UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG 20 EMBER 193t> DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK De gemeenteraa-d kwam gistermiddag in openbare vergadering bijeen. Afwezig Je heeren Alkemade, Balkenende en v. d. Meer. Dr. v. Nes herdacht. Na opening der vergadering herdacht de voorzitter het overleden lid, dr ^an Nes. In dr. van Nes, aldus spr., heeft de Raad een goed en vooraanstaand lid verloren. Naar zijn adviezen werd gaarne geluisterd. Tot zijn laatste levensdagen interesseerde hij zich voor de belangen der gemeente; Noordwijk zal hem dankbaar zijn, voor het geen hij in haar belang deed en zijn nage dachtenis zal in hooge eere blijven. Deze woorden werden staande aange hoord. Aan de orde'was een verzoek van den heer Krau om een interpellatie te mogen houden over het beleid van het dagelijksch bestuur. Critiek op het beleid van B. en W. De heer Krau wilde het gaarne hebben over de werkloosheid. Straks, als het win tert, zullen tal van arbeiders rond moeten komen van een te kleine uitkeering. Had dat wel noodig geweest, als B. en W. hun plicht hadden gedaan'? Verleden jaar De cember heeft de raad gronden aangekocht voor bouwrijp-making en rioleering. Negen maanden hebben B. en W. deze grond la ten liggen en thans wordt alles op haren en snaren gezet om het uitbreidingsplan te wijzigen, maar spr. meent, dat dit te laat gereed komt voor werkverschaffing moge lijk te maken. Dit is de Jan Salie-geest van dit colle ge, dat nog minder actief is dan het vorige. De werkloosheid van de bouwvakarbeiders zou er niet zijn, als B. en W. hun plicht hadden gedaan betreffende den woning bouw. Spr. noemde de handelwijze van B. en W. plichtverzaking. Spr. stelt zich Noordwijk voor als een schip op de golven, zonder roer en zonder stuurman. Is het college van plan deze werkwijze te blijven volgen en zoo ja, is 't dan niet beter dat dit college heengaat? De heer Braun wil zich over deze acte van beschuldiging niet uitlaten. Spr. wil B. en W. in de gelegenheid stellen de vol gende vergadeirng op deze interpellatie te antwoorden. De heer Meyer zegt, dat het werkloos heidsvraagstuk ook zijn aandacht heeft ge had. Spr. wilde de vraag stellen, wanneer hebben B. en W. werk gemaakt van het uitbreidingsplan in den Noordzijder-polder. De heer v. d. Niet maakte aanmerking op het lange tijdsverloop voor het verlee- nen van een bouwvergunning aan de Mij. „Erica". De Mij. was nu genoodzaakt ar beiders te ontslaan. Spr. meent, dat met het afwijken van de rooilijn door B. en W. met twee maten wordt gemeten. De voorzitter zeide, dat ook het Dag. bestuur de werkloosheid een slecht iets achtte. Doch deze is niet de schuld van het Dag. bestuur. De heer Krau weet. be ter, dat er dikwijls heel wat instanties moeten worden doorloopen, voor een zaak beëindigd kan worden. Als voorbeeld geeft spr. het besluit inzake de Mij. „Vesta dat door den Minister werd teruggezon den om enkele wijzigingen. Door B. en W. is toen een schrijven gezonden aan den Minister om het besluit zonder wijziging goed te keuren, omdat spoed noodig was met het oog op de werkmogelijkheid voor de bouwvakarbeiders. Vanmorgen is me degedeeld, dat het besluit ongewijzigd was goedgekeurd. De heer Krau zegt, dat deze activiteit van het Dag. bestuur dateert van een jaar na den aankoop. Spr. verzocht nog in deze vergadering mede te deelen, wanneer op dracht is gegeven voor het maken van een uitbreidingsplan. Weth. v. d. Wiel antwoordde, dat er voor de bedoelde gronden geen vast plan was. Bovendien moest eerst de huur wor den uitgekocht. Het mag naar sominiger meening lang geduurd hebben, doch dit is niet altijd de schuld van B. en W. Wat de werkloosheid betreft, reeds in Februari 1930 zijn door B. en W. reeds maatregelen besproken om een groot werk te krijgen voor den winter 19301931. Dat dit werk nog niet kan worden aangepakt, is buiten schuld der gemeente, doch uiterlijk 1 De cember kan dit werk door de gemeente worden aanvaard. De heer Krau gelooft niet, dat het ge meentebestuur actief genoeg is geweest. De werkwijze die hier op de secretarie wordt gevolgd, hangt ieder raadslid de keel uit. De heer Meyer zegt, dat als men wist, dat een zaak als de onderhavige, veel moei lijkheden meebracht, men spoediger met het uitbreidingsplan had moeten beginnen. Spr. acht het frappant, dat twee dagen na de vergadering van 21 Augustus, waarin spr. aangedrongen heeft op werkobjecten voor de werkloozen, opdracht tot maken van het uitbreidingsplan is gegeven! Weth. v. d. Wiel zegt, de qualificatie van „plichtverzaking", door den heer Krau ge uit, niet te aanvaarden. Spr. vraagt een uitspraak van den Raad, of deze de uit spraak van den heer Krau onderschrijft. De heer Liefferink zegt, dat weth. v. d. Wiel hoog spel speelt. Ook spr. is het op gevallen, dat verschillende zaken zoo lang zaam worden behandeld b.v. de aanbie ding der begrooting en de waterzuivering. Spr. kan ook de activiteit van het ge meentebestuur niet roemen. Weth. van Eeden is het met den heer v. d. Wiel geheel eens. Plichtverzaking is een ernstige beschuldiging; plichtverzaking beschouwt spr. als ontrouw aan de afge legde eed. De voorzitter besluit de discussies met de toezegging de volgende vergadering de sprekers te zullen beantwoorden; dan kan de Raad daarna zien wat te doen staat. Voorstel van B. en W. om de naam van Schulpweg, welke weg loopt van den Hoo- geweg tot aan den Heerenweg bij de West- einderbrug te veranderen in Hoogeweg, om verwarring met de Schulpweg in de Noor delijke duinen te voorkomen. Voorts stellen B. en W. voor, de straten die worden aangelegd aan beide zijden van de Woensdagsche Watering aan te duiden met de namen Weteringkade Noordzijde en Zuidzijde. Goedgekeurd. Aan den Burgemeester werd verlof ver leend tot leggen van een tweeden dam in de greppel langs den Gooweg. Door den heer N. van Duyn is een ver zoek ingediend om de rooilijn van den Nic. Barnhoornweg te wijzigen. B. en W. heb ben daartegen voor dit weggedeelte geen bezwaar. De Raad evenmin. Ten behoeve van het nieuw te leggen riool van Noordwijk a. Zee naar Noordwijk- binnen in den nieuwen weg in den „Noord- zijderpolder" moet worden aangekocht een strook grond ten Noorden van de Woens dagsche watering en wel ongeveer 750 M2. eigendom van den heer J. Plug Jzn. en circa 716 M2. thans eigendom van den heer Th. G. van Went, bloemkweeker te Noord- wijk. Gemelde eigenaren hebben zich bereid verklaard deze gronden aan de gemeente te verkoopen voor den prijs van 2 75 per M2. Na eenige bespreking goedgekeurd. De aanbesteding van gemeente- werken. Door de Raadsleden Braun, Balkenende en Meyer was een voorstel ingediend, lui dende als volgt: le. Aan te besteden alle werken en le- verantiën, die zich daarvoor maar eenigs- zins leenen, en zulks zooveel mogelijk on der de ingezetenen der gemeente. 2e. Aan te besteden in ieder geval alle uitgaven van den kapitaaldienst. 3e. Bij aanbesteding steeds openbare aanbesteding, tenzij de Raad uitdrukkelijk anders besluit. 4e. Bij aanbesteding van openbare wer ken steeds de bepaling op te nemen, dat 9/10 der arbeiders, welke het werk uitvoe ren, ingezetenen der gemeente moeten zijn, tenzij de Raad uitdrukkelijk anders be sluit. B. en W. kunnen zich met dit voorstel in hoofdzaak vereenigen. Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. B. en W. stellen voor over te gaan tot aanschaffing van een schrijfmachine en teekeningenkast voor het bureau van open bare werken. De kosten bedragen 300 en 230.Goedgekeurd. Wegens vermindering van het aantal lesuren aan den avondcursus, gegeven aan de R. K. Naai- en Knipschool, stellen B. en W. voor billijkheidshalve de subsidie voor den avondcursus te verminderen op 6.de subsidie voor den dagcursus blijft bepaald op 7.50 per leerling. Aan genomen. In verband met de omstandigheid, dat de gemeente tegen 4% pet. tot het sluiten van een nieuwe leening zal kunnen over gaan, stellen B. en W. voor: 1. af te lossen bij de Mij. voor gemeente- crediet te Amsterdam: per 1 Dec. a.s. hel schuldrestant ad 172.500.van de leening oorspronkelijk groot 192.500.— rentende 6 1/4 pet.; per 31 December a.s. het schuld restant ad 87.920.van de leening oor spronkelijk groot 115.920.rentende 5 pet. 2. te aanvaarden het aanbod van de Le vensverzekering maatschappij „Utrecht" om de rente van de bij haar gesloten lee ning k 5 H pet. thans nog groot 69.490.— te verlagen tot 4% pet. 3. met de Pensioenfondsen voor kolo niale landsdienaren en locale ambtenaren te 's-Gravenhage aan te gaan een gelcllee- ning, groot 219.420.pari tegen een rente van 4% pet. Hiertoe werd besloten. Een wijziging van de Bouwverordening werd z. h. st. aangenomen. Regeling vergoeding voor overwerk van ambtenaren. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt besloten, met het oog op de a.s. volkstelling een crediet te ver- leenen van pl.m. ƒ500 en uit dit crediet te betalen de kosten voor het noodige ma teriaal, eventueele administratieve hulp, vergoeding aan tellers, en aan gemeente ambtenaren voor het door hen te verrich ten overwerk. Eveneens wordt aangenomen een voor- loopige regeling tot het achteraf komen met een voorstel aan den Raad tot het toekennen van gratificaties voor eventueel ander overwerk, zulks in afwachting op het te ontwerp m ambtenaren-reglement. Drukken handelingen v. d. Raad. De voorzitter deelt mede, dat thans een brief is ingekomen, waarin de heer Buj-ze zijn inschrijving voor het drukken van de han delingen van den Raad intrekt. B. en W. stellen dan thans voor het drukken van de handelingen van den Raad voor één jaar te gunnen aan de N.V. A. Dorsmans' boekhandel. Aldus besloten. De heer Meyer stelt nog voor, voor al het aan de gemeente te leveren drukwerk prijsopgave te vragen en( om den heer Buyze anderszins tegemoet te komen. Dit voorstel wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het aanschaffen van eeni ge machines, ten dienste van de adminis tratie van het Gem. Electriciteitsbedrijf. Z. h. st. besloten. Rondvraag. De heer van der Niet vraagt, waarom de heer Warmenhoven bouwt, hoewel B. en W. geen vergunning hebben verleend .Weth. van der Wiel antwoordt, dat de heer Warmenhoven niet bouwt, maar slechts bezig is met het maken van sleuven voor de fundeering, waarvoor B. en W. hem ver gunning hebben verleend. De voorzitter zegt in besloten vergade ring hierover nog eenige mededeelingeu te doen. Voorts vraagt de heer van der Niet, hoe het staat met de werkeloosheid. Sprekei dringt aan op bespoediging van de werk zaamheden voor de aan te leggen straten en de nieuwe rioleering, met het oog op de toenemende werkeloosheid en vraagt te- vens diegenen aan het werk te doen stel len, die het langst als werkeloos staan in geschreven. De voorzitter zegt, dat uiterlijk 1 De cember a.s. met de werkzaamheden zal worden begonnen en uitsluitend werkeioo- zen zullen worden aangesteld. Hierna gaat de Raad in geheime ver gadering over. ALPHEN AAN DEN RIJN. Bozoek van gemeenteraadsleden. Gis teren werd door den Raad dezer Gemeente een bezoek gebracht aan de gasfabriek, al waar de in bedrijf gestelde nieuwe uit stoot en laadmachine, benevens de pas voltooide horizontale, uit acht kamers be staande, kameroven werd bezichtigd. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandagnam. te 7 uur. Punten van behandeling: 1. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een gedeelte Hofziohtstraat van P. Bol, alhier. 2. Voorstel van B. en W. tot toekenning van subsidie over 1930 aan de Vereeniging tot bestrijding van tuberculose alhier en afwijzing van het verzoek om extra-subsi die over 1929. 3. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de fami lie Vis alhier, om toekenning van pen sioen aan hare onverzorgde zuster. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de heffing en invor dering van besmefctelijke-ziektengelden. 5. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van eene tegemoetkoming als bedeeld bij art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, voor leerplichtige kinderen van A. Maas alhier. 6. Voorstel van B. en W. in zake onder- handsche verhuring van het woonhuis PrinS Hendrikstraat no. 102 met daaraan verbon den overzetvee en van een gedeelte pak huis aan E. Amersfoort alhier. 7. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een strookje grond achter huizen in de Torenstraat. 8. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot het aangaan van een rechtsgeding men den heer P. J. Oosthoek te 's-Graven hage. 9. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een nieuwe leening ter conver sie van bestaande 5-prccentsleeningen. 10. Voorstel van B. en W. naar aanlei ding van een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, houdende toezending eener missive van het Gemeentebestuur van Bos- koou, waarbij verzocht wordt eene uitbrei ding van grenzen dier gemeente te bevor deren, met verzoek daaromtrent de meening van den Raad te mogen vernemen. 11. Voorstel van B. en W. om de tijdelij ke aanstelling van den heer J. Wolthers als leeraar in lichamelijke oefening aan de openbare school voor u. 1. o. aan den Ouds- hoornscheweg, met een jaar te verlengen. 12. Benoeming van een Voorzitter en vier leden der Commissie van Toezicht op het Correspond ent schap der arbeidsbe middeling, wegens periodieke aftreling van de heeren J. van Leeuwen, voorzitter, P. van Dijk en P. Duinker, leden-werkgever en J. M. van der Valk en J. van Wijn gaarden, leden-werknemer. B. en W. stellen voor de aftredenden te herbenoemen. 13. Benoeming van een lid der plaatse lijke oommissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs, in de vacature, ont staan door de periodieke aftreding van den zeereerw. heer J. M. Hellegers. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1930. 15. Voorstel van B. en W. in zake crediet voor straataanleg en vaststelling van bouw grondprijzen in de omgeving van de Jong- kindt Coninckstraat en Hofzichtstraat. Gemeentezaken. B. en W. stellen den Raad voor aan de plaatselijke vereeniging tot bestrijding van de tuberculose een subsidie te verleenen van minstens 1500 evenals vorig jaar. Tegenover een extra-subsidie tot dek king van het tekort ad 2600 staan B. en W. afwijzend. In de eerste plaats hierom, omdat door een dergelijk aanvullend subsidie in de hand gewerkt wordt de gedachte dat de uitgaven, welke zeer zeker wel gerecht vaardigd zullen zijn geweest, afwentelbaar zijn op de gemeentekas. Deze gedachte zon al te verzwakkend werken op het besef van de financieele verantwoordelijkheid van wie de uitgaven voteeren- In de tweede plaats hierom, omdat daar door de particuliere actie in de financieele zorg voor eene maatschappelijke instelling te loor gaat. B. en W. stellen voor het verleenen van een aanvullend subsidie aan verschillende voorwaarden te binden. In den val geloopen. Door Rijksamb tenaren en politie werd gisteren controle gehouden op de wegen-belasting. Ver schillende auto-bestuurders liepen wegens ontbreken van een geldig rij of nummerbe- wijs in den val. HAZERSW0UDE—RIJNDIJK. Burgerwacht. Vrijdagavond te half acht zal in het café van den heer J. Ver haar een propagandavergadering der Bur gerwacht worden gehouden, waar als spre ker zal optreden kapitein Snijders. NOORDEN. Kerkverlichting. Als aanvulling op de medegedeelde verlichting van de R. K Kerk kunnen wij nog het volgende berich ten. Het eerste beginsel voor een goede kerk verlichting is om met zoo min mogelijk armaturen een goede verlichting te krij gen en daarbij te trachten het daglicht nabij te komen en, zooals nog in vele ker ken het geval is, hinderlijke schaduwen en valsch licht te vermijden. Tekens moeten de armaturen zoo geplaatst worden dat de kleurige kerkramen tot hun recht blij ven komen en aan het geheel het ge- wensohte aspect blijven geven. Om dit alles te bereiken, zijn in de zij beuken 4 armaturen aangebracht elk met een sterkte van 500 kaarsen en in het mid denschip 1 van 1500 kaarsen en 2 elk van 1000. Voor de verlichting van het priesterkoor waarbij men het altaar en ook de ramen als eerste object moest beschouwen wordt gebruik gemaakt van schijnwerpers. Een jubileerende Vereeniging. Op Zondag a.s. viert de Maria-vereeniging, af- deeling van vrouwelijke drankbestrijders, op eenigszins feestelijke wijze haar 10-jarig bestaan. Des morgens kerkelijk en des avonds in de St. Franciscuszaal. Het bestuur heeft voor deavond-verga- dering, welke te 7 uur aanvangt, behalve de leden uitgenoodigd alle leden van het Kruisverbond en verder de bestuursleden van alle R. K. Veieenigingen, zoomede het Kerk- en Armbestuur. Ieder dezer mag een huis-genoot of introducé meebrengen. Meer uit-noodigingen laat de ruimte niet toe. De feestrede zal worden uitgesproken door Mevr. Huivenaar uit Amsterda'm. terwijl deze Mevrouw een tiental dames met een pianiste, leden van de Maria ver eeniging aldaar, meebrengt tot het uitvoe ren van eenige rei-dansen. Iets nieüws voor Noorden dat zeer zeker op bijzondere wijze de aanoacht zal trekken. NIEUWKOOP. Ontginningsbedrijf. Dinsdag jl. was het een jaar geleden, dat de eerste schuit met Leidsch vuil op het Gemeentelijk ter rein werd aangevoerd. Het aantal kubieke meters vuil, hetwelk in dit jaa-i is aange voerd bedraagt 30.700. ZEVENHOVEN. Bouwen. Door den heer A. Looij is bouwvergunning aangevraagd aan B. en W. voor den bouw van een nood-stalling. Telling. Als volkstellers alhier zijn door B. en W. benoemd de h-eerea G. J. de Bruijn en W. Kerkhoven alhier. HAUSE IN DE TABAKSSTELEN. Daar de Duitsche regeenng overweegt, den invoer IN HET MUSEUM VAN OUDHEDEN TE LEIDEN. Ter gelegenheid van de Indi- van ruwe tabak zwaarder te belasten, zijn de tabaksstelen, die na den oorlog geen sche week, welke van 17 tot en met 21 November aan de Leidsche Universiteit gehou- waarde meer hadden, thans weer een gezocht artikel geworden. Een kijkje voor den wordt, is in het n. :um van Natuurlijke Historie te Leiden een tentoonstelling „Frascati" te Amsterdam. gehouden. Een kijkje op de tentoonstelling.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8