UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS DINSDAG 18 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Tot onderwijzer aan de. Chr. M. U. L. O.-school alhier is benoemd de heer Haeck te Zwammerdam. Brand. Gisteravond omstreeks zes uur brak een begin van brand uit in de machi nefabriek „De Rijnstreek" van den heer O., staande aan de Hoofdstraat. De brand, welke in den bovenhoek van het gebouw was uitgebroken, werd door het fabrieks- personeel gebluscht. Dó twee motorspuiten, die spoedig ter plaatse waren, konden aan stonds weer inrukken. Aanrijdingen. Door de vrachtauto van de firma J. werd nabij de Aarbrug een bakkerswagen omver gereden. De wagen, die kantelde, bleef gelukkig gesloten, zoo dat de inhoud in den wagen bleef en alleen het voertuig beschadigd werd. De wielrijder H., die met een zak turf op zijn fiets reed, reed' Zaterdag op den Oudshoornsche weg tegen een auto op. H., die kwam te vallen, kwam er goed af. Alleen zijn rijwiel werd beschadigd. NIEUWKOOP. Geldelijke toestand der gemeente. Reeds eerder is in dit blad medegedeeld, welke voor onze gemeente de gevolgen zullen zijn van de Wet op de Financieele verhouding, welke wat gedeeltelijk op 1 Januari en gedeeltelijk op 1 Mei a.s in wer king treedt, en op welke wijze het ge meentebestuur, voorzoover het zulks in de hand had, verschillende regelingen heeft getroffen, waarbij is aangetoond, dat het volgend jaar in doorsnee 40 pet. minder belasting behoeft te worden 'opgebracht. Na het vorenstaande heeft het ons ge troffen, hoe de gemeente-begrooting voor 1931, welke bij de raadsleden heeft gecir culeerd, dit bevestigde niet alleen, maar ook hoe zij een treffend beeld geeft van den in de toekomst veel verbeterden finan- tieelen toestand der gemeente, dank zij mede een gunstig batig saldo over 1929, dat ten goede komt aan den dienst van 1931. Het was n.l. mogelijk in de raming op te nemen een nog loopende leening van ongeveer 2000 voor het huis van den rijks veldwachter, geheel af te lossen, de posten, vooral die voor onvoorziene uitgaven wat ruimer te ramen, doch om bovendien al reeds een post op te nemen van 9000 voor het bestraten, rioleeren, enz. van het overige gedeelte van de Dorpsstraat. Het betreft de gedeelten vanaf de Teun- tjesbrug tot A. Segaar, van J. van Berke- steijn tot I- van Geest en de Kerkstraat, welke vernieuwing in totaal 15000 zal kosten. Deze vernieuwing denkt men aan te brengen tegelijk met het leggen van het buizennet voor de waterleiding. Niet on mogelijk derhalve of men kan deze straat vernieuwing geheel in 2 jaren tijde afschrij ven. Ook de post „belasting naar het inko men", welke nog loopt van 1 Januari tot 1 Mei was teruggebracht tot een bedrag, dat zoo meende men meer met de wer kelijkheid zou overeenstemmen. Nadien zijn echter blijkens mededeeling in den Raad de kohieren afgekomen en de eind som is, dat die opbrengst niet onbelangrijk zal meevallen. Langen tijd toch zijn veel nuttige verbe teringen achterwege moeten blijven, om dat de geldmiddelen dit niet toelieten en de belasting-schroef in de laatste jaren toch reeds vrij sterk was aangedraaid. Thans zal het mogelijk zijn om aan de onderhoudswerken meer ten koste te leg gen en deze in beter staat te onderhouden, wat het aanzien der gemeente ten goede komt, doch men zal ook meer aandacht kunnen schenken aan verbeteringen, welke aan de welvaart en bestaansverbetering van de bevolking haar voordeelen afwerpt. Aanrijding. Zaterdagavond had op den Ziendeweg alhier een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door den expediteur K. alhier en een personen auto. Van de vrachtauto werd de stuurinrich ting defect, terwijl van de personenauto het spatbord het moest ontgelden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dat de Ziendewag, welke zeer smal is, niet voor het autoverkeer geschikt is blijkt wel doordat dienzelfden avond nog een groentenwagen, bestuurd door van S. uit de Nieuwkoopscbe Polder eveneens in bot sing is geweest met een auto, waardoor ook dezen vrij beduidende schade belie pen. ZOETERWOUDE (DORP). Tooneelconcours. De Patronaatscom missie heeft een tooneelconcours uitge schreven, te houden 26, 28, 30 December en 1 Januari a.s. Dit concours belooft zeer belangrijk te worden. De geldprijzen zijn 50.26. en 10. De inschrijving is nog niet geheel vol, evenwel is de deelname reeds zoo groot dat bepaald kan worden dat het concours zal slagen. Boyendien zal de tooneelafdeeling van den Vrouwenbond en van het Patronaat ter opluistering opvoeringen doen. De Patronaatstooneelclub zal in samen werking met het knapenkoor kerstspelen opvoeren. „Ons Genoegen". De tooneelvereeni- ging „Ons Genoegen" heeft in den afge- loopen week het plan tot het geven van een uitvoering op het Patroonsfeest van de R. K. Volksbond opgegeven. De oorzaak ligt in onvoldoende medewerking van de leden. Par. Jeugdraad. De Parochiale Jeugd raad heeft een oommissie geïnstalleerd die zich tot Jaak heeft gesteld telken jare een zomer-kinderfeest te organiseeren en voor dezen winter met Kerstmis kinderfeesten te geven. De commissie is samengesteld uit de dagelijksche besturen van de L. T. B., Hanze, Volksbond en Vrouwenbond. Het voorzitterschap is gegeven in handen van den voorzitter van de Jeugdraad den wel- eerw. heer J. van Dael. De dames-propagandisten van den Vrou wenbond zullen een inzameling houden va-n kleine bijdragen voor het eerste feest. Bij het bestuur van de Par. Jeugdraad is een voorstel ingediend tot het houden van een jeugdavond waarop de drankbestrij ding zal gepropageerd worden door het vertoon en en verklaren van een film, met een strekking van drankweer. IJsclub. De IJsclub „Zoeterwoude" hield gisteravond hare algemeene vergade ring'in het café van J. Roeleven. Deze vergadering heeft sinds jaren een zeer groote toeloop van leden die aan groeiend nu gekomen was tot 127 aanwezi gen. Deze be' -gstr"ing is zoo „puur" door de verrassingen die aan het einde van de vergadering worden gegeven en welker uitreiking zoo'n groote attractie is gewor den dat jong en oud „ter elfder ure" nog op de vergadering komen'". De voorzitter, de heer Jac. van Leeuwen Azn., opende de vergadering, toen de pre sentielijst met de meest mogelijke nauw keurigheid met het oog op de verloting was samengesteld. Voor de eerste keer dat deze voorzitter de vergadering mocht leiden was het hem een bijzonder genoegen zulk een groot aantal leden te verwelkomen. Bijzonder werd de Ed.Achtb. heer P. Wap, burge meester, verwelkomd met de verzekering, dat deze hooge belangstelling door het Bestuur op hoogen prijs werd gesteld. Eveneens werd een hartelijk welkom toe geroepen aan het eere-lid oud-voorzitter de heer Adr. van Leeuwen. De heer Jac. v. Leeuwen Jzn.. secretaris, las hierna de zeer uitgebreide notulen van de vergadering gehouden 18 Nov. 1929, welke onveranderd werden vastgesteld. Hierna volgde het jaarverslag 19291930 Hoewel dit vereenigingsjaar, dat loopt van 1 October tot einde September zich heeft gekenmerkt door weinig activiteit bij ontbreken van ijs, had de secretaris dit verslag toch zoodanig bewerkt, dat de lezing een amusant genot en tevens een zakelijk overzicht aan de vergadering ver schafte. Het veiVag memoreerde in den aanvang het overlijden va.n het eerelid, den heer C. Klaaesen, die als medeoprichter een dertig tal jaren zijn beste krachten voor de IJs club heeft gegeven. De natuur heeft de wateren niet door lagere temperaturen doen stollen tof spie gelgladde ijsbanen; het was een open win ter, dus kon het baanvegen en hardrijden niet door gaan. Zoo was de activiteit niet groot ge weest; het ledental was met 15 heeren-'e- den gedaald tot 240. Het aantal damesle den bleef op 51. Het verslag gewaagt nu dat daardoor de beteekenis van de IJsclub niet moet onderschat worden. In den stre"gen winter van 1928 kon in enkele weken tijds 1200. aan arbeid sloonen uitgekeerd worden, een geldsom, die in een benard en tijd geheel ten goede kwam aan behoefFïgen. Na dit ernstige gedeelte gaat het ver slag over tot een luimige op rijm gestelde beschrijving van de huidige samenstelling van het bestuur en het commissariaat. Met geestige persoonsbeschrijvingen vastge knoopt aan feiten uit de oude doos werd de vroolijk'neid in de vergadering gebracht en kwam de echte ijsclub-vreugde weer in de zaal. Het verslag, dat aan het einde 'weer op zakelijken toon voor alle werkers een waar derend woord en aan de leden een verzoek tot blijvende steun bevatte, ontlokte dan ook een daverend applaus. Na dit verslag bracht de heer Jac. van Leeuwen, die ook als penningmeester fun geert rekening en verantwoording uit waaraan wij ontleenenr Inkomsten, saldo vorig jaar 281.06 rente 19.16, donatiën 7.50, contributie f 265.50, extra bijdragen 1.50, totaal 574.72. Uitgaven: bodeloon 4.50, prijzen vergadering 46.80, mate riaal, bergingskosten, vergaderkosten enz. totaal 109.38. Saldo 465.34. Door een commissie ter naziening van deze rekening, de heeren A. Friebel en H. in 't Ve'.d werden boeken en bescneiden gecontroleerd en in orde bevonden. Alsnu komt aan de orde: verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren N. v. d. Voort en J. de Jong. Op voorstel van den heer P. Beijk wor den deze aftredende heeren bij acclamatie met algemeene stemmen herkozen. De Voorzitter doet mededeelingen: in den plaats van den heer G. Beijen is ge kozen tot commissaris de heer J. v. d. Voort, voor de vacature Goedhart de heer A. de Wit en voor de vacature H. v. Vel- sen de heer W. Ammerlaan. De eerste en laatst genoemde hebben hun functie aan vaard, van den heer de Wit is nog geen bericht ingekomen. De contributie zal voor 15 December ge ïnd worden. Alle op de presentielijst voorkomende namen zullen beschouwd worden lid te zijn. Hierover ontspon zich nog een discussite tusschen den Voorz. en den heer A. C. Paardekooper. Waar het boekjaar op 1 October aanvangt meent de Voorzitter de dragslijn voor aanmelding op de vergade ring niet te moeten wijzigen. Bij de rondvraag gaf de heer Jac. van Haastrecht een te vegen baan op ter be tere verbinding met het Galgewater. De vergadering werd hierna gesloten en de verrassingen aan de gelukkigen uitge reikt. ZOETERWOUDE. Kiesvereeniging. Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad, waarbij een aanvullings-agenda wordt bekend gemaakt voor de vergadering der R. K. Kiesvereeni ging va-n morgenavond. Een belangrijk agendapunt: „Candidaatstelling voor leden der Provinciale Staten". WOERDEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdagmiddag te half drie. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging Algemeene Politieverorde ning. 3. Begrootingswijziging 1930. 4. a. Overdracht grond Oost-West dam aan het Rijk. b. Overdracht wegen aan de Provin cie. 5. Aanvragen concessie heffing brug- en sluisgelden. 6. Aankoop registreerend soortgelijk gewicht- en zuiging-apparaat voor de gasfabriek. 7. Subsidie A. N. W. B. 8. Grondverkoop Steenkuilen en Nieuwen- dijk. 9. Rekening-courant „St. Willibror- dus" met gemeente-ontvanger. 10. Benoe ming commissiën 1931. 11. Vaststelling wo- ninghuren. Voetbal. In de Zondag gespeelde competitiewedstrijd tegen V. V. IJ. II won V.E.P. I op eigen terrein met de spreken de cijfers 83. NOORDEN. Polderkade. De door de Provincie voorgeschreven werken tot versterking van de kade der Gecombineerde Noordsche- buurter en Voordijksche Polders zijn reeds in uitvoering. Na gehouden inschrijving wordt de klei geleverd door A. den Uil te Boskoop, en C. A. Manschot te Ter Aar, de puin door W. J. Rekelhof te Amster dam. Het werk staat onder de leiding en het toezicht van den heer Fr. Pieterse, alhier. De Raad dezer gemeente vergaderde gistermiddag te 4 uur. Voorzitter de burge meester. Afwezig de heer Pijnacker. Verkoop industrie-terrein Grachtweg aan de N.V. Lissesohe Kistenfabriek, ter grootte van ongeveer 5000 M2. De N.V. ver zucht de gemeente haar aanbod gedurende 5 jaren gestand te doen, doch de grond- commissie acht dit niet weuschelijk. B. en W. stellen voor, dat aan de N.V. het ter rein wordt aangeboden voor een tijdvak van 3 jaren, tegen den thans geldenden prijs van 3.50, doch onder versohil'.ende voorwaarden. Weth. Warmerdam verdedigde tegenover den heer Verduyn de gestand-doening van het aanbod voor 3 jaar. Uok de heer Sobcls zou, evenals de heer Verduyn, hoogstens een optie van een jaar willen verleenen. De heer A. H. Schrama wilde nog eens be spreken met de Kistenfabriek; §pr. deed een voorstel aan de hand. Besloten werd het voorstel aan te houden. Verder is door B. en W. advies van de Grondcommissie gevraagd op welke voor waarden aan het R. K. Armbestuur van de parochie van St. Agatha de gelegenheid kan worden geboden bouwterrein langs de in aanleg zijnde Hyacinthenstraat te ver- koopen. Uit een door den gemeente-opzich ter overgelegde berekening blijkt, dat de aanlegkost-en van de Hyacinthenstraat on geveer 100.per M. bedragen. De Com missie is van oordeel, dat het billijk is, dat het R. K. Armbestuur bij verkoop van bouwterrein hiervan de helft, of 50.— per M., aan de gemeente vergoedt. De Raad besloot tot verkoop over te gaan, mits het Armbestuur bereid is nauw c in tact te houden met het gemeentebestuur over de wijze van bebouwing. De voetbaltijd in vrede verdeeld. De voorzitter en secretaris der Voetbal club „Excelsior", alhier, verzoeken om be schikbaarstelling van het voetbalterrem der gemeente, liggende langs den Smalle- weg. Met de R. K. Voetbalvereeniging „Lis- se" zijn zij tot overeenstemming gekomen om het veld gezamenlijk te bespelen, in dier voege, dat de R. K. club „Lisse" over bet terrein zal beschikken op Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag en „Ex celsior" op Donderdag, Vrijdag en Zater dag. Mede namens de R. K. club „Lisse" snel len zij aan B. en W. voor, dat door de c.'ob „Lisse" aan de Gemeente zal worden ver goed een bedrag van 175.per jaar en door de club „Excelsior" 125.per jaar, beiden ingaande Kerstmis 1930. Ter nadere inlichting diene nog dat de club „Excelsior" is opgericht met aanvan kelijk 25 leden en 6 donateurs, terwijl de heeren N. Matthijs, S. Boerema en J. Noor- landt zich op verzoek van het bestuur be reid verklaard hebben om in eene Commis sie van Toezicht zitting te nemen. B. en W. stellen voor overeenkomstig het verzoek van adressante te besluiten. Weth. Warmerdam bracht dank aan de genen, die dit compromis hebben mogelijk gemaakt, speciaal aan den gemeente-secre taris. Het voorstel werd aangenomen. De steeg, die geen steeg meer is. B. en W. hadden de Raadsleden uitge- noodigd, een nieuwe benaming in te die nen voor de Vuursteog. De heer Segers heeft aan dat veraoek gevolg gegeven. Uit het archief van het Hoogheemraad schap Rijnland te Leiden is hem gebleken, dat reeds in het jaar 1610 de thans ge naamde Vuursteeg voorkwam onder den naam Vier§teegh. Indertijd heeft de heer Segers ook voorgesteld, om den Smalle- weg den naam van een bloembollenklas«e te geven. Hij herinnert zich, dat zijn voor stel toen is afgewimpeld, omdat men hot historisch gewordene niet moet verwaar- loozen. Mede uit het archief van Rijnland bleek hem echter, dat de Smalleweg vroe ger officieel bekend stond als Brourkweg. Zich aan deze uitspraak willende houdci, stelt hij daarom voor de Vuursteeg te be namen als Viersteegh en den Smalleweg als Brouckweg. Waardeerende de moeite, welke de heer Segers zich gegeven heeft, kunnen zijn Vraag: Ik woon 12 jaar in een huis van een bouw vereeniging en heb nog nooit een week huurschuld gehad. Onlangs was ik op 'n Maandag niet thuis, toen men met de kwitantie kwam. Hebben ze nu het recht om mij 10 cent bcete te geven? Antwoord: Als de statuten van de bouwvereeniging aldus luiden, ja. Vraag: Wanneer iemand vruchtge bruik heeft, moet hij dan de kosten van den notaris betalen? Antwoord: Bij vruchtgebruik zijn eenige handelingen voorgeschreven, zooals boedelbeschrijving, zekerheidstelling e. d. welke plaats vinden op kosten van den vruchtgebruiker. Vraag: Als inwoner van Oegstgeest zijn wij aangesloten bij de Leidsche Duin water Mij. Het contract wordt betaald per drie maanden, zijnde elk kwartaal 6.28. Dit bedrag wordt geind op kwitantie met ze gel. Zijn wij nu verplicht 10 cent voor zegel te betalen daar de Zegelwet tot en met 10.vrij stelt. Antwoord: De Zegelwet stelt kwi tanties beneden 10.vrij van zegel, doch het contractueel verplichte bedrag, dat aan de Duinwater Mij. betaald moet worden, ie een jaarlijksche schuld, welke in gedeelten wordt betaald. En deze jaarlijksche schuld is grooter dan 10.—. De zegelwet geeft nu voor deze gedeeltelijke betalingen geen vrij dom van zegel. GEMEENTERAAD VAN LISSE voorstellen tot herbenaming van de Vuur steeg en den Smalleweg B. en W. toch niet bekoorenDe zeer oude benamingen Vier steegh en Brouckweg waren ook ons be kend, maar dezen zijn historisch gegroeid tot Vuursteeg en Smalleweg. Van de zijde van B. en W. is reeds een paar malen te kennen gegeven, dat zij er wel voor gevoel den de namen van personen, die zich vuor de gemeenschap van Lisse verdienstelijk hebben gemaakt, aan straten te verbinden en daaronder viel o.i. zeer gevoegelijk de Vuursteeg. B. en W. nemen thans aan, dat dit gevoelen door de leden voor de be staande straten niet wordt gedeeld. Weth. Warmerdam zeide, dat het in de bedoeling ligt aan een bepaalde hoek stratennamen van het vorig gemeentebe stuur: Von Bönninghausen-straat, Riggel- straat en Van Parijsstraat te geven. De heer v. Kesteren wilde de Vuursteeg Jacobus-Riggelstraat ncemen; de heer U. Schrama noemde Wethouder Riggelstraa*. De heer Sobels wilde vasthouden aan de historische naam; de namen van vroegere gemeentebestuurders wil spr bewaren voor nieuwe straten. De heer Langeveld wilde de Smalleweg weer Brouckweg noemen. Besloten werd de benaming Vuursteeg te laten en de Smalleweg Brouckweg te ncemen. De behandeling van de achter- wogen. Op de Gemeentebegrooting 1930 is een bedrag van 200.000.uitgetrokken voor den aanleg van wegen en straten. In den loop van dit jaar is daaraan uitvoering gegeven door de verbreeding van de Vuur steeg en het aanbrengen van nieuwe, bree- dere. wegdekken op de Zwartelaan, de Spekkelaan, de Esschenlaan, de Oathrijne- laan, den Achterweg en den Loosterweg vanaf de Spekkelaan tot aan de grens Voorhout, waarvan de kosten ongeveer 127.788.68 hebben bedragen. Met het oog op de werkverschaffing in den aanstaanden winter is gewacht met het aanbrengen van een nieuw wegdek op de Akervoorderlaan en den Loosterweg vanaf de grens Hillegom tot aan den Sta tionsweg. Nu de tijd van werkverschaffing weldra weer is aangebroken, achten B. en VV. het oogenblik gekomen tot de uitvoering ?an deze werken te besluiten in dier voege, dat het kloppen van puin en het aanbren gen van den vlaklaag geheel van gemeenfo- wege zal geschieden, terwijl het aanbren gen van de Termaklaag eveneens van ge meentewege geschiedt, doch onder leiding van een deskundige van de N.V. Ned Bouw- 'en Aanneming Maatschappij te Bus- sum, door wie ook de vorige Termacweg- dekken gelegd zijn. De bedoeling is zoo mo gelijk een wegdek aan te brengen ter breedte van ongeveer 5 meter over een lengte van ongeveer 2200 meter, totaal on geveer 11.000 M2. De kosten hiervan w or- den geraamd op ongeveer 3.70 per M2. cf in totaal 11000 X 3.70 40.700.—. Vol- gens .raming is in dit bedrag een som van ongeveer 9000.begrepen voor werkver schaffing. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen tot de uitvoering van genoem de werken over te gaan. De heer Verduyn verwonderde zich, dat de wegencommissie over dit- voorstel niet was gehoord. Met de bestaande commis sie moet rekening worden gehouden. Weth. Warmerdam antwoordde, dat de commissie indertijd haar advies over de wijze van wegbedekking heeft gegeven; B. en W. meenden, dat een nader advies niep, noodig was. Verschillende heeren achtten echter dit standpunt van B. en W. niet juist. De heer Segers wilde dit voorstel aan houden en ter advies zenden naar de we gencommissie, om te adviseeren wat be ter is: termak of bestrating. De heer Verduyn wenschte te weten de kosten van bestrating en van termak-be- dekking. Het blijkt, dat de kosten van bestrating veel hooger was. Besloten werd volgens het voorstel van B. en W. Salarisverhooging gerr.eente- pcrsoneel. Door de Commissie voor Sociale aange legenheden is ampel overwogen, of de luo- nen en wedden van het gemeente-personeel herziening behoeven en zoo ja, in hoeverre dit in verband met den economischen toestand te verantwoorden is. De Commissie komt tot de conclusie, dat de loonen en wedden van het per soneel dezer gemeente over het algemeen redelijk zijn en de economische crisis, wel ke de wereld doormaakt tot de uiterste voorzichtigheid maant. Evenwel meent zij met de volgende omstandigheden rekening te moeten houden. Zoo stelt zij voor aan den ambtenaar ter secretarie, den heer J. H M. Bulten, eene belooning toe te kennen van 100.per jaar voor het door hem in den loop van dit jaar behaalde diploma gemeente-aumi- nistratie. Billijk acht zij het, dat de wedde van den agent van politie, den heer J. W. Mi nek, thans bedragende 1900.gelijk gebracht wordt met de jaarwedde van de veldwach ters, zijnde ƒ2000. Te verdedigen is, dat het loon van de assistente der Openbare Bewaarschool, mej. A. Schrama, van ƒ6.op ƒ7.per week wordt gebracht. Betreffende de loonen van de werklie den bij Openbare Werken en de Bedrijven meent de Commissie nog goed te moeten maken, hetgeen het vorig jaar door onvol doend organisatorisch overleg niet heeft plaats gehad. Na overleg met de verte genwoordigers der organisaties is men ge komen tot een loon verordening en groeps- indeeling, waarvan een ontwerp bij ge voegd was. De praktijk leert, dat het lo .-n- vraagstuk daarmede niet is opgelost, maar de Commissie is van oordeel, dat daarum- trent toch een vastere basis wordt ver kregen. B. en W. kunnen zich met de voorstel len en zienswijze van de Commissie geheei vereenigen. Ook de veldwachters hadden een schrij ven ingezonden om hun salarissen te bren gen op gelijke hoogte als elders in dit ar rondissement. De heer Noorland diende een amende ment iu om de kindertoeslag te verleenen vanaf het 3e kind en niet vanaf het 4e kind. Het salaris van mej. Schrama wilde spr. niet met 1.doch 2.verhoogen De heer Van Kesteren is dankbaar, dat B. en W. de groepsindeeling van de hou den hebben overgenomen. Spr. had be zwaar, dat het loon van een van de beste arbeiders aan de gasfabriek niet m ver hoogd. De kindertoeslag wil spr. doen in gaan met het 3e kind. De heer Noorland wenschte met het ad vies inzake de salarieering van het politie- pe.soneel met accoord gaan. Spr. wenschte deze te behandelen bij de begrooting De heer Segers verklaarde zich tegen iedere salarisverhooging in dezen tijd van crisis. De index-cijfers zijn lager. Spr acht het absoluut ongemotiveerd een loonsver- hooging over de geheele linie in te voeren. De heer Van Kesteren achtte de voor gestelde verhooging niet overdreven. De heer A. H. Schrama herinnerde er aan, dat er iets te goed was van verleden jaar. Spr. betreurde het, dat bij het over leg tusschen de sociale commissie en de bonden, de kindertoeslag niet geregeld is De heer Verduyn zeide, dat het vorig jaar verwachtingen zijn opgewekt; daarom kan spr. meegaan met een verhooging van ƒ1.—. De groeps-indeeling achtte spr. iets onzekers en tot ontevredenheid aanleiding gevend. Weth. Warmerdam zeide, dat met de vakbonden is onderhandeld, om „plooien bij te strijken". B. en W. zijn bewust van den slechten tijd voor het vak; daarom moeten wij voorzichtig zijn. Doch vorig jaar was er geneigdheid tot verhoogmg. Deze regeling is het uiterste, waarmede de sociale commissie accoord kan gaan wat betreft de maxima en de groepsindee ling. Ten opzichte van den kindertoeslag vestigde spr. er de aandacht op, dat de gemeente daarmede, in vergelijking met andere gemeenten, een goed figuur slaac. Spr. bepleit, dat de Raad met deze rege ling accoord gaat. De heer Langeveld legde zich bij deze regeling neer, wegens de gang van zaten vorig jaar. Spr. wilde de kindertoeslag ruimer toepassen; dan mag men zich niet doodstaren op andere gemeenten, die hun plicht niet doen. Weth. Warmerdam zeide, dat de malaise er werkelijk is, en daarom wil spr. de ver- belering van den kindertoeslag uitstel'en. Besloten werd het salaris van mej. Schra ma met 2.te verhoogen. Besloten werd het voorstel-N ooi land aan te houden. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Besloten werd dezelfde subsidies te ver leenen als verleden jaar. Ingetrokken worden de vastgestelde ver ordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de gemeentefondsbelas ting. Dit geschiedde op verzoek van Ged. Staten, omdat over 1931—1932 toch geen opcenten worden geheven. De gerr.eenterekening. De rekening der gemeente over het jaar 1929 werd voorloopig vastgesteld als volgr: Gewone Dienst: Ontvangst A 401.786.0". Uitgaven 376.326.81. Batig saldo 25.459.26. Kapitaaldienst: Ontvangsten ^369.184 52. Uitgaven 359.852.58. Batig saldo 9331.94. De begrooting 1931 werd aangeboden. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den Minister, dat aan het verzoek tot het instellen van een R'.,ks- wegenpolitie voor de drie dorpen voorloo pig geen gevolg kan worden gegeven. Medegedeeld werd, dat er plannen in voorbereiding zijn om de verlichting van den Rijksstraatweg in overleg met de na buur-gemeente. Goedgekeurd werd nog een voorstel aan den kop van den Smalleweg bouwgrond te verkoopen tegen den prijs van 4.~ per M2. Na een korte rondvraag ging de Raad in geheime zitting.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8