NIEMEUER'S GEEF HE ►T.NICOLAA5 EEN LUXE DOO£ FRIESCHE HEERENBAAI SPORT LUCHTVAART WOENSDAG 26 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BRANDEN. Brand te Montfoort. Maandagavond omstreeks 10 uur is brand ontstaan in de groote boerderij van de wed. Verheef aan de Lange Kerk straat te Montfoort. De brand, ontstaan in het achterhuis, greep snel om zich heen. Een vonkenregen verspreidde zich over de plaats, en voor de omliggende perceelen, o.a. de Ncd. Herv. Kerk, be stond hierdoor groot gevaar. Het duurde geruimen tijd. voordat de brandweer water kon geven. Het slangen- materiaal scheen niet in goede conditie te zijn. Na eenige uren was men echter den brand meester geworden. De brand bleef beperkt tot het groote achterhuis. De oorzaak van den brand is onbekend. De woning was verzekerd, de inboedel niet; hiervan kon echter een groot gedeel te worden gered. Eenig vee is in de vlam men omgekomen; vier fietsen en een vrachtauto gingen verloren. De omliggende perceelen kregen veel waterschade. Brand te Amsterdam. Gisteravond tegen half één werd brand ontdekt in het perceel Prinsengracht 52 te Amsterdam, alwaar de heer J. Rolf een handel in manden en rieten meubelen drijft. De voorraad bood het vuur gretig voedsel en weldra sloegen de vlammen aan de voorzijde naar buiten, terwijl het vuur achter buitenom een weg vond naar de derde verdieping. De brandweer tastte het vuur krachtig aan, waardoor de eerste en tweede verdie ping behouden bleven. Het benedenhuis en de kelderverdieping brandden uit. Brand te Rotterdam. Gistermiddag omstreeks vier uur is brand ontdekt in het magazijn van den hoedenwinkel van J. S. Kuyper, aan de Noordmolenstraat 62 te Rotterdam, welk magazijn gelegen is op de tweede verdie ping van dat pand. De brand is waar schijnlijk ontstaan tengevolge van vonken van een stekker van een stopcontact, waarmee een blok met behulp waarvan men hoeden vormt, wordt aangestoken. Deze vonken zouden op een papier zijn ge vallen, dat is gaan smeulen. De heer Kuy per heeft dit blok in werking gesteld en is daarna naar beneden in den winkel ge gaan. Toen eenigen tijd later de winkel juffrouwen in het magazijn kwamen, stond dat vol rook. Het blok stond in een tus- schenkamer en daar woedde de brand. Aanvankelijk meende men den rook te kunnen verdrijven door een raam open te zetten, maar daardoor is het vuur juist aangewakkerd. Onmiddellijk heeft men de brandweer gewaarschuwd, die het vuur binnen een uur gebluscht had. Thans wordt reeds gesproken van èen voorloopige schade van drie ton. Winkelbrand. Gistermorgen omstreeke negen Uur brak te Losse brand uit in het kapitale gebouw der firma J. H. Hols Bzn., waarin geves tigd zijn een drogisterij, een verf winkel en een schoenwinkel. Het vuur greep snel om zich heen, terwijl de bewoners zioh met groote moeite konden reddert. Twee hun ner liepen verwondingen op en moesten zich onder geneeskundige behandeling stel len. Het vee werd gered en de belendende perceelen bleven behouden. Het groote gebouw brandde geheel uit. De motor- brandspuit kon door een defect geen wa ter geven, zoodat handbrandspuiten moes ten dienst doen. De Ensehedesche brand weer waarvan de hulp werd ingeroepen verscheen vanmorgen te tien uur ter plaat se. De oorzaak van den brand is onbekend. Lieve Vader em Moedei'! Van het nifkb^SPiïkLGOED bij WAALS *J *Jfari\nimerstraat zou ik graag laUleiVAbben i 1. EEN JIAKKIx\D0OS 2. EEN STO<MQ}A CM1NE 3. EEN INBJANEjf-PAK Uw liefh.Jvoon Karei. BUITENL. BERICHTEN HET STORM. EN NOODWEER. De overstroomingen in Frankrijk. In het Noorden en het Noord-Oosten van Frankrijk hebben de orkaanachtige stormen en de hevige regens de rivieren zoo doen zwellen, dat de meeste buiten haar oevers zijn getreden. Toch schijnt het hoogtepunt nog niet bereikt te zijn, want de was der rivieren duurt voort en de weersvoorspellingen kondigen nieuwe stor men en regenval aan. Te Parijs staat de Seine 65 c.M. boven den stand, die als gevaarlijk wordt aan geduid. Men heeft dan ook reeds alle voor stadswijken te 'beschermen. Ten Zuiden van Parijs hebben de over stroomingen reeds een catastrophaal ka rakter aangenomen. Meer dan zevenhon derd huizen staan meters diep onder wa ter cn moesten voor het grootste deel door de bewoners ontruimd worden. Speciaal in de omgeving van Carrelville heeft de storm groote schade aangericht. Twee personen werden getroffen door een afknappenden boom en op slag gedood. In de nabijheid van Niort werd een 40- jarige vrouw eveneens door een vallenden boom getroffen. Bij Vaux werd een in aanbouw zijnde brug door den storm ge heel weggeslagen. Te Yvonne en Montalgis in het depar tement van de Loire werd een bosch over een oppervlakte van 30 K.M.2 door den storm bijna geheel vernield. De meeste boomen werden uit den grond gerukt of knapten af. Overal worden militairen, brandweer en gendarmerie in gereedheid gehouden om, zoo noodig, dadelijk hulp te kunnen ver- leenen. In 't gebied van Antwerpen. De Antwerpsche correspondent van de „Msb." schrijft: De toestand in het Antwerpsche over- stroomingsgebied is aanzienlijk verbeterd De vrees voor nieuwe hooge getijden bleek ongegrond en zoodoende heeft men overal de herstellingswerken ongestoord kunnen voortzetten. In het laag gedeelte van Antwerpen be staat zulks in het leegpompen der keldeis, welke door velen als magazijnen gebruikt worden en natuurlijk groote schade werd veroorzaakt. Aan de overzijde der Schelde op het zoo genaamd St. Anne is men er in geslaagd, het enorme gat te stoppen. Het is wel merkwaardig dat twee jaar geleden op dezelfde plaatsen, n.l. vlak bij den afrit naar de overzetbooten, een groot gat ge slagen werd. De spoorlijn Antwerpen Gent en de rijweg naar Gent zijn nog steeds buiten gebruik, door de groote bressen, daarin geslagen. De toestand in de zoogenaamde villawijk van St. Anne, meest houten cottages, is niet zoo rooskleurig. De bewoners, die hier door het water verrast werden en in aller ijl moesten vluchten, kunnen nog niet terugkeeren. Het zal nog wel een paar dagen duren, vóór het water daar geheel is weggetrokken. Ook te Hoboken is de toestand nog slecht. Verschillende fabrieken staan er nog altijd onder water. Zoo ook de petroleum- inrichtingen. Een paar tanks zijn verzakt en leveren groot gevaar op. In den gemeenteraad van Antwerpen is gisterenavond de ramp ter sprake ge bracht. De burgemeester wees op de groote schade en ellende, door de catastrofe te weeg gebracht. Hij verklaarde, dat de polderbesturen, niettegenstaande de lessen van twee jaar geleden, beneden hun taak zijn gebleven. De dijken, waarover de stad het toezicht heeft, hebben niet toegegeven. Wij hebben de dijken verhoogd en versterkt, maar dit werk is nog niet geheel voltooid. De leider der liberalen verklaarde, dat niet alleen de polderbesturen verantwoor delijk waren, maar ook de Belgische staat, welke geen voldoende maatregelen nam. De zwakke punten waren genoeg bekend, doch er werd niets gedaan. De frontvertegenwoordiger Picard merk te op, dat men beter zou doen, de 300 mil- lioen, bestemd voor militaire werken, te besteden aan de versterking der dijken De waterstand in het Rijnland. OVERAL VERKRIJGBAAR Oplichting. De politie te Tilburg heeft proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren F. v. G. uit de Oude Kerkstraat terzake van op lichting. Van G. die zich ne'jes weet voor te doea kocht bij leerhandelaren op 30 dagen partijen leer, die hij dan aanstonds tegen lageren prijs van de hand wist te doen. Hij trok er per taxi op uit en maakte daardoor een goeden indruk. Op die wijze heeft hij kans gezien verschillende leder- handelaren in Brabant voor 4000 op te lichten. Vrijdag 1.1. kocht hij te Rijen nog een partij van 1000, die hij nog denzelfden dag te Waalwijk van de hand deed. Toen de politie zich met de zaak wilde bemoeien bleek v. G. per auto naar Ant werpen te zijn uitgeweken. Molen vernield. De Vennewatersmolen, onder Egmond- Binnen gelegen, is, terwijl de wieken draaiden, door den storm vernield. De wieken werden van den molen gerukt, de stukken vlogen in het rond, een wiek werd 60 M. ver weggeslingerd. De kap werd vernield en sloeg van den molen af, zoodat deze geheel onbruikbaar is ge worden. Het W. B. meldt uit Keulen, dat aan den Boven Rijn op verschillende plaatsen het water valt. Sterke daling wordt gemeld uit het Saargebied en van de Boven Moe zel. Bij Saarbriicken daalt het water zes c.M. per uur. In Keulen wordt een zeer geringe was waargenomen. Het grootste gevaar zal echter wel voorbij zijn. Niotte- min staan nog groote uitgestrektheden land onder water. In de oude stad moesten vele bewoners op de zolders vluchten Het instortingsgevaar te Lyon. Gisterochtend om negen uur heeft te Lyon de begrafenis plaats gevonden van de twee en twintig brandweerlieden en po litiebeambten, die tijdens het reddings werk bij de "instortingen te Lyon den dood vonden. Nog steeds zijn niet alle lijken ge vonden; er zouden zich nog vijf of zes per sonen onder de puinhoopen bevinden. Het gedeelte der stadswijk, dat in den nooólottigen nacht werd ontruimd, zal nog worden uitgebreid, daar het gevaar voor nieuwe instortingen nog op lange na niet bezworen is. Rondom deze ontruimde zone zal een z.g. „zone surveillée" worden inge steld waarbinnen de bewoners den nacht niet mogen doorbrengen. Overdag kunnen zij gewoon in hun huizen vertoeven,doch des avonds moeten zij ze verlaten. Aardbeving te Tokio. Even na vijf uur werd gisteren te To kio een hevige aardbeving gevoeld. Tot dusver zijn er nog geen berichten over aan gerichte schade. Brutale bandietenstukjes in Roemenië. In de laatste dagen zijn in Roemenië weer eenige brutale aanvallen met beroo- vingen gepleegd. Bij Falticenti zijn negen auto's en elf wagens door bandieten aangehouden, die de inzittenden van alles beroofd hebben. Verscheidene officieele personen zijn hier bij het slachtoffer geworden. Bij Targoviste hebben straatroovers een lange reeks wagens geplunderd. De buit, welke in handen van de roovers viel, is groot. Een auto, waarin Filodar, de Roe- meensche gezam te Belgrado, en eenige bekende politici zaten, is ternauwernood aan hel gevaar ontsnapt. Levine tegen borgtocht vrijgelaten. De Amerikaansche vlieger Levine, die in Oostenrijk in hechtenis was genomen, daar hij van een poging tot het vervaardigen van valsch geld werd verdacht, is tegen een waarborgsom van 50.000 shilling op vrije voeten gesteld. Hij heeft moeten belo ven de stad Weenien niet te verlaten. Bezorgdheid over Groenland-expeditie. Van de Duitsche Groenlandexpeditie is thans sedert twee maanden geen bericht ontvangen, zoodat men zich in vakkringen bezorgd maakt over het lot van de expedi tie, die dit voorjaar onder leiding van den Berlijnschen professor Wegener naar 1 Groenland ging om daar wetenschappelijke waarnemingen te doen. Op het midden van het Groenlandsche ijsgebied werd op een hoogte van 3.000 meter een observatiepost gevestigd. In September wilde prof. Wegener met Dr. Loebe en 13 Groenlanders naar deze observatiepost levensmiddelen voor den winter brengen. Enkele dagen later telegrafeerde prof. Wegener, dat het weer omgeslagen wa« en er groote koude heerschte. Daarom waren negen van de 13 Groenlanders omgekeerd. Hij zelf trok met de overigen verder. Dit telegram, dat door de teruggekeerde Groenlanders opgegeven werd, is het laat ste bericht, dat men van de expeditie heeft ontvangen Honderden rendieren omgekomen. Men meldt ons uit Stockholm: Ten noorden van Kiruna zijn eenige weken ge leden groote kudden rendieren, die daar binnen omheiningen waren samengebracht, door gebrek aan voedsel wild geworden en losgebroken. De dieren vluchtten naar de bergen, waar inmiddels zooveel sneeuw is gevallen dat zij ook daar geen voldoende voedsel meer kunnen vinden. Jagers hebben medegedeeld dat aan den bovenloop van de Torne-alv op verschillencle plaatsen vele doode rendieren lagen, alle omzwermd door groote troepen kraaien. Ook zagen zij kalveren die, stervend of uitgeput, niet meer in staat waren zich te verdedigen te gen de kraaien, die reeds stukken vleesch uit hun dijen scheurden. AMERIKA'S GIFTEN VOOR DEN PAUS. De ridders van Columbus vooraar. Men meldt uit Rome aan de „Msb": Uit een vergelijking van de verschillende giften, die voor den H. Vader op het Va- ticaan binnengekomen, blijkt, dat Noord- Amerika thans boven alle landen ter we reld uitmunt door zijn rijke gaven. Men denke niet, dat het nieuwe telefoon net, dat een waarde van drie millioen lire vertegenwoordigt, het eenigste groote ge schenk is, dat den H. Vader door Noord- Amerikanen werd aangeboden. Men zal zich wellicht nog herinneren, dat een jaar. geleden alle salarissen van de ambtenaren der Vaticaansche Stad ver hoogd werden. Deze salarisverhooging was te danken aan de rijke giften, die de Ka tholieken van Noord-Amerika den H. Va der toezonden. Vooral de Noord-Amerikaansche Knights of Columbus hebben ontzaglijke bedragen voor den H. Vader voor de missiën en so ciale werken te Rome ingezameld. Zij richt ten o.a. te Rome het groote „Oratorium di San Pietro" op voor arme kinderen uit de stadswijken, die rond het Vaticaan gelegen zijn. Ook staat vast, dat de Katholieken van Noord-Amerika de grootste bijdragen ge ven voor den Sint Pieterspenning, die voor den oorlog bijna uitsluitend door Europa en vooral door de Katholieke vorstenhuizen werd opgebracht. Het aantal Katholieken over de heele wereld. De bladen te Rome melden den uitslag van de volkstelling van de Katholieken over de geheele wereld. Uit den „Atlas Hierarchicus" blijkt, dat op 't einde van 1929 het aantal Katholieken in Europa 208.852.000, in Amerika 109.097.000 in Azië 16.536.900. in Afrika 5.330.000 en in Australië 1.585.000 bedroeg, in totaal dus 341.430.900 zielen. PUBLICATIE VAN HET DAGBOEK VAN ANDREE. De met groote spanning tegemoet ge ziene publicatie van het dagboek van den om het leven gekomen Zweedschen pool reiziger Andree is te Stockholm in boek vorm verschenen. De vertalingen in vijftien talen volgen zeer spoedig. Uit de aant.eekeningen blijkt, dat do vroegere berichten omtrent de vlucht van den ballon en den zwerftocht over het ijs gedeeltelijk onjuist waren. Hoewel over het sterven der deelnemexs niets vermeld wordt, heeft prof. Lindberg dit uit de aanteekeningen kunnen recon- strueeren. Andree en zijn begeleiders zijn volgens deze reconstructie niet door ge brek aan levensmiddelen, munitie en vuur ondergegaan, doch doordat hun klecding onvoldoende was. Zonder pelzen kodden zij aan de ijzige stormen geen weerstand bieden. Ontroerend zijn de aanteekeningen van Strindberg, die voor zijn verloofde bestemd waren. Van beteekenis zijn de aanteekeningen, die Andree den 12den Juli, dus den twee den dag van de ballonvaart, maakte: „Wij hebben vandaag weinig ballast moeten uit werpen en hebben niet geslapen. Het stormt voortdurend en als het zoo door gaat zullen wij het niet lang uithouden. Het is wonderlijk zoo boven de Poolzee te zweven al zullen wij misschien op het ijs terecht komen. Wanneer zullen wij opvol gers krijgen? Ik kan niet ontkennen, dat het een trotsch gevoel is, dat ons alle drie beheerscht. Wij gelooven, dat wij thans zouden kunnen sterven. Of wij misschien door een uiterst sterk individualiteitsge- voel beheerscht worden, dat het niet kan verdragen, te leven en te sterven als een man in den oorlog, vergeten door de ko mende geslachten? Het rammelen der ket tingen, het geluid der sleeptouwen in do sneeuw en het klapperen der zeilen zijn de eenige geluiden, die men, behalve het kra ken van den ballongondel, hoort". Wat de eigenlijke aanleiding was, dat men eindelijk moest landen, vindt men in de publicatie niet vermeld. LAWN-TENNIS ZWEDEN EN DE DAVISCUP. Naar gemeld wordt neemt Zweden het volgend jaar niet deel aan de wedstrijden om den Davis Cup. Reden hiervan is niet bekend. ATHLETIEK De gezamenlijke indoortraining van de R. K. Sportvereen. „Jeanne d'Arc", „Urlo" en „Leiden". In de deze week gehouden vergadering is besloten, dat er gezamenlijk zal ge traind worden, en wel op iederen Maan dagavond van 8—10 uur in het gymnastiek lokaal aan het Pieterskerkhof. De heer N. de Zwager uit Haarlem heeft zich weer beschikbaar gesteld om de in doortraining te leiden. Gezien het groote succes van dezen eminenten leider, verle den jaar behaald, betwijfelen wij niet, of de sportmensohen, die maar iets voor athletiek voelen, zullen deze mededeeling met blijd schap begroeten. De leden van de athletiek afdeelingen van bovengenoemde vereenigingen zorgen a.s. Maandag om 8 uur aanwezig te zijn in het lokaal Pieterskerkhof, waar dan de eerste indoortrainingavond wordt gehou den. Verder deelen wij mede, dat de R. K. Sporters, die geen lid van bovengenoem de vereenigingen of in het geheel niet R. K. georganiseerd zijn, deel kunnen nemen aan deze indoortraining voor 2.50 per persoon, voor het geheele seizoen. Aanmel den en inlichtingen bij Jac. Janson, Pie terskerkhof 30. Verdere inlichtingen zullen nog gegeven worden eind dezer week in de Leidsche Courant. SCHAATSENRIJDEN S0NJA HENIE. Sonja Henie, de jeugdige wereldkam pioene schoonrijden op de schaats zal deelnemen aan een demonstratiefeest voor schoonrijden, die van 1016 December a.s. te Weenen zal worden gehouden. BOTSING TUSSCHEN TWEE BRITSCHE VLIEGTUIGEN. Te Leuchar8 in het Schotsohe graafschap Fife zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. De beide offi cieren, die de machines bestuurden, kwa men om het leven. DE 0CEAANVLUCHT VAN DE DO X. Critiek van een Britsch vakblad. Naar aanleiding van het bezoek der DO X aan Engeland schrijft het Britsche vak blad „Flight", welk blad steeds een bijzon der voorvechter voor den vliegtuigbouw is geweest, in zijn redactioneele beschouwin gen o.m. het volgende: „In haar afmetingen is de vliegboot een experiment, ze bevat echter geen nieuwe constructieve ideeën. We juichen dit expe riment eohter toe, want door die groote afmetingen zullen wij in staat zijn kennis te maken met tot nog toe onbekende fac toren. De andere, zeer belangrijke nieu wigheid in deze machine ia de zware belas ting der vleugels en der motoren waartoe Dr. Dornier is overgegaan maar die voor onze Britsohe bouwers niet. zou kunnen worden aanbevolen. Bij vluchten over min of meer beschutte wateren, waar een ma tige maar niet al te zware golfslag staat, kan men zeer nuttige ervaringen opdoen. Evenzoo bij verankeringsproeven en het innemen van bedrijfsstof onder dergelijke omstandigheden. Ofschoon de landingssnel heid der DO X, naar wij meenen, ongeveer 160 K. M. per uur bedraagt, moet de grootte van het bootslichaam het vlieg schip onverschillig maken voor golven die een kleiner vliegboot zouden kunnen hin deren. „We zien eohter niet in, dat er een goe de aanleiding is om te pogen met de DO X over den Oceaan te vliegen. Het is waar: het vliegschip is ontworpen om een zeer groot gewicht te torsen, welk gewicht bestaan kan uit een groote quantiteit be drijfsstof. Maar dat maximale vermogen aan bedrijfsstof is evenwel niet voldoende om de DO X over den Oceaan te brengen, zelfs niet met een tusschenlanding op de Azoren. Naar wij vernamen, zal het noodig zijn het vliegschip op zee uit een tankboot te ravitailleeren. En dat terwijl we niet eens weten wat voor ervaringen men heeft opgedaan bij ravitailleeren op middelmatig bewogen wateren. Als er geen kans is de vliegboot te ravitailleeren, dan zal ze op zee hulpeloos moeten ronddrijven. „Ofschoon het vliegschip multi-motorig is in een mate als nog nimmer werd be reikt, zoo is het toch geenszins gevrijwaard voor een gedwongen landing. Volledig be last, zal de boot waarschijnlijk al haar 12 motoren noodig hebben om in de lucht te kunnen blijven. Het is geen geruststellende gedachte dat er dus 12 kansen op een mo torstoring zijn. Indien het noodig mocht zijn op den Atlantischen Oceaan met zijn zwaren golfslag een noodlanding uit te voeren, dan is de taak van den bestuurder die de boot met een gangetje van 160 K.M. per uur op het water moet zetten, niet be nijdenswaardig. En gesteld dat ze veilig op het water neer komt, dan is het nog de vraag, hoe lang haar zijdrijvers haar in staat zullen stellen op een ruwe zee boven water te blijven. Voor onzen smaak zijn er aan deze vlucht wel wat al te veel geva ren verbonden. „Als alles goed gaat en we bidden van harte dat alles goed zal gaan dan nog zal het succes van de vlucht niets be wijzen. Men zal ten hoogste kunnen zeg gen, dat de boot aan het ergste ontsnapt is. De DO X kan geen eommercieele lading over de Atlantischen Oceaan brengen. Er is geen zekerheid, dat ze op de uitgezette étappes in de lucht zal blijven. Er is geen zekerheid dat ze in staat zal zijn op zee bedrijfsstof in te nemen. En ook heeft men geen enkele zekerheid, dat de boot weer stand zal kunnen bieden aan alle zeeën waarop ze verplicht zou kunnen zijn neer te strijken. Door haar succes zal de repu tatie van de vliegboot niet worden ver hoogd, terwijl door haar mislukking die reputatie in de oogen der menschen van het vak ook niet zal worden geschaad. Maar die mislukking zal toch een zeer slechten indruk maken op het groote pu bliek. Waarom dus, zoo vragen we, zooveel risico te loopen, waar zoo weinig te winnen valt en zoo veel te verliezen? Ten slotte kan men in dezen tijd van het jaar niet op het weer vertrouwen. We gelooven echter, dat zij die over de DO X het commando c-eren. voldoende voorzichtig zullen zijn ■mi niet te vertrekken, indien de weervoor spellingen twijfelachtig zijn". Inderdaad, dat de Dornier-fabriek thans in dit voor Oceaanvluchten ongeschikte jaargetijde haar kostbare DO X er voor een Oceaanvlucht op uit stuurde, heeft ook reeds in ons land groote bevreemding gewekt. Men onderneemt, deze vlucht ech ter niet voor zijn pleizier. Er staan nl. voor de Dornier-fabriek zeer groote finantieele belangen op het spel. En dat dan ook thans gedurende het slechtst denkbare jaargetijde gepoogd wordt naar Amerika te vliegen, is een „moeten", dat van de zij de der Duitsche ondernemingen, op een desbetreffende vraag door een Nederland- schen persvertegenwoordiger gesteld, is aangeduid met heb veelzeggende woord „contractsnoodlot".

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6