KiUDERKOÜSEK UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 21 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 NIEUWE WETERING. IJsclub. De ijsclub „Ijsvermaak"' hield gisteravond haar jaarvergadering in het café van den heer J. Remmerswaal. De heer van Akkeren voorzitter van de club onstateerde in zijn openingswoord een gestadige groei der leden. Vooral waren er vele jonge leden tot de vereeniging toege treden, hetgeen een verheugend feit mag genoemd worden. Door den heer Eekman werden de notulen van de vorige vergade ring gelezen, welke onder een woord van dank werden vastgesteld. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer Otto, verslag uit van het geldelijk beheer. De rekening sloot met een batig saldo van 164.51. De rekening werd nagezien door de heeren P. de Wit en G. van den Berg en werd volkomen in orde bevonden. De heeren M. Klerks, J. Eekman, J. van Eg- mond en N. Haazebroek, die periodiek moesten aftreden werden met bijna alge- meene stemmen herkozen en namen hunne herbenoeming weder -aan. Van de rond vraag werd een zeer ruim gebruik gemaakt Gesproken werd o. m. over het opluiste ren der ijsfeesfcpn met muziek. Door het be stuur werd voorgesteld aan de muziekver- eeuiging een gratificatie te geven, hetgeen de volle instemming der vergadering had. De voorzitter bracht een woord van dank aan den Voorzitter der muziekver- eeniging van de steeds ondervonden mede werking. Voorts werd nog besloten meer propaganda te maken onder de dames ten einde deze voor het lidmaatsohap te win nen. Nadat nog een kleine verloting was gehouden van krentenkaters, St. Nicolaas- poppen en sigaren werd de vergadering door den Voorzitter onder een woord van dank aan de leden voor de trouwe op komst gesloten. WOERDEN. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam gister middag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig: alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen goedgekeurd. eD voorzitter deelde mede, dat een on derzoek is ingesteld naar het voorkomen van iepziekte; 21 boomen dienen te wor den gerooid, 79 moeten worden ingesnoeid. Daarna kwam aan de orde de wijziging van de politieverordening. Op de eerste platas kwam in besjreking in de Voorstraat alleen één-richting-verkerr toe te laten. Weth. Zon achtte het omrij den van de Hooge Wal voor auto's gpen bezwaar, maar wel voor rijtuigen, zooals zware verhuiswagens. De heer v. Bosch wilde de Achterstraat voor doorgaand ver keer in orde maken. Tenslotte werd besloten deze kwestie nog eens in de commissie van publieke wer ken te bespreken, en aan te houden tot de volgende vergadering. Overdracht strooken grond West-dam aan het Rijk. De strooken grond zijn prak tisch nu reeds bij den weg getrokken. De heer Ruys wilde in de koop-acte opgeno men zien, dat de bedrijven geen recognitie betalen voor de leidingen in den weg. De Raad achtte dit evenwel niet nood zake] :jk. Overdracht van de v. d. Valk Bouman- laan en Oudelandschen weg aan de-previn- cie. Hiertoe werd besloten. B. en W. stellen voor weer concessie aan te vragen voor het heffen van sluis- en bruggelden. De heer J. Zon wees op een onbillijkheid, dat de sluiswachter 20 ets. extra krijgt voor nachtwerk en de brugwachter niet. Beslo ten werd ook voor den brugwachter extra- nachttarief aan te vragen. Voor de gasfabriek werd aangekocht een registreerend soortelijk gewicht en zuigiug- apparaat. De heer Ruys kreeg op zijn vraag ten antwoord, dat deze uitgave gevonden wordt in buitengewone uitgaven. Besolten werd buitengewoon lid te wor den van den A. N. W. B. voor een bedrag van 25. B. en W. stellen voor een strookje grond te verkoopen aan de Steenkuilen aan den heer Ha-delkamp, tegen den prijs van 2. per M2. De heer Ruys had den koopprijs op 3.willen bepaald zien, en stemde tegen het voorstel. Ook werd grond verkocht aan den Nieuwendijk en de Steenkuilen (Schalei- straat), voor woningbouw. Het sluiten van een rekening-courant van de vereen. „St. Willibrordus" bij den gemeente-ontvanger werd goedgekeurd. De verschillende commissies werden sa mengesteld overeenkomstig het advies van B. en W.; evenzoo de stembureaus. Vervolgens werden de huren der ver schillende gemeentewoningen overgenomen van de vereen. „Woerden", vastgesteld. De directeur van de gasfabriek verzocht eenige verbeteringen aan te brengen, welke 525 zullen vergen. Hiertoe werd besloten. Lezingen „Katholiek Woerden". De eerste der lezingen, uitgaande van „Katho liek Woerden" is bepaald op Woensdag 26 November a.s. des avonds 8 uur in het Pa- tronaatsgebouw. Als spreker treedt op de Zeereerw. Pater mr. dr. de Beaufort O.F.M. met het onderwerp: „De Katho- lieekn en de Vredesbeweging". Pater de Beaufort is een der vooraanstaanden op het gebier der katholieke vredesbeweging. Waar hier in Woerden, van katholieke zij de uit, nog zoo erg weinig op dit gebied is gedaan, lijkt ons de keuze van deze spre ker wel een zeer goede. Hopen we, dat op deze eerste lezing de groote zalen van het Patronaat voor de toestroomenden weer te klein mogen blijken. In ieder geval voor zie men zich tijdig van toegangskaarten. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto te water. - verdronken. De bestuurder Gisteravond omstreeks 11 uur is de auto I van den heer E. van Dam te Aduard aan de Noorderhaven te Groningen door onbe- i kende oorzaak te water gereden. In den auto zaten, behalve de heer van Dam, die stuurde, mej. Betsy Smit, eveneens uit i Aduard. De sergeant G. J. Wormeester, te Groningen in garnizoen, had juist even voor het ongeluk gebeurde den auto veria - 1 ten, om zich naar huis te begeven. De auto is daarop doorgereden, echter zonder de I bocht te nemen, om over de brug te ko- j men, maar recht uit te water. Het gelukte i aan de toegeschoten voorbijgangers mej. Smit nog levend aan den kant te brengen. Met den heer v. Dam was het een moeilij ker geval, zoodat politie en brandweer er bij te pas kwamen. Eerst een half uur na het ongeluk werd zijn lijk opgehaald. De auto is door de brandweer op het droge gebracht. Door een autobus aangereden en gedood. Te half negen gistermorgen is een auto bus van de R. T. M. op de Willemsbrug te Rotterdam, waarschijnlijk tengevolge van de gladheid, geslipt. Voor de auto uit re den drie fietsers, de 14-jarige J. Steketee, wonende op den Breeden Hilledijk, die zijn 13-jarig broertje K. Steketee op den baga gedrager had, de 19-jarige M. A. v. d. Vel den uit de Feijenoordstrrrt en de 18-jarige P. de Groot uit de Dokstraat. De fietsers werden door eten slippenden auto tecen den grond geworpen. De 13- jarige K. Steketee liep -daarbij eon sche- delbasisfractuur op, benevens inwendige kneuzingen, tengevolge van we'ke 'etselen het kind spoedig is overleden. Van der Velden is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, omdat men aanvanke lijk meende, dat ook hij ernstig letsel had opgeloopen. Bij onderzoek in het zieken huis bleek evenwel, dat hij slechts eenige ontvellingen had opgeloopen. De andere fietsers hebben geen letsel opgeloopen. Naar de schuldvraag wordt door de po litie nog een nader onderzoek ingesteld. Pijl in het oog. Te Koewacht is een 10-jarige jongen, die als pijlraper dienst deed bij het handboog- schieten, door een pijl in een oog getrof fen. Hij zal het oog waarschijnlijk moeten missen. Aan de gevolgen overleden. De stoker W. C. den B. te Dordrecht, die gisterenochtend ernstig werd gewond bij het ongeluk op de sleepboot „Rhin" is gisteravond laat aan de gevolgen over leden. WEER EEN „GEFINGEERDE" AANRANDING. Het verhaal van Stampersgat verzonnen. Het onderzoek, dat de marechaussees te Oudenbosch hebben ingesteld naar aan leiding van een aanranding, die onder Stampersgat door twee mannen zou zijn gepleegd op den veekoopman S. v. d. M. uit Dinteloord, heeft uitgewzen, dat van de ze heele geschiedenis geen woord waar is. Door verschillende aanwijzingen was onomstooteiijk komen vast te staan, dat het verhaal omtrent de aanranding is ge fingeerd. Verder wordt nog gemeld, dat v- d. M. zaken deed voor een ander, met wien hij een compagnonschp had aangegaan. Het geld, dat hij bij zich ha-d was van dezen compagnon. Tot heden is het niet terugge vonden, maar het vermoeden ligt voor de hand, dat hij het zich heeft toegeëigend en om de vedenking te ontgaan, een aanran ding heeft gefingeerd. Onveiligheid om Nijmegen. Donderdagnacht zijn inbrekers - ver moedelijk Duitschers in de omgeving van Nijmegen weer aan den slag geweest. Te Mook werd ingebroken in den win kel van K., waar een groote partij eetwaar en snoeperijen en rookartikelen werd me degenomen. In Hees bij Nijmegen werd Donderdag nacht ingebroken; in de fabriek van H. Weer werd een ruit doorgebroken en dron gen de dieven door het gat binnen. De brandkast werd geforceerd, een lessenaar stuk geslagen. Geld Wordt er niet vermist. Van de daders viel weer geen spoor te ontdekken. Onveilig platteland. Donderdagnacht is ingebroken bij het bejaard echtpaar G. W. te Lutjegast (Gr.). Een aanmerkelijk bedrag aan geld is gesto len. Zeven en dertig theeserviezen gestolen. De Haarlemsche politie heeft in bewa ring gesteld, als verdacht van diefstal, S., wonende te Haarlem, die ten nadeele van C. H., eveneens aldaar, gedurende eenige maanden zeven en dertig theeser viezen heeft ontvreemd. De aangehoudene ontkent. De serviezen zijn gedeeltelijk ver kocht aan een derde, die ze aan ziin klan ten cadeau had Gewetensgeld. Bij eenige ontvangers en inspecteurs der belastingen en der invoerrechten is 20.176.95 ingekomen, wegens te weinig betaalde belasting en rechten. DE GESTOLEN BRANDKAST. Veel moeite, maar weinig succes. In het Alg. Politieblad worden vèrschil- lende bijzonderheden medegedeeld om trent de omstandigheden, waaronder in den Dacht van 11 op 12 dezer de brandkast werd gehaald uit het kantoor der Ned. Spoorwegen te Sliedrecht. Nadat een gat was geboord in de deur van het kantoor en deze was geopend, is een z.g. steekwagen- tje, vermoedelijk uit een loods gehaald waarop de 300 K.G. zware brandkast werd geladen, nadat de inbrekers de wielen ver moedelijk met stukken stof hebben om woeld, waartoe gebruik is gemaakt van bind garen (één witte en één blauwe draad) afkomstig uit een der bureauladen. Blijkbaar is een op het emplacement buiten de rails staande lorrie, nadat het slot van den ketting, waarmee deze was vastgezet, met een valschen sleutel was ge opend, op 't hoofdspoor gebracht. Waar schijnlijk is de lorrie tot voor het perron gereden en is hierop de brandkast ge plaatst, waarna de lorrie ongeveer 1 1/2 K.M. in de richting Dordrecht is voortge duwd. Daar aangekomen is eerst de brand kast van de lorrie in het land gewipt en vervolgen^ is de lorrie uit de rails gelicht en ter zijde van de spoorbaan neergegooid. Daarna is met behulp van ter plaatse achtergelaten breekijzers, mokers en koe voeten getracht de brandkast te forceeren. Hiermee bezig zijnde, werden de daders gestoord door een boerenarbeider, voor wien zij op de vlucht sloegen, met achter lating van hun gereedschap. De koevoeten bleken van het station te zijn meegevoerd, evenals een ter plaatse gevonden witte handdoek. Vóór het verlaten van het sta tion is de telefoonverbinding met de na burige wachtposten verbroken door het stukknippen der draden. Uit een bureaulade worden vermist eeni ge plakzegels en postzegels, benevens eeni ge sleutels. Op de plaats, waar zich de gedeeltelijk geforceerde brandkast bevond, waren ver schillende inbrekerswerktuigen achtergela ten. Als eenig signalement van de daders kon worden opgegeven, dat beiden in don kere colbert, jas en broek gekleed waren, geen overjassen droegen, donkere jockey petten op hadden en geschoeid waren. Den volgenden morgen omstreeks 7 uur werden te Papendrecht twee personen op gemerkt, die blijk gaven, zoodra zij zich op den weg SliedrechtPapendrecht be vonden, niet te weten in welke richting hun weg te vervolgen. Ofschoon zij zich aanvan kelijk begaven in de richting Dordrecht, keerden zij spoedig terug en verwijderden zich in de richting Sliedrecht. Waar zij nadien gebleven zijn is onbekend. Hun schoenen waren nat en modderig. Daar de plaats waar zij zich op den weg vertoon den van de plaats af waar te Sliedrecht getracht is, de- brandkast te forceeren, langs landwegen hoewel slecht begaan baar gemakkelijk is te bereiken, is het niet onmogelijk, dat dit de daders van den inbraak zijn. Hun signalement luidt: een voudig gekleed, kleeding min of meer ge krenkt, doch niet haveloos, beiden schraal postuur, één ongeveer 1.80 M., de andere ongeveer 1.657.10 M. lang, weinig kleur, leeftijd tussehen 25 en 40 jaar. De langste droeg een licht gekleurde overjas of regen jas met split. Zij maakten niet den indruk, landloopers te zijn. Bij ontdekking houdt de burgemeester van Sliedrecht zien voor eenig draadbe- riebt aanbevolen. Spaarpotje verbrand. Sinds den brand j.l. Vrijdag in de boer derij van de 89-jarige weduwe Scheeve te Winschoten is een bus met pl.m. 2200 gul den aan bankpapier vermist. Thans is de bus teruggevonden. De bankbiljetten wa ren echter geheel verkoold. Een deurwaarder, die er niet uit mocht. Een deurwaarder van de Rijksbelastin gen heeft dezer dagen voor het eerst van zijn leven het geval aan de hand gehad, dat hij er bij iemand, waar hij beslag kwam leggen,* nietuit mocht. De be woner van een perceel in de Slingerbeek- straat te Amsterdam was nog een bedrag van 4 schuldig aan de Rijksbelastingen, voor inkomsten, welke zijn vrouw vóór haar huwelijk had genoten. De man wenschte een dergelijke schuld van zijn vroegere verloofde niet te betalen, met het ge volg, dat de deurwaarder en diens getuige verschenen om beslag te leggen. De deur waarder deponeerde het proces-verbaal van beslag op tafel, 'omdat de man dit niet wenschte aan te nemen. De man sommeer de den ambtenaar in functie het proces verbaal weer mee te nemen, doch toen deze weigerde, dreigde de man: „Dan kom je er niet meer uit Toen de deurwaarder, die zijn taak had volbracht, en dus niet meer in functie was, daarop de woning wilde verlaten, sloeg de bewoner de deur dicht. De deurwaarder kwam juist tussehen de deur en kon zich naar buiten wringen, doch de getuige zat binnen. De deurwaarder wilde toen weer naar binnen gaan om zijn helper uit de woning te halen. Toen de deur openging, wilde de getuige vertrekken, waarop de bewoner te tweeden male de deur dicht sloeg, zodat nu de getuige in de knel kwam. Ten slotte stonden beiden op straat. De deurwaarder heeft toen zijn beklag gedaan bij de politie, dat hij als ambtenaar in functie zou zijn mishandeld. Hiervan is echter geen sprake, daar hij zijn taak reeds vervuld had. De politie heeft de zaak evenwel in onderzoek genomen, en bestudeert de vraag of de bewoner, die den deurwaarder niet wilde laten vertrekken, vervolgd kan worden wegens „opzettelijke en wederrechtelijke vrijheidsberooving." Drie jonge meisjes weggeloopen. Sedert Zondag zijn drie jonge meisjes uit de ouderlijke woning te Rotterdam verdwenen, n.l. de 13-jarige S. L. Pragt die den induk maakt van wel 17 jaar te zijn, de 16-jarige B. L. G. Teepe, beiden woonachtig in de Josephstraat, en M. Mol hoek, die in het begin dezer maand pas 15 jaar geworden is, wonende in de Groote Draaisteeg. Zondgmiddag zijn zij nog te zanten ge zien. Vermoedelijk zijn zij daarna met mo torrijders verdwenen in de richting Ke- thel. Ook in dit plaatsje schijnen zij nog een oogenblik in het café „De Halve Maan" vertoefd te hebben, doch verder weet men niets van haar. De meisjes zijn waarschijnlijk uit eigen, vrijen wil, op aan sporing van de 15-jarige M. Molhoek, die enkele maanden geleden ook al eens en kele dagen uit de ouderlijke woning ver dwenen is geweest, met de motorrijders meegegaan. De kinderpolitie stelt e-e nauwkeurig onderzoek in. uitgebreid en „Tel." Als de kat er niet was geweest! Gisternacht te ongeveer 3 uur ontstond een schoorsteenbrand in perceel Korte Nieuwstraat 19. te Utrecht. Bij aankomst 'van de brandweer bleek, dat de houten schoorsteenmantel benevens een houten boezemlegger in brand waren Het vuur werd door eenige brandweer lieden gebluscht-. Aldus het officieele bgricht van dit brandje, dat de brandweer het „U. D." tóezond. Maar er is méér te vertellen. Midden in den nacht namelijk werd de zoon des huizes wakker, doordat de kat aan de slaapkamerdeur krabbelde, een zeer ongewoon geluid, omdat men anders van de poes 's nachts nooit iets merkte. En toen de zoon wakker was. constateer de hij ook een doordringende rooklucht. Hij snelde naar beneden en bevond, dat de huiskamer vol met rook stond, dank zij de poes dus kon nog tijdig de brandweer worden gewaarschuwd, en werd aldus een grootere brand voorkomen. Het behoeft geen betoog, dat het waak zame dier van morgen een extra vischje heeft gehad! Onveilig stranJ. Het strand te Scheveningen is onveilig tot den Wassenaarschen Slag op Maandag 24. Dinsdag 25 en W.oensdag 26 November, te kens van 914.30 uur. wegens het schie ten met mitrailleurs en geschut. Het strand is onveilig tot Katwijk op Donderdag 27 en Vrijdag 28 November, telkens van 12—14.30 uur, wegens het schieten met geschut. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand niet eerder voor het publiek toegankelijk is, alvorens de roode vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn ingenomen. 10-18 cents perValf VOOR FIJNPROEVERS. BÜITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN IN OKLAHOMA 40 D00DEN. Volgens de laatste berichten zijn bij den wervelstorm in Oklahoma 40 personen om het leven gekomen, terwijl het aantal ge- i wonden ruim 100 bedraagt,. Te Bethany zijn 200 gebouwen en hui- I zen verwoest. Teneinde plunderingen te voorkomen, is over Oklahoma* en omgeving de staat I van beleg afgekondigd. SCHEEPSONGELUK BIJ ANTWERPEN. 5 leden der bemanning verdronken. I Bij een botsing van de „Continental Freighter" op de reede voor Antwerpen zijn vijf leden der bemanning verdronken, i Vijf leden werden gered, twee door het aanvarende stoomschip „He-bble", drie an deren door een motorboot, welke den Ne- derlandschen loods Hopman aan boord ging brengen van de „Continental Freigh ter". De loods nam op flinke wijze deel aan het reddingswerk. De geredden werden ondergebracht in het gebouw van het Nederlandsche loods wezen, wijl, volgens sommige bladen, het I Belgisch loodwezen niet over de noodige middelen beschikte om de drenkelingen te helpen. DORP DOOR AARDSTORTING BEDREIGD. Uit Glarus (Zwitserland) wordt gemeld, dat de zuidwaarts gelegen gemeente Lin thal bedreigd wordt door een aardstorting te worden bedolven. Reeds verleden jaar moesten door het losraken van groote aard- massa's bijzondere veiligheidsmaatregelen worden genomen om het daardoor voor her. dorp ontstane gevaar te bezweren. Maar thans is gebleken, dat de beweging in het gebergte zich voortzet: een massa van ongeveer 100.000 kub. m. glijdt eiken dag een c.M. naar beneden. De beweging wordt nauwkeurig gecon troleerd door wachters, die met het dorp en de autoriteiten in voortdurende tele fonische verbinding staan. De noodige ont ruimingsmaatregelen voor het bedreigde deel van het dorp zijn reeds genomen. De soliditeit ONZER is SPREEKWOORDELIJK. Onze verkoop Ipenin stijgt steeds Waii^m 0m deze DRIEïigln'schappen STEsèlC EXTRA, EXTRA/ f y LANGE ;EE£NElf^»ff. OPVALLEND rLAGE-'PRUZEN. Haarl.straat h. D°nkersteeg 2-4-6 TANKINSTALLATIE DER ASTRA R0MANA UITGEBRAND. 30 millioen lei schade. In Ploesti (Roemenië) is een tankiustal- latie van de Astra Romana met een inhouu van 500 wagons in brand geraakt en geheel uitgebrand. De brand werd veroorzaakt door een ontzettenden gasontploffing waardoor dc huizen van het geheele district op hun fun damenten stonden te schudden. Het mag als een wonder worden beschouwd, dat niemand gedeerd is. De aangerichte schade wordt op 30 mil lioen lei geraamd. WILKINS' POOLTOCHT MET EEN DUIKBOOT. In Juli van Spitsbergen. In een interview heeft Sir Hubert Wil kins eenige details medegedeeld omtrent zijn voorgenomen Poolvaart in een onder zeeboot. Hij denkt de eigenlijke onderzee- vaart 1 Juli van Spitsbergen of te begin nen en 60 dagen later dezen tocht in Alas ka te beëindigen. De bemanning zal uit 18 koppen bestaan. Een massieve stalen vin zal als onderaeestuur dienst doen. Sir Hubert Wilkins verklaarde er van over tuigd te zijn, dat de tocht minder gevaar lijk was dan het oversteken van den Atlan- tischen Oceaan. Lange gezochte „beul" gearresteerd. Gisteren is te Miskoth (Hongarije) de reeds sedert 11 jaar gezochte dokter Lud- wig Domjan gearresteerd, die in 1919 in opdracht van de communistische Hongaar- sche volkscommissarissen Volmy en Sza- muelyi te Tilna werkzaam was en op 29 Januari van dat jaar den gemeentearts dr. Baranyay en den 19-jarigen Jose Vas liet terechtstellen. Bovendien wordt hij ervan beschuldigd verscheidene kasteelen te hebben laten plunderen, tot mishandelingen te hebben aangezet en groote hoeveelheden Oosten rijksche bankbiljetten te hebben vervalscht. „Sigaretten-hongerblckkade". Tussehen Chineesche autoriteiten en een Engelsch-Amerikaansche tabaksfirma was een groote oneenigheid gerezen over- het betalen van belasting op sigaretten. De tabaksfirma is thans in het gelijk gesteld. Yen Hsi Shan, de gouverneur van het Noorden, maakte aanspraak op een belasting van 51 pCt. van de waarde dei- sigaretten, zonder rekening te houden me', de overeenkomst, die met de Nanking-re geering was afgesloten en waarin bepaald was, dat 32.5 pCt. belasting betaald zou worden. Toen heeft de tabaksfirma haar bod i ijl stilgelegd en hare winkels gesloten, zoodai het volk geen sigaretten meer kon krijgen en dus een sigaretten-hongerblokkade werd toegepast. Toen de toestand onhoudbaar geworden was, heeft de regeering toegegeven. Gedu rende dc blokkade werd geen belasting betaald en de regeering leed dientengevol ge een verlies van anderhalf millioen gul den. Een nieuwe grot in het Rijnland. Nabij Riinderoth, in het district Keulen is onlangs een nieuwe grot ontdekt welke thans toegankelijk is voor 't publiek. Deze grot bestaat uit 'n ongeveer 300 M. langen doolhof van kalksteenen gangen en Qole'i. Zij, (ontwakend uit- een onmacht na de schipbreuk): Waar ben ik'? Hij: Ik kan het u niet precies zeggen. Ik ben hier zelf vreemd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10