22ste Jaargang ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930 No. 6753 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE RIJNSTREEK 3)e £clcbclve Gou/tomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per po»tf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Vrouwen-arbeid Over vrouwen-arbeid wordt vooral den laatsten tijd nog al 'ns gesproken en ge schreven. 't Is te begrijpen, omdat het groot aan tal vrouwelijke arbeidskrachten op plaat sen, die ook door mannen kunnen wordeh. bezet, mede een der oorzaken is van de werkloosheid. Niet de voornaamste, na tuurlijk, maar toch mag deze oorzaak ook wel worden medegeteld onder het samen stel der oorzaken van de huidige werkloos heid. Moet nu de vrouw van die plaatsen, waarop ook een man arbeid zou kunnen verrichten, algemeen worden geweerd? Na tuurlijk niet. Ook de vrouw moet loon-arbeid kunnen verrichten. En niet alleen in functies, die speciaal voor de vrouw als zoodanig aan gewezen schijnen. Eenvoudig omdat de vrouw dikwijls door loon-arbeid in haar onderhoud, en ook vaak in dat van ande ren, moet voorzien. Maar niet alle loon-arbeid is geschikt voor de vrouw; voor de vrouw passen niet alle werkzaamheden. Dit is op de eerste plaats een rem voor vrouwen-arbeid. Te recht is o.i. Donderdag in de Tweede Ka mer door meerdere sprekers opgemerkt, dat voor de vrouw niet passend is de ar beid in het twee-ploegen stelsel. En zoo zijn er velerlei andere arbeidsgelegenheden, waar de vrouw en het meisje niet op haar plaats zijn. Vooral mag hierbij niet uit het oog worden verloren, dat het meisje als regel voorbereid moet worden voor haar taak als echtgenoote en moedér, met welke voorbereiding velerlei arbeid öf in zich öf om de omstandigheden waar onder niet vereenigbaar is. 't Spreekt vanzelf dat voor de gehuwde vrouw de mogelijkheden van geschikten arbeid véél beperkter zijn, omdat zij allereerst moet zijn en blijven: de huisvrouw. Vervolgens kan als rem voor tè veel vrouwen-arbeid worden beschouwd een be hoorlijk loon. De mannelijke arbeidskrach ten moeten voor functies waarvoor zoo wel man als vrouw geschikt zijn niet worden weggedrongen door de vrouwelijke, omdat deze laatsten voor een te laag loon worden aangesteld. Een dergelijke concur rentie is uit den booze. Maar vóór alles staat bij ons in het vraagstuk van vrouwen-arbeid de overwe ging. de vrouw moet kunnen behouden en verzorgen haar vrouwelijke eigenschappen, moet kunnen blijven vervullen haar vrou welijke taak in het gezin en, voorzoover mogelijk, in de maatschappij. BELGIE ROND DE GENTSCHE HOOGESCHOOL De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: De VJaamsche vereenigingen van Hooge- schoolstudenten hebben een motie gestemd, waarin gezegd wordt, dat zij nooit zullen kun nen goedvinden, dat door professoren van de vervlaamschte hoogeschool van Gent eeniger- lei medewerking zou worden gegeven aan de Ecole des bautes études te Gent, de bekende Fransche oorlogsmachine tegen de ver vlaamschte hoogeschool. De studenten voegen aan de motie toe, dat zij aan hun gedragslijn in deze aangelegenheid krachtdadig en met alle middelen zullen vasthouden. Dit belooft dus weer enkele incidenten in een min of meer nabije toekomst. ENGELAND DE INDISCHE CONFERENTIE van het tot dusver besprokene. Er is een mijl paal bereikt, die wijst op een nieuwe toekomst. Er is geluisterd naar de schitterende rede voeringen van de vorsten, en ook naar een be koorlijke nieuwe stem, de stem van de Indi sche vrouwen, welke van groote beteekenis is voor Indië's evolutie op het gebied van zelfbe stuur. MacDonald wees er verder op, dat de verschillende redevoeringen de conferentie ge plaatst hebben tegenover de feiten. Tot de gedelegeerden der minderheden zeide de premier: Gij hebt niet aan doovemans deur geklopt. Wij zijn hier niet voor een debat, maar wij zijn hier om wat te doen. Wij zijn de hoeders der toekomst. Het is onjuist te zeg gen, dat de regeering wil terugkomen op het geen zij tusschen 1917 en nu op zich heeft ge nomen. De huidige regeering aanvaardt alles wat officieel gezegd is. Er moet nu een weg gezocht worden, opdat nuttige daden kunnen worden verricht en daarbij moet de conferentie het objectieve en niet alleen het subjectieve karakter van haar taak in het oog houden. De vorsten hebben reeds een belangrijke bijdrage geleverd voor het effenen van den weg naar een werkelijk vereenigd gefedereerd Indië. Deze federatie zal aan twee fundamen- teele behoeften moeten voldoen, in de eerste plaats zal zij moeten kunnen functionneeren en in de tweede plaats zal zij zich moeten kun nen ontwikkelen, omdat eeh onveranderlijke constitutie niet mogelijk is. Voor Mac Donald het woord voerd, had de Britsch-Indische delegatieleider Aga Khan nog een korte, doch belangrijke rede gehouden. Vrijwel elke strooming in het Indische gedach- tenleven is hier aan het woord geweest, zeide hij, en wanneer men alle meeningsverschillen even buiten beschouwing laat, dan blijkt, dat op één punt volkomen eenstemmigheid bestaat: allen vragen een volledigen vorm van zelfbe stuur. Wij vragen u, ons te beloven, de omlijs ting te construeeren. Als het beeld, dat wij in die omlijsting zullen schilderen, onbevredigend is voor een belangrijke minderheid, zullen wij het nogmaals beproeven, en wij zullen blijven beproeven, totdat wij iets bereiken, dat alge- meene tevredenheid geeft. Ik voor mij, aldus Aga Khan, verlang vurig, dat een vorm zal worden gevonden, die niet alleen elke Indische minderheid, doch ook den Britschen handel in Indië bevredigt wat betreft de veiligheid zij ner belangen. Een vereenigd Indië kan die handelsbelangen in veel grooter mate waarbor gen dan de tegenwoordige regeling. Wanneer een federaal systeem kan worden ontworpen, dat voldoening geeft aan de vor sten, de Hindoes, de Mohamedanen en de klei ne minderheden en dat alle rechtmatige han delsbelangen bevredigt, dan is er geen reden, aldus Aga Khan, waarom niet reeds op dit oogenblik zou worden begonnen op een basis van volledig zelfbestuur en verantwoordelijk heid. SPANJE. VERSTERKING VAN MADRID'S GARNIZOEN. Vrees i onlusten. Verschillende provinciale detachementen, in totaal 2000 man, zijn in de Spaansche hoofd stad aangekomen, hetgeen druk besproken wordt, ondanks de officieele verklaring, dat deze troepenverplaatsing voortspruit uit den terugkeer van recruten, nadat hun diensttijd verkort is, van 18 tot 12 maanden. Op het oogenblik telt het garnizoen te Madrid 19 re gimenten met een totale effectieve sterkte van 10.000 man, hetgeen meer dan voldoende is voor de bescherming van de hoofdstad. Dit is, volgens den correspondent vamde „United Press" alleen te verklaren, als er ern stige moeilijkheden te Madrid te verwachten zijn. Het feit blijft bestaan, dat er 2000 man uit het Noorden en Zuiden van Spanje gedu rende de laatste 48 uren in de hoofdstad zijn aangekomen. De civiele garde en de plaatse lijke politie meegeteld, beschikt de hoofdstad op het oogenblik over 19.000 gewapende man schappen. Rede i Mac Donald. De algemeene beschouwingen op de Indi sche conferentie zijn gisteren besloten met een rede van MacDonald, die een overzicht gaf HONGARIJE. OP OTTO'S VERJAARDAG HERRIE TE BOEDAPEST Ter gelegenheid van den verjaardag van den Hongaarschen aartshertog Otto belegden de legitimisten gisteren in de Redoute een feest- vergadering. Toen de vergadering was' beëindigd, en de deelnemers de zaal verlieten, werden zij buiten ontvangen door een groep jongelui, die riep: „Weg met de Habsburgers". Er ontstond een handgemeen, waaraan door de politie een einde moest worden gemaakt. Er hadden 20 arrestaties plaats. Eén persoon werd gewond. RUSLAND STALIN VERMOORD? Er gaan in Riga en Reval hardnekkige ge ruchten, dat Stalin, de dictator der sovjet-re publieken, is vermoord. Een nader Reutertelegram uit Moscou meldt, dat tot nog toe geenerlei bevestiging of de menti van dit bericht in Moscou werd gegeven. FINSCHE COMMUNISTEN IN RUSLAND OPGESLOTEN. Volgens berichten uit Oost-Finland worden Finsche communisten, die dezen zomer door Lappo-menschen ontvoerd en over de Finsch- Russische grens gezet zijn of wel eigener be weging naar de Sovjet-Unie uitgeweken, de laatste dagen bij troepjes tegelijk met geweld door de Russische grenspolitie naar hun va derland teruggejaagd. De politieke recherche te Sordevalla heeft reeds enkele tientallen communisten aangehou den die zich voor het ongeoorloofd passeeren van de grens te verantwoorden zullen hebben. Bij het verhoor hebben enkelen meegedeeld, dat de meeste communisten die dezen zomer vrijwillig of gedwongen naar Rusland gingen, aangehoudei zijn en overgebracht werden naar de gevangenis te Petroskoi. Op het oogenblik moeten daar nog meer dan honderd Finsche communisten opgesloten zitten. Zij zullen ech ter -evenals de anderen met geweld, dus op „Lappo-manier", over de grens gezet worden. BLUCHER NIET GEARRESTEERD Naar uit Moskou gemeld wordt, deelt het commissariaat van buitenlandsche zaken mede, dat het bericht, as zou de opperbevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten, Blu- cher, wegens deelneming aan een samenzwe ring zijn gearresteerd ,niet in overeenstemming is met de feiten. Tegelijkertijd worden de geruchten over de arrestatie van den voormaligen voorzitter van den raad van volkscommi r a rissen, Syrzow, en van zijn aanhanger Lominatze en van den voor maligen voorzitter van de communistische in ternationale Schachin, tegengesproken. PALESTINA OPSTAND IN IRAK. In Irak is een opstand uitgebroken. De En- gelsche luchtstrijdkrachten werken met de re- reeringstroepen samen om den opstand te on derdrukken. De basis van de oorlogsoperaties is te Soelaimani bevestigd. TWEEDE KAMER ARBEIDSBEGROOTING. Aan de orde is de afd. Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling der ar- beidsbegrooting. De heer v. d. Tempel (S.D.A.P.) zegt, dat het talmen der regeering met betrek king tot de wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering ertoe heeft geleid, dat we, nu we midden in een crisis z:tten, een onvoldoende werkloosheidsverzekering hebben. De tegenwoordige regeling heeft zeker haar verdiensten, maar is nu eenmaal onvoldoende. Spr. meent, dat de zaak oogenblikkelijk ter hand moet worden genomen en dient een motie in, de regeering uitnoodigende een spoedige totstandkoming van een wet telijke regeling der werkloosheidsverzeke ring te bevorderen. De heer Kuiper (U.K.) erkent, dat het leggen van nieuwe soicale lasten op de be drijven niet in een te snel tempo moei ge beuren. De minister moet er echter voor zorgen, dat alles gereed is als straks de regeling der werkloosheidsverzekering eco nomisch mogelijk zal zijn. Wanneer de mi nister bevredigende toezeggingen doet, zal een motie overbodig zijn. De heer Schouten (A.R.) is van mee ning, dat op den duur niet kan worden volstaan met hetgeen tot heden is bereikt ten aanzien van de werkloosheidsverzeke ring. In de huidige omstandigheden kan echter op een wettelijke regeling niet wor den aangedrongen. De uitkeeringsduur behoort tijdelijk le worden verruimd, waar dat noodig is. Do overheid zou dan de bijdragen kunnen ver- hoogen. De heer Joekes (V.D.) sluit zich bij deze beschouwingen aan. Hij merkt daar bij op, dat een goede werkloosheidsverze kering verderen overheidssteun overbodig De heer W ij n k o o p (C.P.) acht het een schandaligen toestand. De motie-van den Tempel verzuimt het kapitalisme aanspra kelijk te stellen voor de huidige crisis. De communisten zullen met eigen voorstellen komen. Minister Verschuur antwoordt, dat de werkloosheid in andere landen zeer veel erger is dan hier: de Vereenigde Sta ten hebben een percentage van 21, Duitsch- land 22Toch is ook in Nederland de toestand ernstig. De regeling van de werk loosheidsverzekering brengt vele moeilijk heden mee van verschillenden aard en is niet uit de mouw te schudden. De voorbereiding zal dan ook geruimen tijd in beslag nemen en de crisis mag geen argument zijn om die voorbereiding niet te doen geschieden. De regeering zal er dus zoo spoedig mogelijk mee beginnen. Do mo tie is totaal overbodig. Met verlenging van den uitkeeringsduur gaat spr. accoord. Zoonoodig moet de rijks bijdrage worden verhoogd. De heer v. d. T e m p e 1 (S.D.) handhaaft zijn motie. De heer Schouten (A.R.) vraagt of het tijdstip nog ver verwijderd is, waarop de Minister een beslissing zal nemen over deze speciale steunverleening. De motie acht spr. overbodig. De heer Kuiper (R.K.) repliceert. Hij vindt ook de motie overbodig. Dr. Vos (V.B.) zegt, dat zijn partij voorstandster is van een werkloosheids verzekering, die wettelijk geregeld is. Hij meent echter, dat thans de bedrijven dien last niet kunnen dragen. Wanneer men die regeling nu zou invoeren, zou die zeker mislukken. De Minister zegt, dat de voorberei ding van den specialen steun aan de werk- loozenkassen bijna gereed is. De motie heeft geen enkelen zin. Allen zijn het over de urgentie eens. De heer v. d. Tempel trekt nu zijn motie in. Aan de orde is de afd. Handel en Nij verheid. Mej. K a t z (C.H.) bepleit de instelling van een Centrale Kamer van Koophandel voor de binnenscheepvaart. De heer De Boer (S.D.) sluit zich bij dezen wensch aan. De heer Van Wijnbergen (R.K.) dringt aan op een regeling van het cadeau stelsel. Hij ziet in dit stelsel een gevaar voor den bonafide handel. Wel zien som migen er een voordeel in, maar de nadoe len zijn toch nog grooter dan de voor- deelen. Het recht der overheid om in te grijpen steunt op overwegingen van ethi- schen en algemeen-socialen aard. Het stelsel berust op onwaarachtigheid. Men geeft voor cadeaus te geven, terwijl die door den consument worden betaald. Een tweede grond voor het ingrijpen is de schade voor den consument. Het stelsel leidt er toe, dat vele onnuttige zaken wor den gekocht, en dat te veel van een be paald artikel wordt aangeschaft. De heer Slotemaker de Bruine (C.H.) maakt eenige opmerkingen over de economische voorlichting. Dr. Vos (V.B.) wijst op den nood, waar in de kleine middenstand verkeert. Er is groote toeloop van nieuwe kleine midden standers uit do werkloozen, menschen die een winkeltje beginnen. De bakkerswet heeft het broodverbruik doen verminderen, omdatmen 's ochtends als ontbijl geen versch brood meer kan krijgen. Het eco nomisch instituut voor den middenstand ziet spr. als een middel om in den toestand verbetering te brengen. Mevr. B a k k e rN o r t (V.D.) dringt aan op herziening van de merkenwet. De heer v. Hellenber g-H u b a r (R.K.) bespreekt het verschijnsel, dat do kleinhandelsprijzen niet dalen en racent, dat de trusts en kartels de prijzen vaak vaststellen. Hij hoopt, dat de Minister van sommige artikelen uitvoerig oïjfermal eriaal zal verzamelen. Dan kan men beter verge lijkingen maken. Spr. dringt aan op het brengen van automatische weegwerktuigen onder de ijkwet. De heer Duys (S.D.) betoogt, dat maat regelen, als dr. Vos wenscht, niet geno men kunnen worden. Dat zou ontoelaat bare staatsbemoeiing zijn. Dat velen naai den kleinen middenstand overloopen, vindt zijn oorzaak in het ontbreken eener goede werkloosheidsverzekering. De Vrijheids bond, die eenzijdig den klassenstrijd van het grootkapitaal voert, moet zich niet op werken als behartigende de belangen van den middenstand. De Minister zal een onderzoek in stellen naar de mogelijkheid van instelling van een centrale Kamer van Koophandel voor de binnenschipperij. De regeering overweegt', om voor de kleine zelfstandigen de vrijwillige verzekering meer aantrekke lijk te maken. Ten aanzien van het cadeau stelsel is het de groote moeilijkheid een ju ridische formule te vinden, om alleen de uitwassen te treffen. Deze zaak heeft in- tusschen sprekers aandacht. Spr. gelooft, dat het zal gelukken de merkenwet nog in den loop van het jaar te herzien. Het practisch nut van het ijken van automatische weegwerktuigen is zeer twijfelachtig. Men zou een valschen schijn van zekerheid wekken. Met een zeer ge ringe manipulatie is het mogelijk de zui verheid op te heffen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. MacDonald houdt een rede op de Indi sche conferentie. Volgens geruchten zou Stalin vermoord zijn. Ernstig spoorwegongeluk in Frankrijk. (Telegrammen). BINNENLAND. De Begrooting van Arbeid in de Tweede Kamer. (1ste blad). Nadere bijzonderheden omtrent het dra ma in don kerktoren te Amsterdam. (Gem. Berichten, 4de blad). Hoog water op Maas en Rijn. Gevaar voor overstrooming der dorpen. (Gem. Berichten, 4de blad). De heer v. Tijen is op zijn zakenvlucht naar Nedè ndië te Medan aangekomen. (Luchtv., *2de blad). Bij de afd. Volksgezondheid maakt de heer Kampschoër (R.K.) eenige op merkingen. Hij vraagt eenigen steun voor de Ned. Thermochemische industrie. Met genoegen heeft spr. gezien, dat do Minis ter volle aandacht schenkt aan de volks huisvesting. Speciaal de groote gezinnen moeten geholpen worden. Mevr. v. 11 a 11 i ev. E m b d e n (V.D.) wenscht een officieele telling van het aan tal onvolwaardige arbeidskrachten. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag. ZOETERWOUDE (DORP). Eerste hulp bij ongelukken. De R.K. Ver- eeniging „Het Wit Gele Kruis" heeft een cur sus georganiseerd voor E. H. B. O. Hiertoe heeft de heer H. Kortman, semi-arts, alhier zich bereid verklaard de leiding te nemen. Op de bovenzaal van het Patronaatsgebonw aan den Schenkelweg kwamen gisteravond 26 van de 28 ingeschreven cursisten bijeen voor de eerste les. Bij afwezigheid van den voorzitter van het „Wit Gele Kruis" nam de heer H. Smeets het woord voor de opening van den cursus. Spr. maakt een mooie vergelijking op den stormachtigen avond van vijf jaar geleden toen de vereenigng bijna ten doode was opgeschre ven. De organisatie van dezen cursus is in het thans bloeiend leven een groot succes gewor den. Op de laatste vergadering van de Fede ratie van het „Wit Gele Kruis" werd alom ge klaagd. dat men geen katholieken arts kon be reid vinden voor de leiding van een cursus. Onze vereeniging is zoo gelukkig den heer Kort man bereid gevonden te hebben. Spr. verwelkomt de leden en wenscht allen een prettigen en leerzamen cursus, den leider wenscht spr. een succesvol werk. Ook brengt spr. een woord van dank aan den heer Vlas veld aan wiens propaganda in de Hanze en St. Josephgezellen-Vereeniging het groot aan tal cursisten te danken is. De weleerw. heer J. van Dael, geestel. ad viseur, inmiddels binnengekomen, spreekt zijn volle waardeering voor het werk van de ver eeniging uit. De secretaris van „het Wit Gele Kruis" ver klaart nu den cursus voor geopend en verzocht de heer Kortman het woord te willen nemen. Ten vorige jaren, aldus de heer Kortnjann, werd ik door Stompwijk aangezocht aldaar een cursus te geven;- cursussen vangen echter veelal aan met een groot aantal vol enthou siaste deelnemers, wiens animo en getal veelal afneemt. Dit verschijnsel, wat een desillusie voor den leider kan worden, deed mij slechts met schroom beginnen. De cursus begon ech ter met 20 en eindigde met 25 deelnemers. Spr. vertrouwt dat het hier ook zoo zal verloopen. Na vele algemeene wenken vangt de leider zijn lessen aan. In het eerste gedeelte wordt de theorie en in het tweede de praktijk ge geven .Met goede hulpmiddelen en op aange name wijze wordt de les bijna twee uur voort gezet. Tijdens de les kreeg een der deelnemers een flauwte en konden de cursisten al gauw prac tise^ aan het werk. Wij twijfelen er niet aan of deze cursus zal een groot succes worden ZEVENHOVEN. Veroordeeld. Voor het Kantongerecht te BreukelenNijenrode is veroordeeld A. de G. I te Mijdrecht wegens het loopen op de spoor- baan Amstelkade tot 20 boete. I Geboren: Elizabeth Johanna d. van A. j Hasisng en C. G. van Sheppicgen Johannes I z. van G. Romijn en M. D. van Ooijeo

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1