UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS WOENSDAG 26 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Terschelling D. H. Doeksen. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Braat voert obstructie. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen Dinsdag in tweede gewone zitting bijeen. Aangevangen wordt met de trekking der afdeelingen. De heer Braat (Plattel.) vraagt daar na het woord voor een persoonlijk feit. De v o o r z. vraagt naar de aanleiding. De heei Braat: Het gaat over de me- dedeeling van den heer Schaper, dat hij wèl behoorlijk afscheid heeft genomen na zijn bezoek als gedeputeerde aan Hekelin gen, hetgeen spr. betwist. De voorzitter acht dit geen onderwerp voor een persoonlijk feit en geeft een mo tiveering van de usance daaromtrent. Iets anders ware het indien de heer Braat een interpellatie aanvroeg. Do heer Braat: Dan vraag ik een in terpellatie hierover aan. Als deze dan met een wordt behandeld is de zaak de wereld uit. De voorz.: Ik zal uw verzoek om een interpellatie te houden, in stemming bren gen. Daarna kan, zoo noodig, worden be slist wanneer zij zal plaats hebben. De interpellatie wordt toegestaan met 39 tegen 30 stemmen. De voorz. stelt thans voor de interpel latie te houden na afloop van de agenda dezer zitting (over drie weken). De heer Braat maakt tegen zoodanig uitstel bezwaar. Wat hem betreft is de zaak binnen enkele minuten afgeloopen; spr. voor zich heeft maar anderhalve mi nuut noodig. De voorz.: Ik adviseer de vergade ring, zich aan de usance te houden. Het voorstel van den voorz. wordt aan genomen met 71 tegen 4 stemmen. Bij punt 2 der agenda (missive van Ged. Staten inzake wijziging der verorde ning op de heffing van leges ter prov. grif fie) vraagt de heer Braat stemming. Spr. wil gaarne toelichten waarom, doch hij wil de vergadering niet ophouden (gelach). In stemming gebracht wordt het voor stel met algemeene stemmen aangenomen. Bij punt 3 (missive inzake verkoop van een perceel bouwgrond te Leiden) vraagt de heer Braat stemming, na voorlezing van het betreffende stuk door den grif fier. Heb stuk wordt voorgelezen. De heer Braat: meneer de voorzitter, ik zal over de volgende punten geen stem ming meer vragen, maar heb dit middel te baat genomen om te demonstreeren, dat we nu al méér tijd kwijt zijn dan voor de geheele interpellatie, indien zij dadelijk ware gehouden, noodig zou zijn geweest. (Teekenen van afkeuring). De heer L. de Visser (Comm.) acht heb middel van obstructie in bijzondere gevallen voor een kleine partij volkomen geoorloofd. Hij acht echter het onderhavi ge geval een misbruik van de zijde van den heer Braat, wiens interpellatie reeds is toegestaan. Wij zijn nu allen bezig met de regeling van de agenda. De heer Braat trekt zijn verzoek om stemming over punt 3 in. De punten der agenda worden dan het zij voor kennisgeving aangenomen, dan wel naar de afdeelingen verzonden of in han den van Ged. Staten of van bepaalde oom missies gesteld. De voorzitter verdaagt te 12.10 de ver gadering tot Dinsdag 16 December te elf uur. GEEN SPOORVRACHTVERLAGING VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. De regeering heeft aan de commissie- Lovink meegedeeld, dat, mede met het oog op de financieele uitkomsten van het spoorwegbedrijf, geen maatregelen tot ver laging van de spoorwegtarieven voor tuin bouwproducten in overweging kunnen wor den genomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel-Romme tot afschaffing van de zakelijke belasting op het b e d r ij f met 22 tegen 20 stemmen aangenomen. Vóór stemden: V. B., C.-H., A.-R. (behalve wethouder Douwes), R. K., Weiss, Bruinsma, Solkesz en KI. de Vries. Afwezig waren de heeren Wijnkoop, Lisser en Kitsz. De gemeenteraad van Hilversum heeft drie tollen opgeheven op den weg 's GravelandHilversumSoestdijk. A chauffeur is een vroegere oorlogsvliege- nier. INGEZONDEN STUKKEN DE ééNE VEILING IN TER-AAR. In het dagblad van Zaterdag j.l. stond de uitslag van een vergadering gehouden in het lokaal van de Chr. Nat. school te Aardam van alle tuinders, om te komen tot een veiling. Daar stond boven: De eene veiling in gevaar. „St. Phocas" dreigt de samenwer king te verbreken. (Deze zinsneden waren van ons. Wij hebben daarmede niets be doeld ten nadeele van „St. Phocas". Red. L. Crt). Dit is een pertinente leugen. „St. Pho cas" is zelfs de eenigste van de 3 bestaan de veilingen geweest, die juist gehandeld heeft op zijn vorige vergadering, en wel inzake het advies van Rector Kok, onzen geestelijk adviseur van den L. T. B. Het advies was toch niet vreemd voor de ontworpen Commissie? Met was door haar zelf gehaald bij den geestelijk adviseur vaD den L. T. B. Dat op de vergadering van „De Hoop geleidt ons", en op de verga dering van „Tuindersbelang" het stuk niet behandeld is inzake verplicht lidmaatschap van hun eigen standsorganisatie, is toch niet de schuld van de R. K. Tuindersver- eeniging „St. Phocas". Nogmaals, zij heb ben zeer juist gehandeld volgens het ad vies, en waren dan ook bijna allen voor een veiling, behoudens dat ad-vies Vanwaar nu dreigt „St. Pbocas" de sa menwerking te verbreken? Of is het soms, dat onze voorzitter de convocaties niet had rondgestuurd, die hij daags te voren had ontvangen? Juist daar voor een woord van dank, aan hem, die wist dat die vergadering op een heel anderen grondslag berustte dan de eerste. Verder lees ik in het stuk, dat een Neder lander niet gedwongen wiJ zijn; spreker wil eerst een veiling oprichten. Doch ik ga accoord met een volgende spreker, die zegt: eerst de standsorganisa- tie en dan de veiling. De spreuk: „Bid en werk" is hier op de juiste plaats, en dat Gods zegen op onzen arbeid moge rusten. Ik hoop, dat alle ka tholieke tuinders van Ter-Aar en omstre ken zullen inzien, dat de verdeeldheid niet langer kan blijven bestaan, maar laten wij elkaar voor dezen korten tijd, dat wij hier op aarde rondddwalen, hulp en bijstand verleenen, en de voorgevallen persoonlijke kwesties vergeten en vergeven. Een R. K. tuinder van Ter-Aar. Het zal u wel bekend zijn, M. de R., dat in Ter-Aar getracht wordt e e n veiling te stichten. Het plan is in zich zelf zeer goed: zelfs toe te juichen. De Commissie, die daarvoor door enkele tuinders via de glasverzekering is aangezocht, bestaat uit een Katholiek en vier andersdenkenden. Ook niet erg, M. de R. Het verloop van Jc eerste algemeene vergadering was volko men geslaagd; althans zoo dacht men biina alelmaal. En zeer terecht, want de Com missie had met de verschillende beginse len rekening gehouden. Zij was bij Rector Kok op bezoek ge weest, en had gevraagd hoe te handelen, waar hier toch twee R. K. vereenigingen zijn. En het advies was: het verplichte lid maatschap van de standsorganisaties. En dat, M. de R., is volgens de Commissie het groote struikelblok. Nu weten ze dat, naar mijns inziens niet zeker: waar er maar een vereeniging is, die het in haar leden vergadering heeft behandeld, en daar is het met bijna algemeene stemmen aange nomen; de andere twee hebben er niet van gerept. Nu hebben we 1.1. Vrijdag de vervolg- vergadering gehad. Maar nu staan de hee ren Commissieleden er heel anders op. Nu hebben ze een middenweg gevonden, en kunnen zoodoende de R. K. tuinders van hun algemeene verplichting afhouden. Wel kunnen we persoonlijk lid worden, en dat wordt wel aangeraden ook, maar die v e r- plichting mag niet opgelegd worden. Maar, M. de R., wij, als Katholieken, denken daar heel anders over. Althans het grootste deel, en vinden het ook heel niet erg die verplichting te dragen. Het R. K. Commissielid heeft zich in dien tijd teruggetrokken en bedankt als lid. Voor mij een bewijs, dat het ook niet strookt met zijn beginselen. De R. K. vereeniging „St. Phocas" heeft de uitnoodigingen voor de algemeene ver gadering niet rond gestuurd. Er werd nog al heel wat van gezegd. Mijns inziens was dat wel heel goed. M. de R. Wij hooren niet op een vergadering, waar ze middelen we ten, om ons van onze R. K. verplichtingen af te helpen. Er is toch wel een weg te vinden, dio een goed oplossing kan hebben, en die weg is deze: We maken een R. K. vereeniging en een Christelijke, die dan naast elkaar staan, en met elkaar werken. De»eevi kan dan zijn plicht vervullen, en de andere han delen naar verkiezing. Nogmaals mijn hartelijken dank, M. de R., teekenen wij Enkele R. K. Tuinders. Over dit laatste ingezonden stuk een enkele opmerking. Wanneer de geachte in zender beweert, dat op de laatste verga dering een middel aan de hand is gedaan „om ons ven onze R. K. verplichtingen af te helpen", meenen wij zoover wij uit het uitvoerig verslag konden nagaan dat dit niet juist is. Zoowel mr. Hugenholtz als de heer Jonker hebben gewezen op den moreelen plicht der tuinders om lid te worden van de standsorganisatie, van de«i L. T. B. en den Prot. Christ. Bond. Doch die plicht is een persoonlijke plicht, die door ieder goed Katholiek, voor wien de wensch van het bisschoppelijk gezag wet is, moet worden vervuld. Wanneer de onderhandelingen om tot één algemeene veiling te geraken (een groot zakelijk bolang voor Ter-Aar en o.) NIEUW-VENNEP. Tooneel. Zondag j.l. trad alhier op de St. Ursula Missie-tooneelclub uit Leiden onder leiding van mej. Speel. Opgevoerd werd „Zegepraal des Kruises" van den heer Fr. Heggclman uit Schiedam. Zoowel de uitvoering des middags voor de kinderen als de avondvoorstelling werd uitstekend bezocht. We weten niet, wat we 't meest moeten roemen: de schoone inhoud van dit drama uit de begintijden der Kerk, de keurige duidelijke dictie der dames, die zich allen zeer rolvast toonden, of de werkelijk schitterende verlichting aangebracht en ingesteld door den heer Heggelman zelf. Gedurende het spel was het dan ook doodstil in de zaal en het woord van grooben dank, dat de zeer- eerw. pastoor op het einde van beide uit voeringen richtte tot het gezelschap, ver tolkte zeker de gevoelens van a'.le aan wezigen. Te meer verheugen we ons over dit succes, omdat de baten bestemd zijn voor de Oeganda-Missie. Parochies, waar deze tooneelclub nog (niet optrad, kunnen verzekerd zijn van een prachtigen avond, als zij zich deze dames uit Leiden uitnoodigen. VOORHOUT. Muziekvereeniging „St. Cecilia". Maandag- en Dinsdagavond heeft de R. K. Muziekvereeniging „St. Cecilia" in het café „Boerhaave" een uitvoering gegeven. De voorzitter opende deze avonden met een welkomstgroet aan de leden en genoo- digden, terwijl hij in bijzonder verwel komde den zeereerw. heer pastoor Heijt- veld, den weleerw. heer kapelaan Rijk, en den edelachtb. heer Bulten, burgemeester. In zijn openingswoord deelde spreker mede, dat dit jaar de laatste aandeelen van de rentelooze ge'dleening ad 500. waren afgelost. Voor de verstrekking dezer gelden brengt hij dank aan degenen, die hier toe hebben bijgedragen. Evenwel heeft de muziekvereeniging aandeel no. 74 nog in haar bezit, waarvan zij de hou der niet weet, doch die kan ten alle tijde zijn geld verkrijgen. Spreker vertrouwde evenwel dat men de muziekvereeniging steeds goed gezin bleef en dat men in tijd van nood de helpende hand zou bieden, omdat er verschillende groote uitgaven te wachten zijn in verband met het aankoo- pen van nieuwe instrumenten. Voorts wenschte spreker de aanwezigen een aan- genamen avond toe. Hierna- speelde de vere-eniging, onder leiding van haren directeur, den heer M. Bolderdijk, de volgende nummers: Aux Bords du Rhin (Marschj; Herfstklanken (Ouverture); La Perle de Venise (Polka), Secret de Spins (Ouverture Symp'honique); Am Fruhlingsmorgen (Vals); Velleda (Fantasie); La Parure (Ouverture) en The Gladiators Farewell (Marsch). Dezé num mers werden vlot en keurig gespeeld. Voor al de nummers Secret de Spins en Am Fruhlingsmorgen werden schitterend ge speeld. Zij verwierven dan ook een warm applaus. De verdere avond werd gevuld door de Tooneelvereeniging „Kunstzin", onder- afdeeling van de muziekvereeniging. Ach tereenvolgens werd opgevoerd ..Een ver gissing" een klucht in één bedrijf door J. Dorn; „Professor Droomstede" of „De vijf niet bij elkaar", eveneens een kluchtspel in twee bedrijven van Piet-er Langendijk en ten slotte „De wijze dwaas", wederom een klucht in één bedrijf, door St-ephanus van Cuijk. Ook deze kluchten werden door de le den der tooneelvereeniging goed vertolkt en er is dan ook dikwerf gelachen en ge- aplaudisseerd. Een woord van hulde komt den ijverigen regisseur, den heer F. M. Angevaare, zeer zeker toe. FÏvenwel was merkbaar, dat het spel zeer bemoeilijkt werd wegens gebrek aan een goed tooneel. Deze zaal was hiervoor tijdelijk ingericht-, doch niet afdoende. Aan een goed tooneel beslaat in Voorhout werkelijk gebrek. Tijdens de pauze bracht de bescherm heer der vereeniging, de Burgemeester, een woord van hu'de aan de muziekver eeniging voor de geboden amusement op deze avonden en in het afgeloopen sei zoen voor de keurig verzorgde concerten. Te ruim één uur besloot de voorzitter deze avonden met een dankwoord. W0UBRUGGE. Gemeenteraad. De Raad vergadert Donderdag a.s. te half tien. Punten van behandeling: 1. Notulen en mededeelin- gen. 2. Ingekomen stukken. 3. Praeadvies van B. en W. op een subsidie-aanvrage. 4. Voorstel tot he: vaststellen eener ver ordening op de innig van besmetetijlke ziektegelden. 5. Voorstel tot het vaststel len eener verordening houdende wijziging der beheersverordening op het Gemeen telijk Waterleidingbedrijf. 6. Voovstel tot het verleenen van een crediet tot het- doen aanleggen eener nieuwe begraafplaats. 7. Rondvraag. Schapenmoord. Bij den veehouder v. d. M., Veenderpolder alhier, heeft een hond een viertal schapen in de weide ver volgd, waarvan drie in een tochtsloot zijn verdronken en de vierde de kop half af- gevreten was. afstuit op een bepaling van verplicht lid maatschap der standsorganisatie, hetzij van den L. T. B., hetzij van den Prot. Christ, Bond, lijkt ons, als buitenstaanders, de oprichting van een N.V. buiten de standsorganisatie nog zoo kwaad niet. Daarmede wordt, voorzoo ver wij momen teel kunnen nagaan, aan den wensch van den Bisschop en aan de katholieke sociale beginselen geen geweld aangedaan. Als wij ons in deze vergissen, houden wij ons aan bevolen voor een nadere uiteenzetting. Red. L. Crt. NIEUWKOOP. Werkloosheid. Bij den agent der In tercommunale Arbeidsbemiddeling alhier staan thans 10 werkloozen ingeschreven te weten: 5 timmerlieden, 1 metselaar, 2 op perlieden en 2 los-werklieden. Een rustig bad. Toen gisteravond Dr. K. met zijn auto het erf af kwam rijden, kwam zekere B. uit Nieuwveen juist met hit en kar. 't dorp uit. De hit maakte zich angstig en stapte met wagen en voerman de Voorwetering in. De schrik van het dier was echter spoedig geweken want on middellijk stapte het- naar den kant en ging rustig, staande in het water het gras van den berm eten. Hij had blijkbaar meer honger dan dorst. De stuurman was eveneens maar rustig op zijn kar gebleven en kon zonder een nat pak den wal weder bereiken. Met behulp van e enige omwonenden kon het geheele gevalletje spoedig op het droge worden gebracht en de reis naar Nieuwveen worden vervolgd als ware er niets gebeurd. NOORDEN. Hoog water. Ook liet water in de Am- stel en Kromme Mijdrecht is in de laatste dagen weder buitengewoon gewassen. In den nacht van Zondag op Maandag dreig de een zeer ernstige doorbraak in de kade van den Polder Westveen, gelegen even ten Oosten van het Woerdensch Verlaat. Met buitengewone inspanning is het ten slotte nog gelukt om het onheil af te we ren. Veroordeeld. De schilderskneoht G. K. alhier is door de Rechtbank te Utrecht veroordeeld wegens beleediging tot 6 we ken gevangenisstraf. Missie. Op Vrijdag a.s., des avonds te 7 uur wordt in de R. K. Kerk alhier een tiendaagsche Missie geopend, te geven door 2 Paters Redemptoristen. Maria-vereeniging. Zondagavond heeft de Mariavereemging op gezeliig-feestelijice wijze haar 10-jarig bestaan gevierd. Nadat des morgens een H. Mis was opgedragen ter harer intentie waren des avonds in de St. Franciscuszaal de leden bijeen en had den tal van leden van het Kruisverbond en van de besturen der R. K. Vereenigin gen aan de uitnoodiging gevolg gegeven cm deze feestvergadering bij te wonen. Door de zorg van den heer G. Pietersen was de zaal op smaakvolle wijze versierd met palmen en bloemen. De Presidente, mej. G. Wansinckten Brink, richtte in haar openingswoord een terugblik op den 10-jarigen arbeid, op het ledental en de twee jeugd-organisaties. Daarna hield mevr. Huivenaar, uit Am sterdam de feestrede. Spreker ziet in dien ax-beid van 10 jaren mede een tijdperk van strijd, van moeilijk heden en van te zijnuitgelachen. Het lidmaatschap is ook inderdaad geen pretje en de plagerijen zijn vaak heel grie vend. Onze beweegredeneu liggen echter hooger, het is mede-offeren met Christus om hiermede tevens nuttig te zijn voor den evenmensch, in den grond een werk tot redding van zielen. Is er beter werk denkbaar Het is niet noodig dat allen lid worden, wel echter kinderen. Wel moeten zich ook in onze rijen scharen de geestelijken, on derwijzers, de voormannen in het vereeni- gingsleven en de moeders van gezinnen. Sobriëtas vaart thans onder een nieuwe richting', geheel de organisatie is in den strijd geworpen tegen de genotzucht in het algemeen. De maatschappelijke nood is schrikbarend, het spook der werkloosheid waart rond, doch millioenen guldens wor den alleen in ons land verbrast aan ge notmiddelen. We moeten niet slechts klagen, doch ook doen, doen uit naastenliefde, door ons doen een tegenwicht vormen en aldus in breede scharen front maken tegen dien noodlottig wordende genotzucht. We mo gen wel wat genieten, doch niet overdadig. Het meedoen kost een offer, doch dat offer vi-aagt Christus ons, vraagt ons <3e maatschappij tot haar zelfbehoud. Het offer vormt de mannen en vrouwen van kai*akter om leiding te geven aan de massa welke het leven laat rollen zooals het rolt, waarbij aan een hooger leven voor God niet wordt gedacht. Spreker beschrijft uit haar 5-jarige taak tot redding van drankzuchtigen onder vrouwen wat de ellende is van het drank misbruik aldaar. En hoe komen deze zoo? Door de schuld mede van de lachers en spotters tegen di-ankbestrijding. Met een geestdriftig slotwoord dat allen willen en zullen meemerken sluit spr. haar boeiend betoog, dat met aandacht is ge volgd en thans met applaus wordt beloond. Vervolgens spreekt de voorzitter van het Kruisverbond, de heer Fr. Pieterse een gelukwensch uit tot de jubileerende ver eeniging, herinnert aan de prettige samen werking tusschen beide vereenigingen en hoopt dat met instandhouding hiervan veel nut nog gesticht mag worden. Gelezen wordt nu een schriftelijke ge lukwensch van den geestelijken Adviseui', Pastoor Borsboom, die wegens ongesteld heid zijn kamer moet houden. Zijneerw. hoopt dat bestuur en leden door dit feest gesterkt moge worden oiü in blijvende toewijding immer mede te wer ken tot het geestelijk en tijdelijk welzijn van den evenmensch, brengt zijn oprechten dank voor het heilzaam verrichte werk en laat dit schrijven vergezeld gaan van een zeer mooie gift voor de kas, wat tot ge volg had dat een luid gejuich voor den Pastoor opsteeg. Mevrouw Huivenaar had voor een feest rede gezorgd, zij had in overleg met het bestuur ook voor een feestvreugde gezorgd, door een 12-tal jonge meisjes met pianiste uit Amsterdam mee te brengen voor het uitvoeren van eenige dansen en wel drie gewijde en 8 reidansen. Zij leidt deze in en zegt dat in de drank- (Reolame) 375 bestrijding hiervan veel werk gemaakt wordt juist ter bestrijding van den dans in zijn huidige ontaarding. Uitgevoerd worden nu in passend eos- tuurn Jungfrau, Mariadans, Maagdekens, Rosestock, Hop heisa, Sünros, Zeeuwsche dans, Ronidnella, Beckedorfer, Linnenwe vers en Zweedsche dans. Het laat zich begrijpen, dat onze Noor denaars, die nimmer in hun doi*p dit zagen, buitengewoon hebben genoten. Het was ook een schitterend gezicht en het enthou siast applaus, dat telkens weerklonk was daarvan mede het bewijs. De heer Vroonhof verkocht nog bij op bieding ten bate van de kas onder groote hilariteit een electrische schemerlamp. Mooi op tijd, te 10 uur precies sloot de Presidente de uitnemend geslaagde feest vergadering. BIJ DE L0URDESGRR0T. Van zwaar tuberculose plotseling genezen. Het bekende te Lourdes verschijnende dagblad „Journal de la Grotte" bevat weer een belangrijk rapport over de plot selinge wonderlijke genezing van een zieke op voorspraak van O. L. Vrouw van Lour des. Sedert 1924 was Lydia Lischcr (een ar beiderskind uit Perlen, kanton Luzein) lijdende aan longtuberculose. Sinds 1927 lag zij in een gisverband, dat de tuber culose ook het ruggemerg had aangetast: de wervelkolom was niets meer dan een reeks knobbeltjes, die haar zelfs bij het lig gen ondragelijke smarten veroorzaakten. Bovendien vertoonden zich nog verlam mingsverschijnselen van blaas en ingewan den, terwijl ook sinds 1929 buiktnberculose wei-d geconstateerd. De behandelende geneesheer verwachtte niet andeïs dan een spoedigen docd. In Mei 1930 werd zij, ofschoon ernstig ziek met een bedevaartstrein naar Lourdes gebracht. Na het tweede bad voelde zij een schok door het lichaam, die haar een ont zettende pijn veroorzaakteonmiddellijk daarop was zij volkomen genezen. In het geneeskundig bureau kon een plotselinge en totale genezing worden ge constateerd, die vooral opviel vanwege de zichtbare anatomische veranderingen, die waren ingetreden. Thans een half jaar bijna na dit wonder lijk gebeuren gevoelt zich de genezene nog kerngezond en de behandelende -ge- neesheeren hebben verklaai'd, dat zij totaal genezen is, zoodat men gerust mag ver wachten, dat in 1931, wanneer dit geval opnieuw geneeskundig onderzocht wordt, zal komen vast te staan dat de genezing van blijvenden aard is gebleken. Thans zijn in Lourdes reeds meer dan 400 wonderdadige genezingen geregistreerd, waarvan de officieele protocoilen voor iederen geneesheer ter inzage en onder zoek liggen. Karmelitessenklooster te Egmond. Maandag werd te Egmond aan den Hoef de eerste steen gelegd van het nieuwe Karmelitessenklooster. O.m. waren aanwezig pastoor P. J. M. van den Burg te Egmond aan den Hoef, A. Kerckhofis S.M.M, te Egmond a. Zee P. Roovers te Rinnegom, burgemeester G. Bos en echtgenoote, van Egmond-Binnen, enkele paters ^Ecmtf or tanen uit Egmond a. Zee en vele parochianen. Pastoor van den Burg verrichtte de li turgische zegeningsplechtigheden en las de ooi'konde voor. Nadat de oorkonde ingemetseld en de steen gelegd was, hield pastoor van den Bui-g een korte toespraak. Burgemeester Bos van Egmond-Binnen, bracht op dit grootsche moment hulde aan pater Wevers voor de vele werkzaamheden die hij voor de stichting van dit klooster verricht had. Pater Wevers S.M.M., adviseur van den bouw, dankte pastoor van den Burg voor het verrichten der liturgische plechtigheid en alle aanwezigen voor hun belangstel ling. Het nieuwe kloostei', dat onder architec tuur van den heer C. van Moorsel wordt gebouwd, ligt in een duinterrein even bui ten de kom der gemeente, een kwartier gaans van de plaats, waar eertijds het kas teel van de Graven van Egmond stond. De bouw zal in den zomer van het ko mende jaar gereed zijn, waarna de Karmel van Schiedam geheel wordt overgeplaatst naar Egmond. In merr.oriam Broeder Pacificus. t In het Instituut „St.. Marie" te Huyber- gen is op ruim tachtig-jarigen leeftijd overleden Broeder Pacificus. In slechts weinig streken van ons land is deze Broeder een onbekende. Lange ja ren besteedde hij zijn beste krachten aan het onderwijs en do opvoeding der leerlin gen van Huybergen en dit wel bijna vanaf de oprichting van het Pensionaat St. Marie. Achtereenvolgens was de overledene werkzaam in Bergen-op-Zoom, als direc teur der Kweekschool, als overste en hoofd der school in Breda, als hoofd van „St.- Marie" te Huybergen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10