BINNENLAND De Man van Nergenskiïiizen WOENSDAG 26 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 R.-K. OVERHEIDSPERSONEEL. Bijeenkomst van de landelijke groep verplegingsinrichtingen. De Centrale groep Verplegingsinrichtin gen van den R.-K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus" vergaderde te Utrecht in hotel „Noord-Brabant", onder leiding van den bonds-voorzitter, den heer L. F. Guit, lid der Tweede Kamer. Openingswoord. In zijn openingswoord merkte de voorzit ter op, dat het doel dezer vergadering is om de belangen te behartigen van al het verplegend personeel, vrouwelijk zoowel als mannelijk, technisch zoowel als huis houdelijk. Wij wenschen, aldus spr., een krachtige organisatie van het geheele ver plegend personeel, krachtig en op katho lieke wijze geleid. Spr. vraagt zich af, of het voor het personeel der verplegings inrichtingen ook niet tijd wordt om zich te scharen onder de katholieke arbeidersbe weging. Helaas is er momenteel te veel versnip pering op het gebied der organisatie van het verplegend personeel. Men moet in al ler belang naar centrale actie gaan stre ven. De kwestie van het verplegend perso neel, zoo besloot spr., is naast een zake lijke vooral een principieele zaak. De gesproken woorden oogstten een spon taan applaus. Arbeidstherapie. Na de openingsrede verkreeg dr. Jansens eerste geneesheer-directeur van het ge sticht Voorburg te Vught, het woord. Hij hield een inleiding over: „Arbeidstherapie bezien uil geneeskundig, sociaal en econo misch oogpunt". Aangevangen werd met het schetsen van vroegero verkeerde opvattingen bij de ziekenverpleging, speciaal de krankzinni genbehandeling. Er moot allereerst naar gestreefd wor den om bij een zieke de nog gezonde ele menten te ontwikkelen, daar dit een pre ventieve uitwerking heeft. Spreker zag de voordeelen van de ac tieve therapie onder het oog, waarbij hij het gesfichtsmilieu geenszins het beste noemde voor een vlotte genezing. Dr. Jansens meende, dat de actieve the rapie zit in de suggestieve kracht, die van de verpleging uitgaat. Spr. merkte nog op, dat de economische beteekenis der actieve therapie al te zeer is overdreven. Er is al lerminst sprake van besparing in de ver- plegingskosten, want de patiënten ver- eischen veel meer verplegehd personeel. Tenslotte werd opgemerkt, dat de arbeid in gestichten geenszins schade doet aan maat schappelijk volwaardige krachten. „Tijd." BONDSCONCURRENTIE. Waartoe de concurrentiestrijd een vak-, bond kan brengen, die zich gaarne siert mot- hot prëdieaa-t „de grootste vakorgani satie bij P. T. T-" kan blijken uit een be richtje dat voorkomt in het laatstversche nen orgaan van den Centralen Bond van P. T. T-personeel. „St. Petrus" demonstreert. ,,'S GRAVENHAGE. De nieuwe directeur van het telegraaf- en tele foonkantoor trad in functie. Diverse leden van „St. Petrus" dragen sinds dien hun insigne, aldus demonstree-' rend, dat ze ook Roomsch zijn." Tot goed begrip van het berichtje, dat natuurlijk uitsluitend en alleen ten doel heeft de leden van den C. B. P. T. T. op de meest neutrale en op volkomen juiste wijze in te lichten, diene, dat de op 1 Oc tober opgetreden nieuwe directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor te 's-Graven- hage Katholiek is. En met ,St. Petrus" be doelt de scribent den R.-K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus", te wiens aan zien de zich neutraal noemende C.. B. P. T. T.-personeel „St. Petrus", ten wiens aan- pelijke gevoelens koestert. Hetgeen uit- bovenstaande zonneklaar blijkt I „Msbd." FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 37) Kapitein York hief mijn bezwaren echter onmiddellijk op. „Als ik mij goed herinner, Northcote", zei hij, „ben je een kranige biljarter; daar om geloof ik, zal het beter zijn, dat ik maat van mijn zuster ben." „Erg beleefd tegenover ïnij", protes teerde Lary Baradell lachend. „U behoeft er geen spijt van te heb ben, Lady Baradell viel Maurice hierop in. „U zult hen gemakkelijk kloppen. Stuart verliest nooit iets." Aangezien ik veronderstelde, dat deze laatste opmerking betrekking had op mijn succes met het nachtelijk avontuur met „Francis", glimlachte ik uiterlijk, doch in- wendig deed ik heel iets anders. „Ik zal zooveel mogelijk mijn best doen, maar 't is na zoo'n reuzencompliment moei lijk, om daarmede gelijken tred te hou den." Maurice ging de deur uit, en wij begon nen ons spel. Dank zij mijn overleg, werd et een vrij spannend partijtje. Ik speelde et opzet juist goed genoeg, om voor te olijven, zonder eenige verdenking te wek ken, dat mijn best niet deed. York en R.-K. LANDBOUWBEDRJFSRAAD. Instelling van bedrijfsraden. De werkloosheid. In de Rotterdamsche Dierehtuin werd, zooals gerr 'd, Maandag de algemeene jaarvergadering gehouden van den R.-K. Landbouw Bedrijfsraad» welke in verband met den crisistoestand in het Land- en Tuinbouwbedrijf een bijzonder karakter droeg. Pater mr. dr. Arn. Borret S.. te 's-Gra- venhage, opende de druk bezochte ver gadering, waarna jaarverslag, rekening en verantwoording en begrooting werden goedgekeurd. Mr. H. van Haastert leidde een bespre king in van het voorontwerp van wet tot instelling van bedrijfsraden. Spr. herinnert aan een paragraaf van het program der R.-K. Staatspartij van 1922. In het voorontwerp van minister Ver schuur is in groote lijnen het in dit pro grammapunt neergelegde, terug te vinden. Spr. herinnert aan den inhoud van de me morie van toelichting en geeft een over zicht van de bepalingen van het ontwerp, dat ter advies gezonden is aan den Hoogen Raad van Arbeid, die ter zake een commis sie heeft ingesteld, om advies uit te bren gen. Spr. meent, dat de ontweroer in deze al heel weinig aan den land- en tuinbouw heeft gedacht Met den werkelijken toe stand in den landbouw, waarin wij eigen lijk geen werkgeversvereenigincen kennen, is geen rekening gehouden. Wil men den landbouw in deze wettelijke regeling in sluiten, dan zal men er wat op' moeten vin den. Zouden voorts aan deze bedrijfsra- donwet moeten voorafgaan een algemeene wettelijke regeling van het vakvereeni- gingswezen en een wettelijke regeling van de bindendverklaring van de collectieve ar beidsovereenkomsten. Is het verder wel juist, vereenigingen die zullen worden op gericht om een lid in den bedrijfsraad aan te wijzen, als volwaardig aan te merken? Ts het wel juist, dergelijke kiescolleges van klaploopers buiten de vakvereeniging om, bevoegdheid te geven? Overigens acht spr. het standpunt niet juist van dr. Kort en- horst, dat het ontwerp een nivelleering brengt, die de R.-K. niet kunnen aanvaar den. Spr. wil het zout niet naast, maar in de pap doen. Na een uitvoerig debat aanvaardde de vergadering de volgende conclusie: De algemeene vergadering van den Alg. R.-K. Landbouwbedrijfsraad, voor deze ge legenheid uitgebreid met de afgevaardig den van 34 plaatselijke afdeelingen waar collectieve arbeidsovereenkomsten plegen te worden afgesloten gehoord de besprekingen, gevoerd over den invloed van de crisis in den land- en tuinbouw en het verband tusschen de rege ling der arbeidsvoorwaarden en de werk loosheid ten plattelande; van oordeel, dat het arbeidsloon in den land- .en tuinbouw over het algemeen ge nomen, ook thans reeds den werknemers slechts een uiterst bescheiden bestaan ver oorlooft; dat daarèenboven het arbeids- loon kan noch mag zijn de sluitpost bij de opstelling van de rentabiliteitsrekening voor' het bedrijf; dat overigens door ver slechtering van de arbeidsvoorwaarden het bedrijf ook geenszins rendabel gemaakt kan worden, en dat de werknemer ook zon der rechlstreeksche verslechtering zijner positie door inkrimping van werkgelegen heid reeds ruimschoots zijn deel ontvangt van den nadeeligen toestand, waarin het land- en tuinbouwbedrijf thans verkeert; overtuigd, dat het in het gemeenschap pelijk belang van werkgevers en werkne mers is te streven naar een zoodanige eco nomische verbetering van het bedrijf, dat zoowel een behoorlijk arbeidsloon als een behoorlijk ondernemersloon alsmede zoo mogelijk een matige kapitaalrente uit de uitkomsten van het bedrijf kunnen wor den betaalddat in de gegeven omstandig heden de hulp en de steun der overheid ter bereiking van dit doel niet alleen niet kunnen worden gemist, maar óók met recht en rede kunnen worden gevraagd: besluit de organisatie van werkgevers en werknemers in den land- en tuinbouw op te roepon om schouder aan schouder te staan in den strijd om het bestaan en om gemeenschappelijke actie te voeren ter ver zijn zuster waren goed middelmatige spe lers, terwijl mijn maat eenige punten bij droeg, die het gevolg waren van samen loop van omstandigheden en nooit geziene gelukstooten. Na een van deze evolutiën, maakte York lachend de opmerking: „Als ik sir Charles niet kende, zou ik zeggen, dat U erg ongelukkig in de liefde is." Terwijl hij dit zei, was ik juist bezig de queue van Lady Baradell te krijten en voor een ondeelbaar oogenblik raakte haar hand de mijne. „Ik geloof niet, dat ik het ben", sprak zij met oen eigenaardig vreemd glim lachje. Het mag een toevallige samenloop ge weest zijn, doch hoe het ook zij, dit kleine voorval liet een eigenaardig, onbehaag lijk gevoel bij mij achter. Mijn gemoeds rust herstelde zich niet, want telkens, als de anderen niet keken, begunstigde Lady Baradell mij met een meer dan vriedelijken glimlach. Het scheen, alsof ik onbewust in een andere vreeselijke complicatie was verward geraakt. Ik speelde echter kalm tot 't einde dooi en juist bij den laatsten stoot kwam Mau rice terug. Wij verwisselden toen potspel voor een ander soort potspel voor vijf per sonen, terwijl sir George Vane en tante Mary gingen piketten. Om half elf werden er eenige dranken op een blad binnen gedragen en-nadat wij er iets van gebruikt hadden, vertolkte tan te Mary de meening, dat goeden-nacht- wenschen haar een zeer heilzaam voorstel toescheen. „Dat vinden wij allemaal", stemde miss York in, zeer beleefd een onbescheiden geeuw in bedwang houdend. „Ik kan mijn krijging van de onontbeerlijke hulp en s'-eun der rngeering De heer Jac. Vos, lid van de Tweede Kamer, hield vervolgens een inleiding over de gevaren van een toenemende werkloos heid ten plattelande tengevolge van de crisis in den land- en tuinbouw vóór den oorlog. In hoofdzaak in de zeekleigebieden is de werkloosheid sinds 1924 toegenomen. Spr. stelt de vraag, of van eenige ge wassen niet te veel verbouwd wordt. In den zuiveren akkerbouw is echter geen enkel product meer te vinden, dat lobnend is. De slechte toestand der bedrijven is de oorzaak der werkloosheid, die verergerd wordt door het steeds grooter gebruik van landbouwmachines, het ophouden van den trek van arbeiders naar Duitschland, de te werkstelling van Belgen, de vermindering van het werk in de vlasindustrie, omzet ting van land, uitbreiding van de bevol king enz. Protectionistische maatregelen van het buitenland belemmeren onzen uit voer en verergeren mede de crisis. Grond verbeteringen kunnen hier en daar nog toe gepast worden. Werkverschaffing van overheidswege zal voor een groot deel uit komst moeten brengen, ontwatering, ont ginning enz., al ware het te wenschen, dat deze werkverschaffing teruggebracht kon worden tot particuliere werkverschaffing, desnoods met toepassing van overheidsbij- slag. Op de loonön moet men het niet trachten te vinden. Na eenige discussie wordt de vergadering met een dankwoord gesloten. HET MAAL- EN MENGGEBOD. Adres van de Nederlandsche Banket bakkersver. De voorzitter en de secretaris van de Nederlandsche Banket bakkers vereeniging gewagen in een adres aan de Tweede Ka mer van de groote bezwaren, die in hun bedrijf beslaan tegen het wetsontwerp, kortweg meng- en maalgebod van tarwe genoemd. Het zij ons vergund, schrijven zij, er vooraf op te wijzen, dat het banketbak kersbedrijf in zijn geheelen omvang een der grootste verbruikers is van inlandsche tarwebloem van de beste kwaliteitdat dit verbruik van inlandsche vtarwe voor de banketbakkerij op een minimum van 30.000 ton per jaar geschat kan worden en dus een groot deel van de beste tarwe, die ons land voortbrengt, door ons bedrijf afgeno men wordt. Bij invoering van een maal- en mengge- bod bestaat er ons inziens groot gevaar, dat de thans bestaande wedijver of concur rentie wat kwaliteit betreft tusschen de verschillende molens vervalt en de vele minderwaardige tarwe, die dit jaar ge oogst is, tot vermaling en vermenging zal komen of buitènlandscbe tarwe voor in landsche zal worden verkocht, waardoor de te nemen maatregelen een geheel ver- keerde aitwerking zullen hebben. Het di recte gevolg voor ons 'bedrijf zal zijn, dat beste of zuivere inlandsche tarwebloem, die voor eén deel onzer produoten noodjg is, niet meer verkrijgbaar zal zijn. Voor onze overige artikelen wordt de beste buitenlandsche bloem, of bloem van de beste buitenlandsche tarwe in ons land gemalen, gebruikt en om goede producten te maken is vermenging met inlandseh meel mogelijk. Het moet verder bevreemding wekken, nu warenwetten en keuringsdiensten zijn ingesteld om het verbruik van minderwaar dige grondstoffen en vervalschingen tegen te gaan, dat men gedwongen zal worden tot verbruik van minderwaardige grond stoffen tegen niet te voorkomen duurdere prijzen. En dat nog wel, nu er feitelijk een overvloed is van goede 'grondstoffen tegen billijken prijs, yaarvan toch zeker een an der deel van onze landbouwende bevolking en met uitzondering van de tarweverbou- wers het geheele land profiteert. Adr. dringeh aan op vervanging van deze voorstellen door een minder kostbare en omslachtige, maar doeltreffender regeling, „waardoor groote schade aan en ontwrich ting van vele bedrijven voorkomen wordt j en de mogelijkheid blijft bestaan, dat zoo- oogen haast niet open houden. Wij zullen de heeren maar aan zichzelf overlaten, dan kunnen zij zich met bridge of hoe die andere vreeselijkheden mogen heeten, ruïneeren, als wij weg zijn." „Mijn vreeselijkheid", antwoordde haar bropder, „zal den bescheiden vorm aanne men van een welriekend sigaretje. Lady Baradell heeft mij dezen middag doen loo- pen, dat ik niet meer kon." Iedereen lachte en Maurice ging naar het tafeltje, om de kaarsen aan te steken. „Wel te rusten", zei Lady Baradell, ter wijl zij- York en sir George een hand gaf. „Ik geloof, dat ik de eenige ben, die niet vermoeid is." Toen zij mij passeei'de zei ze: „Goeden nacht, mijnheer Northcote" en daarna- zoo zacht, dat niemand anders dan ik het hoorde, slechts deze twee woorden: „au revoir". Het was een situatie, welke 'n zeker soort „heeren" met geest-drift zou hebben vervuld: ik voor mij bleef er onverschillig voor. Ik beantwoordde het speciale zachte handdrukje en zei: „Goeden nacht, Lady Baradell." Of schoon mijn bedoeling was, geen bijzondere toenadering aan den dag te leggen, zei ik het toch zou vriendelijk mogelijk. Onder de gegeven omstandigheden kon ik toch bezwaarlijk anders handelen. Ik geloof niet, dat ik gedurende het half uur, dat volgde, erg spraakzaam was. De andere heeren hadden het druk over paarden en wedrennen. Afgezien van het feit, dat ik niet op de hoogte was van de Engelsche paardensport, hielden andere onderwerpen van meer delieaten aard mijn gedachten bezig. Het zal misschien vreemd schijnen, dat 't gedrag van die dame mij zoo van mijn stuk bracht (wat zou Billy mij hebben uitgelachen), maar ik voor UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Donderdag 27 November. Huizen, 1875 M. KRO-U itzending 8.009.15 Platenconcert. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.0112.15 Politieberichten. 12.151.45 Lunchmuziek door het KRO- Trio. I.452.00 Gramofóonmuziek. NCRV-U itzendingen. 10.0010.30 Zang door 't NCRV-Dameskoor. 10.3011.00 Korte Ziekendienst. 2.002.45 Gramofoonmuziek. 2.453.45 Cursus Fraaie Handwerken, to geven door mej. G. Ably. 3.454.00 Gramofoonmuziek. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Concert. 6.306.45 Cursus Knippen en Stofversie- ren. 6.457.15 Causerie. 7.15—7.45 Cursus Maleisch. 7.458.00 Politieberichten. 8.0010.00 Op last van den Minister van Waterstaat is deze zendtijd afgestaan ten behoeve van een uitzending van den Vrijz.- Democratischen Bond. 10.0011.30 Concert, te geven door het Draper-Kwartet, te Enschede. Hilversum, 298 M. 8.019.55 Gramofoonmuziek. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Ochtend-concert door 't AVRO-Kwintet. 12.012.00 Concert door het Orkest van het Theater Tusohinski te Amsterdam. 2.002.30 Halfuurtje voor de vrouw. 3.004.00 Naaicursus door mevr. de Leeuwvan Rees. 4.004.30 Gramofoonmuziek. 4.305.30 Ziekenuurtje door mevr. Ant. van Dijk. 5.307.00 Concert door het Orkest van het Astra-Theater te Den Haag. 7.007.30 Engelsche les voor gevorder den door Fred Fry. 7.308.00 Radio Volks-Universiteit. Cur sus: Malaise. Spreker: mr. A. G. Josephus Jitta. Onderw.: Malaise en internationale Handel. 8.01—8.15 Gramofoonmuziek. 8.159.00 Aansluiting van het Concert gebouw te Amsterdam. 9.0010.00 Concert door het Omroep- Orkest. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 10.1011.00 Voortzetting concert. II.00 Studio-uitzending van een klank film. Brussel, 508.5 M. 5.20 Concert door het Omroeptrio. 6.55 Concert door het Trio. 9.05 Concert door „La Radio Emission Socialiste d'Expression Fra-n^aise. D a v e n t r y, 1 5 5 4,4 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Concert door het Cembalo Kwartet, Gertrude Wolfle, sopraan. 3.204.05 Vesper-concert uit de Wcst^ minster Abbey. wel dc banketbakkerij als andere bedrij ven de beste en onvermengde meelsoorten blijven gebruiken die voor het leveren van eerste kwaliteit producten noodig zijn". SYMPTOMEN DER CRISIS. De dalende lijn in de spoorweg ontvangsten. Uit Utrecht wordt aan het Volk bericht: Uit de geschatte ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen over de maand Octo ber 1930 blijkt, dat, gerekend tegen de de finitieve ontvangsten over October 1929; op een verminderde opbrengst van 1.400.000.gerekend wordt. De cijfers zijn als volgt: zag allerlei nieuwe moeilijkheden en ver wikkelingen. Maurice, die al een paar maal nieuwsgierig naar mij had gekeken, vroeg terloop of ik soms slaap had. „Ik verlang hard naar bed", zei ik. ,,'t Is vannacht ellendig laat geworden, bij San gatte". „Ik ga ook naar boven", viel York hier op in. „Wij zullen Vane en Furnivall maar over de sport laten boomen." Ik nam afscheid van de heeren en ging de trap op met York, wien ik op den overloop goeden nacht wenschtedaarna begaf ik mij naar de andere gang, die nkar mijn kamer leidde. Toen ik voorbij de ka mer van.Lady Baradell ging, hoorde ik den kruk van haar deur omdraaien en éen oogenblik later hoorde ik haar met sterke fluisterstem roepen: „Stuart". XIV. Ik keerde mij verrast om en daar stond zij met uitgestoken handen voor mij. Zij droeg een lange blauwzijden ochtendjapon en was blootsvoets, terwijl haar weelde rige bronzen haren de schooniier.T van haar knap gezichtje verhoogden. Ik wist niet, wat ik doen moest en ik geloof niet, dat ik mij ooit in mijn leven zoo onbehol pen heb gevoeld, als op dat oogenblik. Ik zei niets, doch keek haar vragend aan. Tk zag nu achterdocht en woede gelei delijk in haar opwellen; eindelijk deed zij een stap achterwaarts en balde haar han den. „Waarom tracht je mij te bedriegen?" brak zij hartstochtelijk fluisterend los ..Is er iemand anders tusschen gekomen? Zeg mij de waarheid, Stuart-, direct Aangezien de waarheid juist datgene was, wat ik haar niet wenschte te zeggen, 4.50 Licht concert door het Grosvenor House Orchestra. 7.00 De Grondslagen der, muziek. Russi sche pianomuziek, gespeeld door Stefan As- kenase. 10.00 Concert door het Militaire Radio- orkest. 10.5512.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Beelduitzendirtg. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit het „Palace Ho tel". 2.204.20 Concert uit Hotel „D'Angle- te<rre". 7.209.20 Concert in de concertstudio te Axelborg. 9.4011.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Ochtendconcert van Gramo- foonplaten. 9.3510.05 Gramofoonplatenconcert. 11.30 Gramofoonplatenconcert. 4.505.50 Vooravondconcert. 7.208.05 Meister der Operette. 8,10 Symphonie-ooncort. ..Radio Paris". 1725 M. 12.50 Symphonie concert. 4.05 Gramofoonplatenconcert. 6.50 Gramofoonplatenconcert. 8.20 Concert. Zee sen, 1635 M. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 3.501.50 Namiddagconcert uit Berlijn. 7.50 Uitzending van Koningsbergen. 9.20 Weer- e*> nieuwsberichten. Daar na rprogramma van Berlijn. 9.5Ó Symphonieconcert) door het Sta tionsorkest. DE VATICAANSCHE RADIO. Het eerste transatlantisch gesprek. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": Het „Giornale dTtalia" beweert van zijn bijzonderen correspondent uit New- York bericht te hebben ontvangen, dat Vrijdag jl. het eerste transatlantische ge sprek van het Vaticaansche radiostation is gevoerd. Mgr. Pizza-rdo, secretaris van de H. Congregatie voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden, zou namelijk gesproken hebben met kardinaal Hayes, aartsbisschop van New York, en hem zijn beste geluk- wensohen met zijn drie en zestigsten ver jaardag hebben aangeboden. De verbinding werd tot stand gebracht door middel van de transatlantische radio- telefonische stations en door die van den Italiaanschen staat. Het gesprek zou zonder de minste sto ring zijn gevoerd en volkomen duidelijk geweest zijn, daar de toestellen uitmun tend functionneerdena Kardinaal Hayes heeft er zijn blijdschap over te kennen, gegeven, dat hij dc eerste was, die met het Vaticaansche radiostation in verbinding trad., 'Na dit gesprek met kardinaal Hayes, zou mgr. Pizzardo ook. nog -gesprokftq heb- beu met den secretaris van het aartsbis dom,. mgr. St. Donahue, eveneens met mgr. G. Warning, een der voornaamste prelaten van genoemd aartsdioeees, en met mr. Mac Donald uit New York. Geschat Defintief October 1930 October 1929 Reizigers.. 6.372.600 6.631.488.24 Bagage 126.300 134.660.96 Brief- en pak- ketpost 340.000 325.000.— Goederen 6.979.000 8.035.074.65 Levende dieren en lijken 137.940 193.317.92 Diversen 276.900 305.785.40 14.233.640 15.625.327.17 De voornaamste factor is de verminder de opbrengst van het goederenvervoer met ruim één millioen. Het reizigersvervoer liep bovendien, ook nog met ruim 2 1/2 ton ach teruit. bewaarde ik een pijnlijk stilzwijgen. „O, je behoeft niets te zeggen", ver volgde zij bitter. „Ik ken je maar al te goed." Toen vlamde er plotseling woede, neen, moordzuchtige onbedwingbare razer nij in haar oogen. „Dwaas, die je bent. Meen jc, dat ik tot dat soort vrouwen behoor, die zich door een mannengril laten aannemen en weer wegwerpen? Zou je je slechts een oogen blik kunnen verbeelden, dat je mij kunt bedriegen?" „Neen", bekende ik sober, dat kan ik iiiet." Zij lachte onaangenaam bitter; toen streek zij haar lokken, die naar voren wa ren gevallen, terug en keek mij met sta rende oogen vlak in het gelaat; een prach tige tijgerin gelijk. „Stuart, ik bemin jc", sprak zij nu kalm, vastberaden. „Ik bemin je, zooals naar ik geloof, niet veel vrouwen ooit een 'man bemind hebben, maar eerder zal ik je doo- den, dan je door een andere vrouw te laten bezitten!" Dan keerde zij zich, zonder verder een woord Ce spreken, om en ging haar kamer binnen. Ilc stond voor een oogenblik wezenloos naar de pas gesloten deur te staren. Ik had een gevoel als iemand, die onbewust een dynamietpatron had loen ontploffen. Ik sloop naar mijn kamer en deed de deur op slot. Wat ook de juiste waarde van haar laatste bedreiging mocht zijn, ik wist ten minste zeker, dat ik een vijandin had, die gevaarlijker was, dan allen die Northcote tot nu toe op mijn dak had gestuurd en uit den grond van mijn hart vervloekte ik mijn dubbelganger en al zijn gedragingen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9