22ste Jaargang ZATERDAG 15 NOVEMBER 193o No. 6747 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WAT IS DE GRAAL? BUITENLAND EEN WAARDEVOL ESI BLIJVEND is een goefl/ Ptorëtret SLEGTEKKORST's' Fotnji No. 46 e£eidóeke(Bou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling f 2.50 per kwarta&J f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post Het Geïllustreerd Zondagsblad 50 net ijeinusireera Zionaagsoiaa is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone ad vertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentie^ van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Waarom? Waarom het beschouwend klooster leven? Waartoe dienen de contempla tieve beschouwende kloosterorden? De kloosterorden, óók die tot de z.g. contemplatieve worden gerekend, hebben naast het beschouwende leven, het leven van meditatie en gebed, ook den arbeid tot anderer nut en zegen in haar program staan. De leden der contemplatieve klooster order besteden echter zeker het grootste gedeelte van den tijd aan bidden en boe ten, dus aan de contemplatie of beschou wing en niet aan de actie of arbeid. Waarom? Waarom, terwijl er zoo veel te werken valt voor Gods eer en der naasten heil? Waarom? Wij weten toch wel maar, helaa3, is deze overtuiging niet altijd levend in ons! dat God wil, dat er gebeden wordt, en dat God als vrucht van het ge heel zegen kan en zal schenken aan de maatschappij. En wij weten toch ook, dat velen veel te weinig biddenDe leien der beschouwende kloosterorden trekken Gods barmhartigheid af over de slechtheid van een wereld, die zwijmelt van zondig genot. Maar de Kerk heeft., als een goed-geor- dende legermacht, óók haar kloosterorden en religieuse congregaties, die méér de actie op den voorgrond stellen, den arbeid in en voor de wereld, in allerlei vorm, ter leniging van verschillende noo- den, ter genezing van vele wondeplekken in de maatschappij. En de Kerk weet die kloosterorden en religieuse congregaties te doen aanpassen aan de behoeften van de wisselende omstandigheden van plaats en tijd. Men heeft ai gehoord en gelezen van een nieuwe congregatie, geen religieuse congregatie, maar een congregatie van leeken-apostelen, genaamd de Graal. Waarom is deze congregatie opgericht wat is haar doel? Nu binnen enkele weken de Graal zich ook te Leiden gaat vestigen (Hooigracht!, is het goed, op deze vraag een duidehjk antwoord te geven. Van alleszins bevoegde zijde zal dit wor den gedaan in een tweetal artikelen, waar van wij heden het eerste plaatsen. Een wonder"! De telepaath, de heer Hanussen, heeft ook te Rotterdam proeven afgelegd van zijn „helderziendheid". Hij wist ze zoo te doen slagen, dat de „N. Rott. Crt." een verslag aldus besloot: „Deze man moge zelf verklaren dat zijn gaven volstrekt niet bovennatuurlijk zijn, wij gewone stervelingen denken er anders over en kunnen voor deze hoogst zeld zame experimenten geen rédelijke verkla ring vinden". Wat de heer Hanussen doet isboven natuurlijk volgens de „N. Rott. Crt.". Men zou dus, alweer volgens dat libe rale orgaan, in zekeren zin kunnen spre ken van een „wonder". 't Zou iets bo vennatuurlijks zijn wat Hanussen volvoert. En dat beweert een blad, dat anders nooit van erkenning van bovennatuurlijke ge beurtenissen, van wonderen in eigenlijken zin ook maar eenig blijk geeft! 't Kan ver- keeren De Graal wil zijn: een Katholieke j van Jonge Vrouwen en meisjes. Tweevoudig doel. En wel met een tweevbudig doel. Op de eerste plaats streeft zij er .naar met alle kracht, om voor elk harer leden den weg te- zoeken, dat al hare talenten, natuur lijke zoowel als bovennatuurlijke, tot zoo groot en zoo harmonisch mogelijke ontwik keling komen. Maar ook en niet het minst als geheel, als groep door hare beweging, tracht zij een ideaal te bereiken, mee te mogen strijden, mee te kunnen helpen, iets te kunnen beteekenen in de weermacht der Katholieke Kerk. Een godsdienstige beweging. En zoo .is de Graal op de eerste plaats een godsdienstige beweging. De jonge meisjes klaar maken voor haar taak als bewu6t Katholieke vrouw, is ons ideaal. De meisjes van nu zijn de vrouwen en moe ders van straks. Van haar za-1 afhangen of de geest in de komende huisgezinnen diep-katholiek zal zijn of wel modern on- veiscbillig. Niet haar onttrekken aan de gevaren der wereld, maar de wereld over winnen Wie in dezen tijd Christus kiest, mag en kan zich niet terugtrekken in de binnen kamers, maar moet naar buiten treden en Christus frank en vrij belijden voor de menschen. Elite Katholieken, wien de adel van haar Katholiek zijn van het voorhoofd straalt, bezie.d met eenen geest van offen sief Apostolaat, die durven strijden, dur ven aanvallen voor Christus Meisjes en jonge vrouwen, die in haar hart de vaste stralende overtuiging dra gen, dat haar geloof het kostbaarste in haar leven is, het eenige, wat het leven de moeite waard maakt, en dat zij voor niets ter wereld willen of zullen prijsge ven. De middelen. Om de meisjes met die geest te bezie'.en, heeft de Graal haa-r inwijdingen en graden, haar „ernstige avonden" en haar daden- clubs. Ieder meisje, dat zich als lid op geeft, begint met aspirant te zijn. Dat duurt ten minste een 1/2 jaar. In dien tijd hebben de meisjes geregeld z.g. praat avonden, die er vooral op zijn gericht, de meisjes het Graalideaal en de inrich ting van de Graal te doen begrijpen, haar langzamerhand met den Graalgeest te be zielen, en haar een goed inzicht te geven in de verplichtingen, die men als Graal- lid op zich neemt. De aspiranten hebben toegang tot alle cursussen en clubs voor ontwikkeling en ontspanning, zij mogen echter geen uniform of insigne dragen. Na een 1/2 jaar aspirant te zijn ge- weesj:, kan men worden ingewijd in den eersten graad. Als ingewijden worden al leen meisjes toegelaten, die er voor be kend staan, dat zij haar plichten als Ka tholiek naar behooren vervullen. Zij stel len zich als ideaal, te worden echte Ka tholieken-van-de-daad, meisjes waar men op bouwen en rekenen kan. Ook zij hebben geregeld haar ernstige avonden, een gedeelte treedt weldra in de dadenclubs, die de eigenlijke kracht van de beweging vormen. Het zou te ver voe ren, hier in den breede uiteen te zetten, hoe uit die groote groep leden van den eersten graad, nu weer een kleine élite van leden van de 2e en 3e graad wordt gevormd. Genoeg zij het op te merken, dat in iedere 2e en 3e graad, welker leden al len tot een dadenclub moeten behooren, meer nog dan in de le de meisjes worden gevormd en begeesterd tot het beoefenen van de practijk der Christelijke deugden. Een Cultureele beweging. De Graal is ook een Cultureele be weging. Zooals overal is ook hier haar pa rool: Streef steeds naar het hoogere. Het is immers haar doel, de meisjes te leeren ook in het natuurlijke te worden het beste en mooiste, wat uit haar groeien kan. Daarom organiseert de Graal ontwikke lingscursussen en clubs op alle gebied, E. H. B. O., vreemde talen, accountancy, mu ziek, liturgie, kunstgeschiedenis enz. enz. Maar ook bij de clubs voor zang en spel, tooneel, gymnastiek of reidansen, wordt dit in hel oog gehouden: wat je doet, doe steeds het beste wat je kunt. En daaraan heeft de Graal het te danken, dat zij reeds tooneelopvoeringen heeft gehad, waarvan men zich met verbazing heeft afgevraagd, hoe zoo kan worden gespeeld door onge schoolde krachten. We denken aan de op voeringen van „Elcerlijc" en van het „Graalspel". Maar behalve dat is het wel degelijk de bedoeling van de Graal, meis jes, die talent hebben, doch niet over de noodige middelen beschikken om die te ontwikkelen, vooruit te helpen, én haar te steunen met raad en ,r..V daad. Reeds zijn enkele meisjes door de .Graal in de ge'e- genheid gesteld, voor verpleegster te stu- deeren, reeds heeft de Graal haar eigen Bureaux van beroepskeuze. Sociaal-economische belangen. Maar ook de sociaal-economische belan gen van de meisjes moeten onder de oogen worden gezien. Een groot aantal jonge meisjes treft men aan in verschillende be roepen, op kantoren, in winkels enz. En vele van haar hebben het daar heel moei lijk, en leven ér niet gelukkig. De oorzaken daarvan die gewoonlijk weinig te maken hebben met het verdiende salaris moe ten worden onderzocht, en waar noodig nieuwe voorstellen worden gedaan. Want juist die jaren tusschen haar kindsheid en haar huwelijk %?bben zoo'n ontzaglijken invloed op het heele leven, geven het ka rakter voorgoed zijn stempel. „Een krachtige sterke onweer staanbare stroom". En ten slotte: een vrouwenbeweging is de Graal. Een vast aaneengesloten groep, die als vrouwen, welbewust zich een doel voor oogen stellenj n.l haar vrouwelijk deel bij te dragen tot het oplossen der zoogenaamde „sociale kwestie". En dat door een middel, dat ook zoo geheel in de lijn ligt der vrouw: te trachten door haar stille, ongemerkte, maar voortdurende en standvastige invloed te bewerken, dat de Christelijke liefde en mildheid des ge- moeds, de deemoed en stille overgave, van te geven zonder iets terug te vragen, haar stempel weer gaan drukken op onze, door het materialisme zoo ontwrichte maatschappij. Kan dit ideaal verwezenlijkt worden? Ja. Als al'-e jonge meisjes zich aaneensluiten eendrachtig samen streven, als alle Ka- tholieke jonge vrouwen optrekken als een j krachtige, sterke, onweerstaanbare stroom. Excelsior, Alleluja, Vooruit RUSLAND BOEREN-OPSTAND IN HET DISTRICT PSKOF. Op bloedige wijze gedempt. Naar de bladen nit het Russische grens gebied vernemen, hebben bij Ostrof en Opotsjka in het district Pskof bloedige botsingen tusschen boeren en communisten plaats gehad. Ten gevolge van het in be- s'ag nemen der graanvoorraden en van de collectivisatie- maatregelen is in ver scheiden groote dorpen een opstand uitge broken. De gehuchten Jelino en Doerki werden door een gepar.tserden trein be schoten en geheel vernield. Ook in andere dorpen werd door geschutvuur groote scha de aangericht. Talrijke boeren zijn te rechtgesteld en honderden gezinnen zijn gevankelijk weggevoerd. Het gedonder van het geschut was dagenlang op Letlandsch gebied te hooren. VOLKENBOND BEPERKING VAN 00RL0GS- MATERIAAL. Cecil's resolutie aangenomen. Een meer verwarde discussie dan gis termorgen, toen het tot stemming over do verschillende voorstellen in zake beper king van oorlogsmateriaal kwam, had ze ker niet kunnen plaats hebben. Alvorens de Britsche resolutie in stemming te bren gen, diende de Marinis een voorstel in aan gaande een combinatie der directe en bud ge taire beperkingsmethodes. Na lange dis cussies hierover werd besloten eerst een nog verder gaand Russisch voorstel in stemming te brengen. Dit voorstel werd verworpen met 12 tegen 5 stemmen. N e- d e r 1 a n d, Duitschland, Italië, Sovjet- Rusland en Turkije stemden voor. In het voorstel werd directe beperking van al het oorlogsmateriaal aan de hand van gede tailleerde tabellen voorgestaan, terwijl de indirecte methode per categorie deze be- perkingswijze zou moeten aanvullen. Vervolgens kwam het Italiaansche voor stel in stemming, om met 11 tegen 9 stem men te worden verworpen. Nederland stemde voor. Een Duitsch voorstel voor di recte beperking alleen, werd eveneens verworpen, doch slechts met 9 tegen 9 stemmen. Nederland stemde voor. Ten slotte kwam de commissie tot over eenstemming over de eenigszins gewijzig de resolutie van lord Robert Cecil, waar in verklaard wordt, dat de meerderheid van de commissie voor budgetaire beper king is, terwijl een aantal zich alleen voor directe of wel voor de indirecte methode heeft uitgesproken. Op de basis van dit principieele besluit zal de commissie den tekst voor een arti kel der ontwerp-conventie opstellen. „Tel." BELGIE JASPAR BLIJFT. En met hem een latente crisis. De Brusselsche correspondent van de „Msb." seint: Om 10 uur gisteravond telefoneerde de minister-president Jaspar van het paleis, van Laeken uit, waar hij op een diner do gast was van koning Albert, het volgende communiqué aan de journalisten, die op het ministerie van binnenlandsche zaken bijeen waren: De koning heeft Vrijdagavond minister president Jaspar in audiëntie ontvangen en hem medegedeeld, dat hij besloten heeft, het ontslag van het kabinet-Jaspar niet te aanvaarden. De kamer zal Dinsdag vergaderen. Tot zooverre het communiqué. Hieruit besluit men, dat de katholiek- liberale regeering-Jaspar het bewind we derom in handen zal nemen en dit on danks het feit, dat men geen overeenstem ming heeft bereikt over het geschil, dat de oorzaak was van de crisis. Dit komt dus hierop neer, dat de regee- ringscrisis als zoodanig is opgelost, maar dat de politieke crisis rondom de regee- ring-Jaspar in latenten staat blijft voort duren. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het ministerie-Jaspar blijft aan. De actie in Duitschland voor prijsverla ging. Weer een bloedbad in China. De Do X moest wegens de invallende duisternis in open zee dalen. (Luchtv. 3de blad en Telegrammen). BINNENLAND. De Begrooting van Arbeid. Nieuwe wetsontwerpen aangekondigd. (1ste blad). De behandeling der Begrooting in de Tweede Kamer. Ministers aan het woord. (lste blad). Ongeluk op een cnbewaakten overweg te Amstelveen. (Gem. Berichten, 3de blad). gemaakt in onze geheel g Jjestauropfle atejj^fs (Fa. M. BONGENAJ Alléén gevestigd Niotiwe Rijn 245 TEL. 3010 DUITSCHLAND DU ITSCHLANDS ACTIE VOOR VERLAGING DER PRIJZEN. Rapport van de kabinets-commissie gepubliceerd. De Duitsche kabinetscommissie voor ar- beids- en prijsvraagstukken heeft thans haar rapport gepubliceerd. Hierin wordt verklaard, dat een prijsverlaging over de geheele linie noodzakelijk is. Door goed- kooper productie en consumptie moet het economisch leven aangemoedigd worden. Lagere prijzen, dus daling der kosten van het levensonderhoud, zijn vooral nood zakelijk met het oog op de verlaging der salarissen van de amb;enaren. Ook deze hebben ten doel, de lasten, welke op de productie drukken, te verlichten. Niemand mag en zal zich op den duur aan deze ge dwongen ontwikkeling kunnen onttrekken. De regeering dient te streven naar ver korting van den overgangstijd voor het be reiken van evenwicht tusschen aanbod en vraag, prijzen en koopkracht. Vervolgens wordt een overzicht gegeven van de prijsverlagingen, welke den laat- sten tijd, voornamelijk ten gevolge van maatregelen van staatswege, hebben plaats DE INSTORTINGSRAMP TE LYON hee ft aan talrijke slachtoffers het leven gekost. Een geheele wijk werd bijna totaal door de grondverschuivingen vernield. Een over zicht van de verwoesting, die werd aangericht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1