^Abdijsiroop UIT DE OMGEVING ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Over den kop geslagen. Wielrijder aan de gevolgen overleden. Op de Rasberg te Maastricht is Don derdagavond een ernstig ongeval ge beurd. Door onbekende oorzaak sloeg de metselaar J. B, V. in het midden van de vrij sterke helling met zijn rijwiel over den kop. Ondanks de hevige pijnen, wist de man z.ch te voet te begeven naar een genees heer te Heer, hetgeen drie kwartier loo- pen is van de plaats van het ongeval. In de woning van den arts zakte hij in elkaar. De dokter constateerde een ern stige schedelbreuk en liet den ongelukkige onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoeren, waar hij nog denzelfden avond overleed. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Melkwagen door een trein gegrepen. Gisteravond te ongeveer half acht heeft op den onbewaakten overweg bij den Leg- meerdijk, een ernstig ongeval plaats ge had. De melkrijder P. van der Bijl, wo nende te Amstelveen, reed met zijn melk- auto, waarin ook zijn vrouw gezeten, van den Legmeerdijk in de richting Amstel veen. Op het moment dat hij den onbe- waakten overweg passeerde, naderde juist de trein, die om 7 uur 16 van Aalsmeer vertrekt naar Amsterdam. Vermoedelijk is de melkwagen in het midden gegrepen. De beestuurder werd uit de auto geslingerd en in het gras geworpen. Zwaar gewond werd hij opgenomen en, nadat dr. Middel dorp uit Amstelveen de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer door den in middels geariveerden G.G. en G.D. naar een der ziekenhuizen in de hoofdstad over gebracht. De vrouw van Van der B. werd slechts licht gewond. De auto werd totaal vernield. De trein had ongeveer een kwar tier vertraging. De marechaussee was on middellijk ter plaatse er wordt een onder zoek ingesteld. Het uitzicht ter plaatse is goed,, in ieder geval heeft de bestuurder den trein moe ten zien aankomen. Onder den trein geraakt De 52-jarige spoorwegarbeider A. v. A. uit de Lovenschestraat te Tilburg was gis terenmorgen bezig met het smeren van wissels nabij het stationsemplacement. v. A. stond op de Belgische lijn, toen op de daar naast gelegen spoorbaan een trein uit de richting Breda naderde. De machinist van den trein zag uit de verte een werkman. Naderbij gekomen bemerkte hij plotseling, dat naast zijn machine een pet over den grond rolde en tegelijkertijd zag hij v. A. liggen, die met zijn linkerbeen onder de machine was terechtgekomen. Bij onder zoek bleek, dat de linkervoet van v. A. was afgereden. Hoe het ongeval geschiedt is kon nog niet worden nagegaan, daar het slachtoffer bewusteloos was en in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Kind in het bad verdronken. Gisterochtend heeft zich ten huize van mevrouw J. K. aan de Piet Heinstraat te Den Haag een droevig voorval voorgedaan. Mevrouw W. was bezig haar kindje, dat 3 weken oud is, in een kinderbadje te doen. Zij werd echter plotseling door een duizeling bevangen en verloor het bewust zijn. Daar er niemand van d huisgenooten in huis was, kon zij ook geen hulp krijgen. Het duurde ongeveer een kwartier, voor zij haar bewustzijn weer terugkreeg. Haar eerste gedachte was aa.. de baby. Tot groote verslagenheid der moeder" was het echter reeds te laat; de kleine was in het badje verdronken. Van een paard gevallen. De brigadier der bereden politie P. O., die Vrijdagmiddag met zijn paard aan het oefenen was op het Alexanderveld te 's-Gra- venhage, is bij het springen gevallen en kwam daarbij zóó ongelukkig terecht, dat hij met een lichte hersenschudidng werd opgenomen. De Geneeskundige Dienst bracht briga dier O. naar het ziekenhuiszijn toestand is niet ernstig. Trap van een paard. De veehoudersknecht J. B. te Lage Duurswoude heeft bij zijn werkzaamheden in den stal een trap van een paard gehad. Men vond hem levensloos met een zware hoofdwonde. DE GEARRESTEERDE JUWEELEN- DIEVEN. Beide dieven namen vergif in. Nader is gebleken, dat de mannen, die, zooals reeds gemeld, te Roosendaal werden aangehouden, allebei vergif hebben inge nomen. Echter de tweede in mindere mate, dan de andere. Zij zijn geconfronteerd met den hotel houder uit Antwerpen, die daarvoor naar Roosendaal was gekomen en hebben bei den een bekentenis afgelegd. Zij zijn per auto naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht, in afwachting van hun te verwachten uitlevering aan de Justitie in België. In het Huis van Bewaring zijn zij in de ziekenafdeeling opgenomen. De toestand van een der mannen is zeer ernstig. Men vreest voor zijn leven. BRANDEN. Bij „van Berkei's Patent". Gisteravond hebben te Rotterdam twee vrij ernstige branden gewoed die door het krachtig optreden van de brandweer geluk kig al vrij spoedig bedwongen konden wor den. Om tien over 8 werd de brandweer geal armeerd voor een brand die uitgebroken was in een opslagplaats van lak en verf behoorende tot het complex van gebou wen van de Mij. van Berkels Patent aan den Keilerweg 11. Personeel van deze firma had het vuur reeds met drie slangen op de waterleiding en eenige brandbluschapparaten aange tast. Toen een slangenwagen met één slang op de waterleiding assistentie kwam verlee- nen, was het pleit spoedig ten gunste van de blusschers beslecht. De loods is gedeel telijk uitgebrand. In een leerwinkel. Vermoedelijk door kortsluiting brak oin- 10 uur brand uit in een leerwinkel van den heer Berrevoets aan de Beijerlandsche laan te Roiterdam. In een oogwenk sloegen de vlammen door de gebarsten winkelruit naar buiten en deelden zich daar mede aan de markie zen, zoodat een en ander zich aanvankelijk zeer ernstig deed aanzien. De eigenaar van de zaak bleek afwezig. Op de le etage bleken de bewoners thuis te zijn en zij achtten het raadzaam hun woning in allerijl te verlaten. Twee kinderen, die zonder toezicht op de 2e étage sliepen, werden nadat de deur van de woning was geforceerd, door een lid van de E. H. B. O. naar buiten ge bracht. De winkel bleek voor het grootste deel te zijn uitgebrand. HET H00GE WATER. Uil de Meierij wordt aan „De Tiid" be richt, dat op talrijke punten tengevolge van den regenval der laatste dagen weder een sterk verhoogde stand van het water peil wordt geregistreerd. De riviertjes zijn dermate gezwollen, dat zij niet in staat zijn de enorme hoeveelheden water te loozen. Vooral ook uit de ontgunningen komen groote kwant urns water, die in de lager ge legen gebieden zich over velden en wel den verspreiden. De polder nabij Besoijen is onderge- loopen, waardoor de verbinding tusschen 't Land van Altena en de Langstraat is ver broken. Te Capelle is de Veerdijk onder water geloopen, tengevolge waarvan het verkeer voor rij- en voertuigen via het Iveizers- veer of over Heusden moet plaats heb ben. Uit Grave wordt ons gemeld, dat, ter wijl de klaas een weinig valt, de Raam daarentegen wast. Dit heeft tot gevolg dat de binnenlanden steeds verder onder water komen, wat een beduidende scha depost voor de landbouwers uitmaakt. Te Ossendrecht is de dam tusschen Zuid- en Noordpolder bezweken. Het wa ter stroomt van den eenen polder in den andere. Huis ingewaaid. Te Uden (N.-Br.) is tijdens eén storm bui een gedeelte van het in aanbouw zijn de huis van den landbouwer B. ingewaaid. De vier aan het werk zijnde arbeiders be kwamen geen letsel. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN CHINEESCHE DRIE-MASTER GEZONKEN. 17 Personen verdronken. Uit Puerto Monti (Chili) wordt gemeld,' dat de Chileensche driemaster „Laura" nabij Chonchi is gezonken en dat 17 per sonen om het leven zijngekomen. HET D00DENCIJFER TE LYON THANS 42. Gevaarlijk opruimingswerk. Het doodencijfer van de aardversohui- vingsramp te Lyon bedraagt op het oogen- blik 42. Het zal echter nog wel eenige da gen duren, voor het mogelijk is het juiste aantal slachtoffers vast te stellen. Wel staat vast, dat er 18 brandweerlieden en vier politie-agenten onder de ruïnes ne- dolven liggen. In de eerste verwarring zijn veel gezinnen uit elkaar geraakt en men hoopt, dat enkelen van de personen, die als vermist zijn opgegeven,' nog in het leven zijn. Onder de geborgen lijken zijn die van zes vrouwen en twee babies. Van het vernielde hotel zijn slechts twee dienstmeisjes gered. Van het overige per soneel en der gasten is geen spoor gevon den. De brandweer en politie, hierbij ge holpen door 250 soldaten, zijn onafgebro ken bezig met het graven van openingen in de puinhoopen; zij concentreeren hun reddingswerk voornamelijk op de plek, waar de brandweerlieden en politie-agen ten moeten liggen, daar deze de eenige slachtoffers zijn, van wie men ongeveer weet, waar ze zich bevinden. Er hebben geen nieuwe aardverzakkin- gen meer plaats gehad, doch het gevaar blijft dreigend, vooral als het opnieuw gaat regenen. Waar dit noodig is, wordt dynamiet gebruikt om gevaarlijke ruïnes naar beneden te brengen. De linkervleu gel van het ziekenhuis staat nu aan den rand van den afgrond en zal waarschijnlijk instorten. Het overblijvende deel v^n het gebouw, dat groote historische waarde heeft, kan waarschijnlijk gered worden. Met groot gevaar en na zwaar werk, waarbij hulp werd verleend door mijnwer kers, is men er in geslaagd een non te redden, die onder 15 meter aarde lag. Men heeft den geheelen nacht hulpgeschrei van een andere non gehoord, doch daar de kreten allengs zwakker worden, vreest men, dat zij niet meer gered zal kunnen worden. Het reddingswerk wordt zeer bemoeilijkt door het feit, dat de kans blijft bestaan op verdere instortingen. Waar dit moge lijk is, worden de gevaarlijke punten on dersteund, doch de scheuren in den heuvel worden steeds wijder. Bij de gevaarlijkste plekken zijn posten gezet, die bij een even- tueele verschuiving direct alarm kunnen blazen. De reddingsbrigades verkeeren bij haar arbeid voortdurend in levensgevaar. Een ernstige bedreiging is gisteren weg genomen toen men de bron kon stoppen, die sedert de aardverschuiving water uit den heuvel bleef stuwen. Deze bron, waar van het bestaan onbekend was, is onge twijfeld een der oorzaken van de ramp. Treinbotsing te Rostock. Om halfzeven gistermorgen is op het station van Rostock een naar Hamburg vertrekkende D-trein op een goederentrein geloopen. De botsing was zoo krachtig, dat beide locomotieven evenals een goederen wagen en een slaapcoupée van den D-trein zijn ontspoord en zware schade opliepen. Er is een lichtgewonde. Hevige storm in Polen. Polen wórdt sinds Donderdag door he- vigen storm en onweders geteisterd. Met name in Noord-Polen heeft de storm groo te schade aangericht jn talrijke telefoon- en telegraafverbinding verbroken. Ook Oost-Galicië heeft van de stormen te lij den gehad. DE ARBEIDSONLUSTEN IN PERU. Twintig personen gedood. Omtrent de arbeidsonlusten in het ko permijnendistrict van C'erro de Pasco en Malposa wordt nog gemeld, dat de Cerro de Pasco opermaatschappij haar 350 bui- tenlandsche employé's naar Lima heeft teruggeroepen. Heden arriveerde in de hoofdstad een uit drie wagons bestaande trein met deze buitenlandsche vluchtelin gen. De oorzaken van de relletjes worden ge deeltelijk toegeschreven aan de slechte verhouding, die reeds sinds langen tijd tus schen de arbeiders en de maatschappij be- Het middel dat 0 zoekt is Abdijsiroop. Het geeft den kleinen^een grooten steun om de hoestaanvallen te overmeesteren. De slijmoplossende werking kan de hoest buien doen bedaren en de ademhaling weer diep en vrij maken. Dan ziet Ge de gezichtjes zich weer ontspannen. Waarom zoudt Gij de kinderen niet helpen als het middel zoo eenvoudig te verkrijgen is. Draal niet. Geef vandaag nog voor dien akeligen kinkhoest de uitkomst brengende „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) stond als gevolg van de weigering der di rectie om twee ontslagen arbeiders weder om in dienst te nemen, en gedeeltelijk aan de agitatie der communisten. De onmid dellijke aanleiding der ongeregeldheden was echter een demonstratie van 1500 mijn werkers om te protesteeren tegen het ver bod tot het houden van een mijnwerkers congres te La Oroya, het voornaamste mijn werkerscentrum. Om te verhinderen, dat de arbeiders uit Malposa zich vereenigden met die uit La Oroya, had de politie pos ten uitgezet. Een gevecht ontstond, waar bij 20 personen gedood en 25 gewond wer den. Weer een drenken chauffeur. Te Gross-Bernitz, op den weg Berlijn Hannover, heeft een dronken chauffeur een ernstig ongeluk veroorzaakt. Hij reëd het trottoir op, waardoor de voetgangers ijlings uit den weg moesten trachten te komen, en bij het station Gross-Bernitz reed hij met zulk een vaart tegen een boom, dat de wagen omsloeg. Van de drie inzittenden werd de Ber- lijnsche koopman Reuter zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij spoedig na aan komst in het ziekenhuis overleed. De beide andere inzittenden liepen zwa re hersenschuddingen op en werden in be- denkelijken toestand naar het ziekenhuis te Nauen vervoerd. Brutale bandieten. Een brutale roofoverval heeft op klaar lichten dag in een der voornaamste winkel straten van Dresden plaats gehad. Drie jonge mannen gingen daar een win- wel van papierwaren binnen. Terwijl een hunner aan de deur bleef staan, dwongen de twee andere onder bedreiging met hun revolvers de winkeljuffrouw den inhoud van de kas af te geven. Groot was de buit intusschen niet, daar de kas slechts 37 Mk. bevatte. De daders zijn tot nu toe onbekend ge bleven. Op het bijkantoor van de „Vereins- bank Hamburg" te Altona op de „Fisch- markt" verschenen gisteren twee jongens van 20 tot 25 jaar en bedreigden de kan toorbedienden met een revolver. Zij losten een aantal schoten, waardoor een der bedienden aan het hoofd gewond werd, zoodat hij in het ziekenhuis moest opgenomen worden. Een andere bediende had nog de te genwoordigheid van geest, om een ven sterruit in te gooien met een presse-pa- pier en om hulp te roepen, waardoor het publiek, dat in de straat passeerde, op den overval opmerkzaam gemaakt werd. De bandieten- namen de vlucht en slaag den er in, te ontkomen. Gisteravond is in het hulppostkantoor aan de Ruprechtplatz te Ludwigshafen door onbekende daders ingebroken. De indringers maakten zich meester van een voor transport gereed staande ijzeren geldkist, met zesduizend mark. De dieven waren nog niet verdwenen, toen de misdaad reeds ontdekt werd. Zij werden door voorbijgangers achtervolgd, die hen echter niet meer konden inhalen. HILLEG0M. De Harmonie. Gisteravond gaf de Hillegomsche Harmoniekapel een concert in café Flora voor donateurs en belangstel lenden. De opkomst was goed. Het pro gramma was vol afwisseling en keurig verzorgd. Het publiek juichte de spelers hartelijk toe. Na de uitvoering volgde een dansje. Ondertrouwd: F. Veldhuijzen van Zanten en G. C. van Reenen. Geboren dochter van G. M. van GennipHulkenberg zoon van M. van BourgondionOchrlein dochter van G. M. JonkheerAdriaanse dochter va-n P. C. van DriestVan Dijk zoon van C. M. de GraaffCrhaudron zoon van G. van BeelenWijsman dochter van M. B. JansenVan Tiggelen dochter van G. HuismanVan Alphen. RIJNSATERWOUDE. Op hol geslagen. Gistermiddag sloeg het paard van den heer S. J. Visser alhier, hetwelk gespannen stond voor een gier- bak, op hol. Visser kon met de grootste moeite nog van den bak springen. In vlie gende vaart holde het paard de dorpstraat door den gierbak lievig slingerende achter zich aanslepend. Nadat het paard het ge- heele dorp was doorgehold, werd het ein delijk door J. G. Hoogenboom alhier tot staan gebracht. Het mag een wonder hee- ten, dat er geen ongelukken gebeurd zijn, daar op het moment, de scholen juist uit kwamen en er veel kinderen op den weg waren. Ook passeerde het paard in vliegen de vaart nog twee auto's, welke langs den wegkant stonden, doch alles gelukkig zon der ongelukken. Dit is reeds de derde keer dat dit paard op hol sloeg. Gemeenteraad. De Raad. vergadert Dinsdagnamiddag te half acht uur. Agenda: 1. Vaststelling notulen. 2. In gekomen stukken. 3. Behandeling gemeen- tebegrooting dienst 1931. RIJNSBURG. Tuinbouw. Jammer dat het met de late bloemkool hier thans zoo goed als afgeloopen is. De prijzen die momenteel worden betaald, kunnen best genoemd wor den. Voor 1ste soort van ƒ13.40 tot ƒ17.60 terwijl tweede kwaliteit graag koopers vindt tegen 6.50 tot 8.70 per 100. Uien zijn niet gevraagd. Met een kleine aan voer is tot 3.— per 100 K.G. te make^i. Met eenige dagen droog weer als er weer voldoende kan worden afgeleverd, daald de prijs weer iets. Roode en gele kool kun nen ook slechts koopers vinden tegen 6.80 tot 9.50 per 100. Beter gaat het met de waspeen. Hiervoor wordt van 7.50 tot 9.60 per 100 K.G. betaald. Een mooie prijs al kost dit product zeer veel aan ar beidsloon. Bloemenhandel. Betaald werden de volgende prijzen: Chrysanten per bos 10 12 cent, groote idem per stuk 1316 cent, Scabiosa 70—SO cent per 100, roode en rose Anjeis 7080 cent, late Chrysanten 2040 cent, Spaansche Perper per mand 2.10 2.40, Rozen per bos van 20 stuks: Golden Ophelia, 1.10—1.20; Hadley 1.20—1.40, Rosalandia J 1.101.20, Claudius Pcrnet 7090 cent, Butterfly 1.001.20, Edith Helen 1.40—1.60. Boerenleenbank. De officieele opening van het nieuwe bankgebouw der Coöp. Boerenleenbank alhier zal plaats heblw-n op Woeüsdag 19 Nov. a.s. des namiddags te 2 uur. Hiervoor zijn verschillende offi cieele personen uitgenoodigd. UIT DE FILM „MOEDERWEELDE", DIE ZONDAG EN MAAN DAG IN DE STADSGEHOORZAAL TE LEIDEN WORDT VERTOOND.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9