22ste Jaargang DINSDAG 25 NOVEMBER 1930 No. 6755 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND LUSTRUMVIERING IN CRISISTIJD. 3)e £eictoelve @ou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II Dit nummer bestaat uit vijf bladen V Een woord voor dezen tijd. De ramp voor de werkloosheid eischt studie van maatregelen om deze zoo veel mogelijk af te wenden en om de gevolgen ervan zooveel mogelijk te verzachten. Maar behalve studie worden ook ge- eischt en allereerst geëisckt daden van allen, die daartoe in staat zijn! Wij drukken hier of een bericht uit Würzburg, dat wij aantroffen in cle „Maas bode" van gisteravond: „Naar aanleiding van de inzegening van een katholiek jeugdtehuis, hield de bis schop van Würzburg, mgr. Mathias Ehrca- fried, een toespraak, waarin hij tevens eenige woorden wijdde aan de werkloozen- verzekering. Laat geen blaam vallen, zoo zeide hij, aldus het „Frankf. Volksblatt", op de werldoozen verzekering. Indien deze nog niet ingevoerd was, zou den wij thans hare invoering moeten ver langen. Zonder haar kunnen wij niet meer leven in dezen tijd van algemeene ellende. Zonder haar zou er thans onrust, opstand en vertwijfeling onder het volk heerschen. Gaarne zouden wij bereid zijn, de van ons verlangde offers te brengen. Ieder, die de middelen daartoe bezit, zou ook voor arbeid moeten zorgen. Heden ten dage zou het dikwijls een grootei werk van naastenliefde beteekenen, wanneer men, in plaats van zijn spaarpenning naar de bank te dragen, hem uitgaf, ten einde daardoor werkgelegenheid te scheppen. Wegens den nood mag niemand dienstbo den ontslaan, mag geen patroon zijn hel per, zijn gezel of zijn leerjongen wegstu ren". Tot zoover het bericht over tien Bisschop van Würzburg. Misschien mag het ook hier wel 'ns ge zegd worden: „Laat geen blaam vallen op de werkloozen-verzekering"!. Zijn er ook niet onder ons, die te gemakkelijk uit- keering van werkloozen-verzekering en uil- keering van werkloozen-steun veroordeelen, om misbruiken die er ontegenzeggelijk van gemaakt zijn en nog van gemaakt worden. Maar zonder die uitkeering en dieu steun „zou er thans onrust, opstand en vertwijfeling onder bet volk heerschen En is 't geheel en al overbodig, als ook hier wordt afgedrukt deze vermaning: „We gens den nood mag niemand (t e n z ij, wat vanzelf spreekt, zelf uit nood gédrongen) dienstboden ontslaan, mag geen patroon zijn helper, zijn gezel of zijn leerjongen wegsturen". Op het bezit van geld, van tijdelijke goe deren rust vóóral in onze dagen wel een zeer zware sociale h.y p o t h e e k! Vóóral nu moet bij het gebruik dei tij delijke goederen wèl overwogen worden, dat dit gebruik moet strekken zooveel mo gelijk ten algemeene nutte! VOLKENBOND DE ONTWAPENING. De militaire en burgerlijke luchtvaart. De voorbereidingscommissie voor de ont wapeningsconferentie heeft gisteren afge handeld de kwestie, betreffende de publi citeit inzake de zeemacht en de luchtmacht Moeilijkheden hebben zich hierbij niet De belangrijkste discussie betrof een Duitsoh amendement om uit de conventie te schrappen het artikel, dat in de eerste lezing was aangenomen en waarbij de sta ten verplicht zouden zijn elk jaar ook een opgave aan den volkenbond te doen om trent het aantal vliegtuigen en luchtsche pen van de burgerlijke luchtvaart. Graaf Bernstorff meende dat dit artikel niet in de ontwapeningsconventie thuis behoort, ofschoon Duitschland bereid is, in een afzonderlijke conventie verplichtingen ten aanzien van de openbaarheid der bur- kerlijke luchtvaart op zich te nemen. Gibson en prof. Rutgers ondersteunden het Duitsche voorstel, dooh Massigli zette uiteen, hoe gemakkelijk burgerlijke lucht schepen in militaire luchtschepen veran derd worden en bracht hierbij in herinne ring een verklaring van den bestuurder van het Duitsche burgerlijk luchtschip C34, die een paar weken geleden te Madrid te genover de Spaahsche pers er over ge pocht had, dat het burgerlijk luchtschip heel gauw in een militair luchtschip zou kunnen veranderd worden, zware kanon nen zou kunnen dragen en duizenden bom men daaruit zouden kunnen geworpen wor den. Daarom meende Massigli dat ook n bepa ling omtrent de ontwikkeling der burgerlij ke luchtvaart in de conventie niet gemist kan worden. Het artikel werd aangenomen met 17 stemmen, terwijl de gedelegeerden van Duitschland, Amerika, Nederland en Ita lië zich van stemming onthielden. De commissie heeft echter besloten, op voorstel van Japan, aan de ontwapenings conferentie in overweging te geven, hier omtrent een afzonderlijke conventie te sluiten. DE ECONOM. VOLKFNBONDS- BESPREKINGEN. Weer een Nederlandsch succes. Gedelegeerden van België. Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland Oostenrijk en Zwitserland hebben geduren de Vier dagen langdurige besprekingen ge voerd over de mogelijkheid van onderhan delingen, om bot tariefverlaging te komen. Wat de methode aangaat zijn deze be sprekingen gevoerd met de erkenning, dat het voorstel der Nederlandsche regeering aanbevelenswaardig is en meer kans op succes biedt dan het Engelsche. Men heeft ingezien, dat op het oogen- blik alleen goeds van tweezijdige onder bande1 in gen te verwachten is. Deze zullen hoogstens automatisch ©enigszins collate raal gevoerd kunnen worden. De economische conferentie, die thans aan den gang is, zal zich in deze tariefon derhandelingen niet meer mengen. Ver- moedeliik zal echter de slotact© der confe rentie cle voldoening er over uit soreken, dat eenige staten zich hier te Genève tot onderhandelingen met andere staten heb ben bereid verklaard, ten einde verbete ring in de onderlinge handelsrelaties aan te brengen. In het biizonder wordt hier gedoeld op onderhandelingen van enkele protection- nistische landen met Engeland en Neder land, die nu, althans wat Nederland be treft, niet op den grondslag van het „do ut des" gevoerd zullen worden, zooals ook uiteengezet was in het voorstel der Neder landsche re?eering. Ook op dit punt is dus een voorloopig succes voor onze regeering te verwachten. Naar men'hoont, zal de naaste toekomst dit succes bevestigen, wanneer de thans weldra aanvangende bilaterale onderhan delingen een bevredigend resultaat zullen opleveren. Dat de volkenbondsbesprekingen door de volharding waarmede men in Genève steeds van verschillende zijden op tarief verlaging heeft aangedrongen, den stoot tot deze nieuwe bilaterale onderhandelin gen gegeven hebben, wordt hier dankbaar erkend. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 DUITSCHLAND GEWAPENDE COMMUNISTEN GEARRESTEERD. Gisternacht, heeft de politie een inval gedaan in een communistisch lokaal aan de Eintrachtstrasse te Dusseldorf. Acht communisten werden gearresteerd en ver scheidene revolvers, steek- en houwwapens werden in beslag genomen. Men zou hier te doen hebben met een z.g. communisti sche „terreur-groep". Een der gearresteer den was aanwezig bij de onlusten in de Immermanstrasse, waarbij de nationaal- socialist Hilmerich werd doodgeschoten. FRANKRIJK. FRANKRIJK MOET GEWAPEND ZIJN. Aldus Poincaré, Het N. T. A. meldt uit Parijs, dat Poin caré in een rede voor oud-strijders heeft verklaard, dat he-t Fransche volk meer dan ooit vóór den vrede is. Wel wordt van alle zijden verlangd dat Frankrijk zal ontwape nen, doch het Fransche volk heeft geen zekerheid dat ook de andere volken zullen ontwapenen. Niettegenstaande de ontwa pening zullen er staten zijn, die in het geheim groote voorraden oorlogsmateriaal opslaan. Frankrijk heeft zijn leger noodig om zijn grenzen te beschermen, aldus Poincaré, zijn vloot om de kust en de koloniën te verde digen, en een luchtvloot om eventueele aan vallen uit den lucht af te weren of te ver- Congres der Alg. R. K. Werkgeversvereeniging. In de vorstelijke zaal van Hotel „De Twee Steden" te Den Haag waren gisteren de Kath. werkgevers bijeengekomen, om den 15en verjaardag van hun vereeniging te herdenken. Het behoeft geen nader betoog, na alles wat men achter op den tram, in de kranten en in het parlement over de „malaise" heeft vernomen, of ook dit congres voerde de feestvlag halfstoks vanwege den economischen crisis. Voor dit crisis-congres bleek groote belangstel ling te zijn; ruim tweehonderd congressis ten hebben van 's morgens half twaalf tot 's avonds half zeven aandachtig geluisterd naar wat door de verschillende redenaars verkondigd werd. Mgr. Nolens en Minister Verschuur woonden een gedeelte van d© vergadering bij, evenals verscheidene Ka merleden en andere autoriteiten. Het congres werd geopend door den voorzitter, den heer Asselbergs, waarna dr. Fonk, secretaris van de Duitsche Centrum partij de crisis-congressisten vertelde, dat wat wij hier in Nederland beleefden, nog weinig was vergeleken bij Duiischland, met zijn vier millioen werkloozen. Maar, zeide de Centrums-man, deze crisis is niet de eerste en de hoop bestaat, dat na de zeven magere jaren weer zeven vette jaren zullen komen. De rector-magnificus van de Roomscbe Handelshoogeschool in Tilburg, prof. dr. F. A. Weve O.P., hield vervolgens een rede, een pracht van een rede maar die zoo lang duurde, dat het programma eenigszins in de war werd ge stuurd. De Tilbürgsohe rector-magnificus besprak op de eefste plaats de taak der Kath. Werkr/e vors vereenigingde Chris telijke leveni.'schouwing uit te dragen in het bedrijfsleven een levensbeschouwing, waarop wij fier mogen gaan, en, vooral, voor wrelke wij dankbaar moeten zijn, om dat aan den bouw van het huis onzer le vensbeschouwing de Goddelijke Bouwheer niet vreemd is. Het doel van onze levens beschouwing is het edelste in den mensch te ontwikkelen. De welvaart is enkel noo dig als vaste bodem om vandaar-uit op te streven naar de werken des geestes. Zij leerfc ons paraat te zijn, een leven te lei den van plichtsvervulling. Een nieuwe Babylonische spraakverwarring. Nagaande hoe de .phristelijke levensbe schouwing staat tegenover het kapitalisme, maakte prof Weve eerst de opmerking, die op 't oogenblik iedere spreker over dit on derwerp maakt: dat geen antwoord kan worden gegeven op de vraag, wat het kapitalisme is, omdat ieder daar iets an ders onder verstaat." Het is met dat woord een soortgelijk verschijnsel als bij de spraakverwarring te Babel, maar dan in omgekeerden zin. Toen: twintig woorden voor één zaak, thans één woord voor twin tig zaken. De spreker wilde zich daarom beperken tot het bespreken van de problemen, die 't huidig productiestelsel oproept, om van het standpunt der christelijke moraal uit te zeggen wat mag en wat niet mag. Achtereenvolgens betoogde spr., dat ka pitaal-rente niet verwerpelijk is. dooh de ongebreidelde winst-economie wel degelijk. Over de winst-economie maakte de rector- magnificus de nuchtere opmerking, dat het streven naar winst inplaats van naar be vrediging der volks-behoeften, niet van dezen tijd, maar altijd heeft bestaan, óók bij de gilden in de Middeleeuwen. Maar het verschil met de Middeleeuwen is, dat het winststreven een meer onbeperkt ka rakter heeft aangenomen en de onderne mingen gecompliceerder zijn geworden. De hedendaagsche onderneming is een combinatie van bolangen-groepen. Men dient er zich goed rekenschap van te ge ven, dat de onderneming evengoed ten doel heeft het onderhoud van den arbeider als den bloei der zaak en het inkomen van den eigenaar. En de priester-redenaar waarschuwde voor de winst-hartstocht: wie zich hecht aan het geld, wordt even koud en hard als het geld zelve. Velen zijn eenigermate met die moderne winst-zucht besmet, al weten zij het zelf niet. Wat dreigt te gaan ontbreken is het enorme be lang der arbeiders om als redelijke wezens erkend te worden. De toekomst moet ge zocht worden in den groei der corporatieve gedachte, waarbij in de hoogste bedrijfs leiding alle interessen vertegenwoordigd zijn. Tenslotte wees de redenaar op de ge weldige verantwoordelijkheid der kath. werkgevers, op wie zooveel oogen toezien, of uit hun sociaal gedrag zich de goede vruchten van den goeden boom openbaren. De wereld, ontoegankelijk voor den gods dienst, is nog steeds gevoelig voor waar achtige mensohenliefde, die in den even- mensch den gelijke, den broeder ziet. Karnaval en vastentijd. Na deze langdurig toegejuichte rede, kwam prof. H. Kaag uit Tilburg aan het woord, die bemoedigend erop wees, dat het verschijnsel van een crisis regelmatig terugkeert, zoodat de geleerden zelfs een crisis-theorie (maar geen Marxistische!) hebben opgesteld, om crisissen te kunnen voorspellen waarschijnllijk even nauw keurig als De Bildt het weer.... Het za kenleven kenmerkt zich door tijden van hausse en baisse, of zooals Sombart de mentaliteit der ondernemers in die twee periode's teekende: het karnaval van de hoog-conjuótuur wordt gevolgd door den vastentijd van de depressie. Prof. Kaag schetste de geschiedenis der zakenmen- schen in dezen crisistijd als iemand, die een kater heeft, na een periode, waarin men zich buitengewoon prettig heeft gevoeld Die wisselende mentaliteit van onderne- mersdrang en moedeloosheid acht de hoog geleerde inleider op het con junctuur-ver loop van grooten invloed. Zij is het die de conjunctuur-beweging het massale karak ter geeft. Geen loonsverlaging. Een algemeene versobering in crisistijd lijkt spr., uit een oogpunt van conjunctuur- politiek, ongewenscht. Hiermede kwam spr. tot een buitengewoon teer onderwerp, nl. de te voeren loonpolitiek. Velen meenen, dat een algemeene loonsverlaging als een geëigend middel ter bestrijding van den crisis kan worden beschouwd. Dooh spr. meende, dat een redelijke grond aanwezig is voor een handhaving van het loon bij dalende prijzen. Verlaging van het loon zal in 't algemeen de prijzen nog sterker drukken, dan zon der die verlaging reeds zou geschieden. Door de handhaving van het loonpeil wordt bovendien een vast punt gegeven, xarop de crisis zich verder kan uitbalan- ceeren. Indien het loonpeil niet een groote mate van weerstand zou vertoonen, zou aan de prijsdaling practisch geen enkele grens zijn gesteld. Deze kwestie is echter niet zonder complicaties voor de verschil lende soorten van industrie, zooals spr. nader aantoonde. Tenslotte bepleitte prof. Kaag de instel ling van een centrale bank voor lang cre- diet, waarin de staat zou moeten deelne men, en de stichting van een centrale voor con j unct uur-ond e rz oek. Na de pauze hield mr. B. J. M. van Spaendonck een inleiding over de moeilijk heden in heb bedrijfsleven. Deze inleiding besloeg 34 getypte folio-vellenWij zul len in 't kort de voornaamste punten aan geven. Van den Volkenbond is voorloopig geen oplossing van de internationale economi sche problemen te wachten, zoodat Neder land op de eerste plaats redding moet zoe ken bij zichzelf. Alle krachten moeten worden saamgespannen om onze welwaartrs bronnen te versterken. Als middelen daar toe noemde spr. het eischen van Neder- landsoh fabrikaat, een anti-dumping wet geving, het wederkeerigheids'beginsel in de handelspolitiek, bevrijding van het be drijfsleven van de drukkende belastingen, uitbouw nijverheidsonderwijs enz. In tegenspraak met den eersten inleider. Spr. becritiseerde de gemeentelijke loon politiek, waarbij voor het gemeenteperso- neel een loonstandaard wordt gehandhaafd die in geen enkele verhouding staat tot het loonpeil in het particuliere bedrijf. Ook achtte de inleider het practisch nut van het wetsontwerp tot instelling van be- drijfsraden voor het bedrijfsleven en ook voor de arbeiders zeer twijfelachtig. In het algemeen schijnt ook in werkge verskringen de overtuiging te leven, „dat het ook in het belang der industrie zelf is, indien de koopkracht der arbeiders zooveel mogelijk intact wordt gelaten". Maar even later zeide spr., dat de loonen tot een in vele gevallen economisch onverantwoorde lijk hoog peil zijn gestegen. En tenslotte drong mr. van Spaendonck aan -op een drastische verlaging der klein handelsprijzen, teneinde de mogelijkheid te scheppen tot een lager loonniveau te komen, zonder dat dit schade beteekent voor het levenspeil der arbeiders. Na eenige gedachtenwisseling werd het crisis-congres door den voorzitter gesloten, waarna alle leden zich vereenigden aan een crisis-diner in de „Witte Brug". VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuwe geruchten omtrent den toestand in Sovjet-Rusland. Nadere bijzonderheden over den storm en het hooge water. (Buibenl. Berichten, 2e blad). ENGELAND BOMBARDEMENTSVLIEGTUIGEN VOOR ENGELAND. De Britsche luchtmacht zal, volgens het 15-maands-program, aanmerkelijk worden uitgebreid. De Hawker-engineering compa ny heeft opdracht gekregen voor 200, van de snelste vliegtuigen, meest uitgerust voor bombardementen. De motoren zijn speciaal ingericht voor hooge vluchten en de ma ximumsnelheid is ca. 320 K.M. per uur. POLEN DE POOLSCHE VERKIEZINGEN. De definitieve uitslag. De definititve uitslag van de verkiezin gen voor den Poolschen senaat is thans bekend geworden en wijkt in sommige op zichten vrij belangrijk af van de voorloo- pige opgaven. De Duitschers hebben nog een derden zetel verworven, waarmede zij echter toch nog altijd een verlies van twee zetels hebben. Het regeeringsblolc heeft 30 zetels ge- wonhen en bezit thans 75 van de in totaal 108 zetels, zoodat het over een meerder heid van twee derden beschikt. De linksche oppisitiepartijen verkregen 14 zetels, wat een verlies van 17 zetels beteekent, terwijl de rechtsche oppositie partij der nationaaldemocraten 3 zetels won en op ll zetels komt te staan. Ook de Korfanty-groep behaalde een winst van 1 zetel en bezet thans twee ze tels in don senaat. De Oekrainers en WiLRussen brachten het slechts tot 4 zetels, wat een verlies van negen zetels beteekent. De Joden, de in den vorgein senaat zes zetels hadden, verwierven geen enkel man daat. RUSLAND NIEUWE GERUCHTEN OVER SOVJET-RUSLAND. Telefonische verbinding hersteld. De berichten omtrent de beweerde ver anderingen in de machtsverhoudingen in Sovjet-Rusland, zijn gisteravond aange vuld met een bericht van de „Dobrywiec- zer". Dit boulevardblad, dat tot de z.g. roode pers behoort, beweert, dat te Wilna een draadloos bericht uit Moskou is opge vangen, volgens hetwelk de opperbevel hebber van het roode leger, Worosjilof, thans dictator in Sovjet-Rusland zou zijh. De nieuwe dictator zou de bevolking heb ben beloofd, dat haar rechten haar zullen, worden teruggegeven, terwijl hij het leger bijzondere voorrechten zou hebben toe gezegd. In politieke kringen wordt do juistheid van dit bericht reeds met het oog op dc merkwaardige inkleeding in twijfel getrokken. Er zijn onmiddellijk po gingen gedaan om te weten te komen, van welke zijde het bericht afkomstig is en welke waarde er aan moet worden toege kend. Volgens andere berichten uit Moskou, welke te Warschau zijn ontvangen, zijn de alarmeerende berichten over Rusland sterk overdreven. De bladen te Warschau publiceeren een telegram, dat door het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken van den gezant te Moskou, Patek, is ontvangen, waarin deze verklaart, dat te Moskou alles rustig is. De berichten om trent een versterking der Russische grens troepen zijn onbevestigd gebleven. Met betrekking tot de geruchten, yolgens welke er op Russisch gebied in den 'grens- sector van Wilna geschoten zou zijn, wordt verklaard, dat men hier waarschijnlijk mot een schermutseling met smokkelaars te doen heeft. Het spoorwegverkeer met Mos kou heeft een normaal verloop; de tieinen uit de Oekraïne echter komen ongeregeld en met vertraging aan. Het Sovjet-Russische gezantschap te Berlijn deelt mede, dat zoowel de telegra fische verbindingen als het treinverkeer met Sovjet-Rusland in den laatsteu tijd niet de minste onderbreking hebben onder vonden. De door atmosferische storingen tijdelijk onderbroken telefonische verbin dingen met Rusland zijn thans weer ge heel intact. Daar de eenige maanden gele den in werking getreden telefoondienst Berlijn-Moskou zeer gebrekkig is aange legd, treden er bijna elke week met slecht weer storingen op.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1