UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Agenda ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERiTE BLAD PAG. 2 AARLANDERVEEN. Naaikrans. Deze week hield de Naaikrans welke onder de bescherming staat van de H. Elizabeth, haar eerste naaiavond. Wij mogen zeker wel ieder tot financieelen steun aanmoe digen voor deze prachtige instelling. De naai krans bestaat uit 28 dames. NOORDEN. Dwalen is menschelijk Een dezer dagen berichtten wij, dat de feestpredicatie ter gele genheid van het St. Martinus-Patroonfeest Zondagavond werd gehouden door kapelaan Busch uit Rotterdam, dit was echter kapelaan L. Gudde uit Leiden. Tooneel. De R.K. Tooneelvereeniging St Cecilia zal op Woensdag en Donderdag der volgende week voor haar leden en donateurs in de St. Franciscuszaal een tooneeluitvoering geven. Opgevoerd zal worden een blijspel in 4 bedrijven voor 11 personen, genaamd „Het kostbare leven". Tot slot een duet door 2 hee- ren, genaamd „De twee verslaggevers" en een comische scène, genaamd „De Voetbalclub Knuppelveen". WOERDEN. Lezingen „Kath. Woerden". We kunnen het programma voor de wintercursussen, uit gaande van „Katholiek Woerden" in het ge heel vermelden. Na de gisteren reeds aange kondigde lezing van Woensdag a.s. hebben nog de volgende lezingen plaats: Woensdag 17 Dec.: de weleerw. pater J. Colsen, C. M., van Nuth (L-), met het onder werp: „Gezonde verhouding tusschen de ver schillende standen". Woensdag 7 Jan.: de weleerw. pater F. Ot- ten, O. P., prof. te Huissen (Gld.': „Kan er een God bestaan bij zooveel kwaad in de we reld?" Woensdag 21 Jan: rede van den weleerw. pater Borromaeus de Greeve, O. F. M. Woensdag 4 Febr.: Mr. Henri Hermans, lid van de Tweede Kamer te 's Gravenhage: a. Voortbrengst en behoeften; b. Kapitalisme. Woensdag 25 Febr. Mr. G. C. J. D. Krop man, wethouder van Asterdam: a. Betêekenis der gemeente; b. Katholieke Armenzorg. ZOETERWOUDE (H. R.) IJsclub. De IJsclub heeft gisteravond een algemeene jaarvergadering gehouden. Het ons toegezonden verslag plaatsen wij a.s. Maandag TER AAR. Tweede lustrum. De B.-K. Miuziek- ver. heeft Donderdag haar tweede lustrum feest op luisterrijke wijze gevierd. Des morgens waren alle leden in de H. Mis. waaronder allen gezamenlijk ter H. Tafel gingen. Daarna gingen zij naar de Patronaats zaal, waar een heerlijk ontbijt hen wachtte. Hierbij werden de noodige toespraken ge houden, eerst door den yoorz. van de mur ziekvereeniging, daarna door den kape laan. Des avonds was het een officieele feest avond. De zaal gaf een mooi aanzicht. Bij het podium stond het mooie vaandel, zwaar beladen met medailles en Lauwer takken, te prijken tusschen de mooie bloe men. Ongeveer te half acht opende de eere- voorzitter, de Pastoor, den feestavond met eenige hartelijke woorden. Al hetgeen „Arti" in deze 10 jaren gepresteerd heeft, hebben de leden in hun vrijen tijd geleerd. Spr. memoreerde, dat „Arti" zoovele fees ten opluisterd, zoowel bij de kinderen als bij de grooteren en hoopt, dat de vereeni- ging zoo voortgaande, moge blijven volgen haar devies „Kunst en Godsdienst". Terstond liierop gaf de muziekvereeni- ging onder leiding van den directeur, den heer C. van Dam, haar eerste muzieknum mer ten gehoore, „Roomsche Blijdschap, gevolgd door Bon Souvenir, marsch, Fils- fil-s, L'Elisire d'Amora, Petite Fantasie, M. Kesscls en Mosaigue sur l'Opera Mar tha van Flotow. Na een kwartiertje pauze, waarin pro gramma's werden verkocht door enkele dames, kwam dan het Trio Aug. de Laat optreden. Eerst kregen we Aug. de Laat in zijn re pertoire. Het was geweldig, vooral het lied je „Wat zitten we hier gezellig bij elkan der", dat door de aanwezigen spontaan werd medegezongen. Dan kregen we de „Domme Oppasser", wat ook zeer in den smaak viel bij het publiek. Ook de verdere liedjes en moppen, die de heeren vertelden hebben ons een mooien avond bezorgd. De humoristen haden telkenmale een oorver- doovend applaus te acepteeren. Mej. Caroline de Laat zorgde door jceu- rige en schitterende pianonummers voor een aangename afwisseling en had even eens verdiend applaus in ontvangst te ne men. De kapelaan sprak een opwekkend, enthousiast woord, vooral op dezen mooien schoonen dag, waarmee een ieder het roe rend eens was. Spr. stelde voor om een kleine vergoeding te geven aan de jubilee- rende ver. Terstond werd hieraan gehoor gegeven en hoorden we de duiten al ram melen. Ook kregen we nog twee zangnummers te hooren, eerst „Domine salvam fac re- ginam nostra", en daarna het succesnum mer van „Domme Hans". Dit oogstte weer, als altijd, veel succes. Als slot van het program kregen we nog 3 muzieknummers, een Marche, en Pot pourri Populaire No. I van G. Renaud. De voorz., de heer L. Wassenburg, sprak een oprecht dankwoord uit, vooreerst den heer Pastoor en kapelaan voor hun belangstelling, getoond aan „Arti", ver volgens aan het eere-comité, het bestuur van de Oranjever., aan de Patronaatscom missie, begunstigers en donateurs. Een woord van dank aan den directeur, voor de uitstekende leiding, dan aan het Trio de Laat, dat ons dezen avond heeft doen sohudden van het lachen en ten slotte aan de leden, die altijd ijverige leden zijn, Als oud-lid sprak den heer J. v. Deuren nog eenige sympathieke woorden. Spr. hoopte dat „Arti" zoo door moge ga=?Ji in vriendschap, vrienden van muziek, vrlct«- den van elkander. Als slot werd er nog een lang zullen ze leven ten gehoore gebracht, waarmee deze feestavond geëindigd was. R. K. SPORTWEEK 1930. Aan de leden der Leidsche R. K. Sportver. Die leden en besturen der R. K. Sport verenigingen, welke Zondag 1.1. gehoor gegeven hebben aan onzen oproep om bij een te komen in de Graanbeurs, worden hiermede nog eens herinnerd aan onze af spraak. A.s. Zondag dus nog eens een krachtige massa-aanval en wij gelooven, dat wij er zijn. Allen op uw post en tus schen 12 en half twee weer naar de Graan beurs om de behaalde buit af te dragen. Ook de sport-propagandisten worden allen daar verwacht. Zondag 30 Nov. trekking der verloting op nader vast te stellen plaats en tijd. Velen waren Dinsdag 1.1. opgeroepen, doch slechts een gedeelte is gekomen. Deze laatsten onzen hartelijken dank; zij ten minste weten ons werk op prijs te stellen. De anderen!! Het Uitvoerend Comité. OPROEP. Op het Leideche Brokkenhuis blijkt, dat er groote behoefte bestaat aan bedde- goed, dekens, aan kachels, aan kindergoed, mannenkleeren en schoenen. De belang rijke voorraden die bij de opening aanwe zig waren, zijn sterk .geminderd en telkens zien wij ons niet in staat aan onze klanten, passend goed te verschaffen. Wij veroorloven ons de vraag te richten tot de ingezetenen om eens te zien, of zij dergelijke zaken aan het Brokkenhuis zou den kunnen afstaan. Wat bij u misschien in jaren niet gebruikt wordt, kan wellicht voor anderen in een nijpenden nood voor zien. Ook andere goederen zijn zeer wel kom. Aanbiedingen worden gaarne schriftelijk of telefonisch ingewacht door Mevr. J. MandersVermeulen, Oegstgeesterlaan 12, telefoon 292. Het Dagelijksch Bestuur van het Brokkenhuis Mr. P. A. v. Toorenburg, Voorzitter. J. M. Vos Jzn., Vice-Voorzitter. J. W. Cahen, Secretaris. B. van Kleef, Penningmeester. J. B. Heijdeman. S. KoertBouman. J. MandersVermeulen. A. M. de Vries. Overtuigd, dat het Brokkenhuis een be langrijk en goed werk verricht bevelen on- dergeteekenden dezen oproep gaarne aan: T. S. Gosünga, Wethouder van So ciale Zaken, Voorzitter der Gem. Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Prof. Dr. G. J. Heering. A. H. M. J. Homulle, Deken van Leiden. S. A. O. van Nesvan de Pol. Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, Voor zitter van de Leidsche Maat schappij van Weldadigheid ter voorkoming van armoede en van het Leidsch Borgstellingfonds. Het oude Boerhaave-Laboratorium. Het onlangs ontruimde Boerhaave-Labo ratorium van het oude academisch zieken huis alhier heeft thans een andere bestem ming gekregen. In het benedengedeelte is onlangs de fossielen verzameling van prof. Bolk onder gebracht en binnenkort zal ook de boven verdieping in gebruik worden genomen, waarin zal worden gehuisvest het Neder- landsch Historisch Natuurkundig Museum, dat in Augustus 1928 is opgericht en onder directie staat van dr. C. A. Crommelin. Dit museum omvat een groot aantal oude instrumenten, werktuigen, praepara- ten, documenten en andere voorwerpen, die voor de geschiedenis der Natuurweten schappen van belang zijn. Tot dusverre was het museum tijdelijk ondergebracht in het Natuurkundig Labo ratorium. ANATOMENDAG TE LEIDEN. Heden is in het Anatomisch Laborato rium te Leiden de 19de Anatomendag ge houden vanwege .het Genootschap ter Be vordering van Natuur-, Genees- en Heel kunde. In deze bijeenkomst hebben ver schillende «prekers voordrachten gehou den. Dr. Goelbach (Leiden) sprak over: „Het Glia-weefsel in de krommingen van de hersenschors"; mej. dr. Mazel (Leiden) over: de intracellulaire neurofibrillen bij vormveranderingen van de krommingen; dr. J. Jansen (Utrecht) over: Motorische en sutonome innervatre van het midden rif; dr. D. de Lange (Utrecht) over de vraag, of er een morphologisch bevredi gend indeelingsprincipe der plaoente vor men bestaat; dr. M. de Burlet (Utrecht) over de indeeling van het Labyrinth en het karakterverschil der booggangen; dr. H. Rijnders (Amsterdam) over een nieuw hulpmiddel bij het medisch onderwijs, waarna dr. A. Karssen (Amsterdam) een demonstratie gaf "van 'een eenvoudige Azi- muthblende. Na het noenmaal is des middags de ver gadering voortgezet, met het uitbrengen van het jaarverslag dóór den secretaris 'en den penningmeester, waarbij tevens de fi nanciën van het Anatomencongres werden besproken. Vervolgens heeft dr. J. de Haan (Gro ningen) een voordracht gehouden over Myelo- en erythropoësei in weefselcultuur; dr. Chr. Raven (Groningen) over de vraag, hoe de gangdienlijst ontstaat; dr. G. Kre diet (Utrecht) over laterale hermaphrodi- sie; dr. W. J. Pothoven (Groningen) over enkele verschijnselen, waargenomen bij microscopische bezichtiging van de door- stroomende weefselcultuur; dr. H. Kuipers (Groningen) over microscopisch onderzoek naar de chordaregeneratie bij kikvorsch- larven en dr. G. C. Heringa (Amsterdam) over argentophiele vezelstof. De Anatomendag werd besloten met een gemeenschappelijken maaltijd. LEIDSCH IJSCLUB. De Jaarvergadering. In de bovenzalen van „In de Vergulden Turk" is gisteravond; de jaarvergadering ge houden van de Leidsche IJsclub, onder leiding van den voorzitter, den heer J. Oppelaar, die in zijn openingswoord zeide het te betreuren, dat de belangstelling zoo klein was er waren vijf bestuursleden en vier leden, later kwam nog de afgevaardigde van de Studenten IJsclub hetgeen hij echter beschouwde als een blijk van verirouwen in het bestuur. Na goedkeuring der, notulen bracht de secre taris, de heer W. J. Modderman het jaarver slag uit, waarin hij vooral het aftreden van kol. Van Buuren als secretaris memoreerde. Dit aftreden had' het weer blijkbaar heelemaal in de war gebracht, althans de ijsbaan kon slechts één middag worden geopend. Het ledental steeg van 684 tot 702. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. Harmsen, bleek, dat de rekening sluit met een bedrag van 7306 aan inkom sten en een batig saldo wan 1660. Aan contri butie werd ontvangen 4470. Uitgegeven werd aan landhuur 1202, arbeidsloonen 595. Speciaal werd gememoreerd de verbouwing van de restauratietent, die met andere onder houdskosten 2748 vorderde. Van de bestaan de obligatieleening kon opnieuw 500 worden afgelost, terwijl het restant aan het einde van dit jaar kan worden afgelost. De financieele toestand der IJsclub fs derhalve zeer gunstig. De aftredende bestuursleden, de heeren W. G. Sillevis en H. Harmsen werden herkozen Goedgekeurd werden enkele wijzigingen van het Huishoudelijk Reglement, waardoor voor na 1 December aangevraagde dames- en kin- derkaarten den dubbelen prijs zal moeten wor den betaald, terwijl het inleggeld na dien da- tuip 2 in plaats van 1 zal bedragen. Bij de rondvraag besprak de heer Sillevis uitvoerig de verlichting. Er zal voor worden gezorgd: dat de verlichting zoo gauw mogelijk na de opening van de baan in orde is. De heer Versteeg wenschte meer stoelen en krukken op het krabbelbaantje. Het bestuur zal daarvoor zorgen, ook voor uitbreiding van die baan. De heer Van Leeuwen bepleitte grampo- phoonmuziek met luidsprekers in plaats van het traditioneele draaiorgel. Het bestuur zeg de overweging toe, maar vreesde, dat het te duur zou zijn. Algemeen voelde men trouwens meer voor het traditioneele „koek en zoopie" met een „pierement". De heer Janssen wees op het groote bedrag, dat jaarlijks als contributie aan den Schaat- senrijdersbond wordt betaald. Hij wenschte daarvan ook wel eens de voordeelen te zien, b.v. wedstrijden van den bond in Leiden, die ongetwijfeld van propagandistische waarde zouden zijn. De voorzitter meende-, dat het Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek vaj B^ C. J. van Ommeren om vergunning t&t het oprichten van een wasch- en ft rijk.' perceel Haarlemmerweg wat kostbaar zou worden; maar wilde het verzoek overwegen. De heer Janssen vroeg voorts het „krijger tje-spelen" en hardrijden voor de restauratie te verbieden, met het oog op het gevaar. Ver breeding van de krabbelbaan leek hem evenals den heer Henny ongewenscht. De voorzitter deelde mede, dat hardrijden na 1 uur verboden zou worden. Tenslotte wees de heer Planjer nog op het gevaar van peil tonnen voor kinderen. De voor zitter deelde mede, dat die tonnen door kruis latten waren afgedekt. Te ruim tien uur wij maakten in geen ja ren zoo'n lange en geanimeerde vergadering van de IJsclub mee sloot de heer Oppelaar tenslotte met een opwekkend woord de bijeen komst. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3961. Marcelis en Heemskerk. Leiden, Lage Rijndijk 77a. Aannemen van burgerlijke en waterbouw kundige werken. Bestaande rechten van derden opgegeven. 3288. Melksalon „De Krans". Leiden, Heerenstraat 3. N.E.: G. Hockx, Leiden. 16G4. Firma J. J. Sleyser, Leiden, Oude Rijn 36. Agentuur en commissiehandel in papier en papierwaren. N.Gevolm.J. W. de Tombe, Leiden. 4664. Scheepswerf „Akerboom", fa. H. A. Akerboom. Oegstgeest, Hooge Morscnweg 49. Uittr. Gevolm.: H. A. Akerboom, Oegst geest. Opheffing: 1874. P. de Best, Katwijk aan Zee, Tramstraat 22. Reederij van vis- schersvaartuigen. De Burgemeester van BaarleNassau waarschuwt een ieder voor de firma Frans Mertens, Molenstraat No. 129 te Baarle- Nassau. Deze firma is niet te Baarle-Nas- sau gevestigd, doch behoort ergens in Bel gië thuis en heeft bij haar bezoeken aan ons land pied terre in de in Baarle-Nas- sau gelegen Belgische gemeenten Baarle- Hertog, Molenstraat 129. Genoemde firma maakt door middel van voorgewende lote rij (vroeger door prijsraadsels) en het in uitzicht stellen van photografische vergroo tingen, tegen geringe vergoeding voor por tokosten, misbruik van de goedgeloovigheid van het publiek door de gezonden foto en de beloofde vergrooting niet af te zenden zonder dat daarvoor een lijst wordt ge kocht, die te duur betaald moet worden. Ook hier ter stede heeft genoemde firma slachtoffers gemaakt. Men is dus gewaar schuwd. Wij vernemen' dat in het gebouw van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken te Leiden (Arbeidsbeurs, ingang Leven daal) Dinsdag 25 November a.s., des avonds tusschen 7 en 8 uur gelegenheid zal be- sfaan om inlichtingen te verstrekken en klachten in te dienen omtrent de in ons blad gesignaleerde practijken in de naai machinehandel. De Commissie, welke belanghebbenden en gedupeerden zal ontvangen, verzocht ons de aandacht er op te vestigen dat zij indien zulks gewenscht wordt, van de te verkrijgen inlichtingen een bescheiden ge- brfltfc zal maken en dat zij desgewenscht de namen van de gedupeerden geheim zal houden Door J. B. uit Muiden werd bij de poli tie alhier kennis gegeven, dat voor hem 13 schapen per vrachtauto waren afgezonden, terwijl hij er slechts 12 heeft ontvangen. Heel logisch natuurlijk, 't Zal een bijgeloo- vige chauffeur geweest zijn, die zich niet erg veilig voelde met 13 beesten en er één aan den kant zal hebben gezet. Ten nadeele van R. is een handwagen ontvreemd door P. R. De aangehoudene zal naar Den Haag worden overgebracht, wijl hij zich twee maanden geleden reeds aan een dergelijk feit heeft schuldig ge maakt. Bij de politie zijn wederom inlichtingen te bekomen omtrent een onbeheerd ge vonden rijwiel. Ook door een waker van de N.V .Nachtveiligheidsdienst is heden nacht aan de Aalmarkt een rijwiel gevon den. de artikelen 6 en 7 fier kennis aan het publ: zoek met de bijlager zer gemeente ter vi dat op Zaterdag, d< n- des voormiddags te perceel Breestraat ichtiil^ in het o. 49a, ge'et op rwet, geven t genoemd ver- etarie de alsmede December e.k. *b-lf efL_uJ%n in het |É5 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. LEIDEN. Zondag, R. K. Grafische Bond, Concert zaal „Concordia", 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Poortman, Muijzert, Seret en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 November a.s., waargenomen door apotheek: P. du Croix Rapenburg 9, telef. 807. TOONEEL. LITTER IS' TOONEEL WEDSTRIJD. Deze week Vrijdag- en Zaterdag avond is de Amsterdamsche Dilettanten Tooneelvereeniging A. D. T. V. aan de beurt om 'n boa te doen naar den prijs ;n den wedkamp, welke Litteris Sacrum bij gelegenheid van zijn jubileum heeft geor- Deze vereeniging, die oorspronkelijk in Januari zou optreden, heeft haar komst vervroegd door het uitvallen van de Am sterdamsche vereeniging „Phoenix". Zij is nu de tweede geworden in de rij der wed ijverende clubs en zoodoende zou het voor barig zijn iets te willen voorspellen over den uitslag, maar de opvoering van gister avond heeft toch eenige verwachting ge wekt. A.D.J.V. is een ernstige candidaat. Gespeeld werd „Reclame", een vlot en niet onaardig geschreven blijspel uit Dollar- land, het land van de reclame. Wat er al met reclame te bereiken valt, het is onge looflijk. Zelfs de oude geroutineerde mii- lionair Cyrus Martin, de zeepkoning, moet ten slotte gelooven in de macht der recla me, wanneer zijn zoon, die vroeger een nietsnut en een leeglooper was, maar daar na gedreven door de liefde en door de noodzakelijkheid in zaken is gegaan, er in slaagt een gevaarlijk concurrent van zijn vader te worden, ofschoon hij piet eens een fabriek heeft om zeep te fabriceeren. Het klemmendste argument voor het - rut van reclame bleek te zijn het voorbeeld van de kip en de eend. Waarom prefereert u kipeieren boven eendeneieren? Omdat de eend, als zij een ei legt, een stomme, idioot is, die haar bek niet opendoet, maai de kip maakt reclame en roep luidkeels tok-tok-tok Met deze eieren-historie behaalde de heer J. Swaan, als de gewiekste reclame manager Peale, een. „open doekje". Het gekeele gezelschap heeft trouwens met buitengewoon entrain het nut. dev re clame aangetoond. De heer A. v Rietscho ten was een zeer goede oude zakenman, al was zijn spel vaak iets te jeugdig voor zijn uiterlijk. De heer H. Hogerzeil paste vol komen in zijn rol, evenals mevr. Hoger zeil als Mary. De Ellerq Clark van den heer C. v. Zeggelen was wat gechargeerd maar amusant. Alles bij elkaar een echt lachsucces. BIOSCOPEN. Trianori. Ramon Novarro in „De Vaandrig van den Keizer" speelt deze week op het witte doek een rol, die door velen met stijgende spanning en interesse zal worden gezien. Armand de Treville (Ramon Novarro) is die vaandrig en vurig Bonapartist. Maar Napoleon wordt naar Elba verbannen en de vaandrig met een groot aantal makkers gevangen genomen om gefusilleerd te wor den. Armand commandeert zelf het vuurpelo ton en.ontvlucht. Hij weet zich in een herberg te verber gen, waar hij een meisje ontmoet, een ver woed anti-Bonapartiste, waarop hij ver liefd wordt. Zij is op weg om te gaan logeeren bij haar tante, een gravin, die Armand een schuilplaats heeft aangeboden door hem als huisknecht in dienst te nemen, wa: een serie alleraardigste voorvallen tengevolge heeft. Weer wordt hij dan ontdekt door een medeminnaar, die luitenant is een Royalist. Als Napoleon tenslotte terugkeert van Elba sluit Armand de Treville zich bij de soldaten aan en tevens sluit hij nog wat in zijn armen. Een zeer goed en vlot scenario dus, ge weven in een historische gebeurtenis. Het is een prachtige film, die niet al leen een prettig verhaal en charmant spel, geeft, maar bovendien gelegenheid biedt tot prachtige opnamen uit dien historschen tijd van Napoleon. Voor de pauze nu eens geen groote film, maar een luchtig, aardig, zeer gevarieerd programma met twee aardige klankteoken- iimpje, een oer-geestige twee-acter var. de komieken Lausel en Hardy, die in deze film Duitsch spreken en in een gees tige vondst beide een dubbelrol spelen, af gewisseld door wat sangs en muzikale in termezzo's. Een programma, dat een bezoek aan Trianon overwaard maakt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2