STADSNIEUWS Agenda UIT DE OMGEVING MAANDAG 24 NOVEMBER 1930 gandaclub in iedere gemeente is, of dat er meerdere propagandaclubs mogelijk zijn. De secretaris antwoordde, dat het de bedoe ling is van den Bisschop, dat er in elke plaats één propagandaclub komt voor het leeken- apostolaat en één voor de politieke actie. De bissch. voorschriften dezer laatste clubs zijn in derdaad in strijd met het Partij-reglement. Spr, heeft de bezwaren van Hilligersberg in het Partijbestuur besproken. Het Partijbestuur deelt interpellant mede. dat het bestuur der Staats partij een nieuw onderzoek instelt in overleg met den Bisschop van Haarlem. Door de R.K. Kiesvereeniging le Schiebroek was het volgende voorstel ingediend: De R.K. Kiesvereeniging „God Getrouw" te Schiebroek, stelt voor een krachtige actie aan te vangen, teneinde te bereiken, dat binnen af- zienbaren tijd een wetsontwerp wordt aanvaard waarbij het Bijzonder- en het Openbaar Voor bereidend Onderwijs weltelijk wordt geregeld op den grondslag van de gelijkstelling van het Bijzonder en het Openbaar Lager Onderwijs. Het bestuur der Kamer-Centrale adviseert dit voorstel voor kennisgeving «tan te nemen. Door den afgevaardigde van Schiebroek werd dit voorstel toegelicht. Namens het bestuur deelde de heer Weck mede. dat dit het voorstel-Schiebroek maar niet zoo durft aanbevelen. Het bestuur is bang. dat het zou zijn een slag in de lucht, omdat er waarschijnlijk geen meerderheid in de Ka mer voor zulk een wetsontwerp zou zijn. Bo vendien durft het bestuur niet te adviseeren, wat voor moet gaan het voorbereidend of het hooger onderwijs. Het bestuur wenscht in deze materie te vertrouwen op de activiteit van het Partijbestuur, en stelt voor dit voorstel voor kennisgeving aan te nemen. De heer Rogier (Schiebroek) zeide, dat het niet de bedoeling is van Schiebroek uit te spreken wat vóór moet gaan. Ons best doen voor hooger onderwijs sluit ijveren voor het bewaarschoolonderwijs toch niet uit. Spr. be twijfelt, of de heer Weck wel juist ziet als hij geen meerderheid voor een dergelijk wets ontwerp in de Kamer aanwezig acht. De heer Raaphorst (Veur) gevoelt veel voor het voorstel-Schiebroek. De heer Middelweg (Gouda) gaf eenige cij fers over het openbare voorbereidend onder wijs in de stad zijner inwoning, waaruit spr. concludeerde, dat het noodig is, dat dit on- derwerp onder de aandacht der Staatspartij wordt gebracht. De heer van Leeuwen (Wassenaar) wijst op het instituut „dorpshuizen'zooals dit in zijn i gemeente bestaat. Doordat er geen plaats is op de katholieke bewaarscholen, worden de i kinderen getrokken naar het dorpshuis, waar het onderwijs niet in de gewenschten geest is. j De praktijk leert dat de kinderen, reeds op dc lagere school zijnde, ook na schooltijd nog naar het dorpshuis gaan. Dat deze „dorpshui zen" zooveel aftrek hebben, vindt zijn oor- zaak in de behoefte aan katholieke bewaar- scholen. Daarom wil spr. het voorstel-Schie- j broek gaarne ondersteunen. De heer Roymans (Waddingxveen) geloofde dat het geheel in de lijn ligt van het steunen van groote gezinnen, het oprichten van kath. j bewaarscholen te bevorderen. De heer Deerenberg (Schoonhoven) drong eveneens op actie aan. De heer H. C. van Vuuren zou tegen deze motie in absoluten zin geen bezwaar hebben. Doch, als deze motie aangenomen wordt en den eersten tijd geen direct gevolg heeft, is men zoo gauw geneigd te zeggen, dat de Kath Staatspartij en de Kamerfractie er geen reke ning mee houden. De heer Weck heeft, volgens spr., volko men gelijk, dat het niet zoo gemakkelijk zal gaan eenig lid van de linkerzijde le bewegen voor dit ontwerp te steramen. Hierbij is een drachtige samenwerking der rechtsche par tijen noodig en moet gerekend kunnen wor den op de steun der Chr.-Hist. In de gedach ten van de voorstellers zou het voorbereidend onderwijs, dat thans gemeentezaak is, gedeel telijk rijks-zaak moeten worden. Het huidig oogenblik achtte spr. voor deze motie, uit fi nancieel oogpunt, buitengewoon ongelukkig gekozen Het voor „kennisgeving aannemen", moeten de voorstanders van deze motie niet opvatten als „in de put" duwen Men bereikt evenveel met dit voorstel aan te nemen als het voor kennisgeving aan te nemen. Het wordt onder de aandacht gebracht van de Partij en van de Kamerleden. De heer Weck lichtte nog toe, dat, als dit voorstel voor kennisgeving wordt aangeno men, het toch naar het Partijbestuur wordt opgezonden. Maar een bindende uitspraak acht het bestuur niet gewenscht. Na uitvoerige repliek, deed het bestuur de mededeeling, dat het voorstel, voor kennisge ving aangenomen, met een begeleidend schrij ven, waarin de meening der vergadering dui delijk tot uiting komt, naar het Partijbestuur zal worden gezonden. Het voorstel-Schiebroek werd daarna z.h.s. voor kennisgeving aangenomen. Daarna kwam in behandeling de agenda voor de 8sle vergadering van den Partijraad. Bij punt 5 der agenda werd aangenomen een voorstel-Waddinxveen, om, in afwijking van het prae-advies van het Partijbestuur, gunstig te beslissen op het verzoek der Ver- eeniging van Leeraren bij het Nijverheidson derwijs „St. Bernardus", om namens het Nij verheidsonderwijs een adviseerend lid naar den Partijraad te mogen afvaardigen. De R.K. Rijkskieskringorganisatie Middel burg stelde voor: le. Er worde bij de R.K. Staatspartij met klem aangedrongen om in deze wetgevende periode tot stand te brengen het reeds zoo lang verwachte en zoo hard noodige Rijks- kindertoeslagfonds. 2e. Aan de R.K. Staatspartij wordt ver zocht om mede te werken tot opheffing van den standplaatsenaftrek voor Rijksambtenaren, Het Partijbestuur verwijst dit voorstel naar de voorjaarsvergadering, op welke de gezins politiek besproken zal worden. De heer Heemskerk (Leiden) was met deze verwijzing naar de voorjaarsvergadering niet content. De heer Rooymans wilde zich er ook niet op deze wijze afmaken; er zijn voor het groote gezin nog geen resultaten bereikt. De heer Van Vuuren wees op de belasting wetten, die ten bate komen der groote gezin DSCHE COUfcANl nen. Spr. dankte de vergadering en den voor zitter voor de vriendelijke ontvangst. Spr. stelde 't op prijs, dat om zijn jubileum, na zoo langen tijd, nog was gedacht. Spr. hoopte nog vele jaren in de Kath. Staatspartij te mogen werken (applaus). De voorzitter dankte de beide Kamerleden voor hun aanwezigheid en hoopte hen op de volgende vergadering weer te zien. De voorzitter zeide, dat de heer Heems kerk, als afgevaardigde, de aangelegenheid van punt 9 op de a.s. Partijraadsvergadering bespreken kan. De heer Boekraad achtte het beste mee te gaan met het prae-advies, maar dan eischen, dat op de volgende vergadering die voorstel len dan behandeld worden en er een conclu sie op wordt genomen. De heer Heemskerk antwoordde, dat het juist zijn bezwaar is, dat de voorjaarsvergade ring geen conclusies neeemt. De heer Kampschoër bestreed de door een der sprekers gemaakte opmerking, dat van het Partijprogram weinig of n-ets verwezen lijkt was. Speciaal wees spr. op wat gedaan was en wordt voor de groote gezinnen. De heer Schölvinck sloot zich aan bij het gesprokene van den heer Heemskerk. De voorzitter verklaarde, dat het bestuur, na de toelichting der beide afgevaardigden, zich achter het voorstel Middelburg schaarde. Hiermede was de bespreking van dit punt ten einde. Voor de rondvraag van den Partijraad wilde de heer Deerenberg ter sprake brengen het bestaan van kantons zonder kantonrechter; diens functie wordt waargenomen door een plaatsvervangend kantonrechter, wat niet in de bedoeling is van de Kath. Kamerlractie, die juist uitbreiding van de competentie van den kantonrechter voorstond. Spr. doelde op Schoonhoven. Ook de heeren Knaapen (Voorburg) en Van Leeuwen (Wassenaar) voerden hierover het Besloten werd deze vraag in te sturen voor de volgende Partijraadsvergadering; voor de eerstkomende was het te laat. Bij de rondvraag voerde de heer Binlce uit Boskoop het woord over de verkiezing van een voorzitter. Kan het bestuur candidaten Voorts vroeg spr., of het bekend is, dat de Statenkieskring Gouda eenige actie ontplooit voor de Statenverkiezing, de kring Leiden is reeds gereed. De voorzitter zeide, dat het bestuur una niem zal trachten mr. Bolsius als voorzitter te krijgen, die reeds in het bestuur zitting heeft Deze maakt echter nog bezwaren. Wat het tweede punt betreft, wilde spr. aan de autonomie van den Statenkieskring niet tornen- De heer Deerenberg, secretaris van den Statenkieskring Gouda, verzekerde, dat actie zal worden ontplooid. De heer v, d. Eerden vroeg, wie de eerste reserve is voor het bestuur. Geantwoord werd, dat de eerst aangewezene is de heer Boer, uit Noordwijk. De heer Raaphorst besprak nogmaals het tekort in het Pensioenfonds voor het Spoor wegpersoneel. Spr, was niet tevreden over de houding der Tweede Kamer. De heer Lieverse betreurde het, dat er geen arbeiders-afgevaardigde naar den Partijraad is. nu de heer Heemskerk ambtenaar is ge worden. De heer Schippers uit Voorschoten bepleitte meer deelname der „intellectueelen' aan de politieke propaganda. De heer v. d. Eerden bracht dank aan den voorzitter voor de goede leiding. De voorzitter sloot hierna te 5.30 uur de bijeenkomst. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd Hollandia IKI. Rustoord I voor de le kl. L. B. B. luidt J. v. d. Hulst (Kl. R.) 150 9 56 16.66 J. C. v. d. Berg (HoU.) 27 8 11 3.37 G. Rietbroek P. M. v. d. Berg Jae. J. v. d. Meer B. van Beelen 150 24 71 23 21 6.25 9 3.08 150 18 27 8.33 123 17 35 7.23 P. van Ruiten 150 22 27 6.S1 J. Remmerswaal 85 22 12 3.86 Kl. Rustoord 2 en Hollandia 0 punten. De jaarlijksohe algemeene vergadering der vereeniging van onderwijzers en onder wijzeressen uit de inspectie Leiden zal ge houden worden op Donderdag 27 Nov. a.s. in de Stadsgehoorzaal alhier. De vergade ring vangt om 10 uur aan. Wegens aftreding als bestuurslid van mej. S. D. M. Vroom en den heer J. van Bostelen moeten twee bestuursleden geko zen worden. Door het bestuur worden voor gedragen: in de vacature-V»oom: 1. mej. T. M. Kelly; 2. mej. Langman en in de va cature-van Bostelen: 1. mej. A. M. E. de Leeuw, 2. mej. A. B. J. Wissel. Na een kleine pauze zal dan door den heer W. C. v. d. Volkere een lezing worden gehouden over: Demonstratieve proeven met vloeibare lucht. In de namiddagvergadering zal de heer J. v. Ham spreken over: Verwey's poëzie. Het Instituut voor praeventieve geneeskunde. Zaterdag kwam de algemeene raad van bovengenoemd Instituut voor de tweede maal onder voorzitterschap van mi1. A. van der Sande Bakhuyzen, president-curator van de Leidsche Universiteit, bijeen. Door enkele wijzigingen in de redactie van de statuten is de oorspronkelijke be doeling, een organisatie voor het geheele land te zijn (en niet een plaatselijke) dui delijker naar voren gebracht. Tevens zijn de rechten van den algemeenen raad vast gesteld, waardoor de noodige waarborgen zijn verkregen voor een juiste besled.'ng van de gelden en voor de belangrijkste benoemingen. De algemeene raad heeft onmiddellijk van deze bevoegdheid gebruik gemaakt door een bestuur van twaalf leden te kie zen, waartoe uitgenoodigd werden: de di recteur-generaal van de volksgezondheid, mr. M. Lietaert Peerbolte (den Haag); de directeur-generaal van den arbeid, mr J. Zaalberg (den Haag); de voorzitter van den gezondheidsraad, dr. N. M. Josephus Jitta (den Haag); vertegenwoordigers van alle universiteiten met een volledige ge neeskundige faculteit, van het Roode, van het Groene en van het Witte Kruis, en ver der mr. W. P. J. Cort van der Linden, se cretaris van het Verbond van Nederi. Werkgevers, en mr. Niemeyer, den Haag, terwijl van het tot nu toe gefungeerd heb bende bestuur gecontinueerd werden de heeren prof. dr. E. Gorter en prof. dr S. T. Bok (secretaris), de plaats waar het in stituut gevestigd is. Het doel van het instituut, de bevorde ring van de praeventieve geneeskunde (d. w. z. van die onderdeelen van de genees kunde, die het voorkomen van ziekten ten doel hebben) is in dit eerste jaar van zijn bestaan in hoofdzaak nagestreefd door het zoeken van organisatorisch contact met vele van de reeds bestaande lichamen wel ker werkzaamheden geheel of gedeeltelijk op het terrein van de praeventieve genees kunde liggen. Zulks om te trachten van het instituut in de toekomst een centrale instelling voor de praeventieve genees kunde te maken, waar alle uiteenloor-eude vormen van dit omvangrijke gebied der medische activiteit onderling contact kun nen vinden en samen kunnen worden over zien. Deze pogingen tot het verkrijgen van or ganisatorische contacten hebben over het algemeen een zeer gunstig resultaat ge had. Het instituut heeft de aandacht van den minister van defensie gericht' op de wen- schel ij kheid van periodieke beuring bij de 1 landmacht. Samen met de hoofdinspectie van do volksgezondheid en in samenwerking met de Vereeniging van tubcrculose-artscn en met de Vereeniging van kindergeneeskunde worden in verschillende plaatsen van het land cursussen voorbereid over onderdee len van de praeventieve geneeskunde Be gonnen zal worden met cursussen over het voorkomen van tuberculose en over turi- derhygiëne (op elke plaats 4 avonden, op eiken avond 2 sprekers). Vele sprekers zog den hun medewerking toe. Cursussen ovor de bestrijding van besmettelijke ziekten zuilen volgen. Een uitvoerig onderzoek over de voor behoedende werking van antiraeni' 'sche middelen zal met behulp van een systema tische toepassing op groote schaal vau en kele van die middelen in gang worden gezet. Een belangrijk middel ter bevordering van de praeventieve geneeskunde ziet bet bestuur in het doen verschijnen van een boek over praeventieve geneeskunde. De reeds bestaande practische werk zaamheden konden worden voortgezet., zijn de het werk op het laboratorium voor on derzoek der koepokvaccinatie en de actie, ve roodvonkbestrijding. Onmiddellijk na het uitbreken van een diphlerie-epidemie te Leiden en omstre ken is in de pers de aandacht gevestigd op de gelegenheid die het instituut biedt voor kostelooze enting tegen diphterie. Van deze gelegenheid is druk gebruik gemaakt (den eersten middag werden reeds 240 kin deren geënt). Tevens werd vanwege het instituut voor de medici een cursus over diphterie gehouden door de heeren prof. dr. P. C. Flu, dr. M. D. Horst en prof, dr. E. Gorter. De werkzaamheden' zijn uitgebreid door de oprichting van een consultatiebureau voor alcoholisten en een consultatiebureau voor moeilijke kinderen, beide in het ge bouw in de Boerhaavestraat te Leiden. In overweging is eindelijk de oprichting van een bureau voor periodieke keuring voor gezonden en een consultatiebureau voor de kankerprophylaxe. In de uitbreiding van de practische uit voering van de praeventieve geneeskunde door het instituut zelf werd het bestuur echter bemoeilijkt door het ontbreken van ruimere geldmiddelen. Wel verheugt het instituut zich in den financieelen steun van verschillende verzekeringsmaatschappijen en zijn van de zijde der Nederlandsche werkgevers reeds bijdragen, waaronder be langrijke, verkregen, maar tengevolge van de huidige malaise bedroeg deze van de industrie ontvangen steun ondanks de zeer welwillende en gewaardeerde pogingen van het Verbond van Nederlandsche werkge vers belangrijk minder dan men gehoopt had. De minister van arbeid, handel en nij verheid verlevendigde de hoop, dat bet in stituut na het in werking treden van het beraamde prophlaxisfonds, waarover mr. P. W. J. H. Cort van der Linde op de ver gadering een uitvoerige inleiding gaf. zich daaruit belangrijke geldmiddelen za! zien toegewezen Echter zal daarop vooral kans bestaan, indien tegen dien tijd de organi satie van het instituut in groote lijnen ver wezenlijkt zal zijn en daartoe is eerst geld noodig. Een interessante tentoonstelling. In tegenwoordigheid van talrijke genoo- digden, waaronder velen uit onderwijskrin gen, heeft de afdeeling Leiden en Omstre ken van de Ned. Ver. Schoonheid in Op voeding en Onderwijs, Zaterdagavond in bet gebouw Pieterskerkgracht 9 een ten toonstelling geopend van teekenwerk, ver vaardigd door leerlingen van openbare la gere en MULO-scholen te 's-Gravenha-ge. In zijn apeningswoord deelde de voorzit ter, de beer A. J. M. van Dijk mede, dat de burgemeester bij de opening der ten toonstelling aanwezig had willen zijn, maar op het Laatste oogenblik door ambtsbezig heden was verhinderd. De heer L. Ek hield vervolgens een in leiding over het onderwerp: „Wat er met toekenen op de lagere school bereikt kan worden." Den Haag is de eenige stad in ons land, waar het teekenonderwijs in de vijfde en zesde klasse der lagere school door vakon derwijzers wordt gegevenAanvankelijk was dit nog slechts op enkele scholen het geval, toen de gemeenteraad het besluit nam, de vakonderwijzers weer van de la gere school te verwijderen, hetgeen spr. voor eon belangrijk deel weet aan het feit, dat wethouder Albarda vervangen werd door den heer v. d. Meulen. Uitvoerig schetste spr. den hardnekki- gen strijd, die de vakonderwijzers toen te voeren kregen en die met een volledig suc ces werd bekroond, doordat de Haagsohe gemeenteraad met groote meerderheid van stemmen besloot het teekenonderwijs op de lagere scholen door vakonderwijzers te doen geven en nu op allo lagere scholen. De heer Ek schelste vervolgens de ont wikkeling van het teekenonderwijs; hoe men van het dorre na-teekenen (dat de lossen saai en droog maakte en oorzaak was, dat de leerlingen kattokwaad uithaal- don), via de reformbeweging tot de nieuwe richting het natuurteekenen is geko men. Door don kinderen den weg te wijzen waarlangs ze hun eigen initiatief kunnen ontwikkelen, leggen zij een werklust aan den dag, waarvan de onderwijzers dik#ijls verbaasd staan. Een s erk staaltje van het practische nut van goed teekenonderwus. was het voorbeeld, dat op een school waai spr. les geeft, alle meisjes gekleed gingen in jurken, die zij zelf hadden beschilderd of geborduurd naar eigen gemaakte ont- werpen. Na een korte toelichting op het ten toongestelde, kregen de aanwezigen gele genheid het werk te bezichtigen. Voor wie zich uit eigen ervaring de saaie teekenlessen volgens de oude metho den herinnert, is deze tentoonsteling een openbaring. Natuurlijk is niet alles af. daarvoor is het kinderwerk, maar er zijn verrassend goede dingen bij, keurig afge werkt, met smaakvol gekozen kleuren. Deze belangwekkende tentoonstelling blijft tot 29 dezer geopend en wie er een kijkje gaat nemen, zal hiervan geen spijt hebben. Ned. R.K, Handelsreizlgersvereeniglng. Vrijdagavond vergaderde de afd. Lei den „St. Pancratius" van bovengenoemde vereeniging. Te circa 9 uur opende de voorzitter de heer Chr. W. Driesson, de vorgadering met den Chr. Groet en heette de aanwezigen hartelijk welkom. In zijn openingswoord drukte spr. zijn spijt uit over de slechte opkomsthij had voor deze vergadering met een dergelijke spreek ster veel grooter belangstelling verwacht. Spreker doet thans enkele mededeelin- gen omtrent de nieuwe gedrukte convoca ties, welke de leden thans ontvangen, waarbij, hij degenen, die op deze convoca tie adverteeren aanbeveelt in .de klandi zie der leden. Als leden der vereeniging worden aangeno men de heeren v. d. Wee en van Egmond. welke niet aanwezig zijntevens wordt de heer Beenakker door den voorzitter als lid geinstalleerd en mot een toepasselijk woord het vereenigingsinsigne overhan digd. Hierna geeft de voorzitter het woorc aan de spreekster van dezen avond, mevr. Steiiger—-Asperslagh met als onderwerp: „Het ontstaan en de ontwikkeling van de beurs." Deze voordracht werd met aandacht door de aanwezigen gevolgd en een harte- lijk applaus beloonde de spr. aan het einde er van. De voorzitter verklaarde zich zeker de tolk der aanwezigen te zijn door mevrouw Steijger—Asperslagh te danken voor haar schitterende lezing. Na gehouden rondvraag sloot de voor zitter deze zeer geanimeerde vergadering met den chr. groet. Handelsregister K, v. K. W ij z i g n g. 419. Firma J. van Eijk, Alphen aan den Rijn, v. Mandersloostraat 2. Landbouwartikelen. huish. art. en kin- derspeolgoederen. Wijz. handelsn. thans: Rijnlandsche Bazar Gebr. Raaphorst. Men verzoekt ons mede te deelen dat opbrengst van de collectes voor de R. K. Steenzetters te Amsterdam, gisteren ge houden, in de portalen van alle R. K. Ker- j ken in totaal hebben opgebracht 351.70. Het bestuur van den Ned. R. K. Volks bond, afd. Leiden en het bestuur van den R. K. Bouwvakarbeidersbond afd. Leiden, brengt bij deze hartelijk dank, aan de zeer eerw. heeren Pastoors, voor hun medewer king, aan de geloovigen voor hun giften, en aan de collectanten voor hun gedaas moeite. Alvorens in relatie te treden met Willem van Rooyen geboren te Hazerswoude, Mei 1887, kaashandelaar, wonende te Lei den, Aloëlaan no. 2, geeft de Commissaris van Politie te Leiden in overweging, eerst inlichtingen in te winnen aan het politie bureau (Afdeeling Recherche) te Leiden. EER3TE BLAD PAG. 2 Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene. kennii^ da-t door hen de beslissing oj?' bpt verjoek van J. Hanegraaff om vergunning lof het oprich ten van een modelmakerij in JJiot perceel Korte Oranjegracht 0| 6 is verdaagd. Burgemeester en Wethouders}van Leiden brengen ter algemeeneSkennis, dat zij$. uit sluitend ten aanzien vah do.- door dqr» Ver eeniging „De LeidscheiPjad vinder^', a-fd. Leeuwkengroep, op 2<y^T'en 28J^Tovember a.s. in haar groephuis aan dejrStille Rijn No. 4, alhier, te houden fanj^fair, onthef fing hebben verleend van_^et sluitingsuur voor winkels. r A. VAN DE SAN^E BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 November 1930. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Nov. a.s. waargeno- door apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 8, telefoon 552. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer betreffende de inzameling ten behoeve van een monument ter eere van het Ned. Reddingswezen en wij rnderstree- pen hier gaarne de daarin gedane op roep. Op 8 Doe. komt bij het 4e Reg. Infanterie de oe.ste ploeg 1931 voor de o; leiding tot onderofficier onder de wapenen. Voor het notarieel examen, derde deel. is geslaagd mr. O. A. van der Meer, alhier. De alhier tot arts bevorderde semi-arts W. M. B. Bok is bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid 2da klr-sse bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Ondertrouwd: J. H. van Leeuwen jm. 24 j. en A, Rol jd. 24 j. - A. de Graaf jm. 32 j. en M. W. Los j.d. 20 j. W. A. Marks gesch. 37 j. en A. F. van Velsen jd. MUZIEK, Een historisch concert. „Sursum Cord a". Gelijk men weet, was Hubert Cuypers door drukke werkzaamheden verhinderd langer het dirigentschap van „Sursum Cor- da" op zich te nemen en is Anth. van der Horst in zijn plaats benoemd. Het ligt voor de hand, dat de nieuwe dirigent met eon nieuw program zijn intrede wil doen in de Leidsche Gehoorzaal. En aangezien hij zelf als orgeikunsfenaar groote liefde gevoelt voor het werk van Bach en diens onmiddel lijke voorgangers, die tot dusverre niet de waardeering vonden waarop zij aanspraak mogen maken, bepaalde hij uit deze vo- cale. met orkest of diverse instrumenten begeleidde werken zijn keuze. En inder daad houden de werken van Bach's voor gangers een rijkdom van muzikale schoon heid in en verdienen zij gekend te worden. Het concert is dus in zekeren zin histo risch. Het kan ons leeren, dat Bach zoo maar niet kant en klaar uit de lucht kwam vallen, maar rust op zijn voorgangers. Dat doet natuurlijk aan zijn univorseele groot heid niets af. Wij hooren-nu werken van M. Weck- mann, 1621—1677, J. Ph. Kriegcr, 1649— 1725, F. W. Zachow 1663—1712, en Franz Tunder, 16141667. Vrijwel onbekende na men, maar daarom van niet minder be- teekenis. Er zijn werken bij, die in Neder land slechts zelden of nog in het geheel niet werden uitgevoerd, zooals de prach tige compositie van Tunder „Ein feete Burg ist unser Gott". Na de pauze culmineert het concert in twee cantaten van Bach: de nummers 82 en 140. Als sopraansoliste treedt op mevr. Jo Vincent, als bas-solist Max Kloos, klin kende namen in de muziekwereld. De viool- en hobosolo's worden gespeeld door de heeren Cellers en Vink van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, dat de begeleidende func ties voor een en ander waarneemt. NOORDWIJK. In de kerk doodgebleven. Tijdens het plechtig Veertigurengebed is hedenmorgen in de parochiekerk van St Jeroen onder de Hoogmis van 10 uur plot seling doodgebleven de ruim 70-jarige C- Heemskerk. De direct ontboden dr. Visser kon niet anders dan den dood constatee ren door hartverlamming. De overledene is hierna overgebrci.' naar zijn woning aan de Voorst mat.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2