De Man van Nergenshuizen DONDERDAG 20 EMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Onvoorzichtig overgestoken, Wielrijder door auto dood gereden. Dinsdagavond is te Valkenswaard de rei ziger in manufacturen J. D. die op don Aalsterweg fietste aangereden door den chauffeur v. O. De heer D. werd op slag gedood. Uit getuigenverk'aringen blijkt, dat hij op het laatste moment onverwacht den weg was overgestoken. De autobestuur der kon toen het ongeluk niet meer voor komen. Autobotsing bij Delft. Op den Rotterdamscheweg te Delft zijn gisternacht, ter hoogte van de Kabelfa- briek, twee auto's, de een bestuurd door den heer H. uit Leiden, komende van Rotterdam, en een auto van den heer N. uit Rotterdam, komende uit de rich ting Delft, met groote snelheid tegen elkaar gereden. De auto van den heer N. kwam tegen een boom terecht. De heer N. zelf werd in een sloot ge slingerd, en iemand, die naast hem zat, schoot eveneens door de voorruit. Beiden zijn vrij ernstig aan het hoofd verwond; zij zijn in het gasthuis verbonden. De heer H. kreeg geen letsel. De zwaar be schadigde auto's zijn weggesleept, aldus een persbericht. De heer H., verzoekt ons omtrent de botsing van zijn auto met die van den heer N. mede te deelen, dat de bot sing geschiedde, toen hij juist in zijn wa gen wilde stappen, nadat hij den motor had nagekeken. Zijn wagen stond toen stil aan den rechterkant van den weg. De lezing van het ongeval, als zouden beide auto's met groote vaart tegen elkaar ge reden zijn is dus onjuist. De echtgenoote van den heer H., die zich in de auto be vond bleef, evenals hijze'f, ongedeerd. Vermoedelijk was de bestuurder van de auto, die de aanrijding veroorzaatóe, in 6laap gevallen. As van een auto gebroken. Wielrijder tegen een boom ge- kneld. Op den Soesterweg te Amersfoort brak van een vrachtauto de vooras, tengevolge waarvan de chauffeur het stuur kwijt raak te en de wagen aan de rechterzijde van den weg tegen een boom reed. Juist reed daar per fiets de 31-jarige los 'werkman v. S., die bekneld raakte tusschen de auto en dèh boom. Met een geheel versplinterd linker onderbeen werd de man per zieken auto naar het ziekenhuis gebracht, nadat dr. Breed veld de eerste hulp verleend had. Een spelend kind werd onbeduidend gewond door een der autowielen, die met groote vaart doordraaiden. Stoker ernstig gewond bij ketelontploffing. Gistermorgen om ongeveer half 7 heeft aan de scheepswerf van de machinefabriek „De Biesbosoh" te Dordrecht een ernstig ongeval plaats gehad. De ketel van de al daar liggende sleepboot „Rhin" sprong namelijk plotseling uiteen/waarbij de sto ker W. C. den B., wonende Nicolaasstraat te Dordrecht zeer ernstige verwondingen opliep. De man is naar het Algemeen Zie kenhuis overgebracht. Omtrent de oorzaak van de ontploffing tast men nog in het duister, doch het on derzoek is in vollen gang. Verdronken. In een sloot langs den Esschenweg te St. Michie s-Gestel is het lijk gevonden van den 50-jarigen P. Raaijmakers aldaar. Uit een onderzoek is gebleken, dat hier geen misdaad in het spel is. R. moet door de duisternis misleid te water" zijn ge raakt. Een bedrag van 340 werd op het lijk gevonden. TREILER GESTRAND. De bemanning in veiligheid. Uit Oostmahorn wordt ons gemeld: Bij het binnenvaren van het Friesche zeegat is gistermiddag de te Zoutkamp thuisbe- hooiende stoomtrawler „Johannes" onder commando van kapitein Bol in de buiten gronden tusschen Ameland en Sohiermon- nikog, gestrand. De stoomtreilers „Oost- zee" en „Hoop van Zegen" hebben tever geefs getracht het schip vlot te sleepen, hetgeen tengevolge van het breken van de sleeptros is mislukt. De motorreddingboot „Insulinde" van Oostmahorn is ter assis tentie uitgevaren, doch behoefde geen as sistentie te verleenen, omdat de uit zes personen bestaande bemanning op eigen gelegenheid het schip heeft verlaten. Toen zij van boord ging sloeg de branding reeds over het schip, zoodat dit hoogstwaar schijnlijk als verloren moet worden be schouwd. Het schip ligt gevaarlijk voor de scheepvaart. De oorzaak van de stranding moet gezocht worden in ma-chineschade. Nader wordt gemeld: De stoomtrawler*„Johannes" uit Zout kamp is later in den avond door de red dingboot „Insulinde" vlot gebracht en naar Oostmahorn gesleept. Het schip, dat het eigendom is van de reederij Scherpen- huizen te Oostmahorn, had een gebroken schroef-krukas. Schilder gevallen. Dinsdagmiddag is in het gebouw van den R. K. Volksbond te Delft de 40-jarige sohil- derskneeht W. V. van een 15 meter hooge stelling gevallen. In bewusteloozen toe stand werd hij naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Oude vrouw in brand geraakt. Gisteravond te kwart over zeven is aan de zeventigpjarige weduwe A. van T. in haar woning aan de Franklinstraat te 's-Gravenhage een zeer ernstig ongeval overkomen. Terwijl zij bij de gaskachel stond, vat ten haar kleeren vlam, met het gevolg, dat mej. Van T. ernstige brandwonden over het geheele lichaam bekwam. Haar toe stand was zorgwekkend. Spelen met vuur. Bij het spelen met lucifers geraakten Dinsdagmiddag de kleeren van den 7-jari- gen H. D., wonende aan den Amstelveen- schen weg te Nieuwer-Amstel, in brand. Alhoewel de vlammen spoedig gebluscht waren, bekwam de k'eine nog dusdanige brandwonden, dat hij in ernstigen toe stand naar een ziekeninrichting moest wor den overgebracht. BRANDEN. Felle brand aan den Omval te Amsterdam. Te ongeveer kwart voor 1 hedennacht is de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand welke aan den Omval in de nabijheid van Bertel's Oliefabrieken was uitgebroken in een plaatijzeren loods, waar naar schatting 60 tot 70.000 K.G. hooi en erwtenstroo was opgeslagen. De loods is het eigendom van A. J. Janus, kuiperij en vatenhandel, welks gebouwen zich in de nabijheid van den loods bevinden. De brandweer rukte met een aantal mo torspuiten uit, welke achter den branden den loods op de Weesperzijde werden ge posteerd. Daar de toegang tot het terrein alleen kon plaats vinden via een kleine brug, die maximaal met 1200 K.G. belast mag worden, kon alleen een der kleine mo torspuiten n.l. die van het Kischlich-type tot het terrein van den brand doordrin gen. Het vuur, dat in den vooraad hooi gre tig voedsel vond, werd bestreden, terwijl later in den nacht de loods grootendeels werd omgetrokken. Daar er geen gevaar bleek te bestaan, dat de brand naar omlig gende gebouwen zou overslaan, behoefde de nieuwe drijvende motorbrandspuit „Jan van der Heyde", welke eveneens was uitge rukt geen dienst te doen. Te ruim 2 uur was de brand nog niet zienderoogen ver minderd en liet het zich aanzien, dat de ge heele nacht met het blusschen gemoeid zou zijn. Brand in de Nes te Amsterdam. In een der oude buurten van Amster dam, dj Nes, is gisteravond in perceel 66, waar gelijkstraals gevestigd is de kruide nierszaak van het echtpaar A. Vreeling, brand uitgebroken. Kort nadat de vrouw de huizes een achter den winkel gelegen opkamertje, waarin een brandende petro leumkachel stond, welke behalve voor ver warming, dienst deed voor het drogen van er boven gehangen waschgoed, verlaten had, stond dit vertrekje in lichtelaaie. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zoodat het spoedig ook in de winkelruimte, waar tal van artikelen waren opgeslagen, één vuur zee was. De ruiten sprongen in een oog wenk mei het gevolg, dat de vlammen fel naar buiten uitsloegen, hetgeen het ge vaar opleverde, dat ook de eerste étage, die bewoond wordt door een Duitsch echt paar, zou worden aangetast. De brand weer, welke spoedig gealarmeerd werd, rukte aanvankelijk uit met een motorspuit, een ladderwagen en een koolzuurspuit, welk materiaal op het tweede alarm van mid- deibrand vermeerderd werd met nog een motorspuit, alsmede den manschappen- en den gereedsohappenwagen. Door het krachtig optreden van de brandweer kon voorkomen worden, dat de eerste étage eveneens de dupe werd van het vuurhier werd hoofdzakelijk schade door het bluschwater aangericht, waarvan ook de tweede verdieping, die door den kruidenier en zijn vrouw bewoond wordt, eenigszins te lijden kreeg. Het opkamertje en den winkel met zijn inventaris brand den geheel uit. De bewoners der eerste en tweede étage konden zich langs de trap in veiligheid begeven. BRUTALE AANRANDING. Veekoopman door bandieten beroofd. Maandagvond heeft op den dijk nabij St. Antoine, in het gehucht Stampersgat, een brutale aanranding plaats gehad, waarvan S. v. d. Meerberg, veekoopman te Dintel- oord, het slachtoffers is geworden. Komende van Oudenbosch was v d. M. per rijwiel op weg naar huis. Toen hij te omstreeks zeven uur den St. Antoinsdijk passeerde, werd hij onverhoeds door twee hem onbekende personen aangevallen en van het rijwiel getrokken. Bij de worsteling welke hierbij ontstond, zag een der bandie ten kans zich van zijn portefeuille meester te maken, waarmede hij de plaat poetste. Ook den tweeden aanrander gelukte het om in het gevecht de vlucht te nemen, waarna v. d. M. de bandieten wilde achter volgen. Daar echter de aanvallers enkele revol verschoten afvuurden, gaf het slachtoffer zijn pogingen op en begaf zioh naar Stam persgat, vanwaar hij de marechaussee te Oudenbosch telefonisch met het geval in kennis stelde. Het onmiddellijk door de marechaussee ingestelde onderzoek heeft nog geen defi nitief resultaat opgeleverd. Wel werden Dinsdag enkele personen aangehouden, doch of men daarmede de werkelijke daders te pakken heeft, staat nog geenszins vast. Intusschen is wel <=Jo portefeuille terug gevonden, doch het geld een bedrag van ruim ƒ600 was verdwenen. Het onderzoek wordt voortgezet. Aanranding van een 4-jarig meisje. Een vierjarig meisje te Amsterdam is gistermiddag in de omgeving van de Van Spilbergenstraat (West) aangesproken door een man, die, naar wel vasistaat, oneer bare bedoelingen met het kind voorhad. De man nam het meisje op de fiets mee en bracht het later weer terug op de plek, waar hij het kind had aangesproken. Een door een dokter en een scheikundige inge steld onderzoek heeft niet uitgewezen, dat het kind daadwerkelijk aangerand is. De nasporingen van de politie naar den dader zijn tot nu toe vergeefs geweest. Een zuster aangevallen. Een eerw. zuster uit een klooster der Franciscanessen bij Aubel, niet ver van de Limburgsche grens, werd een der laat ste avonden, op den weg tusschen Aubel en Henri-Chapelle, aangevallen, toen ze op een autobus stond te wachten. De zus- UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 21 Nov. Huize n, 1875 M. K. B. O.-uitz. Algem. Programma. 8.009.15 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.0112.15 Politieberichten. 12.15—1.45 Concert K. R .O.-Kwintet. I.452.00 Gramofoonplaten. 2.002.45 Kookcursus 2.454.30 Concert. Arnhemsch Instrum. „A. O. V."-Trio. 4.305.00 Tuinbouwhalfuurtje. 5.006.30 Opera-concert Mevr. M. Bouw meester (sopraan), Jules Moes (tenor), A. Dirks (bariton), F. Boshart (piano). 6.306.45 Techn. praatje door K. van Eybergen. 6.45—7.15 Engelsch. 7.157.45 Spreker: Th. v. Weyrother. 7.458.00 Politieberichten. 8.008.10 Esperanto. 8.1011.15 Concert K. R. O. Orkest. Schol a Canforum, S. Luger en W. Ravelli (solisten). II.15 Nieuwsberichten. 11.3012.00 Gramofoonplaten. H i 1 v e r s um 298 M. 8.00 V. A. R. A.-Gramofoonplaten. 10.00 V. P. R .O. Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Rie Elking. 10.30 V. A. R. A. Ziekenuurtje. 11.30 V. A. R. A.-Graimofoonplaten. 12.012.00 A. V. R. O. Concert. Omroep orkest. 2.052.30 A. V. R. O. Schoolüitzending. 2-303.15 A. V. R. O. Concert, A. V. R. O.-Kwintet. 3.154.00 A. V. R. O. Concert door de Hong. .kapel „Pege" in het Carlton Hotel te Amsterdam. 4.00 V. A. R. A. Orgelspel door Joh. Jong 4.45 V. A. R. A. Na schooltijd. 5.30 V. A. R. A. Orgelspel door Joh. Jong. 6.00 V. A. R. A. Concert. V. A. R. A.- Orkest. 7.00 V. A .R .A. Actueel allerlei te ver zorgen door het N. V. V. 7.15 V. A. R. A. Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 8.01 V. P. R. O. Oabhechisatie. 8.30 V. P. R. O. Gramofoonplaten. 9.00 V. P. R. O. Dr. A. Groeneveld: Strijd en vrede als psychologisch probleem 9.30 V. P. R. O. Gramofoonplaten. 10.00 V. P. R. O. Persberichten. 10.03 V. P. R. O. Vaz Dias. V. P. R. O. Serie Fragmenten en Ver halen. 10.45 V. P. R. O. Gramofoonplaten. 11.00 V. A. R, A. Gramofoonplaten. ter verdedigde zich dapper, doch toen haar de krachten begonnen te begeven, riep zij hulp. Juist naderde een wielrijd- ster. De aanrander s'oeg op de vlucht en verdween in de duisternis. Blijkbaar had hij de zuster willen berooven, hetgeen hem niet gelukt is. DE ONVEILIGHEID TEN PLATTELANDE. Oostelijk Noord-Brabant wordt afgestroopt Uit Oostelijk Noord-Brabant wordt aan de „Tijd" gemeld: De reeksen inbraken in Oostelijk Noord- Brabant groeien steeds verder aan en als gevolg daarvan neemt de verontruste be volking verschillende maatregelen, om zich te verdedigen en, zoo moge ijk, aan het gedoe van de inbrekers een einde te ma ken. Vooral in de 8t:eek ten Zuiden van Eindhoven heeft men in meerdere dorpen reeds weer de nachtwachten in het leven geroepen. Op de boerderijen hebben vele bewoners riek of hooivork naast zich aan bed staan, om den brutalen inbrekers een behoorlijke ontvangal te bezorgen. De schrik is er de laatste dagen te meer ingekomen, nu in de heide onder de ge meente Zeelst een formeel onderaardsch hol is ontdekt; het m het hol aanwezige stookmateriaal bewees, dat de „heeren" er zich tamelijk geriefelij-k hebben geïnstal leerd. De structuur van het hol toonde aan, Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gonoert. 12.50 Orgelspel door C. H. Trevor, E. Barker (alt). I.50 Gramofoonplaten. 2.50 Uitzending voor scholen. 4.05 Concert voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsberichten. 7.00 Pianospel door Joh. Stockmarr. 7.20 Lezingen. 8.05 „Pel'.eas en Melisande" van M. Mae terlinck. Muziek van Cl. Debussy. 9.30 Berichten en Lezing. 10.05 Vervolg „Pelleas en Melisande". „R a d i o - P a r i s'\ 1725 M. 12.502.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Causerie geïllustreerd met gramo foonplaten. 9.05 Orkestconcert en solisten. Toelich ting „Festival Charles Lecocq." L a n g e n b e r g, 473 M. 6.207.50 Gramofoonplaten. 9.3510.05 Gramofoonplaten. II.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 7.208.10 Orkestconcert. 8.20 Hollandsche avond. Orkest G. Binz (piano). Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.20—4.20 Orkestooncert Viool. 4.204.50 Kinderuurtjo. 7.308.30 Orkestconcert. 8.309.30 Hollandsche avond. Orkest- zangeres. 9.5010.20 Pianorecital. F. Jensen en O. Peters. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8 35 Hollandsche avond. Her-uitz. van Huizen (K. R. O.) Zeesen, 1635 M. 5.456.20 Lezingen. Daarna Gramofoon platen. 8.5011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.15—1.20 Berichten. 1.201.50 Gramofoonplaten. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.50 Lezingen. 7.50 Toespraak, lcoor- en orkestconcert. 8.50 Concert. 10.05 Berichten. 10.35 Orkestooncert. dat het reeds eenigen tijd gebruikt was. Het werd ontdekt toen een boer met zijn paard over den weg reed en het paard met een poot naar beneden zakte. Evenals zulks in den vorigen winter het geval is geweest, schijnen ook nu inbrekers per auto de streek onveilig te maken. Te Tongelre zag een landbouwer, die een der laatste nachten dieven in zijn huis betrap te, dezen nog juist per auto ontvluchten. Met gedoofde lichten verdween de auto in de duisternis. Ook in de buurt van Zeelst werd verleden week een verdachte auto des nachts waargenomen. Eenige perso nen, onder wie een vrouw, hielden 's avonds op den weg halt, verlieten de auto en keer den eerst tegen het krieken van den dag terug. In den vo'ksmnnd vormt deze „roo- ver-auto" thans het a. en z. der gesprek ken. Allerwegen leeft onder de bevolking de hoop, dat het de politie zal mogen ge lukken de leden der dievenbende te arres teeren, opdat weer rust en veiligheid op het platteland mogen terugkeeren. Vorige week brok de burgemeester van Zeelst er op uit, om te controleeren of de politie overal op post stond. Hierbij be trad hij ook het erf van een landbouwer te Zeelst, die nog op was. Deze hoorde het „onraad", legde aan en riep: „Handen op of ik schiet". Kalm aan, riep het „onraad", ik ben het, je broer, de burgemeesteren het geweer zakte; de schrik was voorbij. FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 32) „De oude Maxwell weet nu ten minste, hoe ik over hem denk, als je dat eenigen troost verschaft. Hoe het ook zij, ik ging in niet al te aangename stemming naar Londen terug en betreurde het, dat ik niefc met jou in zee was gegaan; en daar vond ik zoowaar jouw reddend briefje in den spiegel steken. Ik sprong zoo vlug ik kon, in een taxi en kwam direct hierheen. Het meisje, dat mij inliet, zei, dat je naar een partij was, maar dat ik hier moest blijven en ook hier logeeren. Nu, ik wacht te tot ongeveer kwart voor twaalventoen belde ik haar en vroeg haar, of het nacht werk zou worden. Zij wist het niet, ver telde zij en zij zag er zoo intens slaperig uit, dat ik haar zei, dat zij wel naar bed kon gaan, want, dat ik op je zou blijven wachten. Zij aarzelde en bromde zoo iets van „ik heb mijnheer iets belangrijks te zeggen." „Nu, wat het ook moge zijn", zei ik, ,,'t kan best tot morgen wahten." Toen ging zij eindelijk weg en liet mij met den brandy alleen. Ik hield het tot bij eenen uit; toen had ik genoeg gedronken en ging naar beneden om een luchtje te scheppen. Ik was hoogstens twee minuten buiten, toen ik op eenigen afstand een knokpartij- tje zag en aangezien ik je oorlogzuchtige natuur ken, vermoedde ik, dat jij het waar schijnlijk wel zou zijn en liep ik er op een sukkeldrafje heen, om te zien, wat er aan de hand was en en nu zitten we hier." „En nu zitten we hier", echo'de ik. „Op je gezondheid, Billy." „En nu", zei hij, „wil je. zeker wel zoo vriendelijk zijn, mijn geduld niet langer op den proef te stellen en mij een en ander eens uit te leggen. Het laatst dat ik je zag was toen je zonder hoopvolle vooruitzich ten op 't punt stond naar de Vereenigde Staten te gaai». Nu vind ik je terug, als een onbezonnen millionnair in een paleis van Park Lane, onder den naam van Stuart Northcote. Wat beteekent dat alle maal, oude schelm?" Ik dronk mijn brandy-soda leeg en zette mij in een gemakkelijke houding tusschen de kussens. „Ik zal je vertellen, wat dat beteekent, maar je moet mij niet in de rede vallen voor mijn verhaal uit is." Toen be schreef ik hem, langzaam, voorzichtig en zonder eenig belangrijk détail over te slaan, alles wat had plaats gegrepen, se dert wij op Leicester Square afscbeic} had den genomen. Billy zat zwijgend te luiste ren zijn hoofd rustte op zijn hand en hij hield zijn blik vast op mijn oogen gericht. Eerst toen ik mijn verhaal geëindigd had, brak hij los en gaf, met één uitroep aan zijn gunstige critiok lucht. „Alle duivelsDat is uniek Hij stond van zijn stoel op en liep met zijn handen zoo diep mogelijk in zijn broekzakken gestoken, een paar maal de kamer op en neer. Eindelijk loste zich zijn verbazing op in een langen, zachten, ver genoegden grinnik. „Allemachtig", zuchte hij meer dan hij sprak, ,,'t is 't is kolossaal 1" „Ik dacht wel, dat je 't leuk zou vinden", zei ik voldaan. „LeukHij hield op met ijsbeeren. „Het is de schitterendste prestatie, die ik ooit in mijn leven heb gezien. Je bent altijd een kraan geweest, als je in de rats zat, maar dit overtreft alles." „En jij bent gekomen, om mij er door te helpen, niet waar, Billy?" Nu sloeg hij met zijn vuist op tafel. „Ke rel, ik ben je man tot het einde toe." Even was het stil in de kamer. Billy benutte deze oogenblikkcn om zijn heer lijke emotie te boven te komen, door een aanval op de brandy te doen. „Laat me nu eens kijken, of ik alles goed snap", begon hij, terwijl hij zich weer op weg begaf om het voorbeeld van den koning der poolstreken te volgen. „Jij ge looft, dat Maurice, hoe-heet-hij-ook-weer, die neef van je, het met de bende eens is, die er op uit zijn, je een kopje kleiner te ma ken, is het niet?" „Ja, want ik huurde op zijn advies dien Francis", verklaardè ik. „En ik moet morgen met je mee daar heen en mijn intrek in de meest nabije kroeg nemen, hè?" „Goed begrepen", zei ik. „Zie je, ik ben niet zoo erg bang voor iets, dat mij daar in huis kan overkomen. Hoe'n schurk Muarice ook moge zijn, hij behoort niet tot het slag, om zich aan verdenking bloot te stellen. Mijn idee is, dat eenige van die vriendelijke Zuid-Amerikanen, die hier den boel zoo op stelten gezet hebben, mij waarschijnlijk daarheen, zullen volgen en dan probeeren een aannemelijk ongeluk te organiseeren. Maurice had het zoo druk over de mooie jachtgelegenheid." „Ik begrijp hel", zei Billy nadenkend. „En daar moet ik een stokje voor steken." „Precies. Met ons beiden moeten wij toch van elk soort onraad, dat dreigt, lucht krijgen. Een van die mooie exemplaren heeft al een aardig souvenirtje van mij te pakken." „Ik zou graag willen weten, wie jij bent", verklaarde Billy, na eenige oogenblikken over den toestand nagedacht te hebben. „Dat zou de zaken aanmerkelijk vereen voudigen, vind je niet? Het moet iets zijn, dat betrekking heeft op San Luca. Laten wij de kaart eens voor den dag halen en dat gat eens opzoeken." „Ja, Billy", zei ik, „en zien of wij een plaats kunnen vinden, die Culebra heet. Ik ben de „Satyr van Culebra", volgens Mercia en ik zou gaarne Dauwkeurig we ten, waar mijn geliefd vaderland zich be vindt." Billy zocht op de boekenplanken en haalde een dikke atlas en een geogra fisch woordenboek vor den dag. „Wij zijn er al", riep hij, terwijl hij de index raad pleegde. „Culebra 1035, 85—38, Alle machtig Het ligt in Costa Rica." „Daar worden wij niet veel wijzer van", merkte ik op. ,,'t Is gele1*, zei Billy, „maar ik ben er ze ker van, dat ik die uitdrukking ergens heb- gehoord: „de Satyr van Culebra". „Misschien zijn ze daar inheemsch", zei ik. „Het lijkt nog al een geschikte plaats, om dergelijk gespuis op te kweeken." „En hier heb ik San Luca", vervolgde hij, op een kaart van Zuid-Amerika turend. „Laat eens zien, wat ze er van zeggen. Een binnenlandsche republiek, begrensd door Brazilië en Argentinië. Bevolking 300.000 met inbegrip van Indianen, samengesteld uit weinig negers en blanken van Spaan- sche en gemengde afkomst." „Bij de laat sten behoort mijnheer Guarez he-slist", verklaarde ik. „President", las hij verder, „Generaal Silveira de Selisvolgde wijlen Ignace Prado op, die den eersten president Ma^ nuel Solano beroofd en vermoord had." „Wat", schreeuwde ik bijna. „Verdui veld, nu wordt het duidelijkMercia So lano moet zijn dochter zijn en mijn geëer de dubbelganger zal ongetwijfeld een van de handlangers van Ignace Prado zijn. Geen wonder, dat het arme overspannen meisje mij een kogel zwaarder wilde ma ken Billy lachte. „Dien schijn had het ten minste. Niettegenstaande dat, moet het toch een venijnig jufertje zijn, zou ik den keu." ,,'t Is een schat, Billy", zei ik overtuigd. „Ik wil geen woord ten hare nadeele hoo- ren. Ik houd van een meisje waar pit in zit." „Je hebt er nu een gevonden", mopper de Billy. „Jelui zult een aardig paartje worden.". Hij stond op en keek op zijn horloge. „Je moest nu naar bed gaan, Jack", vervolgde hij, „als wij morgenoch tend om half tien weg moeten rijden. Die jaap in je arm zal morgenochtend wel weer voldoende in orde zijn, maar je hebt nog al een drupje bloed verloren en hoe taai je ook bent, zal toch een beetje sla pen je geen waad doen." „U heeffc geiijk, doktor", zei ik met te genzin, want hoe inspannend deze avond ook geweest was, voel ik in het geheel geen lust, om naar bed te gaan. „Wij zullen onze belangrijke plannen morgen onder weg naar Woodford verder uitwerken." „Wat ik zeggen wil", zei Billy, „wat moeten wij doen met mijn bagage en ver dere spullen?" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5