SPORT UIT DE OMGEVING ACADEMIENIEUWS TELEGRAMMEN Voor allen di&JSukkelen Mijnhardt's Laxéertabletten VRAGENBUS ==- MARKTBERICHTEN WOENSDAG 19 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT THTJEPE BLAD PAu. a BAROMETER naar waarnemingen in den morgen van 19 Nov. 1930, medegedeeld door he*- Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 771.6 te la Coruna. Laagste barometerst.: 746.1 te Shields. Verwachting bot den avond van 20 Nov.: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind later tijdelijk afnemende en krimpende wind. Nevelig tot zwaar bewolkt met tijde lijke opklanng. Aanvankelijk nog regen buien en zaohter. LUCHTTEMPERATUUR. 10.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 4.33 uur tot Donderdagmorgen 6.58 uur. Ir. C. C. VAN DER VLIS. Benoemd tot directeur van gemeentewerken te Leeuwarden. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft gisternamiddag benoemd tot direc teur der gemeentewerken No. 2 van de aanbeveling: ir. C. C. van der Vlis, inge nieur bij Gemeentewerken alhier, met veertien stemmen tegen elf uitgebracht op ir. A. Bos te Eindhoven No. 1 van de aanbeveling. Voor den heer v. d. Vlis is deze benoe ming ongetwijfeld een mooi succes. De heer v. d. Vlis werd in 1897 te Den Haag geboren. Hij bezocht daar de Lagere School en de H. B. S. en liet zich in. 1915 aan de Hoogeschool te Delft als student inschrijven. r Hij moest zijn studie in den mobilisatie tijd gedurende 2 1/2 jaar, van 19171919 onderbreken, zoodat hij eerst in 1923 afstu deerde na met goed gevolg het examen voor civiel-ingenieur te hebben afgelegd. Aanvankelijk was ir. van der Vlis korten tijd werkzaam bij het Gemeentelijk Aan nemingsbedrijf te 's-Gravenhage en ging daarna over naar den Provincialen Water staat in Overijssel, met hoofdstandplaats Zwolle. Den 15don Nov. 1928 volgde zijn benoe ming tot ingenieur bij de gemeentewerken alhier. Jn dienzelfden tijcl stond de heer van der Vlis tevens op de voordracht voor aanstelling bij den Provincialen Water staat in Friesland, Gelderland en Zuid- Holland. Hij prefereerde echter den ge meentedienst, zoo'dat hij naar Leiden kwam. Na een 2-jarige werkzaamheid hier ter stede is hij thans benoemd tot directeur te Leeuwarden. Ir. van der Vlis heeft uit den aard der zaak hier ter stede nog niet veel werk kuDnen verrichten. Het feit echter, dat hem. de leiding was opgedragen van den bouw der nieuwe Havenbrug, spreekt voor zijn "bekwaamheid. DE INDISCHE WEEK. Gistermiddag is in het groot-auditorium der Academie de Indische Week 1950 ingeze/ met een voordracht van den heer mr. F. G. Schalkwijk, oud-rechter in West-Indië over het onderwerp: West-Indische arbeidsvelden voor Oost-Indische ambtenaren De rector-magnificus, prof. dr. J. Ph. Vo gel, sprak een woord ter inleiding, waarin hij wees op de beteekenis der Indische Week en een overzicht gaf van het uitvoerige program ma, dat dit jaar is samengesteld. Mr. Schalkwijk, daarop het woord ver krijgende, begon met erop te wijzen, dat de uitzending van ambtenaren uit Nederland zich nagenoeg uitsluitend bepaalt tot de Oost. Meerdere belangstelling te wekken voor West- Indië is dus het doel van sprekers voordracht. Aan de hand van een landkaart vertelde spr. verschillende bijzonderheden over Suriname, het klimaat, de voortbrengselen en de bevol- k'ng. Uitvoerig verhaalde spr., dat het nooit mogelijk is geweest de Indianen te bewegen als arbeiders op de plantages te werken. Dit is van ontzaglijke beteekenis voor de ontwik keling van Suriname gewsest. Vóór 1863 wer den de negerslaven uit Afrika aangevoerd; na de afschaffing der slavernij werden de negers vrij en onderscheidden zich alras twee groe pen: de stads- en de boschnegers. Laatstge noemden leiden een onafhankelijk bestaan en voelen zich niet als behoorende onder de Ne- derlandsche jurisdictie. Dit geeft tot vreemde gevallen aanleiding, zooals spr. weder aantoont. Het steeds toe nemend gebrek aan arbeidskrachten leidde tot immigratie van Britsch-Indiërs, totdat de Britsch-Indische regeering zulks verbood. De circa 30.000 Britsch-Indiërs staan bekend als uitstekende werkers. Daarna is een aanvang gemaakt met de kolonisatie van Javaansche contractanten, waarvan er momenteel ongeveer 20.000 in de West zijn. Deze menschen werkten onder de poenale sanctie, doch erg gunstig zijn de resultaten volgens spr. niet geweest. Het jongere ge slacht is cultureel verwilderd en eerst in de laatste jaren is daarin verbetering gekomen, mede door de aanstelling van een emigratie agent. De zoogenaamde vrije kolonisatie van Javanen, dus niet werkende onder de bepa lingen der poenale sanctie, is een proefneming waarvan de resultaten eerst behooren te wor den afgewacht. In het tweede deel van zijn lezing behan delde spr, Curacao met de belangrijke haven Willemstad als centrum en petroleum als be langrijkste product. Ook in Aruba neemt de petroleum-industrie gestadig toe. Terloops besprak spr. nog even de Bovenwindsche eilanden, vooral belangrijk uit internationaal- politiek oogpunt en hij besloot met den wensch, dat binnen afzienbaren tijd de op leiding der West-Indische ambtenaren op een even hoog peil moge staan als die der Oost- Indische en dat velen van zijn hoorders met evenveel ambitie en toewijding een werkkring in de West zullen aanvaarden als in de Oost. Prof. André de la Porte sprak namens de Senaatscommissie voor de Indische Week eenige woorden van dank. De tweede voordracht gedurende de Indi sche Week 1930 werd hedenmiddag in de collegezaal van het botanisch laboratorium ge houden door den heer ir. D de Jongh, direc teur van Gouvernementsbedrijven, over het onderwerp: Het verkeer in Nederlandsch-Indië. Spr. ving aan met de mededeeling, dat het zijn bedoeling is om een overzicht te geven van het verkeer in Nederlandsch-Indië. Waar het doel dezer lezing is meerdere be langstelling te wekken voor Indië, dunkt hem dit het best bereikbaar aan de hand van eenige aanschouwelijke voorbeelden en niet te vervallen in cijfermateriaal, wat elders ook gemakkelijk is na te slaan. Spr. vertoont allereerst een beeld van de kaart van den Indischen Archipel geprojec teerd op die van Europa en bespreekt de ka rakteristieke kenmerken van het verkeer in den Archipel, een eilandenrijk van zeer groo- te uitgestrektheid met een zeer ongelijk ver deelde bevolking en derhalve ook productie- verkeer. Java, al is het ook het kleinste van de vier groote eilanden, met zijn 40 millioen inwo ners, is het middelpunt. Alleen op Java is het verkeer over land volledig ontwikkeld en is een dicht wegen- en spoorwegnet aanwezig. Op Sumatra is dit in wording, doch het is nog steeds niet mogelijk van het Zuiden naar het Noorden te reizen zonder een eindweegs over zee te moeten varen. Op Borneo ontbreken spoorwegen en is het wegennet embrionaal ontwikkeld; Celebes kent alleen een locaal wegennet. Het eenige spoor lijntje, dat er bestond, is weer opgebroken... Van de kleinere eilanden hebben het dicht bevolkte Bali en Lombok een goed wegennet; op alle 'andere verkeert de economische ont wikkeling en die van het verkeer nog in het allereerste begin. Aan de hand van een serie fraaie lichtbeelden behandelde spr. achter eenvolgens de wegenaanleg en zijn beteekenis, het spoorwegverkeer, het motorverkeer langs de wegen en het verkeer langs de groote ri vieren in de Buitenbezittingen, waar zij de hoofdaderen van het verkeer vormen. Ook verschillende havens passeerden de re vue, terwijl in het kort een beeld werd gege ven van het verkeer der K. P. M. als prac- tisch middel van het interinsulair verkeer. Tenslotte wijdde spr. nog eenige woorden aan het luchtverkeer, dat sedert twee jaar is ingesteld, zich voorspoedig ontwikkeld en met het oog op de groote afstanden belooft een belangrijke rol te zullen spelen. Met een beschouwing over het postverkeer besloot spr. zijn toegejuichte rede. Waschderronstratie, In de stemkamer der Stadsgehoorzaal worden op het oogenblik waschdemonstra- ties gehouden, waarin iedere vrouw onge twijfeld belang zal stellen. Een nieuwe vinding op waschgebied is de z.g. Wasch-Teufel, het kleinste en besle snel-wasch- en spoel -apparaat, dat tot op het ODgenblik bekend is. Met dit apparaat behoeft men de waseK uitsluitend te wasschen en te spoelen, want het, apparaat wascht, spoelt en bleekt zon der het geringste wrijven en zonder sterke chemische middelen. Men spaart daarom tijd en geld, men spaart ook zijn gezondheid. Wie belang in de demonstratie stelt, ne me eens een kijkje. Ten nadeele van den woonschuitbewo ner K. aan de Langegracht is een vaar boom ontvreemd. BOKSEN Nationale wedstrijden van „De Pugulist". Ter gelegenheid van het 6-jarig bestaan heeft de boksvereeniging „De Pugulist'' na tionale wedstrijden georganiseerd, die gister avond onder zeer groote belangstelling in „Concordia zijn gehouden. De wedstrijden gingen tusschen boksers uit Leiden Amster dam en den Haag. Voor deze wedstrijden, die ieder 3 minuten duurden, was als scheidsrechter aangewezen de heer Scharroo. Deze was echter verhinderd en werd ver vangen door den heer Nak uit A'dam, die klaarblijkelijk uit stadj-chauvisme wel wat partijdig was. Zeer duidelijk was dit wel het geval bij de partij tusschen den Hagenaar Walburg en den Amsterdammer Norbert. Wal burg was onbetwist de sterkste en Norbert ging zelfs driekeer down en desondanks werd de Amsterdammer tot winnaar verklaard. Toch werden er gisteravond goede en span nende partijen te zien gegeven, die alle vol gens punten werden beslist Er waren 10 partijen, waarvan de laatste tusschen Freeke (Leiden) en Lebbung (den Haag) direct na den aanvang moest worden gestaakt wegens een hernieuwde neusblessure van laatstgenoemde. De Leidenaar van Heus- den had voor den aanvang zijner partij bloe men in ontvangst te nemon, daar hij zijn 20e partij bokste. De peningmeester van „De Pugulist" werd met een "mand fruit verblijd. De uitslagen luiden: Marijt (Leiden) ver liest van Kuppers (A'dam); Galjaart (Den Haag) bokst onbeslist met Nassau (A'dam); van Heusden (Leiden) verliest van Sterreman (A'dam); Pytak (Den Haag) verliest van Kaldenhoven (A'dam); Walburg (Den Haag) verliest van Norbert (A'dam); Urgert (Den Haag) en Kouwenberg (Den Haag) boksen onbeslist; van der Vlist (Leiden) en Lil (Am sterdam) onbeslist; Heygen (Den Haag) wint van Boskamper (A'dam). De Bruin (Den Haag wint van Smit (Den Haag). SASSENHEIM. ONGEVAL AAN DE SP00RB00MEN Ernstig ongeluk voorkomen. Gisteravond lagen de afsluitboomen van den overweg alhier gesloten. Aan den kant van de richting Sassenheim stond een auto met vol licht te wachten. Uit de richting Leiden kwam een auto met vollen gang aanrijden. Door het verblindende licht zag de chauffeur niet, dat de spoorboomen dicht lagen en reed met vollen gang tegen den boom aan. De spoorboom werd dwars over den overweg geslingerd, zoodat de geheelo overweg versperd werd. De dienstdoende treinwachter kon nog juist het .signaal van Voorhout onveilig zetten, waardoor het grootste gevaar was geweken. Van den kant van Warmond echter naderde ook een trein, welke het signaal al 'gepasseerd was. In groote haast werd de overweg door om staand publiek vrij gemaakt, zoodat do trein nog juist kon passeeren. De trein van Voorhout had eenige minuten vertraging De spoorboom werd letterlijk in tweeën gebroken. De auto, die bestuurd werd door den chauffeur de Jonge uit Lisse en eigen dom van Graaf van Lynden, werd zwaa'r beschadigd en -kon niet meer op eigen kracht verder. Dit ongeval valt te wijten aan de slechte verlichting van den over weg. Dat dit ongeluk zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen, mag wel een wonder genoemd worden. LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen Wis- en Natuurkun de letter F de heer G. Lob (den Haag); Taalkundig-candiclaats-exameD Indologie de heer B. J. Smits (den Haag). INGEZONDEN STUKKEN VOOR DE KATHOLIEKE STEEN ZETTERS TE AMSTERDAM. Geachte Redactie. Vergun ons eenige regelen in uw veel gelezen dagblad; bij voorbaat onze dank. Het is reeds maanden geleden, dat ons het bericht gewerd uit de hoofdstad de3 lands, dat eenige R. K. mannen zich heb recht opeischten, om zich R. K. te organi- seeren. Dit was niet naar den zin van den Communistischen groep. Deze trachten nu onzen menschen het leven zuur te maken. Is het niet treurig, dat in onzen tijd het recht van organisatie wordt betwist, niet door een patroon (deze zijn allengs van het goed recht der arbeiders overtuigd ge worden), maar door een fanatieke groep Communisten. Daar is maar een middel tegen: protesteeren in vergaderingen en pers. Maar dit is toch niet genoeg. Menig maal is hulde gebracht aan de Amsterdam- sche R. K. Steenzetters; zij werden als voorbeeld gesteld. Is dat wel genoeg? Mo gen wij R. K. arbeiders en allen die het met ons eens zijn het daarbij laten? Neen, want woorden van hulde zijn gemakkelijk gevonden. Hier moet een daad gesteld worden en deze daad wil het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden, stellen. Het heeft besloten om op Zondag 23 Nov. a.s. aan al'e R. K. kerken een col lecte te houden. De toestemming hiervoor is reeds van de Zeereerw. heeren Deken en Pastoors verkregen. Zij slemden vol maakt in met onzen daad en gaven gaarne hun steun aan dit sympathieke doel. Op dien dag kan dus ieder zijn sympathie be- toonen aan onze R. K. Steenzetters uuor deze collecte goed te gedenken. Geachte Redactie, meer ruimte willen wij niefc verlangen. Voor de plaatsing hier van onzen dank. Namens het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden J. H. NIJHUIS, voorz. C. STREEFLAND, secr. Ook ondergeteekende beveelt deze col lecte ten zeerste aan: R. REIJNEN, geest. adv. Het Bestuur van den R. K. Vereeniging „Hulp in de Huishouding en de Baby" dankt allen hartelijk, die mogelijk hebben gemaakt, dat kennis en loterij een succes zijn geworden. Het Bestuur verwijst u naar de advertentie in dit blad, om te zien, of u tot de gelukkigen behoort. Het Bestuur. LAATSTE BERICHTEN HAAGSCH GERECHTSHOF. BEDREIGING TEGEN HET LEVEN. Hij had geen zachtaardig karakter. Op 11 Maart jl. was de deurwaarder I' A. H. v. d. W., uit Leiden krachtens een vonnis van den kantonrechter aldaar ten huize van den 31-jarigen koopman L. J. v. d. K., te Z o e t e r w o u d e, teneinde al daar de woning gerechtelijk te ontruimen. Hij werd hierin bijgestaan door de getui gen J. F. H. en Ph. de V. v. d. K. was niet thuis en daar de echtgenoote den toegang weigerde heeft de deurwaarder te Leiden pclitie-assistentie' gehaald. v. d. K. heeft toen met een me-s gedreigd dat wie zijn woning zou betreden er aan zou gaan. Hij was daartoe ongemerkt aan de achterzijde van zijn huis naar binnen gegaan. De Rechtbank aldaar heeft hem te dezer zake tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld, van welk vonnis verd. heden in liooger beroep terecht stond. Na verhoor van den deurwaarder en diens assistenten, eischte de procureur-ge neraal bevestiging van het vonnis. Uit vorige veroordeelingen is gebleken dat verder geen zachtaardig karakter heeft. Verd. zeide zich gegriefd te hebben ge voeld door het optreden van den deurwaar der. Het Hof zal 3 Dec. a.s. uitspraak doen. TWEEDE KAMER. Bij de voortzetting van de Algemeene Beschouwingen repliceerde hedenmiddag minister Ruys de Beerenbrouck. Ten opzichte van het geval Alberda zeide de minister nog, dat de regeering uit de Ten opzichte van 't geval Albarda zeide wenschte conclusie zal trekken en de wet ten des lands zal doen eerbiedigen, over tuig van de steun van de groote meerder heid van het volk en van de volksvertegen woordiging. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TIJEN. Naar het persbureau Vaz Dias meldt is de heer van Tijen, exporf>manager van de firma van Houten te Weesp op zijn zaken- vlucht naar Ned. Oost-Indië in zijn Pan der-vliegtuig de „Adelaar" om 6.23 uur van Rangoon vertrokken en om 11.48 uur te Tavoy geland. Vier inbraken te Castricum. Hedennacht is te Castricum ingebroken in het café-restaurant „De Rustende Ja ger". Van de voordeur is een spiegelruit ingedrukt, waarna de dader of de daders zich toegang hebben verschaft tot een ka mertje achter de restauratiezaal. Uit een gesloten bureau, dat de nachtelijke bezoe kers hebben geopend is een bedrag van ongeveer f 400 gesto'cn, welk geld zich bevond respectievelijk in een geldkistje en een los geldzakje. Overigens wordt niets vermist. De tweede inbraak is gepleegd bij den dominee. Aan de achterzijde van de pas torie is een ruit- ingedrukt en een raam open geschoven; er wordt echter niets vermist. De derde en vierde inbraak "van dezen nacht golden respectievelijk het woonhuis en het winkelpand van de firma Heide man. Ook hier hebben de daders zich toe gang verschaft door aan de achterzijde een ruit in te drukken. In het woonhuis werden verschillende vertrekken onderste boven gehaald; echter wordt noch hier noch in den winkel iets vermist. Een bijzondere omstandighoirj is, dat de eigenaar van „De Rustende Jager" na drie uur naar bed is gegaan, zooda-t de inbraak in zijn zaak na dien tijd moet zijn gepleegd. Hij heeft echter niets ge hoord van het indrukken van het zware spiegelruit in de voordeur. Het vermoeden is gewettigd, dat ook de drie andere in braken door deze'.fde personen zijn ge pleegd. De onrust in Spanje. MADRID, 19 Nov. (V. D.) Hoewel de algemeene staking gisteren beëindigd was, heeft Madrid nog niet het gewone aan zien. De overgroote meerderheid der ar beiders heeft het. werk niet hervat en de meeste winkels zijn gesloten gebleven. Slechts in het- hartje der stad hebben gis teren wat café's en restaurants en eenige magazijnen weer geopend. De tramdienst zou hervat worden, maar de eerste wagen die uitreed, had een zoodanig escorte van stakers dat het hierbij bleef. Bij de relle tjes- van gistermiddag werden vier perso nen gedood en twaalf gewond. Tevens wer den 79 personen gearresteerd. Tot ernstige onlusten kwam het in den loop van gisteren te Sevil'a, De studenten, die hun solidariteit met de stakers wilden betuigen en wilden protesteeren tegen de gebeurtenissen te Ma-drid trokken in op tocht naar heb gebouw van den Gouver neur-Generaal, waar zij na een ernstig handgemeen door de politie uiteen werden gejaagdd. De Universiteit van Sevilla werd daarop door den Gouverneur geslo ten. De economische conferentie. GENEVE, 18 Nov. (V.D.). In de zitting van hedenmorgen der internationale economi sche conferentie gaf de Roemeensche mi nister van handel Manulesco een uiteen zetting van de poging der Oost-Europee- sohe agrarische landen om door middel van voorkeursrechten den export van hun groote graanoverschatten naar de West en de Midden-Europeesche industrie-gebieden te bevorderen. De conferentie besloot tot instelling van een commissie, die de door genoemde staten voorgestelde poging nauw gezet zal onderzoeken. Zweedsch schip vergaan? STOCKHOLM, 18 Nov. (V.D.). Men vreest, dat het Zweedsche stoomschip „Tanja" met een bemanning van 15 koppen aan boord bij den storm, die de laatste da gen heeft gewoed, is vergaan. De Tanja" was reeds den 9den November uit Danzig vertrokken en heeft nog steeds zijn plaats van bestemming Trollhatta niet bereikt. Uit Riga wordt gemeld, dat in de nabij heid wrakdeelen van een Zweedsch schip zijn aangespoeld. De strijd tegen de alcoholsmokkelaars. NEW YORK, 18 November. (V. D.) In Detroit zal binnenkort, een monsterproces beginnen tegen twee benden alcoholsmok kelaars, die sedert langen tijd enorme hoeveelheden alcohol met vliegtuigen van uit Canada in de Vereen. Staten inge voerd hebben. Van de 30 vliegtuigen, waar over de smokkelaars beschikten, konden er 12 in beslag worden genomen. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. City: Afgekeurd. met Verstopping of jhioe^jkon, tragen en onregelmatige® Stjfclgang zijn onmisbaar. Werken vlua^onder kraiup of pijn- Bij Apotheken* en D^igisten. Doos 60 ct. (Réclame) 386 De roem in het kaartspel. Naar aanleiding van hetgeen Zaterdag een „geroutineerd speler" ons schreef over don roem in het kaartspel, merkt ons een ander kaartspeler op, dab die inzender er totaal naast is. Wat hij beweert is mogelijk waar voor het nieuw-Nederlandsch pan doeren, maar zeker niet voor het oud-pan doeren, dat mot drieën gespeeld wordt. En de kwestie liep hier over het afkeuren van roem in het oud-pandoeren. Deze inzender zegde ons toe een regle ment voor het- oud-pandoeren. Indien mo gelijk zulien we dit te gelegenertijd publi- SÏOOMVAARTBERICHTEN KON. NED. STOOMB. MIJ. CALYPSO (uitr.) pass. 17 Nov. Lizard. KONINGIN DER NEDERLAKDEDs, (thuisr.) vertr. 17 Nov. van Sabang. TANIMBAR (uitr.) vertr. 16 Nov. van Belawan. PRINS DER NEDERLANDEN vertr. 18 Nov. van Amsterdam naar Batavia. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. GAASIERDIJK arr. 17 Nov. van Rotter dam te Havana. NEBRASKA, Rott.-Vancouver, arr. 11 Nov. te Puerto Armuelles. NIEUW AMSTERDAM, RotterdamNew York, vertr. 18 Nov. van Boulogne. DAMSTERDIJK, Pacifick. n. Rotterdam vertr. 15 Nov. van Los Angelea. SPAARNDAM arr. 17 Nov. van Rotter dam te New-Orleans. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GA ROET vertr. 18 Nov. van Rotterdam naar Batavia. KOT'A AGOENG (uitr.) vertr. 18 Nov. van Port Said. SIBAJAK (thuisr.) pass. 18 Nov. Perim. TJERIMAI (uitr.) vertr. 18 Nov. van Gibraltar. PATRIA (thuisr.) pass. 17 Nov. Finistei- re; 20 Nov. voorm. 9 uur te Rotterdam verwacht, TAPANOELI (thuisr.) pass. 17 Nov. te Gibraltar. WOERDEN, 19 Nov. Koos. Aangevoerd 293 partijen. Prijs 3842, met rijksmerk eerste soort 4346. tweede soort 3842 Handel traag. AMSTERDAM, 19 Nov. Vee. 215 vette kalveren le kwal. 1.061.08, 2e kwal. 0.94—1.04, 3e kwal. 0.86—0.94 per kg. slachtgewicht, 22 nuchtere kalveren 12 17 per stuk, 700 varkens Vleeschvarkens (90110 kg.) 6061 cent, zware varkens 5960 cent, vette varkens 5658 cent per kg. sl ach tge wicht. Wlö&ELNOl EEK I NU EN (AMSTERDAM) (Niet offimeel). Berlijn 59.23 LondeD 12.075 New York 2.48ö/s Parijs 9.76 Bruase 34.66 Zwitserland 48.10 Milaan 13.01l/o Mad.v 27.771/Ö Oslo 66.471/.2 Kopenhagen .....mm» 66.471/? Stockholm 66.72 l/o W e^ne1 35.02l/o - 7.37 Boedapest. Prolongatie 1 °/q BEURSOVERZICHT. Do beurs zorgde heden weer voor een onaangename verrassing in den vorm van een zeer groot aanbod in aandeelen. Kon. Olie, die dientengevolge weer beneden 300 pot. trechtkwamen. Van welke zijde het aanbod afkomstig is, is niet bekend, maar ter beurze mompelt men, dat dezelfde groep die in de Philips aandeelenheeft geope reerd haar arbeidsveld naar den Olie-hoek verlegd heeft. De Amerikaansche fondsen bewogen zich onsystematisch. De handel in Industrieelen was beperkt; ofschoon de koersen in doorsnee weftiig veranderd .waren, bestond er toch ontegenzeggelijk een neiging tot reageeren. Margarine Unies daalden tot beneden 210. Philips daalden tot 217.5 pet. Aku's goed prijshoudend. Ac- coustieken nauwelijks onveranderd. Van de Suikers werden H. V. A.'s nogal druk ver handeld op zoo goed als ongewijzigd ni veau. De minder courante soorten golden eerder wat lager. Tabakken hadden een beperkte markt. De koersbeweging was on regelmatig. Deli Batavia's en Oude Deli's lagen vast, doch Senemba's verkeerden lichtelijk in reactie. Rubbers liepen over de geheele linie terug, mot uitzondering van A'dam Rubbers, die gevraagd waren. Mijnwaarden en Scheepv. kalm met gerin ge variaties. Yankee's stil; alleen voor Koperwaarden bestond eenige belangstel ling.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3