in 1934 plaats hebben, doch eerst in 1932 zal beslist worden waar ze zullen worden ge houden. Het is mogelijk dat Nederland de aangewezen plaats zal zijn, meende de heer Hirschman, doch hij voegde daaraan toe, dat er veel liefhebberij bij de Midden- Europeesche landen zal zijn voor het orga niseeren van dat belangrijk tournooi. Schoolwedstrijden van A. S. C. Het programma voor Zaterdag luidt: Halve eindstrijd verliezerstournooi: Gem. H. B. S.Kennis is Macht. Om den 3den en 4den prijs winnaars- tournooi: R.K. H. B. S.—Gymnasium. Beide wedstrijden worden gespeeld ach ter Pomona en vangen te precies half drie aan. ZWEMMEN JUBILEUM-WEDSTRIJDEN VAN DE H. Z. P. C. Ned. record verbeterd. Ter gelegenheid van het 19-jarig be staan va:, ue Jaaagsche Zwem Polo Club vonden gisteravond in de zweminrichting „De Regentes wedstrijden plaats. Na een ko.te openiugsiede van den voorzitter werd een aanvang gemaakt met den poiowedstiijd: Nederlandsch VII-tal Neaerl. Jeugd VII-tal. Voor de rust wisten K. Kohier en Buys te doelpunten. De rust kwam met 20 voor het Neder- landsche VII-tal. Na de rust doelpuntten van Ommeren en Bannenberg voor de„<)eugd Het einde kwam dus met 22. Het Nederlandsche zevental stelde te leur. De overige uitslagen waren: 3 x 100 Meter wisselslag (rug-, borst- en vrije slag). Het Nederlandsch record werd door den houden G. Hegi (Zian) met bijna 18 secon den verbeterd en gebracht op 4 min. 46.4 sec. 1. G. Hegi, Zian 4 min. 46.4 sec., 2. H. Offers, H. Z. en P. O. 100 Meter schoolslag dames seniores: Ned. record Mej. Marie Baron 1 min. 28 sec.: 1. Hesscl, Het IJ in 1 min. 29.8 sec.; 2. Kasteijn, H. D. Z. 100 Meter rugslag heeren Seniores. Ne- derlandsch record De Haas 1 min. 16.8 sec. 1. De Haas, Zian 1 min. 16.8 sec.; 2. v. d. Berg, D. Z. V. 4 x 50 meter estafette vrije slag heeren: 1. H. Z. en P. C. I 1 min. 59.6 sec.; 2. Het IJ 3. H. Z. en P. C. II 10 x 50 M. estafette vrije slag heeren: 1. O. D. Z. 2 min. 49 sec., 2. H. Z. en P. C. 100 M. vrije slag heeren juniores: 1 Del wel, R. Z. C. 1 min. 10.2 sec.; 2. Smit Het IJ en v. d. Heijden, R. D. C. dead heat In de pauze trachtte Korpershoek, A. Z. C., het Nederlandsch record 400 M. school slag te verbeteren. Deze poging mislukte. Het Nederlandsch record 500 M. stelde hij vast op 8 min. 17.8 sec. De jaarlijksche polowedstrijd tusschen de dameszeventallen' van H. Z. en P. C. en een combinatie van de A. D. Z. en H. D. Z. eindigde in een 21 overwinning der Haagsche dames. DE P0STVLUCHTEN NAAR NED INDIE. Buitengewone prestatie van de PH.AGA. De directie van de Fokkerfabrieken te Amsterdam deelt het volgende mede: De regelmaat van de luchtmaildienst op Ned.-Indië is thans reeds zóó geworden, dat het bericht: „De PH.-'AGA. is te Ban doeng aangekomen" weinig aandacht meer trekt en daarom mag er nog wel eens op gewezen worden, dat hiermede weer een nieuwe mijlpaal op den weg van de ont wikkeling van het luchtverkeer is gezet. Immers nog nimmer is het voorgekomen dat een vliegtuig van dergelijke afmetin gen een zoo lange jaren aaneengeslote vlucht heeft uitgevoerd. De Fokker F IX, uitgerust met drie 500 P.K. Jupitermotoren heeft een vleugeloppervlak van 103 M2. bij een breedte van 27 M. en een totale leng te van ruim 19 M. Het volbeladen gewicht is niet minder dan 9 ton. Geen verkeers vliegtuig van zulke afmetingen (de cabine biedt plaats aan twintig personen) heeft, ooit een dergelijke prestatie als deze vlucht pver 14.300 K.M. in 12 vliegdagen verricht. DE VLUCHT VAN DE DO X. Gaat de Oceaanvlucht door? Dr. Dornier heeft in zijn telefoongesprek uit La Coruna nog verklaard, dat het ge rucht van oneenigheid met kapitein Chris tiansen belachelijk is; een betere verstand houding is ondenkbaar. Ook de bemanning is schitterend aan elkaar vertrouwd. Het vliegschip heeft in La Coruna een zeeprocf doorstaan, die heel wat verder gaat dan men op proeftochten pleegt te onderne men. Het innemen van brandstof voor de motoren is op alle tusschenstations uitste kend gegaan. Gezien de goede ervaringen juist in den storm in de Golf van Biscaye opgedaan,-kan er geen sprake van zijn de vlucht over den Oceaan uit te stellen. Of men de Noordelijke of Zuidelijke route zal kiezen, zal spoedig worden uitgemaakt. Dr Dornier zelf begeeft zich naar Madrid voor besprekingen met verschillende autoritei ten en gaat dan naar de luchtvaarttentoon stelling te Parijs, waar de DO X wordt ge- exposeerd. In tegenspraak met het bovenstaande is een bericht, dat van kapitein Christian sen afkomstig heet, dat de vlucht over den Oceaan wegens de stormen zou zijn uitgesteld en dat de DO X naar Frie- drichshaven zal terugkeeren. Wat hiervan waar is, zal wel spoedig blijken. Verhoogde werking van de Merapi. Aneta seint d.d. 26 dezer uit Batavia: De vulkaan Merapi op MiddenJava ver toont sedert Zondag j.l. verhoogde werking. Een onderaardsch gerommel is over een grooten afstand te hooren, terwijl een gloeiend heete lavastroom langzaam nit den berg vloeit naar een dal in de nabij heid. Gistermorgen werd de afstand, welken de lavastroom bedekt, geschat op acht kilometers.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6