1 fanes-en KiÉrlioÉn I lISjaartsMO-l 1 SPORT I Belangrijke Prijsvermindering 1 i Voor f.l.zo'itonf 11 thans i 1 een HOtJKjafl v$i#JG.OO I Voor f 2 J3O 'ii Mö welke i 17.50 totfUtTgekost heeft. UIT DE OMGEVING Agenda DONDERDAG 20 EMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERiTE BLAD PAG. 2 uing van den leeftijd waarop voor meisjes et tweeploegenstelsel mag worden toege- ast tot 23 jaar en voor jongens tot 17 aar. Maastricht komt in de eerste plaats in aanmerking voor de aanstelling van een arbeidsinspectrice. De heer Bakker (0. H.) waarschuwt tegen verkorting van den arbeidstijd, die «Ie productiekosten verhoogt. Alle krach ten moeten worden ingespannen om de productiekosten te verlagen. Spr. kan zich liet ruime standpunt van den Minister in zake de overwerkvergunningen dan ook goed indenken. De Arbeidswet mag niet een stroeve regeling zijn, dan zou zij, voor al op het platteland niet te handhaven zijn, zelfs als men het aantal ambtenaren der arbeidsinspectie belangrijk zou uitbrei den. De heer Drop (S.D.A.P.) betoogt, dat do arbeidsinspectie een leidinggevend cen trum moet zijn en jucht de voorgestelde uitbreiding toe al acht hij die nog onvol doende voor de groote zaak, die de arbeids inspectie heeft te verrichten. Mevr. B a k k e r-N o r t (V.D.) dringt eveneens aan op uitbreiding der arbeids inspectie en klaagt over de te lange ar beidstijden van de apothekers-assistenten. Spr. zou niet willen meewerken aan een wettelijke regeling van de huisindustrie zonder behoorlijke loonregeling. De heer Vos (Lib.) betoogt dat de Mi nister in staatssocialistische richting mar cheert o.a door belangrijke uitbreiding der arbeidsinspectie. Do heer v. d. M e ij s (R.-K.) zet zijn be zwaren uiteen tegen het tweeploegenstelsel voor jeugdige personen en betoogt, dat te gen toepassing van het tweeploegenstelsel in het algemeen geen bezwaren zouden zijn als het Belgische stelsel werd toege past, volgens hetwelk het stelsel mag wor den toegepast als de werkweek -15 uur be draagt en 12 pet. toeslag op het loon wordt gegeven. Voorts bepleit spr. een wettelijke regeling der arbeidersvacantie. Van een vrijwillige overeenkomst met de werkgevers komt toch niets. De vergadering wordt te 6.25 verdaagd tot heden 1 uur. DE SALARIS-KWESTIE. De houding der Katholieken. Hierover zegt de Kameroverzicht-schrij ver van dc „Msbd.": „Mgr. Nolens heeft intusschen voor do ambtenaren en de contract-arbeiders alles behaald wat hij behalen wilde. Minister de Geer heeft aan al de desi derata van den katholieken leider voldaan door zich in princiep bereid te verklaren den premie-aftrek van 3 pet. voor eigen jiensioen weer uit te betalen, door perio dieke herzieningen toe te staan en door het georganiseerd overleg zoo volkomen mogelijk in te schakelen zoodat ook eigen voorstellen der organisatie-afgevaardigden even ernstig zullen worden behandeld als voorstellen der regeering. Dat daarop alle katholieken zonder uit zondering de motie-v. d. Tempel hielpen verwerpen, zal den socialistischen heeren niet verbaasd hebben al zat het hun na tuurlijk geweldig dwars, dat geen enkele Katholiek zich voor hun karretje liet span nen. Zouden enkele Katholieken dit één maal in deze kwestie doen, dan werden zij bij de eerste de beste poging om zelfstan dig te zijn toch weer uitgejouwd. Ah de heeren van de zoogenaamde democratische concentratie kans van slagen willen heb ben, zullen zij ten onzen opzichte voorloo- pig een weinig meer verstandige politiek moeten voeren. Wat zij van middag te ver- toonen gaven, was even steriel als triest. Wanneer de ambtenaren, onderwijzers en rijkswerklieden in de toekomst eenig suc ces zullen zien, hebben zij dit te danken aan de tactiek van de katholieke fractie en aan niemand anders". Wij willen hierbij aanteekenen, dat de toegezegde intrekking van pensioensaftrek er nog niet is. Minister de Geer heeft geen bezwaar, die in de toekomst in te voeren. Zal t feitelijk en spoedig geschieden^ 't Schijnt ons toe, dat een bevestigend ant woord op deze vraag niet ongegrond is. Maar zekerheid hieromtrent bestaat er momenteel niet. DE RELIGIEUSE ONDERWIJSKRACHTEN De motie-Lingbeek. Wij ontleenen hier aan het Kamer-over zicht in de „Msbd.", hoe het gisteren is geloopen met de motie-Lingbeek. „Wij kregen daarop de motie-Lingbeek, luidende: „De Kamer, van oordeel, dat het wen- schelijk ia, (ten einde gelden vrij te krijgen voor de gewenschte salarisverbetering van leekenonderwijzers), de salarissen der on derwijzers-kloosterlingen in overeenstem ming te brengen met het indertijd uitge bracht Pacificatierapport-Bos c.s., noodigt de Regeering uit in die richting stappen te doen en gaat over tot de orde van den dag". Het tusschen haakjes geplaatste, schrap te de anti-papistische afgevaardigde vlak vóór Minister de Geer aan 't woord kware, waarschijnlijk om zoodoende de c.h.-fractie tp dwingen met hem mee te gaan. Vrijz. dem. hulpvaardigheid bracht don dominee op zijn lumineus idee en namens de frac tie van mr. Marchant kwam de heer Ke telaar, aarts-apologeet van het openbiar onderwijs, verklaren, dat zijn fractie het gewijzigde amendement zou steunen, omdat zij Ketelaar en wijlen Bos dit stand punt vroeger ook ingenomen hadden. Na tuurlijk verzekerden deze heeren, evenals de liberalen en ds. Kersten, dat zij niet anti-papistisch zijn maar slechts uit recht vaardigheidsoogpunt de onrechtvaardigheid willen begaan aan een categorie menschon, alleen omdat zij kloosterling zijn, hst hun, volgens de wet toekomend salaris ten deele te onthouden. En wij beleefden het schouw spel. dat naast de vrijzinnige heeren, die altijd het beginsel „loon naar praestatie" verdedigen, ook de c.h. fractie, in lijnrech te tegenstelling met wat wijlen de Savornin Lohman op dit punt altijd hield, de kwestie ook disputabel stelden. De soc. dem. frac tie eindelijk maakte de maat vol, d^or bij voorstel van ir. v. d. Waerden, van den voorzitter de toezegging te enangen, dat deze kwestie der kloosterlingen-salarissen op een a-parten dag, waarschijnlijk bij de behandeling der ouderwijsbegrooting be handeld zal worden". Hoe de gewijzigde motie zal worden ont vangen, weten wij niet. Zéker zijn wij er alleen van, dat de principieel-stevige anti- rev. er niet met mee zullen gaan. In de ko mende dagen zal er wel ten deze een en ander onderhandeld worden. DE GEMEENTE EN OE BELASTINGEN. Verschenen is no. 9 van de Uitgaven- reeds der R. K. Staatspartij: Het beleid der gemeente met betrekking tot belastingen, bedrijven en sociale voor zieningen, mede in verband met de belan gen der groote gezinnen. Inleidingen door mr. G. 0. J. D. Krop man, wethouder der Gemeente Amster dam, en Y. Keestra, Burgemeester der Gemeente Culemborg, tot eene bespreking te houden in de vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij van 29 November 1930, voorafgegaan door een korte beschouwing over de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten door prof. mr. dr. J. van der Grinten, hoogleeraar aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen. Ten dienste der stemgerechtigde en ad- viseerende leden van den Partijraad, wer den in overleg met de heeren praeadviseurs een viertal algemeene richtlijnen van prac- tisch gemeente-politiek beleid na do totstandkoming der nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten opgesteld, welks bij de behandeling der inleidingen op de a.s. Partijraadsvergadering, als steunpunt eener vruchtdragende gedachtenwisseling, van nut zouden kunnen zijn: I. Belastingen. 1. De personeele belasting dient niet hoofdbron te worden is het plaatselijke belastingstelsel. De mogelijkheid tot ex pansie, welke zij biedt, behoort eerst te worden benut, indien door het gebruik ma ken van andere middelen, welke de ge meente ten dienst staan, een behoorl^ke vervulling van haar taak niet voldoende is verzekerd. 2. Ten aanzien van de schoolgeldheffing worde rekening gehouden met de draag kracht der gezinnen. In het algemeen ver dient het daarom aanbeveling, ook hot aantal niet-schoolgaande minderjarige kin deren daarbij als maatstaf van aftrek te nemen. II. Bedrijven. 3. Bij de exploitatie van gemeente-be drijven worde de tarieven-politiek niet ge bruikt om te ontkomen aan een verzwaring van inkomens- en (of) vermogensheffing III. Sociale voorzieningen. 4. Voorzoover tengevolge der nieuwe re geling aan de gemeente ruimere middelen ter beschikking komen, bohooren deze al lereerst te worden aangewend tot verhoo ging der zedelijke en lichamelijke vo.as- kracht. Daartoe dienen te worden geno men krachtige maatregelen in het belang der Volksgezondheid, met name ter bevor dering van den woningbouw; hierbij wor de in het bijzonder gelet op de behoelTen der kinderrijke gezinnen. 'fc Schijnt ons toe, dat den leden van den Partijraad wel wat heel weinig tijd wordt gegeven om te voren deze zaak te bestudeeren! Van een serieuze bespreking op den Kieskringvergaderingen kan in net geheel geen sprake zijn! VOETBAL Schoolwedstrijden van A. S. C. Het programma voor a.s. Zaterdag luidt: Halve eindstrijd verliezerstournooi: Gem. H. B. S.Kennis is Macht. Om den Sden en 4den prijs winnaarstour- nooi: R.K. H. B. S.—Gymnasium. Beide wedstrijden worden op de Pomo- na-terrei-nen gespeeld en vangen te precies half drie aan. BILJARTEN NEDERLANDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de competitie N. B. B. op Dins dag luiden: S. D. O.-D. O. S. A. Offenberg (D.O.S.) 100 30 10 3.33 I. Mazurel (S.D.O.) 67 29 14 2.31 C. Hendriks S3 34 11 2.44 O. Sohouten 100 34 14 2.94 A. Offenberg 96 30 17 3.20 C. Schouten 100 30 15 3.33 C. Hendriks 57 23 10 2.47 I. Mazurel 100 23 14 4.34 D. O. S.—S. D. O. R. Kantebeen (S.D.O.) 73 34 9 2.14 P. Horree (D.O.S.) 100 35 11 2.88 W. Penseel 74 24 14 3.0S H. Rietbergen 100 24 16 4.16 R. Kantebeen 100 33 13 3.03 H. Rietbergen 76 32 20 2.37 W. Penseel 100 26 24 3.84 P. Horree 79 25 10 3.16 De uitslagen van de wedstrijden ge- speeld voor de competitie N. B. B. op Woensdag luiden: ■liiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiB Onze prijzen zijn zoo laag f 1 gesteld dat een ipiflSf in de gelegenheidlilvoo/weiniggeld een K9ÉB t#J<oopen. Bezichtigt-"onze Etalages iniininnniiniininniniiininiiiinuiunnni S. D. O.—D. O. S. P. Horree (D.O.S.) 50 23 8 2.17 R. Kanteibeen (S.D.O.) 100 23 19 4.34 H. Riet-bergen 84 23 18 3.65 W. Penseel 100 24 15 4.16 P. Horree 100 26 12 3.84 W. Penseel 77 26 14 2.96 H. Rietbergen 100 29 10 3.44 R. Kantebeen 87 29 13 3.00 D. O. S.-S. D. O. I. Mazurel (S.D.O.) 38 19 6 2.00 A. Offenberg (D.O.S.) 100 20 23 5.00 C. Schouten 100 27 34 3.70 C. Hendriks 51 26 10 1.96 I. Mazurel 100 22 21 4.54 C. Hendriks 60 21 11 2.85 C. Schouten 69 14 20 4.92 A. Offenberg 100 15 24 6.6Ö LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslagen van den wedstrijd Klein Rustoord II—L. U. T. O. I voor de 2de kl. L. B. B. luidt: N.N. (L.U.T.O.) 56 35 10 1.60 L. Turk (Kl. R.) 125 35 13 3.57 B. Sohouten 113 59 7 1.91 J. Obda-m 125 60 U 2.08 H. van Niekerk 112 49 16 2.28 Jer. Vrijburg 125 49 13 2.55 L. van Keeken 125 57 11 2.19 N. N. 79 56 8 1.41 Kl. Rustoord 2 en L. U. T. O. 0 punten. UITHOORN. ZWARE FABRIEKSBRAND. Vannacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het complex fabrieksgebouwen van de N.V. Uitboorn- sehe Bacon-fabrieken. De brand werd het eerst ontdekt, toen de vlammen reeds naar buiten sloegen en is ontstaan in de rookerij bij de worstfabriek. Enkele roo- kerijen, alsmede een gedeelte van den nieuwbouw zijn geheel afgebrand. Ook de korten tijd geleden nieuw ingerichte in stallatie der worstfabriek ondervond na- deelige gevolgen van den vuurgloed. Groo te kwantiteiten worst en ham gingen verlo ren. De totale schade kan nog niet on middellijk worden vastgesteld, doch wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De brandweer van Uithoorn, die over slechts één motor spuit beschikt, stond machteloos tegenover het vuur en bepaalde zich tot het nathou den der aangrenzende fabrieksgebouwen. Tegen 6 uur was men den brand, die te on geveer half drie uitbrak, meester. Een ge deelte van het bedrijf, dat 35 arbeiders om vat, staat stil. H00GMADE. L. T. B. Woensdagavond hield de afd. Hoogmade een buitengewone verga dering, waar als spreker zou optreden de heer H. Visser, landbouwkundige uit Bloe- mendaal. De voorz., 'de heer P. Zwetsloot Jzn., opende de vergadering met den ohr. groet en heette allen welkom, inzonder den pas toor en den heer Visser. Spr. deelde mede, dat dezen avond in hoofdzaak over bemes ting zou gesproken worden. Vervolgens verkreeg de spreker het woord en behandelde de bemesting van de graslanden en de opbrengsten, die daar door verkregen worden. 75 pet. van de landbouwers gaat nog maar steeds c«p de oude s'eur door en zeggen: dat van kunst mest het land arm wordt. Daarna zette spr. duidelijk uiteen, hoe de bemesting moest wezen, vooral de verhouding van stikstof, kali, fosfor en kalk. Spr. gaf ver schillende voorbeelden aan van de opge dane ondervindingen. Daarna werden verschillende vragen gesteld, die naar genoegen werden beant woord. Er hadden zich een paar gevallen voorgedaan,-die tot heden nog niet konden opgelost worden. Ve-rvo'gens werd besloten een proefveld aan te leggen voor den duur van 5 jaar, daar anders geen zuivere uit komst bewezen kan worden. De voorz. dankte den geachten spreker en de aanwezigen voor hun opkomst, die flink was en sloot met den chr. groet de vergadering. KATWIJK. Volkstelling. Voor de gemeente Kat wijk zijn door B. en W. 16 tel ers aange steld, zoodat iedere teller pl.m. 1000 inwo ners voor zijn rekening krijgt-. Dienstplicht. Het aantal personen dat met Januari als dienstplichtigen zal wor den ingeschreven bedraagt voor deze ge meente 170. Dit is voor de lichting 1930. Personalia. De heer J. C. Tieleman adj. commies ter secretarie 2de klasse, is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot adj. commies 1ste klas bevorderd. N00RDWIJK. Hanze. De vergadering van de Hanze in het Juvenaat mocht zich dezen keer in een goede opkomst verheugen. De heer V. Braun, wegens ontstentenis der voorz:tter, leidde deze vergadering, opende mei ge noegen deze bijeenkomst en sprak den wensch uit, dat na de lange rustperiode een vruchtbaar seizoen voor de Hanze mocht aanbreken. De nieuwe geestelijk ad viseur, Kap. Meynders, werd hierna in een toespraak door den heer C. G. J. Alke made Jzn. geïnstalleerd. In deze toespraak deed spr. uitkomen, dat, waar zijneerw. reeds eerder adviseur van een Hanze-afd. was, de afd. Noordwijk een terzake kun dige opvolger van Kap. Hesp heeft gevon den. Spr. vertrouwde, dat zijneerw. niet alleen de steun der afdeeling zou zijn, doch ook de ziel, om èn leden èn bestuur steeds de noodige stuwkracht te verleenen als heb gaat om het belang van de Hanze en haar leden. Spr. hoopte, dat het zijneerw. gege ven moge zijn vele jaren voor dit doel in Noordwijk werkzaam te zijn. De notulen werden onder dank voor de goede weergave vastgesteld. Zoo ook het jaarverslag van den secretaris. De secretaris bracht eveneens een keu rig verslag uit der gehouden Bondsverga dering, op 23 October 1.1. gehouden te den Haag, waarvoor hij een dankbaar applaus mocht inoogsten. De heer C. G. J. Alkemade Sr., hierna het woord verkrijgend, besprak de aange wende pogingen om de Federatie in het Dekenaat Noordwijk weder nieuw leven in te blazen. Daartoe waren een tweetal bijeenkomsten gehouden te Lisse, waarbij bijna alle afd. tegenwoordig waren. Met genoegen mocht hij constateeren, dat men hierin ten volle is geslaagd. Besloten werd o.a., dat alle bestuursleden der 9 afdeelin- gen het bestuur der Federatie zouden uit maken, met dien verstande dat iedere afd. één stem had. Tevens werd hieraan nog een clausule toegevoegd-, dat iedere afd- een lid van dit- bestuur kon toevoegen, waardoor het mogelijk werd, dat het da- gelijksch bestuur der Federatie geformeerd werd uit de heeren F. H. v. d. Eerden, voorz., C. G. J. Alkemade Sr., secr-pen- ningm. en J. v. Gennip, commissaris. In het kort zet-te spr. het- doel der Federatie uit een. Ook zal de Federatie ieder jaar een bijeenkomst organiseeren van alle bestu ren en leden, voorafgegaan door een plech tig Lof en predikatie. Daarna zal in het vereenigingsgebouw een spreker optreden, met als slot een gezellig samenzijn. Deze eerste bijeenkomst zal gehouden worden te Lisse omstreeks Januari; vervolgens ieder jaar in een andere afdeeling. Spr. vertrouwde, dat alle leden deze bijeen komsten trouw zouden bijwonen. Het winterpregramma werd hierna vast gesteld. Uit-genoodigd zal worden een spr. voor het U.B.O.-fonds, terwijl de heer O. G. J. Alkemade Sr. toezegging deed een lezing te houden. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake het voeren van een extra reclame gedurende de St. Nicolaasu eek. Dit vond veel instemming. Een comnvssie werd aangewezen om e.a. nader uit te werken, terwijl besloten werd Vrijdagavond a.s. weder een algemeene vergadering te houden om nadere plannen vast te stel'en. De G. A. bracht hierna nog een dankwoord voor de hartelijke woorden tot hem gespro ken en beloofde steeds het Haiizebes'.uur en de leden trouw ter zijcle te staan. Hier na sloot de voorz. onder dank voor de op komst en verwachtte alle leden mor&en- avond ter vergadering. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Betaald werd per 100 voor roode en rose- anjeers 0.700.90, groote Chrysanthen per stuk 1416 cent, late Chrysanthen per bos 0.250.45, Tros- chrysanthen per bos ƒ0.150.25, Rozen per bos van 20 stuks: Pernet 0.700.90, Co lumbia 0.901.10, Butterfly 0.90—1.10, Edith Helen 1.401.60, Gold Ophelia 0.901.10, Hadley 1.201.40, Rosalan- dia ƒ0.90—1.10. WASSENAAR. Brand. In den afge'oopen nacht werd brand ontdekt in het perceel van den heer van der K. in de Langstraat. De brand weer was spoedig ter plaatse en tastte met twee stralen op de waterleiding het vuur aan. Dit bleek te woeden op den zol der van het perceel. Na korten tijd was het vuur bedwongen. De schade bleef tot eenige houten betimmeringen bij den zol der beperkt. Lezing. Winsdagavond werd door den heer H. A. M. van Hoffen, Directeur der H-oll. Draad- en Kabelfabriek te Amster dam, een lezing gehouden in het Ka-steel „Oud-Wassenaar, welke georganiseerd was door het Comité t-ot het Organiseren van winterlezingen voor Park „De Kieviet" en omgeving. Het onderwerp van deze lezing was: „Het Ethische Element in de Be drijfsleiding". Geboren: Hendrika Walburge Cla- sina d. van J. G. Wensveen en H. Weber Maria Johanna d. van J. M. Koenen en G. Sira Siebrand Hajo z. van T. J. van der veen en H. G. Harenberg Titia Juliana d. van L. Looijenga en T. J. van de Waal Johanna Hendrika d. van N. Pfluig en N. van Alphen. Ondertrouwd: R. Kok en J. L. H. Hamelink T. de Jager en A. J. de Jonge T. J. A. Prins en M. S. Doornhagen L. van der Windt en M. van Halewijn. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. H. Buurman en rechtverkrijgenden,, tot het oprichten van een drukkerij injTde percee- len Nieuwstraat Nis//4^-51jj. S. Bak- huyzen en rechtverki'ijgjnden $>t het op richten van een banketbakker^ in een ge deelte van het perceel £>ude Rijn No. 44fir- Burgemeester eïi Wethoudej^'van Leiden brengen ter ^ggmeene kpwhis, dat door hen de beslissing op het^erzoek van de firma A. H. J. Wijtenbjjfgj om vergun ning tot het oprichtenjgBn een tabak- en sigarenfabriek in heU^erceel Nieuwe Rijn Nis. 8990 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHVZEN, Burgemeester, VAN STRIJEN( Secretaris. Leiden, 20 November 1930. LEIDEN. Vrijdag. R.-K. Handelsreizigersvereenigine Zomerzorg, 8.30 uur. Spreekster mevrouw Steijges-Asperslag over: Het ontstaan en de ontwikkeling van de beurs. Zondag, R. K. Grafische Bond, Concert zaal „Concordia", 8 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 November a.s., waargenomen door apotheek: P. du Croix Rapenburg 9, telef. 807. limee Huid Ruwe Handen r «&IlU3_ (Reclame) 386 Overleden: Gerritje Koot 78 j., wed. van A. van Veen Janette Antonia Etty 49 j., echtg. van E. V. van der Schalk Hendrik Jan Kuiper 41 j., echtg. van J. C'. Heimig. VOORSCHOTEN. Gevonden. Een ceintuur spat- scherm van auto muts. Verloren: een broche kinder handschoen klein zwart hondje collier met hangertje. Geboren: Gerritje Aleida d. van H. Koenders en H. Vos Willem Cornelis z. van L. Schipper en C. M. Stam. Overleden: Levcnl. aangeg. loind van W. Zonneveld en W. M. Koot idem van P. J. Ede aar en W. J. W. M. Eibers A. P. van Ipenburg 24 j. Gevestigl: G. J. Ebbink van Breda C. Nigten van Zoeterwoude J. M. Slingerland van Leiden A. A. Ho t- karnp van Voorburg G- M. van Pelt en gezin van den Haag Wed. M. J. Witte- man geb. Kuijvenhcven van Leiden H. Drew es van Rotterdam. Vertrokken: T. Pool en echtg. naar den Haag G. J. H. van Beek naar Zoelen J. van den Boogert naar den Plaag A. M. C. van Oseh en zoon naar den Haag T. P. de Geus en gezin naar Stompwijk J. Corneüsse naar Lisse Wed. J. Kortekaas naar Sassenheim. ZO ETER ME ER—ZEG Y/A ART Tooneel. Dinsdag- en Woensdagavond gaf de R. K. Tooneelver&cniging „Exce"'- sior", in café „De Gouden Leeuw", twee opvoeringen van het tooneelstuk „De Wa terduivel" en de klucht „De Doodenrit". Was de eerste avond de zaal niet bezet zoo men gewend was, de tweede avond was dit beter. Alvorens de opvoering plaats had, deelde de heer kapelaan Lansbergen de strekking van het tooneelstuk mede, ter vergemakkelijking om het te begrijpen. Jammer dat Dinsdagavond er eenige be zoekers waren die zoo weinig van het stuk begrepen, dat daardoor spe'ers en hoor ders werden gehinderd. Niet dat zij zich onbehoorlijk gedroegen, doch hun lachen kwam niet te pas. Over de verto'king van de stukken niets dan lof. Zoowel hoofd- als bijrollen werden goed uitgebeeld. De klucht wekte cl e lach- spieren dusdanig op, dat meermalen de zaal daverde. Kapelaan Lansbergen heeft wel eer van zijn jongens gehad. Volkstelling. Nu de 11e algemeene volkstelling hoe langer hoe meer nadert, lijkt het ons niet ondienstig te melden welke personen in deze gemeenten hier mede, belast zijn. Voor Zoètermeer zijn het de heeren: J. G. Koole, leider, W. Q. Grim bergen en J. F. M. Steenhuisen, tellers. Voor Zegwaart de heeren: M. Reinders, leider, J. de Vos, L. van Eijk en L. Veelen- turf, tellers. ZOETERMEER. De dronken zanger. Een zwervende liedjeszanger, die onder den invloed van Bacchus, zijn schoone kunst liet blijken, werd door de zorg van de politie naar de arrestantenkamer overgebracht-, om z'n roes uit- te slapen. Als belooning werd hem een proces-verbaal toegedacht. Geboren: Trijntje Paulina, d. van J. G. Koole en S. Griiper. Ondertrouwd: J. H. Groeneweg 22 j. en J. Bolleboom 22 j. ZEGWAART. Ondertrouwd: W. den Boer 24 j. te Poortvliet en S. Bergshoeff 24 j. te Zeg waart. Overleden; J. van der Goes 93 j. H. Adegeest 66 j.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2