STADSNIEUWS Agenda ACADEMIENIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 18 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 R. K. STUD.-VER. „ST. AUGUSTINUS". Op de bijeenkomst der R. K. Stud.-Ver. „St. Aiigustinus" sprak gisteren Anton van Duinkerken over „De jongeren en de poëzie". De beweging der „jongeren" strekt zich veel verder uit dan de literatuur, doch vindt zijn oorsprong in de poëzie, door mid del waarvan zij zich aanvankelijk uitte. Dat deden de groote Katholieke emanmpa- toren ook; doch wij zijn er aan ontwend sinds de tachtiger jaren. Er is sinds dien tijd in de maatschappelijke cultuur een specialisatie ingetreden, de politiek is los van de poëzie komen te staan, anders dan in de dagen van Schaepmann. De jongeren echter toonen meer begrip van de eenheid der cultuur, zij begrijpen beter, dat politiek en poëzie niet van elkander geïsoleerd behoeven te zijn. Spr. gaat na hoe de poëtische draad loopt van Alberdink Thijm tot de tegen woordige jongeren en vangt aan met de poëzie van Eduérd Brom, die het mijmer zieke overnam van Thijm. Het isoleereu van de poëzie had tot gevolg het verdroo- men van de dichtkunst in de een of an dere religieuse gedachte. Vandaar het groot getal dichtende priesters in dezen tijd. Het eerste aanbreken van den tijd onzer jongeren was te bemerken in de poëzie door de opleving van het godsdienstig ge voel, van het geloofsleven. De eerste jongere, die met een bundel uitkwam, was Henri Bruning, waarvan spr. eenige verzen reciteert. De opleving van het geloofsleven leidde tot een sociale dichtkunst. Tollens Heed dat reeds, Potgieter ook, daarna Adama van Scheltema, die allen een episode in de sociaal-maatschappelijke ontwikke'ing vertegenwoordigen. Onder de Katholieken was deze poëzie nog niet tot uiting geko men, doch trad sterk naar voren onder de jongeren. In tegenstelling met de socialis ten is de sociale lyriek niet moedwillig ge ëxploiteerd door de Katholieke jonge-en. Naast deze opleving van het geloofsleven en het sociale gevoel demonstreert zich een meerdere gevoeligheid voor het concrete alledaagsche leven. In dit verband citeert spr. een vers van Kuyle, getiteld „Eenzaamheid". Een der meest zuiveren van de jongere dichters is Mathias Kemp en boven hem nog Wijdeveld bij wien geheel en al het Katholieke besef lied is geworden. Spr. meent, dat er sinds de Middel eeuwen niets geschreven is dat ?oo zuiver vers geworden stuk ontroering is dan: „Er is een Lam dat bloedt" /an Gerard Wijde veld. Bij ten Berge vinden wij een meer iro nisch bewustzijn der dingen, ten bewijze waarvan spr. aanhaalt een vers, waarin tiij in zijn kamer zijn geheele leven overziec. Het ironisch besef is het begin van het hekeldicht, als symptoom waarvan de bun del van Mien Proost wordt genoemd. De poëzie heeft in één woord een vcr- frissching ondergaan en heeft meer aan sluiting gevonden bij het algemgene cul tuurleven nochtans zonder te willen zijn een programma-poëzie. In een boog is hier weer verbinding tot stand gekomen met de poëzie van Thijm over een tijdelijke isolatie van de poëzie van het cultuurleven heen. Spr. besluit met „Cato" van Gerard Wij develd dat hij een der meest zuivere ge dachten van dezen dichter noemt. De korte doch interessante lezing van Anton v. Duinkerken vond onder deze „jongeren" vanzelf een gretig gehoor. EEN MOOIE TENTOONSTELLING. In ons nummer van gisteren werd reeds een woord van opwekking geschreven voor een bezoek aan de jaarlijksche tentoonstel ling van de Vereeniging der Eeuwigduren de aanbidding en van het Liefdewerk v.>or Arme Kerken en Missiën. Daar is veel waars in gezegd. Er werd gewezen op het vele werk, dat door een aantal ijverige werksters op de wekelijksche naaimiddagen of thuis werd verricht. Dat werk is bewon derenswaardig. 't Is waar, het is een schoon en verheven werk, maar het vraagt tijd en geld. Daarom kunnen we niet beter doen dan onze lezeressen en lezers, ja ook onze ie- zers, aansporen een bezoek te brengen aan deze tentoonstelling in de Romanus-zaal achter de Hartebrugskerk. Men zal er zien een groot aantal kerkelijke gewaden, kle1- ne en groote, eenvoudige en kostbare, go- woon linnenwerk en prachtige kasuifels, stola's, palla's, ciborie velums, enz. En wat een aantallen: 15 kasuifels, 15 alben, 4 Coru- muniekleeden, altaardwalen, misdienaars kleedjes, een expositie-vaantje, enz., enz. Al die gewaden hebben al lang hun bestem ming gekregen. Ze blijven gedeeltelijk hier in Leiden of gaan naar Warmond, Katwijk, Zoeterwoude, Duivendrecht, Beekbrug, Wijnandsrade en Hilligersberg of naar de missie op Java. Inderdaad, 't is een senoon werk, dat al ler belangstelling ten volle verdient. En ieder kan er toe medewerken het werk der vereeniging voort te zetten door geldehjken steun. Komt, Leidsche Katholieken, Katho lieken uit de omgeving, verblijdt het be stuur met een extra gift voor dit mooie werk. De penningmeesteresse, mej. Tb. Schmier, zal gaarne uw giften in ontvang3t nemen. TUSSCHEN TREIN EN PERRON BEKNELD. Gisteravond omstreeks 6 uur is de 22- jarige varensgezel O. A. K. uit Schevenm- gen in eenigszins beschonken toestand aan het station alhier de rails overgestoken van het eerste naar het tweede perron. Juist zette de trein naar Haarlem zich in beweging, waardoor de man bekneld raak te tusschen den trein en het perron. Hij bekwam verschillende verwondingen aan het onderlijf en word naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd, vanwaar hij later per auto naar zijn woonplaats werd gebracht. R.-K. Bond v. Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël" in de concert zaal „Concordia" aan de Steenstraat baar jaarlijksche feestavond, waarvoor natuur lijk wederom zeer groote belangstelling bestond van de zijde van de leden en hun huisgenooten. Te ruim half acht sprak de voorzitter, de heer J. Naber, het openingswoord, waarin hij het welkom toeriep aan den Geest. Adviseur kap. Gudde, aan de direc tie van de N.Z.H.T.M., aan den bondsamb- tenaar den heer P. Prüst en de verdere aanwezigen. Na een en ander meegedeeld te hebben over het programma, zeide de voorz., dat er in het afgeloopen j«»ar weer stemmen zijn opgegaan om over te gaan tot de aan schaffing van een nieuw vaandel. Spr. wees er op, dat er een vaandelcomité is ge vormd, dat reeds zeer actief werkzaam is, maar ér zijn er nog verschillende die af zijdig staan van de actie. Ook hen wekte spr. op tot deelname, opdat het comité spoedig over een ruim fonds moge be schikken en met de uitvoering van een nieuw vaandel kan worden begonnen. Nadat spr. allen een gezelligen avond had toegewenscht werd door allen staande het fiere bondslied gezongen. Daarop kwam de heer Adriani ten too- neele, die op de hem eigen humoristische wijze het publiek eenige oogenblikken aan genaam bezig hield en de verdere optre dende van het ensemble bij zijn toehoor ders inleidde. Het bleek, dat „St. Raphaël" een goede keus had gedaan met het hier ter stede welbekende Adriana-ensemble. Wat is er door de aanwezigen genoten Wat is er gelachen, hoe leefde men ook mee met de ernstiger liedjesMej. Co Bergman met har „Avondgebedjes", Aug. de Laat met; „Vaders Brief", zij wisten zoo juist het publiek te pakken. Maar ook in het komische genre was hun optreden volkomen in den smaak van het publiek. Na dit optreden kwam er een oogenblik van meer ernst, in den vorm van een toe spraak van den heer P. Prüst, secretaris van het Mgr. Mutsaers-Oord, die hierna het woord verkreeg. Toespraak P. Prüst. Spr. zeide gaarne gevolg te hebben ge geven aan de uitnooJiging om naast alle pret en jool een oogenblik te mogen spre ken over een zaak, die allen zoo ter harte gaat. Spr. bracht een woord van dank aan de Leidsche leden van „St. Raphaël",-die in het afgeloopen jaar meer dan 100 bij elkaar wisten te brengen voor het Her stellingsoord van „St. Raphaël", het Mgr. Mutsaersoord. De heer Prüst sprak daarna een woord van opwekking om aller gevoelens levendig te houden of le maken voor de actie der Herstellingsoorden. Hij gaf daarna een kort overzicht van de oprichting der Her stellingsoorden, waarmee in 1925 werd be gonnen. De actie toen door enkelen be gonnen werd niet gedaan voor eigen lief hebberij maar. in het belang van het Kath. Spoor- en Tramwegpersoneel. Men was er van overtuigd, dat de leden naast licha melijke verzorging ook geestelijke verzor ging noodig haddon. Dat nu kon niet ge beuren in de neutrale inrichtingen, omdat die uit hoofde van hun principe niets voor de godsdienstig-zedelijke belangen der ver pleegden kunnen doen. Uit dien drang is het plan gerijpt tot verzorging in eigen sanatorium. Aanvankelijk lag het niet in de bedoeling eigen gebouwen te stichten, doch men is er ten slotte toch toe geko men. En van 19251930 is het grootsche werk tot stand gekomen en er is thans plaats voor 45 volwasenen, voor 30 jongens en voor 30 meisjes. Spr. deelt hierna een en ander over de kosten der inrichting mede. De bouwkos ten bedroegen meer dan 200.000. Daarbij komen nog de kosten voor verwarniings- en clectrische installaties en den aanleg van het terrein. De geheele kosten beloopen meer dan ƒ325.000. Aan dat bedrag is men nu nog niet, doch het is toch verheu gend te mogen zeggen, dat in de vi:f afge loopen jaren door de leden van „S. Ra phaël" aan contributie en vrijwillige bij dragen 230 000 werd bijeengebracht. In 192S, bij het 25-jarig bestaan van den bond werd begonnen met de uitzending van patiënten naar andere inrichtingen. In die twee jaar werden 354 patiënten uitgezon den met 17917 verpleegdagen, terwijl de osten bedroegen 45.000. Al dat werk verdient waardeering en spr.'s eenige wensch is. dat allen hun be langstelling toonen in het begonnen werk. De schuldenlast bedraagt thans 180.000 maar als we zien hoe in vijf jaren 230.000 werden bijeengebracht, dan hoopt spr., dat ook de schuldenlast spoedig weggewerkt moge zijn. Spr. deelt den nog mede, dat van 1 Augustus tot nu toe 281 patiënten werden opgenomen, t.w. 9 mannen, 74 vrouwen, 99 meisjes en 98 jongens. Spr. wijst op de te genstelling van die cijfers: 9 mannen en 74 vrouwen, een gevolg natuurlijk van het feit, dat de mannen aan 'n sterke keuring zijn onderworpen en dus kern-gezonde ke rels zijn, terwijl de vTouwen, laten we eer lijk zijn, de zwaarste lasten in het huisge zin hebben te dragen en dus de meeste zorg vereischen en het herstellingsoord het meest noodig hebben. Kinderen kunnen opgenomen worden van 416 jaar, maar de huismoeders blijven meermalen nog zitten met de kleine kleu ters. Daardoor kunnen ze hun huishouden dikwijls niet in den steek laten. De bond met zijn 13000 leden is echter bij voldoende blijvenden steun voornemens zijn zorg uit te strekken ook over die kleuters. Hierna wijst spr. nog op den grooten steun van de directies van Spoor- en Tran»- weg-maat schappijen en vestigt er de aan dacht op, dat men goed onderscheid moot maken tusschen het werk van Herwonnen Levenskracht en van den Bond St. Ra phaël. Het eerste strekt zich uit over de tu berculose, het laatste geeft steun aan alle zwakken. Ten slotte spoort spr. aan toch lid te worden van de Vereeniging der Herstel lingsoorden, daarmee hulde brengend aan de onvergetelijke nagedachtenis van den eersten Bondsadviseur, Mgr. Mutsaers, die wat hij had gaf voor het spoorwegperso neel in het bijzonder, voor het spoor- en tramwegpersoneel in het algemeen. (Ap plaus). De voorzitter dankte den heer Prüst op hartelijke wijze voor zijn helder betoog en kon niet anders doen dan allen nog eens flink opwekkend lid te worden van het Herstellingsoord en beval vooral de tijde lijke vrijwillige contributie-verhooging ten sterkste aan in aller belangstelling. Daarna ging het tooneelscherm weer open en trad een nieuw lid van het Adria- ni-ensemble naar voren, een jongleur, die de aanwezigen verraste door een aantal behendigheden, die wij niet spoedig na zouden doen. Na de pauze waar het optreden van 't Adriani-ensemble, even succesvol als daar voor, een tombola en een gezellig dansje tot slot. Het was een zeer geanimeerde avond, die bij allen nog lang aangename herinneringen zal levendig houden. Leidsch Pro Juventute. Bijna iedereen weet wat Pro Juventute is: de vereeniging, ongeveer dertig jaar ge leden opgericht door aen Ams e»JSv..e.i hoogleeraar Van Hamel, met het doel de jeugd voor misdaad te behoeden en haar als zij eenmaal tot misdaad vervallen is, weer op de been te brengen en te houden. Pro Juventute'8 zijn aldus over het geheele land verspreid, hebben hun heilzaam werk meer dan dertig jaar verricht, en hebben de moderne wetgeving op do berechting van jonge menschen voorbereid. Nadat die wetgeving in werking was getreden, is het Pro Juventute-werk ietwat van aard veran derd, terugedrongen misschien: veel van wat vrceger door Pro Juventute werd ge daan, geschiedt thans doof de overheid zelf. Maar dat Pro Juventute nog noodig is, dat. weet ieder die werkzaam is in deze dingen, wart juist de sarren" eTkin<r tus schen overheid en particulier initiatief is noodig bij de bestrijding der jeugd-enmi- naliteit. Ook Leiden heeft een Pro Juventute, zij het dan als district-Leid en van de Haag- sche vereeniging, maar door allerlei om standigheden is de werkzaamheid van het Leidsche Pro Juventute in de laatste jaren verslapt. Thans hebben zich een aantal personen aaneengesloten, ten einde hierin verandering te brengen, nieuw i leven te brengen in de oude vereeniging en zoo weer te komen tot de zoo noodzakelijke vrijwil lige medewerking van de burgerij bij de voorkoming en bestrijding der jeugd-crimi- naHteit. Een voorloopig bestuur bestaande uit ongeveer twintig leden is nu gevormd, samenwerking met justitie, pol'tie en met het bestuur van de Haagsche vereeniging is verkregen. Wil men verder iets bereiken, dan zijn twee dingen noodig: werkende leden en geld en 't is daarom dat het be stuur een beroep doet op de burgerij. Aller eerst voor de werkende leden, mannen en vrouwen: wie roeping of animo voelt en meent' geschikt te zijn voor een eventueel patronaat over een Pro-Juventute-klantje of voor een gezinsvoogdij, s'el'e zich be schikbaar en geve zich bij den secretaris, den heer Wijkmans, of>. Daarbij leggen wij er den nadruk op. dat Pro Juventute bui ten alle politieke en religieuze verschillen staat: de pupillen komen uit gezinnen van elke politieke en religieuze gezindheid en patroons van elke schakeering zijn dus we kom en gewenscht. Naast werkende 'eden is er behoefte aan contribuanten; wie zich niet geschikt voelt voor dit werk, er geen tijd voor heeft of geen animo, is niettemin welkom als con- tribueerend lid. De minimum-contributie bedraagt slechts één gulden. Ook hiervoor moge men zich bij den 9ecretans opgeven. Men begrijpe wel. dat wie zich als wer kend lid opgeeft, daarmee geenszins de verplichting op zich neemt om elk patro naat of elke gezinsvoogdij op zich te ne men. Hij stelr z:cb s'echts in het a'gemeen beschikbaar, blijft echter vrij om een be paalde opdracht te aanvaarden of te ver werpen. Voorzitter van het voorloopig bestuur is prof. mr, J. 0 van Oven, secretaris de heer P. C. G. A. Wijkmans, De Laat de Kanterstraat 9. De Indische Week. De Indische week aan de Leidsche uni versiteit 1930 is gisteren aangevangen met de opening van een drietal tentoonstellin gen. In het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie is e-en tentoonstelling georgani seerd van eenige karakteristieke vertegen woordigers van de fauna van Ned.-Indië. In het Ethnografisch Museum is een ten toonstelling- geopend van een verzameling maskers en voorouderbeelden van eenige Indonesische volken. De derde tentoonstelling is geopend in het Instituut voor Tropische Geneeskunde, waar tal van voorwerpen en afbeeldingen zijn tentoongesteld op het gebied van tro pische geneeskunde en tropische hygiëne. De wethouder van onderwijs zal Woens dagmiddag verhinderd zijn, spreekuur te houden. Gistermorgen te 11.55 is op den Rijns- burgerweg ter hoogte van de Mariënpoel- straat van een vrachtauto, bestuurd door den chauffeur S. Z., de vooras gebroken. De wagen werd per kraanwagen wegge sleept. Het tramverkeer ondervond een half uur vertraging. Leidsche Speeltuinver. „Zuiderkwartier". Door B. en W. van Leiden is aan de Leidsche Speel tuin vereeniging „Zuider kwartier" vergunning gegeven tot het in deze gemeente rondgaan met een intee- kenlijst. Daar de resultaten tot nog toe "niet erg bevredigend zijn, verzocht men ons nog eens de aandacht op het werk der vereeniging te vestigen. Deze vereeniging, opgericht den 17den September 1926, is de belichaming van een complex van gedachten en stelt zich ten doel, in samenwerking met personen die iets voor kinderen gevoe'en, recht te ver schaffen aan het jeugdleven. Onze tegen woordige jeugd, zich van alle kanten belem merd ziende in haar spel door allerlei ver ordeningen, in het leven geroepen door toename van het verkeer enz. kan zich zelf niet meer uitspelen. Het gevolg hiervan is, dat zij komen onder aller'ei slechte invloe den welke spoedig aanleiding geven tot al lerlei kattenkwaad, vernieling, ontucht enz. Om hieraan zooveel mogelijk paal en perk te stellen heeft deze vereeniging ge tracht van de gemeente een speel- en sportterrein te krijgen om daar de jeugd op gepaste wijze bezig te houden. Het gemeentebestuur heeft dit alles inge zien, en laat thans een terrein voor speel- en sportveld inrichten, om dit de vereeni ging kosteloos in gebruik te geven. Dit ter rein zal den geheelen-dag geopend zijn, en staat onder toezicht van een vast aange- stelden portier. Het benoodigde speelmateriaal zal ech ter door de vereeniging bekostigd moeten worden. Hiervoor zal pl.m. 4000.noodig zijn. Om aan deze gelden te komen verwijst het gemeentebestuur ons echter naar Lei den's burgerij. Het bestuur, zich gedwongen gevoelend u lastig te vallen, doet een ernstig beroep op uwe mildheid. Zij twijfelt dan ook niet, of u zult zich gedrongen gevoelen met een kleine of groot-ere gave dit werk, wat van bliivende waarde is te steunen. Zij nemen dan ook de vrijheid u deze maand te bezoeken met- een inteekenlijst waarop elke gave hoe klein ook in dank zal worden aanvaard. Indien er personen zijn die niet bezocht worden, doch hun gave voor dit doel niet willen onthouden, vinden den penningmees ter L. D. Planjer, Le'iestraat 11a. gaarne bereid deze in ontvangst te nemen. Handelsregister K. v. K. Opheffingen 5177. A. Gerritsen. Alphen a. d. Rijn, van Mandersloo-straat 1, hoek Bruggestraat, winkel in sigaren, si garetten, tabakken. Vereff.: A. Gerritsen, Alphen aan den Rijn. 1117. A. Gerritsen, Alphen aan den Rijn, Bruggestraat 23, koloniale waren en oo- mestibeles. Vereff.: A. Gerritsen, Alphen aan den Rijn. 4914. W. Banck, Noordwijk-Binnen, Voorstraat 38. Uurwerkmakerij en handel in uurwerken. Uit goede bron vernamen wij, dat bij den Officier van Justitie te 's-Gravenha- ge tegen een hier ter stede gevestigde handelsvennooischap een klacht wegens heling van een naaimachine is ingediend. Volgens de aangeefsfer, P. te Delft, heeft de verdachte in een van onze om liggende dorpen e-en werke'ooze verleid haar een in huurkoop ontvangen naai machine te verkoopen, niettegenstaande de verduisteraar, die in financieele moei lijkheden verkeerde er op wees, dat hij s'echts een gering bedrag op de huurkoop- som had afbetaald. Het delict is aan het daglicht gekomen, nadat door de aangeefster de herkomst van machines, welke tegen lage prijzen aan particulieren te koop werden aangeboden, was nagegaan. De Wethouder van Financiën, de heer Goslinga, zal deze week niet Woensdag, doch Donderdagmiddag te 2.30 uur spreek uur houden in het Raadhuis, Rapenburg no. 12. De alhier tot arts bevorderde semi-art- se-n A. G. Audier en J. J. Oester om zijn be stemd tot res. off. van gez. 2e kl. bij den geneesk. dienst van het leger hier te la-nde. De eerste ploeg dienstplichtigen der lichting 1930, van het bereden gedeelte van het Ce reg. veldartillerie alhier, vertrekt 31 December met groot verlof. De aJhier tot semi-arts bevorderde stu dent P. A. M. Sengers is bestemd tot res- officier van gezondheid bij het reserve-per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Burgemeester en Wethouders van Lei den hebben hedenmorgen op het bureau van gemeentewerken aanbesteed het af breken van een woning met bollenhuis c.a. en het bouwen van een nieuwe woning mot bollenhuis c.a. nabij den Rijksstratweag l-e Oegstgeest. Ingeschreven was als volgt: C. Korver, Leiden 11777.v. d. Lelie en Kantebeen, Leiden 10.850.J. Koster en Koole, den Haag 13.061, Mulder, Oegstgeest ƒ12.900, T. G. Barten, Leulcn 10.987, J. Bogaars, Oegstgeest 11.278, Kort en v. d. Wiel, Rijnsburg en Noordwijs 12.500, Jac. van Riet, Leiden 12.340, O. Kooy en Zn., Leiden 12.300, Gebr. de Graaf, Voorschoten ƒ10.125, Wed. J. Zwaan en v. Osnabrugge, Voorschoten 10.690, Gebr. den Hertog, Delft 10.595, Marcelis en Heemskerk, Leiden 10G79, Neuteboom, Leiden 10.594, v. Iterson Jr., Rijnsburg 11.950, C. Molenaar, Haarlem 13.450, L. en J. van Vliet en Co., Aariao- derveen 11.750, M. v. d. Velde en de Jong, Oegstgeest 11.444, M. Kool, Warmond ƒ11.228, v. Duyn en Vink, Noordwijk 12.248, Warnaar en Hoogstraten 11.780, Anneese en Schreuder 9.470. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. LEIDEN. Dinsdag. Tentoonstelling Kerksieraden. Romanus-zaal, achter pastorie Harte burg 26 uur. Woensdag. Tentoonstelling Kerksieraden Romanus-zaal, achter pastorie Hartebrug, 105 uur. Donderdag. Tentoonstelling Kerksieraden. Romanus-zaal, achter pastorie Harteburg 26 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vineentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 November a.s., waargenomen door apotheek: P. du Oroix Rapenburg 9, telef. 807. MUZIEK. De Leidsche Kunstkring „Voor Allen". Bovengenoemde Vereeniging heeft, om aan het dringend verzoek van hare leden gevolg te geven, voor dit seizcen den be kenden Violoncellist Gerard Hekking ge ëngageerd. Aangezien de inteekening op de Paeda- gogische Concerten voldoende is, zullen deze ooncerte-n dit jaar doorgaan. Het eer ste zal gegeven worden op Donderdag 27 dezer. Voor degenen die ze vroeger bij woonden zullen ze stellig geen aanbeve ling noodig hebben. Toch is het niet over bodig hier mede te deelen dat de Paeda- gogische concerten onder de zoo interes sante en aangename leiding van Willem Andriessen niet slechts voor muziek&tu- deerenden, maar ook voor volwassenen die hun muzikaal begrijpen en gevoelen willen vergrooten, niet genoeg aanbevolen kun nen worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in dit blad. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal-examen geneeskunde de hee- ren: J. M. Appelman (Den Haag) en J. Veenenbos (Rotterdam). NOORDWIJK. Doodelijk ongeluk. Gistermiddag ongeveer zes uur i® de 58- jarige J. B., timmerman, uit Hillegom, toen hij met een handwagen reed. op den Zilker- duinweg onder de gemeente Noordwijk, overreden door een vrachtauto van de fir ma G. uit het Langeveld, bestuurd door den heer B. Na voorloopig door dr. Ver sluis uit Hillegom te zijn verbonden, werd het slachtoffer in ernsrigen toestand per auto naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij echter reeds te zijn overleden. Een treffende bijzonderheid is, dat de overrede :e juist een lijkkist had ver voerd hij was weer op weg naar huis. Gevonden voorwerpen. Oud damesrij wiel, bruine bocdschappentasch, zakje aardappelen, een paar bruine lederen .ïandschoenen, bruinen actetasch met naaisters gereedschappen, portemonnaie inhoudende eenige klein geld, gouden man chetknoop. Inlichtingen te bekomen Poli tiebureau Voorstraat, uitsluitend Woens dags en Zaterdags van 121 uur. Ge b o r e n Frederika Elbartha, doch ter van S. Bakker en F. E. Quartel Cor nelia Maria, dochter van M. G. v. Sohie en C. M. Hoogervorst Maria Johanna Pe- tronella, dochter van P. L. van Bohemen en J. J. Angevare Johanna, dochter van J. Ciere en N. van Rooijen. Ondertrouwd: J. Lassooy 29 jaar en G. Steen voorden 27 jaar J. Steen- voorden 27 jaar en J. Plug 21 jaar L. Vliet Vlieland 24 jaar en D. M. Bakker 24 jaar A. A. Janssen 25 jaar en H. H. Tap 23 jaar G. A. E. Duijster 22 jaar en J. W. M. Schouten 20 jaar. Overleden Dirk Warmenhoven 81 jaar gehuwd met M. v. d. Linden Corne- lis Hendrik Papo 51 jaar Mijnsje Ouwe hand C8 jr-ar gehuwd met J. L. P. Moo-ei. Gevestigd: A. P. Hendriks van Drunen A. J. Straathof van Amsterdam Fam. A. D. Smits van Leiden Ch. Liefferink van Almelo F. P. Berbee van Voorhout R. Hammer van Genemuiden M. Bonthuis van Genemuiden. V ertrokken: Wed. M. Warmenho venv. d. Linden naar Katwijk J. S. M. v. d. Linden naar Amerika W. v. Wetten naar Warmond J. J. Lammers naar Noordwijkerhout Fam. P. Th. Zijl stra naar Noordwijkerhout Wed. F. E. KriekaartWenz naar Rotterdam E. A. v. Ha'em naar Heemskerk A. Taschner naar den Haag Fam. P. G. v. Rijn naar den Haag. ZOETERWOUDE. Geboren Willem Jacob, zoon van A. C. Hendriksen en A. van Beveren Maria Theodora Joh. dochter van L. A. Zandbergen en C. M. van Veen Theodö- rus Leonardus, zoon van W. J. van Nie- kerk en J. A. F. de Haas. Overleden Cornelis Dolle 64 jaar echtg. van Cornelia de Roos. ZEVENHOVEN. Personalia. De heer J. Hakkeling vo lontair alhier, is als zoodanig aangesteld te Alphen aan den Rijn.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2