Het hooge water SPOOR's MOSTERD De strijd tegen het water te Lobith RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Te Bergen op Zoom. Gistermorgen ongeveer kwart voor vijf werd brand ontdekt in het pakhuis van den heer Vriens gelegen aan de Haven te Bergen op Zoom. De politie werd direct in kennis gesteld en terwijl de politiespuit uitrukte, werd ook de brandweer gealar- meerd, die eerst met de autospuit en daar na met de motorspuit ter plaatse was. Verscheidene waterstralen werden thains op het vuur geworpen, waardoor men den brand vrij spoedig meester was. Het b'eek, dat de brand was ontstaan in de opslag plaats voor kalk, waar de kalk vermoede lijk aan het blusschen is gegaan door de hitte waarvan een houten schot en een balk is gaan branden, waarop een gat in den zolder brandde en het vuur zich mee deelde aan den voorraad hout, welke bo ven lag opgestapeld, waarin het vuur gre tig voedsel vond. Een flinke hoeveelheid hout is verbrand, terwijl het gebouw heel wat brand- en waterschade opliep. Gisterenmorgen om 11 uur laaide het vuur opnieuw op, doch de politiespuit was spoedig ter plaatse om het in zijn aan vang te blusschen. NOORDELIJK NOORD-HOLLAND IN HET DONKER. Roekeloos schipper. Woensdagmiddag even over vier wilde een schipper, die bouwmaterialen bij een in aanbouw zijnde sluis in den Wieringer- meerpolder had gelost, door de sluis nabij Medemblik-West dezen polder weer ver laten, maar streek zijn mast niet, hoewel de sluiswachter hem hiervoor gewaar schuwd had. Bovendien had de sluiswach ter hem bevolen den mast te strijken. Het gevolg was, dat hij met vrij hevige kracht tegen de hoogspanningsleiding van het electrisch gemaal „Lely" aanvoer. Deze leiding brandde door, en was te vens oorzaak, dat een groot gedeelte van Noord-Holland stroomloos werd. Zoo wa ren Den Helder, Schagcn, Medomblik, Hoorn, Enkhuizen enz. 'zonder licht. Persoonlijke ongevallen kwamen niet Tegen den schipper is proces-verbaal opgemaakt. Tegen zeven uur was het ongeval weer verholpen. t WERKLOOZENRELLETJES TE HAARLEM. De politie met steenen gegooid. Gistermiddag omstreeks vijf uur bevon den zich op de Groote Markt te Haarlem veel menschen, onder wie werldoozen en opgeschoten jongens. In de raadszaal werd een debat gevoerd over de werkloosheid. Aanvankelijk was het onder de menigte rustig, maar te kwart over vijf drongen verscheidene werldoozen de Paarlaarsteeg in met de bedoeling de ruiten der Kaads- zaal te bombardeeren. Zij hadden steenen bij zich. De politie verzocht of zij zich wil den verwijderen. Toen aan dit verzoek niet werd voldaan, werd gechargeerd met gum mistok en hondenbrigade. Verschillende personen werden getroffen en gebeten. Van een koude kermis thuis. Een hunner ging zich beklagen op het politiebureau en daar bleek, dat hij nog dertig dagen hechtenis te goed had, zoodat hij werd vastgehouden. Om kwart over acht werden de relletjes ernstiger. Een agent van politie, die bij de groote kerk op post stond, werd met een hamer op het hoofd geslagen en bekwam een hoofdwonde. Het publiek gooide met steenen naar de politie waardoor nog een agent werd getroffen. Toen werd een charge met de blanke sa bel en' wederom met de hondenbrigade uit gevoerd. Enkele personen werden gearres teerd. Bij een werden steenen in den zak gevonden, bij een ander een ijzeren staaf van 40 c.M. lengte. Langzaam keerde de rust in de stad terug. DE HAGELSCHADE IN KENNEMER- LAND. Vastgesteld op f 60.000. De schade, tengevolge van de natuur ramp van 12 Juni, toegebracht aan den tuinbouw in Kennemerland, is vastgesteld op 60.000 en zal geheel worden v( DE HAVENDIEFSTALLEN TE R'DAM. Naar aanleiding van een reeks haven diefstallen te Rotterdam, gepleegd in sche pen van Rijnschippers tijdens hun afwezig heid, heeft de politie een uitgebreid onder zoek ingesteld Spoedig bleek dat de ver scheidene diefstallen alle één punt van overeenkomst vertoonden. Men had steeds het moment afgewacht dat de schipper en zijn familie van boord waren gegaan en werkte zich dan door een raampje naar binnen. Het vermoeden viel op een man, die zich vroeger reeds herhaaldelijk aan der gelijke inbraken had schuldig gemaakt. Werden aanvankelijk geldbedragen van dertig gulden vermist, de laatste dagen werden ook huishoudelijke artikelen ont vreemd. Dat was voor de politie aanleiding een huiszoeking in een logement te verrichten, waar een groot gedeelte van de gestolen goederen werd aangetroffen. De bewoner, de 25-jarige schippers knecht A. N. V., werd gearresteerd. Hij is naar het Huis van Bewaring over gebracht. FRAUDULEUZE HANDELINGEN BIJ de MELKFABRIEK „ZAANLANDIA"? In verband met het dezer dagen uitge sproken faillissement der melkfabriek „Zaanlandia" te Zaandam, werd aan „Het Volk" als stellig verzekerd, dat eenige com missarissen zich tot hun raadsman, mr. J. E. W. Duijs, hadden gewend, met verzoek namens hen een aanklacht in te dienen tegen den ex-directeur W. en diens broe der M. W. te Groningen, ex-president-com missaris van „Zaanlandia". Op de navraag bij mr. Duijs bevestigde deze weliswaar het gerucht, dat door hem, op verzoek van commissarissen, een aan klacht bij den officier van justitie te Haar lem, wegens fraude, tegen deze heeren was ingediend, doch hij maakte bezwaar, om in het stadium, waarin de zaak thans ver keert, zich op het oogenblik verder over een en ander uit te laten. Intusschen vernam het blad van andere zijde thans nog nader het volgende: Bo vengenoemde president-commissaris van „Zaanlandia" is tevens als commissaris of directeur verbonden aan de Handels- en Landbouwbank te Groningen en ook aan een Automobiel Maatschappij te Amster dam. W. wordt er thans van beschuldigd, een bedrag van 20.000, toebehoorende aan „Zaanlandia'", zonder eenige bevoegd heid daartoe te hebben aangewend ten bate van een der beide andere maatschap pijen, waarin hij belanghebbende is. On danks alle daartoe aangewende pogingen van de zijde van „Zaanlandia", is het steeds niet mogen gelukken, deze gelden terug te bekomen en een groot deel der moeilijkhe den, waarin deze N. V. is komen te ver- keeren, schijnt mede aan deze practijk (wellicht zullen er zelfs verscheidene blij ken te zijn) te wijten. EEN MANTELKNIPPER. Dinsdagavond kreeg de politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam, eenige aangiften van dames, die mededeel den, dat er, terwijl zij naar de étalages van „De Bijenkorf" keken, stukken uit haar mantels waren geknipt. Rechercheurs, die er op uit werden gezonden, hebben al spoedig het succes gehad, dat zij den da der op heeterdaad konden betrappen. Het bleek een 37-jarig gepensionneerd militair van het Indische leger, thans varensgezel en zonder vaste woonplaats, te zijn. In to taal bereikte de politie zeven aangiften van dames, die tot de ontdekking kwamen, dat haar mantels beschadigd waren, den staart van een bontvos afgeknipt, een cein tuur door midden gekuipt was, enz. Een zeer onaangename ervaring! Bij zijn verhoor door commissaris Hoo- genboom verklaarde de man gistermorgen zelf niet te weten, waarom hij zijn euvel daden bedreven had. Hij „werkte" met een borduurschaartje en de afgeknipte lappen e.d., stak hij in zijn zakken. Deze stukken van overtuiging zijn in beslag genomen. De man maakt geen ontoerekenbaren indruk; tijdens zijn verhoor barstte hij herhaalde lijk in tranen uit. ONGELUKKEN DE AARDBEVING IN JAPAN. Driehonderd arbeiders van de wereld afgesloten. Volgens de laatste officieele bericht-en bedraagt het aantal dooden tengevolge van de aardbeving in de prefectuur Sjizoeo- ka 187; de bladen spreken van 219 dooden. In de omgeving van Misjima, het cen trum van de aardbeving, waren sedert 10 November dagelijks gemiddeld 300 schok ken gevoeld; het centrale observatorium meldt, dat er sedert 7 November 15C0 schokken zijn geregistreerd in het district om de warmwaterbron van Ito, waar een brand woedt die bij het afzenden van het bericht nog voortduurde. Men vreest dat de districten Sjoenzinji, Ohito, Sjimoda en Hakoni eveneens getrof fen ziju, maar bijzonderheden ontbreken doordat de verbindingen verbroken zijn. Te Atami is een straal kokend water te voorschijn gekomen, die een groote hoogte heeft bereikt. Men maakt zicb ongerust over het lot van 300 arbeiders, die bezig waren met het aanleggen van een tunnel waarvan de ingang is ingestort. Het centrale observatorium meldt, dat de trillingen van den voornaamsten srhok een half uur duurden. 11 VISSCHERS VERDRONKEN. In het Kurtsche Haf zijn 11 visscheis tij dens een storm verdronken. Het plaatsje Inse is geheel van de buiten wereld afgesneden, tengevolge van de overstroomingen. Men maakt zich bezorgd over liet lot van de bewoners. TRAM IN ITALIË VAN VIADUCT GESTORT. Zeven dooden; elf gevonden. Op het traject FermoPorto San Gior gio stortte een tram van een viaduct op een eronder gelegen straatweg. Zeven perso nen werden dientengevolge gedood en elf gewond. FELLE VORST IN AMERIKA. Reeds talrijke slachtoffers. Een felle koudegolf, die zich van het Westen naar het Oosten dwars over de Ver- eenigde Staten beweegt, heeft reeds twin tig slachtoffers geëischt, die tengevolge van de plotselinge hevige vorst zijn doodge- Geen onmiddellijk gevaar meer Den heelen nacht gewerkt en gewaakt De bijzondere V.-D.-correspondent te Lobith telefoneerde Woensdagmiddag te 1 uur Liet de toestand van den bandijk van den Rijn nabij de Duitsche grens zich he denmorgen vroeg zeer dreigend aanzien, hedenmiddag tegen één uur had men goede hoop, het gevaar te kunnen keeren. Moeilijk werk. De plaats van de dreigende doorbraak is zeer moeilijk te bereiken, daar tenge volge van den hoogen waterstand de ge- heele omgeving van Lobith onder water staat. De 's-Gravenwaard is geheel vol- geloopen en dientengevolge is de directe verbinding van Lobith naar Spijk verbro ken. Met donderend geweld stroomt het water door den Ouden-Rijn-mond en om op de plaats van het gevaar te komen, moet men of ever Emmerik reizen, of tegen den sterken stroom op, per boot naar de Duit sche grens varen. De gevaarlijke plek is ge legen tusschen de Duitsoh-Nederlandsche grens en de Hollandsch-Duitsche steenfa brieken, die op honderd meter afstand van de grens zijn gevestigd. Uit den 's-Graven waard moesten vijf gezinnen wegens het hooge water hun woningen verlaten en deze families zijn door tusschenkomst van den burgemeester van Herwen en Aerdt in Huize Aerdt ondergebracht. Hedenmorgen begon ook de Ossewaard vol te loopen. Men heeft geen vrees voor persoonlijke ongevallen, doch het water veroorzaakt vooral in verband met de noo- dïge werkzaamheden tot versterking van den dijk grooten overlast. Een groot kwelgat onder den dijk. Onder leiding van den Commissaris der Koningin, den heer S. baron van Heem stra, en den hoofdingenieur Des Combes uit Nijmegen en de ingenieurs Lely uit Nijmegen en Bouka uit Arnhem, is den ge- heelen morgen hard gewerkt om het ge vaar te keeren. Gebleken is, dat onder den dijk een ge weldig kwelgat was ontstaan, waardoor het water onder den dijk doorstroomde, het dijklichaam aantastte, waardoor tenslotte een verzakking van ongeveer één nieter over een breedte van 25 Meter is ont staan. Uit de omgeving is alles gerequireerd wat dienen kan om het gevaar te keeren. eenige honderden arbeiders z-n inderhaast aan het werk gesteld, gesteund door de brandweer uit Elten en Emmerik. Bij de boeren en de overige bevolking uit de om geving zijn dekkleeden en zeilen en voor al zakken gehaald. De zeilen worden aan den onderkant verzwaard met steenen, langs het dijklichaam aan de rivierzijde naar beneden gebracht, waarna duizenden zakken zand daarop worden gebracht. Het zelfde geschiedt aan den binnenkenkant van den dijk en men hoopt hierdoor ver dere afbrokkeling van het dijklichaam te voorkomen. Doordat de dijk ongeveer één Meter gezakt is, is het kwelgat samen gedrukt, zoodat er tegen den mldda<r min der water onder den dijk doorstoomde dan hedenmorgen vroeg. Het gevaar voor overstrooming door het loopen van het water over den dijk schijnt wel geweken te zijn, terwijl men, zooals gezegd, hoopt, ook te kunnen voor komen, dat de dijk doorbreekt. Alle voorzorgsmaatregelen genomen. Intusschen worden alle mogelijke voor zorgsmaatregelen voor een eventueele door braak genomen. Te Arnhem staan de noo- dige troepen gereed om bij een doorbraak assistentie te verleenen. Te Lobith is alleen militaire versterking voor politiediensten aangekomen. Verder is te Lobith aangeko men de heer Graaf van Limburg Stirum uit Brummen, namens het Nederlandsche Roode Kruis, om eventueel ook hulp te kunnen verleer.en. De burgemeester verklaarde ons heden- mi :11 omstreeks één uur, dat hij in te genstelling met zijn meening in den vroe gen ochtend, thans gelooft, dat men den toestand meester zal blijven. Het gevaar bij Lobith vermoedelijk geweken. Woensdagavond te ongeveer half acht hadden wij een onderhoud met den burge meester van Herwen en Aerdt, den heer Bruns, met wien wij den toestand van den dijk, die des morgens dreigde door te bre ken, bespraken. De burgemeester zeide ons meer reden tot tevredenheid te hebben dan des middags. Volgens de verklaringen van cle ingenieurs van den Waterstaat hoopt men den diik te behouden. Het dijklichaam is in den loop van den dag zeer versterkt, zoodat oogenblikkelijk gevaar niet meer bestaat. De vraag is evenwel, wat het onderlichaam van den dijk doet. Indien dit niet verder wegzakt, kan het gevaar voor dijkdoorbraak als ge weken worden beschouwd. Intusschen zijn de noodige maatregelen getroffen om den dijk nog verder te ver sterken. Duizenden zandzakken zijn in den loop van den dag op de bedreigde plek op en tegen den dijk gebracht. Niet alleen op de bedreigde plek, doch langs den ge- heelen dijk in deze streek is gewerkt om het kwelwater baas te blijven. De hon derden arbeiders, die hier aan de steenfa brieken werken, zijn den geheelen dag voor den dijk in touw geweest. Van Duitsche zijde wordt groote mede werking verleend en hierdoor beschikt men op 't oogenblik over voldoende zakken en zand om met kracht te blijven doorwer ken. Nachtarbeid bij noodverlichting. In den afgeloopen nacht is stevig door gewerkt. Daartoe werd in de eerste plaats in den loop van den dag door de mon teurs van de steenfabrieken op den dijk een noodverlichting aangebracht. Onder leiding van ir. Kanstyn van den Rijkswa terstaat te Arnhem werd door een ploeg van 50 arbeiders den geheelen nacht aan de versterking van den dijk gearbeid. De burgemeester van Herwen en Aerdt. in welke gemeente Lobith en omgeving lig gen, heeft voor de arbeiders de passagiers boot „Koningin Wilhelmina" van den dienst LobithArnhem gerequireerd. Op deze boot, die op de bedreigde plek ligt, is logies gereedgemaakt en de arbeiders kun nen in ploegen ter plaatse rust nemen. De burgemeester van Herwen en Aerdt-, de heer Bruns, heeft het gedurende de laatste dagen reed-s zeer druk gehad ten gevolge van de door den hoogen water stand veroorzaakte overstroomingen. Opnieuw gevaar? Nu het grootste gevaar voor den dijk van Spijk geweken schijnt hoewel nog geen zekerheid bestaat, dat de dijk te houden zal zijn dreigt een ander gevaar in Lo bith, zij het gelukkig niet zoo ernstig, dat men zich over de gevolgen ongerust be hoeft te maken. In de kom van Lobitk-Tolkamer, dreig de gisteravond de zomerkade, die door de inwoners van Lobith was verhoogd, om het water te keeren, door te breken. Het liet zich aanzien, dat deze dijk in den loop van den nacht zou bezwijken. Het gevolg zou ziju, dat ongeveer dertig huizen last van het water zouden krijgen. De bewoners hadden intusschen reeds de noodige maatregelen genomen, zoodat voor ernstige gevolgen hiervan geen vrees behoeft te bestaan. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Gekeerde vloedgolf te Phillippine. Tijdens een der laatste stormnachten was te Philippine, aan den Brakman (Wes- terschelde) de nood dreigend. De vloed van het Scheldewater was dermate gestegen, dat het water belangrijk boven den haven- dam uitkwam en met kracht het dorp bin nenliep. De noodklok werd geluid en spoe dig trokken de dorpelingen met man en macht er op uit om te trachten den vloed golf te keeren. Niet alleen aan den haven- dam maar ook aan de weegbrug dreigde een soortgelijk onheil en stuwde het Schel dewater eveneens geweldig op. Gelukkig kon door vereenden arbeid het gevaar worden afgewend eq .de reeds begonnen overstrpoming verder worden tegenge gaan. Groote hoeveelheden zout water ech ter waren reeds het visschersdorp binnen gestroomd. Visschersboot vergaan. Op de Westerschelde. Ter hoogte van Ossenisse is tijdens den storm het Philippinersche mosselschip P.I. 3 tegen den dijk geslagen. Het vaar tuig leed schipbreuk en sloeg geheel vol water. Het want kreeg hierbij ernstige averij, terwijl de lading mosselen als ver loren valt te beschouwen. De opvarenden konden zich redden. Hel schip is reeds gelicht en te Ter Neuzen binnengebracht. De IJsel stijgt. Tegen de aanvankelijke verwachting in is het water van den IJsel Woensdag weer vrij snel gestegen, waardoor het over de landen stroomt. De waterstand was 5.75. De veerponten te Olst en Wyhe zijn bui ten dienst gesteld. De overtocht geschiedt met roeibooten. De toestand bij Arnhem. De gevolgen van het hooge water blij ven ook voor Arnhem niet uit. De Rijn is buiten zijn oevers getreden en heeft aan den overkant de stadswaarden over stroomd, zoodat het water tegen den El- denschen dijk staat. Aan de stadszijde staat de laad- en los- kade voor het grootste gedeelte onder war ter. De dienst van gemeentewerken heeft, nu het Rijnwater de riolen binnendrong, do uitmondingen gesloten en het pompstation aan de Kadestraat, dat met 2 pompen het rioolwater afvoert, in werking gesteld. Te vens is het nieuwe kleine gemaal bij de v. Oldenbarneveltstraat, tor bemaling van den Broekpolder, in dienst gesteld. HET STAPHORSTER BOERTJE. Het Staphorster boertje is door eten kan tonrechter te Den Helder wegens het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde ver oordeeld tot 400 boete, subs. 1 maand hechtenis. De eisch van het O. M. was 600 subs. 1 maand. Hij had een patiënte •behandeld, die als_ gevolg daarvan vijf maanden in het ziekenhuis moest door brengen. Een tweede zaak moest worden uitgesteld. KIPPËNDIEFSTAL IN DEN ACHTERHOEK. Hoe de onverbeterlijke te werk ging. Kippendiefstallen zijn in den Gelder- schen Achterhoek, vooral voor lieden van een bepaalden familienaam, een schijnbaar geliefkoosd bedrijf. De gedetineerde H. stond thans te Arn hem voor den twee-en-twintigsten keer te recht. De laatste maal, in 1928, werd hij veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, ook al wegens kippendiefstal, en nu had den ze 'm weer. Hij reed op een nacht in de omgeving van Drempt, toen de jachtopziener W. B. hem aanhield, omdat hij geen licht op zijn fiets had. Toen de jachtopziener hem vroeg, wat hij voor een pak onder de jas had, vielen er vijf kippen uit... Dat was verdacht. Hij had nog een zak op zijn fiets, waarin ook een aantal kippen aanwezig was. Hij ontkende. Hij zou ze van B. uit Doesburg hebben gekocht. Maar twee boeren uit Drempt. waren de dupe. De kippen voelden er zich, nu weer op het erf te zijn losgelaten, terstond thuis, waaruit bleek, dat de dieren van hier afkomstig waren. De Officier van Justitie, M. v. Lasonder, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte, in ver band met verdachte's ver'-eden, één jaar gevangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. TEGEN MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. Maatregelen in Engeland. Den laatsten tijd zijn in Noord-Yorkshire vanwege het ministerie van Landbouw in den strijd tegen het mond- en klauwzeer proefnemingen gedaan met een serum tot immuniseering van gezonde vecbesla- gen rondom de streek van een infoclie- haard. Reeds heeft het feit dat onder de aldus ingeënte dieren geen mond- en klauwzeer is voorgekomen, aanleiding ge geven tot berichten waarin overdreven verwachtingen gewekt werden uratrent de met deze methode te verkrijgen resultaten. Van bevoegde zijde verneeoi ik, dat de serumbehandeling nog geen bepaalde con clusies wettigt. Men heeft het serum, zoo als gezegd, alleen toegepast op gezonde dieren en onder deze is inderdaad geen en kel geval van mond- en klauwzeer voor gekomen. Doch zij waren ook niét in aan raking geweest met aangetast vee. Het is dus moeilijk uit te maken, of het mond-, en klauwzeer onder deze beslagen zou zijn opgetreden, indien ze niet met het serum waren behandeld. Nog steeds worden hier de aangetaste dieren en ook de dieren die in onmiddel lijk contact met besmet vee zijn geweest, afgeslacht, en het ministerie van Land bouw is niet voornemens in deze politiek wijziging te brengen, zoolang niet overtui gend de preventieve werking van het se rum vaststaat. Het betreft hier ook geen nieuwe uitvinding; het bedoeld# serum vindt reeds in verschillende landen, waar onder ook Nederland toepassing. Maar ook daar geen definitieve resultaten. Intusschen worden proefne niugeu voort gezet met het doel om na te gaan of hiermede de uitbreiding van besmettings haarden kan worden voorkomen. Zou dit het geval zijn, dan zou inderdaad in de bstrijding van deze gevreesde veeziekte een stap voorwaarts zijn gedaan. „Tel." In- en uitvoer van bloembollen. De invoer van bloembollen bedroeg in: October 1930 107.875 kg. ter waarde van 74.503 tegen in October 1929 192.989 kg. ter waarde van 153.172. Van Jan.October 1930 werd ingevoerd 1.822.216 kg. ter waarde van 1.229.0S5 tegen van Jan.October 1929 4.046.431 ter waarde van 2.473.830.# De uitvoer bedroeg in October 1930 3.517.136 kg. ter waarde van 3.462.288 te gen in October 1929 2.521.076 kg. ter wa.arde van 3.049.519. Van Jan.October 1930 werd ingevoerd 42.999.625 kg. ter waarde van 44.060.S58 tegen van Jan.October 31.842.864 kg. ter waarde van 37.697.S08. Wat is het eerste veroischte, om met militaire eer begraven te worden? Dood gaan.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10