BINNENLAND Hoofdpijn, Kiespijn STADSNIEUWS Agenda ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 CHINA. WEER EEN BLOEDBAD. Tweeduizend slachtoffers. Communistische bandieten hebben een overval gepleegd op Hain-yoe 111 Oosteüjk Kiangsi. Tweeduizend inwoners werden ge dood en vijfduizend personen werden ont voerd. Verder zijn twee duizend huizen in de asch gelegd. De schade wordt op 10 millioen gulden geschat. JAPAN DE AANSLAG OP DEN PREMIER. Omtrent den toestand van den gewonden Japanschen minister-president Mamagoet- sji, wordt medegedeeld, dat deze zorgwek kend is. Eén kogej hou pas na een zeer. moeilijke en zware operatie worden .verwij derd, terwijl de tweede kogel nog steeds niet is verwijderd. AMERIKA COMMUNISTEN-RELLETJES TE NEW YORK. Gistermiddag had bij een restaurant iri het Westen van New York een botsing plaats tusschen politie en 1500 communis ten, die rel eijes veroorzaakten. Er had een geregeld gevecht plaats, waarbij twin tig personen werden gewond. Er hadden dertig arrestaties plaats. SLACHTOFFERS DER ONLUSTEN TE HAVANA. Volgens de laatste berichten zijn bij de jongsi e onlusten te Havana zes personen gedood en waarschijnlijk zeventig gewond. Troepen patrouilleeren door de stad; de bevolking vertoont zioh niet op straat. TWEEDE KAMER DE STAATSBEC.ROOTING. Instelling van een Economischen Raad. Geen algemeene salaris-herziening. De M i n i s t ei r van Binnen- landsche Zaken en Land bouw Jhr. Ruys de Beerenbrouck, betuigt zijn erkentelijkheid voor den weiwillenden vorm waarin verschillende opmerkingen in het algemeen werden gegoten. De regeering is doordrongen van de noodzakelijkheid om maatregelen te bera men tot steun van den landbouw. Wil men den landbouw helpen, dan moeten nieuwe wegen worden ingeslagen, waarbij het niet steeds mogelijk is, die maatregelen tot den landbouw te beperken. Op den minder gun- stigen gang van zaken bij den suikerbietW- bouw, houdt de regeering het oog geves tigd. Het verwijt, dat het voorstel omtrent een maalgebod te lang is uitgebleven kan spr. niet aanvaarden. Hij hoopt, dat het spoe dig wet zal worden. De invoer van Russisch graan levert moeilijkheden op voor de graanverfoou- wers. Een verbod van invoer zou de moei lijkheden niet oplossen. Het Russisch graan blijft immers toch de markt druk ken. De oorzaak ligt in den lagen wereldi- prijs. Het maalgebod zal echter de scherp ste kanten van die moeilijkheden afhalen. De regeering wenscht over te gaan tot een reorganisatie van het departement Ar beid H. en N. De dienst der economische voorlichting dient breeder te worden opge zet. Van de economische voorlichting zal een gunstiger invloed uitgaan in het- belang van den afzet van landbouwij en industrieele producten. Een vorm van samenwerking zal gezocht worden met het departement van Binnenl. Zaken en Landbouw. Een economische raad zal worden ingesteld, waarin ook de landbouw vertegenwoordigd zal zijn. De kwestie van een juiste departementsver- deeling blijft, de aandacht der regeering houden. Voor een departement van Volks welvaart zou het moeilijk zijn een minister te vinden, die het geheel beheerscht. Wat de handelspolitiek betreft, meent ■de regeering, dat van een onderhandelings tarief niet te vervullen verwachtingen ge koesterd worden. Echter wordt de moge lijkheid daarvan nog steeds onder het oog gezien. Geprononceerde gevallen van dumping zullen gekeerd worden. De regeering doet het mogelijke om de vraagstukken ten aanzien van België tot een oplossing te brengen. Ten aanzien van het geval-Albarda wijst de minister er op, dat het standpunt der Nederlandsche S. D. A. P. ten aanzien der nationale verdediging afwijkt van de zus terpartijen in het buitenland. De regec- ring heeft h.i. recht op een duidelijke uit spraak te dezer aanzien, met een verhoor op vraagpunten heeft dit niets te maken. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat in Nederland slechts wordt gemobiliseerd ter verdediging der onafhankelijkheid. Spre ker vraagt of de regeering uit de rede van den heer Albarda mag concludeeren, dat de S. D. A. P. in zoo'n onverhoopt geval loyaal zal medewerken. Spreker hoopt op een bevestigend antwoord, opdat overwe ging van maatrege'en als door den heer Heemskerk bedoeld, niet noodig is. De Minister van Financiën, de heer De Geer, houdt vervolgens een rede, waarin hij o.m. het volgende verklaart: Een algemeene salarisherziening ligt op dit oogenblik niet in het voornemen der regeering. Daartoe is thans nog minder aanleiding dan ooit te voren. Op dit oogen blik, waarin ieder in eigen omgeving slacht- Mijnhardt's Hoo;d[\r^ab!fc|ten, 60 en 30 ct. Mijnhardt's Kiespijnllbletiin. 60 en 30 ct. Bij Apoth. evJ'TOoisten. offers van de malaise kent, ware een sala ris-herziening niet alleen onrechtvaardig maar ook zeker niet in het belang der ambtenaren. Daarom kan ook van herclas sificatie voor enkele groepen geen sprake zijn. Dit zou ook tot groote ontevreden heid onder de ambtenaren leiden. De heer Nolens deed het denkbeeld aan de hand, periodiek te laten onderzoeken of er aanleiding is tot een algeheele sala risherziening. Dat geschiedt reeds thans in zekeren zin. De regeering gaat voortdu rend na, in hoeverre de loop van het in dex-cijfer tot een herziening der salaris sen aanleiding moet geven. Dat die loop thans tot verhooging zou moeten leiden, zal niemand kunnen beweren. Tegen inschakeling van de onderwijzers- organisaties in het centraal overleg heeft de regeering zich nooit verzet, maar de centrale commissie zelf heeft eenstemmig afwijzend geadviseerd. Die zaak is thans opnieuw in studie. Spr. deelt omtrent den huwelijksbijslag mede, dat deze reeds op twee wijzen be staat in de regeling: een bijslag van ƒ200 voor inkomens beneden 2000 bestaat reeds en bovendien is er een ongehuwden-aftrgk van 3 pet. Toen in 1914 een algemeene ver laging der salarissen werd ingevoerd, is de kindertoelage van 21/2 pet. op 3 pet. verhoogd. Het minimum betrof echter 50 per kind. Maar in het najaar 1925 is ook hel. minimum verhoogd. Omtrent den aftrek van pensioenpremie zou wel eenstemmigheid in het georgani seerd overleg zijn te verkrijgen, en in die richting zal in de eerste plaats iets te zoe ken zijn. Maar wegens de reeds vermelde gron den kan daarvan op het oogenblik zeker geen sprake zijn. Bij de replieken, die nu volgen, dient de heer v. d. Tempel (S.D.) een motie in, lui dende De Kamer van oordeel, dat verbetering van de bezoldiging van het Rijkspersoneel en het onderwijzend personeel wensehelijk is, noodigt de Regeering uit een herzie ning van het Bezoldigingsbesluit te bevor deren en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie komt dadelijk in behande ling. De vergadering wordt te 4.40 uur ver daagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. De Ned. Christ. Graf. Bond aanvaardt het collectief con tract. In de Donderdag te Utrecht gehouden vergadering van den Nederlandschen Christelijken Grafischen Bond is het ad vies van het hoofdbestuur tot aanvaarding van het compromis-voorstel van den Rijks- bemiddelaar inzake de nieuwe C. A. O. in de typografie aangenomen. Beslissing van den A. N. T, B. Ter bevestiging van het besluit van de Dinsdag j.l. gehouden buitengewone ver gadering van den A. N. T. B., waarin de nieuwe Collectieve Arbeids Overeen komst voor de typografie werd goedge keurd, moest deze organisatie, overeen komstig haar statuten nog een refe rendum onder haar leden houden, waarbij minstens 2/3 van het aan tal uit te brengen stemmen zich tegen aan vaarding van de nieuwe overeenkomst zou moeten verklaren, om de overeenkomst alsnog te doen verwerpen. Vrijdagavond kon het bestuur van den A. N. T. B. me- dedeelen, dat de meerderheid van het aan- j tal uitgebrachte stemmen, die zich uit- sprak voor aanvaarding van de nieuwe overeenkomst, zoo groot was, dat de nog te ontvangen stemmen hierop al niet'meer van invloed kon zijn, en de overeenkomst zeker was aanvaard. GOLFLENGTE-MISèRE. De 298 meter onbruikbaar. Uitzending van den V.P.R.O. gestaakt. Sinds Oslo ons van de 1071 metergolf smadelijk heeft verdrongen zijn we voor onzen tweeden zender uitsluitend aange wezen op de 298 meter. 't Begin was slecht, door de storingen van nabije stations. P.T.T. beloofde ech ter hulp en inderdaad 't werd beter, toen een paar stations uit de nabijheid verhuis den. Men had echter buiten den waard, i.e. buiten den krachtigen zender in Turijn gerekend, welks golflengte is verhoogd en die de laatste weken al meer een behoor lijke ontvangst van Hilversum verhindert en met 't meest selectieve toestel veelal nog niet uit te schakelen is. Gisterenavond is het zoo bont geweest, dat de Nederlandsche uitzending er een voudigweg om is gestaakt. De uitzending werd verzorgd door den V. P. R. O. Na acht uur vooral werden de storingen van Turijn steeds ernstiger. Van 8 uur tot half negen heeft ds. F. W. J. van den Kieboom gesproken over Kerk geschiedenis. Het grootste gedeelte van deze rede ging echter door storingen ver loren. De V.P.R.O., die daarna een concert zou uitzenden heeft het nog geprobeerd met gramofoonplaten, doch de storingen ble ven zoo ernstig, dat van muzikaal genot geen sprake was. In verband daarmede heeft men toen maar van verdere uitzending afgezien en de uitzending gestaakt. Wanneer zal hier nu eens afdoende ver betering worden verkregen? Beteekent hot plan van Boedapest werkelijk een op lossing, zoo ja, dat men het dan zoodia mogelijk ten uitvoer brenge! DE SOCIALE WETGEVING. Wetsontwerpen in voorberei ding. Met 1 Mei a.s. invoe ring van een werktijdenbesluit voor kantoorpersoneel? Bindendverklaring van de C.A.O. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Ar beid, Handel en Nijverheid voor 1931 ver dedigt de minister zijn beleid tegenover de in het voorloopig verslag daarop geleverde critiek. Hij verklaart, da't zijn standpunt is, dat ook de tegenwoordige moeilijkheden in het bedrijfsleven er niet toe mogen lei den de uitbreiding van de sociale wetge ving stop te zetten, maar dat wel, meer nog dan in normale tijden, men zich nauw keurig heeft af te vragen, welke vermoede lijk de economische gevolgen van iederen maatregel zullen zijn en of het bedrijfsle ven op dit oogenblik die maatregelen zal kunnen dragen. Uit deze overwegingen komt hem het huidige tijdstp niet geschikt voor om met name een wettelijke regeling van den arbfc. der volwassenen in het landbouwbedrijf aanhangig te maken, en ook een wettelijke regeling van de werk loosheidsverzekering zal thans niet op den voorgrond kunnen staan. Anderzijds echter zullen eerlang ver schillende ontwerpen aan de orde worden ges.eld, die den minister ook in deze om standigheden urgent en verantwoord schij nen. Een ontwerp voor een nieuwe Vei lig he i d s w e t zal binnenkort de Staten-Generaad bereiken. Aan een wets ontwerp betreffende algemeene verbindend verklaring van bepalingen van het col lectief arbeidscontract wordt de laatste hand gelegd. Een voorstel tot wijziging van de bepalingen der sociale verzekering bevindt zich in verge vorderden staat van voorbereiding. Voorts blijft de minister er naar stre ven om zoo spoedig mogelijk de bepalingen der Arbeidswet 19:19 omtrent de arbeids- en rusttijden in te voeren voor die groepen van arbeiders, welke nog van bescherming te dien aanzien verstoken zijn. Een eer ste stap daartoe is de wettelijke regeiing voor de kantoren. Een voorontwerp voor een daartoe strekkend werktijdenbesluit wordt dezer dagen aan den Hooge Raad van Arbeid om advies gezonden, en te vens gepubliceerd. Bereikt den minister- advies van den Hooge Raad van Arbeid tijdig, dan mag verwacht worden dat de bepalingen omtrent de arbeids- en rusttij den voor deze inrichtingen uiterlijk op 1 Mei a.s. in werking treden. De maximumduur voor arbeid in kan toren is evenals die voor fabrieksarbeiders •in de Arbeidswet bepaald' op 8 1/2 uur per dag en 48 uur per week, in tegenstelling met andere onder de wet vallende arbei ders, waarvoor een hooger maximum is of kan worden toegestaan. Uitgegaan is daarbij van de overweging, dat in fabrie ken of werkplaatsen en in kantoren den ganschen tijd geregeld wordt doorgewerkt, hetgeen met den ineesten arbeid buiten die inrichtingen niet het geval is. Met betrekking tot de jeugdige per sonen die in de spoorwegstations, op straat en bij openbare vermakelijkheden arbeid als venters verrichten zullen spoe dig krachtens de Arbeidswet beschermende bepalingen worden vastgesteld. In verband met. de jongste wijziging der Arbeidswet is wijziging van het verple- gngsbesluit in voorbereiding. Het vermoeden dat daarbij de wekelijksche rusttijden met twee uur zullen worden ver minderd, is ongegrond. Voor zoover de korte ervaring eenig or- kan dc minister geen stappen doen om de Lacune, die voor een aantal kinderen tus schen Arbeidswet en leerplichtwet bestaat, weg te nemen. De -eischen der arbeidsbe scherming verzetten zich ertegen, dat een kind beneden 14 jaar arbeid in den zin der Arbeidswet verricht. Voor zover de korte ervaring eenig oor deel toelaat, luidt 's ministers meeniug over de uitvoering der Ziektewet gunstig. Gebruik makende van verschillende wen ken uit het rapport der commissie-Posthu- ma höopt de minister tot stand te brengen een geheel nieuwen opzet van de econo mische voorlichting, welke thans reeds in zekere mate door zijn departe ment wordt behartigd. Daartoe bestaat het voornemen een economischen raad in te stellen. Afschaffing van ijkloon of herijkloon kan echter niet in overweging genomen worden. Wat de tandtechnici betreft, merkt de minister op, dat er geen reden is om de afgewezenen voor het examen van tand heelkundige opnieuw examen te laten doen. Wel is de minister bereid het denk beeld te overwegen, om den „tandheelkun digen" de mogelijkheid te openen tot het afleggen van-het practisch tandartsexamen ter verkrijging van de volledige bevoegd heid tot het uitoefen-en van de tandheel kunde. Voorshands is de minister nog niet be reid het vakdiploma van drogist tot een staatsdiploma te maken. Retraite van zangers uit het Bisdom Haarlem. Men schrijft aan de „Mbsd.'': Te Bergen (N.H.) is de jnarlijksche re traite gehouden voor de zangers uit Haar lem's Bisdom, geleid dcor den weleerw. pater R. Hagemans O.P. uit Zwolle. Het muzikale gedeelte werd door de zangers zelve uitgevoerd en stond onder leiding van den heer C. P. Grimbergen uit Poel dijk met den heer de Jong uit Bleiswijk als organist. De heer M. Ui-tendaal uit Velsen had de directie voor het grego riaans ch. Daarbij werden 's Zondags ten gehoore ge bracht de drie-stemmige Mathilde Mis van Hub. Cuypers, waarna het Laudate Dominum. Een verblijdend toeken is het, dat het getal der deelnemende zangers voortdurend toeneemt. Ditmaal was er 65 zangers, onder wélke een drietal, dat van den beginne af (vijf jaren geleden) de retraite meemaakte. Aan deze zangers werd ter gelegenheid van dit lustrum een aandenken aangeboden, evenals aan den heer A. Kusters, den ijverigen secretaris van het retraitenwerk voor de zangers. De aanwezige zangers rctraitanten van hun kani offreerden aan' het retraitenhuis een mooi H. Hartbeeld, dat voortaan <le recrea tiezaal zal sieren. Moge het volgend jaar onze verwachtingen niet beschaamd wor den, dat alsdan een tweede jaarlijksche retraite voor de H. H. Zangers uit Haar lem's Bisdom zal moeten worden gereser veerd. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Friesland heeft besloten, in een adres aan den minister van justitie aan te dringen op, afschaffing van do beëedi- ging van makelaars, daar ten plattelande met den titel beëedigd makelaar misleidende reclame gemaakt wordt. In de gisteren gehouden raadsverga dering van Almelo is aan de orde geko men een voorstel van B. en W. om in prin cipe te bes'uiten tot het verleenen van medewerking om te komen tot de oprich ting van een centraal bureau voor be roepskeuze en vakoplei ding voor Twente. De begrooting van kosten vor de eerste inrichting bedraagt GOOO; de jaarlijks terugkeerende kosten worden geraamd op 14000, waaronder 9500 voor jaarwedden, 1000 voor instru menten, 1450 voor gebouw en 2050 voor kantoorbehoeften en reizen. R. K. VEREEN. „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY". De Kermis in de kleine Stadszaal. Gisteravond heeft op officieele en plech tige wij se de opening plaats gehad van de kermis, die door het bestuur van de R. K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de babyvoor vandaag en Zondag in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal is geor ganiseerd. Voor deze gelegenheid ontving om 8.15 uur het bestuur de genoodigden, hoofdza kelijk afgevaardigden van zustervereeni- gingen in een dei receptiekamers der Stads gehoorzaal. Ook waren aanwezig de gees telijk adviseur Rector R. Reynen, Rector J. C. C. Groot en de weleerw. Paters H. Mulder en J. Jorna. Het openingswoord werd uitgesproken door de presidente mej. Th. Elshof, die als volgt sprak: Het is met dankbare vreugde, dat be stuur en léden van de R. K. Ver. „Hulp in de Huish. en Baby", u allen een hartelijk welkom toeroept een welkom, volgens echt christelijk gebruik, vervat in den schoonen wensch: „Geloofd zij Jezus Chris tus". Vreugde en dankbaarheid zijn de typee- rende kenmerken cler vereeniging in doel en arbeid. God is Liefde en waar in onze angstwekkende tijden de wereld God ver geet en niet meer erkent, claar is de we reld zoo arm aan liefde en vreugde. Daarom ir. het volgens doel en arbeid onzer vereeniging voor ons katholieke vrou wen een diepe, reine, ware vreugde, het lijden en den nood van den evenmensoh tegemoet te mogen treden met een blik een woord een daad van liefde. En hoeveel wordt er geleden! door werkloosheid, stille armoede en ziekte. Hoe zwaar is dat lijdenskruis te dragen, indien de mensch zich afkeert van God en Zijne Voorzienigheid Hooger en breeder en dieper wordt dan ook onze zielevreugde, wanneer het er- trouwen in Gods barmhartige liefde en voorzienigheid weer herleeft in de harten der lijdenden, wanneer de pasgeborenen, naar Gods Beeld voor een eeuwig geluk ge schapen, veilig beschermd tegen de mo raal van een modern heidendom, in net wiegje wordt neergelegd en het huisgezin weer leeft volgens Gods Wet en voor schrift. Doch met alle vreugde, ook dankbaar heid vervult ons hart. Dank aan God voor Zijne overvloedige zegen. De finantieele draagkracht onzer ver eeniging berust op de Goddelijke Voorzie nigheid. Wij leven van aalmoezen en steeds klinkt de bede: Geef ons heden ons dagelijkseh brood. Doch-geen noocl! Gods Voorzienig heid omsluit een rijkdom, waarbij alle schatten der wereld in het niet zinkan die rijkdom is de Christelijke Charitas.. Hierbij gaf spr. een overzicht van het geen vanaf 1925 tot 1929 door de vereeni ging was verricht, wat er aan verschillen de gezinnen was verstrekt en hoeveel daar voor was besteed. De uitgaven voor 1929 bedroegen 1802.61. Een hartelijk dankwoord, aldus spr., aan ■den hoogeerw. heer Deken, de zeereerw. heeren Pastoors dozer stad, die ons finan cieel .steunen door kerkcollecten en bijdra gen. Dank aan den zeereerw. adviseur, Rector Reynen, die zich terstond bereid verklaar de onze Hollandsche kermis te willen ope nen. Dank aan de Priesters, die bij hun Pries terarbeid zooveel vertrouwen schenken aan de vereeniging. Dank aan den R. K. Vrouwenbond, waar van onze vereeniging de eer heeft de on- derafdeeling te zijn. Krachtens het charitatieve doel werkt de vereeniging met Bisschoppelijk en Koninklijk goedgekeurde Statuten, zoodat de verhouding tusschen Vrouwenbond en Vereeniging, als 't ware geworden is, die van moeder en de eenigst getrouwde doch ter. Gaarne wordt hier ope 'ïk hulde ge bracht aan de presidente mevr. Manders- Vermeulen en het bestuurslid mevr. Feh- mers Knotnerus de Boer, voor de sympa- LEIDEN. Vrijdag. R. K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de baby". Kermis. Iveline Stadszaal. 's Avonds 8.15 uur, invité's, donateurs-trices. Zaterdag. R. K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de baby". Kermis. Kleine Stadszaal, 's middags kin deren, 's avonds grooten. Zondag. R. K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de baby". Kermis. Kleine Stadszaal, 's middags kin deren, 's avonds grooten. Zondag, Filmavond „Moederweelde", Ge hoorzaal, 8 uur. Maandag, Filmavond „Moederweelde", Ge hoorzaal, 8 uur. Dinsdag, Donuerciag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren De Jager, Janssens, Kots en Veldhuyzen. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Nov. a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duijster, N. Rijn 18, telef. 523. thieke belangstelling als afgevaardigden van den Vrouwenbond. Dank aan den geneeskundigen dienst en aan het bestuur van den Armenraad voor de voorlichting; aan alle charitatieve en sociale vereenigiugen hier vertegenwoor digd, St. Elisabebh-Ver., St. Vincentius- Vereeniging, Ziekenhuizen, R. K. Kraam- verzorging en zoovele anderen. Dank aan de jonge dames, die nog wel een uurtje van Kun tijd weten af te nemen voor het ver vaardigen van babykleertjes; het vervaar digde is ter expositie aanwezig, alsmede ter demonstratie de volledige wieg met toebehooren, welke aan onze moedertjes worden geschonken. Dank aan de schenkers der vele prij zen, dat God u allen loone en dat dit alles ten goede moge komen aan onze vereeni ging. Hierna deelde de presidente nog mede, dat bericht van verhindering was ingeko men van den hoogeerw. Deken A. H. M. J. Homulle, den burgemeester en mevr. van der Sande Bakhuyzeh, van Pastoor J. Vijverberg, Kapelaan W. Blok en van dr. D. Horst. Vervolgens gaf de presidente het woord aan den geestelijk adviseur Rector R. Rey nen, om de opening te verrichten. Deze, hierop het woord nemend, zeide, dat het vertrouwen in de Goddelijke Voor zienigheid, waarop, zooals de presidente gezegd had, de vereeniging steunde, cog nooit beschaamd was geworden. Velen zijn er die steunen en dat stelt ons in staat voort te gaan. Er zijn nu, aldus de geestelijk adviseur, drie redenen tot blijdschap. Vooreerst om de kermis, dat is: vreugde en wel Roomsche vreugde, omdat de herkomst is van Roomschen oor sprong n.l. Kerkmis, een feest voor Katho lieken, ontstaan in vroeger tijden. Vervolgens is er vreugde omdat er weer gelegenheid is de liefdadigheid te kunnen beoefenen en ten slotte omdat deze dagen van kermis veel droefheid zullen kunnen lenigen. Na deze woorden verklaarde de geeste lijk adviseur de tentoonstelling tenslotte voor geopend. Even voerde dan nog de heer Jae. Creyghton het woord, namens de St. Vin- oentiusvereeniging, hulde brengend aan de dames, die steeds werken temidden van armoede en ellende. Spr. wenschte het be stuur veel succes met deze kermis en zei- de te hopen, dat de einduitkomst veel vreugde zou geven. Hierna begaf het gezelscha.p zich naar boven waar Rector Reynen het lint door knipte, dat de toegang tot de kenniszaal nog afsloot en hiermede was dan de kermis officieel geopend. Direct was het feest in vollen gang, toen de P. K. Band met vroolijke muziek dezen eersten avond inzette. In de keurig inge richte en versierde zaal werd direct met veel animo gevischt, geloot, poffertjes ge geten en op allerlei wijzen het geluk be proefd en de aanwezige heeren waren niet van de schiettent weg te slaan. Op deze kermis is werkelijk voor echte kermisattracties zorg gedragen natuur lijk kost het nu ook geld, dat intusschen niet beter kan worden besteed maar er zijn dan ook verschillende vermakelijkhe den waarmede men zich echt amuseeren kan. In een echte poffertjeskraam kan men zich een oogenblik verpoozen en met pof fertjes herstellen van de vermoeienissen, die de diverse vermakelijkheden hebben veroorzaakt. Heb is er werkelijk genoe.gelijk en wij bevelen deze echt Hollandsche kermis, die des middags* voor de kinderen en des avonds voor de ouderen geopend is, ten zeerste in aller belangstelling aan. Aanbesteding. Het aanleggen van rioleeringen en het maken van den aarden baan enz. in het Villapark „Velserbeek", aanbesteed dooi de gemeente Velsen, is gegund aan L. P. van der Geer en A. Th. Stuifzand alhier, als derde inschrijvers voor de som van 30.222.—. Hedenmorgen te 11 uur heeft op de bin nenplaats der Morschpoorikazernc de be- ëediging plaats gehad van den nieuwbe- noemden luitenant P. A. Muller. De be- eediging geschiedde door den garnizoens commandant overste G. Le Poole. Het mu ziekkorps van de Veld-Artillerie luisterde de plechtigheid op.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2