UIT DE OMGEVING UIT DE RADIO-WERELF De Man van Nergenshuizen VRIJDAG 21 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT- DERDE BLAD PAG. 9 OEGSTGEEST. Feestavond 0. V. V. De voetbalver- eeniging O. V. V. is na de viering van haar eerste lustrum, het vorige jaar, steeds om hoog gegaan. De belangstelling bleef aan houden en het ledental groeit nog steeds. Tot nauwer aanhaling van den onder- lingen vriendschapband heeft zij voor a.s. Zondag een feestavond georganiseerd, waarop de tooneelclub van „St. Peter Ka- nus" uit Leiden het blijspel zal opvoeren „In de Mist". Deze avond is niet alleen toegankelijk voor de leden en genoodlg'en doch iedereen is welkom. Men veiuehaft zich daarmede werkelijk een aangenamen avond en steunt de R. K. Sportbeweging. Zwemvereen. „Poelmeer". Aan het jaarverslag van de Zwemver. „Poelmeer" is het volgende ontleend: Het verslag is keurig gesteld en zeer overzichtelijk. Het ademt een opgewekte toon. Hulde wordt gebracht aan het ge meentebestuur voor de steeds betoonde belangstelling, ook in den vorm van de zoo hoog gewaardeerde subsidie 500. en de tijdelijke aanstelling van den bad meester tot concierge van eenige genie en- tegebouwen. Het verslag brengt voorts in herinne ring de viering van het eerste lustrum met een feestavond en een onderling zwem feest in de inrichting. Dit zwemfeest werd bijgewoond door den nieuwen burgemeester A. J. v. Gerre- vink en belangloos opgeluisterd door het R. K. Harmoniegezelschap „Triumph". Het bestuur onderging geen wijziging. Het aantal leden bedroeg 421 en 6 dona teurs. De oud-Burgemeester van Griethui zen aanvaardde het hem aangeboden eere lid maatsoha-p De toestand der inrichting was goed, doch de October-storm heeft leelijk huis gehouden, zoodat wederom herstellingen noodig zijn. Het nieuwe coutrole-systeem werkte uitstekend, en de penningmeester was daaromtrent zeer tevreden. Van de Obligatieleening 1926 groot 1680 is reeds (met de a.s. uitloting mede) 850.uitgeloot, zoodat nog 830. schuld aan de obligatiehouders overblijft. Twee uitgelote obligaties werden aan de vereeniging geschonken. Het begin van het zwemseizocn was schitterend, doch na half Juli was het minder bevredigend vanwege het slechte weer. Uitgereikt werden 166 kaarten* voor volksbadon. Op deze kaarten werden 929 baden genomen. Er is veelvuldig gebruik gemaakt van de gratis instructie. De poloafdeeling komt met een eigen verslag. De tarieven en dienstregeling behoeven volgens het verslag geen wijziging. Het personeel bestaat uit badmeester Leget en controleur Blom. ï>e inrichting is geopend 3 Mei en ge s-loten 27 September. Genomen werden 11818 baden, tegen 11936 in 1029. Er zijn dus 118 baden minder genomen dan in 1929 Als men nu rekent d^t het grootste aantal ba-den is genomen in de eerste helft van het seizoen, dan kan men n«*gaan wat een invloed het slechte weer daarop heeft ge had. Het finantieel overzicht is te uitvoerig om bier weer te geven. Volstaan we met er op te wijzen, da-t dit zeer breedvoerig en overzichtelijk is samengesteld. Ontvangsten en uitgaven geven een be drag aan van 2627.26, De begrooting 1931 wijst aan in ontvangsten en uitgaaf 1725.66. Laten we hopen op een vroeg voorjaar en gunstigen zomer voor de zwem vereenigin-g „Poelmeer". VOORHOUT. Verkooping. Gisteren is het perceel van den heer H. Bakker, hetwelk verle den week in bod was gebracht, in het openbaar verkocht. De heer J. Hufner, alhier, heeft het gekocht voor de door hem in bod gebrachte som van 7200. WARMOND. St. Deus Dedit. Gisteren hield de Land-a-rbeidersbond St. Deus Dedit alhier een a-lgemeene vergadering onder Voorzit terschap van den heer H. Weyers, in Hotel de Stad Rome. Nadat deze de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend, zeide spreker dat hij tot zijn groot genoe gen kon mededeelen dat het aantal leden steeds stijgende was en momenteel het aantal van 56 bereikt had. Het gevolg hiervan is dat de oorspronkelijke verga derzaal te klein geworden is zoodat thans beslag gelegd moest worden op een der zalen van Hotel de Stad Rome. Hij spoor de de leden aan hun actie tot verwerving van meer leden onverflauwd voort te zet ten. Hierna werden door den Secretaris de notulen der vorige vergadering voorge lezen en onder dankzegging onveranderd vastgesteld. Uit het door den Penning meester uitgebracht verslag bleek dat op het oogenblik een batig saldo aanwezig was van 79.27. Hierna deed de Voorzit ter voorlezing van de bepalingen betref fende het op 1 Maart jl. in werking getre den pensioenfonds. Uitvoerig stond spre ker bij deze aangelegenheid stil en sprak er zijn groot misnoegen over uit dat van deze zoo bij uitstek ohristehjk sociale in stelling alleen die arbeiders kunnen profi- teeren die bij georganiseerde patroons werkzaam zijn of bij die patroons die het collectief arbeidscontract voor het Bloem- bollenbedrijf ook voor hen bindend had den verklaard. Met klem betoogde spreker dat in deze samenwerking met de arbei dersorganisaties gewenscht en rechtvaar dig was. De bepalingen in het pensioen fonds zijn voor de arbeiders uiterst voor- deelig daar bij het bereiken van den 65- jarigen leeftijd mits 10 dienstjaren een pensioen wordt uitgekeerd van 6.per week welk pensioen naar het aantal dienstjaren kan stijgen tot 12.per week. Voor losse arbeiders gelden deze bepalingen wanneer zij gedurende 8 maan den in het contractjaar bij een of meer georganiseerde patroons arbeid verricht hebben. De vergadering gaf duidelijk te kennen met het gesprokene door den Voorzitter accocrd te gaan en de houding van de on georganiseerde patroons werd sterk becri- tiseevd. Ingevolge het advies van het Hoofdbestuur werd besloten het collectief contract voor dit jaar niet op te zeggen. Door den Penningmeester der werkloozen- kas werden nu eenige inlichtingen ver strekt, meer van huishoudelijken aard, waarna hij mededeelde dat de tijd van aanmelding bij den correspondent der ar beidsbemiddeling was gesteld iederen werkdag tusschen 1011 uur voorm. en deze uren ook waren bepaald tot aanmel ding bij hem. Spreker wees er op, dat niemand uitkeering kon ontvangen die nog contributieschuld had. Bij de gebruikelijke rondvraag deelde de Voorzitter mede da-t het in de bedoeling ligt ook dit jaar we derom een feestavond te houden, waarvan nog nadere mededeelingen zullen geschie den. Het lid v. d. Berge vroeg of het niet mogelijk was dat de maand Mei als uit- keeringsmaand werd ingelascht, waarop de Voorzitter antwoordde, dat dit ter be slissing was aan den Bondsraad. Nadat niemand meer het woord verlangde werd de bijeenkomst door den Voorzitter ge sloten onder dankzegging aan de leden voor de aangename discussies. OUDE WETERING. Inbraak. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken bij den heer J. W., winkelier alhier. De daders hebben een ruit van de voordeur uitgesneden en zich zoo toegang tot den winkel ver schaft. De heer L. die het rinkelen der glasscherven had gehoord, kwam naar buiten geloopen, waarna twee personen op de vlucht sloegen. Het mocht hem niet gelukken de dieven te achterhalen. Geluk kig wordt er niets vermist. ROEL OF AR ENDS VEEN-. Coöp. Broodbakkerij. De oprichting van een Goöp. broodbakkerij alhier schijnt steeds meer vasten vorm aan te nemen. Op de laatstgehouden vergadering is in beginsel besloten, dat de bakkerij te Oude- Wetering zal worden opgericht. Het be stuur zal in de eerstvolgende vergadering worden gekozen en zullen de nadere plan nen nader worden bekend gemaakt. W0UBRUGGE. Geboren Christina Clasina dochter van A. Broekhof en C. C. van den Berg. Gehuwd: W. van der Lubbe jm. 37 jaar en H. A. Lieverse jd. 28 jaar. Programma's voor Zaterdag 22 Nov. Huizen, 1875 M. Uitsluitend K. R. O.-uitzending. 8.009.15 Concert. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.01—12.15 Politieberichten. 12.15—1.45 Concert K. R. O.-Sextet. I.452.30 Grammofoonplaten. 2.30—3.00 Vrage nhalf uurtje voor jeugdi ge personen. 3.004.15 Kinderuurtje. 4.154.45 Verzorging van den zender. 4.456.00 Gramofoonplaten. 6.016.15 Nieuwsberichten in het Espe ranto. 6.156.35 Journal. Weekoverzicht. 6.35—6.45 Gramofoonplaten. 6.45—7.15 Cursus Esperanto. 7.157.45 Lezing. 7.458.00 Politieberichten. 8.008.30 Gramofoonplaten. 8.3011.00 Concert K. R. O.-Orkest. II.0012.00 Gramofoonplaten. Hil-ersum, 298 M. VARA-uitz. 8.00 Orgelspel door Joh. Jong. 9.00 Gramofoonplaten. 10.00 V. P .R. O. Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Mevr. Kroon Kuneken. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Oonoert V. A. R. A.-Septet. I.45 V. A. R. A.-liedjes voor V. A. R. A.- kinderen. 2.45 Paedag. concert. 4.15 Duitsche les. 5.00 Ons huis een tehuis door Landre. 5.45 Kinderuurtje. 6.45 Bij de pomp. Teun de Klepperman. 7.00 Concert Rott. Kinderkoor „De Klei ne Stem". Theo de Vries (tenor), T. de Vries van Bosse (piano). 8.00 Uitz. uit het Concertgebouw te .Amsterdam. „De Stem des Volks". To v. d. Sluys (sopraan), H. Koning (bariton), J. Nieland (orgel). Utr. Sted. Orkest. 9.15 Bestuursmededeelingen. 9.25 Actueele mededeelingen. 9.30 V. A. R .A-Varia. 9.35 Vervolg Concert. 10.45 Persberichten. II.00 Gramofoonplaten. 12.00 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. .10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. I.202.20 Orkestconcert. 3.25 Berichten. 3.30 Voetbal verslag door ooggetuige. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Liederen door A. D.'Orme. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Sportberichten. 7.05 Pianospel door Joh. Stookmarr. 7.20 Lezing. 7.50 Orkest. 9.20 Berichten en Lezing. 9.55 Orkestooncert. 10.55—12.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i 8", 1725 M. 9.20 Concert. 12.50 Gramofoonplaten. 5.05 Concert. 9.05 Tooneeluitzending. 9.50 Orgelspel. V Langenberg, 473 M. 6.20—7.50 Gramofoonplateni 9.3510.05 Gramofoonplaten. 10.30 Gramofoonplaten. 12.25 Gramofoonplaten. 4.505.50 Orkestooncert. 7.20 Vroölijke avond. Kalundborg, 1153 M. II.35—12.05 Gramofoonplaten. 2.504.50 Orkestconcert en zang. 7.208.20 Orkestconcert en zang. 8.45—9.05 Cello soli. 9.2010.10 Trio-concert. Zang. 10.1011.35 Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert. 8.35 338.2 M.) Concert georganiseerd door de S. A. R. O. V. Ze es en, 1635 M. 5.456.20 Lezingen. Daarna Gramofoon platen. 9.501.20 Lezingen. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.203.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Tooneeluitzending. 9.40 Berichten. Daarna tot 11.50: Or- kestconcert. DE HILVERSUMSCHE G0LFLENGTE- MISèRE. De rustverstoorders op het spoor. Welke zonderlinge toestanden er in ons land bestaan op het gebied van de radio zenders moge blijken uit het volgende, dat. door den heer Dubois, gedelegeerde in de Union Internationale des Radiodifusions aan het „Volk" wordt medegedeeld. Zooals bekend, heeft vrijwel iedereen in ons land de storing op de 298 Meter golflengte geweten aan het Italiaansche station Turijn, dat met over-modi.latie onze uitzendingen heette te verstoren. Do heer Dubois heeft zich tot de Italianen gewend en de mededeeling gekregen, dat overge-- moduleerde uitzendingen niet meer zullen plaats vinden. Het Brusselsche Controle- Bureau van de Internationale Union heeft daarop de Nederlandsche uitzendingen op de 298 Meter-golf gecontroleerd. Bij de con trole kwam het merkwaardige feit aan het licht, dat de Hilversumsche zender niet op 298 Meter zond, maar ten minste 4 Kilo cycles uit den koers geslagen was. Hil versum zat nu te dicht bij de golflengte van Aberdeen (het verschilde maar 4 Kilo cycles van het Engelschc station) en on dervond van dezen zender de meeste sto ring. Bij de N.S.F. in Hilversum is men n.l. den laatsten tijd bezig den zender zoo goed en zoo kwaad als het gaat te veranderen en het instrument z.g. kristal te sturen. Zoolang deze verandering nog niet is aan gebracht heeft men blijkbaar luk-raak een golflengte ingesteld, die eenigszins in de buurt van 298 Meter moest zijn, met hel bekende slechte gevolg. De kristal-sturing is ook thans nog niet in orde. DE PLUIMVEE VEREENIGING „NIJKERK EN OMSTREKEN" houdt een na tionale pluimvee tentoonstelling in de eierhal te Nijkerk. Een paar prachtige pauwen, die op de Nijkerksche tentoonstelling pronken. FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 33) „O, dat komt in orde", antwoordde ik, terwijl ik voorzichtig van de sofa opstond „wij zullen hier of daar stoppen en een koffertje en een tandenborstel voor je koo- pen. Geld speelt op dit tochtje geen rol." „Goed", zei Billy, „ik heb hard gebrek aan een nieuwe uitrusting." Ik liet hem zijn kamer zien en toen kwam hij met mij terug naar de mijne, waar hij mij hielp uitkleeden, zonder mijn verband te beschadigen. Behalve beide deuren op slot te doen, nam ik geen ver dere voorzorgsmaatregelen. Ik begreep, dat mijnheer Guarez en zijn vrienden, ook een veelbewogen avond achter den rug hadden en dat ik, na dat kloppartijtje op straat, wel op een paar rustige uurtjes kon rekenen. Mijn hoop bleek niet onge grond. Ik sliep het overige gedeelte van den nacht in één stuk door, en werd wak ker door het kloppen van het kamermeisje, dat thee bracht. Evenals den vorigen dag, sprong ik, doch nu een weinigje voorzichtiger, uit bed en draaide den sleutel in het slot om, waarna ik weer onder de dekens ging en haar toeriep, dat zij binnen kon komen Ik herinnerde mij na-tuurlijk, hetgeen Bil ly mij gezegd had, n.l. dat zij iets belang rijks had mede te deelen, doch een enkele blik op haar bedrukt gelaat, zou mij on middellijk dit feit duidelijk gemaakt heb ben. „Zeg, wat scheelt er aan?" zei ik. Zij plaatste het theeblad op het tafel tje naast mijn bed. „Weet U soms, wat er met Milford is gebeurd, mijnheer?" vroeg zij bevend. Ik staarde haar verbijsterd aan. „Goede hemel", riep ik, „je wilt toch niet zeggen, dat hem weer iets is overkoben?" „Kort nadat U het huis heeft verlaten, is hij weggegaan, mijnheer en hij is niet teruggekomen." Zwijgend hoorde ik deze verbijsterende mededeeling aan en bleef daarna eenige oogenblikken in gepeins liggen. „Weggegaan?" herhaalde ik einde^'. „Hoe ging hij weg. Hij was toch te zwak om te loopen niet waar?" Zij schudde haar hoofd. „Dat weet ik niet, mijnheer. Er werd door een jongen een briefje gebracht en onmiddellijk oaar- op reed hij met een taxi weg, mijnheer." Ik begon te lachen. Ik kon er werkelijk niets tegen doen. „Ik denk, dat Milford aan den boemel is gegaan", zei ik. Het aardige kamermeisje keek mij ont hutst aan. „Misschien is hij niet wel bij het hoofd, mijnheerde keukenmeid en ik vonden, dat hij zoo zonderling deed, alsof hij geheel in de war was." Ik knikte, ,,'t Zou mij niets verwonde ren, al jelui het bij het rechte eind had den." Feitelijk kwam hun theorie mij in het geheel niet waarschijnlijk voor, doch voor het oogenblik kon ik er niets van denken, nog minder zeggen. „Wil je mijnheer Logan vragen, bij mij te komen", zei ik, toen zij aanstalten maakte, om heen te gaan. „Wij zullen, zoo dra ik op ben, een onderzoek.naar Milford instellen." Een oogenblik later kwam Billy in een schitterende pyama binnen. „Dat is een raar geval, Billy", zei ik. „Nu zijn wij Milford kwijt." Toen vertelde ik hem, wat ik zooeven had vernomen. Het komieke van het geval trok hem even sterk aan. als het mij had gedaan. Hoe het ook zij hij ging op den rand van 't bed zit ten grinniken van de pret. „Er is geeu gebrek aan afwisseling in deze geschiedenis", lachte hij, „dat is ten minste iets, dat in haar voordeel pleit. Wat kan er in 's hemelsnaam met dien vent ge beurd zijn?" Ik schudde mijn hoofd. „Wie weet, is hij niet door dien vriendelijken Guarez weg gelokt en doodgeranseld. Ik zou het haast niet kunnen gelooven, dat hij zoo'n ezel was." „Zou het niet mogelijk zijn, dat hij een van de bende was?" vroeg Billy met een hoopvolle uitdrukking in zijn stem. „Neen", zei ik. „Ik ben er zeker van, dat Milford trouw is. Waarom zouden zij hem anders vergiftigd hebben, en waarom zou hij anders tusschenbeide gekomen zijn, mij geholpen en verdedigd hebben? Neen, Billy, ik maak mij ongerust over Milford." „Ja", zei Billy, ,,'t Is een lamme geschie denis. Wat denk je te gaan doen?" „Ik weet het nog niet", zei ik, terwijl ik uit bed stapte. „Ik kan er de politie niet bijhalen. Wij moeten wachten en uitkij ken, dat is alies." „En laten wij in dien tussohentijd dien arm van jou eens nakijken." Hij maakte het verband los en keek on der goedkeurend knikken, hoe de vruchten van mijn avontuur van den vorigen avond na een nacht rusten er uitzagen. „Prachtig", kondigde hij aan. ,,'t Is zoo good als dicht. „Dat is het resultaat van een gezond gestel en zedelijke levens wijze. Vandaag zullen wij het verband er nog omlaten, alleen maar voor de zeker heid, maar morgen kan het er af." „Laat ik dan, voor je Het nieuwe verband legt, eerst een bad nemen", zei ik. „Zeg. wat ik zeggen wilde, kan jij chauffeeren Billy knikte. „Ik heb het zeer veel ge daan. Li Buenos-Ayres rijdt alles auto te genwoordig." „Dan moet je mij er vandaag heenrij den. Ik ben geen professor in het chauffee ren en met dezen arm heb ïtc een grondig excuus." „Laat liet maar aan mij over", zei Billy rustig. Wij namen ieder een bad, waarna Billy mijn arm verbond en ik beloonde zijn vriendelijkheid, door hem men scheerge reedschap te leenen. De emotie van de keu kenmeid over het verdwijnen van Milford deed aan het bereiden van een uitstekend ontbijt geen schade en wij deden het over vloedig eer aan, doch Billy, die sterk onder den indruk van de luxueuse schotels was, het meeste. Het was inmiddels tien uur geworden. Om half elf was de auto besteld. Ik stak een pijp op en benutte den tijd, dien ik nog over had, om naar beneden te gaan en te kijken, wat er van mijn personeel was overgeschoten. Ik begon te vreezen, dat met het oog op de laatste gebeurtenissen, zoowel de keukenmeid als het kamermeisje hun dienst zouden opzeggen of wegloopen, terwijl ik weg was en dit was een treur spel, dat ik vast besloten had, zoo moge lijk, te voorkomen. Zij waren beiden in de keuken en met de wetenschap, dat een vlugge aanval het beste verdedigingsmddel is, opende ik ter stond het vuur. „Dat is een lastig geval met Milford". zei ik. „Het lijdt geen twijfel, dat de goe de man 't in zijn hoofd heeft gekregen. Ik zal nog dezen morgen een onderzoek instellen en ik verwacht, dat wij hem spoe dig zullen vinden, maar inmiddels weet ik nog niet, wat ik zal doen. Na hetgeen wi llebben ondervonden, zou ik niet gaarne een nieuwen huisknecht nemen, zonder dc strengste inlichtingen in te winnen. Zou den jullie samen op het huis willen passen, zoolang ik afwezig ben? Ik weet heel goed dat het niet gemakkelijk is en daarom zou ik jullie dubbel loon willen betalen, als het jullie aannemelijk voorkomt." Mijn royaal aanbod bleek succes te heb ben. Beide vrouwen verklaarden zich be reid en in staat, om het vraagstuk op te lossen. De keukenmeid ging zelfs zoover, te verzekeren, dat zij alles in het werk zou stellen, om het een heer, -zooals ik was, naar den zin te maken. Zij schenen bijzon der verlangend, om nog verder over de ver dwijning van Milford uit te weiden, doch ik ping, onder voorwendsel, dat ik mijn kof fer nog moest in orde maken, vlug de trap op naar de hal, waar ik Billy vond, die de marmeren pilaren aan 't bewonderen was. „Dat hutje zal een lieven duit gekost hebben", zei hij critisch. „Ik zou wel eens willen weten, hoeveel inkomsten die Northcote heeft." „Nu, is het vierhonderd pond per jaar minder dan het was", zei ik, terwijl ik met voldoening op mijn gordel klopte. „Kom, ga mee naar boven en help mij de riemen van mijn koffers vastmaken." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9