WOENSDAG 26 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Onder een stoomtram ge raakt. Op slag gedood. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is op den Monsterschen weg, in de onmiddellijke nabijheid van Loosduinen, een ernstig on- j geluk gebeurd. De vijf-en-dertig-jarige landarbeider Th. S., wonende te Poeldijk, is door een loco motief der Westlandsche Stoomtram gegre- j pen en overreden. De man werd deerlijk' verminkt en met groote moeite slaagde het personeel der W.S.M., geholpen door den Eersten Hulp dienst en de politie, erin het slachtoffer onder de wagens vandaan te halen. Het bleek, dat de dood bijna onmiddel lijk moest zijn ingetreden. Het lijk is naar het Haagsche gemeente-ziekenhuis ver voerd. De politie te Monster stelt een onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk in. Spelende onder een auto ge raakt en levenloos opgenomen. Gistermiddag is de 8-jarige B. Elebacht te Nijmegen al spelende onder een auto geraakt. De chauffeur poogde nog den auto tot stilstand te brengen, doch kon een aanrijding niet voorkomen. Het knaap je werd bijna op slag gedood. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. Autobus tegen een bcom ge botst. Drie gewenden. Op den Groninger Straatweg te Leeu warden is gistermiddag een autobus uit St. Jacobi-Parochie tegen een boom ge botst. Drie passagiers, waaronder een vrouw uit Roordahuizum, werden tame lijk ernstig gewond. Zij zijn ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan door een defect aan de stuurinrichting, ten gevolge waar van de autobus van den dijk liep. De auto bus bekwam ernstige averij. De auto-botsing te Muiden.' De toestand van de slachtof fers. Motie van particuliere chauffeurs. Naar „de Tijd" verneemt, was het slacht offer van de auto-botsing te Muiden ruim dertig jaar oud. en was hij als monteur in betrekking bij de Stoomketel-Machinefa briek Ingelse en Co. te Schiedam, waarvan de heer B. Ingelse directeur is. Het slacht offer was gehuwd en had drie kinderen. De toestand van den heer Ingelse, die naar de Majella-Stichting te Bussum werd vervoerd, is ernstiger dan men oorscpron- kelijk dacht. Later bleek dat hij ook een hoofdwonde had opgeloopen. Ook de heer F. W., die zeer ernstig aan het hoofd ver wond was en de auto bestuurde, welke door den heer I. werd aangereden, verkeerde Maandagmiddag nog in een toestand, wel ke evenmin als die van den heer I., een verhoor toeliet. De afdeeling Amsterdam van den Ne- derlandschen Bond van Particuliere Chauffeurs heeft een motie aangenomen en deze ter kennis gebracht aan den Mi nister van Waterstaat, waarin in verband met het auto-ongeval van Maandag op den Nieuwen Rijksweg nabij Muiden, waar door het ontstaan van brand in een motorrijtuig een monteur het leven liet, men van oor deel is, dat dit leven waarschijnlijk te red den zou zijn geweest, wanneer een der passeerende automobielen in het bezit was van een deugdelijk brand'bluschapparaat en aangedrongen wordt dat het medevoeren van een dergelijk apparaat verplichtend wordt gesteld. Tragische dood. Gistermorgen omstreeks acht uur begaf de wever G. de Reek te Nuenen zich naar zijn werk. Onderweg werd hij plotseling onwel en viel voorover in een slootje. Daar heeft hij ongeveer een half uur gelegen, toen hij door voorbijgangers werd opge merkt. Hij was toen echter al overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van vier kinderen. Een leelijke val. Een 66-jarige man gleed gistermiddag in de Hommelschestraat te Arnhem over een bananenschil uit, viel en liep een zware j noofdwonde op. Na voorloopig verbonden te zijn werd de man naar het ziekenhuis overgebracht, waar bij nader onderzoek bleek, dat een hoofdslagader geraakt was. De man heeft sedert dit onderzoek heb be wustzijn verloren. Met een dolkmes aangevallen. Een tweetal personen uit Ouderkerk a. d. I.Tsel werden te Nieuwerkerk a. d. IJsel, op weg naar huis, aangevallen door den 17-jarigen K. uit Moordrecht, die in het wilde weg met een dolkmes naar hen stak. De een bekwam een steekwond in het hoofd, terwijl de ander in de borststreek werd geraakt. Beiden zijn naar het algemeen zieken huis te Rotterdam overgebracht. De dader werd ingesloten te Nieuwer kerk a. d. IJsel, doch in de cel poogde hij zelfmoord te plegen door zich den pols te trachten af te snijden. In allerijl is hij daarop naar de wijkverpleging te Gouda vervoerd. HET HOOGE WATER DIJKDOORBRAAK BIJ MARKELO. Een groot gebied overstroomd. Een correspondent van de „Msb.", die een onderzoek heeft ingesteld in het ge bied van de overstrooming van de Bolk streek deelt mede, dat in den linker- Bo'ksbeekdijk, in het Ampsensche Broek, onder de gemeente Markelo, een gat van circa 15 meter breed is geslagen. Met groote kracht bruist het water door de opening, en tengevolge van deze door braak is reeds een groot gebied over stroomd en zal onvermijdelijk een nog omvangrijker terrein worden geïnundeerd. In de omstreken van Loohem komen nu reeds 100 H.A. grond geheel blank te staan. Men vreest ook, dat de overstrooming zich Noordwaarts zal uitbreiden, zoodat dan het geheele laag gelegen gebied rond om Bathmen in een zee zal worden her schapen. In den omtrek van Eibergen staat mede al'es blank en het ziet er nog niet naar uit, dat de waterstand weer spoedig een daling van beteekenis zal gaan vertoonen. Bij de dijken der Bolksbeek en boven den weg LockemGoor wordt thans dag en nacht gewaakt. Het winterbpd van den stroom is geheel gevuld en slechts een geringe was zal nog noodig zijn, om een ramp van grooten omvang teweeg te bren gen. Maandagavond laat had men nog geen pogingen gedaan om het gat in den dijk te dichten. Wel is men voornemens door middel van nooddammen de bres te stop pen, maar de groote moeilijkheid is, waar men den noodigen voorraad grond voor dit werk vandaan moet halen. De streek tusschen Lochera en Bath men, met name in het gebied van het wa terschap de Dortherbeek, vertoont een desolaten aanblik. Bewoners vluchten naar den zolder. Naar nader omtrent de overstróoming in den Gelderschen Achterhoek wordt vernomen, staan in het Ampsensche Broek tal van boerderijen rondom in het water, zoodat de bewoners, van wie velen op den zolder hun toevlucht moesten zoeken, volkomen van de buitenwereld zijn afge sloten. Het water van de Schipbeek is in verge lijking met den stand van Zondag 25 tot 30 c.M. gevallen, hetgeen ongetijfe'd ver oorzaakt is door de reeds gemelde dijk doorbraak aan de Bolksbeek. Hierdoor toch verspreid zich thans een groote wa temassa over het land, welke anders op de Schipbeek had moeten afvloeien. In den Dortherhoek heeft de beek een I aanzienlijke oppervlakte grond overstroomd j en men is er van overtuigd, dat hier het ergste nog niet geleden is, daar het wa- ter van de Dortherbeek nog voortdurend langzaam wast. Afsluitdijk van het Juliana- kanaai doorgebroken. Dinsdagmiddag is te Maasbracht de af sluitdijk tusschen het Julianakanaal en de sluis aldaar doorgebroken. De Kanaaldijk is over een lengte van drie a vierhonderd meter ingevallen. Het water stroomt thans naar de Maas. De rijkswaterstaat had Zondag en Maan dag het overtollige water van de Geleen- beek geloosd op het nieuwe kanaal en dit gevuld. Bij de doorbraak heeft de zu'ging van het water de dijken aangetast on een gedeelte tusschen Maasbracht en Echt is verzonken. Er bestaat groot gevaar voor de pas aangelegde nieuwe dijken. De grond onder het basalt zakt weg. OOK DE NOORDKUST GETEISTERD. Dijk op Texel bezweken. Ten Westen van Texel is heb zeewater hoog tegen de duinen opgeloopen, waar door deze op sommige plaatsen werden af geslagen. De pas gevormde duinen nabij De Koog werden geheel weggeslagen. Te Oudeschild steeg het water hoog tegen de dijken, zoodat de coupure nabij de haven aldaar gesloten moest worden. Te Cocksdorp is een dijk bezweken ten gevolge van het hoog oploopende water. Deze dijk was eenigen tijd geleden bij „De Volharding" daar aangelegd. Ook de dijk, welke dit voorjaar gemaakt is, heeft veel schade geleden. De binnen den dijk gclegon gronden zijn niet ondergeloopen. Om er ger te voorkomen zijn velen aan den dijk aan het werk gegaan en men tracht, de schade zoo spoedig mogelijk te herstel len. Ameland bedreigd. De Noordkust van Friesland en Gronin gen heeft van de jongste stormen weer ernstig te lijden gehad. De toestand van de duinen te Hollum op Ameland begint in derdaad zorgwekkend te worden. Een hoo- ge zee, voortgezwiept door een vliegenden storm, joeg door Amelander Gat tusschen duinen ten Westen van het dorp Hollum, welke bij vorige stormen ol zoo geducht gehavend zijn, dat kun weerstand min of meer problematisch begint te worden. Nau welijks een jaar geleden sloegen hier groo te stukken duin weg. Ook nu weer zijn breede strooken in zee verdwenen. De duinen staan overal steil afgeslagen en het Bad paviljoen van Hollum is nog maar op een tiental meters van de duinsteilte verwijderd. Gevreesd wordt, dat hij een herhaling van den storm het paviljoen als slachtoffer zal vallen. De „Tel." verneemt, dat ook de doorbraak van verleden jaar, die toen is gedicht, wederom is bezweken. Machtige golven zeewater stroomden het duinlandschap binnen. De bewoners van Hollum, die thans door het vernielde duin landschap heen in hun huizen de zee kun nen zien, vragen zich met bezorgdheid af wat de toekomst zal brengen. Stormschade op Rottumeroog. Het eiland Rottumeroog heeft veel van de stormen geleden. Er liepen al gehuch ten, dat een groot deel van het eiland zou zijn weggeslagen. Inderdaad staat bet er op Rottumeroog weinig gunstig voor, al kan men nog niet spreken van het verdwij nen van een groot deel van het edand. Volgens onze informaties is de toestand daar zoo, dat een groot stuk duin van meer dan vijf en twintig meter diepte over een flinke breedte is weggeslagen. De wo ning van den strandvoogd Toxopeus staat thans in de onmiddellijke nabijheid van den steilen duinrand. HOE DE BEERSCHE OVERLAAT WERKT. Een bijzondere verslaggever van het „Hbld." me'dt: Wat men Maandagochtend nog had ge hoopt, dat zou kunnen worden voorkomen, is gebeurd. De Maas heeft haar ouden roem van grilligheid gehandhaafd. Gevaar lijk is hier de toestand niet, immers een overlaat is heel iets anders dan een door braak, bij welke laatste men nooit vooruit weet waar het water zal heenvloeien. Het stroomt dorpen binnen, brengt menschen- levens in gevaar Maar hier. bij den over laat, vloeit het water weg, zooa's de wa terbouwkundigen het hadden berekend, door een rivier, welke door kaden is om geven, en welke echter Escharen en Velp omloopt. Deze „groene rivier", zoo ge noemd naar de grasvelden, welke er in normale tijden zijn, is nu in den afgeloo- pen nacht blank of eigenlijk grauw water geworden. Langzaam is het water voortgeloopen tot den weg van Grav naar Den Bosoh. Die weg is v'ak ten Zui den van Grave ingezonken. Ook daar is een overlaat in de Beersche Maas zelf. In dien lagen weg is een brugje, waardoor het water van de Beersche Maas kan stroo men, zoolang het niet al te hoog is en de aandrang niet al te groot. Anders moet het water over dit wegstuk, waardoor het verkeer GraveDen Bosch zou zijn ge stremd, tenzij men niet voor een paar natte voeten terugschrikt De afstand van het verlaagde stukje is trouwens niet meer dan een paar honderd meter. Gisterochtend stond het water wel dicht bij den kruin van dezen weg en er waren enkele plassen op, maar hij was nog begaanbaar. En daar op het oogenblik de Maas niet verder is gestegen en zelfs niet is gedaald, komt er al minder water over den overlaat, zoodat het zich laat aanzien, dat het brugje het water wel zal kunnen verwerken. Ongerust maakt men zich op het oogenblik in de buurt van Grave niet. Frankrijk meldt nu weer was en men moet dus afwachten wat er nog zal gebeuren, maar de wind is vrijwel zuid en als het zoo blijft, vloeit het Maaswater snel weg, zoodat er hoop is, dat de toe stand niet ongunstiger zal worden. Niet ongunstiger! Ja eigenlijk is de toestand in het Graafsche gebied op het oogenblik in het geheel niet bijster on gunstig. Er is veel water, heel veel water zelfs, maar dat loopt door landen, waar geen huizen staan, omdat bewoners voor uit hadden berekend, waar het heen zou vloeien. Alleen enkele huisjes in de buurt van Beers, die wat de plaats betreft, wat onvoorzichtig zijn gebouwd, ondervinden eenig overlast. Maar gevaar is er op het oogenblik niet. Voor hen, die niet met den toestand op hoogte zijn, is de aanblik echter aller bedroevendst. Het stadje Grave ligt naar alle zijden door water omringd, al is het goed bereikbaar over de dijken, en Velp lijkt een eilandje in de eindelooze pias, welke daar wordt gevormd ten Zuiden van de bocht van de Maas. Ook dit dorpje is niet geïsoleerd, het is te bereiken over de kade van de Beersche Maas, welke ten Zuiden van het dorpje vloeit. Wij hebben ook nog even een kijkje ge nomen op den dijk bij Weurt, welke naar de dorpsbewoners meenen, wat zwak is. Bij dezen stand van het Waalwater is er in het geheel geen gevaar. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De omstreken van Nijmegen. De electrische centrale bedreigd. De Waal voor Nijmegen is gisteren nog 39 c.M. gewassen. Het water bereikte een stand van 12.57 M boven N.A.P. Het stond toen bijna 90 c.M. tegen de huizen aan de Waa'kade en tegen de bekistingen aan de toegangen tot de lage Markt, de Groote Straat en de Vosstraat. Het water begint thans de electrische centrale, die geheel Gelderland, met uitzondering van Arnhem, van licht voorziet, te bedreigen. Maatre gelen worden genomen om door het op werpen van dammen het water te keeren. De toestand in den Ooypolder is onver anderd. Men heeft hoop, dat de Nijmeeg- sche overlaat niet zal gaan werken. Het binnenwater stijgt laDgzaam. Enkele we gen zijn onderge'oopeu. maar de verbinr ding met Nijmegen kan nog door auto bussen, die hier en daar door het water rijden, onderhouden worden. Bij Weurt wordt zeer veel last van het kwelwater ondervonden. Het dorp staat nagenoeg blank. Een gerucht, dat de Waal dijk hier ter plaatse minder betrouwbaar zou zijn is niet juist. De zware kwel werd veroorzaakt door de putten, die de steen fabrieken gegraven hebben. In Maas en Waal is weinig verandering in den toestand gekomen. Het binnenwater blijft langzaam 6tijgen, aangezien het niet geloosd kan worden. TJit Gennep en omgeving vernemen wij, dat het water sinds gisteren nog sterk ge wassen is. Door het rustiger weer laat de toestand zich mind<er dreigend aainzien. Het water 6taat hoog; tegen de binnen dijken, die, wanneer geen storm opsteekt, wel in staat zullen blijken te zijn het te keeren. De verbinding NijmegenVenlo is nog intact. Roermond en omgeving. In Roermond werd gisteren nog 9 c.M. was verwacht. Al zal dé dijkdoorbraak in Maasbracht daar wel eenige centimeters aan toevoegen, toch is ook hier val spoe dig te wachten. In de stad zelf had gisterenmiddag het water de eerste huizen* op de Vischmarkt bereikt. Het dorp Oké en Laak is volkomen van de buitenwereld afgesloten. Te Buggenum staat de dorpsstraat blank. De laaggelegen woningen tracht men door het opwerpen van dammen tegen het nog steeds stijgende water te beveiligen. De jongensschool is door het water geïsoleerd, en voor onbepaalden tijd gesloten. Te Wessem is de veerpont buiten dienst gesteld evenals te Neer en Kessel. Het verkeer met Thorn is afgesiWeu. De landerijen tusschen Thorn en Wessem staan blank. Schaapherder met zijn schapen door het water verrast. In de voorstad St. da cob te Roermond, zijn de tuinen ondergeloopen; langis de Roerkade staan alle kelders vol. De bewoners van het Hatenboer en de Weerd hebben hun vee naar elders in vei ligheid gebracht. Te Beegden was Zondag de oude schaap herder der familie v. Herten, zijn schapen aan het weiden op de hooge uiterwaarden der Maas. De oude man had niet gedacht aan de snelle stijging van het water, want toen de zonen der familie H. gingen zien, st-ond de herder heel rustig achter een boom te slapen. Hij en zijn schapen waren geheel door het water ingesloten. Met eel moeite gelukte het, herder en kudde op het droge te brengen. In de Langstraat. In verscheidene plaatsen van de Lang straat zijn de polders overstroomd. Te Ca- pelle staan Veerstraat en Kerksteeg blank. Het water staat bij vele menschen in de stallen, schuren en huizen. De verbinding met den overkant aan den Maasmond is verbroken. Meer naar het Zuiden op is het water eveneens doorgedrongen. Vele tuinen zijn ondergeloopen. De Rijnvaart ligt practisch ge heel stil. Van Rotterdam zijn gistermorgen op drie sleepbooten met eenige ledige sche pen na, geen schepen Rijnopwaarts ver trokken. Te Ruhrort is de vaart in af- arende richting eveneens gestaakt, zoo dat de Rijnvaart tusschen Rotterdam en het Ruhrgebied practiscli geheel stil ligt. De reederijen verwachten, dat de scheep vaart nog twee k drie dagen zoo stil zal blijven. Het drama in den toren te Amsterdam. De Officier van Justitie maakt aan den onbekenden schrijver van den brief van 22 November j.k bekend, dat de naam van den leidekkerspatroon is, zooa-ls in zijn schrijven vermeld staat. „Valsche munters". Een winkeljuffrouw van een melkwinkel in de Zuiderstad te Rotterdam kreeg Maandagavond een jong klantje in den winkel, die haar met een groezelig handje een blinkenden rijksdaalder aanbood om die even te wisselen. De juffrouw zocht bereidwillig naar kwartjes en dubbeltjes maar toen zij den rijksdaalder aannam kwam zij tot de ont dekking dat het lieve, argelooze kereltje er bijna in geslaagd was haar een leelijke poets te bakken. De rijksdaalder miste, op het eerste ge voel, het solide gewicht en de vertrouwen wekkende hardheid, die ons grootste na tionale geldstuk eigen is. Onder- een bedriegelijk overtreksel van zilverpapier ging een eenigszins kleverig geworden substantie schuil, die bij onder zoek chocolade bleek te zijn. De „valsche munter", aldus de „Msb.", was ontmaskerd en bekende al spoedig een medeplichtige te hebben, den auctor intellectualis van deze met veel bravour in e'-kaa-r gezette oplichting. Deze mede plichtige, die buiten stond te wachten, werd naar binnen giehaald en ontpopte zich daar als een jongetje van 9 jaar. Hij was op het lumineuze idee gekomen en zijn overredingskracht was zoo groot geweest, dat *ijn 10-jarig vriendje tenslotte aan zijn booze influisteringen gehoor had gege ven en den winkel was binnen gestapt. Het slot was dat er een groote politie agent kwam, die de jeugdige boosdoeners eerst naar het „bero" bracht en vervol gens naar huis. Waai; zou 't het meest gespannen heb ben? OVERSTROOMING IN DE OMSTREKEN VAN GENNEP. Een huisje aan de Niers dat 5?3deeltelijk onder water staat. DE BEERSCHE OVERLAAT IN WERKING. Sedert korten tijd is de Beersche Overlaat in werki ng gesteld op de twee laagste gedeelten, zoodat het water met kraoht het Brabantsche land bin nenstroomt. De eerste gevolgen van het in werking treden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5