[KOOPT NU Wollen I Onderkleeding STADSNIEUWS DIRECTOIRES^ koUSE^ en I j SOKKEN I Burgerlijke Stand MARKTBEPCH1 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT 1 DE BLAD PAG. GESTICHTEN ENDEGEEST, VOORGEEST EN RHIJNGEEST. Aan het uitvoerige jaarverslag over 1929 van het Krankzinnigengesticht „Ende geest", de afdeeling voor jeugdige zwak zinnigen „Voorgeest" en het Sanatorium „Rhijngeest" te Oegstgeest, is het volgen de ontleend: De verpleging en behandeling van onze zenuw- en geesteszieken onderging in het jaar 1929 geen groote verandering. Zooals in de beide vorige jaarverslagen uitvoerig werd uiteen gezet, werden de beginselen van de z.g. actieve behandeling volgens Simon (Gütersloh) gedurende de jaren 1927 en 1928 ook in onze inrichting gelei delijk ingevoerd. In 1929 werd op den in geslagen weg voortgegaan en voortdurend er naar gestreefd de reeds verkregen, goe de resultaten nog te verbeteren. Uit den aard der zaak moest deze verbetering meer verkregen worden door allerlei kleinere, aanvullende maatregelen, dan door groote hervormingen of veranderingen. De ervaring, ook elders, heeft toch ge leerd, dat de consequente doorvoering van de nieuwe verpleegwijze veel moeilijker en inspannender voor de leidende personen is dan de eerste invoeyng. Telkens bemerken wij weer, dat sommige verplegenden, die met de uitvoering belast zijn, de beginselen dezer verpleegwijze niet voldoende begrij pen, of uit gebrek aan interesse of activi teit tot sleurwerk vervallen, waardoor niet bereikt wordt, wat bereikt zou kunnen wor den. De lèidende personen, Geneesheeren, Hoofd- en eerste Verplegenden moeten dus zelf voortdurend actief zijn en door inlich tingen en vriendelijke vermaningen het ver plegend personeel in goede richting lei den. Zoo ergens, dan is hier stilstand te vens achteruitgang. Verder' worden mededeelingen gedaan over de restauratie van de „E" Paviljoens, de radio-installatie, het theehuis, de ont- hardings-installatie in de wasscherij en de automatische stook-inrichting. Hoofdstuk II handelt over bestuur en personeel. Over den gezondheidstoestand wordt gezegd: Het totale aantal ziektedagen van het personeel was in 1929 kleiner dan in 1928, n.l. 1820 tegenover 2649 in 1928. Dit verschil werd veroorzaakt doordat in 1928 drie zusters en één broeder langdurig ziek waren (resp. 7, 9, 12 en 8 maanden), ter wijl zulks in 1929 niet voorkwam. Hét langst waren ziek twee gehuwde broeders het resp. 141 en 102 ziektedagen, voorts eenige inwonende zusters met resp. 87, 69, 59 en 56 ziektedagen; één gehuwde broe der met 51 en één dienstbode met 41 ziekte dagen. Bij de in Mei gehouden examens slaag den voor het le overgangs-examen 17 zus ters en 1 broeder en werden 6 candidaten afgewezen. Geslaagd derhalve 75 pet. Voor het 2de overgangs-examen slaag den 16 zusters en twee broeders; 5 candi daten werden afgewezen; geslaagd der halve 78 pet. Voor het Staats-examen (Diploma B) slaagden 16 zusters en 3 broeders, afgewe zen werden 6 candidaten. Geslaagd der halve 76 pet. Hoofdstuk III, bundelend over den ge neeskundigen dienst, vermeldt over de be zetting het volgende: De bezetting v£n „Endegeest" was in 1929 iets gunstiger dan het vorige jaar; gemiddeld waren in 1929 elf plaatsen onbe zet tegen dertien in 1928. Gedurende de eerste 3 maanden waren vooral Mannen- plaatsen open, daarna was de Mannenaf- decling vrijwel voortdurend geheel bezet en nam het aantal open Vrouwenplaatsen toe. Aan het einde des jaars waren 14 Vrouwenplaatsen onbezet. Opgenomen werden in 1929: 54 Mannen en 61 Vrouwen, tegen: 48 mannen en 78 vrouwen in 1928, 41 mannen en 5a vrouwen in 1927, 38 mannen en 62 vrouwen in 1926. Het aantal der opgenomen mannen is dus de laatste jaren regelmatig toegeno men; dat der vrouwen (met uitzondering van 1928) niet. Bovendit- moest in de 2de helft van 1929 door plaatsgebrek herhaal delijk de opneming vap een man geweigerd worden. Het, gering aantal der opgenomen vrou wen en de sléchte bezetting der vrouwen- af deeling, zal ongetwgfeld in verband staan met de openi' van het St. Mariagesticht, te Noordwijkerhout, voor katholieke vrou wen, waarheen ook uit Endegeest een 8-tal vrouwen moesten worden overgeplaatst. Verder doet ook het in 1928 te Leiden ge opende consultatie-bureau reeds zijn in vloed op cie bezetting van Endegeest gel den. De bezetting van „Voorgeest" was in het afgeloopen jaar grooter dan in 1928. Ge middeld waren slechts 7 plaatsen open, legen 11 in 1928 en 17 in 1927. De Jongens- al'deeling was zelf sedert April voortdurend geheel bezet, zoodat ook meermalen de op neming van een jongen geweigerd moest worden. De bezetting der Meisjes-afdee- ling was ook grooter dan vorige jaren. Opgenomen werden in 1929: 19 jongens en 18 meisjes, tegen 10 jongens en 16 meis jes in 1928, 12 jongens en 15 meisjes in 1027, 5 jongens en 11 meisjes in 1926. Ook op „Voorgeest" zien wij dus een sterke toename van het aantal opgenomen jongens, maar tevens een toename van het aantal opgenomen meisjes. Het Sanatorium „Rhijngeest" was min der bezet dan in 1028, n.l. gemiddeld 72.3 tegen 76.2 in 1928 en 75.2 in 1927, te weten: in de eerste klasse, gemiddeld 8.1 (1928: 8.6), in de eerste klasse A, gemiddeld 32.8 (1928: 36.4-; in de eerste klasse B, ge middeld 12.6 (192S: 12.1); in de Rijks-nf- deeling, gemiddeld 18.9 (1928: 19.0). Oorzaken voor de slechtere bezetting zijn moeilijk op te sporen. Wellicht, dat de opheffing van eenige particuliere sanatoria, tengevolge van de zware lasten door het Verplegjngs-besluit aan deze opgelegd, in de naaste toekomst de bezetting van „Rhijn geest" weer doet toenemen. "Evenals andere jaren werden ook in 1929 eenige Leidsche patiënten tegen ver minderd tarief in de 2de klasse B. ver pleegd, n.l. 1 man en 2 vrouwen. Bij de opneming van Leidsche patiënten verleende ons verplegend personeel, evenals vorige jaren op verzoek van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst herhaalde malen hulp door de patiënten uit de stad te gaan halen. Er werden 28 patiënten in onze inrich ting in bewaring gesteld; 25 werden later hier definitief opgenomen; één patiënte werd opgenomen in een particulier ge sticht en 2 vrouwen stierven hier tijdeus de in bewaring-stelling. Afgeschreven werden uit „Endegeest" alshersteld of veel verbeterd 23 m. en 24 v. Weinig of niet verbeterd 4 m. en 4 vr. Over geplaatst naar ander Gesticht 3 m. en 8 vr. Overleden 18 m. en 28 vr. Tezamen 48 m. en 64 vr. Uit „Voorgeest" werden ontslagen: op verzoek der familie 5 jongens en 4 meis jes. Overleden 3 jongens en 9 meisjes. Wat betreft den verplegingsduur der ontslagenen, blijkt deze dit jaar in door snee weer iets korter te zijn geweest dan in 1928. Ontslagen werden na een ver plegingsduur van: 03 maanden 7 man nen en 9 vrouwen; 36 maanden 11 man nen en 12 vrouwen; 612 maanden 5 man nen en 5 vrouwen; langer dan 1 jaar 3 mann en 9 vrouwen. Wij zien dus, dat ruim 2/3 der ontslage nen korter dan een half jaar verpleegd werd, terwijl slechts 1/9 langer dan 1 jaar in het gesticht bleef. Van de 48 mannen en 78 vrouwen, die in 1928 in „Endegeerst" werden opgenomen waren op 31 December nog slechts 15 man nen en 31 vrouwen hier aanwezig, terwijl: 22 mannen en 27 vrouwen waren ontslagen, 10 mannen en 17 vrouwen waren overle den, en: 1 man en 3 vrouwen waren over geplaatst naar een ander gesticht. De gezondheidstoestand was over het algemeen ook dit jaar weer gunstig. Wij hebben wel den indruk, dat de arbeids- therapie, vooral het werken in de buiten lucht den gezondheidstoestand gunstig he- invloedt. Te dien opzichte is het verschil tusschen de mannen- en de vrouwen-afdee- ling waarschijnlijk ook wel van belang; aan de mannen-afdeeling komen de gewone epidemietjes van griepgevallen en keel ontstekingen veel minder voor dan bij de vrouwen. Er overleden dit jaar: in „Endegeest" 18 mannen en 28 vrouwen, in „Voorgeest" 3 jongens en 9 meisjes, in „Rhijngeest" 2 heeren en 2 dames. Het aantal overledenen was dus gerin ger dan in 1928. Over de geneeskundige behandeling zegt het verslag: De z.g. actieve therapie, waarmee be- doeld wordt het voortdurend bezig hou den van de patiënten met arbeid of ont spanningsmiddelen, het opvoeden tot or delijke en nette menschen, het tegengaan van alle hinderlijke gedragingen, had onze voortdurende belangstelli .g en zorg. In de inleiding werd er al op gewezen, dat zon der de voortdurende activiteit van de lei dende personen (Geneesheeren, Hoofd- en eerste verplegenden) deze behandeling spoedig sleurwerk wordt, waardoor het nut tig effect grootendeels te loor gaat. Op de Mannen-afdeeling bleven de re sultaten zeer bevredigend; slechts bij uit zondering moest er overdag een patiënt voortdurend geisoleerd worden; permanen te baden behoefden het geheele jaar niet toegepast te worden. Storende incidenten of vernielingen kwamen bijna niet voor. De nieuw aangelegde tuin bij het paviljoen der onrustigen werd in geen enkel opzicht ook maar eenigermate vernield, evenmin het gerestaureerde paviljoen, waar thans op de zitzalen bloembakken met planten staan, kleedjes op de tafels liggen, schilde rijen aan de muren hangen, luidsprekers van-de radio op de kasten staan. Ook op de Vrouwen-afdeeling, die even als elders, moeilijker is dan de Mannen-af deeling, valt een geleidelijke verbetering waar te nemen, ondanks het feit, dat de restauratie van het paviljoen der onrustigen hier veel meer hinder gaf, doordat over dag velen dezer vrouwen op het paviljoen blijven, terwijl de Mannen bijna allen el ders werken. Gemiddeld waren hier twee patiënten blijvend geisoleerd, terwijl eeni ge malen het permanente bad werd toege past, mede op indicatie van den lichame- lijken gezondheidstoestand dezer patiënt- ten (decubitus en infectie). Bedrust w.erd voornamelijk bij lichame lijke zieken, zwakken en invaliden voorge schreven, alsmede natuurlijk gedurende den eersten tijd na de opneming voor observa tie en onderzoek. Dé grootste moeilijkheden met de nieu we verpleegwijze gaven eenige vrouwelijke patiënten, die jaren lang geisoleerd zijn geweest. In de beide laatste jaren is van de nieuw opgenomenen noch op de Mannen- nooh op de Vrouwen-afdeeling iemand tot een ouderwetsche celpatiënt geworden. Het somnifeen bewees hierbij meerma len uitstekende diensten; naar mijn per soonlijke ervaring blijft het tot nu toe het beste wapen tegen verschillende exaltaties; ook het dial werkt goed, maar zwakker; het wordt echter soms beter ingenomen dan somnifeen. Een volledige slaapkuur met somnifeen of dial behoefde niet vaak gegeven te worden; veelal was de patiënt reeds na enkele dagen voldoende rustig. Een slaapkuur gedurende 10 tot 14 dagen werd toegepast bij 7 mannen en 4 vrouwen Hieronder waren geen manische patiënten, bij wie het middel het beste helpt; behal ve één man met exaltatie bij paralyse en één vrouw met epn melancholia agitata, waren het allemaal gevallen van schizo- phrene exaltaties. Een malaria-kuur werd bij acht gevallen van dementia paralytica en één geval van tabo-paralyse toegepast. Bij 3 versche ge vallen had deze behandeling een zeer groot succes, één man werd in den loop van het jaar hersteld ontslagen; twee anderen wa ren aan het einde van het jaar reeds zoo- jiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiia voor Dames, Heereo en Kinderen EN0RMJ<£RLAAG0djRIJZEN E HAARLEMiWEhöirt. 96-98-100-113 E waarop Uw kinderen ST. NIC0LAAS E bij zijn komst in onze Magazijnen E kunnen begroeten en een aardige E E Surprise in ontvangst nemen. S iiMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiitiiiiii danig verbeterd, dat zij in het begin van 1930 ook hersteld ontslagen konden wor den. Bij de andere, oudere gevallen, waar van 3 reeds vroeger een malaria-kuur on dergingen, was het succes geringer, bij 2 zelfs nihil. In een periode, dat ook in de naburige gestichten geen malaria te krij gen was, werd één patiënt behandeld met pyrifer-inspuitingen, om den anderen dag. Hierdoor werden tien koortsaanvallen op gewekt. Hoewel dit middel den patiënt reeds veel goed gedaan had, werd hem la ter toch nog voor alle zekerheid een mala ria-kuur gegeven. Het middel pyrifer werd tegelijkertijd beproefd bij een 4-tal katatone patiënten; in tegenstelling met den paralyticus, die het middel heel goed verdroeg, kregen 2 katatonen een lichte collaps ervan, waar na de toediening gestaakt werd. Bij geen der patiënten werd eenig succes van de behandeling waargenomen. Evenmin was dit het geval bij eenige schizophrenen, die met helpin behandeld werden. Hieronder was één jonge man, die in 1927 na een helpin-kuur zoodanig ver beterd was, dat hij spoedig er na ontslagen kon worden. Thans reageerde hij absoluut niet op het middel en wordt hij nog in denzolfden toestand verpleegd. De in het Weide-paviljoen aanwezige hoogte-zon werd regelmatig en met succes toegepast bij klier- en been-tuberculose en sommige uitputtingstoestanden. Lumbale en vene-puncties werden her haalde malen verricht, echter meestal ten behoeve van het onderzoek der lijders een enkele maal als behandeling. Op de Neu rologische afdeeling in „Rhijngeest" wer den door Dr. Gans herhaalde lumbale puncties als behandeling toegepast bij een paar gevallen van multipele sclerose, on getwijfeld met eenig succes. De verschillende vormen van psycho-the- rapie, waaronder ook de psychoanalyti sche behandeling, werden bij verschillen de patiënten van „Rhijngeest" met gun stig gevolg aangewend. Naar de godsdienstige gezindten werden in 1929 verpleegd in „Endegeest" en „Voor geest": „Endegeest' „Voorgeest" m. vr. jong. mei3j Protestanten 242 244 69 80 R.-Kath. 39 85 25 16 Israëlieten 3 6 3 1 In totaal dus: 635 Protestanten; 165 Roomsch-Katholieken en 13 Israëlieten. Heb verslag weidt verder uit over de ontspanningen, de uitvoeringen, enz. ter wijl in hoofdstuk IV de econoinisck-admi- nistratieven dienst wordt behandeld. Een aantal tabellen besluit het 106 pagina's be slaande verslag. LEIDEN. Geboren: Volhert Leendert, z. van C. Nieboer en J. C. H. van Halm. The- resia, d. van E. Koek en J. Loos. Elisa beth Bertha, d. van R. de Jong en J. van Rooijen. Willem Frederik, z. van J. W. van Duuren en F. N. de Groot. Ni- colaas Pieter, z. van N. C. Oud en C. J. Raap. Jan Paul, z. van J. P. van den Bent en J. Boone. Theodora, d. van J. van Tongeren en M. Doesburg Lanooij. Wilhelmina Adriana, d. van A. van Iter- son en W. A. van Rossum. Willem Fre- drik, z. van C. N. Boekwijfc en C. Roozcn- daal. Antonius Fiethus, z. van L. Neu teboom en S. van der Bonr. Tennis, z. van T. Potjewijd en O. A. de Ruiter. Cornelia, d. van L. Siebert en D. Vlieland. Marius Carel Johannes, z. van J. Nie- vaart en M. A., van den Berg. Pieter Johannes, z. van J. Melet en E. H. Klui vers. Hendrika Catharina, d. van H. Neuteboom en T. Kerkhoven. Maria Jo hanna Geertruida, d. van A. P. Favier en G. Schelvis. Antonius Johannes, z. van L. F. Oavé en E. Hazevoet. Anthonius Jacobus, z> van A. J. van Heijs en C. Ser- nee. Hendrica Catharina, d. van J. Swets en M. C. Keijzer. Hendrik Pieter Karei, z. van H. R. van den Brink en C. J. Wiekhart.- Hendrik Johs. Wilhs., z. van W. F. van Soest en G. Walraven. Dirk, z. van S. van Oosten en M. van der Kaay. Cornelia Hendrika, d. van D. Fasseur en H. M. de Heiden. Berendina Wilhelmina, d. van B. Kroeze en N. W. v. Iterson. Cornelis Everhardus, z. van L. M. Coppens en K. B. Teering. Pieter, z. van J. J. Schoef en P. Sierat. Hermanns Noach, z. van H. de Mooy en M. A. A. Geijsman. Isaac, z. van J. van der Lin den en W. M. Louwrier. Lena, d. van J. Laven en H. Oambier. Petronella Ali cia, d. van H. F. Heeman en M. H. v. d. Zijden. Alida, d. van P. Verstraten en M. A. Kuijl. Catharina Petronella, d. van O. F. Kooreman en C. P. van Berkel. G e h u w d: H. Schrijver jm. on M. Erades jd. J. C. Teske jm. en W. A. v, Hensbergen jd. J. J. v. d. Berg jm. en W. Carree jd. M. Blansjaar jm. en J. G. Monfils jd. C. J. Bouwmeester jm. en J. de Rooij jd. A. J. v. Haarlem jm. en J. Jasperse jd. P. L. Haneveld wedr. en B. W. J. Berends jd. G. J. v. Houten jm. en E. Siera jd. C. P. v. d. Meeberg jm. en M. J. J. Witte jd. E. J. Ober jm. en S. J. C. de Jong jd. G. C. A. Onvlee jm. en A. de Beer jd. M. M. Slimmers jm. en M. P. J. Barning jd. A. OoJlee jm. en W. F. J. Goejee. Overleden: D. Op 't Land zn. 11 d. T. J. de Vroomen zn. 1 mnd. N. v. Maris zn. 62 p. P. v. Berkel man 72 j. T. v. Tongeren dr. 1 d. C. Westdijk dr. 12 d. W. F. v. Duuren zn. 4 d. J. de Wolf man 37 j. D. Jasperse man 35 j. J. W. Nieuwenhuizen Segaar man 63 j. M. v. d. Velde zn. 2 j. Uit Leiden vertrokken. M. C. Aamoudse, Rotterdam, Lamber- tusslr. 120. E. Balloch, Duitschland. M. O. Battaerd, Voorburg, Park Vrone- steijn 48. O. H. Bccue, Haag, Zuidwal Diaconessenh. A. van Beek, Alkemade, N. Wetering Cl 18. Chr. J. van den Beid en fam., Ede, Nassaulaan 3. H. J. Beuseker, Breda, Hendrikstr. W. Boese winkel, Warnsveld. J. A. Bon, Boskoop, Laag oskoop 73. H. Compeer en fam., Oegstgeest, H. Morschweg 108.Wed. I. Düsterbeck en fam., Den Haag, Laan v. N. O. I. 188a. M. O. van der Eist, Nij megen, Croesbeekscheweg 75. A. T. van der Eng, Woubrugge, Hoogmade bij ouders L. van Es en fam., Zoeterwoude, H. Rijndijk 254F. L. Ferguson, Den Haag, Schuytstraat 30. J. Groen, Haarlem, Spaarne 92. M. P. de Haas geb. Dool, Nijmegen, E^enstraat 73. A. P. Holle mans, Den Haag, Kepplerstr. 286. A. Jablonski, Den Haag, Bankastraat 91d. W. Jacobs en fam., Rotterdam, Zwaanhals 364. P. Jessé en fam., Voorburg, Park Vronesteijn 48. A. J. Keijzer, Warmond C33. A. M. C. Kieft, Oegstgeest, Rhijn- geesterstr.weg 12. P. Klingels, Duitsch land. J. R. de Koning, Lonneker. Driener Marke". H. Kroeze en fam., Oegstgeest, Geversstraat 21. W. L. J. Kiihne en fam., Harderwijk, Pr. Fred. Hendriklaan 21 W. A, van Lilh, Zeist, W.A.-hoeve. E. A. L. Modderman, Den Haag, Franken- slag 70. H. C. Nordhausen, Den Haag, Boetzelaerlaan 83. L. Rovers geb. Pre- vo, N. O. I. J. G. Ruitgers en fam., Rijs wijk, Rozenstraat 4. Satiman Wirioaand- jojo en fam., Den Haag, Dc Carpentier- straat 61; J. Schlagwein, Rijnsburg, Sandtlaan 13. M. Sehmid, Duitschland. G. C. B. J. Seebregts geb. Janssens, Ame rika Panama City. A. D. Smits en fam., Noordwijk aan Zee, Huis ter Duinstr. 20. J. H. Soesman, N. O. I. H. Stil en fam., Rijnsburg, Dubbele Buurt 28. J. St. Timmermans en fam., Den Haag, Brandlstr 165. M. en E. Ursinus, Dus^eldorf, Ober- bilkerallee 229a. H. M. Verbooij en fam., Boppard. H. M. Verkleij geb. Knaap, Sasenheim, Hofdstraat 183. W. C. de Visser, Den Haag, Mauritskade 39. Th. B. Walbeehm, Utrecht, N. Koekoekstraat 86. T. Wildschut, 's-Gravenhage, Hof- laan. G. de Wit, Koudekerk. Wed. Witteman geb. M. J. Kuijvenhoven, Voor scholen, Vernèdepark 30. H. E. van Wijk, Leiderdorp, Jaagpad 26. J. H. van Zuijlen geb. de Boer, Sassenheim, Charbon- laan 33. W. van Zijl, Heemstede, Hee- renweg 178. In Leiden gevestigd. J. Chr. Alberts, Rijndijkstraat 15 P. C. Baars, verpleegster, Rijnsburgerweg 10 Th. M. S. Paats geb. v. Barneveld, Ko- ninginnelaan 44 C. Chr. van Beek, Rood- borststraat 26 C. F. van den Berg, elec- tricien, Morschweg 121 K. Bieberacher, dienstbode, Oude Singel 238 G. P. C. Bloem, Morschsingel 11 M. G. van den Bosch, Hoogewoerd 57 H. L. Buter, ver pleegster, Rijnsburgerweg 10 G. van Ek, Hoogewoerd 57 K. Fuchs, machinebank- werker, Volmolengracht 2a H. L. Gonin, Rembrandtstraat 2 J. C. Ham, Witte- poortkazerne A. H. Hartog, onderwij zeres, Utr. Jaagpad 108 H. A. C-h. van j Hattem, Nieuiwsteeg 12 Ph. Heertje, Haarlemmerstraat 67 H. J. F. Hcijman, Jan v. Goyenkade 22 B. J. van der Horst geb. y. d. Horst, Da Costastraat 34 F. Karczewski, dienstbode, Breestraat 49 J. Kloos, Nieuwsteeg 29 G. L. F. Looij- mans, verpleegster, Rijnsburgerweg 10 J. van Mastrigt, Lijsterstraat 22 C. L. van Meurs en fam., schipper, Pasteur- straat 30 J. H. Moes, Morschsingel 11 E. Molnar, dienstbode, Breestraat 8 H. Neeb, Korevaarstraat 55 J. R. Otten, kelner, Oude Vest 39 Jhr. J. E. van Pan- huys, Oude Vest 55 Raden Mas Soenario Witte Rozenstraat 60 B. J. Rethmeijer, Aalmarkt 4 C. C. Ritsema, Utr. Veer 10a B. Roffesa, 1.1. instrumentmaker, Lammermaikt 5 A. M. A. Roodenburg, Nieuwsteeg 27a J. de Rooy, dienstbode, Apothekersdijk 15 W. J. de Rooij en fam., bakkersknecht, Middelweg 33 J. Husemann, dienstbode, Steenstraat 34a P. Ruitinga, Aalmarkt 15a A. G. Rijke- lijkhuizen en fam., melkhandelaar, P. K. Koorsteeg 20 Ohr. J. F. Rijperman en fam., winkelier, Noordeinde 51 Ph. Schellevis, adj.-onderoff. 4e R. I., Hooge Morschweg 98 A. Schuchhard geb. Gin jaar, Lage Rijndijk 66 G. O. A. Schuit, Cronesteijnkade 14 J. W. Smeets, med. student, Oude Vest 11 O. Sparka, ka mermeisje, Heerengracht 35 W. Steen en fam., adj. onderoff. Inf., Ho'ogewoerd 146 G. H. Steenbergen en fam., veiling- knecht, Lage Rijndijk 66 D. W. Suvaal en fam., chauffeur-monteur, Doelensteeg 4 A. O. C. van Trieht, Zoeterwoudsche Singel 92 J. B. Twaalfhoven, slager, Seringenstraat 31 J. C. Versluis, meu belmaker, Aloëlaan 12 M. Verst ege, 3 Octoberstraat 26a A. de Vos, slager, Steenstraat 18 J. S. Ossevoort van der Vos, Uiterstegracht 18a H. Westmaas, Maresingel 75 R. Weijgers, Oude Sin gel 112 J. E. Reijntjes geb. Zanstra, Rijnsburgerweg 177 P. van der Zon, koopman, N. Beestenmarkt 23. AARLANDERVEEN, 13 Nov. Eieren- veiling. Prijzen: kippeneieren 8.4010.80 eendeneieren 5.806.80 per 100. Kaas 2630 cent per pond. LISSE, 11 Nov. Bloembollenveiling H. B. G. Enkele vroege tulpen: Craui. Brilliant 2.Oostenrijk 1.95, Flamin go 0.952.00, Artus 70 cent., Jac. v. Beie ren 1.La Reine 1.10, Rose Luisante 2.25, Witte Zwaan 1.10, Dusart 95 cent Rose Grisdelin 0.951.20. .Dubbele vroege tulpen: Regi- na 1.25, Rood 95 cent, Murillo 1.50. Darwin Tulpen: Le Notre 1.30, Clara Butt 0.451.50, Vict. d'Oliveira 1.05, Pr. of Haarlem 1.001.50, Rau- wenhoff 0.601.50, Copland 2.20, Ew- bank 0.851.00, Gretchen 0.651.13, Rev. Wolloy Dodd 1.00, Edmee 0.90 1.10, Glow 90 cent, Cherry (Rosse Pride) 1.45, Bartigon 1.00—2.50, Pitt 2.25, Krelage 1.501.95, Painted Lady 1.10, Tonnaye 1.10, Sier. van Flora 1.051.20. Enkele late tulpen: Ing. Yellow 0.751.25, Gesn. Lutea 90 cent, Pieotee 70 cent, Parq. Tulpen gemengd 1.25. Narcissen: Empress R. 1.15, Sion R. 2.Lucifer 75 cent, Bernadino 1.50. Hyacinthen Queen of the Blues 18-op 4.40; King of the Blues 19-op 7.10, 16-op 3.Queen of the Pinks 19-op 410, 16—17 3.—, 15 2.— Marconi 18-op f 5.—, 17—18 2.90, 17 2.40; Lady Der by 18-op 6.20, 17—18 4.10; Gertrude 18-op 4.20, 16 2.35, 15 2.05; Ew. Ger- truwe 1215 1.25; Er. Thalia 1215 1.25; Als Ar. Arendse 18-op f 3.10, 16IS 1.90, 14—16 1.10, 12—14 95 cent; Italia 18-op 2.90, 16—18 1.90, 14-1-6 1.70, 1214 1.05; Licht Blauw 16-op 1.70, 1416 1.30; L'Innocence 20-op 4.19 3.17 1.50, 16 1.30; Bismarck 14 2.Grand Maitre 18—21 1.60, 1618 3.55; Yellow Hammer 15-op 4.10, 1315 3.05; Moreno 19-op 6.00, 17 2.60. Spirea's: Queen Alexandra 10.50 —12.00, Floribundi 12.—, Peach Blossom 12.America 10.Berg Cristal 10. Crocussen: Croc. Geel 79 1.75, 6-7 6085 cent, 56 50 cent; Croc. Lotliair 95 cent, idem Wit 0.5o1.50; idem Bru- now 1.— idem Blauw 0.40—1.00; idem Bont 75 cent; idem gemengd 75 cent; Arum Cornutum 24-op 8.— 18-op 3.60, 16—18 2.10; Amar. Hippeastrum 20-op f 30.— Lil. Erectiun 5.50; Lil. Croceum 15.90— 24.— Cilv. Alba 9-op 0.80—1.20; Scilla Siberica 40 cent; Iris Imperator 9-op 95 cent, 8-op 55 cent; Montbr. Red King 75 cent, idem Scarletta 50 cent. Gladiolen Pr .of Wales 16-op 1.40, 1216 1.10, 1214 45 cent, 12-op 60 cent, 1012 10 cent; White City 14—16 1.30, 1214 90 cent, 1012 40 cent; America 14 —16 80 cent, 12—14 40 cent, 10—12 15 cent; Red Empress 14—16 90 cent, 12—14 50 cent; Clear Eye 1214 50 cent, 10—12 20 cent; Flam. Sword 15-op 80 cent, 1416 50 cent, 1012 10 cent; LTmmaculee 12-op 80 cent, 1012 1530 cent; Jac. van Beieren 1116 90 cent, 12—14 40 cent, 12-op 60 cent, 10— 12 20 cent; Schwaben 14—16 60 cent, 10— 12 10 cent, White Giant 14—16 60 cent, 12 14 65 cent, 1012 45 cent; Brilliant 10 12 10 cent, Halley 14—16 70 cent, Golden West 14—16 90 cent, 12—14 40 cent, 10—12 10 cent; Master Wietze 12-op 45 cent; Odin 12-op 55 cent, 1012 10 cent; Panama 12-op 80 cent; Liebesfeuer 12-op 1.L'Inno cence 12-op 75 cent, 10—12 20 cent; Venus 12-op 60 cent, 1012 15 cent; Rose Precose 12-op 55 cent; Emp. of India 12-op 50 cent, 1012 10 cent; Gl. of Holland 12-op 90 cent; Red Gana 12-op 60 cent; Brimstone 1416 50 cent, 1214 40 cent. Plantgoedveiling. Darwin tulpen per H. L.Wm. Pitt 17.00—32.00: Rauwenhoff 19.—, Copland f 17.0030.00, Bartigon 810 41.0043.00, Bartigon 25.0045.Eli sabeth 24.00—29.00; Haarlem 13—, La Fiancee 34—, Clara Butt 10—, mist ier 10—, Sanders 11.00—15.00, Vict. d'Oliveira 44—, Rev. Ewbauk 11—, Le Notre 13. Dubbele vroege tulpen: Thee roos 38.—, Peaoh Blossom J 81—, Mr. v. d. Hoeff 105.e Murillo 13.0024.00, Imp. Rubr. zaad 31—, Vuurbaak 0.55— Enkele vroege tulpen: Coul Cardinal 75.—, Scarlet Due 13.00—20.00 Red. Admiraal >29.00—3.J.00; Hermann Schlegel 22—, Rose Grisdelin f 21.—. Gele Prins 53.—, Oostenrijk 58.—, La Reine Max 19—, Fred Moore 65.—.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7