BUITENL. BERICHTEN LUCHTVAART MARKTBER CHTFN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT V1EKUE BLAD PAG. 15 ONGELUKKEN AARDBEVING TEISTERT ALBANIË. Dertigtal dooden. In Zuid-West-Albanië werd gisternacht om drie uur een hevige aardbeving ge voeld, welke ongeveer 20 seconden aan hield. Valona zelf ondervond geen schade, doch in de omliggende dorpen zijn talrijke huizen ingestort en vele personen dakloos geworden. Ongeveer 30 personen werden gedood. Ook in Italië zijn, naar uit Rome wordt bericht, aardschokken gevoeld. Gistermor gen werden om acht uur lichte schokken waargenomen in de steden Florence en Siena. SCHOENER UIT ALTONA VERGAAN. Met dertien man aan boord. De reeds meer dan een week vermiste motorschoener „Stralsund" uit Altcua, is, naar thans moet worden aangenomen, tij dens de verleden week op de Noordzee heerschende zware stormen vergaan. Aan boord bevond zich een bemanning van 12 koppen, onder commando van kapitein Kurt Fischer, die den dood in de golven ge vonden hebben. Jongstleden Zondag is de groote reddingsboot van den schoener op Sylt aangespoeld. De motorsclioener was in Rostock gebouwd en pas dit jaar in de vaart gebracht. B0UW0NGEVAL BIJ BOEDAPEST. Verscheiden arbeiders gewond. In Ujpest is gistermiddag de bonwstel- ling van een groot in aanbouw zijnd ge bouw met donderend lawaai ineengestort. De 24 arbeiders, die op de steigers werk ten, zijn in de kelderruimte neergestort en werden bijna allen verwond. Zeven hun ner werden zwaar gewond naar het zieken huis overgebracht. Een aantal arbeiders wordt nog vermist. Duitsche treilers in botsing. De twee Duitsche stoomtreilers ^Elli Schroeder" en „Groenland" zijn nabij Trom- soe met elkaar in botsing gekomen. De „Elli Schroeder" is ernstig aan den boeg beschadigd, maar kon de haven nog juist in zinkenden toestand bereiken. De „Groenland" is minder gehavend. Naar verluidt is een lid van do bemanuing van de „Elli Schroeder", welke op de thuis reis uit de Witte Zee kwam, bij de botsing gedood. HET OPRUIMINGSWERK TE LYON. Weer een lijk geborgen. t Het B. T. A. meldt uit Lyon, dat giste ren te middernacht het nog niet geïdenti ficeerde lijk van een brandweerman is los- gegraven. Nog twee lijken van brandweerlieden zijn bedolven. DE RAMP VAN ALSDORF. Het rapport over de vermoedelijke oorzaak. In een rapport van den mijnwerkers'oond wordt als vermoedelijke oorzaak van de mijnontploffing te Alsdorf, een ontploffing van kolenstof aangenomen, welke gevolgd werd door een ontploffing van dynamiet en een ontploffing van een benzol-locomo tief. In overweging wordt gegeven, voortaan het gebruik van benzol-locomotieven in de mijnen te verbieden. Ook „Der Deutsche", het orgaan van de christelijke vakvereeniging, bevat een ar tikel over de ramp te Alsdorf, waarin er op gewezen wordt, dat de kolenvooraden bij de mijnen te Alsdorf met benzolhoudend water begoten zijn. Een ontploffing van benzolgassen moet de oorzaak van de ramp zijn geweest aangezien anders een ontplof fing boven den grond niet te verklaren zou zijn. Het orgaan verlangt daarom, dat voort aan geen voorraden, die met benzolhou dend water begoten worden, meer in de onmiddellijke nabijheid van de mijnen mo gen zijn. Nog een slachtoffer. Bij het opruimingswerk in de mijn Anna II in Alsdorf ging een monteur te dicht bij den rand van de schacht staan, waar door de grond onder zijn voeten afbrokkel de en hij in de diepte stortte. Hij word door den val zoo ernstig gewond, dat hij spoedig daarop overleed. Het opruimingswerk wordt met kracht voortgezet, zoowel het vrijleggen van het adminstratiegebouw als dat onder den grond. De locomotief van den benzoltreiu is nog niet vrijgemaakt, wel een deel van den trein zelf. TREINAANSLAG NABIJ SJANGHAI. Vele passagiers gewond. Een passagierstrein is gisteravond op ongeveer 40 K.M. van Sjanghai onftpoord, waarbij vele personen werden gewond De rails waren opzettelijk vernield. Het onge luk had plaats een half uur nadat een ex- prestrein uit Nanking, die de gedelegeer den uit Sjanghai ter conferentie van de Kwomintang terugbracht, was gepasseerd. De misdadigers hebben dus blijkbaar een aanslag willen plegen op laatstgenoemden trein. Gemaskerde bandieten overvallen een villa. Gisternacht hebben gemaskerde bandie ten te Woluwe St. Pieters (België/ oen villa overvallen en deze na den huisknecht gekneveld te hebben, leeggeplunderd. BRAND! „Veertig priesters aan het blusschen! Twintig dooden". De paters van Steil-Uden bezitten in Amerika 'n missiehuis „St. Mary's", ge'egen aan den grooten weg, in de onmiddellijke nabijheid van Chicago. Ze hebben daar (behalve 'n drukkerij) ook 'n aanzienlijke boerderij, met hoender park, liggende aan den overkant van den weg, tegenover 't klooster. 'n Paar weken geleden brak er 's avonds laat brand uit in een van de kippenhok ken. 't Toeval wilde, dat er in een van de duizenden auto's, die daar dag en nacht voorbij "vliegen, 'n reporter zat van een der grootste nieuwsbladen der stad. Nauwelijks had. hij 't vuur in de gaten, of de auto stopte en de man holde, met eenige broeders, die inmiddels gealar meerd, te hulp snelden, naar 't brandende kippenhok 't Vuur was spoedig gebluscht; doch 'n 20 tal kippen hadden er 't leven bij gelaten. De kwieke reporter besteedde onder 't blusschingswerk den tijd voor 'n persge- sprek: „Van wie is de boerderij?" „Van St. Mary's Mission House". „Aan wie behoort dat House?" „Aan de Fathers van Steil". „Hoeveel fathers zijn er?" „Veertig". De rest wist hij, als ooggetuige-èn-repor- ter beter dan de broeders.... En zoo lazen de Fathers van den over kant 's morgens aan 't ontbijt in de krant, dat er dien nacht in hun klooster brand geweest was en dat er.... 't bericht stond er, brutaal met alle bijzonderheden, on der sprekende koppen.veertig pries ters aan 't blusschen waren geweestEn twintig dooden vielen! HOOG WATER IN ZWITSERLAND. Uit Bazel wordt gemeld: Tengevolge van den aanhoudenden regenval in het geberg te en het stormachtige weer, is de Rijn sinds gistermorgen vroeg ruim een meter gestegen. De was houdt ook verder aan. Niet alleen de beken van het Zwarte Woud, maar ook de Zwitsersche rivieren voeren een ontzaglijke hoeveelheid water aan. In Bazel heeft het water van den Rijn bij de monding van de Wiese de nieuw© brug dezer rivier weggespoeld en tegen de schipbrug van Hueningen aan goJre- ven, die daardoor ernstig beschadigd werd. Een gedeelte van de brug werd door de golven van den Rijn stroomafwaarts ge dreven. In Waldshut is d© Rijn gedeeltelijk bui ten zijn oevers getreden; de landerijen die aan de rivier gelegen zijn, staan onder water. Ook bij Breisach slaan de golven over de oevers heen en zetten het oude Rijnge bied onder water. AMERIKAANSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Drie dooden. Uit Burbank (Californië) wordt gemeld: Drie lijken en brokstukken van een vlieg tuig zijn bij Tehachapi ten Noorden van Burbank, gevonden. Het zijn de overblijf selen van een luchtpostvliegtuig, dat Dins dag door den storm en mist verrast werd. De piloot Donaldson, de mecanicien George Rogers en miss Jean Markow, die als pas sagier den tocht medemaakte, werden ge dood. Het vliegtuig bevatte 319 pond post, die van Los Angeles naar Portland en Seattle gebracht moest worden. DE VLUCHT VAN DEN HEER v. TIJFN. Te Medan aangekomen. De heer Van Tijen, onze eerste Nedor- landsche zakenman-op-eigen-vleugels, is te Medan aangekomen. Hij is de eerste Ne derlander die een solo-vlucht naar Iudië heeft volbracht, de eerste landgenoot die, niet als luchtvaarder van beroep, maar als particulier en vertegenwoordiger van een Nederlandsche fabriek, zijn eigen vliegtuig stuurde, en er zijn zakenvrienden tusschen Schiphol en Sumatra mee afreisde. Dal is in de geschiedenis van onze Nederlandsche luchtvaart een gebeurtenis, waarbij wel even mag worden stil gestaan. Binnen kor ten tijd wellicht zal het als een doodge wone zaak beschouwd worden dat parti- ouliere zakenleiders hun eigen machmcs vliegen en in hun dagelijksch werk gebrui ken, zooals men thans de auto daarvoor in dienst stelt. Maar op dit oogenblik kun nen wij het nog als een kranig en sportief staaltje van ondernemingsgeest waardee- ren, dat een Nederlandsch zakenman dood kalm en zonder ophef in zijn eentje op Schiphol in zijn kleinen „Pander" stapt en, onverdroten door wat motorpech en slecht weer, zijn relaties in Europa en Azië „afvliegt", en een maand later in In- dië schip en voet aan wal zet. Dat is een daad, die door haar verras sende nuchterheid bijna gevaar loopt over het hoofd gezien te worden, maar die een oprechte gelukwensch ten volle waavd is. LISSE, 21 Nov. Bloembollenveiling. Enkelo vroege tulpen: Witte Dux Max 1.35; Diana 1.25; Prosperity 0.90; Brilliant Star 1.80; Scarlet Due 1.40, Fred Moore 2.25, Blushing Bride 1.20; La Reine 1.Kardinaalshoed 1.Rose Grisdolin 1.20; Dvb. Murillo 1.35. Darwin Tulpen: Sier. van Flora 1.30; Sanders 1.25; Krelage 1.50; Tonnaye 1.001.40; Gretohen 0.90; Nora Ware 0.80; Pr. of Haarlem 1.25; Wm. Pitt 1.90; Rauwenhoff 1.101.30; Clara Butt 0.60—0,80; Bertigon 1.95; Oarange Phoenix 0.90; La Candeur 1.00; Creuze 1.00; Mahonie 0.90; King Harold 1.10. Enkele late tulpen: Ing. Yellow 1.00, Bout. d'Or 1.00, Caledonia 1.00, Snowdon 0.90. Naroissen Emperor Dn. 1.60; Barri Consp. 0.4; Albo Pleno 0.50; Vic toria 1.15; Lucifer 0.65; Empress R. 0.55; Watkin R. 0.75. Crocus sen Lothair 1.00; Bruno w 0.55; Blauw 1.35; Geel 2.00. Hyacinthen Er. Lady Borby 17 18 3.10; Gertrude 19 4.00, 16—18 3.30, 1517 2.L'Innocence 19 3.00, 18-op 2.50; Maria Cornelia 1719 3.00; Perlo Brilliant 16—18 3.45, 14—16 3.00; Mo reno 1517 2.00; Gen. de Wett 1920 4.10; City of Haarlem 1617 5. Queen of the Blues 1718 3. Dicl Spectalilis 7.00; Imperator 9-op 0.70, 8-op 0.55; Montbr. Meteor 0.70; Scilla Siberica 0.300.60; Colv. Alba 9-op 0.70; Gal. Elwesie 0.95; Lil. Urn- balatum lS-op 4.00, 18—18 3.00; Lil. Um. Multifl. 2.403.50; Lil.-Trigrinum 18 6.00, 16—18 4.50, 14—16 3.40. Gladiolen: Hilda 1214 45 cent; Maidenblush 1012 10 cent; Halley 14-op 85 cent, 12-op 40 cent; Venus 12-op 45 cent; Petain 12-op 40 cent, 1012 10 cent; Ame rica 13-op 35 cent, 1012 20 cent, 810 5 cent; Flam. Sword 14-op 40 cent, 1214 25 cent; Panama 1012 10 cent; Jac. van Beieren 12-op 55 cent, 1214 10 cent; Fooh 12-op 35 cent, 1012 15 cent; Schwaben 12-op 50 cent; Vesuvius 14-op 60 cent, 10 12 10 cent; Rose Precose 1012 10 cent; Odin 12-op 25 cent White City 14-op 0.80 1.20, 1214 80 cent; Brilliant 12-op 30 cent; Golden West 1012 15 cent; Yesko 14-op 25 cent; Orange Queen 1214 85 cent, 1012 25 cent; Red Emperor 14-op 65 cent, 12—14 45 cent, 10—12 10 cent; Flora 12-op 40 cent; Souvenir 13-op 30 cent. Plantgoed per H.L.: Darwin Tulpen: La Fiance 32. Copland 14.00—27.00, 7—11 22.50; Bar- tigon 14.00—14.00; Wm. Pitt f 12.00— 28.00; Elisabeth 10.00—22.00; Rauwen hoff 16.00; Centenaire 12.00; Sanders 11.00; Sier. van Flora 10.00. Dubbele vroege tulpen: Murillo Rose 21.Theeroos 32.0038.00; Peach Blossom 80.00. Enkele vroege tulpen: Oosten rijk 28.00—57.00; Coul. Card, 40.00— 75.00; Brilliant Star 56.00; Cram. Bril liant 14.00; Due de Berlin 50.00; Diana 22.50; La Reine 13.00; Elt. Bout d'Or 11.00. Sjalotten per Kg. 12 cent. Lotgevallen van een Duitschen mijnwerker, die uit Rusland terug keerde. De correspondent van de Arbeidsbeurs liet bekend maken dat er een groot aantal mijnwerkers voor de Russische mijnen ge vraagd werden en wel voor een goed ar beidsloon en onder bijzonder gunstige le vensvoorwaarden. De partij-secretaris der K.P.D., een ze kere Esser, woonachtig in Essen en een Russisch ingenieur van de handelsdelegatie in Berlijn namen de arbeiders in dienst. Op dringend verzoek kreeg ik een lijst met de loon- en arbeidsvoorwaarden, waarin de sollicitanten het volgende werd gewaar borgd Een zes-urige arbeidsdag en na vier werkdagen een rustdag, die afzonderlijk betaald wordt. Loon voor de gewone ar beiders zou 125 tot 150 roebel per maand bedragen. Het loon voor de houwers was 160 tot 180 roebel en nog hooger. Na een jaar zes weken vacantie met vrije reis naar huis. Er zou 30 pet. van het verdiende loon overgestuurd worden voor het onder houd van het achtergebleven gezin. Boven dien vrije woning, vrij vuur en licht. Ingeval het gezin meegenomen werd zou 15 pet. van het verdiende loon op een bui- tenlandsche Bank ter beschikking van den eigenaar worden gedeponeerd. Werkpakken waren aanwezig. Voor be lasting werd 1 y. pet. van het loon afge trokken. Conflicten met de meerderen weiden eventueel door een buitengewone commissie beslecht. Verder hadden de buitenlandsche ar; beidskrachten dezelfde rechten als de Rus sische staatsburgers. De formulieren moesten weer afgegeven worden. Om mij toch voor alle gevallen veilig te stellen, heb ik een formulier met de voorwaarden meegenomen, daar er geen schriftelijk contract werd afgesloten. De voorwaarden waren al te aanlokke lijk. Ik liet me overhalen. Wij zeiden dus ons werk op en vertrokken den 3en Augus tus per extra-trein met ongeveer 300 man nen, benevens een aantal vrouwen en kin deren naar Rusland. De commandant van het Russische grensstation, omringd, van meerdere offi cieren (o.a. ook de bekende Sovjet-agent Jonny te Graf) begroette de arbeiders met den communistischen groet, die door de meesten krachtig beantwoord werd. Na het zingen der Internationale en na verschillende toespraken, die vooral ten doel hadden geestdrift te wekken voor Rusland en het vijf-jaren-plan, werden de nieuw aangekomenen in Schebetowka hun plaatsen aangewezen in de verschillende treinen, die hen naar de plaats van bestem ming zouden brengen. In de wachtzaal le klasse werden wij overvloedig, haast over dreven onthaald. Daar viel het mij reeds op, dat zich heele drommen bedelaars voor de ramen verza melden, die echter telkens weer door de politie verjaagd werden. Die menschen wa ren te lui om te werken en voor hen had Sovjet-Rusland geen plaats, vertelde men ons. 's Avonds voor ons vertrek werd er nog een meeting georganiseerd, waarbij muziek en voordrachten elkander afwisselden. Na elk nummer werd een korte toespraak gehouden. Een opmerking van Jonny te Graf, die herhaaldelijk met klem betoogde, dat hij de Duitsche kapitalistische Justitie ont vlucht was, bracht mij en vele andere in de grootste verbazing. „Denk nu asjeblief niet, dat de gebraden duifjes je voortaan in den mond vliegengij zijt gekomen om te werken en mede te helpen aan het groote doel: den opbouw van Rusland!" Opvallend was ook, dat haast niemand, van de Russische burgerbevolking aan <le meeting deelnam en dat het jneerendeel der betoogers Joden waren. Met; de muziek voorop trokken we naar het station terug, waar we opnieuw onthaald werden. Den volgenden morgen vertrokken wij. Iedere trein werd meermalen met de wuivende passagiers en de tallooze roode vanen ge filmd. Bij onze aankomst in Charkow speel den zich dezelfde tooneelen af: toespraken, een overvloed van spijzen en dranken, die ons in de wachtkamer le klasse werden opgediend. 't Leek een Luilekkerland. Men toonde ons in de stad de groote gebouwen der arbeidersvereenigingen en de wandelparken en tracteerde ons op het station nog eens overvloedig. Na een reis van anderhalven dag be reikten wij tenslotte ons doel. Er was geen mensch om ons te verwol komen. Na een marsch van anderhalf nur bereikten wij de mijn Irmenhof, waarin wij zouden werken. De troostelooze weg door de steppe, waarin geen boom of struik le zien was en die onze stemming geweldig drukte, was niets in vergelijking met den eersten verpletterenden indruk, dien de mijn op ons maakte. Zonder een woord van welkom werden onze kwartieren aange wezen. De heele groep, bestaande uit 17 mannen en 4 vrouwen met kinderen werd in een huis met 9 kamers ondergebracht. Behalve dat het eten beslist onvoldoende was, konden wij het onmogelijk door de keel krijgen. Wij hadden gehoopt na de ver moeienissen der lange reis in een heerlijk frisch bed uit te kunnen rusten. Maar wij hadden zoo'n last van allerlei ongedierte dat wij den nacht doorbrachten in een houten keet die in de nabijheid stond. Wij konden dien naoht geen oogenblik slapèn, want de dieven zouden onze dekens weggehaald hebben. Den volgenden morgen waarschuwde de tolk ons, om niet alleen in de steppe ce gaan, want wegens de vele landloopers en bandieten die zich daar schuil hielden, was men niet zeker van zijn leven. Wij eisoh- ten dat onze slaapgelegenheden direct van ongedierte gereinigd zou worden. Dit ge beurde dan ook: men legde n.l. eenige lappen, die in een zure chemische stof ge drenkt waren, onder de onderlagen. Op de naburige mijn „Britaniancha" troffen wij de Duitschers in nog veel ellen diger toestand aan. Daar had men reeds gestaakt wegens loonsgeschillen. Toen wij hun vertelden, dat wij 't beloofde maand loon nog niet ontvangen hadden, omdat zooals Jonny te Graf in een zijner rede voeringen te Charkow beweerde de ar beiders van het vorige transport zich be dronken hadden en het de bevolking las tig hadden gemaakt, werden zij zeer kwaad en zij verklaarden, dat dit alles van a tot z gelogen was. Slechts 5 van on^ werden bij een be stuursvergadering toegelaten, n.l. zij die lid waren van de K.P.S. en hun Bewijs van lidmaatschap konden toonen. Deze deelden ons mede, dat er voorloopig (de mijn was nog in aanbouw) voor ons geen werk was als mijnwerker; wij moesten in de steen groeven gaan werken. In plaats van vier roebel kregen we slechts 2.30 roebel ar beidsloon, terwijl we zeven uur moesten werken. Voor den strekkenden meter steen slag (4 c.M. en 2.30 M.onbijuix slag (4 c.M. breed en 2.30 M. hoog) werd een tarief van 27 roebel voor 16 man vast gesteld. Daarbij moesten we de springstof zelf betalen. Zoo was het dus onmogelijk om een loon van 2.30 roebel te verdienen. Na twee uur eischten wij een hooger tarief. Na lange discussies werd ons eindelijk een minimumloon van 140 roebel per maand toegezegd. Het handgeld had men ons reeds voor den aanvang van het werk be loofd. Daar wij echter in het geheel niets hoorden, legden wij het werk neer. Een lid van den bedrijfsraad beloofde ons ten slotte onder schimpen en schelden op on ze z.g. anti-socialistische gezindheid (ter wijl hij zelf zijn verdiensten voor de Re volutie releveerde), direct 50 roebel hand geld en na 10 dagen de overige 75 roebel. Slechts 50 roebel werden ons uitbetaald. De arbeidstoestanden tarten iedere beschrijving. Voor iederen werktijd werden wij tot op de huid onderzocht of wij soms geen tabak of lucifers bij ons hadden. Wij zeiden, dat in Duitschland zoo'n gebrek aan discipli ne onmogelijk zou zijn. Het afwerken der mijngangen bleef b.v. 15 M. achter. Men moet zich dezen toestand eens indenken en dan in bergstreken, waar heel veel zwakke punten waren. Ondanks onze protesten schoot men toch op „Russische manier", op, waarbij de man nen aan het grootste levensgevaar werden bloot gesteld. De bij ons zoo vaak bespotte „Sparmi- nisten" waren daar heel gewoon. Iedere handgreep, iedere rustpauze werd nauw keurig geregistreerd, blijkbaar, om onze grootere prestaties later ook van de Rus sische arbeiders te eischen. Volgens de wet duurde het werk in de mijn 6 uur, maar niemand kwam voor 7 uur uit de mijn. De taak van den Russischen mijnwerker is zóó hoog gesteld, dat hij om zijn geregeld loon te kunnen verdienen, wel gedwongen is om een tot drie overuren te maken. Do vijfde werkdag wordt in elk geval daarbij ingeboet. Overal waar er gelegenheid voor was, deed men in de mijn zijn behoefte. W. O.'s waren er niet. Bij gebrek aan waschwater moesten wij het drinkwater gebruiken om ons te was- sohen, en dit water moest kilometers ver op karren gehaald worden. Levensmiddelon kreeg men door middel van bons in den coöperatieven winkel, waar men soms uren moest wachten. Vleesch en boter was er niet. Kleeding noch schoeisel was tegen ma tigen prijs te koopen. Wij moesten terdege op onze zaken passen, want er werd be trekkelijk veel gestolen. Het is haast onmogelijk de vele ellenden in dit mijn district afzonderlijk op te noe men. Men zei, dat na de invoering van het vijf-jaren-plan het transportwezen veel slechter geworden was. Hierbij komen dan nog de inwerking van het klimaat en dood- sohe omgeving. De meesten werden na en kele dagen, tengevolge van slechte voe ding en verzorging, ziek en kregen hoogo koorts. Nadat wij van 10 tot 22 Augustus op de mijn Irmenhof geweest waren, besloten wij met vieren, tot iederen prijs terug te keeren om aan een wissen dood te ontkomen. Zon der passen, want die kregen we niet, ver trokken we naar Charkow. De Duitsche consul aldaar, was reeds op de hoogte van de toestanden op Irmenhof. Wij werden in het hotel „Sparbaka" onder gebracht om daar op onze passen te wach ten. Wij troffen ook nog andere Duitsche mijnwerkers- aan, die zich in dezelfde om standigheden bevonden. Wij ontmoetten o.a. een collega uit Gelsenkirchen, die ons vertelde, dat zij, nadat zij reeds drie sta tions van de mijn „Amerikanha" verwijderd waren met 14 man door de politie terugge haald en gearresteerd werden onder be schuldiging van contra-revolutionnaire ac tie I Na lange onderhandelingen had men een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat men hun daaromtrent niets ten laste kon leggen. De verpleging in hotel „Spartaka" was zeer goed, echter alleen om kost wat kost onzen slechten indruk over Rusland uit te wisschen. De Russische ambtenaar toonde ons vloekend eenige artikelen uit Duitsche kranten, die door teruggekeerde arbeiders geschreven wa.ren en die hun medemen- schen waarschuwden voor Rusland. Men wilde ons nu bewegen om nog eens in een ander Jistirct te gaan werken, waar het klimaat gunstiger was. Wij wisten ech ter, dat het daar niet beter was en wei gerden. Gedurende ons onvrijwillig oponthoud in Charkow hadden wij gelegenheid genoeg om onze oogen goed den kost te geven. En wat wij zagen, was verschrikkelijk! Veel meer dan de helft der bevolking loopt bar revoets. Verschillende keeren heb ik en ook mijn kameraden met lompen bedek te bedelaars gezien, die in kelderopeningen zaten. De kerken zijn haast alle, op en kele na, vernield of in clubhuizen, biosco pen en theaters veranderd. Het viel ons echter op, dat de weinige kerken stampvol waren. Verschillende kee ren heb ik ook gezien, dat popen, die op vrijwillige giften aangewezen zijn, rijke aal moezen kregen. Eventueelo sfcrafgevangenen weiden pu bliek op de straten weggevoerd, onder be geleiding van een dubbel aantal bewakers. Algemeen werd er over geklaagd, dat de politie zeer slecht betaald werd. Een vader van 3 kinderen moet b.v. 60 roebel krijgen, terwijl de militairen der geregelde troepen en de leden der G. P. U. er zeer goed ge kleed en doorvoed uitzien. Den 13en September kregen wij einde lijk onze passen en reisbiljetten tot Ber lijn. Tegelijkertijd werd ons een stuk voor gelegd van den volgenden inhoud: Aan de buitenlandsohe afcleeling „Soyuzugol". Ondergeteekenden, allen buitenlandsche arbeiders, bevestigen hiermede, dat wij b:j onze terugreis naar Duitschland uiterst te vreden zijn, zoowel over de plaats, waar wij verbleven hebben, als over het loon, dat ons werd uitbetaald, alsmede over het ex tra-loon, dat wij voor overuren ontvingen en over het voedsel en de huisvesting; ook over alle andere dingen zijn wij zeer goed tevreden. Wij hebben geen rechten op de vereeni- ging „Soyuzugol", waarna wij teekenen. Allo betrokken personen, 22 in getal, weigerden hun handteekening te zetten om dat wij daarmee tegen beter weten in on waarheid zouden gezegd hebben. Het ge lukte mij, een exemplaar van dit stuk to behouden. De le>s, die ik en alle arbeiders daar over Rusland ontvangen hebben, is hard ge noeg geweest! Iedere schreeuwer over Rus sische toestanden raad ik aan om eens voor een week of zes a-ls mijnwerker naar dat land te gaan, dan zal hij voor altijd van de zegeningen van het Sovjet-paradijs verschoond wenschen te blijven. (Nadruk verboden).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15