HARTOGS BINNENLAND UIT DE OMGEVING Bestrijdt tóch die Bronchitis] •«•"•Abdijsiroop ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 TWEEDE KAMER. Besloten wordt op de a'genda te plaatsen de begrooting van Onderwijs K. en W. en darabij te behandelen de motie-Lingbeek, aangaande de onderwijzers-kloosterlingen. Dinsdagavond zal de beraadslaging over de aan de orde zijnde onderwerpen worden voortgezet. De beraadslaging over de begrooting van Binnenlandsche Zaken zal waarschijnlijk Donderdagavond aanvangen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester. Bij Kon. besluit is aan A. M. A. Wolters eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Heesch. ARBEIDSWET 1919. Werktijd in broodbakkerijen met het oog op de a.s. feestdagen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft vergunning verleend dat in broodbakkeijen in alle gemeenten des Bijks: le. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, in afwijking van het be paalde in artikel 35 der arbeidswet 1919, bakkersarbeid wordt verricht: a. op Vrijdag 5 December 1930, tue- schen 12 uur 's nachts en 6 uur v.m. b. op Woensdag 24 December 1930 tus- schen 12 uur 's nachts en 6 uur v.m. c. op Woensdag 31 December 1930 tus- schen 1 en 6 uur voormiddag. d. op Zaterdag 27 December 1930 tus- schon 2 én 3 uur voorm. of, indien om 3 uur voorm. met den bakkersarbeid mag worden begonnen, tus- schen 2 en 3 uur voorm. Bovendien mag, voor zoover betreft brood bakkerijen, voor welke een vergunnig, als bedoeld in art. 37 eerste lid, der Arbeidswet 1919, is ver leend, op dien dag gedurende twee uren voor het tijdstip, waarop alsdan de bak kersarbeid mag aanvangen, arbeid bestaan de in het gereedmaken van deeg en ovens, worden verricht. e. op Vrijdag 26 December 1930 vanaf 10 uur n.m. en op Vrijdag 2 Januari 1931 van af 12 uur des nachts, doch alleen voor Jjet stoken van ovens door één persoon. 2e. door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaalde in art. 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, op Woensdag 24 en Woensdag 31 December 1930, gedurende ten hoogste 10 uren arbeid wordt verricht, tenzij een coupon, als bedoeld in art. 35, tweede lid, onder b, der arbeidswet 1919 tijdig is ingezonden aan het districtshoofd der arbeidsinspectie, in welk geval de werktijd ten hoogste 13 uren mag bedra gen. Voorts is aan hoofden of bestuurders van brood bakkerijen in alle gemeenten des Rijks toegestaan, dat, in afwijking van her, bepaalde bij art. 35, zesde lid der arbeids wet 1919, op Vrijdag 5, Woensdag 24, Za terdag 27 en Woensdag 31 December 1930 deeg of brood, dat na 8 uur n.m. van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: le van half 8 uur voorm. af uit het gebouw met aanhoorigheden waarin zich de brood bakkerij bevindt, wordt vervoerd; 2e van 8 uur voorm. af wordt verkocht of afgele verd. DUITSCHLANDS B0TER-TARIEF. Het autonome tarief van 15 cents per pond boter treedt Donderdag in werking. Het Wolff-bureau meldt uit Berlijn, dat de uitwisseling der ratificatie-oorkonden nopens het aanvullende Duitsch-Finsche handelsverdrag op 17 November is ge schied. Aangezien de in werking treding is be paald op tien dagen na de uitwisseling der stukken, wordt het nieuwe invoerrecht op boter ad 50 mark of 30 per 100 K.G. van kracht op Donderdag a.s., den 27sten No vember. Op de ruim 36 millioen K.G. boter, die ons land in het afgeloopen jaar naar Duitschland uitvoerde, dat is meer dan drievierde van onzen totalen boterexport, zou dit nieuwe tarief dus neerkomen op een bedrag van bijna elf millioen gulden. Gerekend naar de boternoteering van het oogenblik, n.l. 160 per 100 K.G., komt komt dit invoerrecht van 30 dus neer op 19 pet. van de waarde. ALG. R. K. WERKGEVERS- VEREENIGING. Het zesde Jaarboek. Verschenen is het zesde jaarboek der Alg. R. K. Werkgeversvereeniging (1928 1929). Nu dit jaarboek verschijnt, aldus lezen wij in de inleiding, staat de viering van het derde lustrum der AR.K.W.V. in het naaste verschiet. In den vorm van een kroniek, loopende van 2 Sept. 1915 tot 2 Sept. 1930 is een beknopt overzicht samengesteld van de allervoornaamste gebeurtenissen, die in het verleden aan de actie der A.R.K.W.V. inhoud en richting hebben gegeven. Het jaarverslag is ingedeeld in de hoofdstukken: Organisatie, Samenwerking en Verslag der werkzaamheden. Het jaarboek, dat 184 blz. telt, is gedrukt bij C. N. Teulngs Kon. Ddrukkerijen te 's-Hertogenbosch. Een zwendelaffaire rond den Argentijnschen gezant aan het Nederlandsche Hof. Onder de reeks opzienbarende processen, welke momenteel door de tegenwoordige Argentijnsche regeering tegen ex-president, Irigoyen en zijn aanhangers worden ge voerd, is de zaak van dr. A. H. Massa, tot voor kort Argentijnsck gezant bij de Ne derlandsche regeering, zeker wel van be lang. Dr. Massa werd geboren in 1881 en was van 1902 tot 1907 werkzaam als voor zitter en secretaris bij het Schooltoezicht. In 1907 werd hij tot afgevaardigde verko zen en in 1909 tot voorzitter van den Se naat benoemd. Deze functie bekleedde hij tot 1912, waarna hij tot 1920 lid van het congres was. In 1921 werd hij tot Consul- Generaal te Amsterdam benoemd, welk ambt hij gedurende zeven jaar heeft be kleed. Ongeveer twee jaar geleden werd hij van deze post teruggeroepen en be noemd tot Secretaris-Generaal van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Horacio B. Oyhainerte (die thans op aan klacht van misdrijven van administratieven aard te Montevideo is gevangen genomen). Eind Juli van dit jaar werd dr. Massa door de Argentijnsche Regeering tot Buitenge woon Gezant en Gevolmachtigd Minister te Den Haag benoemd. Zelf overhandigde hij zijn benoemingsdecreet aan den onder-se cretaris van het Argentijnsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken; het eigenaar dige van dit geval was, dat op het ministe rie niet eèns bekend was, dat dr. Massa tot gezant te Den Haag was benoemd. Daar het benoemingsbesluit ruim een jaar geantidateerd was (n.l. op 29 April) werd den heer Massa bij zijn vertrek naar Ne derland een bedrag van 15.000 posos (34.000) uitbetaald; voorts werden hem zijn installatiekosten vergoed (29.000), terwijl hij tevens reeds salaris ontving over het laatste halfjaar van 1930, hetwelk 9000 pesos bedroeg. De benoeming van de zen gezant kostte de Argentijnsche regec- ring dus niet minder dan ongeveer 83.000 en dat terwijl het de bedoeling was, dat dr. Massa spoedig zijn pensioen als gezant zou aanvragen. Van dit alles waren niet alleen de politici in Buenos Aires, maar ook het geheele corps diplomatique op de hoog te. Voor zijn benoeming tot gezant hier te lande was dr. Arturo Massa reeds geduren de zeven jaar als consul-generaal van zijn land te Amsterdam werkzaam geweest Naar „De Tijd" meedeelt, zal het be kende Amsterdamsche raadslid en oud wethouder Wierdels zich bij een vol gende gemeenteraadsverkiezing niet meer beschikbaar stellen. LISSE. Feestavond Harmonie. Op de feest avonden van de R. K. Harmonie Adolf Kolping", welke op Woensdag 26 en Don derdag 27 Nov., zullen tevens de humoris ten Helleman en Laman uit Leiden hunne medewerking verleen. Dat belooft dus een mooie fèestavond. Ij., .mJMEGEN" is het nieuwe Gymnasium „Mater Dei" der Eerw. Zusters Ursulinen door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch plechtig ingezegend KATWIJK. Straatbelasting. Zooals velen nog be kend zal zijn is vorig jaar de verordening op de Straatbelasting, of zooals de offi- cieele term luidt „belasting wegens ge bouwde eigendommen", gewijzigd en zou als gevolg daarvan 'een herschatting der perceelen plaats hebben. De raad bedoel de hierbij dat ten deze geen onbillijkheden zouden blijven bestaan en ieder de juiste cijns zou betalen, zonder de vooropgezette bedoeling dat door die herschatting waar door de huurwaarde ongetwijfeld ver naar boven zou gaan, er meer in het laadje van den gemeente-ontvanger zou komen. De officieel® cijfers wezen onlangs aan dat door de gewijzigde verordening ongeveer 10.000.meer in dat laadje zou komen. In de raadsvergadering van 13 Oct. 1.1. toen op de agenda stond „Vaststelling ko hier straatbelasting 1930", is hierop door meerdere leden van den raad gewezen. B. en W. wezen er toen op dat gehandeld was volgens de verordening op de straat belasting, welke verordening de raad z. h. st. had goedgekeurd. Hier was niets te gen aan te voeren. Uit de besprekingen bleek, flat de raadsleden er onbewust wa ren „ingeloopen". In de raadszitting van 10 Nov. 1.1. heeft de heer v. Tongeren nog maals de aandacht op dit punt gevestigd en gevraagd of het in de bedoeling ligt van B. en W. om de verordening te wijzi gen en een factorencijfer vast te stellen om de onbillijkheid weg te nemen, die ontstaan is door de nieuwe schatting. Zoo noodig zou de heer v. T. zelf met een ini tiatiefvoorstel komen, bij de behandeling van de begrooting. Thans ondervinden de ingezetenen de gevolgen van deze wijziging en herschat ting. Dezer dagen is een begin gemaakt met het uitreiken der belastingbrie ven. Dat de herschatting ongeveer 10.000. meer opbrengt is thans op die formulieren te zien. Verschillenden moeten 100 pet. en hooger meer betalen- dan vorig jaar. Dat de straat belas ting (op hetzelfde formulier staat ook „riooleeringsbelasting en straat- verliohtingsbelasting") het onderwerp van gesprek is, laat zich begrijpen. Een reden te meer voor de heer v. T. om dit bij de behandeling van de begrooting een punt van bespreking te doen uitmaken. houdt spreekuur voor TANDHEELKUNDE Maandag en Woensdag van 103 uur en Vrijdag tot 1 uur Voorstraat 4, bij de Boulevard KATWIJK AAN ZEE Kunsttanden f2.—, Kliniek-gebitten f40.— pijnloos trekken inbegrepen Onbreekbare gebitten met voortdurende garantie Als elk jaar opnieuw eeö bronchil» U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dBn geen Abdijsiroop genomen? Mensch^s met sedert jaren telkens terugkccrendfc bronc! itis vonden daarbij baat. Abdjfsiroop is weten schappelijk samengestpM, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugeois geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs FL 1.50, Fl. 2.75. FL4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 CL). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) KATWIJK AAN DEN RIJN. Brand. De tuinder H. v. P. meende gisterenavond te half tien een brandlucht te bespeuren bij een der buren. Na onder zoek zag hij, dat in de schuur van D. D., in gebruik bij W. R. uit Katwijk aan Zee brand was. Hij waarschuwde D. en samen ging men naar de schuur, waar men bemerkte dat er een begin van brand was. Teen het vuur floor de deur lucht kreeg nam de brand dadelijk een flinken omvang en met haastigen spoed werd dé brandweer gewaarschuwd. Met de eerste werkzaamheden was de brandweer niet bijster gelukkig, zoodat het wel even aan hield eer het blusschingswerk kon begin nen. De brandweer van Katwijk aan Zee was intusschen ook gewaarschuwd en deze was spoedig bij de bewuste schuur aan den Valkenburgerweg. Nadat de laatstge noemde spuit weer was ingerukt, deed de motorspuit uit Katwijk aan den Rijn het blusschingswerk, wat nogal eenigen tijd aanhield daar het een houten schuur was, waarin ook een flinke hoeveelheid tulpen waren geborgen. De schuur brandde ge heel uit en alle bollen gingen verloren. Een tweetal varkens werden nog tijdig uit hun benarde positie gered. De brandweer uit Katwijk aan Zee is later nog terugge keerd doch behoefde geen water meer te geven. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Verzekering dekt de schade. Op het terrein van den brand waren, be halve de brandweer, spoedig aanwezig de Burgemeester en Wethouder Dubbeldam. NOOTDORP. Volksbond. Woensdag 1.1. gaf de R. K. Volksbond éen tooneeluitvoering in het vereenigings-gebouw aan den Veen weg. De zaal was als gewoonlijk goed gevuld. De voorz., de heer Th. Lindeman, opende de zen feestavond met het. toepasselijk gebed en een woord van welkom, in het bijzon der tot den wcleerw. heer Blankers, kape laan van deze parochie. Spr. gaf ook zijn misnoegen te kennen over het slechte op komen van de leden op vergaderingen, en hoopte dat de volgende vergaderingen alle leden eens te vinden zullen zijn. Na de opening werd het Bondslied ten gehoore gebracht, door de harmonie „Gloria in Excelcis Deo",- onder leiding van den heer P. van Hagen. Nu kwamen de spelers voor het voetlicht. Opgevoerd werd: „St. Pe trus", drama in vijf bedrijven. Dit stuk werd in groote stilte en met veel spanning door het publiek gevolgd. Dit is zeker, dat het stuk met veel succes is gespeeld, en de spelers zeker een pluimpje verdiend heb ben. Onder de pauze werden loten ver kocht, waarmede verschillende mooie prij zen te winnen waren. De opbrengst hier van was voor de T. B. C.-bestrijding. Na de pauze volgde: „Minister Vage bond", politieke klucht in één bedrijf. Dit stuk verwekte groote vroolijkheid. Hierna volgde sluiting door den voorzitter. De avond werd opgeluisterd door de harmo nie. Katholieke Kring. Dinsdag 25 en Don derdag 2 7Nov. zal de Katholieke Kring haar tooneeluitvoeringen geven in bet Vereenigings-gebouw. De tooneelvereeni- ging „In liefde bloeiende", zal deze avon den opvoeren: „De vloek van een roeping" tooneelspel in vier bedrijven. Na de pauze zal opgevoerd worden: „De held van Zeedrop", klucht in één bedrijf. Het belooft een succesvolle avond te wor den. Niemand verzuime één van beide avonden het Vereenigingsgebouw te be zoeken. Het zal u niet spijten. Geboren Petrus Maria Albertus, zoon van S. v. Venrooij en P. Haket Adrianus, zoon van F. Ruigt en A. Bloom. Ondertrouwd Jacobus de Groot 28 jaar en Wilhelmina de Vreede 30 jaar. Getrouwd Joannes van den IJsel en Maria Groenewegen. NOORDWIJK. St. Nicolaasweek. Gisteravond verga derde wederom in deze week de Hanze, waartoe zij tevens had uitgenoodigd alle katholieke winkeliers, ter verdere bespre king en afwikkeling van het gedane voor stel op de vergadering van 1.1. Dinsdag om tijdens de St. Nicolaas-drukto door een attractie, het koopen ter plaatse aanlok kelijker te maken, een kwestie dus voor onze winkeliers van groot belang. De voorzitter, de heer H. v. d. Werf, opende deze bijeenkomst, waarop een der tigtal personen tegenwoordig waren, met een inleidend woord en verleende daarna het woord aan den heer C. van Gerwen, die namens de samengestelde commissie verslag uitbracht van de door haar ge raamde plannen, waarvan zij de volgende adviseerde. Iedere winkelier stelt één tot drie prijzen beschikbaar tot een totale waarde van ongeveer 10.eiken kooper vanaf 25 November tot en met 6 Decem ber zal bij den deelnemenden winkelier bij aankoop van iedere 0.50 een bon ontvan gen, welke hem in de gelegenheid stelt het. geschenk in zijn bezit te krijgen. Deze uniforme bonnen, doorloopend genummerd, zullen op vertoon van deelname-kaart te gen een geringe vergoeding voor de win keliers te verkrijgen zijn aan de Rotter- damsche Bank, Voorstraat, alhier, vanaf 24 November a.s. van 9.0012.30 uur. Dit plan vond algemeene instemming en na besprekingen werd het aangenomen en ga ven zich reeds een 2-tal winkeliers op voor deelname. Het inleggeld werd bepaald op 1.tevens werd besloten dat iedere Noordwijksche winkelier aan deze reclame attractie kan deelnemen. Men kan zich hiervoor tot Woensdag a.s. te 12 uur v.m. opgeven bij den heer C. van Gerwen. Te vens werd nog besloten zoo mogelijk a.s. Woensdagmiddag een attractie te organi- seeren voor de kinderen en wel, dat be houdens goedkeuring der autoriteiten, St. Nicolaas dien middag een bezoek aan Noordwijk zal brengen. De commissie deed bereids de toezeg ging in de komende dagen de aangenomen plannen flink te propageer en en vond dat b. g. n. attracties zeker bij het publiek goeden ingang zouden vinden. De voorzitter sprak nog een enkel op wekkend woord, den wensch uitende dat allen veel succes in hun zaken tijdens de Sinterklaas-week mochten hebben. HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. De noodtoestand in het ak kerbouwbedrijf. Benoeming gemeente-secretaris. Gisteren kwam de Raad van deze ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester mr. A. Slob Aanwezig alle leden. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. om tot den Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw een adres te richten, waarbij een beroep wordt gedaan op den steun van de Regeering tot het spoedig treffen van maatregelen om ver betering te brengen in den noodtoestand van de akkerbouwers in Haarlemmermeer. Dit adres, waarvan een afschrift zal worden gezonden aan alle leden van. de Tweede Kamer der Staten-Generaa-1, luidt als volgt Aan Z.Exc. den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw te 's-Gravenhage Geeft eerbiedig te kennen, do raad van de gemeente Haarlemmer meer; dat meer dan 500 gezinnen in deze ge meente hun bestaan moeten vinden in de uitoefening van het akkerbedrijf dat door de lage prijzen, welke op de markt voor de verschillende landbouwge wassen kunnen worden verkregen, een groote noodtoestand is ontstaan; dat de exploitatie van bijna alle be drijven over dit jaar een belangrijk tekort oplevert en verschillende akkerbouwers niet in staat zijn om zich finantieel staan de te houden. dat onder dezen boerenstand een alge meene verarming intreedt en als gevolg daarvan groote schade dreigt voor de tal rijke arbeiders, ambachtslieden en winke liers; dat de toesband zoo moeilijk is dat in het akkerbouwbedrijf feitelijk zonder ver lies geen uitgaven meer kunnen worden gedaan voor arbeidsloonen en noodzake lijke verrichtingen op de landerijen zoodat groote werkloosheid te vreezen is en in de toekomst nog minder opbrengst van gewassen is te verwachten; dat de opbloei van den akkerbouw is in deze gemeente en in ons geheele land een nationaal belang terwijl een gedeelto van de oorzaken, welke de slechte economische positie van de landbouwers teweeg bren gen aan andere groepen der bevolking ten goede komt, zoodat redelijkerwijze een beroep mag worden gedaan op steun van de regeering; redenen waarom hij zich wendt tot Uwe Excellentie met dringend verzoek om met grooten spoed krachtige maatiegelen te nemen om de grootste mogelijke verbete ring te brengen in den huidigen onhoud- baren toestand. Over het voorstel tot het verzenden van dit adres ontspon zich een breedvoerige discussie, waarna ten slotte met algemeene stemmen tot verzending werd besloten. Met betrekking tot de benoeming van een gemeente-secretaris deelde de voorzit ter mede, dat op de aanbeveling in alpha- betische volgorde waren geplaatst: 1. mr. L. J. M. Beel te Eindhoven en 2. J. F. Jan- sonius te Wageningen en in verband met het intrekken van de sollicitatie door den heer Beel de benoeming 8 dagen was uit gesteld, teneinde de R. K. raadsfractie ge legenheid te geven om buiten de voor dracht om op een of meer oandidaten nog de aandacht te vestigen. Tot stemming overgaande werd de heer Jansonius benoemd met 12 van de 19 stem men. De andere 7 stemmen werden uitge bracht op den heer Stoer, gemeente-secre taris van Lichtenvoorde. GEWAPENDE SLAAP. Teneinde paraat te zijn tegen eventueele overvallen en inbraken nemen vele Brabantsche plattela nders het zekere voor het onzekere en l de wapens bij hun legerstede.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9