22ste Jaargang VRIJDAG 21 NOVEMBER 1936 No. 6752 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e £eicbelve (Bou/tant OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van het tarief wordt berekend Dit nummer bestaat uit drie bladen Loon-bepaling en een motie Onder de Katholieken zijn vele voorstan ders van een loon naar behoefte. Zoo wordt er beweerd. Is deze bewering juist? Ja en neen. Als men daarmede zou willen zeggen, dat er vele Katholieken zijn, die als eerste maat staf voor de bepaling van het loon aannemen de behoefte van den arbeider, van dengene, die zijn arbeid geeft dan zou deze bewering volmaakt onjuist zijn. Indien men daarmede bedoelt, dat er Ka tholieken zijn, die als eerste norm voor de grootte van het loon aanvaarden de a r b e i d s- praestatie en daarna ook in aanmerking wenschen te nemen de behoefte dan is deze bewering volkomen juist. Allereerst moet worden vastgesteld, wel ken arbeid verricht iemand; wat voor loon komt hem voor dien arbeid zeker toe. Dat loon moet minstens zoo groot zijn, dat hij als tenminste die arbeid een volwassen kracht vraagt een gezin ervan kan onderhouden. Of hij zulks al dan niet fei telijk doet, komt er niet op aan. Als zóó het loon is vastgesteld, dan kan men het gaan ver- hoogen voor hen, die f e i t e 1 ij k een gezin moeten onderhouden, daarbij lettend op de grootte van dat gezin. Deze aanvulling van het loon want het is niet meer dan een aanvulling van wat men zou kunnen noemen het stan daard-loon is vóóral dan gewenscht, naar de meening van vele katholieke sociolo gen, indien dat standaard-loon minimaal is, m.a.w. niets meer bedraagt dan het minimum, het allerminste, hetwelk noodig is voor het onderhoud van een middelmatig groot gezin. Met deze beginselen voor oogen is het o.i. onmiddellijk duidelijk, dat de in de Tweede Kamer door den om zijn antipapisme be kenden ds. Lingbeek ingediende motie een onrechtvaardigheid beoogt Zooals toen weet, wil de heer Lingbeek aan de religieusen, die onderwijs geven, een lager salaris toegekend zien, dan aan andere ongehuwde onderwijs krachten. De heer Lingbeek wenscht dus hier bij de loon-bepaling niet (als bijkomstige fac tor) rekening te houden met het al dan niet gehuwd zijn, met de grootte van het gezin, maar met de wijze, waarop iemand uit vrije verkiezing zijn geld gebruikt of benut, met de ir.dividueele levenswijze van dengene. die loon ontvangt. En dat noemen wij een onrechtvaar digheid. Trouwens, de consequenties daarvan zal nie mand willen aanvaarden, ook ds. Lingbeek niet! Als men een onderwijzeres minder salaris geeft, omdat zij als religeuse minder noodig heeft, dan haar „in de wereld" levende collega, dan zou men ook één uit zéér vele voorbeelden! aan een onderwijzeres, die bij gefortuneerde ouders inwoont en voor eigen onderhoud niet behoeft te zorgen, minder sa laris moeten uitkeeren, dan aan een ander, die een kamer moet huren en verder geheel op eigen verdiensten is aangewezen. Oók voor degenen, die bij de loon-bepaling het behoefte-element niet geheel willen uit schakelen, ligt o.i. in de strekking van de motie- ds. Lingbeek duidelijk een onrechtvaardigheid en is zij dus onaanvaardbaar. Maar zoo mogelijk moet de onrecht vaardigheid dezer motie nog grooter zijn in de oogen van hen, die altijd beweren, dat al léén en uitsluitend arbeidsprestatie het loon moet bepalen en al dan niet gehuwd zijn, al dan niet een groot gezin hebben daarop niet de minste invloed mag hebben, zooals de libe ralen en de sociaal-democraten! En toch schijnt het, na wat reeds daarover in de Tweede Kamer is gesproken, niet twij felachtig, of ook van dien kant zullen er stem men aan die motie worden gegeven!.... Wij zullen met belangstelling afwachten de ver dere behandeling der motie-Lingbeek op een nog nader te bepalen dag. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Groote rede van dr. Curtius. Onderwerping van Boecharin. BINNENLAND. De Tweede Kamer behandelt de Ar- beidsbegrooting. (1ste blad). Minister Terpstra en het spellingvraag stuk. (1ste blad). DeVoorzitter van de R. K. Kamer-Cen trale Leiden heeft bedankt, (lste blad). Men is thans bezig met de doorbraak van het FORT DE BILT ten behoeve van een rechte weg van Utrecht naar de Bilt. De werkzaamheden. VOLKENBOND DE ONTWAPENING. Frankrijk tot beperking bereid? Het schijnt, dat op het oogenblik te Genèvs besprekingen aan den gang zijn tusschen de Engelsche en Fransche delegaties van de ont wapeningscommissie in verband met het Fran sche plan tot uitbreiding van de vloot. De marinekringen van Engeland, dat door de conventie van Londen gebonden is aan vijf tien kruisers van 10.000 ton en een totale ton- nemaat aan duikbooten van 52.000 ton, zijn verontrust door de Fransche uitbreidingsplan nen, die hierop neer komen, dat Frankrijk in 1936 in het bezit zal zijn van 12 kruisers van 10.000 ton en een totale tonnemaat aan duik booten van 97.000 ton. De Engelschen trachten de Franschen nu te bewegen, hun vlootuitbreiding zoodanig te be perken, dat Frankrijk niet meer dan 9 kruisers van 10.000 ton zal hebben, terwijl de tonne maat aan duikbooten 75.000 ton zal bedragen. De Franschen schijnen niet ongenegen, zich tot deze vlootuitbreiding te beperken als zij dan met goedvinden van Amerika, Engeland en Japan tot de conventie van Londen zouden kunnen toetreden, waardoor Amerika, Enge land en Japan tegenover Italië zouden erken nen de rechtmatigheid van deze Fransche vlootcijfers. BELGIE DE MEERDERJARIGHEID VAN PRINS OTTO. Toespraak van ex-keizerin Zita. Gisterochtend om 9 uur heeft ex-keizerin Zita op het kasteel van Steenockerzeel dele gaties van Hongaarsche en Oostenrijksche legi timisten ontvangen en in een korte toespraak medegedeeld, dat aartshertog Otto vandaag meerderjarig was geworden en van nu af het eenige hoofd van het Koninklijke Hongaarsche Huis was. De aanwezigen teekenden een acte, waarna de ex-keizerin, de aartshertog, andere leden der koninklijke familie en de genoodig- den zich naar de kapel begaven, waar de ge wezen Hongaarsche minister, mgr. Seydel, de Mis celebreerde. Na het Te Deum nam mgr. Seydel het woord ter nagedachtenis van wijlen keizer Karei. Hij wenschte den aartshertog Otto geluk en hoopte in de toekomst een luisterrijke Te Deum te kunnen houden, maar dan in de kathedraal te Boedapest. Des middags werd een receptie gehouden, waarna de delegaties naar Oosten rijk en Hongarije terugkeerden. Woensdag had de ex-keizerin den delegaties een diner aan geboden. In verband met geruchten over stappen, door koning Albert gedaan bij de ex-keizerin, heeft de met de opvoeding van aartshertog Otto belaste functionaris aan de „Dernière Heure" verklaard, dat hij wegens de aanhou dende berichten in de bladen over putschplan nen van de ex-keizerin opdracht had gekre gen, zich naar het ministerie van Buitenland- sche Zaken te begeven, om mede te deelen, dat de ex-keizerin geenszins van plan was iets, wat het ook zij, te ondernemen en dat zij op het oogenblik slechts kalmte en rust wenscht. Bij de besprekingen in de begrootingscom- missie van de Kamer heeft de socialistische af gevaardigde Piérard gevraagd, de Belgische regeering ex-keizêrin Zita te verzoeken, dezelf de discrete houding aan te nemen, als door ko lonel Macia, Léon én anti-fascistische uitgewekenen in acht is genomen. DUITSCHLAND REDE VAN MINISTER CURTIUS. Dr. Curtius, de rijksminister van buitenland- sche zaken, heeft gisteren in den Rijksraad in zijn met groote spanning verwachte rede eerst de onderhandelingen met Litauen inzake de autonomie van het gebied van Memel en de besprekingen met Tsjecho-Slowakije over de betoogingen die te Praag door het vertoonen van Duitsche films zijn uitgelokt, toegelicht. Spreker zeide dat de Rijksregeering na gedu rende geruimen tijd tevergeefs te hebben ge tracht het met de Litausche regeering eens te worden, besloten heeft de aangelegenheid te onderwerpen aan het oordeel van den Volken bond met verzoek de autonomie van het gebied van Memel, welke door het verdrag is gewaar borgd, te beschermen. De minister sprak vervolgens over den in vloed van de financieele hervormingen op de buitenlandsche politiek. Men heeft hier te doen met een grootsche wijze van hervorming, die een herstel van de Duitsche financ ën en van het Duitsche bedrijfsleven beoogt. Niemand zal slagen en of het ook niet internationale dé marches zal moeten ondernemen, démarches, weet intusschen of Duitschland in zijn pogingen die in de verdragen in het- belang van de be scherming van het bedrijfsleven en van zijn muntstandaard zijn voorzien. Duitschland zal echter geenszins, zooals men in het buitenland wel eens vreest zijn handteekening verlooche nen, de Youngregeling verscheuren of den grondwettelijken bodem verlaten. Spr. wenscht er echter aan te herinneren dat reeds dr. Stre- semann op 24 Juli 1929 verklaard heeft dat niemand op de gansche wereld de garantie voor het uitvoeren van deze regeling op zich kan nemen en ook niemand ter wereld een dergelijke garantie van Duitschland verwacht. Dr. Curtius bracht ook de kwestie van de ontwapening ter sprake. In antwoord op, de jongste rede van minister-president Tardieu verklaarde hij het volgende: Terwijl wij in de kwestie der ontwapening steeds consequent eenzelfden weg hebben bewandeld en hierbij in toenemende mate goedkeuring en steun van andere landen hebben ontvangen is de Fran sche reg. klaarblijkelijk van plan van koers te veranderen. Ze verlaat volgens de woorden van haar leider den bodem die sinds 1919 de grond slag van alle onderhandelingen inzake de ont wapening is geweest. Hoe zal dat anders kun nen worden opgevat, als van een dergelijke bevoegde Fransche zijde wordt gezegd, dat van een door de verdragen gewaarborgd recht van Duitschland op algemeene ontwapening geen sprake kan zijn en dat veeleer tegenover de verplichtingen der overwonnenen een spontaan verlangen der overwinnaars staat? De Fran sche minister-president is een te goed kenner van de verdragen yan Versailles. In dit ver drag staat duidelijk en in bindende termen dat l door Duitschland te ontwapenen het belang der algemeene ontwapening gediend is. In het slot van het protocol van Locarno hebben voorts de onderteekenende mogendhe den de overtuiging gehad, dat door in werking treden der verdragen van Locarno de vrede en veiligheid in Europa zou geconsolideerd zijn en dat deze verdragen daarom het beste middel zullen zijn om op werkzame wijze bij te dragen tot spoedige ontwapening. Indien in de verdragen vastgelegde woorden een zin hebben, zal dit slechts beteekenen: Nadat Duitschland aan de voorwaarden heeft voldaan moet de in het verdrag vastgelegde vordering namelijk de algemeene ontwapening worden doorgevoerd. Bovendien staat niet naast deze bepalingen der verdragen het artikel 8 van het statuut van den Volkenbond die den leden van den Volkenbond op oprechte wijze ver plicht tot ontwapening? FRANKRIJK. DE SLOOPING VAN DE DUITSCHE VESTINGWERKEN IN HET RIJNLAND. In de Fransche Kamercommissie voor bui tenlandsche zaken heeft de afgevaardigde Soulier voorgesteld, dat de minister van oor log vóór het Kerstreces aanvullende mededee- lingen zal doen over de uitvoering van de Haagsche overeenkomst betreffende het vernie tigen der Duitsche vestingen in het Rijnland. Zooals men weet, heeft Franklin Bouillon in zijn groote rede bij de discussies over de Fransche buitenlandsche politiek o.a. beweerd, dat bedoelde vestingen in het geheel niet ver nietigd zouden zijn. Met groote spanning heeft men daarom het antwoord van den minister van oorlog, Maginot, tegemoet gezien, dat hij gisteren in de zitting van de commissie voor buitenlandsche zaken heeft gegeven. In een van 27 Juli gedateerden brief deelt de minister me de, dat alle vernietigingen, die door de ver dragen werden bepaald, zijn uitgevoerd. De socialistische afgevaardigde Grumbach, die eveneens lid van de buitenlandsche com missie is, stelde er prijs op te constateeren, dat zelfs Tardieu in zijn groote rede over de buitenlandsche politiek verklaard had, dat al les vernietigd was wat vernietigd mtfest wor den. Het was echter niet voldoende, meende Grumbach, dat de commissie voor buitenland sche zaken hiervan op de hoogte werd gesteld, doch de geheele publieke opinie in Frankrijk diende er van in kennis te worden gesteld. Grumbach stelde daarom voor, het antwoord van den minister van oorlog in zijn geheel te publiceeren. Dit voorstel werd met 13 tegen 2 stemmen aangenomen. De voorzitter der commissie kreeg opdracht zich met de regeering in verbinding te stellen, teneinde de voor publicatie noodige maatrege len te nemen. functie neergelegd wegens de houding der stu denten. Te Alicante zijn de bladen niet verschenen, daar de typografen staken. De Spaansche minister-president Berenguer heeft verklaard, dat hij den huidigen toestand van voortdurende onrust in het land geen oogenblik meer kan laten voortduren. Hij heeft steeds getracht in overeenstemming met de wetten en de grondwet te regeeren. Wanneer men dit echter niet erkennen wilde en de pro vocaties voortduren, zullen de onruststokers de gevolgen aan zichzelf te wijten hebben. De ver klaring van Berenguer vormt het middelpunt der belangstelling. In Barcelona is overal het werk hervat, be halve in het transport- en drukkersbedrijf, waar de arbeiders speciale eischen stellen. De stad biedt een normalen aanblik, hoewel slechts een beperkt aantal taxi's en vrachtauto's rij den .Bij het uitrijden van de tramwagens ont stond een botsing, waarbij schoten werden ge lost en twee personen licht werden gewond. De bakkers in Sevilla hebben het werk her vat en men hoopt, dat heden de toestand weer normaal zal zijn. RUSLAND DE GRAANINZAMELING IN RUSLAND Slechts 76 pet. binnengekomen. Naar uit Moskou gemeld wordt, publiceert het volkscommissariaat van economische zaken een mededeeling over de graanaflevering in den loop van het laatste jaar. Blijkens dit rap port is de graaninzameling slechts voor 76 pet. verwezenlijkt. In vele gebieden werd zelfs niet meer dan 33 pet. afgeleverd. Het landbouwcommissariaat heeft verklaard, dat het niet nakomen van het graanplan der regeering groote moeilijkheden ten gevolge zal hebben, speciaal voor den uitvoer. Er moeien derhalve onvertraagd maatrege len genoemen worden. Speciale commissarissen zullen in verband hiermede het graan bij de boeren inkoopen. De leider van den „staf" van sovjet-ambte naren, die belast is met de regeling van de graaninzamelingen in het district Oreschinko in het Benede-Wolgagebied. Potapoff genaamd is vermoord. Tot nog toe is er geen spoor van de daders gevonden. De sovjet-pers is eenparig van oordeel, dat het hier een politieke moord betreft, waarin de Koelakken de hand hebben, die het graanbe- drijf in moeilijkheden willen brengen. BOECHARIN ONDERWERPT ZICH Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de voormalige voorzitter van de communistische internationale, Boecharin, de leider der recht- sche oppositie, zich schriftelijk aan de beslui ten van de partijleiding onderworpen In dezen brief geeft Boecharin toe, dat hij de besluiten van het laatste partijcongres heeft misbruikt en getracht heeft binnen de partij een nieuwe poli tieke fractie te stichten teneinde de partij te dwingen een nieuwen koers in te slaan. Hij verzoekt de partij hem zijn fouten te willen vergeven. Hij zal zich aan alle besluiten van de partij onderwerpen. Bovendien is hij bereid de centrale controlecommissie van de communisti sche partij verdere mededeelingen te doen over zijn betrekkingen tot de rechtsche oppositie. SPANJE. DE POLITIEKE GISTIG Actie van studenten. Naar aanleiding van het optreden der stu denten te Sevilla is aldaar de universiteit ge sloten. Te Valencia hebben de rector der universi teit en de deken der juridische faculteit hun CHINA. NAAR EEN DUURZAMEN VREDE? De vooruitzichten op een duurzamen vrede zijn vergroot door de actie van 26 generaals uit de provincie Sjansi en van het Kwomint- si.un, die tot voor kort de Nanking-regeering bestreden. Zij hebben naar Nanking getelegra feerd, dat zij zich verplichten de nationalisti sche regeering te steunen en vragen instructies.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1