BINNENLAND UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS Agenda WOENSDAG 26 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 AMERIKA VLIEGTUIGMOTOREN VOOR sovjet-rusland. Aankoopen in het geheim. Bij het verhoor in de commissie van on derzoek van het Representantenhuis te Washington betreffende de werkzaamheid der communisten werd heden sensatie verwekt doordat Delgrass, ex-vicepresi- dent van de Amtorg Trading Corporation, verklaarde, dat in de drie laatste jaren in de Vereenigde Staten vierhonderd vlieg tuigmotoren van het type „Liberty" waren aangekocht en op onwettige wijze naar Rusland verzonden. GESPANNEN TOESTAND' IN PERU. Straatgevechten te Lima. Bij de jongste straatgevechten te Lima tusschen radicale elementen en politieke tegenstanders zijn in het geheel 18 perso nen zwaar gewond. De botsingen zijn een gevolg van de politieke moeilijkheden, welke zich de laatste 14 da-gen hebben voorgedaan als gevolg van de onlusten in de mijndistricten. die reeds tot een belang rijke wijziging van het kabinet hebben ge leid. De jongere militaire elementen zijn on tevreden met de al te Amerikaansch ge zinde houding der regeering, en vooral van president Sanchez Ceira. Er hebben ver toestand is zeer gespannen. TWEEDE KAMER ARBEIDSBEGROOTING. Bij de behandeling der afdeeling Volks gezondheid van de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid, kwamen gisteren middag de tandtechnici alweer op don voorgrond. Een aantal tandtechnici, wien him aan vankelijk verleend visum ingevolge de laat-ste „tandenwet" werd ontnomen, kre gen gelegenheid om bij een examen te be wijzen, dat hun toch veilig de uitoefening der volledige tandheelkunde kan worden toevertrouwd. En nu slaagde slechts 40 per cent der examinandi, terwijl er onder de afgewezenen zijn, die gedurende een veel- jarigé praktijk bewijzen van bekwaamheid zouden hebben gegeven. Voor deze werd van verschillende zijden een pleidooi gehouden. Behalve dit onderwerp werden ook an dere zaken even naar voren gebracht, waarop minister Verschuur in de avond vergadering heeft gereageerd. De minister, die sympathiek staat te genover het denkbeeld om aan de huisves ting van groote gezinnen tegemoet te ko men, wi'de eerst afwachten de resultaten van wat er met den bes taanden overheids steun in deze zal worden bereikt. Dit in antwoord op de aandrang van den Kath. afgev. Uyen, om verder te gaan..De mi nister verklaarde een warm voorstander te zijn van den schoolartsendienstzoodra de financieele omstandigheden het eenigs- zins mogelijk maken, wil de minister deze diensten invoeren. Wat de kwestie der tandtechnici betreft zeide de minister teleurgesteld te zijn. De bedoeling van de Wet (1929) was, dat de niet-geslaagde technici hun bevoegd heid zouden verliezen. De Kamer moet nu niet klagen, dat de regeering de Wet uit voert. Bij het examen is de uiterste cle mentie toegepast; zij die niet slaagden zijn zeker incompetent, aldus de minister. De minister kan zich niet voorstellen, dat. de Kamer nu terug zou komen op het in 1929 op goede gronden genomen besluit, gelijk een motie-Bakker Nort wil. Ook een herexamen wijst de minister af. De aan neming van een motie-De Vries Bruins zou tot consequenties leiden, die niet zijn te overzien: Elk regeeren zou onmogelijk worden, als men naar regeeringsdaden als die van 1929 schadevergoedingen zou gaan toekennen. Wat een motie van den heer Aalberse betreft: de regeering kan er zich wel mee vereenigen, dat de voor het examen ge slaagde technici worden vrijgesteld van het practische tandartsenexamen. Het denkbeeld, om de niet-geslaa-gde teohnici in de gelegenheid te stellen om het theoretisch en practisch tandartsexa men te Utrecht af te leggen, waarbij het in 1925 verleende visum in plaats der voor geschreven vooropleiding zou treden, zou de minister in ernstige overweging nemen. Nadat de behandeling van de begrooting van Arbeid was afgeloopen (zij werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen) ving de Kamer aan met de beraadslaging over het wetsontwerp tot het ver'eenen van kasvoorschotten aan den Koninklijken Hollandschen Llovd waarover morgen RIJNSATERWOUDE. Auto te water. Door het niet ver ge noeg uithalen van een hem tegemoetkomen de luxe auto, geraakte de chauffeur van de' firma Verduyn te Lisse met zijn gela den vrachtauto te water. De auto kantelde en lag met de wielen omhoog in de langs den weg loopende sloot. Persoonlijke onge lukken kwamen gelukkig niet voor. Hjt heeft echter zeer veel moeite gekost den zwaren vrchtaut» weer op het droge te brengen. Er was nog al belangrijke schade aan de zich op den auto bevindende krui denierswaren. Een en ander bracht heel wat menschen op de been, die het werk gade sloegen. LISSE. Sneeuwklokjes. Als een bijzonderheid kunnen wij meedeelen, dat door den bloembollenkweeker L. Onderwater reeds bloeiende Galantus Nivalis (Sneeuwklok jes) zijn gevonden. Een gevolg van het zachte weer. Pluimveetentoonstelling. Verschenen is het vraagprograinam der Pluimveo- en Konijnententoonstelling 1930. Het vraag programma is zeer uitgebreid. Niet minder dan 1500 rassen worden gevraagd. Het aantal collectie- en eereprijzen overtreft de vorige tentoonstellingen. Zeer vele gouden en zilveren medailles, wisselbekers, lau werkransen, enz. lokken tot deelname uit. Aan geldprijzen is een bedrag van 1000 uitgeloofd, terwijl enorm veel andero prij zen beschikbaar werden gesteld. Wij hopen nog nadere mededeelingen te kunnen doen en spreken den wensch uit, dat deze groote tentoonstelling een succes moge worden. Vermeld zij nog, dat de Pluimveever. „Nut en Sport" uit Haarlem aan deze tentoonstelling medewerkt en 150 aan prijzen met een gouden medaille beschikbaar stelde. Jonge Middenstandsvereeniging. De Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging heeft weer een welgeslaagde bijeenkomst gehouden. Na een welkomstwoord van den voorzitter trad als spreker de heer H. P. Zwetsloot op. Voor de K. J. M. V.-ers geen onbekende; immers het was de heer Zwetsloot, die op de oprichtings-vergade- ring de reestrede hield, welke toen zoo zeer in den smaak viel. Voor dezen avond had de heer Zwet sloot als onderwerp gekozen: Halt, stop een oogenblik. Hij deed op mooie wijze uitkomen, hoe wij dit motto in ons leven ge bruiken kunnen. Met vele voorbeelden lichtte hij toe, dat wij maar niet voort moe ten leven, maar ons zeiven van tijd tot tijd moeben toeroepen: Stop een oogenblik. Spreker wees op het mooie van een ge sloten retraite, welke voor ons, die leven in het midden der wereld van zoo groot nut is. Eens per jaar moeten wij, aldus spr., een oogenblik stoppen voor een gesloten retraite. Aan het einde derlezing viel spr. oen luid applaus ten deel, dat getuigde hoe zeer de lezing in den smaak gevallen was. Van het gunstige moment gebruik ma kend, deelde de voorzitter in zijn dank woord mede, dat er gelegenheid bestend zich voor een retraite, welke in Januari gehouden wordt, op te geven, waarvan dank zij de opwekkingswoorden van den heer Zwetsloot door verschillende leden ge bruik gemaakt werd. OEGSTGEEST. IJsclub. In oafé Centraal vergaderde gisterenavond de IJsclub. Zooals steeds was de belangstelling groot en hoe dichter men tot punt 5 der agenda (verloting) kwam des te meer groeide het aantal aan wezigen. Voorzitter Kortniann opende met een geestig speechje de bijeenkomst. Spreker hoopte verder, dat allen zullen medewer ken en die besluiten zullen helpen nemen, die in 't belang van de IJsclub zijn. De uit gebreide notulen werden door secretaris v. d. Burg voorgelezen en onder dank goed gekeurd. De penningmeester gaf rapport over den financieelen toestand, waaruit we aan stippen: ontvangsten 400, uitgaven 357.29. Batig ƒ51.71. Door de heeren G. v. d. Wilk en Singe- ling weiden de bescheiden nagezien en in orde bevonden, waarna de penningmeester werd gedéchargcerd en dank gebracht voor zijn accuraat beheer. De secretaris bracht een welverzorgd jaarverslag uit. De voorzitter deecl verder eenige mede deelingen betreffende de verzekering der loden bij de verzekeringsmaatschappij „The Ocean" vanwege den Z.-H. Ijsbond t.w. 2000 bij overlijden en 3 per dag bij in validiteit gedurende 30 dagen. Het eventueele ongeval moet hebben plaats gehad op de banen der vereenigin- gen, aangesloten bij den Z.-H. Ijsbond Voorts herdacht de voorzitter wijlen den heer J. Nieuwenhuis, oud-bestuurslid der vereeniging. De periodiek-aftredende bestuursleden, de heeren Kamsteeg en Kortmann, werden met groote meerderheid van stemmen her kozen. In de vacature, ontstaan door het bedan ken van de heeren Schouten en Donk, wer den benoemd de heeren A. G. Bakker en N. Breedijk. De voorzitter sprak woorden van dank tot de heeren Schouten en Donk, voor het geen zij in het belang van de IJsclub heb ben gedaan. Vooral de heer Schouten, die 33' jaar bestuurslid is geweest en 27 jaar secretaris. Namens het bestuur stelde de voorznter voor, den heer Schouten te benoemen tol eerelid, hetwelk onder applaus en met alg. stemmen geschiedde. Eenige kleine reglementswijzigingen werden op voorstel van het bestuur zonder besprekingen goedgekeurd. De gewone verloting van schaatsen en sigaren werd gevolgd door een buitenge wone verloting van de twee prijzen, die de vereeniging had gewonnen op de e-ga- dering van den Z.-H. Ijsbond. De 100 loot jes werden bij opbod verkocht en er kwam daardoor een aardig duitje in de kas der vereeniging. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten met dank aan de aanwezigen voor de getoonde belangstelling. WASSENAAR. Personalia. Aan den heer G. J. van der Mark is met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag met dank verleend als commandant van de brandweer. In zijd plaats is benoemd de heer J. M. Enger. Verbetering bestrating. De verbeu ring van de dorpsstraten is weder ter hand genomen. Na de Langstraat, welke in het voorjaar van een nieuwe bestrating werd I voorzien, volgen nu de Schoolstraat, do j Achterweg en de Kerkstraat. Het werk wordt in eigen beheer uitgevoerd. VOORSCHOTEN. Fiets ontvreemd. Op de Oranjekade is gisteravond van H. de Gr. een nieuw heerenrijwiel gestolen. Aangifte is gedaan bij de politie. Gevonden. Een bruinen portemonnaie met inhoud. Een hooivork. Een hand schoen. Een rijwielbelastingmerk. Ver loren: Een handschoen. Weggeloopen een Hollandsche herdershond. Geboren: Theresia Maria Adriana, d. van A. P. A. Barnhoorn en m. G. Gij- bels. Cathalina, d. van K. A. van Turen- hout en J. van Nieuwenhuijzen. Gijsber- tus, z. van G. Lamboo en M. Tetteroo. Gevestigd: mej. H. Drewes van Rotterdam. Mej. Wed. M. J. Witteman geb. Kuijvenhoven van Leiden. H M. J. Scheffer van 's-Gravenhage. P. Boers en gezin van Veur. H. Zand voort en ge zin van Groningen. Vertrokken: H. Krimp naar Ouder- Amstel. R. J. M. van der Linden naar Voorhout. E. R. Dorré naar Leiden. L. van der Zwet naar Wassenaar. ALPHEN AAN DEN RIJN. Van een stelling gevallen. Gisterenmorgen had de arbeider v. D., werkzaam aan de nieuw in aanbouw zijnde motorenfabriek „de Industrie" voorheen Joh. Boot alhier, het ongeluk van een stel ling te vallen. In bewusteloozen toestand weid de man opgenomen en onder behan deling van dr. de G. gesteld, die bij den ongelukkige een ernstige schedelfractuur oorstateerde. In zeer zorgwekkende» too- stand werd v. D. naar zijn woning in de Hortensiastraat overgebracht. Maria-vereeniging. Door de Maria- vereeniging werd gisteravond in de 8t. Jo- sephzaal haar jaarlijksche tooneeluitvoe- ring gegeven. Als hoofdnummer had zij ge kozen de vertoling van het zes-bedrijvig drama „Catharina de Medicis en Elisabeth van Oostenrijk, haat en liefde". Hoewel een goede vertolking van dit stuk niet ge makkelijk was, heeft de M. V. hare repu tatie weer met eere weten hoog te houden. De rollen bleken bij de tooneelisten in uit stekende handen en de verschillende per sonen die in het stuk voorkwamen werden zeer goed getypeerd. Het geheel werd een groot succes. Wegens het late uur moest de klucht „De vier Dienstboden" van het program worden afgevoerd. Dit neemt evenwel niet weg, dat aan de talrijke aan wezigen ongetwijfeld een mooie tooneel- avond te genieten werd gegeven. WOERDEN. IJsclub. Maandagavond vergaderde de IJsclub, in hotel Ruys. De voorzitter deelt mede dat dc aansluiting bij de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond tot nog toe niet is geschied. Dit zal zoo spoedig mogelijk gebeuren als de gelegenheid gunstig is. De controlecommissie heeft bevonden dat kas en boeken van den penningmees ter in uitstekende orde waren. Hiervoor wordt den penningmeester dank gebracht. Hierna leest de secretaris het jaarverslag voor, waaruit we het volgende naar voren brengen. Het nadeelig saldo van den vo- rigen winter 19281929 is bestreden ter wijl nu een batig saldo van 285.74 1/2 aanwezig is. Op 10 Dec. 1929 bedroeg het ledenaantal 315. Dit getal liep terug tot 269 op heden. Het vermoedelijk bedrag waarover zal kunnen worden beschikt is 698.94 1/2. Een kous voor den a.s. winter indien er ijs zal zijn. Na voorlezing van dit verslag heeft de uitloting plaats van de aandeelen IJstent. Uitgeloot worden de nummers 37, 46, 18, 8 en 52. Aan de orde is dan de bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van den heer H. v. Wijk Bzn. en vacatures wegens bedanken van de heeren J. Brunt Hzn. en A. Woudstra. De heer H. van Wijk wordt als voorzit ter met op één na algemeene stemmen herkozen. In de eerste vacature wordt na herstem ming gekozen de heer G. Sneeuw, terwijl in de tweede vacature gekozen wordt de heer D. P. v. d. Wel. Bij het punt ijsfeesten en wedstrijden wordt door den voorz. meegedeeld, dat voorgesteld wordt de regeling van feesten aan het bestuur over te laten. Wordt goed gevonden. De voorzitter stelt voor, wanneer deze winter weer onverhoopt niet gunstig mocht wezen in het voorjaar nogmaals vijf aan deelen op de IJstent' uit te loten, daar hierop nog 360 staat. Men een flinke kas wil de voorzitter liever de schuld van de IJstent zoo gauw mogelijk aflossen. Van de vergadering uit wordt het voorstel ge daan nu deze vijf aandeelen vast uit te lo ten en in petto te houden tot het voorjaar. Aldus wordt, besloten. Uitgeloot worden nu nog de nummers 56, 72, 34, 13 en 65. De voorzitter deelt verder nog mede, da een reuest aan den Commissaris der Koningin is gezonden om toesteming te krijgen tot het maken van een schutting, bij ijstijd, voor de bekende „lastige" duiker. Men hoopt hierop een gunstig antwoord te ontvangen. In de commissie tot nazien van de boe ken van den penningm. worden gekozen de heeren v. Ekeren en van Soeren. Bij de rondvraag deelt de heer Riedé mede, dat met alle mogelijke moeite gepro beerd is, om den heer van Wijk van zijn voorgenomen plan om te bedanken als voorzitter af te brengen. Deze pogingen zijn gelukkig met succes bekroond. De ver gadering begroet met applaus dit terugko men op des voorzitters onzalig besluit. Door eenige personen uit de vergadering wordt ernstige critiek uitgeoefend op het beleid van het bestuur, in deze zin dan, dat het vorig jaar genomen besluit van de vergadering om tot de Kon. Ned. Schaat senrijdersbond toe te treden voor een jaar niet is uitgevoerd. De voorzitter zet uit een, dat dit om practische redenen niet is geschied, daar men wil wachten tot er wer kelijk ijs zal zijn. Een voorstel om het be stuur in deze te machtigen wordt door de vergadering, met eenige stemmen tegen, aangenomen. .Ter sprake wordt verder nog gebracht het te werk stellen van menschen op de ijs baan, waarbij blijkt, dat dit altijd op zeer rechtvaardige wijze is geschied. Op voorstel van een der aanwezigen zal wederom aan den secr.-penningmeester een kistje sigaren worden aangeboden. De heer v. Ekeren dient een voorstel in om telken jare op de algemeene vergade ring een gratis verloting te houden met als prijzen een paar heeren- en dames- schaatsen ter waarde van tezamen 15. Men zal hierdoor een drukker bezoek op de vergadering bevorderen, vindt de voor steller, terwijl deze maatregel ook niet van propagandistische waarde ontbloot is. Over dit voorstel ontstaan zeer breedvoerige dis cussies. Eenige tegenstanders van dit voor stel zijn juist de tegenovergestelde meening van den heer v. Ekeren toegedaan, terwijl velen ook bezwaren hebben uit het oogpunt van zuinigheid. In stemming gebracht wordt dit voorstel met 17 tegen 14 stem men aangenomen. Daar er wederom dit jaar eenige wan betaler zijn moet onder de aandacht wor den gebracht, dat, volgens art. 7 van het reglement, zij, die hun contributie niet heb ben betaald, en bij ijstijd weer als lid wil len toetreden, het achterstallige onbetaal de zullen moeten bijpassen. Do voorzitter dankt nog den heer Riedé voor de tot hem gesproken woorden. De functie, die de heer v. Wijk reeds meer dan 20 jaar bekleedt, had hij eens op een ander willen overdragen. Voor de aan drang heeft hij echter gezwicht en hij zal deze functie blijven bekleeden. Na een opwekkend woord wordt hierna deze geanimeerde vergadering gesloten. ZEVENHOVEN. Personalia. Tot organist der R. IC. Kerk alhier is benoemd> de heer G. Speet te Nieuw veen. GELOOF EN WETENSCHAP. Declamatie door Ellen Russe. Ter afwisseling vergaderde gisteravond „Geloof en Wetenschap" in den Burcht, in welke vergadering als spreekster optrad mevrouw Ellen Russe, die voor de pauze een korte beschrijving gaf van het leven van Thomas Morus, en na de pauze de clameerde uit het werk van Henriette Ro- land-Holst over dezen staatsman-marte laar. De vergadering werd, wegens afwezig heid van den voorzitter, geopend door me vrouw TepeMolkenboer, die het nieuwe bestuurslid, den heer Cranssen, achter de groene tafel verwelkomde, waarna spr. het presidium aan dezen overdroeg. Na een kort woord van den heer Crans sen, ving mevrouw Ellen Russe haar le zing aan. More werd in 1478 te Londen geboren. Aan het Grieksch-minnende Oxford ont ving hij zijn opleiding. Later wenschte zijn vader, dat hij rechten studeerde. Op zijn 26sten jaar was hij reeds lid van het Par lement. In zijn jeugd was hij al een litterair wonder en zoo gebeurde hel dat hij be zoek kreeg van dien anderen groeten hu manist, Erasmus. Dikwijls zou Erasmus in het gastvrije huis terugkeeren. In dien tijd regeerde Hendrik VII, een gierig vorst, met wie More reeds spoedig in botsing kwam. Door Hendrik VIII in eere hersteld, schonk deze koning hem zijn vriendschap, een lastige, veeleischende vriendschap. More's politieke loopbaan was begonnen, hoewel zijn hart in zijn huis te Chelsea was. Aan de opvoeding der kinderen werd groote zorg besteed; de kinderen werden geheel in humanisti^chen zin opgevoed. In Engeland heerschte in die dagen een crisis, waardoor duizenden boeren werk loos werden. More leed zwaar onder deze wantoestanden en droomde van een spoe dige hervorming. Zoo kwam hij er toe zijn groote staatsroman „Utopia" te schrijven. Óp gezantschapsreis naar Karei V werkte hij te Antwerpen zijn droombeeld uit. Van de ideeën in Utopia bracht More in zijn huiselijk leven veel in toepassing. Het boek ondervond veel succes. Hendrik prees het werk en verhief More tot rijks kanselier, maar een sociale omwenteling vond niet plaats. Want de religieuse omwenteling was aangevangen. More, evenals Erasmus, had zijn oogen wijd open voor de misstanden in het kloosterleven, maar wenschte geen hervorming als door Luther, Zwingli, e.a. Toen kwam het conflict bij het tweede ongeldig huwelijk van Hendrik VIII. More neemt zijn ontslag als rijkskanselier, doch de koning wenschte den steun van deze beminde persoonlijkheid. More weigerde en wordt naar de gevan genis gebracht, vaar hij een jaar verbleef. More bleef wonderbaarlijk rustig en be rustte. Op valsche getuigenissen van hoogver raad beticht en ter dood veroordeeld, stierf hij op het schavot. De dichteres Henriette Roland Holst heeft Thomas More in een drama me. groote liefde en toewijding uitgebeeld. Op zuivere wijze heeft zij zijn geloof en trouw aan de Kerk uitgebeeld. Engeland bidt en verlangt naar den dag, dat de zalige Tho mas More in de schaar der heiligen zal worden opgenomen. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avond6 van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Nov. a.s. waargeno men door apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 8, telefoon 552. Uit het werk van Henriette Roiana Holst droeg mevr. Ellen Russe enkele suik- ken voor, die zoowel om de doorvoelde voordracht als om de schoone inhoud van 't drama op de luisteraars grooten indruk maakten. De voorzitter, de heer Cranssen, wensch te aan het slot van den avond de spreek ster geluk met het herstel van haar zware ziekte, de hoop uitsprekend dat zij nog vele jaren haar prachtig cultuurwerk zal kunnen voortzetten. R. K. MILITAIREN-VEREENIG ING. Opdracht nieuwe leden. Gisteravond had in de R. K. Milit.-Ver- eeniging de plechtige opdracht der nieuwe leden plaats. Nadat de Weleerw. Direc teur gewezen had op de plichten, die zij te vervullen hadden als trouwe leden der R. K. Milit.-Vereeniging, op de gevaren, waaraan zij bloot gesteld waren en op de gunsten die Z. H. de Paus aan de leden dezer Vereeniging verleend had, zegden allen gezamenlijk de formule der' opdracht op. De pater zegende de medailles en spel de deze afzonderlijk iedereen op de berst Toen nam den Weleerw. Directeur 't woord om de nieuwe leden met eenige wel gekozen woorden geluk te wenschen. Onderwijl werden allen verrast door de komst van den len luitenant van Mcurs. Hierna kwam 't vroolijke gedeelte van den avond; iedereen mocht gratis meedoen aan schieten, sjoelbakken en biljartconcours, waaraan fraaie prijzen verbonden wa^en Onderwijl werden door de goede zorgen van den concierge de tractaties rondge diend, waarvan natuurlijk gretig gebruik gemaakt werd. Nadat aan de winnaars de prijzen waren uitgereikt, besloot een ge zellige stoelendans, dezen onvergetelijken avond. Aan het eind van den avond dankte Pa ter Frigge luitenant van Meurs voor de eer, die hij aan de Vereeniging heeft be wezen, door den geheelödi avond tegen woordig te zijn, en getuige te kunnen zijn van alles, wat voor de R. K. Militairen gedaan wordt. Daarop nam luitenant van Meurs 't woord om op de eerste plaats pater Frigge te bedanken voor de goede zorgen, die hij aan de militairen besteedt, alsook aan de commissieleden, die de mannen zulk een genoeglijken avond bezorgd hadden en hij riep den militairen toe een driewerf hoera aan te heffen voor pater Frigge en voor 't bestuur. Tevens vroeg hij tot besluit bet Wilhelmus te zingen, waaraan met geest drift werd voldaan. Na nog een „lang zal hij leven" voor luitenant v. Meurs, eentje voor pater Frigge en nog eentje voer 't bestuur, behoorde deze recht gezellige avond tot het verleden en keerden allen zeer voldaan naar de kazerne terug. Erik Jan Hanussen. Gisteravond heeft de helderziende en grapholoog Erik Jan Hanussen zijn twee den experimenteelen voordrachtavond in de groote Stadszaal gegeven. De belang stelling was iets grooter dan op den eersten avqnd; er waren naar schatting een 450 personen aanwezig, waarvan slechts heel enkelen, die ook den eersten avond hadden bijgewoond. Intussehen zij gezegd dat de groote zaal zich voor deze soort voor drachten allerminst leent. De personen die zich op het frontbalson bevonden, zul len al heel weinig verstaan hebben van hetgeen Hanussen gezegd heeft. Benedon in de zaal had er al spoedig na de inleiding een kleine verhuizing plaats, wijl de achter in zittende personen zich bij de eerste rijen aansloten. Wanneer wij de resultaten van dezen avond vergelijken bij die van het eerste optreden van Hanussen, dan meenen we, dat alles niet zoo vlot van stapel liep, het geen de experimentator voornamelijk weet aan de mindere geschiktheid der mediums. Intussehen is het wel opmerkelijk dat Ha nussen bij het zoeken naar personen of voorwerpen inging op vergissingen, die door het medium werden gemaakt. De vertoonde experimenten waren vrij wel gelijk aan die van den vorigen avvnd. Slechts die betreffende vertoonde brie ven, handteekeningen of foto's waren na tuurlijk nieuw en wederom gaf Hanussen hier tal van merkwaardige bijzonderheden te hooren. Van een hem ter hand gestelden brief vertelde hij allerlei bijzonderheden en ka raktereigenschappen van den steller, die een bekend man is in Nederland en daar buiten, die aanvankelijk links schreef en met veel moeite rechts heeft leeren schrij ven't Bleek een brief te zijn van den bekenden musicus dr. Peter van Anrooy. Van een portret in enveloppe zeide hij, dat het er een was van een meisje, dat tershulp ingeroepen moest worden, daar lijdende was aan de oogen, waarvoor dok- het kind anders gevaar liep blind te wor den. Ook de hem gestelde vragen omtrent bijzondere gebeurtenissen, de opening o.v. van een kliniek in het Boerhaave-kwartier, den Stadhuisbrand enz. werden primpt door Hanussen beantwoord, zoodat hij in het algemeen genomen veler bewondering wist te wekken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2