Een „Concurrent" van Konnersreuth UIT DE OMGEVING ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 DE LELDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 „Paul Diebei contra Thérèse Neumann" „De Tegenspeler van het Wondergeloof te 's-Gravenhage" IMTERPAROCHIEELE 5T-JOSEPHS k\!) ?.n GEZELLEIÏ VEREEMGIMG W. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VER EEN I GING. 1918. Bij den aanvang van dit jaar was er aan den politieken wereld-horizon niet de min ste opklaring waar te nemen; integehdeel, droef en somber kropen de dagen en we ken voort. Zeker, het leven en werken in de Vereeniging ging oppervlakkig ge zien zijn geregelden gang, wat echter niet kon beletten, dat van lieverlede bij oud en jong een toestand van apathische berusting merkbaar werd. Dit moest zonder twijfel tot funeste gevolgen leiden, indien niet tijdig een gunstige ommekeer zou in treden. Helaas, ondanks alle vrome wen- schen, of beter nog, ondanks de vele ac tieve pogingen van het. bestuur, om bij de Militaire Overheid de teruggave van het Gebouw te bospoedigen, bleef alles „star" bij het oude. Algemeen vond het vermoeden ingang of „men" in den Haag dacht: „O, die Röomsche Gezellen blijven wel rustig, die zijn toch gewoon aan offers brengen". Op Driekoningen vierde de Moeder-Yer- eeniging te Amsterdam met grooten luister haar Gouden Stichtingsfeost. Heel bet Ned. Centraal-Verband juichte mee en vanzelfsprekend, dat ook Leiden als jongste der zes oudste Vereenigingen door het zenden van drie Afgevaardigden van zijn groote belangstelling deed blijken. In onze eigen Vereeniging echter werd de ontbinding der Gymnastiek-afdeeling werkelijk aangevoeld als eerste teeken der gevreesde, maar onvermijdelijke verslap ping. Dan op 9 Februari werden allen, van hoog tot laag smartelijk getroffen door den vrij onverwachten dood van Jac. Gnocchi, den alom hooggewaardeerden Huismeester. Treffend kwam die waardee ring naar voren bij de uitvaart van dezen verdienstelijken werker, die in de stipte uitoefening van zijn vaak belangrijk ambt velen tot voorbeeld was geweest. Gelukkig, dat vele leden aan „wer ken" gewoon die geestdoodende rust van nietsdoen moe werden en zoo den arbeid met beide handen aanvattend, weldra niet vereende krachten een flinke, veelbeloven de Debatingclub hadden opgericht. Met innige voldoening denken tijdgenooten oog altijd terug aan die heerlijke leerzame avonden, door het Clubestuur georgani seerd. En werkelijk, bij het doorlezen der verslagen krijgt men alle respect zoowel voor de lange reeks achtenswaardige spre kers als voor de interessante serie onder werpen, in die omgeving behandeld. Waar lijk, de toenmalige, met groot succes wer kende Debating-Club is van de allergroot ste waarde geweest voor het behoud en den bloei onzer Vereeniging. Daarnaast ook dienen wij met 'n ex tra woord gewag te maken zij 't ook in 't kort, maar de billijkheid eischt het van onze Vereenigings-bibliotheek, die juist in dien naargeestigen tijd de Ver eeniging uitstekende diensten heeft bewe zen. Het moet gezegd, daar eerst zijn de Gezellen, jong en oud, met hun bibliotheek op heel vertrouwelijken voet gekomen. Men houde ons ten goede, dat wij dat eene lichtpuntje maar eens voor altijd hebben „vastgezet". In het najaar werd in de Mon-Père-pa- rochie het St. Pancratius-patronaat opge richt en spoedig daarop werden ook in de Hartebrug-parochie tot een zelfde doel de eerste stappen gezet. Dit had tot gevolg, dat de Afdeeling Leerlingen, die evenals de Gezeilen-Vereeniging interparochieel was, in het ledental terugliep tot 50. Ble ven dus voorloopig over als Leerlingen de schoolvrije jeugd van 1317 jaar uit de St. Petrus-parochie. Waarom op Zondag 13 October het 31e Stichtingsfeest alléén kerkelijk werd gevierd is niet moeilijk te verklaren. Er was, kort en duidelijk gezegd, om openbaar feest te vieren, een veel te groot tekort aan menschcn enaan fi- nantiën. Vele werkende leden van Muziek, Tooneel en Gymnastiek, waren soms één a twee jaar lang in Militairen Dienst, alzoo ook een beduidende vermindering in con tributie enals gevolg dezer malaise, een verklaarbare teruggang in het aantal Donateurs. Hier is zeker alle commentaar overbodig. Maar zie, juist in de nu volgende win termaanden was het de toenmalige onvol prezen Debatingclubj die tot aller voldoe ning met haar halfmaandelijksche Confe renties op meesterlijke wijze de situatie gered heeft. Eere en ^ank aan Praeses van Veen, die er zich geheel aan gaf, maar ook aan bestuur en leden, die vol ijver de Vereeniging op behc/orlijk peil hielden. DE GEZELLEN-VEREENIGING ALS OPVOEDKUNDIG INSTITUUT. IV. Op de tweede plaats wordt de opvoeding tot degelijk Christen verwezenlijkt door re gelmatig onderricht over godsdienstige vraagstukken. In dit verband lijkt het ons nuttig te wijzen op de maandvergaderingen, waarop de praeses zeer dikwijls godsdiens tige onderwerpen behandelt, welker uit eenzetting van dien aard is, dat er met het volste vertrouwen op gebouwd kan wor den. Dan is er het zoo nuttige retraite- werk, hetwelk in de Leidsche Gez.-Ver. zulk een prachtige toekomst tegemoet gaat en van welks groei we dit jaar de eerste volle Kerstretraite verwachten. Schreven we in het voorgaand artikel, dat onze gezellen eerbied voor den pries- ter-praeses bezitten; nu komen we tot een der gevolgen. Want een vanzelfsprekend gevolg is het geheel in den geest der Kerk liggende werk van Priester-opleiding in de Missielanden. Is het geen heerlijk Roomsch werk zoo mede te helpen aan de bekeering der heidenen en het Licht te doen opgaan over die stakkerds, wier leven zoo akelig leeg is, wier harten zoo koud en gevoelloos zijn en die nog nooit hebben gehoord van God en eeuwigheid? Zoo worden de leeken- apostelen gevormd waaraan onzen tijd groot gebrek heeft. En als we dan over eenige jaren mogen spreken over „onzen Priester" in Albanië, dan kan katholiek Club verzorgden en aldus het gehalte der Leiden met het volste recht trotsch gaan op zulk een vereeniging. Daar is nog een ander apostolaat, ja, het beste zelfs n.l. van het goede voor beeld. O neen, we willen niet die jongens met zoetsappige gezichten, we willen ook niet die jongens, die al de vormen der mo derne „beschaving" kennen, neen, wij wil len jongemannen, Roomsch in merg en been; wij willen jongemannen, fier en kordaat; wij willen jongemannen, trouw aan den staat; wij willen jongemannen, trouw aan Gods Kerk; wij willen Roomschen, in woord en werk! Dat apostolaat van 't goede voorbeeld vraagt van de leden het bewust-levend Christendom en het wordt gevormd door veelvuldig communiceeren en, als het gaat, bijwonen der H. Mis. En, we mogen er hier wel eens op wijzen, het wordt ook gevormd door zich nooit te schamen voor 't geloof. We weten wel, dat er soms moeilijkheden zijn en het door omstandigheden kan zijn: spreken is zilver, zwijgen is goud. Maar dat mag ons nooit voeren tot eng eigen belang; we moeten de grootste schat van ons geloof niet zoo angstig alleen voor onszelven behouden en daarbij eens spre kend laten uitkomen, dat we die Godsgave ook willen zien in hen, die ons niet kun nen of willen begrijpen. We zijn immers sociale wezens en dat legt ons den plicht op het geloof te gebruiken als een kaars op den kandelaar d.w.z. als een licht voor iedereen. Is het geen echt apostolisch werk te hooren van sommige jonge kerels: „Ik werd wel aangevallen met allerlei misplaat ste gezegden over de Kerk en haar bedie naren en, al kon ik onmogelijk op al die dingen antwoo. d geven, toch heb ik ge daan wat ik doen kon, ik zweeg en bad". Zulke krachten zijn dikwijls van die een voudige Stille werkers, van dat soort, die je nooit hoort met groote woorden en leege zinnen, maar van die kerels, die hun hart hebben geadeld door bidden en werken. Je merkt ze niet op in het dagelijksch le ven, ze gaan door de wereld als doodge wone menschen, maar zulken zijn het juist, die we niet kunnen missen in de samen leving. Als er dus zoo door de Gez.-Ver. wordt gewerkt aan den opbouw van een in Chris tus te herstellen maatschappij, voelt ge dan de groote waarheid dat Kolping's stichting een instituut van opvoeding is? S. M. HALLO! HIER „ORANJE ZWART"! Zeg, heb je al gehoord hoe deze onderaf- doeling werken kan. Nee' Da's jammer. Eenige weken terug hebben ze een demon stratie gegeven, die uitmuntend geslaagd is; zoo zelfs, dat de vice-Praeses hen met een geweldige speech omhoog duwde. Maarze zijn er nog niet. Want zie je, het ontbreekt hen aannieuwe leden! Ik moet je zeggen, het is onbegrijpelijk, want een vereeniging met zooveel jonge mannen kan gemakkelijk een grootere turn- club hebben. Welnee zeg, dat zit 'm natuurlijk in de onbekendheid met deze club. Doch, er heerscht een intieme geest, het kenmerk van de echte Joseph-Gezellen. En dan moet je niet vergeten, met zoo'n leider als den heer van Üerle wordt er flink geoefend en slaagt iedere uitvoering; alles kan 18 ka raats worden, als er nog meer leden komen. Dat wist je niet, hè? Dat vind ik reusachtig, dat je lid wil worden. Kom dan a.s. Vrijdagavond om 8 uur naar de gymnastiekzaal aan het Pie terskerkhof. Je weet wel, dat is vlak ach ter ons Gezellenhuis! Breng meteen een paar vrienden mee, want hoe meer zielen, hoe meer vreugd en we moeten vooruit hoor! Met wie je sprak? Wel kerel, met het Bestuur van „Oranje Zwart". Heropvoering „De Roman van een Krantenjongen". Deze heropvoering, nu in de Schouw burg, mag in alle opzichten geslaagd ge noemd worden. Wij meenen voor een ver slag te kunnen volstaan met een verwijzing naar Do Leidsche Courant van Donderdag 1.1. Adolf Kolping heeft zijn naam hoog gehouden en onder nog veel meer stadge- nooten gevestigd. De Schouwburgzaal was zeer goed bezet. Parterre en lagere rangen waren zoo goed als uitverkocht. De hoogste rangen lieten nog wat veel open ruimtes zien. Toch kan de Propaganda-commissio nog een aardig bedrag afdragen ten bate van het Kein- permanfonds tot stichting van eigen Ce- zellonhuis. Retraiteclub. De loden worden er aan herinnerd, dat nog slechts enkele plaatsen van de 57 ge- reserveerden onzer Kerstretraito beschik baar zijn. Om zekerheid te hebben geven men zich daarom nog deze week voor deel name op. Voor de oud-rctraitanten is Donderdag avond de Recollectie-oefening op de daar toe als kapel ingerichte bovenzaal. Ook zij, die van het jaar voor het eerst onze re traite mede maken worden daartoe uitge- noodigd. Inschrijving nieuwe leden. Maandag a.s., derden Maandag van de maand gelegenheid tot inschrijving voor nieuwe leden. De candidaten moeten zich ten half negen aanmelden aan de Presi dentskamer van het Gezellenhuis, Rapen burg 52. TER AAR. 2e Lustrum van „Arti". De R. K. Mu-' ziekver. „Arti et Religioni" viert haar 10- jarig bestaan. Dit zegt veel, en het is ze ker wel een unicum hier ter plaatse. Wan neer wij ons begeven in het leven van der gelijke vereenigingen, dan zien we zeker wel iets bedroevends. Eerst worden de vereenigingen opgericht, en dan zijn de leden zoo enthousiast, dat men zou zeggen, wat zal dat een ver. worden, er is veel belangstelling, tevens ook van de kant van het publiek. De eerste jaren blijft dc ver. groeien, maar dan komt er een inzinking, waar vandaan, dit weet het bestuur mees tentijds zelf niet. De liefhebberij raakt er af. Betreurenswaardig zoo'n bestuur, dat alle krachten ontplooit om toch de ver. te laten bestaan, maar toch na een slappe opleving, verdwijnt zij. Dus zeker mag het wel een reden te meer zijn, dat heel Ter Aar jubelt. Zeker, „Arti" is het ook altijd niet voor den wind gegaan. Er hebben ook zware wolken bo ven haar gehangen, stormen hebben haar geteisterd, de kapitein, in casu de voor zitter met zijn bemanning (bestuur), heeft somtijds hard moeben werken om de drei gende aanvallen van zich af te weren. We hooren het sommigen nog zeggen: wat een wonder dat de Muziekver. het hier toch zoo lang volhoudt. Juist door eendrachtig samenwerken, elkander op zulke oogen- blikekn goed willen verstaan, is er zeer veel tot stand te brengen. Zeker, er kun nen moeilijkheden komen, die haast niet te overwinnen zijn, maar dan was een ieder bewust, hoe mooi het is een R. K. Muziek ver. te hebben en hoe nuttig het ook is, onze katholieke muziekliefhebbers te hou den in zoo'n vereeniging. Ter-Aar leeft mee met de vereeniging. Met volle belangstelling zagen wij het corps groeien en steeds hooger opgaan on der de eminente leiding van den Directeur. Uiteraard nieuwsgierig zijn we, als we hooren dat „Arti" naar een concours is, over den uitslag. Vorig jaar wist zij te pro- moveeren naar de 3e afdeeling. Dit prikkel de de leden en vol élan, en nieuwen moed gingen zij voort. Door reorganisatie, welke veel verandering bracht, handhaafde zij zich toch in de afdeeling. De directeur was tevreden. Wanneer men iets voor een ver. voelt, heeft men er ook graag kleine offers voor over, groote is natuurlijk beter 1 De vereen, telt vele begunstigers en donateurs, maar voor wat, hoort wat. Ieder jaar geeft zij een gratis-uitvoering voor hen, een avond van kunst, want behalve goede mu sici, zijn ze ook reuze tooneelspelers! Voor niemand is de ver. een onbekende. De 'jeugd leert haar al vroeg kennen. Is er een kinderfeest, zij is pr-esent. Geheel gra tis luistert zij het op. Ook de ouden van dagen kunnen er van genieten. Is er een 50-jarig huwelijksfeest, de traditie ge trouw,» „Arti" komt een serenade brengen aan de gelukkige oudjes. Eu dan de vele andere feesten die zij nog opluistert! Dit jaar is er ook een aanvang gemaakt met het geven van concerten, wat bij velen ook in den smaak gevallen is. Resumeerende zien we, dat we niet achter mogen blijven met onze hulde te betoonen volgende week. Door de malaise is het festival niet door gegaan. Nu is het feest op volgende week Donderdag. Des morgens gaan de leden ge zamenlijk eerst naar de H. Mis, waaronder allen ter H. Tafel gaan, daarna ontbijt in het Patronaatsgebouw. Des avonds besluit de vereen, haar lustrum-feest met het geven van een avond va-n kunst èn genot aan le den, begunstigers, donateurs en genoedig- den. Medewerking verleent „Arti" en het bekende humoristisch trio Aug. de Laat, een welbekende. Alsof het de aankondiging van een boks match gold, met zoo dikke reclame wordt in de „Nieuwe Courant" propaganda ge maakt voor „den tegenspeler van het won dergeloof onzer dagen", die eerstdaags te 's-Gravenhage als „mene tekel", van dat wondergeloof komt bewijzen, dat hij even goed kan wat Thérèse Neumann te Kon nersreuth kan. Onder den titel „Paul Die- bel contra Thérèse Neumann" schrijft het liberale blad: „Woensdag 19 Nov. zal in de Groote zaal De Dierentuin alhier de Duitsche mijnwerker Paul Diebei, een der merk waardigste menschen van onzen tijd, op treden. Naar de Vrijdenkersvereniging Do Da geraad ons meldt, heeft Paul Diebei reeds in talrijke steden het bewijs ge'everd, dat hij zijn bloedsomloop volkomen beheerscht. Dr. Magnus Hirschfield, Weensche en Pa- rijsche artsen noemen hem daarom een „raadsel". Hij is in staat bij verwonding (een schot in de borst, het doorboren van de hand) elke bloeding tegen te houden. Maar wat de êrootste beweging rondom hem veroorzaakt heeft en den strijd om de wereldbeschouwing tussclien vrijdenkers en katholieken bijzonder hevig ontketent, is het feit, dat hij op volkomen natuurlijke wijze al dat kan tot stand brengen, waar van geloofsgenooten van Thérèse Neumann van Konnersreuth beweren, dat het al leen door een wonder tot stand kan ko men. Voor dit wondergeloof is Paul Diebei een mene tekel. Hij kan evengoed als de „heilige van Konnersreuth" bloedige tra nen weenen en bloedige stigmata op zijn borst laten versohijnen, enz. Door de concentratie van zijn wil, naar hij beweert, en door niets anders. Paul Diebei is het tegendeel van ge-., heimzinnigheid en sensatie. Zijn doel is geen ander dan om, als een tweede "Hou- dini, op te treden als tegenspeler van het wondergeloof onzer dagen. Evenals te Berlijn, Weenen, Parijs en Boedapest zal hij ook in ons land tot de strengste wetenschappelijke controle zijn toestemming geven. Het laatst trad Diebei 26 avonden achter elkander voor duizenden op in de grootere steden van Rijnland en Westfalen." Nu het liberale blad handlangersdiensten bewijst aan de vrijdenkers vereeniging „De Dageraad", die Diebei in ons land laat optreden om hem tegen „het wonderge loof" te exploiteeren, gelooven wij goed te doen van meet af den humbug van dezen opzet in het licht te stellen. Ongetwijfeld zal ook de socialistische pers de lichtzin nigheid van „De Nieuwe Courant", „De Vrijdenker" en andere bladen volgen, die hun best doen om Diebei bij zijn komst volle zalen te bezorgen en er een schan daalzaakje tegen „het wondergeloof" van te maken. Reeds eenmaal heeft. „Het Volk" uit zulk een „mirakel" munt geslagen voor zijn propaganda tegen het Katholicisme, toen het berichtte: Een arbeider te Moeskron in West-Vlaan deren, Bogaarts genaamd, kan als hij wil tranen van bloed uit zijn oogen laten rol len. Dit niet alledaagsche feit is officieel geconstateerd in tegenwoordigheid van een dokter en een professor. Katholieken heb ben den man voorgesteld te verklaren, dat het een mirakel is, maar hij heeft geant woord daar niets voor te voelen, omdat het de natuurlijkste zaak ter wereld is. Als hij wil, kan hij het mirakel herhalen zoo vaak hij wil. De T ij d geeft naar aanleiding hervan de volgende beschouwing: Wij hebben destijds dit geval omstan dig onderzocht en de bewijzen gebracht, dat er geen gebenedijd woord van waar was. Er is bij die gelegenheid vastgesteld en door „Het Volk" wel niet overge nomen, maar ook niet verder weerspro ken dat he>t hier een sportief jong- mensch gold, die allerlei fakir-toeren ver richtte, en ook zoogenaamde „roode tra nen" kon schreien, een en ander niet veel verschillende van wat sommige oostersche goochelaars en zoogenaamde magiërs nog sterker in kijk- en paardenspelen vertoo- nen. De jonge man zelf verklaarde, dat er dan ook geen sprake was geweest van eenige omkooperij door Katholieken om zijn kunst als miraculeus te doen verkla- ren. Ditmaal moet Diebei dienen en deze doet het bewust tegen „het won dergeloof onzer dagen." Maar wij denken, dat de godloochenarij in ons land zich ook in dit geval knollen voor citroenen laat verkoopen om die op haar manier aan de markt tracht te brengen. Want het geval-Diebel is niet het groo te „raadsel" als hoedanig het wordt aan gekondigd. Deze Silezische mijnwerker, niet onpopulair in Oostenrijksche en Duit sche vrijdenkersvergaderingen en tijdens den oorlog als spion ter dood veroordeeld, beproefde in Russische krijgsgevangen schap allerlei experimenten op zijn bloeds omloop, en het gelukte hem ten laatste de kunsten van fakirs na te bootsen, om het lichaam tijdelijk gevoelloos te maken, met een scherp voorwerp in hand, arm of borst te prikken, zonder dat er een bloed druppel te voorschijn komt, het persen van bloedachtige tranen uit de oogen, on geveer als de man te Moescroen, en meer van dergelijke verbluffende kunsten. Hij 'leef zich oefenen en maakte er na den rlog een broodwinning van. 0.a. trad in den Berlijnschen „Wintergarten", in mleiten te Weenen, de Tonha-lle te Dus- larf en elders op, waar hij ook lichte wonden vertoonde in den vorm van een kruis of een kringvormige bloed-achtige vlek op zijn hart. Het sensalioneele van zijn optreden bestond steeds in zijn bewe ring, dat hij geheel dezelfde verschijnse len, die bij Thérèse Neumann de algemee- ne belangstelling trokken, willekeurig te voorschijn kon roepen, zonder dat de art sen zouden ontdekken hoe hij het deed. Het geheele geval bleek echter een on waardige speculatie op de belangstelling der openbare meening in de gestigmatiseer de van Konnersreuth, wier onafgebroken vasten hij zich wel wachtte na te volgen. Destijds berichtte de „N.R.Ct." over den man: „In verband met moeilijkheden over een contract, vreesde Diebei te worden beschul digd van ongeoorloofde trucs of bedrog, en daarom heeft hij aan een tafeltje in een koffiehuis, zond.er dat' een van de andere gasten er wat van merkte, zijn heele modus operandi aan eenige journalisten ver klaard en gedemonstreerd. Dat gaat zoo: hij neemt een liniaal of een dergelijk hard voorwerp en drukt daarmee, eenige uren vóór de voorstelling, de gewenschte figuur op zijn hand. De indruk van de liniaal (óf van een glas, als hij een kring wil heb ben) wordt na eenigen tijd volkomen on zichtbaar. In de epidermis blijft hij even wel nog geruimen tijd, ook al ziet men dat niet. Nu hebben we allen wel eens opge merkt, dat de indruk van een stoot of een slag op de wangen, die eerst verdwenen was, iets later opnieuw kan verschijnen, als de persoon in kwestie zich opwindt. De plek van den stoot of den slag begint dan opnieuw te gloeien. Dit heeft deze Die bel zich door aanleg en oefening en kunst eigen gemaakt, door middel 'van samentrekking van spieren bloedaandrang in de buurt van het littee- ken te veroorzaken. Dit teekent zich dan donkerrood tegen de huid af. Tenminste, zoo gaat het op plaatsen, die nog niet „ge cultiveerd" zijn. Door telkens op dezelfde plaats te drukken en het b'oed daarheen te werken, heeft Diebei het klaargespeeld, op die plekken zelfs het bloed eenigszins door de huid heen te persen. De bloedige tranen verwekt hij op de overeenkomstige wijze. Met een scherp voorwerp maakt hij binnen in den ooghoek een indruk. Gelijk ve'e menschen en zelfs kinderen, kan hij weenen, wanneer hij wil. De bloedaandrang daardoor ontstaan, kleurt de tranen bloe dig rood, zoodat ze, langs de wangen big gelend, daarop een zwak roodachtige spoor nalaten. Diebel's vertooning berust dus deels op een truc, deels op oefening, die gebaseerd is op een natuurlijken bijzonderen aanleg. Hij wilde van de belangstelling voor het wondergeval van Thérèse Neumann ge bruik maken als van een goede conjunc tuur voor de vertooning van zijn zonder linge kunstvaardigheid. Hij schijnt echter in betrekkeMjke argeloosheid een voor hem bij nader inzien ongunstig contract te hebben geteekend en bevindt zich in fi- nancieele moeilijkheden." Dr. Wolfgang Weisl, een speciale mede werker van de „Neue Freie Presse" in Weenen en uitstekend op de hoogte der stigmata van Thérèse Neumann, bracht in Juüi 1928 een bezoek aan 'prof. Veth van de universiteit aldaar, voorzitter van de „Religions-psychologische Gesel lschaft", die eveneens getuige geweest was van het geen de mijnwerker Diebei verricht had om aan te toonen, dat hij de stigmata wil lekeurig te voorschijn kon roepen. De pro fessor verklaarde aan dr. Weisl, dat in dit geval van sitgmata in de eigenlijke betee- kenis niet gesproken mocht worden. De mijnwerker had het oude fakir-kunststukje vertoond, zichze'f wonden toe te brengen, die bovendien niet bloedden, en had op verschillende deelen van het lichaam bloedkleurige plekken vertoond, die hoe genaamd geen overtuigenden indruk maak ten. Diebei verscheen echter niet op een tweede onderzoeking, -die in de Wagner- Jauregg-kÜniek te Weenen zou geschie den, hoewel hij dit beloofd had. Later heeft Diebei aldus dr. Weisl boven dien zelf toegegeven, dat hij niet in staat was werkelijke huidbloedingen op te roe pen, maar dat hij daarvoor het bloed ge bruikte van vroeger zelfgemaakte won den. Zelfs het beproeven van een vergelij king met de verschijnselen, die de vrome maagd van Konnereuth vertoont, zou dus een profanatie zijn. Wat de vrijdenkerij in Den Haag nastreeft, is schandaal te maken tegen het katholieke wonderge loof. Christus heeft voor valsche profeten en valsche teekenen gewaarschuwd en daar mee te kennen gegeven: Er bestaan naast de echte ook schijnbare wonderen. De Katholieke Kerk spreekt maar langzaam en eerst na de meest ernstige bewijzen het woord „wonder" uit. Maar zoo stellig als zij het geloof aan wonderen leert, zoo stel lig bestrijdt zij ook het bijgeloof aan won deren en de sensationeele zucht naar wonderen. Het dorpsmeisje uit het Fichtelgebergte heeft zich met wegschenking van geheel haar ziel in het lijden van Christus ver- diept, bijzonder op de Vrijdagen, die aan de gedachtenis aan en de devotie tot het lijden van Christus gewijd zijn. Uit mededoogen met het lijden van den gelief den Christus is zij als het ware een levende afbee'ding van den Gekruisigde geworden. Als een zwijgende prediker heeft zij door dit voorbeeld welke ook eenmaal de definitieve uitspraak der Kerk over haar moge zijn de menschen weer naar het kruis van den eenigen Zaligmaker Chris tus gebracht en naar Zijn wonden, waar uit verlossing en verzoening met den Vader voorlvekcmen zijn. In het licht van Calvai'ië is de vrijden kersonderneming te 's-Gravenhage iels af schuwelijks. Maandvergadering Afd. Gezellen. De maandvergadering van Dinsdag 1.1. kon zich wederom in een grooter aantal belangstellenden verheugen. De propagan- da-actie daarvoor in Mei van dit jaar door het Commissariaat begonnen mag wel ge slaagd genoemd worden. Zoo gaat de Ver eeniging in stijgende lijn, niet alleen wat het ledental betreft, maar vooral ook in gehalte. Het was zeer mooi. OEGSTGEEST. Winkelstand. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij ook hier de aandacht op de modernisee- ring van de heeren- en dameskapsalon van den heer E. II. de Bruin. Het electro- technisc-b gedeelte werd verzorgd door de firma Nulle en de stoffecring door de firma Gaspari.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7